Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Anėtarėsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  3,002
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime

  Stresi negativ (dhe ai pozitiv ?)

  e dijme shume mire, pasi kemi lexuar shpesh qe ......... ekzistojne 2 lloje stresi (pozitiv dhe negativ) te cilet njihen: "Distres dhe Eustres".

  Por une mendoj, se nuk ka lloje te stresit (pozitive) por ekziston vetem ai lloj stresi negativ.

  Njerezit shpesh per ta argumentu qe ekziston pozitivi ...... marrin shembull: "psh. kur do tmarresh i note tmire, tnevoitet stres, i cili te nxit qe tvazhdosh tmesosh, qe ne provim te marresh noten e deshiruar". Anyway, nese une kaplohem nga stresi ne kshu lloj rastesh ....... shkyej librat, nuk me frymezon qe te vazhdoj te mesoj.

  Ju si mendoni, ekziston "stresi pozitiv" ?
  Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e orion111
  Anėtarėsuar
  15-01-2009
  Vendndodhja
  CANADA
  Postime
  37
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  jooooooooooooooo

  Stress eshte nje pression (shtypje) dhe si i tille eshte negativ.Dmth eshte kalim i caqeve qe thjesht te stimulojne te besh dicka.Eshte lodhje fizike,mendore me nje fjale "mbingarkese" pra perseri negativ.Por ajo qe rezulton pas nje stressi mund te jete dhe pozitive.Te shtyn te besh dicka qe ne rrethana normale s do e beje Psh:Shume shkencetare jane izoluar nga shoqeria,kane kaluar kriza nervore per shkak te stressit nga ky menjanim apo mosvleresim por ne vazhdim i jane futur punes dhe ia kane kushtuar gjithe kohen e tyre mbase dhe jeten studimeve,shpikjeve.Pra stressi ne vetvete eshte negativ por produkti ne kete rast eshte pozitiv per shoqerine mbase dhe individhin nese shperblehet per ate qe arrin. Pastaj nuk eshte stress thjesht nje provim per te cilin pergatitesh e mer 10.Stresi egziston apo lind kur ke nje provim, impenjohesh qe ta maresh dhe rezultati eshte negativ.Ne kete momend shfaqet stresi.Apo ke dy provime dhe koha s mjafton per nje e jo me per dy.Ne kete rast shfaqet stresi prape ,por s ma do mendja qe te jete pozitiv se s ka shance per te dale me sukses.
  E ZEZA ESHTE E ZEZE .PO KUR TE PYESIN NESE ESHTE" E BARDHE "APO" BLU",PERGJIGJIA E SAKTE ESHTE"BLU"

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Anėtarėsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  243 falenderime nė 198 postime
  Sigurisht qe ka stres pozitiv. Stresi na shtyn te japim maximumin tone ne pune, provime e kudo. Te mos stresohesh do te thote te mos e vesh shume ujin ne zjarr . Ka efekte neg. kur zgjat per nje kohe te gjate, pasi sjell demtime te zemres,probleme me tensionin, shkakton pagjumesi, etj.
  Feelings change - memories don't.

 4. #4
  E Humbur Maska e elsaa
  Anėtarėsuar
  20-02-2008
  Vendndodhja
  Back Too Homme
  Postime
  2,701
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  STRESI si ai pozitiv dhe ai negativ kane te njejtat pasoja , dmth te njejtin efekt ne shenditin tone. Per mendimin tim te dyja jane te demshme, por qe nuk i shmangim dot kjo eshte e vertete.
  Burrat Udhėheqin Botėn, Ndėrsa Gratė Udhėheqin Burrat

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Anėtarėsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  3,002
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga elsaa Lexo Postimin
  STRESI si ai pozitiv dhe ai negativ kane te njejtat pasoja , dmth te njejtin efekt ne shenditin tone. Per mendimin tim te dyja jane te demshme, por qe nuk i shmangim dot kjo eshte e vertete.
  Sexi eshte antistres.
  Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •