Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 45
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e medaur
    Anëtarësuar
    21-06-2006
    Postime
    865

    Ç'mendoni për shkronjën Q në alfabetin tonë?

    Kam lexuar gati te gjitha shkrimet e arberishtes dhe (te paktem ne drejtshkrim) mungon shkronja Q ,shume here zevendesohet nga K shume here nga G(J ?) psh Giytet-Qytet.Edhe shqiptaret e Kosoves e shqiptojne ne menyre jo te qarte dicka midis q dhe c (se kam c ne tastier por po jap fjalen Cercizi qe ta kuptoni)atehere pse ne Shqiperi eshte kaq shume ne perdorim? Ju lutem te jepni mendimin tuaj se jam vertet i interesuar!
    SHQIPERIA MBI TE GJITHA

  2. #2
    life is a flower Maska e maryp
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Vendndodhja
    ne univers
    Postime
    3,897
    Citim Postuar më parë nga medaur Lexo Postimin
    Kam lexuar gati te gjitha shkrimet e arberishtes dhe (te paktem ne drejtshkrim) mungon shkronja Q ,shume here zevendesohet nga K shume here nga G(J ?) psh Giytet-Qytet.Edhe shqiptaret e Kosoves e shqiptojne ne menyre jo te qarte dicka midis q dhe c (se kam c ne tastier por po jap fjalen Cercizi qe ta kuptoni)atehere pse ne Shqiperi eshte kaq shume ne perdorim? Ju lutem te jepni mendimin tuaj se jam vertet i interesuar!
    Q = q
    mos ke ndermend te kerkosh dhe ti zhdukjen e nje shkronje nga alfabeti jone???
    ne kete menyre qe e kemi nisur do mbetemi pa shkronja
    NESSUNA VITA PUO' DIRSI COMPLETA SENZA UN PIZZICO DI FOLLIA (COELHO)

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anëtarësuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    shume mendim te mire kam

    eshte e vetmja shkronje qe vetem shqiptaret dine ta shqiptojne

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e OO7
    Anëtarësuar
    07-12-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    3,823
    Vetem impotentet do duan ta heqin germen Q nga fjalori Shqip

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e medaur
    Anëtarësuar
    21-06-2006
    Postime
    865
    Citim Postuar më parë nga maryp Lexo Postimin
    Q = q
    mos ke ndermend te kerkosh dhe ti zhdukjen e nje shkronje nga alfabeti jone???
    ne kete menyre qe e kemi nisur do mbetemi pa shkronja
    E ke kuptuar gabim, une nuk dua te zhduk shkronjen q perkundrazi...lexoje mire ckam shkruar.
    SHQIPERIA MBI TE GJITHA

  6. #6
    Perjashtuar Maska e morrison
    Anëtarësuar
    16-01-2007
    Vendndodhja
    Me kembe ne toke!
    Postime
    822
    Q


    Eshte shume e shendetshme dhe provokuese....

  7. #7
    life is a flower Maska e maryp
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Vendndodhja
    ne univers
    Postime
    3,897
    Citim Postuar më parë nga medaur Lexo Postimin
    E ke kuptuar gabim, une nuk dua te zhduk shkronjen q perkundrazi...lexoje mire ckam shkruar.
    mgjth ke bere konfuzion ne postimin tend e kam kuptuar fare mire ate qe doje te thoje...
    mgjth shkronja Q(e madhe) qe eshte po e njejta shkronje q (e vogel) ka funksionin e vet ne gjuhen shqipe..
    NESSUNA VITA PUO' DIRSI COMPLETA SENZA UN PIZZICO DI FOLLIA (COELHO)

  8. #8
    fossa dei leoni Maska e prenceedi
    Anëtarësuar
    07-11-2008
    Postime
    2,120
    Edhe shqiptaret e Kosoves e shqiptojne ne menyre jo te qarte dicka midis q dhe c (se kam c ne tastier por po jap fjalen Cercizi qe ta kuptoni)
    lenden e gjuhes e kam mare me "mik" ne shkolle, keshtu qe nuk me takon mua te jap ndonje mendim plotesisht te sakt ........ , nuk e di perse, por germa ç me duket se eshte e huazuar nga turqishtja,ndersa germa Q me duket se na takon vetem ne shqiptareve....

  9. #9
    Perjashtuar Maska e morrison
    Anëtarësuar
    16-01-2007
    Vendndodhja
    Me kembe ne toke!
    Postime
    822
    Citim Postuar më parë nga Marya Lexo Postimin
    hahahaha
    a kane shkronjat gjini?
    Faktikisht e kam dhe nje pergjigje shkencore per djalin, por me duket shume pa vlere tema sa qe thash me mire po e kthej ne humor.

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e medaur
    Anëtarësuar
    21-06-2006
    Postime
    865
    Citim Postuar më parë nga maryp Lexo Postimin
    mgjth ke bere konfuzion ne postimin tend e kam kuptuar fare mire ate qe doje te thoje...
    mgjth shkronja Q(e madhe) qe eshte po e njejta shkronje q (e vogel) ka funksionin e vet ne gjuhen shqipe..
    O lali une e di qe Q=q ,vete e shkrova ashtu.Q e madhe shtypit,q e vogel e shtypit.(karafili)Kaq besoj se e kupton.
    SHQIPERIA MBI TE GJITHA

  11. #11
    Τρελάρα Maska e Ksanthi
    Anëtarësuar
    22-12-2007
    Vendndodhja
    Στ'αστέρια
    Postime
    2,763
    Q ka kuptimin e saj , k te saj e te tjera.

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e medaur
    Anëtarësuar
    21-06-2006
    Postime
    865
    Citim Postuar më parë nga morrison Lexo Postimin
    Faktikisht e kam dhe nje pergjigje shkencore per djalin, por me duket shume pa vlere tema sa qe thash me mire po e kthej ne humor.
    Meqe ketu po flasim per gjuhen shqipe tema me duket normale ,atehere ti me jep pergjigjen shkencore pa pasur nevoje te na tregosh superioritetin tend numerik te neuroneve te trunit.
    SHQIPERIA MBI TE GJITHA

  13. #13
    Perjashtuar Maska e morrison
    Anëtarësuar
    16-01-2007
    Vendndodhja
    Me kembe ne toke!
    Postime
    822
    Kur u vendos qe alfabeti shqipes te perbehej nga shkronja latine, lindi dhe problemi i tingujve qe ne i kishim me te shumte sesa latinet qe mjaftoheshin me alfabetin e tyre.

    Per sa i perket shkronjes "Q" ajo lindi nga tingellimi ndryshe qe ka shkronja "K" perpara zanoreve "e" dhe "i" ne gjuhen shqipe, kjo per arsyen qe te mos humbisnin disa vlera te vecanta qe kish gjuha shqipe.

    Qe te kuptosh mundohu te gjesh nje fjale shqipe qe nuk eshte e huazuar dhe te kete "k" perpara e-se dhe i-se.

    Nuk eshte pune superioriteti, thjesht dijesh dhe sa ke nxen ti nga ato shkrimet e arberishtes qe ke lexuar. Une pikerisht nga ato shkrimet arberisht arrita te kuptoj rolin e "Q".
    Ndryshuar për herë të fundit nga morrison : 14-05-2010 më 11:12

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e medaur
    Anëtarësuar
    21-06-2006
    Postime
    865
    Citim Postuar më parë nga morrison Lexo Postimin
    Kur u vendos qe alfabeti shqipes te perbehej nga shkronja latine, lindi dhe problemi i tingujve qe ne i kishim me te shumte sesa latinet qe mjaftoheshin me alfabetin e tyre.

    Per sa i perket shkronjes "Q" ajo lindi nga tingellimi ndryshe qe ka shkronja "K" perpara zanoreve "e" dhe "i" ne gjuhen shqipe, kjo per arsyen qe te mos humbisnin disa vlera te vecanta qe kish gjuha shqipe.

    Qe te kuptosh mundohu te gjesh nje fjale shqipe qe nuk eshte e huazuar dhe te kete "k" perpara e-se dhe i-se.
    E qarte ,faleminderit shume.
    SHQIPERIA MBI TE GJITHA

  15. #15
    Perjashtuar Maska e morrison
    Anëtarësuar
    16-01-2007
    Vendndodhja
    Me kembe ne toke!
    Postime
    822
    Por ka dhe fjale te huaja qe mbasi i kemi huazur i kemi shnderrur "k" ne "Q".

    Pshm: emri "Qamil", na tregon se na fillim ka qene Kiamil - K shendrohet ne Q dhe i pothuajse nuk degjohet fare gjat shqiptimit prandaj dhe e shkruajm Qamil, por po ta perserisesh disa here me vete do kuptosh se dashje pa dashje shqipton dhe i ne mes te Q-se dhe a-se. Ketu mund te kuptosh kte idiome te vecante te gjuhes shqipe. Cuditerisht e njejat idiome eshte dhe ne gjuhen greke, gje qe tregon nje fare lidhje te shqipes me greqishten per nga prejardhja.

  16. #16
    Perjashtuar Maska e morrison
    Anëtarësuar
    16-01-2007
    Vendndodhja
    Me kembe ne toke!
    Postime
    822
    Kurse shkronja "Ç" per mendimin tim eshte shqiptimi i "Q" ne gegerishte, dhe mire bejne qe ta ruajne dhe mos e zevendesojne me "Q", Kjo eshte bukuria e gjuhes shqipe dhe kto jane karakteristikat e saja.

  17. #17
    Walk a little slower... Maska e ♥ Ela ♥
    Anëtarësuar
    11-07-2009
    Postime
    369
    Cdo shkronje ben punen e saj ne fjalorin tone. Mua thjesht me erren syte kur shikoj ate "ç"-ne ne vend te "q"-se.

  18. #18
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anëtarësuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Sinqerisht nuk po e kuptoj kete moden e te kapurit me rradhe te shkronjave te gjuhes, e analizimit te mundesive nese u zevendesokan dot apo jo.

    Njehere e mire e per te gjithe : Nese keni probleme me fonetiken, nuk eshte faji i drejteshkrimit.

  19. #19
    Enraged Maska e Scion
    Anëtarësuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296
    Eshte germa e vetme (Me fjalet qe e karakterizojne) me te cilen teoricientet e klasifikojne gjuhen shqipe ne grupin SATEM te gjuheve indoevropiane.

    Personalisht besoj qe Gjuha Shqipe eshte shume e vecante dhe nuk i perket asnje grupi ose nese klasifikohet ajo eshte edhe Centum edhe Satem.

    Germa Q eshte tingull i perftuar shume vone mbase ne periudhen e mesjetes, dhe zevendeson K-ne e forte te perftuar nga C (Ne formen latine).

    Shembull

    Cind-Kind-Qind (per 100)

    Kuriozitet: Ne disa rrethe andej nga Mali i zi (besoj Tuzi) ekziston dialekt ku gjuha shqipe nuk ka kaluar ne format Satem dhe Q shqiptohet me C. P.Sh. numrin 100 e shqiptojne si Cint, dhe jo çind ose qind. Ne Kosove, per qepe thuhet akoma kepe, dhe jo çepe.

  20. #20
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-11-2009
    Postime
    2,382
    germa ç me duket se eshte e huazuar nga turqishtja
    Turqia dikur kishte alfabet arab dhe e ka të huazuar për vete nga Evropa.

    Germa Q eshte tingull i perftuar shume vone mbase ne periudhen e mesjetes, dhe zevendeson K-ne e forte te perftuar nga C (Ne formen latine).
    Nuk besoj se ky tingull është përftuar në Mesjetë. Unë mendoj se ky tingull në jug është shqiptuar kështu si sot, por shkruhej ndryshe; KI për Q.

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •