Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 30
 1. #1
  patriot Maska e shoku_tanku
  Antarsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  3,400
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  "Msues-nxns, far po i ndodh marrdhnies?

  N fillim t ktij viti akademik msimor, n t gjitha shkollat u punua nj material q u kujtonte msuesve, (duke i trhequr vrejtje), se nuk ishin ata q mund ti mbetnin n klas nxnsit. Pr kt u mor shembulli i nj msuesi q kishte ngelur nj nxns n lndn e Gjuhs Shqipe, kur e kishte kaluar n at t Anglishtes.


  Pr t gjith msuesit ky nuk ishte argument, por t gjith kuptuan se krkohej medoemos q pr asnj lloj arsyeje, nxnsit t mos mbeteshin n klas. Kjo nuk justifikohet as me at q quhet Taksonomia e Blumit. Prcaktimet e objektivave specifike tek Blumi jan t sakta dhe koncize dhe nuk thuhet gjkundi, q lejohet nj nxns t kaloj kot.


  Si msues, konstatoj se nga nxnsit ka gjithmon e m shpesh situata mjaft provokuese ndaj msuesve. Megjithat, msuesit nuk i lodh ky fakt, (sepse ne e dim se mosha n rritje ka problemet e veta), por i demotivon fakti, se fmijt kan shenja q nuk duan t mirkuptohen me ta.


  Ky lloj shkollimi me n qendr "t drejtat e nxnsit", mund t jet gjithka, por jo i dobishm. Po e orodit nxnsin duke e shtyr n sjellje flagrante dhe t paplqyeshme n shkoll dhe duke shkaktuar nj mediokritet masiv n prgatitje.


  Mos vall kjo gjendje sht mbjell enkas? Me qllimin e vetm, q vetm fmijt e pushtetarve t shkollohen dhe t pajisen me dije t qndrueshme, q n t ardhmen ta sundojn administrimin dhe drejtimin e ktij vendi?


  Si mund ti japim prgjigje ndryshe ktij synimi pr degradim t arsimit publik? Prse nuk lejohet rregulli dhe disiplina n shkollat publike, kur gjetiu ato jan baza e arsimimit t shndosh? Ky abuzim ndaj msuesit dhe shkollimit sht fatal. Ndoshta ka ardhur koha, q edhe ministria dhe shteti t kuptoj, se mbreti dhe perndia e shkollimit dhe kurrikulave, sht vetm msuesi. Ai sht graviteti i gjithkaje q ka lidhje me arsimin dhe arsimimin.


  Nuk fajsoj prindrit, por dshiroj q ata ti "shtrngojn" edhe m shum fmijt e tyre pr bindje ndaj msuesve. Prpara se t jet von. "Sita" ,pr t nxjerr flori nga brezat e nj kombi, sht vetm msuesi.


  Ai nuk ka qen as historikisht dhe as praktikisht armiku i nxnsve. Nuk mohoj se ka edhe msues t paprgjegjshm, por pohoj se fmija,q gzon "t drejta t plota" (!!) sot prball msuesit, nesr do t jet nj bosh. Pyetja ime sht e thjesht: a do ta prmbush ky brez misionin e tij pr t cilin edhe po shkollohet?

  Leter e nenshkruar Qemal Guri,mesues Shengjin\Shekulli

 2. #2
  patriot Maska e shoku_tanku
  Antarsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  3,400
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  'Viza' q na duhet, edukimi

  Mundimet pr rigjenerimin e shkolls, edukimit e botkuptimit, po zhvlersohen sot me eksperimente vulgare n strukturn dhe prmbajtjen e shkolls, me filozofi ndryshimi pa prmbajtje dhe vizion.


  Mos vall e anashkaluam t keqen e dikurshme dhe nuk u prballm me t pr ta mposhtur njher e mir? Apo u ruajtm nga shiu dhe ram n breshr? Maja e piramids s t kqijave u shfaq me dhunimin e lirive e t drejtave me mnyra t quajtura demokratike dhe gjoja n emr t ligjit.


  N emr t "demokracis", nxnsit dhe msuesit duhet t len msimin dhe t shkojn n miting, apo duhet t festojn kur ata duan t protestojn.


  N emr t po ksaj "demokracie", duhet t nnshkruash peticionet e qeveris, se prndryshe t heqin nga puna.


  Kostumi demokratik, me t cilin vishen kto veprime, nuk ua ndryshon dot rolin regresiv q kan, as frymzimin ideologjik me rrnj t thella nga e kaluara.

  Veprime t tilla, antiligjore e antidemokratike, kan uar dhe ojn n keqformim edukativ, me pasoja t rnda pr t tashmen e t ardhmen e shoqris.


  "Daullet' e propagands po bien fort, pr t dgjuar "arritjet" q shprehen me superlativ kudo, edhe n arsim, por e vrteta sht krejt ndryshe.


  N jetn shoqrore, ekonomike e sociale, po sundon prarja, dasia, hakmarrja, ligji i xhungls e paprgjegjshmria, po rritet dhuna n familje e shkolla, me ndikim traumatik pr fmijt sot e asfiksues pr shoqrin nesr.


  Fmijve po u serviret live se veprim demokratik sht prdhosja, diskriminimi e krcnimi i shumics ndaj pakics. Sindroma e "unit" dhe e m t "fortit", q shfaqet egr n raste disbalancash psiqike, po shprthen si reaksion zinxhir.


  Institucionet arsimore tek ne, jan t gjitha "t rrethuara" politikisht. Prve drejtorve t shkollave, edhe pastrueset e rojet jan me "imunitet" politik. Edhe msuesit e rinj q merren n pun, kalojn s pari testin politik, kurse msuesit q identifikohen si t majt, krcnohen me do pretekst pr t'u hequr nga puna.


  Politizimi arrin deri aty sa dhe przgjedhja e teksteve bhet n mnyr t njanshme, duke favorizuar prfaqsuesit apo mbshtetsit e pushtetit. Prfaqsuesit e prindrve n kto komisione, nuk caktohen nga bordi i shkolls dhe as nga ndonj strukture prindrore, por nga drejtori i shkolls.


  Mendoj se kjo nuk bhet vetm pr para, por ndoshta pr t futur dhe ideologjin e "fillit blu", si dikur, q lndt prshkoheshin nga "filli i kuq" (dhe fakti qndron n tekstin "Historia e Shqipris" viti IV). Kjo mbyllje n guaskn partiake, po on n asfiksi t misionit t shkolls dhe zbatimit t reformave.


  Pr do reform, ligj apo urdhres q krkon mbshtetje e zbatim t gjer, nuk merret mendimi i grupeve t interesit. Prindrit gjithmon lihen prapa liste, sikur nuk kan lidhje fare me shkolln.


  Me t drejt, ata shqetsohen pr kto dukuri e fenomene n dm t edukimit, por e ndiejn veten t pambshtetur dhe t pafuqishm pr t'i zgjidhur problemet. Parcelizimi partiak dhe mungesa e strukturave vendimmarrse n do nivel, e bn t pamundur kt n planin shoqror e ligjor.


  Ekzistenca me ligj e bordit t shkolls, mbetet vetm nj ligj q ka fatin e shum t tjerve dhe nuk zbatohet. I zbaton apo jo detyrat e ligjet, nuk e pyet kush, puna vazhdon sipas ligjeve e urdhresave nga lart.


  Bordi i shkolls deri tani ka mbetur nj struktur formale, pr t justifikuar MASH dhe Qeverin se prindrit po pyeten dhe mund t vendosin pr problemet e shkolls e t edukimit. "Diploma" e partis vlersohet m shum se diploma e profesionit.


  N kto kushte, profesionistt dhe me t kualifikuarit, prsri jan n "udhn e madhe", prsri n udhn e emigrimit.


  Efikasiteti i ult pr shkak t ndryshimeve refraktare dhe mungesa e nj kontrolli t prhershm e sistematik n arsimin parauniversitar, i ka sjell pasojat negative.


  Sipas ekspertve, n vitin 2009, 30% e nxnsve nuk arritn nivelin baz t prvetsimit t njohurive, ndrsa pas arsimit t mesm rreth 30-40% e nxnsve nuk arritn as nivelin e treguesve kryesore msimore-edukative.


  Shqetsues pr edukimin e fmijve paraqitet dhe fenomeni i braktisjes s shkolls. T dhnat zyrtare 2008-2009, tregojn se vetm 8% e nxnsve kan braktisur shkolln, por realiteti tregon pr 12-15% braktisje, pa llogaritur ato sezonale, dhe prgjegjsin nuk e mban askush.


  T gjitha kto rndojn mbi edukimin, sepse ai sht braktisur nga qeveria dhe me sa duket po i jepet "viza pr n parajs", pa mundur t gjej terren aplikimi n kt shoqri.


  Prarja e padija kan deformuar keq shtylln kurrizore t shtetit, arsimimin dhe edukimin, sepse vetm kshtu imponimi e sundimi bhet m i leht. Njerzit t hutuar e orientuar, nuk din "koordinatat" e vendndodhjes s tyre dhe as raportin me t tjert. Edukimi i servirur parathot se edhe shoqria e nesrme do t'i vuaj rnd pasojat.

  *Kryetar i Shoqats s Prindrve Tiran

  Hysni Elezi\Shekulli

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-02-2010
  Postime
  744
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  une nuk shqetesohem aq shume per mbetjet, fundja le ti kalojne,
  por per edukaten sa me vjen e me shqetesuese te nxenesve qe jane degjeneruar ne maksimum.
  I support Papa Joseph Ratzinger.
  Me mire nje armik i zgjuar se nje mik budalla.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e erla07
  Antarsuar
  03-12-2009
  Postime
  753
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Kinney Lexo Postimin
  une nuk shqetesohem aq shume per mbetjet, fundja le ti kalojne,
  por per edukaten sa me vjen e me shqetesuese te nxenesve qe jane degjeneruar ne maksimum.
  e drejte


  Edukata le shume per te deshiruar,nje fjalor rrugesh degjon shpesh nga adoleshentet,edukata duhet te filloje nga familja ,shkolla e shoqeria.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Antarsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  nese nuk e ngel mesuesi nxenesin, atehere kush e ngel? se s'e mora vesh mire ate paragrafin e pare.

 6. #6
  yep Maska e Izadora
  Antarsuar
  11-09-2008
  Vendndodhja
  ne zemren e atij qe ka "zemer"
  Postime
  8,891
  Faleminderit
  24
  39 falenderime n 37 postime
  Si msues, konstatoj se nga nxnsit ka gjithmon e m shpesh situata mjaft provokuese ndaj msuesve. Megjithat, msuesit nuk i lodh ky fakt, (sepse ne e dim se mosha n rritje ka problemet e veta), por i demotivon fakti, se fmijt kan shenja q nuk duan t mirkuptohen me ta.
  Nuk eshte se nxenesit nuk duan te mirkuptohen me ta , por jane mesuesit qe nuk jane te pergatitur per modelin e ri *Mesues +Nxenes = te drejta te njejta*.
  Bashkpunimi mesues +prind shkon deri aty sesi duhet te te shperblej nqs me kalon femijen per vjesht. Nje taktike e njohur .


  Edukata fillon ne shtepi ,por pjesa me e madhe vazhdon ne shkoll. Kokat e femijeve jane boshe , eshte e detyre e mesuesve ti mbushin .
  Aty shihet puna dhe angazhimi i mesuesit tek nxensit .

  Megjithse postimet e mesiperme kane me teper ngjyre politike .
  Jeto sot se neser nuk i dihet

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-06-2010
  Vendndodhja
  sarande
  Mosha
  24
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  mesuesit duhet ti respektojme se pos i respektua do na kunderpergjigjen edhe ata.mjafton respekti

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,924
  Faleminderit
  406
  498 falenderime n 419 postime
  "Nje nga te mirat e heronjve tane te demokracis" qe dhe prishja e institucionit shkollor.
  Prona private,fabrikat,shendetesia,etj etj...edhe mund te rregullohen.
  Ndersa per kulturen e shkolles;duhen breza,vite,e mbase shekuj.

 9. #9
  patriot Maska e shoku_tanku
  Antarsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  3,400
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Le te urojme "vite" Serafim!Pesimizmi i pafre na ben dem per shendetin :/
  Prinderit e sotem e duan mesuesin robot,pa mish e pa gjak.Te mos i flase gjysme fjale femijes se vet,te ngreje ne c'do ore mesimi megjithese klasat kane nge 50 nxenes.Te mos i haje hakun se i hahet gurrmazi.Roli i mesuesit sot eshte shume i ngjashem me ate te atij mesuesit komunist,Dritan Shkaba..Presupozohej qe demokracia te na conte drejt perparimit por...

  Tani qe po e mendoj edhe une nuk eshte se jam me shume optimist se ti

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,924
  Faleminderit
  406
  498 falenderime n 419 postime
  Citim Postuar m par nga shoku_tanku Lexo Postimin
  Le te urojme "vite" Serafim!Pesimizmi i pafre na ben dem per shendetin :/
  Prinderit e sotem e duan mesuesin robot,pa mish e pa gjak.Te mos i flase gjysme fjale femijes se vet,te ngreje ne c'do ore mesimi megjithese klasat kane nge 50 nxenes.Te mos i haje hakun se i hahet gurrmazi.Roli i mesuesit sot eshte shume i ngjashem me ate te atij mesuesit komunist,Dritan Shkaba..Presupozohej qe demokracia te na conte drejt perparimit por...

  Tani qe po e mendoj edhe une nuk eshte se jam me shume optimist se ti :)
  Mesuesi eshte baza e nje shoqerie,por mbi mesuesin eshte shkolla.
  Sot nuk mjafton vetem mesuesi i mire,kur ti ke prishur kulturen e shkolles;eshte prishur me themel.
  Ne kete rast nuk jam pesimist,jam katastrofist.

 11. #11
  patriot Maska e shoku_tanku
  Antarsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  3,400
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Le te shpresojme se universitetet private qe kane mbire si hithrat neper sqollat e haleve,do e zgjidhin kete problem :/

 12. #12
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-02-2009
  Postime
  814
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  po a e dini se c'far msusish ka vu kjo qeveria e pordhes... me shkoll nate bahen msus me shkoll nate vetem se jan pd-ista....do ja shofim hajrin ksaj qeveri edhe pas 20 a 30 vjetesh.. zakonisht msusi i thot nxenesit cohu mer ti e shpjego msimin..

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e juanito02
  Antarsuar
  09-07-2007
  Postime
  2,993
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Mesues nxenes?
  Ja jau them une ca po ndodh ne Shqiperi.
  Nuk shikohet nxenesi si e ardhmja e kombit qe te pregatitet mire po shikohet si thes me para dhe si magazine seksi.
  Fatkeqsia me e madhe qe mund ti ndodhe kombit.
  Shqiperia eshte ndoshta i vetmi vend ku nje pjese e prostitutave vijne nga universitetet.
  Ska me turp.
  Ikni ne pika plazhi te dendura dhe do ti gjeni me 20 eu shume studente.
  Albania Uber Alles

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-01-2010
  Postime
  51
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  shef rrushi rrushin e .....

  Citim Postuar m par nga juanito02 Lexo Postimin
  Mesues nxenes?
  Ja jau them une ca po ndodh ne Shqiperi.
  Nuk shikohet nxenesi si e ardhmja e kombit qe te pregatitet mire po shikohet si thes me para dhe si magazine seksi.
  Fatkeqsia me e madhe qe mund ti ndodhe kombit.
  Shqiperia eshte ndoshta i vetmi vend ku nje pjese e prostitutave vijne nga universitetet.
  Ska me turp.
  Ikni ne pika plazhi te dendura dhe do ti gjeni me 20 eu shume studente.
  Ne rast se "zysha" vjen ne klase me minfund, qe sa i mbulon te mbathurat dhe me gjoksin gjysem perjashta, ndersa "preesori"(profesori), nen shembullin e ish ministrit te kultures, Pangos, i therret ne shtepi ( apo motel ) nxeneset ( uditerisht jane te shumta ), qe "rrezikojne" te mos e marrin klasen, per t'i dhene "leksione" shtese, atehere mund te thuhet me plot gojen "punet na shkojne shume mire, per te mos thene perfekt".
  Ne kete kontekst social, arsimor, kulturor etj. jane pa vend "habite" te shoqeruara me pyetje apo pasthirrma "pse", "si eshte e mundur", "vertet" etj.
  Nje shprehje thote qe do stan ka bulmetin e vet.
  Tung

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  62
  Postime
  7,973
  Faleminderit
  9
  19 falenderime n 16 postime

  Nxnsi sht i pari

  Vitin e kaluar vizitova shkollat ku kam punuar prpara dhe e pash edhe te ata kt shqetsim. Qaheshin msuesit ... un nuk po e rithem krejt bisedn, por jua bj t ditur gjith kolegve t mi msues, se ka kaluar dhe mir q ka kaluar ajo koh kur msuesi ishte i pari, gjithka dhe pse jo edhe diktator.
  N shkoll nxnsi sht i pari dhe duhet ta dini q msuesi sht n shrbim t nxnsit dhe jo e kundrta.
  Dhe n trojet tona sht vshtir t realizohet kjo, meq hallka e zigjirit t suksesit sht e kputur. Q t realizohet dicka suskseshm duhet t jet i fort "trekndshi pedagogjik": nxns, msues, prind. Kjo hallka e fundit n kohn time nuk ka ekzistuar.
  T japim t gjith kontributin ton q t kemi nj rini t shndosh e t zonjn.


  P.S. Po e shtoj edhe kt. sht tmerruese ajo q lexova se nxnsi ftohet n protesta pr qllime partiake dhe me dit t tra nuk merr pjes n msim. Kjo ngjet vetm ... s'po e them fare se pastaj m duhet t przihem n politik dhe un m nuk po merrem me politik.
  Dhe porosia e fundit:
  Porosit gjith prindrit, krkoni nga drejtorit e shkollave q gjith ata msues q shprehin qllime politike n shkoll, t prjashtohen menjher pa t drejt ankese prej shkolls. N shkoll s'duhet t jet aktive asnjlloj partie politike. shkolla duhet t jet jopolitike! Prindrti n mos asgj tjetr, kt mund ta bjn.
  Ndryshuar pr her t fundit nga projekti21_dk : 05-07-2010 m 11:52
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 16. #16
  -
  Antarsuar
  21-01-2009
  Vendndodhja
  -
  Postime
  2,095
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Ne na ka ngordhur kali, ju thoni "i rane patkonjt".
  -

 17. #17
  patriot Maska e shoku_tanku
  Antarsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  3,400
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Te kerkojme nga drejtorite politike te shkollave te mos perziejne mesues e nxenes me politike?

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  62
  Postime
  7,973
  Faleminderit
  9
  19 falenderime n 16 postime
  Citim Postuar m par nga shoku_tanku Lexo Postimin
  Te kerkojme nga drejtorite politike te shkollave te mos perziejne mesues e nxenes me politike?
  Tanku un mendoj se kt msuesit duhet ta bjn.
  Nse dikush emrton ose urdhron q t vij nj drejtor me direktiva poltike ( dhe q e dini se nuk ka merita n pun ), ju jeni ata q duhet t thoni: jo, nuk duam kt drejtor sepse nuk e meriton kt post. PO, prandja msuesi sht i nprkmbur, sht shtresa m e parespektuar n shoqri, sepse n radh t par nuk e respekton veten, sepse nuk ka unitet ndrkolegial dhe si pasoj e ksaj sht i parespektuar n shoqri. Msohuni ta turbulloni ndonjher, se pa u turbulluar nj her mir, nuk kthjellohet kurr!
  Tani po m kujtohet komedia "Borxhliu", kur Cekja - tregtari thot. u, msuesi dhe i afron msuesit nj lmosh, pr t ciln msuesi varfnjak i prgjigjet: "po shum jan. un kaq kam rrogn mujore". dhe Cekja i prgjgijet. "Po merre se mender msues je"!!!!!
  Le ta din t gjith se msuesi nuk sht "mender". Kush shan msuesin ka shar gjn m t vlefshme kombtare.
  E ku ka n trojet shqiptare qenie m e poshtruar se e msuesit !
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,924
  Faleminderit
  406
  498 falenderime n 419 postime
  Citim Postuar m par nga Kavir Lexo Postimin
  Ne na ka ngordhur kali, ju thoni "i rane patkonjt".
  Me te vertet.(edhe se kali ka ngordhur pa patkoj,i kishin vjedhur).

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,924
  Faleminderit
  406
  498 falenderime n 419 postime
  Citim Postuar m par nga shoku_tanku Lexo Postimin
  Te kerkojme nga drejtorite politike te shkollave te mos perziejne mesues e nxenes me politike?
  Eshte gjeja me e gabuar,qe nje mesues mund ti mesoj nje nxenesi,ajo qe te mos merret me politik.Natyrisht politika duhet te jete interesi i vendit,duhet te jete nje ideal.
  Ne qofte se kjo politik eshte e pahariteshme si sot,thjesht duhet ti mesoja injorojne kete politik.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •