Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 60
 1. #41
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,257
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime

  Sokrati.....

  Pr sa i prket jets s Sokratit dijm shum pak e sidomos nuk kemi njohuri mbi jetn e tij te re. Ka t dhna te paqarta dhe mendime se ai n fillim ushtroi artin e babait t vet por se kto jan vetm hamendje t pavrtetuara me fakte.


  Prkundrazi njofim mir pamjen e tij fizike si nga Ksenofoni ashtu edhe nga Platoni dhe Rableu q e prshkruajn si shum t shmtuar, tullac, hundshtypur, q i ngjante nj harapiu apo nj silene (shkums, lloj bime dikotiledone). Ai skandalizonte bashkqytetart e vet si me pamjen e shmtuar (pr Athinasit bukuria fizike ishte simbol i bukuris morale) ashtu edhe me veshjen e pashije. Ecte zbathur dhe shum rrall mbathte kpuc.


  Sipas Ksenofonit, u martua me Ksantiop e vrazhdt me t ciln pati tre djem.
  Edhe si personalitetSokrati ngeli nj enigm. Bashkkohanikt e vet e ndr ta edh edisipli i vet Ksenofoni e prshkruan si njeri i frustruar dhe banal, derisa disipli tjetr, Platoni, e ngr n ideal e i mvesh edhe pikpamjet e veta filozofike.
  Prpos ksaj, n mbjelljen e ideve t veta, Sokrati qe i paorganizuar mir.

  Shkolla e tij ishin vendet publike (agora) ku shetitej dhe bisedonte me t gjith. U parashtronte pyetje t llojllojshme nga t gjitha problemet e jets q haseshin n Athin e gjetiu. Shpeshher prsriste se ka pr mision nga ana e Perndive q ti edukoj bashkkohasit e vet. Jetonte n varfri dhe arsimonte falas. N kt aspekt edhe dallohej nga sofistt (tjer)se ata krkonin shuma t majme pr msimet e tyre.

  Prndryshe, njihet se ishte njri i guximshm dhe i prmbajtur n do situat. Nuk e humbaste kontrollin e vehtes n asnj ast nga edhe shum nxns t tij i prkushtohen dhe n nj mas edhe e adhurojn.

 2. #42
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Helen of Troy, po informacione gossip po sjell ?
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e Lordlover
  Antarsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Mnster Germany
  Postime
  168
  Faleminderit
  2
  3 falenderime n 3 postime
  Aristoteli eshte mendimtari me i gjithanshem dhe filozofi me i njohur i botes antike, per nga thellesia mendore, per nga gjeresia e interesimit shkencore dhe per nga numri i madh i veprave te shkruara Aristoteli e zen vendin m meritor ne historin e mendimit filozofik.
  I lindur ne Stragir te Thrakise nga nje familje e arsimuar ne te cilen tradicionalisht kultivoheshin shkencat natyrore dhe mjeksia. I ati i ti ishte mjek ne oborrin mbretror te Filipit II te Maqedonise.
  Si i ri 17 vjeqar shkoi ne Athine ne akademin e Platonit ku qendroi 20 vite dhe ishte nxenesi me i mir dhe me i dashur i Platonit, saq ne ligjerata qe mungonte Aristoteli , Platoni i quante te kota. Mospajtimi mes tyre erdhi kur Platoni akademin e ti ia besoi Speospit, me kete rast Aristoteli u deshprua shume dhe pas pak kohe u largua nga akademia e Platonit.
  Filipi II i Maqedonise i beri thirrje qe te behej mesues i djalit te ti Aleksandrit te Madh, ftes kjo qe u pranua nga Aristoteli dhe keshtu kaloi disa vite ne oborrin mbretror te Filipit II. Me pas Aristoteli themeloi shkollen e ti filozofike , te cilen e emroi Zice. Aristoteli eshte njeri nder filozofet me kreativ, krijues produktiv i cili ka shkruar shume vepra filozofike...

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Antarsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,071
  Faleminderit
  2
  37 falenderime n 33 postime
  >>> Trupi dhe shpirti lidhen nga nje raport materie-forme, njesoj sikur shpirti te ishte forma e trupit.
  > Te pyesesh nese trupi dhe shpirti jane e njejta gje eshte nje pyetje pa kuptim: njesoj sikur te pyesesh a jane e njejta gje dylli dhe forma e qiririt. (Aristoteli)
  La verita' ti rendera' libero!

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Antarsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,071
  Faleminderit
  2
  37 falenderime n 33 postime
  >>> Qellimi i punes eshte qe te fitosh kohen e lire.

  >>> Ekzistojne shume menyra per te deshtuar por nje e vetme per t'ia dale mbane.

  >>> Mendoni si njerez te mencur dhe flisni si njerez te thjeshte.

  (Aristoteli)
  La verita' ti rendera' libero!

 6. #46
  ^ Maska e baaroar
  Antarsuar
  18-03-2005
  Postime
  1,626
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga VOLSIV Lexo Postimin
  >>> Qellimi i punes eshte qe te fitosh kohen e lire.
  (Aristoteli)
  Normale, nj filozof primitiv si Aristoteli nj konkluzion t till do t nxirrte mbi punn.

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Antarsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,071
  Faleminderit
  2
  37 falenderime n 33 postime
  >>> Po quajte Aristotelin primitiv ke probleme me filozofine.
  La verita' ti rendera' libero!

 8. #48
  ^ Maska e baaroar
  Antarsuar
  18-03-2005
  Postime
  1,626
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim nga Dalan:
  Postuar m par nga VOLSIV Lexo Postimin
  >>> Qellimi i punes eshte qe te fitosh kohen e lire.
  (Aristoteli)
  Normale, nj filozof primitiv si Aristoteli nj konkluzion t till do t nxirrte mbi punn.


  Citim Postuar m par nga VOLSIV Lexo Postimin
  >>> Po quajte Aristotelin primitiv ke probleme me filozofine.
  Po mir, si e fitonte kohn e lir Aristoteli?

 9. #49
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Antarsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,071
  Faleminderit
  2
  37 falenderime n 33 postime
  >>> Kam pershtypjen se nuk e ke kuptuar akoma shprehjen e mesiperme e cila ka dhe pergjigjen.
  La verita' ti rendera' libero!

 10. #50
  ^ Maska e baaroar
  Antarsuar
  18-03-2005
  Postime
  1,626
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga VOLSIV Lexo Postimin
  >>> Kam pershtypjen se nuk e ke kuptuar akoma shprehjen e mesiperme e cila ka dhe pergjigjen.
  Ti nuk do ose nuk mund t'i japsh prgjigje.
  N kohn dhe n shoqrin kur ka jetuar Aristoteli, sigurisht q puna fizike ishte ndar nga ajo mendore prpara shum kohsh.
  A kryente Aristoteli pun fizike?!

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Antarsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,071
  Faleminderit
  2
  37 falenderime n 33 postime
  >>> Pune nuk eshte vetem ajo fizike Dalan.
  La verita' ti rendera' libero!

 12. #52
  ^ Maska e baaroar
  Antarsuar
  18-03-2005
  Postime
  1,626
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga VOLSIV Lexo Postimin
  >>> Pune nuk eshte vetem ajo fizike Dalan.
  Mir q ma the se nuk do ta kisha msuar...
  Ashtu si "koha" edhe "koha e lir" sht koncept abstrakt.
  "Koha e fituar" e nj individi ose e nj bashksie sht "koha e humbur" e nj individi ose bashksie kur kta/kto hyjn n marrdhnie me njra tjetrn.
  Pra, nse nj bashksi n punn e prbashkt, ka tregues efikasiteti e rendimenti m t lart se ato t bashksis me t ciln relatohet, ajo ecn prpara, zhvillohet, ajo fiton "koh" vetm n raport me bashksin t ciln e humb at sepse ksaj t fundit do t'i duhet m shum koh pr t arritur gjendjen e bashksis m t zhvilluar.
  E meta e Aristotelit mbi shkaqet e lvizjes reflektohet edhe n kt pohim q ti ke sjell, pr formulimin e t cilit ai ka marr pr baz vetm faktort e brendshm.
  Pr analogji, edhe n nivel individi koha e fituar sht koha e humbur e individit relatues.
  Koha t ciln Aristoteli e konsumonte pr t br filozofi, edhe pse kjo sht pun mendore, sht koha e humbur e nj qyteti apo qytet-shteti tjetr i relatuar me Athinn i cili nuk kishte filozof.
  Prmenda ndarjen e puns fizike nga ajo mendore sepse sht nj pik jashtzakonisht e rndsishme n kt diskutim.

 13. #53
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Antarsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,071
  Faleminderit
  2
  37 falenderime n 33 postime
  >>> Tema flet per Aristotelin dhe e quan: "Aristoteli, nj nga mndjet m t ndritura dhe me t thella t gjith kohve".
  > Postova ne kete teme mendimin tim duke e mbeshtetur temen.
  > Persa i perket debatit se sa e sakte dhe e gjetur eshte shprehja e Aristotelit nuk kam mundesi te te ndjek. E gjitha kjo sepse po nuhas qe kam per te shkruajtur shume per te tu marre vesh. Dhe une nuk kam shume kohe me thene te drejten.
  > Gjithsesi e ke gabim (per mendimin tim) qe quan primitiv Aristotelin. Metafizika e tij eshte aq para ne eksplorimin e te vertetes me anen e intelektit sa vetem 0.001 % e njerezve moderne jane ne gjendje e ndjekin fillin e tij te mendimit (kuptohet per nga thellesia e mendimit).
  La verita' ti rendera' libero!

 14. #54
  ^ Maska e baaroar
  Antarsuar
  18-03-2005
  Postime
  1,626
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Volsiv, sigurisht q nuk e prjashtoj mundsin q ta kem gabim.
  Por, ndryshimi midis nesh n kt diskutim sht q un jam prpjekur ta argumentoj pasaktsin e thnies s Aristotelit, ndrsa ti je mjaftuar me nj gjykim arbitrar (sipas mendimit tnd, pa u bazuar n ndonj argumentim) q un e kam gabim, me justifikimin se Aristoteli ngelet mndje e ndritur dhe ai nuk mund ta ket patur gabim.
  Un dyshoj se ajo thnie q solle nuk sht e sakt, pr t mos thn plotsisht e gabuar.
  Gomarllqet e tij nuk kan t sosur.
  Tjetr p.sh., ai mendonte se idet nuk ekzistojn pa ekzistencn paraprake t formave fizike t ktyre ideve, pra pa ekzistencn e objekteve n t cilat ato gjenden paraprakisht t materializuara.
  N fakt, e vrtet sht e kundrta.
  P.sh., shpikjet bhen fal frymzimit nga idet fillestare se mund t krijohen objekte ku kto ide materializohen.
  Ishte idea se forca e fushs magnetike rrotulluese mund t manipulohej e t shfrytzohej q e frymzoi Tesln t eksperimentonte pafund e t bnte shpikje t mdha.
  A gjendej paraprakisht n natyr idea e manipulimit e shfrytzimit t fushs magnetike rrotulluese e materializuar n ndonj objekt?!

 15. #55
  cherry blossom girl
  Antarsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,112
  Faleminderit
  55
  245 falenderime n 202 postime
  Citim Postuar m par nga Dalan Lexo Postimin
  P.sh., shpikjet bhen fal frymzimit nga idet fillestare se mund t krijohen objekte ku kto ide materializohen.
  Ishte idea se forca e fushs magnetike rrotulluese mund t manipulohej e t shfrytzohej q e frymzoi Tesln t eksperimentonte pafund e t bnte shpikje t mdha.
  A gjendej paraprakisht n natyr idea e manipulimit e shfrytzimit t fushs magnetike rrotulluese e materializuar n ndonj objekt?!
  Kuanti i rrezatimit elektromagnetik eshte fotoni dhe ky ekziston ne natyre, pa te nuk do te ekzistonin as idete fillestare te Tesles dhe as zbulimet dhe shpikjet e tij.

  Michelangelo kur e pyesnin se nga i vinte ideja para se te fillonte nje skulpture te re, ai thoshte qe ideja e statujes ndodhej brenda bllokut te mermerte, atij i duhej vetem ta gdhendte dhe ta pastronte mermerin qe ne kete menyre ta zbulonte ate.

  Te te bej nje pyetje: A eshte e mundur per ne qe te mendojme dhe fantazojme ne me shume se tre dimensione?

 16. #56
  ^ Maska e baaroar
  Antarsuar
  18-03-2005
  Postime
  1,626
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga broken_smile Lexo Postimin
  Kuanti i rrezatimit elektromagnetik eshte fotoni dhe ky ekziston ne natyre, pa te nuk do te ekzistonin as idete fillestare te Tesles dhe as zbulimet dhe shpikjet e tij.
  Lnda si form e materies, i nnshtrohet ligjeve t njohura e t panjohura pr njeriun. Jan kto ligje t cilat fizikanti i studion pr t kuptuar m tej sjelljen e formave lndore, ose zbulon t reja pasi vrteton se sjellja e nj forme t caktuar lndore i nnshtrohet nj ligji t panjohur mpar.
  Disa ligje jan zbuluar si rrjedhoj e deduktimeve logjike nga ligjet e njohura, pa u vshguar n natyr sjellja e asnj forme lndore, por n letr nga prllogaritjet matematikore.
  Ligjsit dhe idet nuk jan e njjta gj, mund t ket nj pafundsi idesh n kokn e njeriut t cilat bien ndesh me ligjsit, ose kto t fundit e kufizojn at. Nse ato do t ishin t gjitha t materializuara ligjsit nuk do t ekzistonin, kjo bie ndesh me mnyrn se si funksionon gjithsia.
  P.sh. m prpara ekzistonte idea apo mendimi se Toka ka form t shesht, ide kjo e gabuar, e pamaterializuar, dhe do t jet gjithmon e till sepse nuk ka asnj planet n univers q formn ta ket t shesht, sepse ligjsit nuk e lejojn ekzistencn e ksaj forme.
  Ja pra nj ide e cila nuk ekziston paraprakisht e materializuar, por ekziston(te) n mndjen e njeriut.
  Tesla njihte ligjsit, por idea se mund t manipulonte e shfrytzonte forcat e fushs magnetike rrotulluese ishte vetm n mndjen e tij, mund t rezultonte edhe e gabuar, qllimi i pamundur, por pr fat t mir ajo ide u materializua n shpikjen e tij.

  Citim Postuar m par nga broken_smile Lexo Postimin
  Michelangelo kur e pyesnin se nga i vinte ideja para se te fillonte nje skulpture te re, ai thoshte qe ideja e statujes ndodhej brenda bllokut te mermerte, atij i duhej vetem ta gdhendte dhe ta pastronte mermerin qe ne kete menyre ta zbulonte ate.
  Po t bhej nj eksperiment, t merreshin Mikelanxhelo dhe nj skulptor tjetr dh t'u vihej n dispozicion nga nj bllok mermeri secilit, me t njjtat prmasa e cilsi. T'u krkohej t gdhendnin n mnyr plotsisht t pavarur nga njri tjetri, personazhin biblik t Davidit.
  Pas puns krijuese, a do t kishin t dyja skulpturat forma t njjta?
  Ka pak gjas q t ishin t atilla, sepse idet mbi personazhin e Davidit nuk ishin t njjta n mndjen e t dy skulptorve, dhe secili prej tyre do t materializoj iden e vet n mermer duke br skulptura t ndryshme.
  Si mund t gdhend Mikelanxhelo nj qnie imagjinare? A nuk sht imagjinata dhe fantazia q e frymzojn at t'i jap form edhe pse ajo nuk ekziston?

  Citim Postuar m par nga broken_smile Lexo Postimin
  Te te bej nje pyetje: A eshte e mundur per ne qe te mendojme dhe fantazojme ne me shume se tre dimensione?
  Cilat jan kto tre prmasa?

 17. #57
  cherry blossom girl
  Antarsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,112
  Faleminderit
  55
  245 falenderime n 202 postime
  Dalan, ajo qe dua te them une eshte se ekzistenca e materies dhe si rrjedhim edhe ajo e formave ne natyre eshte 'condicio sine qua non' per lindjen dhe zhvillimin e mendimit/ideve, dhe perdora shembullin e Michelangelos thjesht si metafore.

  E vertete, une mund te imagjinoj nje drago edhe se ky nuk ekziston ne natyre, por ama imagjinata ime nuk mund te shkoj pertej formave ekzistuese dhe tre permasave (gjeresia, lartesia dhe gjatesia, duke lene menjane ceshtjen e kohes).
  Ndryshuar pr her t fundit nga broken_smile : 03-11-2010 m 11:14

 18. #58
  ^ Maska e baaroar
  Antarsuar
  18-03-2005
  Postime
  1,626
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga broken_smile Lexo Postimin
  Dalan, ajo qe dua te them une eshte se ekzistenca e materies dhe si rrjedhim edhe ajo e formave ne natyre eshte 'condicio sine qua non' per lindjen dhe zhvillimin e mendimit/ideve, dhe perdora shembullin e Michelangelos thjesht si metafore.

  E vertete, une mund te imagjinoj nje drago edhe se ky nuk ekziston ne natyre, por ama imagjinata ime nuk mund te shkoj pertej formave ekzistuese dhe tre permasave (gjeresia, lartesia dhe gjatesia, duke lene menjane ceshtjen e kohes).
  Nse idet rezultojn t jen t gabuara, far mund t themi pr format lndore n t cilat ne pretendonim se ishin paraprakisht t materializuara kto ide?

 19. #59
  cherry blossom girl
  Antarsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,112
  Faleminderit
  55
  245 falenderime n 202 postime
  Citim Postuar m par nga Dalan Lexo Postimin
  Nse idet rezultojn t jen t gabuara, far mund t themi pr format lndore n t cilat ne pretendonim se ishin paraprakisht t materializuara kto ide?
  Idete jane te pandara nga materia dhe forma, jane te lidhura ne menyre te pashkeputshme me to (insitus do ishte termi me i mire per ta pershkruar kete raport), jo se identifikohen me ligjet, teoremat, teorirat, modelet teorike apo matematike qe mund te rezultojne te gabuara. Te gabuara nese raportohen me cfare, pastaj? Me kerkesat njerezore?
  Imagjinata e njeriut psh nuk eshte kurre e gabuar.

 20. #60
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Antarsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,071
  Faleminderit
  2
  37 falenderime n 33 postime
  Citim Postuar m par nga Dalan Lexo Postimin
  Volsiv, sigurisht q nuk e prjashtoj mundsin q ta kem gabim.
  Por, ndryshimi midis nesh n kt diskutim sht q un jam prpjekur ta argumentoj pasaktsin e thnies s Aristotelit, ndrsa ti je mjaftuar me nj gjykim arbitrar (sipas mendimit tnd, pa u bazuar n ndonj argumentim) q un e kam gabim, me justifikimin se Aristoteli ngelet mndje e ndritur dhe ai nuk mund ta ket patur gabim.
  Un dyshoj se ajo thnie q solle nuk sht e sakt, pr t mos thn plotsisht e gabuar.
  Gomarllqet e tij nuk kan t sosur.
  Tjetr p.sh., ai mendonte se idet nuk ekzistojn pa ekzistencn paraprake t formave fizike t ktyre ideve, pra pa ekzistencn e objekteve n t cilat ato gjenden paraprakisht t materializuara.
  N fakt, e vrtet sht e kundrta.
  P.sh., shpikjet bhen fal frymzimit nga idet fillestare se mund t krijohen objekte ku kto ide materializohen.
  Ishte idea se forca e fushs magnetike rrotulluese mund t manipulohej e t shfrytzohej q e frymzoi Tesln t eksperimentonte pafund e t bnte shpikje t mdha.
  A gjendej paraprakisht n natyr idea e manipulimit e shfrytzimit t fushs magnetike rrotulluese e materializuar n ndonj objekt?!

  >>> Nuk jam studiues i thelle i Aristotelit por kam rezerva per shprehjen: "ai mendonte se idet nuk ekzistojn pa ekzistencn paraprake t formave fizike t ktyre ideve, pra pa ekzistencn e objekteve n t cilat ato gjenden paraprakisht t materializuara."

  Nese vertet e ka menduar keshtu mendoj se e ka pasur gabim por mos harro qe kuptimi i formes si term filozofik eshte tjeter gje dhe idea nuk lidhet gjithmone me materialen.

  > Ndersa per sa i perket shprehjes nga e cila lindi ky dialog mendoj se eshte thene me kuptimin qe kohen e lire e emrton pjesa tjeter e kohes se zene me pune, pra eshte dicka relative apo plotesuese e kohes qe punon. Ne kete kuptim mendoj se ka drejte. Eshte sikur te thuash qe ai qe nuk punon nuk gjen rehat per faktin se pushimi dhe rehatia marrin me shume kuptim pas nje lodhjeje.
  La verita' ti rendera' libero!

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •