Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 26
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime

  Ligji i ri pėr makinat

  Kalon ligji, taksa tė larta pėr makinat e pėrdorura

  Emirjon Senja

  | 19/05/2010

  TIRANĖ- Blerja apo shitja e njė autoveture tė pėrdorur sė shpejti do tė jetė njė veprim pėr tė cilin shqiptarėt do tė duhet tė mendohen dy herė.


  Ndryshimet e propozuara nė ligjin pėr taksat kombėtare ku pėrfshihen edhe ato pėr automjetet pritet tė hyjnė nė fuqi brenda njė afati kohor prej jo mė shumė se njė muaj e gjysmė, ku pritet tė fillojė edhe zbatimi i sistemit tė ri tė taksimit pėr automjetet e pėrdorura qė hyjnė nė vend apo pėr shitjen e tyre tek tė tretėt.


  Sistemi i ri i taksimi i propozuar nga Ministria e Financave pėr automjetet e pėrdorura bazohet mbi fuqinė motorike, vitin e prodhimit si dhe llojin e karburantit qė ajo pėrdor.


  Pra shuma qė importuesi i njė automjeti tė pėrdorur do tė paguajė nė doganė do tė jetė produkt i shumėzimit tė cilindratės sė motorit me koeficientin fiks pėr ēdo vit prodhimi dhe llojin e karburantit qė ajo djeg.


  Ligji synon tė demoralizojė qytetarėt qė tė sjellin nė vend automjete tė vjetra duke rritur nė mėnyrė tė ndjeshme taksat pėr kėtė kėtė kategori mjetesh, pasi shuma qė do tė paguhet ėshtė e lidhur nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė me vitin e prodhimit.


  Koeficienti fiks pėr ēdo vit pėrdorimi pėr autoveturat do tė jetė 0.5 ndėrsa pėr mjetet e tjera, pėrjashto ato tė transportit publik, do tė jetė 0.25. Ndėrkohė, taksa fikse pėr karburantin parashikohet tė jetė 20 lekė pėr automjetet qė punojnė me benzinė dhe 25 lekė pėr ato me naftė.


  Nėse dikush do tė importojė njė automjet tė prodhuar nė vitin 1998, me fuqi motorike 2000 kubikė me naftė do tė duhet qė tė paguajė 300 mijė lekė.


  Nėse automjeti me tė njejtat tė dhėna do tė ishte prodhuar nė vitin 2008, taksa do tė reduktohej nė vetėm 50 mijė lekė. Tė gjithė diferencėn prej 250 mijė lekėsh e krijon vjetėrsia e automjetit.


  E njėjta pėrllogaritje bėhet edhe pėr automjetet qė punojnė me benzinė vetėm se ndryshe nga nafta ajo e ka koeficientin e karburantit 20 lekė.


  Referuar sistemit tė ri, asnjėrit nuk do t'i interesojė tė shesė apo tė blejė njė automjet me vit prodhimi tė largėt. Kjo pasi taksa e pėrdorimit parashikohet tė paguhet edhe nė rastet kur automjeti shitet dorė pas dore.


  Taksa qė do tė paguhet nė kėtė rast do tė jetė diferenca midis shumės qė pėrllogaritet sipas formulės sė mėsipėrme qė del nė momentin e shitjes dhe asaj qė ėshtė paguar kur ai ka hyrė nė vend.


  Nė kėtė mėnyrė, personi qė ka blerė automjetin me vit prodhimi 1998 me fuqi motorike 2000 kubikė nė momentin e futjes nė doganė ka paguar 300 mijė lekė, nėse do ta pėrdore deri nė vitin 2012 dhe mė pas do ta shesė, ai do paguajė njė taksė shtesė prej 50 mijė lekėsh. E njejta praktikė do tė ndiqet edhe nėse pronari i ri i automjetit do ta shesė pėrsėri atė pasi ta ketė pėrdorur pėr disa vite.


  Pėr shkak se taksa nė rastin konkret paguhet nga shitėsi, ata qė kanė automjete tė njė viti prodhimit tė hershėm nuk do tė jenė tė prirur ta shesin atė pėr shkak tė nivelit tė lartė tė taksave.


  Me ndryshimet e propozuara nė ligjin pėr taksat kombėtare, qeveria pėrmbush detyrimet e pėrcaktuara nga MSA-ja duke hequr taksėn fikse pėr automjetet e pėrdorura qė importohen nga vendet e BE-sė. Sipas tė dhėnave tė Ministrisė sė Financave tė ardhurat nga importi i makinave gjatė vitit 2009 arritėn nė 2.9 miliardė lekė ndėrkohė qė regjimi i ri i taksave pritet tė rrisė edhe mė tej tė ardhurat nė buxhet.


  Si pėrllogaritet taksa kur importohet

  Automjetetet

  Vjetėrsi X 0.5 X fuqi motorike X 20 lekė (benzinė), 25 lekė (naftė)

  Mjetet e tjera

  Vjetėrsi X 0.25 X fuqi motorike X 20 lekė (benzinė), 25 lekė (naftė)


  Sugjerohet taksimi i makinave nėpėrmjet matjes sė gazrave qė ato emetojnė dhe jo sipas vitit tė prodhimit


  Makinat, deputetėt: Taksa sipas sasisė sė gazrave


  TIRANĖ- Miratimi i sistemit tė ri tė taksave pėr automjetet e pėrdorura ka hapur debatin mbi praktikėn qė do tė ndiqet pėr pėrcaktimin e tyre. Sipas modelit tė propozuar nga Ministria e Financave, pėrllogaritja e taksės do tė bėhet duke marrė nė konsideratė fuqinė motorike, vitin e prodhimit dhe llojin e karburantit.


  Por duke parė se nė thelb kjo taksė ka tė bėjė mė shumė me ndotjen qė i shkakton ambientit automjeti, njė pjesė e anėtarėve tė Komisionit Kuvendor tė Ekonomisė nė tė cilin u shqyrtua dje drafti i ri, parashtruan rezervat e tyre mbi praktikėn qė parashikohet tė ndiqet.


  Debati i deputetėve kishte tė bėntė me faktin se cilėsimi i taksės nė fjalė si taksė karboni nuk duhet tė dalė nga njė shumėzim ku pjesė e tij ėshtė fuqia motorike por duke matur sasinė e gazrave qė automjeti prodhon.


  Kėtė pretendim deputetet e arsyetuan me faktin se mund tė ketė automjete qė kanė vit prodhimit tė largėt por janė mirėmbajtur dhe nuk ndotin ambientin ashtu sikur se mund tė ketė tė tjera tė konsideruar tė reja por qė prodhojnė mė shumė gazra tė dėmshėm.


  Sipas tyre, zgjidhja mė e mirė do tė ishte taksimi duke iu referuar sasisė sė gazrave qė emeton ēdo automjet. "Nuk mund tė krahasohet njė automjet qė mund tė jetė i ri por qė bėn dhjetėra mijėra kilometra nė vit me njė tjetėr qė ėshtė prodhuar mė herėt por qė nuk ėshtė pėrdorur shumė", - tha Flamur Noka, anėtar zėvendėsues i Komisionit tė Ekonomisė.  14 KOMENTE

  ore prisni kur te vene takse edhe pse marim fryme. eshte qeveri ....., duke filluar nga i pari e deri tek i fundit.


  leo | May 19, 2010 9:36 PM | Repliko

  ku kshu se une jam ne skandinavi dhe ketu mund te blesh makina sa te duash e te shesesh sa te duash nuk paguan asnje takse kur e shet,nese makina ndot amjentin nuk lejohet te qarkulloje ,dhe jo te pagoje me shume lek, po varja se berisha e ka ndare mendjen qe ti rrenoje shqipetaret.


  muco bregu replike per komentin nga Pa Taksa Nuk Ndertohet Vendi | May 19, 2010 9:08 PM | Repliko

  DERI SA TU DALE NGA QEFI MAKINA SHQIPTAREVE QE DHE NE MARKATE PER SPECA E DOMATE SHKOJNE ME BENZ DO BEJE PARE QEVERIA EDHE ME TA FALE MAKINEN APO TA BLESH 500 EURO NE ITALI APO GJERMANI PO E SOLLE NE SHQIPERI DO PAGUASH MBI 2500 EURO DOGANE...


  ILIA | May 19, 2010 7:54 PM | Repliko

  me ca taksash ndertohet vendi parafoles me djersen e shqipetareve jo nuk ndertohet kshu ne asnje menyre apo me rrogat e qytetareve qe mezor e me te keq kalojne muajin jo te paguajne taksa


  nuk behet kshu replike per komentin nga Pa Taksa Nuk Ndertohet Vendi | May 19, 2010 7:31 PM | Repliko

  Me vjen shume keq qe degjoj keto lloje lajmesh. Si ne Europe ashtu dhe ketu ne Amerike ku jetoj une, me 2-3 mije euro ose dollare blen nje makine te vogel ne gjendje shume shume te mire.Pse shqipetaret duhet me pagu keto lloj doganash dhe tarifash? A thu se shqipetaret kane rroga si ne vendet prendimore.
  Sa per info, nese je shtetas amerikan ose resident i ligjshem, nese importon deri ne dy makina ne vit nga europa ose Kanadaja, nuk paguan dogane fare. Nese fut nje makine te trete atehere paguan dogane sepse konsiderohet biznes.
  Duket se qeveritaret shqipetare nuk i duan qytetaret e tyre dhe me keto lloj vendimesh e tundojne shqipetarin te korruptohet edhe me shume.  eljon | May 19, 2010 5:50 PM | Repliko

  Keto loj ligjesh ekzistojne kudo ne boten e zhvilluar. Ju pelqen apo sju pelqen juve eshte tjeter gje.

  Ketej per shitje blerje makinash te perdorura nuk ka rendesi ca viti paguhet e njejta takse (13%) te gjith cmimit te shitjes.

  Per ndotjen e ambjentit ne ne Canada kemi Emission Controls.
  Ca do me thone kjo:

  Makinat e reja deri ne 5 vjetet e para te punes nuk iu kerkohet te bejne kete test emisionesh (ndotjeje). Cdo makine qe eshte 5-vjet e vjeter e me shume duhet te beje testin e ndotjes cdo 2 vjet. Ne qofte se ajo ndot me shume se sa eshte kufiri mesatar atehere riparime tune-up duhen bere si kandela, filtra, O2 sensor, etj ne menyre qe kjo makine te marre prape lejen e qarkullimit.


  Pa Taksa Nuk Ndertohet Vendi | May 19, 2010 5:28 PM | Repliko

  ah ah ah
  Paska vendosur vertet me na kthye ne kohen e enver hoxhes ku te gjithe ne kemb ishim ose ralle kush me nje biciklete§
  Lum per ne qe kemi kete kryeminister! Apo arkat nuk po mbushen me nga askush me pare hazer???
  Emigrante,asnje dergese per kete qeveri, t'ia shkurtojme ditet sa ma shume!


  lili | May 19, 2010 5:01 PM | Repliko

  Ca eshte ky ligj more shqipetare po ngrihuni mos flini gjume


  arman | May 19, 2010 3:59 PM | Repliko

  po jemi populli urte ca nuk ndodh ketu vetem e vetem qe te pasurohen pushtetaret tone te japesh keke nga xhepi per te shitur makinen tende vetem ketu n dodh kjo ne asnje vend tjeter po ku i kane shqipetaret leket zoti berisha qe te blene makina me zero vetem ti dhe shoket e tu i ble po populli nuk i ble dot se nuk ka lek per buke jo per makine....turpi dhe kulmi ky eshte


  evi | May 19, 2010 3:56 PM | Repliko

  ky ishte turpi me i madh i kesaj qeverie..do te mbushi arkat e qeverise


  mandi | May 19, 2010 3:18 PM | Repliko

  kjo eshte vjedhja e radhes more popull po na e marrin shpirtin,mezi po i mbajme me kto taksa qe kemi makinat jo me te na i rrisin prap,turp te keni more hajduta qeveritare,por eshte faji i popullit qe nuk ju fshijn nga faqja dheut te dyja kto partite politike qe ne po i shohim sherrin


  altini | May 19, 2010 2:45 PM | Repliko
  ..


  Shekulli

 2. #2
  DuRrEsAk&MoDeRaToR Maska e Bledari
  Anėtarėsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  Durres - Shqiperi
  Mosha
  33
  Postime
  2,160
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Brari, komenti jot per qeverine tende qe e beri kete draft dhe e beri dhe vendim cili eshte?

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-09-2009
  Vendndodhja
  Ke dollari
  Postime
  1,424
  Faleminderit
  12
  52 falenderime nė 49 postime
  Ceshte kjo pyetje Bledar?

  Edhe sikur Berisha te miratoje ligjin se cdo militant i PeDe-se duhet te perdhunohet sistematikisht ne menyre anale, gjate gjithe 4 vjecarit qe ata jane ne pushtet, Brari eshte i pari qe do e mbeshtesi me argumentin se kjo eshte ne te mire te njerezve, sepse do te eliminoje kabsllikun...

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  bledush bledaraj..

  meqe je ne durres.. na trego se si jan kto punet e makinave.
  sa ka qene dogana deri tani per 1 makine te perdorur?
  po per 1 te re?

  a ka durrsi pazar makinash?
  ku?
  ka leverdi te blesh makin te perdorr ne durres?
  apo me mire ta sjellesh nga jashte?

  a eshte me lire te blesh jasht makin te re e ta fusesh ne shqiperi apo ta bledh tek firmat ne shqiperi?

  po ky ligji ri si duket ?

  Bled e xinxo..
  te varej nga une nuk do kish fare dogana per miletin e thjeshte.

  ..

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime nė 93 postime
  Nė kėtė mėnyrė, personi qė ka blerė automjetin me vit prodhimi 1998 me fuqi motorike 2000 kubikė nė momentin e futjes nė doganė ka paguar 300 mijė lekė, nėse do ta pėrdore deri nė vitin 2012 dhe mė pas do ta shesė, ai do paguajė njė taksė shtesė prej 50 mijė lekėsh. E njejta praktikė do tė ndiqet edhe nėse pronari i ri i automjetit do ta shesė pėrsėri atė pasi ta ketė pėrdorur pėr disa vite.
  300 mije te reja behet llaf? Po aq mund te jete vete cmimi makines.

 6. #6
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Anėtarėsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  Nė ēdo vend ku ka jetė
  Mosha
  32
  Postime
  5,508
  Faleminderit
  20
  36 falenderime nė 31 postime
  Qyfyre, me shume se ēmimi i makines
  Pėr inad tė Djallit dhe Shqyptarėvet, Zoti ka me mbajtė Shqypninė mė kambė me nder e me lumni

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime nė 93 postime


  Mire qe mund ta bejne pak me shume taksen per makinat e perdorura, por jo shifra te tilla. Duhet te futet ne ekuacion edhe vlera e makines.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-05-2010
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Brari Lexo Postimin
  Kalon ligji, taksa tė larta pėr makinat e pėrdorura

  Emirjon Senja

  | 19/05/2010

  TIRANĖ- Blerja apo shitja e njė autoveture tė pėrdorur sė shpejti do tė jetė njė veprim pėr tė cilin shqiptarėt do tė duhet tė mendohen dy herė.


  Ndryshimet e propozuara nė ligjin pėr taksat kombėtare ku pėrfshihen edhe ato pėr automjetet pritet tė hyjnė nė fuqi brenda njė afati kohor prej jo mė shumė se njė muaj e gjysmė, ku pritet tė fillojė edhe zbatimi i sistemit tė ri tė taksimit pėr automjetet e pėrdorura qė hyjnė nė vend apo pėr shitjen e tyre tek tė tretėt.


  Sistemi i ri i taksimi i propozuar nga Ministria e Financave pėr automjetet e pėrdorura bazohet mbi fuqinė motorike, vitin e prodhimit si dhe llojin e karburantit qė ajo pėrdor.


  Pra shuma qė importuesi i njė automjeti tė pėrdorur do tė paguajė nė doganė do tė jetė produkt i shumėzimit tė cilindratės sė motorit me koeficientin fiks pėr ēdo vit prodhimi dhe llojin e karburantit qė ajo djeg.


  Ligji synon tė demoralizojė qytetarėt qė tė sjellin nė vend automjete tė vjetra duke rritur nė mėnyrė tė ndjeshme taksat pėr kėtė kėtė kategori mjetesh, pasi shuma qė do tė paguhet ėshtė e lidhur nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė me vitin e prodhimit.


  Koeficienti fiks pėr ēdo vit pėrdorimi pėr autoveturat do tė jetė 0.5 ndėrsa pėr mjetet e tjera, pėrjashto ato tė transportit publik, do tė jetė 0.25. Ndėrkohė, taksa fikse pėr karburantin parashikohet tė jetė 20 lekė pėr automjetet qė punojnė me benzinė dhe 25 lekė pėr ato me naftė.


  Nėse dikush do tė importojė njė automjet tė prodhuar nė vitin 1998, me fuqi motorike 2000 kubikė me naftė do tė duhet qė tė paguajė 300 mijė lekė.


  Nėse automjeti me tė njejtat tė dhėna do tė ishte prodhuar nė vitin 2008, taksa do tė reduktohej nė vetėm 50 mijė lekė. Tė gjithė diferencėn prej 250 mijė lekėsh e krijon vjetėrsia e automjetit.


  E njėjta pėrllogaritje bėhet edhe pėr automjetet qė punojnė me benzinė vetėm se ndryshe nga nafta ajo e ka koeficientin e karburantit 20 lekė.


  Referuar sistemit tė ri, asnjėrit nuk do t'i interesojė tė shesė apo tė blejė njė automjet me vit prodhimi tė largėt. Kjo pasi taksa e pėrdorimit parashikohet tė paguhet edhe nė rastet kur automjeti shitet dorė pas dore.


  Taksa qė do tė paguhet nė kėtė rast do tė jetė diferenca midis shumės qė pėrllogaritet sipas formulės sė mėsipėrme qė del nė momentin e shitjes dhe asaj qė ėshtė paguar kur ai ka hyrė nė vend.


  Nė kėtė mėnyrė, personi qė ka blerė automjetin me vit prodhimi 1998 me fuqi motorike 2000 kubikė nė momentin e futjes nė doganė ka paguar 300 mijė lekė, nėse do ta pėrdore deri nė vitin 2012 dhe mė pas do ta shesė, ai do paguajė njė taksė shtesė prej 50 mijė lekėsh. E njejta praktikė do tė ndiqet edhe nėse pronari i ri i automjetit do ta shesė pėrsėri atė pasi ta ketė pėrdorur pėr disa vite.


  Pėr shkak se taksa nė rastin konkret paguhet nga shitėsi, ata qė kanė automjete tė njė viti prodhimit tė hershėm nuk do tė jenė tė prirur ta shesin atė pėr shkak tė nivelit tė lartė tė taksave.


  Me ndryshimet e propozuara nė ligjin pėr taksat kombėtare, qeveria pėrmbush detyrimet e pėrcaktuara nga MSA-ja duke hequr taksėn fikse pėr automjetet e pėrdorura qė importohen nga vendet e BE-sė. Sipas tė dhėnave tė Ministrisė sė Financave tė ardhurat nga importi i makinave gjatė vitit 2009 arritėn nė 2.9 miliardė lekė ndėrkohė qė regjimi i ri i taksave pritet tė rrisė edhe mė tej tė ardhurat nė buxhet.


  Si pėrllogaritet taksa kur importohet

  Automjetetet

  Vjetėrsi X 0.5 X fuqi motorike X 20 lekė (benzinė), 25 lekė (naftė)

  Mjetet e tjera

  Vjetėrsi X 0.25 X fuqi motorike X 20 lekė (benzinė), 25 lekė (naftė)


  Sugjerohet taksimi i makinave nėpėrmjet matjes sė gazrave qė ato emetojnė dhe jo sipas vitit tė prodhimit


  Makinat, deputetėt: Taksa sipas sasisė sė gazrave


  TIRANĖ- Miratimi i sistemit tė ri tė taksave pėr automjetet e pėrdorura ka hapur debatin mbi praktikėn qė do tė ndiqet pėr pėrcaktimin e tyre. Sipas modelit tė propozuar nga Ministria e Financave, pėrllogaritja e taksės do tė bėhet duke marrė nė konsideratė fuqinė motorike, vitin e prodhimit dhe llojin e karburantit.


  Por duke parė se nė thelb kjo taksė ka tė bėjė mė shumė me ndotjen qė i shkakton ambientit automjeti, njė pjesė e anėtarėve tė Komisionit Kuvendor tė Ekonomisė nė tė cilin u shqyrtua dje drafti i ri, parashtruan rezervat e tyre mbi praktikėn qė parashikohet tė ndiqet.


  Debati i deputetėve kishte tė bėntė me faktin se cilėsimi i taksės nė fjalė si taksė karboni nuk duhet tė dalė nga njė shumėzim ku pjesė e tij ėshtė fuqia motorike por duke matur sasinė e gazrave qė automjeti prodhon.


  Kėtė pretendim deputetet e arsyetuan me faktin se mund tė ketė automjete qė kanė vit prodhimit tė largėt por janė mirėmbajtur dhe nuk ndotin ambientin ashtu sikur se mund tė ketė tė tjera tė konsideruar tė reja por qė prodhojnė mė shumė gazra tė dėmshėm.


  Sipas tyre, zgjidhja mė e mirė do tė ishte taksimi duke iu referuar sasisė sė gazrave qė emeton ēdo automjet. "Nuk mund tė krahasohet njė automjet qė mund tė jetė i ri por qė bėn dhjetėra mijėra kilometra nė vit me njė tjetėr qė ėshtė prodhuar mė herėt por qė nuk ėshtė pėrdorur shumė", - tha Flamur Noka, anėtar zėvendėsues i Komisionit tė Ekonomisė.  14 KOMENTE

  ore prisni kur te vene takse edhe pse marim fryme. eshte qeveri ....., duke filluar nga i pari e deri tek i fundit.


  leo | May 19, 2010 9:36 PM | Repliko

  ku kshu se une jam ne skandinavi dhe ketu mund te blesh makina sa te duash e te shesesh sa te duash nuk paguan asnje takse kur e shet,nese makina ndot amjentin nuk lejohet te qarkulloje ,dhe jo te pagoje me shume lek, po varja se berisha e ka ndare mendjen qe ti rrenoje shqipetaret.


  muco bregu replike per komentin nga Pa Taksa Nuk Ndertohet Vendi | May 19, 2010 9:08 PM | Repliko

  DERI SA TU DALE NGA QEFI MAKINA SHQIPTAREVE QE DHE NE MARKATE PER SPECA E DOMATE SHKOJNE ME BENZ DO BEJE PARE QEVERIA EDHE ME TA FALE MAKINEN APO TA BLESH 500 EURO NE ITALI APO GJERMANI PO E SOLLE NE SHQIPERI DO PAGUASH MBI 2500 EURO DOGANE...


  ILIA | May 19, 2010 7:54 PM | Repliko

  me ca taksash ndertohet vendi parafoles me djersen e shqipetareve jo nuk ndertohet kshu ne asnje menyre apo me rrogat e qytetareve qe mezor e me te keq kalojne muajin jo te paguajne taksa


  nuk behet kshu replike per komentin nga Pa Taksa Nuk Ndertohet Vendi | May 19, 2010 7:31 PM | Repliko

  Me vjen shume keq qe degjoj keto lloje lajmesh. Si ne Europe ashtu dhe ketu ne Amerike ku jetoj une, me 2-3 mije euro ose dollare blen nje makine te vogel ne gjendje shume shume te mire.Pse shqipetaret duhet me pagu keto lloj doganash dhe tarifash? A thu se shqipetaret kane rroga si ne vendet prendimore.
  Sa per info, nese je shtetas amerikan ose resident i ligjshem, nese importon deri ne dy makina ne vit nga europa ose Kanadaja, nuk paguan dogane fare. Nese fut nje makine te trete atehere paguan dogane sepse konsiderohet biznes.
  Duket se qeveritaret shqipetare nuk i duan qytetaret e tyre dhe me keto lloj vendimesh e tundojne shqipetarin te korruptohet edhe me shume.  eljon | May 19, 2010 5:50 PM | Repliko

  Keto loj ligjesh ekzistojne kudo ne boten e zhvilluar. Ju pelqen apo sju pelqen juve eshte tjeter gje.

  Ketej per shitje blerje makinash te perdorura nuk ka rendesi ca viti paguhet e njejta takse (13%) te gjith cmimit te shitjes.

  Per ndotjen e ambjentit ne ne Canada kemi Emission Controls.
  Ca do me thone kjo:

  Makinat e reja deri ne 5 vjetet e para te punes nuk iu kerkohet te bejne kete test emisionesh (ndotjeje). Cdo makine qe eshte 5-vjet e vjeter e me shume duhet te beje testin e ndotjes cdo 2 vjet. Ne qofte se ajo ndot me shume se sa eshte kufiri mesatar atehere riparime tune-up duhen bere si kandela, filtra, O2 sensor, etj ne menyre qe kjo makine te marre prape lejen e qarkullimit.


  Pa Taksa Nuk Ndertohet Vendi | May 19, 2010 5:28 PM | Repliko

  ah ah ah
  Paska vendosur vertet me na kthye ne kohen e enver hoxhes ku te gjithe ne kemb ishim ose ralle kush me nje biciklete§
  Lum per ne qe kemi kete kryeminister! Apo arkat nuk po mbushen me nga askush me pare hazer???
  Emigrante,asnje dergese per kete qeveri, t'ia shkurtojme ditet sa ma shume!


  lili | May 19, 2010 5:01 PM | Repliko

  Ca eshte ky ligj more shqipetare po ngrihuni mos flini gjume


  arman | May 19, 2010 3:59 PM | Repliko

  po jemi populli urte ca nuk ndodh ketu vetem e vetem qe te pasurohen pushtetaret tone te japesh keke nga xhepi per te shitur makinen tende vetem ketu n dodh kjo ne asnje vend tjeter po ku i kane shqipetaret leket zoti berisha qe te blene makina me zero vetem ti dhe shoket e tu i ble po populli nuk i ble dot se nuk ka lek per buke jo per makine....turpi dhe kulmi ky eshte


  evi | May 19, 2010 3:56 PM | Repliko

  ky ishte turpi me i madh i kesaj qeverie..do te mbushi arkat e qeverise


  mandi | May 19, 2010 3:18 PM | Repliko

  kjo eshte vjedhja e radhes more popull po na e marrin shpirtin,mezi po i mbajme me kto taksa qe kemi makinat jo me te na i rrisin prap,turp te keni more hajduta qeveritare,por eshte faji i popullit qe nuk ju fshijn nga faqja dheut te dyja kto partite politike qe ne po i shohim sherrin


  altini | May 19, 2010 2:45 PM | Repliko
  ..


  Shekulli
  spo kuptojme gje vallai me keto pushtetare qe kemi ne ketu spo kane njerezit me hanger buke e jo me paguar taksa te tilla lloj lloj taksash po nxjerin e rogat akoma ka roga 80 mije lek te vjetra pa siguracione ,frontet e punes jane shume te pakta me kap 20 njerez me te regullu shitese me diplome te larte master dhe shume gjuhe te huaja e lloj lloj kualifikimesh se vendet e mira i kan zen te pa aftit bo bo cna gjeti

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Ver
  Anėtarėsuar
  23-07-2008
  Postime
  117
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Thumbs up

  Citim Postuar mė parė nga aloira Lexo Postimin
  spo kuptojme gje vallai me keto pushtetare qe kemi ne ketu spo kane njerezit me hanger buke e jo me paguar taksa te tilla lloj lloj taksash po nxjerin e rogat akoma ka roga 80 mije lek te vjetra pa siguracione ,frontet e punes jane shume te pakta me kap 20 njerez me te regullu shitese me diplome te larte master dhe shume gjuhe te huaja e lloj lloj kualifikimesh se vendet e mira i kan zen te pa aftit bo bo cna gjeti
  Po spaten me honger buke, le mos blejne makina lal! Nuk ke ca po e do makinen po qe se puno shitse. Makina po i duhet atyre qe jan biznesmen po ata kane bo pare sa te dush duke na rrjep ne te tjerve, le ti pagujne taksat se si gje gjo.

  Qeveria shume mire e ka bo se u qelbem nga tymi i makinave te vjetra qe shiten per skrap ne Itali e Gjermani. Oj! Ska ngel gjimnazist pa makine pa punu asi dite.

  Pse ca jemi ne qe qe skemi makine? Mos jemi me te kqinj se ca dava te fortesh qe na kapardisen neper makina gjasme lluks qe nxjerrin jo tym po bloze nga skapamento? Eee?

 10. #10
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  17-05-2009
  Vendndodhja
  Dallas Texas
  Postime
  774
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Po ju them vetem kaq, mos rencit ne duart e doganierve ne durres. atje jane te babzitur qe te gjithe. vjet futa nje makine dhe ma cuan buzen mbrapa/

  njerez te rjepur nga djelli shikoje atje dhe te babzitur per lek.

  Pa me pjyesni pa. a do fuse me makine nga durresi. baaaaaaaaaahhh.

 11. #11
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  e mbajme mend se hape dhe teme kastile ketu, qe u betove sdo shkosh me maqine me ne shqiperi. u learned your lesson. lol
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,913
  Faleminderit
  406
  498 falenderime nė 419 postime
  Citim Postuar mė parė nga Xinxerfilli Lexo Postimin
  Ceshte kjo pyetje Bledar?

  Edhe sikur Berisha te miratoje ligjin se cdo militant i PeDe-se duhet te perdhunohet sistematikisht ne menyre anale, gjate gjithe 4 vjecarit qe ata jane ne pushtet, Brari eshte i pari qe do e mbeshtesi me argumentin se kjo eshte ne te mire te njerezve, sepse do te eliminoje kabsllikun...
  Hahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa. E fort.

 13. #13
  .
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,012
  Faleminderit
  0
  64 falenderime nė 55 postime
  Une di qe kishin bllokuar makinat qe vinin nga Anglia, se e kane timonin ne te djathte.

 14. #14
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  17-05-2009
  Vendndodhja
  Dallas Texas
  Postime
  774
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
  e mbajme mend se hape dhe teme kastile ketu, qe u betove sdo shkosh me maqine me ne shqiperi. u learned your lesson. lol
  Mund ta futesh nga mali i zi me targa amerikane dhe mund ta mbashe me targa te huaja sa te duash sigurisht kur je nenshtetase e huaj.

  mjer ai popull qe nuk po i lene shanc per te bler nje makine ne jeten e tyre, para se te pjyesin per cmimin e makines, pjyesin sa bene dogana .

  Politikanet jane njerzit me te kqinj

 15. #15
  Unica Fede Unica Passione Maska e Boy
  Anėtarėsuar
  07-01-2010
  Vendndodhja
  Rome
  Postime
  1,094
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Me pak fjale ligji thote: vidhni vetem makina te reja jashtetetit!
  Perchč er coro che famo tutti quanti insieme
  dice LAZIO sei grande te volemo bene!

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime nė 93 postime
  Citim Postuar mė parė nga Ver Lexo Postimin
  Po spaten me honger buke, le mos blejne makina lal! Nuk ke ca po e do makinen po qe se puno shitse. Makina po i duhet atyre qe jan biznesmen po ata kane bo pare sa te dush duke na rrjep ne te tjerve, le ti pagujne taksat se si gje gjo.

  Qeveria shume mire e ka bo se u qelbem nga tymi i makinave te vjetra qe shiten per skrap ne Itali e Gjermani. Oj! Ska ngel gjimnazist pa makine pa punu asi dite.

  Pse ca jemi ne qe qe skemi makine? Mos jemi me te kqinj se ca dava te fortesh qe na kapardisen neper makina gjasme lluks qe nxjerrin jo tym po bloze nga skapamento? Eee?
  Tymi nuk kontrollohet duke ngrit cmimin. Ver kontrolle te rrepta per makinat kur u behet kontrolli vjetor dhe nese nuk permbushin kerkesat dhe te jene brenda limiteve te lejuara atehere mund te qarkullojne. Nese ndotin ambientin me shume sec duhet, atehre mos lejohen fare.

  Mund te kete dhe makine te vjeter te mbajtur mire, nuk do te thote qe ndot ambientin. Pastaj kjo me shume vret ata qe mezi e blejne nje makine, se ata do blejne makina te lira e do u shkoje dyfish cmimi, se ata me lek i blejn te reja.

 17. #17
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime nė 159 postime
  Makinat pa doganė, sa taksa do tė paguajmė

  Tė gjithė qytetarėt qė do tė importojnė njė makinė nga jashtė qė sot nuk paguajnė doganė.Njėkohėsisht, tė gjithė ata qė kanė nė zotėrim njė makinė, nuk do tė shkojnė mė nė sportele pėr tė paguar taksėn e qarkullimit dhe atė tė regjistrimit. Ligji i ri tashmė nė fuqi i ka ristrukturuar kėto taksa dhe ato do tė mblidhen pėrmes karburantit. Logjika e njė prej ligjeve mė tė diskutuara tė grupeve tė interesit, por dhe Ministrisė sė Financave ka tė bėjė me dekurajimin e pėrdorimit tė makinave tė vjetra. Ndėrkohė qė njė tjetėr synim i ligjit ėshtė vendosja nė njė balancė tė drejtė tė taksės, qė paguhet nė bazė tė pėrdorimit qė i bėn infrastrukturės dhe ndotjes qė emetohet nė mjedis.

  Taksa e qarkullimit dhe e regjistrimit
  Tė dyja taksat, qė mė herėt vileshin nga Drejtoria e Shėrbimit tė Transportit Rrugor, tashmė janė strukturuar nė njė tė vetme dhe qė do tė vilet pėrmes karburantit nė mėnyrė jo tė drejtpėrdrejtė. Ligji i ri “Pėr Taksat Kombėtare” shfuqizoi taksėn qė paguhej njė herė nė vit. Kėshtu, deri dje, ēdo qytetar qė kishte nė pronėsi njė makinė, paguante 7500 lekė pėr njė makinė me benzinė dhe 10 mijė lekė pėr njė makinė me naftė si taksė qarkullimi. Ndėrsa taksa e regjistrimit ishte 2400 lekė pėr tė gjitha llojet e veturave. Me ligjin e ri nga sot makinat nuk do tė paguajnė 2400 lekė nė vit si taksė regjistrimi dhe as 7400 lekė nė vit pėr makinat me benzinė dhe 10 mijė lekė nė vit pėr makinat me naftė si taksė qarkullimi. Ligji i ri pėrcakton se taksa e qarkullimit mbi benzinėn dhe gazoilin caktohet nė masėn 5 lekė pėr litėr deri mė 31.12.2011, pas kėsaj date taksa e qarkullimit mbi benzinėn dhe gazoilin caktohet nė masėn 7 lekė pėr litėr. Kjo taksė zbatohet si pėr benzinėn dhe gazoilin e importuar, ashtu edhe pėr ato tė prodhuara nė vend. Pra, kush do tė qarkullojė mė shumė, detyrimisht do tė pėrdorė mė shumė infrastrukturėn dhe do tė furnizohet mė shpesh me karburant, ēka e bėn lidhjen mes tė gjitha kėtyre tė drejtė. Kush qarkullon mė shumė, paguan mė shumė dhe, kush qarkullon mė pak, do tė paguajė mė pak. Ky ndryshim nė strukturėn e taksave nuk pritet qė tė prekė buxhetin e Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Shėrbimit tė Transportit Rrugor nė vend, e cila do tė jetė edhe drejtoria qė do tė zbatojė ligjin qė nga sot ka hyrė nė fuqi.

  Taksa e makinave tė pėrdorura
  Pėrfitues nga ligji i ri nuk do tė jenė vetėm qytetarėt qė kanė nė pronėsi njė makinė, por edhe ata qė duan tė importojnė njė tė tillė nga jashtė. Nga sot, kush importon njė makinė, nuk do tė paguajė mė doganė. Po ashtu, kush blen/shet njė makinė brenda vendit, nuk do tė paguajė taksė shtesė. Synimi i financave nė formulėn e re ėshtė nxitja e importit tė makinave me sa mė pak vite pėrdorimi, pra inkurajimi i importit tė makinave tė reja dhe kjo duket qė nė formulėn qė ligji i ri ka nė bazė tė tij. Ai heq detyrimin e taksės sė makinave tė pėrdorura nė import e nė shitje brenda vendit dhe vendos njė taksė tė re vjetore pėr makinat e pėrdorura. E thėnė mė thjeshtė, kush blen apo importon njė makinė, nuk paguan taksė pėr blerjen apo shitjen, por paguan njė herė nė vit njė taksė tjetėr pėr pėrdorimin e makinės. Aplikimi i taksės vjetore tė mjeteve tė pėrdorura takson mė shumė makinat e vjetra. Sa mė e vjetėr tė jetė makina, aq mė shumė taksė vjetore paguan. Gjithashtu, paguajnė mė shumė makinat me naftė sesa ato me benzinė. Formula e re: shumėzohet cilindrata e makinės me koeficientin e vjetėrsisė dhe me taksėn fikse pėr llojin e karburantit. Taksa fikse pėr llojin e karburantit ėshtė 25 lekė pėr naftėn dhe 20 lekė pėr benzinėn. Koeficientet pėr vjetėrsinė pėr tri vitet e para janė 0, nė vitin e katėrt ėshtė 0.18 dhe rritet me 0.02 pėr 10 vitet e para. Mė pas, koeficienti rritet me 0.04. Kėshtu, njė makinė e vitit 1996 me naftė dhe me kubaturė 2500 cm3 do tė paguajė nga sot 30 mijė lekė nė vit, si taksė tė makinės sė pėrdorur. Ndėrkohė qė deri dje njė makinė e vitit 1996 me naftė paguante 2400 lekė taksė regjistrimi dhe 10 mijė lekė taksė qarkullimi, pra 12400 lekė nė vit. Nga sot, pronari i kėtij automjeti do tė paguajė 17600 lekė mė shumė dhe taksa rritet nga viti nė vit. Gazeta boton tabelėn pėr taksėn vjetore qė do tė paguajnė tipa tė ndryshme makinash sipas ligjit qė hyn nė fuqi sot.

  Ngėrēi nė treg
  Ndryshimi i ligjit pėr taksėn e makinave tė pėrdorura erdhi si njė kėrkesė pas ligjit qė nė fakt u miratua njė vit mė parė pėr shitjen e makinave brenda vendit. Kjo stopoi nė mėnyrė tė menjėhershme shitjen e makinave dhe krijoi ngėrē nė treg, aq sa u bė shqetėsues. Shumica e atyre qė donin tė shisnin njė makinė, preferonin tė vepronin me akte noteriale, sesa tė paguanin njė taksė qė mund tė kishte njė vlerė relativisht tė lartė. Ministria e Financave, pėr tė ēliruar tregun, hartoi ligjin e ri.

  Konfuzioni
  Ministria e Financave sqaroi nė mėnyrė tė vazhdueshme qė ligji i ri pėr makinat e qė fal doganėn e importit, nuk ka tė bėjė me ligjin e faljes fiskale miratuar mė herėt. Dogana e importit u falet atyre qė do tė importojnė njė makinė nga sot e tutje, ndėrsa ligji pėr amnistinė u fal qytetarėve doganėn dhe gjithė detyrimet e tjera, nėse ata paguajnė 50 pėr qind tė principalit tė detyrimit fillestar. Kjo ėshtė e vlefshme pėr ata qė kanė importuar njė automjet deri nė 31 dhjetor tė vitit 2010.

  NDRYSHIMET E TAKSAVE
  Deri dje paguhej

  KUSH BLINTE NJĖ MAKINĖ:
  Taksa e makinave tė pėrdorura nė import dhe nė shitje brenda vendit
  Llogaritja
  Cilindratė (cm3) x koeficientin e naftės ose benzinės (respektivisht 25 dhe 20) x koeficientin e vjetėrsisė, (0.5 pėr ēdo vit nga data e prodhimit)

  KUSH PĖRDOR MAKINĖ
  Taksa regjistrimi
  Tė gjitha veturat
  2400 lekė/vit
  Taksė qarkullimi
  Makinat me benzinė
  7500 lekė/vit
  Makinat me naftė
  10 mijė lekė/vit
  Nga sot do te PAGUHET

  KUSH BLEN NJĖ MAKINĖ:
  0 lekė pėr importin
  0 lekė pėr shitjen

  KUSH PĖRDOR NJĖ MAKINĖ

  Taksa e regjistrimit
  0 lekė/vit
  Taksa e qarkullimit
  (deri mė 31 dhjetor)
  5 lekė/litėr
  Taksa e qarkullimit
  (pas 1 janarit 2012)
  7 lekė/litėr
  Taksa e qarkullimit tė mjeteve tė pėrdorura
  Paguhet ēdo vit sipas formulės: Cilindrata nė cm3 x koeficienti sipas vjetėrsisė x taksa fikse pėr llojin e karburantit
  (Taksa fikse pėr llojin e karburantit ėshtė 25 lekė pėr naftėn dhe 20 lekė pėr benzinėn. Koeficientet pėr vjetėrsisė pėr tri vitet e para janė 0, mė pas bėhet 0.18 dhe rritet me 0.02 pėr 10 vitet e para. Pas vitit tė dhjetė, koeficienti rritet me 0.04)

  SHEMBULLI
  Ēfarė fiton ai qė blen njė makinė

  Mė parė, me ligjin qė zbatohej, pėr importin e makinės paguhej njė taksė e cila llogaritej duke shumėzuar cilindratėn me koeficientin e naftės ose benzinės (respektivisht 25 dhe 20) dhe me koeficientin e vjetėrsisė (0.5 pėr cdo vit nga data e prodhimit). Nė rast se njė person do tė importonte njė makinė me naftė tė vitit 1999, me njė cilindratė 2200 kubikė, nė doganėn shqiptare do tė paguante 330 mijė lekė. Kjo si llogaritje e formulės qė ishte nė fuqi, ku 2200 ėshtė cilindrata x 25 koeficienti i naftės x 6 koeficienti i vjetėrsisė (12 vite x 0.5 pėr ēdo vit) = 330 mijė lekė.
  Nga sot, taksa e importit tė makinave tė pėrdorura hiqet. Pra, kush kėrkon tė blejė njė makinė, nga sot shmang, nė rastin tonė, pagimin e 330 mijė lekėve si doganė. Kėshtu, ligji i ri favorizon dukshėm importin e makinave.

  Ēfarė humbet ai qė ka njė makinė
  Por pėr njė person qė aktualisht ka nė pėrdorim njė makinė tė vitit 1999 me cilindratė 2200 kubikė dhe me naftė, ligji i ri i shton taksat. Deri dje, pėrdoruesi i njė makine tė tillė paguante 2400 lekė taksė regjistrimi dhe 10 mijė lekė taksė qarkullimi. Pra, 12400 lekė nė vit. Nga dita e sotme ky person do tė paguajė taksėn e pėrvitshme tė mjeteve tė pėrdorura. Kjo taksė llogaritet me formulėn: cilindrata nė cm3 x koeficienti sipas vjetėrsisė x taksa fikse pėr llojin e karburantit (Taksa fikse pėr llojin e karburantit ėshtė 25 lekė pėr naftėn dhe 20 lekė pėr benzinėn. Koeficientet pėr vjetėrsinė pėr tri vitet e para janė 0, mė pas bėhen 0.18 dhe rriten me 0.02 pėr 10 vitet e para. Pas vitit tė dhjetė, koeficienti rritet me 0.04). Nė rastin tonė, taksa e re vjetore ėshtė 19800 lekė nė vit. Pra, 7400 lekė nė shumė. Pėrveē kėsaj, sa herė qė furnizon makinėn, deri nė fund tė vitit duhet tė paguajė 5 lekė pėr ēdo litėr karburant dhe, pas 1 janarit, 7 lekė pėr ēdo litėr karburant.

  Makinat, shtohet me 6 lekė ēmimi i naftės
  Nga sot, qytetarėt do tė paguajnė nė karburantin me tė cilin furnizojnė makinėn edhe 6 lekė mė shumė pėr ēdo litėr.Ligji i ri pėrcakton se taksa e qarkullimit do tė jetė 5 lekė pėr litėr pėr karburantet, por nė kėtė masė nuk pėrfshihet TVSH-ja, e cila e shton edhe me 1 lekė tjetėr taksėn totale. Kjo taksė do tė jetė 6 lekė pėr litėr deri nė dhjetor tė kėtij viti dhe, mė pas, nga 1 janari 2012, taksa do tė kushtojė minimalisht 8.4 lekė mė shtrenjtė (taksa e qarkullimit pas janarit bėhet 7 lekė/litėr pėr karburantet. Shtrenjtimin e karburantit do ta ndiejnė jo vetėm qytetarėt qė qarkullojnė me makinat e tyre personale, por edhe ata qė pėrdorin mjete tė tjera tė transportit. Dihet qė ēdo shtrenjtim qė ndodh, ai qė e paguan ėshtė konsumatori final dhe nė kėtė pikė nuk ėshtė ēudi qė kjo rritje tė reflektohet menjėherė nė ēmimin e biletave tė transportit. Ligji, qė hyn nė fuqi sot dhe qė bėn strukturimin e taksės sė qarkullimit nė njė taksė qė paguhet pėrmes karburantit, llogaritet qė tė ketė edhe njė efekt nė buxhet. Sipas njė pėrllogaritjeje, nga taksa e re e qarkullimit qeveria do tė marrė 58.8 milionė USD nė vit, nga 23 milionė qė merr aktualisht. Pra. shtesa do tė jetė shtrenjtim i kostove tė transportit pėr industrinė dhe qytetarėt. Ndėrkaq, paketa fiskale sjell tė tjera ndryshime. Nga sot, industria do tė ketė kosto mė tė mėdha sa i pėrket lėndėve tė para djegėse qė pėrdor. Me ligjin e ri rritet nė 37 lekė/litėr akciza pėr mazutin, solarin dhe lėndėt e tjera djegėse, si dhe 2 lekė/kg pėr “koks nafte”. Nga ana tjetėr, solari, mazuti, koksi i naftės dhe vajguri do tė paguajnė edhe 3 lekė/litėr taksė karboni. Nė tė njėjtėn paketė, qė hyn nė fuqi sot, ulet edhe akciza pėr birrėn e, nga ana tjetėr, hiqet tarifa doganore pėr importin e lėndėve tė para tė konfeksioneve dhe fasoneve.
  6 leke/liter
  do tė rritet karburanti pėr qytetarėt qė kanė nė pronėsi njė makinė. Ligji i ri qė hyn nė fuqi sot vendos qė taksa e qarkullimit tė vilet duke taksuar me 5 lekė/litėr karburantin, pa pėrfshirė kėtu TVSH-nė
  8.4 leke/liter
  me shtrenjtė, pėrfshirė kėtu edhe TVSH-nė, do tė jetė karburanti pas 1 janarit 2012, si efekt i strukturimit tė taksės sė qarkullimit dhe kalimit tė mbledhjes sė saj nga karburanti. Deri nė dhjetor kjo taksė do jetė 6 lekė/litėr

  NERTILA MAHO - Panorama
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-01-2011
  Postime
  2,454
  Faleminderit
  1
  29 falenderime nė 26 postime
  nuk me duket ide e mire heqja e doganes
  do futen shume makina te vjetra tani ne shqiperi.
  pse nuk ndalohet futja e makinave te para 2000-shit.

 19. #19
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,129
  Faleminderit
  112
  64 falenderime nė 58 postime
  Citim Postuar mė parė nga Ziti Lexo Postimin
  nuk me duket ide e mire heqja e doganes
  do futen shume makina te vjetra tani ne shqiperi.
  pse nuk ndalohet futja e makinave te para 2000-shit.
  ndotja e ambientit varet nga katalizatori dhe jo nga vjetersia e kerrit.

  e hoqen doganen apo vetem show?

 20. #20
  ^ Maska e baaroar
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Postime
  1,626
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Pėr mendimin tim ky ligj favorizon mė tepėr kompanitė konēesionare tė automjeteve tė reja dhe prek interesat e kompanive importuese tė karburanteve. Kjo masė fiskale ndoshta mund tė sjellė efekt tė kundėrt duke ulur tė ardhurat fiskale, kostoja e mbajtjes sė njė automjeti do tė rritet aq shumė sa njerėzit do tė preferojnė t'i mbyllin nė garazhe.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •