Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 9 prej 9
 1. #1
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  zrich.swiss
  Postime
  1,190
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime

  Foto-Autostrada e Kombit-Kosov

  Foto nga ndertimi i autostrades se kombite segmenti-pjesa e kosoves  Ndryshuar pr her t fundit nga drifilon : 19-05-2010 m 17:38

 2. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  zrich.swiss
  Postime
  1,190
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Fillimi i punimeve ne autostrade

 3. #3
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  zrich.swiss
  Postime
  1,190
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Metrat e par t autostrads
  Ekskavatort e kompanis Bechtel&Enka tashm kan grryer metrat e para t dheut nga Vrmica pr n Prizren, n pjesn ku do t ndrtohet autostrada. Krahas grmimeve, po ndrtohet edhe kampi pr vendosjen e makineris, prbri t cilit do t jet edhe punishtja pr ndrtimin e platformave t urave dhe impiantet e asfaltit. Kta jan hapat e par pr ndrtimin e autostrads Vrmic-Merdar

  Nga Zekirja Shabani m 19.05.2010 n ora 14:30

  Q nga rruga q t on te kufiri me Shqiprin, disa kilometra lart n t djatht, shihen ekskavator q grryejn shpatet. Posht tyre ca t tjer prgatisin terrenin pr ngritjen e kampit.

  Nj kolon njerzish q presin t hyjn n hotelin Univers, mu pran kufirit, patjetr t bie n sy. Aty prkohsisht jan vendosur menaxhert e konsorciumit amerikano-turk Bechtel & Enka dhe qytetart po prisnin n radh pr t firmosur kontratat e punsimit.

  Ela Ruqi, shefe e Departamentit t Marrdhnieve me Publikun, shpjegon se t gjitha kto jan pjes e dinamiks s puns pr ndrtimin e autostrads Vrmic-Merdar.
  Kemi filluar mbar, thot Ruqi.

  Ekskavatort e kompanis Bechtel&Enka tashm kan grryer metrat e para t dheut n kilometrin e gjasht nga Vrmica pr n Prizren, andej, kah do t`i bjer traseja e autostrads. Krahas grmimeve, po ndrtohet edhe kampi pr vendosjen e makineris, prbri t cilit do t jet edhe punishtja pr ndrtimin e platformave t urave dhe impiantet e asfaltit.

  Ruqi thot se puna ka filluar n pron shoqrore. Aty ku kompania e ka pasur m t leht t merret vesh me Qeverin pr kontestet pronsore. Megjithat, ajo nuk sheh ndonj telash me pronat private. Prkundrazi sht mahnitur me banort se sa mir e kan pritur fillimin e punimeve pr autostradn. Nse gjithka shkon n rregull, Ruqi thot se 13 kilometrat e para do t kryhen brenda afatit, megjithse nuk prmend se kur sht afati minimal.

  do pun e jon bhet n baz t projekteve dhe afateve. Tani jemi n fazn fillestare t prgatitjes s terrenit dhe dizajnimit t projektit, thekson Ruqi.

  Ajo thot se tani pr tani dihet vetm traseja nga do ti bjer pr dy segmentet e para deri n Duhl dhe dimensionet e autostrads, pr t ciln inxhiniert jan duke prgatitur detajisht planin e urave dhe aspektet e tjera teknike.

  Ura e par q do t ndrtohet, do t jet pikrisht n vendin ku simbolikisht krert e shtetit m 25 prill, patn dhn dritn jeshile pr fillimin e punimeve. Kjo ur do t kaloj mbi rrugn ekzistuese duke e devijuar autostradn drejt fshatit Zhur.

  Por, deri n fund t qershorit, Bechte&Enka sht fokusuar t bj sistemimin e makineris, punsimin e stafit t nevojshm dhe t kryej matjet gjeologjike.
  Deri ather, zyrtart e ksaj kompanie besojn se Qeveria e Kosovs do t vendos edhe pr pjesn tjetr t autostrads, saktsisht, segmentin e tret, ku sht diskutabile nse do t shkohet me tunele ose do t ket devijim.

  Ne i kemi ofruar Qeveris si alternativ devijimin dhe tash sht duke u br projekti pr t vlersuar nse sht m mir me tunele apo duhet t bhet devijimi, thekson Ruqi.
  Vendimin final pr cilndo alternativ ajo thot se do ta marr Qeveria, ndrsa kompania sht e gatshme ta respektoj at. Krahasuar me terrenin n pjesn e autostrads s Shqipris, Ruqi thot se n Kosov, pjesa ku po zhvillohen punimet fillestare sht me m shum balt dhe ka pak terren shkmbor.

  N ann tjetr, ajo pohon se vazhdimisht jan duke punsuar puntor t rinj pr nevoja t zhvillimit t projektit.

  Bechtel do t ndjek dy strategji t punsimit. Njra do t jet punsimi direkt i stafit udhheqs, si inxhinier e puntor t specializuar; si dhe prmes nnkontraktorve.
  Tashm pr pozitat e hapura pr punsim direkt n konzorciumin amerikano-turk, kan konkurruar mbi nj mij persona dhe dhjet prej tyre jan punsuar. T tjert, zyrtart e kompanis thon se do t punsohen n faza.

  Sa her t prparoj projekti, do t ket nevoj pr staf t ri dhe varsisht prej nevojave do t ket edhe punsim, thekson Ruqi.
  Ndrkaq, disa nga kompanit e nnkontraktuara, tashm kan filluar punn pr Bechtelin dhe kryesisht po prgatisin terrenin pr vendosjen kampit dhe punishteve. Edhe materiali pr ndrtimin e autostrads, kryesisht do t merret nga Kosova.

  Detajet e autostrads

  Gjersia e rrugs sht 28 metra. Rruga do t kt dy shirita qarkullues me gjersi 3.5 metra. Do t jet e tipit t mbyllur me hyrje dalje vetm npr kyje. Do t ket mburoj mbrojtse dhe mure kundr zhurms. Do t kt taks rrugore. Kohzgjatja e punimeve nga dita e punimit do t jet pr 36 muaj. Numri i puntorve pr ndrtimin e autostrads n total sht rreth 6000 puntor, prej t cilve 4 mij vendor. Autostrada do t kt t njjtat parametra sikur autostrada Split-Zagreb.
  http://www.gazetaexpress.com/web/ind.../30843/C4/C14/

 4. #4
  Perjashtuar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  729
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  Citim Postuar m par nga drifilon Lexo Postimin
  Foto nga ndertimi i autostrades se kombite segmenti-pjesa e kosoves


  E ka ilustron kjo vija e trash e kaltert ?
  Nese edhe kjo eshte autostrad, a eshte e parapar qe te fillon sivjet apo,.. mbetet projekt ?

 5. #5
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  zrich.swiss
  Postime
  1,190
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga Gj.Fishta Lexo Postimin
  E ka ilustron kjo vija e trash e kaltert ?
  Nese edhe kjo eshte autostrad, a eshte e parapar qe te fillon sivjet apo,.. mbetet projekt ?
  kjo vija e trash e kaltert ilustrone autostraden prishtine ferizaj kaqanike shkupe kjo autostrade deri ne lypjane eshte e ndertuare dhe do filloije ne dreijtime te shkupite ..

  ndersa vija tjeter eshte prishtine kline peje edhe kjo deri ne sllatine eshte e perfunduare dikune 15 km ndersa jane duke punuare me intenzitet te shpejte ne drejtime te pejes..

  INFO ME TE HOLLSISHME

  Autostrada Prishtine - Shkup

  http://www.youtube.com/watch?v=YOaGK...layer_embedded


  http://www.youtube.com/watch?v=LfX01...layer_embedded


  Autostrada Fushe kosove - prishtine

  http://www.youtube.com/watch?v=6kqdI...layer_embedded


  Autostrada prishtine sllatine -aeroporte

  http://www.youtube.com/watch?v=NirLR...layer_embedded


  Autostrada prishtine- mitrovice

  http://www.youtube.com/watch?v=SaveT...layer_embedded


  Autostrada prishtine-peje PUNIMET

  http://www.youtube.com/watch?v=fm5xX...layer_embedded
  Ndryshuar pr her t fundit nga drifilon : 19-05-2010 m 18:21

 6. #6
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  zrich.swiss
  Postime
  1,190
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime  Ministri Limaj i knaqur me dinamikn e punve n autostrad

  Publikuar: Sot, m 22 maj 2010


  Vrmic 22 maj- Ministri i Transportit dhe Post-Telekomunikacionit (MTPT), Fatmir Limaj, sht shprehur i knaqur me dinamikn e punimeve pr ndrtimin e autostrads Morin-Merdare, gjat nj inspektimi q u bri punimeve t sapo nisura t ktij projekti. Ai ka paralajmruar se inspektime t tilla t ktyre punimeve do t ket edhe m shpesh n t ardhmen. Ai kto komente i bri t shtunn me rastin e inspektimit t punimeve pr ndrtimin e projektit madhor t autostrads Morin-Merdare, t cilat kan nisur zyrtarisht n fund t muajit t kaluar. Sot jemi n vizitn e par pr t par zhvillimet si po shkojn n vend punimet pr fillimin e ndrtimit t autostrads. Kjo sht hera e par, por ne do t zhvillojm tash e tutje vizita m t shpeshta pr t prcjell hap pas hapi dinamikn e punimeve, ka thn ministri Limaj. Punimet pr ndrtimin e autostrads sht duke i br konsorciumi turko-amerikan Bechtel and Enka, pr t cilin ministri Limaj ka thn se sht fat q ky projekt po realizohet nga kjo kompani serioze dhe profesionale.
  Limaj nuk ka dashur t komentoj kontrollimin e zyrtarve t lart t Qeveris s Kosovs n Aeroportin e Prishtins nga ana e Policis s EULEX-it, ndrsa ka shprehur edhe njher gatishmri pr bashkpunim rreth hetimeve q po zhvillon misioni EULEX.

 7. #7
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  zrich.swiss
  Postime
  1,190
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Merr hov autostrada

  Brenda tri javsh kompania ndrtuese e autostrads, Bechtel&Enka, do t grryej dheun nga Vrmica deri n Prizren. N Vrmic po ndrtohet edhe kampi pr vendosjen e makineris, punishtja pr ndrtimin e platformave t urave dhe impiantet e asfaltit. Dy seksionet e para deri n Qaf t Duhles pritet t kryhen kah fundi i vitit tjetr. Ministri Fatmir Limaj inspektoi punimet dhe u nda i knaqur me dinamiken e tyre.

  http://www.gazetaexpress.com/web/ind.../31097/C4/C14/

 8. #8
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  zrich.swiss
  Postime
  1,190
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime

 9. #9
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  zrich.swiss
  Postime
  1,190
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Foto-Autostrada e Kombit-Kosov


Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •