pash nje emision dokumentar ne rtk dhe me ktheu vite para ne kosoven e 89-tes...me solli ne mendje nje nga ngjarjet me te lavdishme te ndodhur ndonjehere ne trojet shqiptare..ajo cka beri rinia e kosoves me eliten intelektuale ne krye ne faljen e gjaqeve mbetet ne pjeses me te ndritur te historise tone....shume pak eshte dhene ne popull kjo veper..dokumentari ishte shume i percipte dhe nuk dha tamam ate cka ishte kjo ngjarje..une jam i mrekulluar nga kjo ngjarje dhe te them te drejten ajo cka di une mbi kete levizje eshte as maja e ajsbergut ..nuk e di nese ka qene ndonje njeri i penes qe gjithe kete ngjarje ta kete hedhur ne nje liber ne forme kronike a dicka tjeter per tja dhene brezave pas..nuk e di nese ka ndonje punim shkencor apo liber dokumendtare qe ta kete paraqitur me perpikmeri ate cka ndodhi..nuk e di nese akademia e shkences se kosoves apo ndonje institucion tjeter te kete bere ndonje buletin apo studim shkencore te saj...jo veq tubimet por me shume njerzit qe falen gjaqet..do ishte mrekulli te evidentohej cdo rast se si u arrit deri tek falja e gjera te tilla qe i takojne kesaj levizje..

nuk e di nese ka libra ku mund te lexojme mbi kete histori te ndritur te popullit shqiptare..une do isha shume i lumtur qe te kisha ne dore cfaredo libri apo punimi qe do me jepte mundesine te informohesha me shuem per ndoshta gjene me te hijshme dhe te madhe qe beri populli shqiptar...nese dikush ka me shume informacione mbi ate qe kerkoj une eshte i mirepritur ti beje publike...