Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-05-2009
  Postime
  317
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Intervist me Naim Miftarin, hetues i lufts kundr terrorizmit dhe krimit t organiz

  Intervist me Naim Miftarin hetues (Specialist) i lufts kundr terrorizmit dhe krimit t organizuar n Kosov dhe rajon

  Shkruan Asllan Dibrani

  Intervist me Naim Miftarin ish epror i lart i inteligjencs G2 ne UK, inspektor i lart n MRP n qeverin e prkohshme Thai, po ashtu polic i ShPK-s pjestar i Shik-ut dhe tani me pun ne OJQ qendra e studimeve t lufts kundr krimit te organizuar dhe terrorizmit me seli n Prishtin dhe Tiran ku i preku shum tema aktuale si ishin dy fraksionet e UK-se dhe Farkut ,keq menaxhimi i fondeve te 3% si fond nga Bukoshi dhe fondit "Vendlindja thrret"nga lvizja,keq prdorimin dhe trajtimin e mrgats shqiptare nga strukturat aktuale n Kosov,korrupsionin dhe keq menaxhimin n ekonomin e Kosovs,afern Bllaca q trazoj gjendjen n Kosov,vjedhjen e nj vlere t madhe n objektet e policis n Prishtin,vjedhjen e pese milion eurosh nga nj zyrtar gjerman ne Elektro-Kosov dhe keq menaxhimin e gjendjes politike ,ekonomike dhe kulturore nga strukturat e Unmikut dhe Eulexsit n Kosov,pr vrasjet,pr politikn e vetvendosjes me Albin Kurtin n krye,zgjedhjet n Kosov etj etj.  Pyetjet sipas radhs: Zoti Naim ju keni ardhur nga mrgata n Gjermani dhe ju bashkngjitt forcave t UK-s?  Naim Miftari inspektor i ndjekjes se krimit te organizuar

  Po un ju bashkngjita lufts vullnetarisht me vllezrit e mi me 15.05.1998 gjer n kufi meka prcjell Azem Syla dhe Haki Drenica kam qen edhe me djalin e axhs po ashtu vullnetar Naserin q nga Gjermania me lidhje t Fehmi Lladrovcit jemi vendosur n Tiran. Kishte shum dezinformime por prej vitit 1991 kisha dijeni dhe lidhje t afrta me UK, pasi disa familjar t afrm t mi ishin pjes e themelimit t UK dhe kishin shkuar n ushtrime ushtarake n Shqipri me Zahir Pajazitin e Adem Jasharin. Un n at koh isha n Kroaci, kurse organizimin pr n Shqipri e bnin dy daj t mi Imer dhe Zymer Berisha dhe disa tjer, kontributin e ktyre njerzve sot nuk e prmend askush sepse rreth formimit te UK ka disa opsione t pa njohura, prandaj ka mjegull shum dhe prfituesit e lufts e kan prvetsuar shum luftn e UK por e vrteta del n shesh hert apo von?  Gjate lufts n ish jugosllavi ku ishit ju n at koh?

  Gjat lufts kroate serbe isha pjestar i gards kroate dhe luftimet n Osjek, Vukovar,, Vinkovac, Illok, jan vende ku kam luftuar s bashku me gardn kroate .  Opinioni i juaj a sht treguar korrekt shteti kroat me shum shqiptar q ishin pjesmarrs t lufts se Kroacis?

  Me disa po kurse me shumicn nuk sht tregu korrekt, po kemi pasur shum shqiptar pjesmarrs n luftn e Kroacis dhe pati figura t ndritshme si Bekim Berisha (Abeja), Rrahim Ademi gjenerali ma i suksesshm n luftn e Kroacis, Agim Ceku, Ahmet Krasniqi dhe Fehmi Lladrovci i cili ka pasur n Gospi nj njsit ushtarak,mirpo shum shqiptar pas lufte u harruan dhe u keqtrajtuan nga organet kroate. Kisha nj shok shum trim i njohur n Kroaci z, Shpetim Thaqi i cili ishte pjestar i njsis speciale t policis ushtarake i cili ne rrethana te pa sqaruara u vra e shum ndodhi tjera jo t mira dhe n dmin e shqiptarve?  A keni reaguar dika ju ne forma te organizuara pr pa korrektsin e organeve kroate ndaj shqiptarve?

  Jo nuk sht lne hapsire veprimi un isha vetm lufttar i kohs se nuk jetoja ne Kroaci, me par, por Zekria Cana dhe nj Tom Gashi jan munduar ne at koh t veprojn dika por pa rezultate pozitive. Nj periudh jan keqprdorur shqiptaret q kan dezertuar nga ushtria serbe duke i lne edhe n cilsin e t harruarve, duke i detyruar t punojn npr vagon t thngjillit punn e hamallit t krahut sa pr buk t gojs un ata i kam pa vet sa isha ne Zagreb disa i njoh edhe sot .  Po pikrisht ju theksoni se zoti Rrahim Ademi ishte nj lufttar me z edhe i respektuar por n ann tjetr atij ju prgatit lnda pr n gjykatn e Hags si e komentoni ju zoti Naim kt vepr disi si e pa bes ?

  Po z .Ademin e respektoj shum, jo se e kam vendas por sht gjeni dhe nj strateg ushtarak dm q nuk ju mundsua me kan pjes e UK me siguri do t kishim tjetr pasqyr sot n Kosov, por ishte e vrtet se ju montua nj proces gjyqsor zotit Ademit dhe disa gjeneralve kroat. Ishte nj loj e prgatitur nga politika ndrkombtare dhe kroate, sikurse rasti i mikut tim Ante Gotovins qe u arrestua n Spanj, pr tu antarsuar ne BE. Kroacia sht detyruar t paguaj mim t lart dhe t bj pazare t dhimbshme pune politike ?  Kush ishte Ante Gotovina ?

  ishte komandant i operacionit Olluja nj person ma me autoritet dhe shum i dashur pr popullin dhe ushtrin kroate, por bashksia Ishte gjenerali ma i famshm i Kroacis dhe nj ish legjionar francez ndrkombtare e ka pasur ther n sy kt njeri dhe presionet e Karlla Dela Pontes gjykats s Hags dhe bashksis evropiane bn t veten dhe ai gjendet akoma ne burgun e Hags .Dhe nj sekret Gotovina sht dorzuar vet pr hir t shtetit t tij sikurse rasti Ramush Haradinaj n Kosov .  Ti kthehemi edhe nj here kthimit tuaj n Kosove nga mrgata ku ishit ju n Gjermani far statusi kishit ju ?

  Isha nj njeri i cili kisha kaluar atje pas shum betejash e rreziqesh ku mu argumentua, se vi nga lufta frontale kroate dhe se jam i ndjekur nga sigurimi serbe, mu njoh qndrimi i azilit,d.m.th isha me letra t rregulluara n Munchen. Fillimisht prgatitjet ushtarake qe kisha dhe lidhjet me rezistencn n Kosov,afria me Fehmi Lladrovcin nj nder trimat e rn ne Kosov nuk na linin t qet neve n perndim .  Vendosja e juaj n ditn e kthimit n Kosov?

  Si tju themi lufta po thuajse filloj isha n kontakt me disa familjar q kishin qen me Adem Jasharin dhe Zahirin n grup, n ushtrime ushtarake n Shqipri, fjala ishte qe t kthehemi por ndasia politike nuk i lejoj te vinin me ne n Kosov, dy vet u kthyen kurse dy jo thoshin se Bujar Bukoshi nuk na ka thirr akoma ? Por trimi dihet kur sht rrezik puna, dhe po me kujtohet si sot nj informate nj gazete pr masakrn n Qirez , t nj masakre t pa par me nj terror kundr fmijve dhe grave shtatzna , n gjysm e kam ln punn edhe se isha kryepuntor,i njoftova puntort me qndrimin tim. Ka qen diku 11.h ora e dits pasi lexova at gazet u nisa pr shtpi .E njoftova gruan se un e vendosa t nisem pr Kosov, n luft, pasi qysh nga viti 91 kisha uniformat amerikane dhe nj sasi armatimi n Prishtin dhe n fshatin tim, shoqja u shtang pr momentin dhe foli pak duke u arsyetuar se ku po na len, mua me kta fmij n vend t huaj ,dhe i thash pasi q kam luftuar pr kroatt, q nuk i kemi as komb as fe as te gjakut, por ky gjak q po e sheh n kt foto t ksaj gazete jan t popullit tim dhe un dua ti bashkngjitm UK n luftn e drejt t popullit tim.  Po ju cekt se ishe kryepuntor,far kryepuntori ishit ju?

  Po punoja ne firmn "Vaimberger" n Vesling afr Munchenit nj firm ndrtimore ku kisha mbi 40 puntor, isha kryepuntor dhe kisha rrog shum te mire.  Po ju si po shihet paskeni pasur nj standard t mir n Gjermani dhe nuk ju dhimbej luksi i Gjermanis ta lenit n at koh ?

  Jo nuk m sht dhimbsur dhe akoma mendoj se ishte hapi ma i mir qe kam marr n jet se ideali pr atdheun ishte ma i madh se sa mallrat e Gjermanis .  Kthimi i juaj ishte n form t organizuar apo n form vetjake ?

  Pasi isha edhe n organizimin e Fondit "Vendlindja thrret" isha i obliguar q t m zvendsoj dikush n Gjermani po edhe kthimin e bm n form t organizuar,un at dit jam kthyer vet i 18-ta n mnyr t prgatitur,me kujtohet q me mua erdhi djali i axhs tim Naser Miftari i cili ishte nj lufttar shum i suksesshm me rast i humbi edhe letrat e gjermanit nuk mundi me u kthye ma, fillimisht n Tiran jam takuar me Besim Malen (Murrizin), mandej me Azem Sylen, pas nj dite kam takuar Ahmet Krasniqin, pasi e kam vendas dhe e njihja nga Kroacia ishim takuar rastsisht edhe me Hajrullah Ternaven t cilin e kisha pasur drejtor shkolle para shum viteve n Vushtrri q ishte nj njeri shum aktiv n shtjen e bashkimit t forcave shqiptare, nuk qndrova shum n Tiran pas 6 ditsh ,me 26 veta u nism n Kosov ku na vendosn n Shtabin e Prgjithshm t UK dhe n fillim u takuam me Sulltanin dhe Rexhep Selimin , me t cilt kisha nj shoqri ma te afrme me ta dhe kam edhe sot sepse e meritojn kan qen lufttar t vrtet e jo t propagands . Fillimisht me vendosn n zonn e Shals s Bajgores si epror e ma von n njsitin e inteligjencs .  Po ju a sollt me vete ndonj ndihme nga Gjermania ?

  Po i ndihmova me aq sa kishim kursyer gjat nj periudhe t puns n Gjermani . Un me vete kisha 74.000 marka bleva nj telefon satelitor dy arm me z mbyts dhe nj snajper- beret 12.5 mm ,gjate hyrjes n Kosov ja kem sjell 2 gulinova 12.7 dhe disa mjete tjera ku i kemi dorzua n Shtabin e Prgjithshm t UK.  Zoti Miftari si dihet n luftn e Kosovs ishin dy fraksione ushtarake UK dhe FarkForcat e Armatosura t Republiks s Kosovs , si e keni ndier ju vetn pran nj realiteti t hidhur ku shum mrgimtar edhe jan irrituar me prezencn e tyre,dhe jan hamendur nga pozicioni i tyre ?

  Po ishte shum e sakt se kan qen realitet "Forcat e Armatosura t Kosovs" qe ishin te prfaqsuar nga qeveria e Bukoshit n egzil e udhhequr nga Ahmet krasniqi kolonel dhe UK-ja ne ann tjetr e cila kishte terrenin dhe kishte t drejt , Un Ahmet Krasniqin e njihesha si lufttar shume i mire po ishte i frenuar nga Bujar Bukoshi dhe sht mkat q u vra nj strateg ushtarak nga vet shqiptaret!...  Ballafaqimi i juaj me kto fraksione ushtarake mendimi i juaj dhe i mrgimtarve si ishte?

  Po u munduam q t ndrhynim pasi se cili kishte tendenc te na merrte ne forcn e vet pr shembull Azem Syla na thoshte rri ktu ata te Ahmet Krasniqit eja kndej,kshtu q kan krijuar shum huti t mrgimtart duke i keqprdorur dhe keqtrajtuar shpeshher, n kishim shkuar me luftuar armikun e jo vllezrit tan shkurt na interesonte lufta me serbin jo ndasit ndr vete...  Mrgimtart a u arrit q t jen unik rreth obligimit q keni shkuar pr ta liruar atdheun?

  Asnjher nuk u arrit unitet i plot,se sikur te ishim bashk lufta do t kishte tjetr epilog dhe gjrat do t ishin shum ma mir se sa jan sot!  Po ju ku u radhitet si ushtar apo kishit ndonj obligim t veant?

  Un isha n radht e UK -se dhe jam krenar q kam pas at nder, isha pjestar n zon t Shal s Bajgores por kam luftuar n Drenic, Dukagjin, Llap dhe Kaanik etj.  Naim Miftari me nj grup lufttarsh ne front t lufts  Ju ishit n far pozicioni ushtarak si ushtar i thjesht apo ?

  Jo un isha epror ushtarak ku e kisha nj grup shum te mir ushtarsh dhe eprorsh, dhe kisha dor t lir pr operime n tr Kosovn edhe pse ne disa raste komandantt e zonave nuk ju ka ardhur mir q kemi b aksione ne territoret e tyre ?  Pjesmarrsit nga perndimi ishin te ardhur nga cilat shtete dhe a u privilegjuan ata njerz ndonjher gjat lufts?

  Mrgata shqiptare nuk u privilegjua asnj her ,as gjat lufts, as pas lufts, as q mund t'ju del Kosova kurr haku se mrgata shqiptare e financoi luftn, materialisht edhe fizikisht ata dhan maksimumin, erdhn nga Gjermania ,Zvicerra ,Britania , Amerika , Shtetet e Beneluksit etj.  Po Zotri Naim kur jemi ktu t financa nga mrgimtart ishin edhe dy fonde te grumbullimit t mjeteve pr luft si ishte fondi i 3% dhe fondi "vendlindja thrret "a mbrrinin kto mjete n destinacionin e duhur ?

  Jo shumica e ktyre mjeteve sht ruajtur npr xhepat e atyre qe sot jan milioner. Kto mjete jan keqprdorur q nga t dy forcat e t dy fraksioneve n Kosov, ku nj sasi nuk dihet se ku i kan quar, por shpresoj se do te vijn koha dhe do te ndriohen se kush i keqprdori,do t publikohen ma sakt .Me plot prgjegjsi them se mbi 90 pr qind jan keqprdorur dhe kan prfunduar ne gjepat e liderve te t dy fraksioneve q krijuan kapital marramends pas lufts. N zonn e iavics n munges t mjeteve ushtarake anti tanke dhe municionit dhe ushqimit gjat ofensivs se 22 shtatorit kem mbet vetm 17 ushtar nga 840 ushtar katr dit luftim pa ndrpre,pa ngrn buk me goj ? Si brigad nuk kishim mjete luftarake ose shum pak edhe pse kem pas epror te zot bukn 90% na e kan dhn fshatart e iavics.  Opinioni i juaj se pa luft kishte me u liruar Kosova,sipas disa forcave politike q kan dal me deklarata t shpeshta ?

  Kurrsesi pa u futur shqiptart n luft nuk kemi pasur rrug tjetr t shptimit,neve si komb na u kanos rreziku i asimilimit total, rinia ishin n asimilim e sipr, lufta e shptoj popullin ton .Prandaj UK-ja dhe gjith atyre q bn luft nuk duhet t harrohen dhe t nprkmben si veprohet n Kosov!?  Ather epet prshtypja se si rezultat i UK-s edhe amerikant u futn ne front lufte si aleat me shqiptart ?

  Po sht shume e vrtet se ishte vetm nj iluzion q dot liroheshim me dy gishta t zotit Rugova dhe se do t kemi nj luft t barabart me pushtuesin, pasi q me armatim serbt ishin ma te armatosur pr shum fish ma shum , por duke ju falnderuar rezistencs heroike te UK-se dhe popullit t vuajtur , dhe faktori kryesore ishte se bota u lodh me Milosheviqin, Sllovenia ,Kroacia sidomos krimet e tmerrshme n Bosnje u b boll, dhe me ndihmn amerikane, britanike, gjermane t cilt i falnderoj gjat ter historis dhe NATO-se n u liruam 70%. Me mbledhjen e Dejtonit forma paqsore ka marr fund, dhe ne sht dashur e pa dashur te futemi n frontin e lufts.  Ju pos eprorit ushtarak kishit edhe ndonj obligim tjetr ne periudhn e lufts?

  Un isha edhe n shrbimin e G2 t zbulimit dhe kundr zbulimit ne zonn e katrt .  Naim Miftari epror i lart n UK

  Po zoti Naim a mund te na theksoni dika lidhur me pozitn e Mitrovics si mbeti ,si erdh deri te vendosja e forcave franceze atje ,kush i vendosi?

  Ne prfundimin e lufts ishim si zon te rraskapitur shum nga luftimet e pandrprera gjat tr lufts n Shal sht luftuar frontalisht sepse ka disa arsye e para pozita strategjike, e dyta pasurin e mineraleve jan shum t mdha dhe zona jon e ka pas poshtruar shum ushtrin serbe me nxnien e ushtareve serb rob luft, q s'ka ndodh tjetr kund dhe aty sht luftua me muaj, jo me propagand sikur do zona tjera por me arm. Ju doni te pyetni a ka pas mundsi me marr veriun tham ushtarakisht, ne fillim jo por mas do ditsh po, ka pas mundsi por duke pas humbje te rnda tek ne te KFOR -it dhe t popullata n veri, por prgjegjsin komandues nuk ka dasht askush ta marr mbi vete si barr, a sikur zon e katrt nuk kemi pas mundsi me marr veriun vetm nse do t bnim luft me francezt .Shkurt kryesort tan ishin t nxn me pun ma t rndsishme pr ta dhe lan hapsir q duke i shkelur parimet kombtare pr hir t atyre personale,dhe Mitrovica u la anash deri sa u vendosn edhe forcat franceze q ishin edhe miq tradicional t serbve, qe pikrisht aty na ndan Mitrovicn, i cili themelet i ka ne Kumanov n marrveshjen Serbi me disa forca antishqiptare. Ne kishim nj strategji pr Mitrovicn por ata qe sht dashur me dhne urdhrin s'kan pas koh, ja s'kan pas guxim dhe ajo paprgjegjsi i kushtoj ,po i kushton dhe do ti kushtoj Kosovs.

  Po pse nuk u prqendruat n Mitrovic ju me forcat e UK-s?

  N nj numr t konsiderueshm forcash n ato momente ishim t prgatitur q t prqendrohemi n Mitrovic por kishim penges nga vet hierarkia e lart ushtarake e UK-se dhe nga NATO, e shum pengesa tjera pa numr arsyesh krejt banale.  Po nga kush kishit pengesa ?

  Pes dit para se me u vendose forcat e huaja, ne prisnim urdhrin q t futemi ne Mitrovic,por na erdhi urdhri nga Shtabi i Prgjithshm i UK q mos t sulmojm, gjendjen e kontrollonte KFORI ku na detyruan, tri dit rresht me ndez tre zjarre q te aterrojn helikoptert e KFOR-it n veri t fshatit Nevalan q t merreshim vesh,por ata nuk erdhn kurr po shkuan n Mitrovic n bised me serbt na u b mashtrim?  Po kjo konsiderohet si sabotim apo strategji e gabuar e urdhruar nga Shtabi Prgjithshm i UK-se ?

  Si do qe te vlersohet ajo ishte nj pa pjekuri dhe pavendosmri se na dhan urdhr qe t rrim n periferi t qytetit , jo kshtu jo ashtu ,si fund patm rastin ta pastrojm Mitrovicn nga mercenar t Serbis . Edhe n Tavnik kur jemi vendos kemi qen tre veta me komandantin e brigads dhe nj ushtar tjetr nuk kemi pasur as urdhr te hyjm n Mitrovic por t vendosemi ne periferi ne shkolln e Vaganices, por ne pa urdhrin jem vendos aty edhe pse kemi muajt me pas konflikt me para rojn e NATO-se dhe me ushtrin serbe q ishin akoma aty me numr te madh por komandat Rrahman Rama na ka prkrah n at vendim ? Kurse me uniform t UK ka qen e ndaluar me u pa n Mitrovic por edhe nga Mitrovica jan trheq,tek n fund ushtria serbe nga Kosova, sepse marrveshja e Kumanovs ka pika qe na nuk i dim dhe gjer u vendos KFOR-i n qytet ne ann e majt te rrugs kryesore t jugut q qon n veri t Mitrovics, ka qen plot tanke serbe kurse ana e djatht plot tanke franceze ? Forcat franceze erdhn dhe u takuan fillimisht me kryetarin e komuns serb nga Mitrovica ndrsa udhheqsit tan t byros politike, na ftonin n Prizren n mbledhje t LPK se vetknaqsia kushton?  Po zotri Hashim Tha ishte prfaqsues politik i shtabit t prgjithshm ndrsa ju thoni se kishim edhe pengesa ne at ofensivn e mundshme q theksoni ju pr ta liruar veriun e Mitrovics?

  Haqshim Thaqi u vet shpall si lider politik i ndihmuar nga nj numr i caktuar njerzish n Rambuje. Kurse un kurr nuk e kam taku n beteja anemban Kosovs , sikur kam taku Rexhen, Sylen, Fehmiun, Jakupin Ramushin Samiun etj. Zoti Thai nuk ka pasur potencial as ushtarak as strategjik por nuk sht problemi vetm t Thai as t nj individ por faji sht i t gjith neve dhe qyteti i Mitrovics sht qytet i dy milion shqiptarve, por pr ato qaste sht prgjegjsi e z. Thai dhe e shtabit t prgjithshm .  Flitet se Mitrovica ishte e boshatisur nga forcat e Serbis n at koh a ka t bj me realitetin ?

  Jo nuk ka te bj me realitetin se forcat ushtarake serbe aty kan qen t prqendruara n numr t madh, t gjitha njsit e blinduara jan trheq nga ky drejtim kan qen dy vijat kryesore te trheqjes nga rruga e Leposaviqit dhe aksi Zubin Potokut, 70% t gjitha forcat serbe n Kosov jan trheq nga ai drejtim dhe pr ve tyre penges, kan qen edhe forcat e KFOR-it , e di se viktima kishte me pasur shum n numr n t dy ant, po edhe nga forcat e KFOR-it, por me gjith at n do t lironim vendin n trsi.
  Ta kishim me seriozitet ka kishte ndodh sikur ta humbte kokn ndonj komanduese ushtarak pr Mitrovicn un them se ja kishe vler, por veriu i Kosovs sot si ather prmendet vetm pr marketing politik ose demagogji q ta humbin prqendrimin diku tjetr veriu sht i humbur nj her pr njher!  Z. Miftrai a do t pranonit ju personalisht vete prgjegjsin q ta sulmonit veriun edhe pse thoni se do t kishit konflikt me forcat franceze apo t tjerat n ato koh?

  Po me gjith dshire dhe ata qe me njohin e din se do ta bja pa marre parasysh pasojat individuale po tjetr zgjidhje nuk ka pas,pos lufte kundr serbeve dhe KFOR-it n veri, tjetr alternativ nuk ka pasur, ose ta lm gjendjen ashtu si e kemi ln kemi pas llogaritur t kemi afro 200 ushtar ton t vrar 3000 serb dhe afro 100 ushtar t KFOR-it nse do ta sulmonim.  Ju e theksoni se vullneti politik dhe strategjik ka munguar ?

  sht e vrtet se Mitrovica sht e dy milion shqiptarve t Kosovs, e jo vetm e 150 ushtrave,se ajo ka mundur t lirohet ather ,ka mundur dje,mundet edhe sot edhe nesr po duhet t ket vullnet , moral parim dhe qndrim strategjik e jo fraza politike boshe pr Mitrovicn si veprohet!  Ju pas lirimit q thuhet t Kosovs si e ndiet ju veten ?

  Pr shkak se isha krye shef i G.2 pr Mitrovice jo mir.  ka d.m.th kjo G.2 ?

  Kjo sht nj struktur organizative ushtarake ,zbulim dhe kundr zbulim,goditje dhe kundr goditje.  Po prgjegjsia e juaj pasi keni qene nj figur po thuajse kryesore e G2 edhe pas lufts ?

  Un kam qen lufttar, kam pas fatin ta kam edhe nj shok ideali me te cilin kemi punuar shum, por q sht mbyt kinse n ndeshje komunikacioni pas lufts i ndjeri Ferki Aliu nj atdhetar, pas vrasjes s tij un jam larguar nga Mitrovica pasi nuk isha i knaqur me trajtimin e luftrave anemban Kosovs, ndrkoh me sugjeroj nj forc ushtarake perndimore pro shqiptare q t kaloj n policin e Kosovs, pasi isha inspektor i lart n Ministrin e Brendshme dhe n struktura te Shik-ut, lufta vazhdonte pr paq dhe rend ligjor.  Po si e gjett vetn n mesin e policis kur kishte njerz aty q nuk kishin br kurrfar mundi pr Kosovn dhe ma shum ishin t dmshm se sa q kishin ndonj vler si t till edhe kishin lne pasoja n interesin e Kosovs?  Naim Miftari n shrbimin policor t Kosovs

  Gjat trajnimit n polici kisha nderin qe kisha si instruktor dy ish pjestar te FBI-se amerikane por shpejt n teren, e kam veten t fyer kur pr koleg me sht dasht me punuar edhe me pjestar t UDB-se dhe njerz q para lufts kishin qen bashkpuntor serb dhe kriminel ordiner. N nj rast me patn drguare q ta siguroj prfaqsin serbe n Prishtin afr kishs katolike, ka ishte fyerje dhe loj e dikujt, por gj t ciln e kam refuzua me krcenim se nse me provokojn serbt do t prdori armt kundr tyre. Po ashtu n mesin tone kishte njerz q kishin punuar me serb gjersa kishte hyr KFOR-i dhe tani punonin ne shrbimin policor t Kosovs,kishte femra police q kishin ardhur edhe nga rrugt e prostitucionit krkoj,falje nga ato police q e meritojn me mbajt uniformen e shtetit t Kosovs. Edhe sot ka te atill, kan qen shum t dmshm servilet sidomos stafi i eprorve ndaj t huajve dhe se fjala e tyre madhore ishte gjithmon t thoshin "OKEJ"edhe kurr n fjalorin e tyre nuk ishte dgjuar fjalaNO. Injoranca shkonte gjer aty sa q na ndaluan me komunikua dhe mu shoqrua me pjestar t TMK-se? Un duke i par kto dukuri negative shum shpejt rash n konflikt me shrbimet e huaja sekrete qe disa punonin kundr Kosovs. Ata kishin synim q ne polict e Kosovs ta luanim vetm rolin e ndonj shrbtori,postieri apo spiuni. Nga qndrimet e mia t pa prkulshme,si revanshizm pasi kisha dhan me shkrim nj analiz se si do t vijn ngjarjet n t ardhmen dhe q doln t sakta t gjitha ato paralajmrime,dhe pasi insistova n arrestimin e vllait t nj lideri politik pr shkaqe kriminaliteti dhe keqprdorimi,prezenca ime u b e rrezikshme pr disa qarqe te huaja dhe vendore dhe nj mngjes n ora katr erdhn n shtpi ku flija me fmijt, me motiv kinse kontroll pr arm, nj kontingjent i madh afr 250 paramilitar t forcave speciale karabinier me dhun hyn n shtpin e prindrve t mi , si policia serbe ku i thyen dyert ,dritaret dhe asistonin edhe me nj helikopter, ku verbalisht ju thash se fashistt kan pas nj ndrhyrje ma t but sepse nuk kishte arsye as motiv me ndrhy me forc n nj familje me fmij t vegjl dhe rasti ka pas b buj n mediet vendore , un i kam pas njoftuar edhe qarqet vendore por askush kurr nuk u prgjigje .Kur me arrestuan edhe mua kinse nj vllait tim Avniut iu gjetn nj kallashnikov un iu thash vllai i ka 31 vjet dhe ka qen ushtar i UK-s dhe ka ka te bj ai rast me mua kur vllai im nuk kishte krye krim ndaj askujt dhe se Kosova ishte plot arm t tilla, dhe vllai kishte 31 vjet me ligj do kush prgjigjet pr veti. Por presioni vinte nga shrbimi informativ italian dhe tentonin q t jam bylbyli tyre sidomos shum ju interesonte puna ime para se te bhesha polic sepse kisha punuar n funksione t ndjeshme dhe kisha shum informacione si pjestar i G2, UK, TMK, MRP, SHIK dhe SHPK ju interesonin sidomos dosjet ku ishin dhe ti merrnin dhe pasi nuk ju shkova pr shtati sht interesant kur major Kosta krye shef i inteligjencs ushtarake italiane me thot hapur se do t arrestoja edhe nse vetm nj thik kuzhine ta gjenim t ju . Ne kishim nj prballje me realitetin n Kosov, kshtu q atyre as politiks q udhheqin disa forca nuk iu konvenonte t zbardhen gjrat , nga ky far shrbimi mu afrua edhe posti i komandantit t nj stacioni n jug t Prishtins por nuk pranova t jem kanarin e askujt sikur shum t tjer duke reaguar se nuk i nnshtrohem edhe nj here izmes s huaj ne i kishim konsideruar miq e jo okupues t rinj t Kosovs. Kto ngjarje kan qen n shtyp t shkruara por pas tri dite u shpalla i lir i pafajshm nga gjykata.  Zoti Naim a u kthyet ju n polici prap n pun ?

  Jo n polici nuk m lejuan q te kthehem kurr nj forc anti shqiptare e ndihmuar nga nj fraksion vendor n polici mbante shtjen e mbyllur edhe pse faktet tregonin krejt dika tjetr dhe jam i vetmi ne policin e Kosovs qe sht largu si i pa prshtatshm dhe i vetmi q kurr nuk mu sht lejua t paraqitem para komisionit hetues as q t hapet dosja ime,dhe pr kt pun e kam njoftua si kryeministrin Thai si Sheremet Ahmetin por nuk kan pas koh ose s'kan pas vullnet me u marr me kt shtje, ky i fundit e di se sht i dobt dhe se shpejti dot dal n aut sepse sht konsumuar tepr por nj dit do t dalin arsyet e vrteta n shesh pse jam largu nga policia. Mund ta ftoj publikisht kryeministrin, le t bjn nj hetim korrekt zyrtar n polici rreth ktij rasti, mandej do t shihet ku sht problemi dhe pengesa, edhe gazetart q jan marr me hulumtimin e rastit jan krcnuare nga shrbimet e huaja sekrete n policin e UNMIK-ut .

  Pasi jemi n nj bised shum te nxeht t pa drejtsive n Kosov na flisni dika pr rastin e afers Bllaca q ka tensionuar mjaft gjendjen politike n Kosov, ju keni pas qasje n ShIK pas lufts dhe si G2 komenti i juaj?

  Naim Miftari me nj zyrtare te huaj n nj manifestim  Po gjat QPK se qeveria Thai kam ndihmuar Shikun pasi isha vet pjes e tyre dhe rasti Bllaca sht aktual q dy vite ,ata njerz q prmenden aty i njoh te gjith ,pr zotin Azem Sylen "dajn" kam nj respekt t veant Azemi sht atdhetar pr tjert nuk kam ndonj arsye ti respektoj tregimi sht i besueshm,un kam qen vet n ato lojna e di se ka shum te vrteta dhe se aty jan zi shum gjra t dmshme?

  Me shuarjen e QPK sht dashur q edhe shik-u t shuhet sikurse UK-ja dhe ai shrbim ka ekzistua me miratimin e heshtur t huajve por ka qen i dmshm pr vendin dhe normal ka qen instrument politik i arqeve t caktuara partiake. sht e vrtet q pas lufts jan bre disa vrasje t rnda q nuk sht dashur t bhen si ishte rasti i Gjemail Mustafs,Maloku,Luci etj, z. Mustafa sht vrar vetm sepse e ka sjell z. Ibrahim Rugovn n Kosov pas lufts! Ishim n ndjekjen e zbulimit n at rast por na kane krijuar shantazhe q mos t shkojm n ndjekjen e rastit pr zbulim gjeja se sht kompetenc e tjetr kujt. Kurse vrasja e udbashve, sht b t mbulohen gjurmt e disa njerzve q sot jan n politik dhe kta udbash kan dit dika ka publiku nuk dinte un me njrin nga kta udbash kam biseduar vet zyrtarisht pak dit para se t vritej me nj koleg timin Ferki Aliun nj atdhetar te pa shoq dhe kemi msuar gjra alarmuese dhe t uditshme shum trondiste dhe nga ajo koh jam zhgnjyer shum, por vjen koha q t tregohen ato gjera por jo sot dhe nuk sht vetm nj rast apo nj njeri shum kemi pr t thn dhe nj dit kur t vjen koha do t paraqesim te gjitha pran njerzve qe nuk kursyen as kokn pr kt vend..  Sipas jush afera Bllaca ka prfunduar apo jan hetime q duhet t shkojn drejt zgjidhjes ?

  Afera Bllaca nuk do te zgjidhet kurr, se po te shkoj deri n fund kjo afer duhet me dhne prgjegjsi organet e UNMIK-ut dhe ndrkombtart, sepse ato kan pas prgjegjsin dhe forcn n dor a personalisht jam i bindur se Azem Syla nuk mund t bien ne at nivel, nse prgjigjen do te prgjigjen disa njerz t pa rndsishm si ndodh,do her, por sipas mendimit dhe dijenis time fajtort jan shum ma lart se kta njerz, ne i dim mir kush jan dhe far gjurmsh sht tentuar t mbulohet me vrasje!  Ndonj shembull konkret t keqprdorimeve ndrkombtare ?

  Po ka sa t duash se pari rezoluta 1244, ndr nenet e para ka qen sjellja e demokracis dhe zhvillimit ekonomik se far demokracie na vendosn e pam, se sa na zhvilluan ekonomin e pam edhe at pune, ndrkombtart jan ata q ndihmuan q krimi i organizuar t futet n politik .Pastaj terrori, droga, vrasjet, prostitucioni,nuk kan qen n kulturn shqiptare me par, po m kujtohet vjedhja e pes milion eurosh nga nj zyrtar gjermane n Elektro-Kosov dhe humbi pa gjurm ku parlamenti dhe qeveria e Kosovs nuk reaguan fare,populli u revoltua ,pes milion euro d.m.th do qytetar i Kosovs u vodh nga 2,5 euro nga nj hajn zyrtar q ka ardhur me na "ndihmua" a shum familje nuk kan as buk pr fmijt e vet sa qe n baz te ksaj skamje jan duke u shpeshtuar edhe vetvrasjet apo edhe ikja dhe boshatisja e Kosovs nga qytetart e vet pa dokumente ku si pasoje vdesin npr lumenjt e Evrops vetm me muajt me sigurua nj kafshat buk pr fmijt e vet !  Reagimet e Eulexsit pr paraqitjen e ushtarve tan me arm publikisht n nj manifestim kto dit n Kosov a mundet t konsiderohet si pa prgjegjsi e Euleksit, kur ne jemi njohur si shtet dhe ann tjetr ata bien n kundrshtim me vetn e vet kur nuk po ta njeh ushtrin, sovranitetin e vendit etj?

  Shum me vend sht konstatimi i juaj se kur t njeh si shtet ai duhet te njeh me t gjitha,por ktu edhe na kane njohur edhe nuk zbatohet n praktik.  A reagohet ndonjher nga Parlamenti dhe Qeveria e Kosovs ky dhe t ngjashme demonstrime provokuese t Unmikut apo Eulexsit ndaj interesave elementare q duhet ti ket nj shtet?

  Ata jan n hall pr xhepat e vet dhe karriget me i nxn sa ma te buta dhe me br zgjedhje sa ma shpesh dhe prpiqen t bhen ur dhe te dgjueshm ndaj te huajve!...  Zgjedhjet n Kosov u bn shum banale dhe t mrzitshme q popullit i kushtuan shum dhe moralin e popullit po e cenojn me to ku ne shtetin gjerman me 80 milion,si shembull zgjedhjet u kryen vetm pr 24 or e n Kosov zgjatn edhe 4 muaj e nuk dihet a mund t'i prfundojn akoma?

  N ato zgjedhje ka manipulime ku u bn objekt qesharak pr botn, jan pr tu gjykuar vrtet.  Po lufta e UK-s ishte nj luft e drejt dhe e shenjt pr Kosovn ,si u trajtua t forcat politike ?

  Ushtria lirimtare e Kosovs u keqprdor dhe u mashtrua qysh n fillim dhe me t u b loj edhe nga forcat politike t Kosovs edhe nga t huajt q vetm n Kosov ndodhi q njerzit lirimtar t mbesin spektator pas prfundimit t lufts. arqe t caktuara e keqprdoren emblemn e UK-s dhe te gjitha kto kan qen t orkestruara nga shrbimet sekrete ndrkombtare por edhe serbe dhe shrbimet sekrete vendore e kan injoruar luftn dhe njerzit e UK-s pas lufts . Forcat politike pran Ibrahim Rugovs q u thirren n nj organizat kinse paqsore dhe disa lider politik t vet shpallur te shtabit te prgjithshm t UK-s kan prfituar para dhe fuqi me kto lojna dhe poshtrime q iu kan br lirimtareve dhe popullit ton pas lufts.  Po t burgosurit politik a mendoni se jan ln anash pasi un vet jam ish i burgosur politik dhe mendoj se jan injoruar dhe prdoren vetm si emra dekorativ sot kta njerz q ishin si zdhns pr rrnimin e ish sistemit komunist n ish Jugosllavi dhe t part n Evrop?

  Shum jan anashkaluar dhe ju kan hyr n hak se po mos t ishin kta t burgosur politik nuk kishte fare me u realizuar internacionalizimi ndrkombtar i Kosovs deri ktu q kemi ardhur sot .Duke u mbshtetur n aktivitetin e t burgosurve politik u formua edhe UK-ja po sot nuk mund ti gjesh as ne funksione q e kan merituar n prjashtim t tre katr vetave qe jan te dgjueshm ose veprojn me imponime t ndonj partie politike.

  Ju zotri po me nxisni qe t'ju shtroj edhe nj pyetje lidhur me ngjarjet e 81-shit ishin si ngjarje t organizuara t studenteve , profesorve dhe intelektualeve q edhe pas tyre i cilsuan si kundrrevolucionare edhe nga vet faktori shqiptar pr t huajt mos te flasim ,por edhe sot e ksaj dite disa qarqe dhe grupe "shqiptaresh" t Kosovs pa kurrfar presioni i quajn si te dyshimta komenti i juaj?

  Ngjarjet e viteve 81 ishin shum me rndsi q ishin edhe ngjarjet e para ne Evrope kundr komunizmit ,kto ngjarje ishin alfabeti i liris q pa to nuk mund te kishim shkuar ma tutje drejt zgjidhjes se shtjes s Kosovs. Pa ato ngjarje dhe pa te burgosurit politik nuk kishte me qene sot Kosova q sht, po disa shqiptar q nuk jan trazuar asnj her nga okupatori serb, normal q i vlerson si negative kto ngjarje t 81-shit .

  Nj pyetje tjetr pr ekonomin e Kosovs si e trajtoni ju politikn e udhhequr n menaxhimin e ekonomis s Kosovs,ku ka shum biznesmen te huaj dhe shqiptar q kan ardhur t investojn ktu, por qysh n fillim kan ngelur n barrikadat e ndryshme burokratike dhe korrupsion?

  Prej fillimit n ekonomi ka shkuar nj organizim i dobt, u menaxhua dobt, ju shit pasuria, jo q hapen ndonj vend pune por edhe at qe e patn populli ja humben, u pasuruan vetm ata qe kishin mbshtetje politike .Si rasti konkret,ministri Ahmet Shala ka br nj terror t pa par sa ka qen n AKM dhe sot ministr i ekonomis e ka shkallzuar drejt rrnimit ekonomin e Kosovs dhe pronn ton por si lojtar politik, e ka luajtur rolin e vet, i cili shpresoj se s shpejti do te prgjigjet para drejtsis pr keqprdorim t pozits zyrtare por n Kosov ka shum te atill .Nj numr i vogl sht pasuruar shum, ndrsa puntori, si ushtari,msuesi, mjeku , pensionisti etj mbetn t rrezikuar pr nj kafshat buke .Kta qytetarin e kan varfruar skajshmrisht ,un njoh shum firma t huaja q kan dashur te investojn ktu por nuk kan siguri sepse ktu mungon nj politik zhvillimore ,pr shembull nj tender me fituar dikush as njher nuk ka shans me marre pa i dhn 20 deri 30% te fitimit si dhurat , tani e merr tenderin,un e them me plot prgjegjsi, t cili do zyrtar apo ministr po q ti shkojm procedurs si duhet jan t prekur dhe e dim se ka shum raste te korrupsionit,por peshku i madh e han t voglin ?

  Sipas jush ktu nuk sundon ligji po korrupsioni vrasja hajnia mashtrimi ?

  Po shihet art ku jemi me ekonomi dhe zhvillim, sot ktu jan vjedh miliarda euro dhe po vidhen edhe sot . Paret e AKM, pensionet jan deponuare jasht vendit ku jan dhne me nj interes 1% kurse bankat e huaj dhe bankat tona nj qytetar kosovar sht i detyruar t paguaj interesin 15% e ma tepr,sht kjo hajni dikush vjel pare t majme pr ato para t Kosovs dhe ato prfundojn ne xhep t ndonj ministri apo ma lart por nuk shkojn ne buxhet t Kosovs .Merreni si shembull KEK-un miliarda euro jan dhne, por ku jan sot prap se prap kem terr n Kosov .

  Ju lutm t jeni ma konkret si i marrin kto para kta pas dore, nder tavolina, apo si?

  Kto para ministrat qe jan te futur ne kto keqprdorime i marrin prmes mesitve t vet ose drejtprdrejt, por shumicn e punve t ndyra i kryejn me bashk puntor t vet s'sht kjo gj sekret n Kosov sot. Ministrat q kan mase shumti para kan korrupsion mase teprmi ky sht fakt sot n Kosov.  Po pr investitort shqiptar nga perndimi ,a kane ndonj privilegj n krahasim me t huajt kur shihet se nj numr i tyre kane interesa ta ojn vendin prpara?

  Me keq ardhje ju them se ka manipulime gjithkund dhe pa parat e majme nuk mund te futet asnj emigrant shqiptar ktu n treg dhe po t mos ket bisht politika sht e pamundur. Merreni me mend se ka bn me Feronikelin ishin si konkurrent nj shqiptar nga Shqipria dhe nj amerikan dhe kishin mim shum ma t lart sesa Alferoni ,kta patriott tan te AKM-se ja dhan nj firme ruse e cila ishte e regjistruar n Londr ,Alferoni sot vjel nga Kosova jon e varfr qindra miliona euro . Por krimi i organizuar sht duke u nxit q nga dy palt edhe nga te huajt por edhe nga vendoret .

  Po pr Feronikelin flitet se ngarkohen me 20-30 kamion me auto-targa t Serbis dhe shkojn jasht vendit ku vlen t prmendet se po te menaxhohet Feronikeli si xehe e veant n Evrope do t mbulonte interesat e Kosovs pr jete normale t mbi 40% t popullats.

  E ceka ma lart ktu jan rust q pa pyetur NATO-ne e kan pas okupua nj pjes t mir t Kosovs dhe nuk sht pr udi ajo se shkojn pr jasht vendit kamiont e vetm t Serbis se dikush ju ka dhne at t drejt, e ftoj publikun dhe gazetart ta vrtetojn kt t dhn pr kt ma se miri e din t AKM-ne Feronikeli sht nj gjigant i rrall n bot, sht nj pasuri pr Kosovn, matrapazt nuk mrziten q pson ekonomia e Kosovs.  Po zotri Naim na sqaroni Trepa nga kush menaxhohet sot q dikur shtetet jugosllave jan thirrur n marrveshje ndrkombtare t kontratave,q e kishin si siguri apo garanci arin e Treps q nn okupimin serb t Kosovs u nnshkrua nj marrveshje me greket sa ishte Millosheviqi n pushtet ka ka ndodhur me te ?

  Trepa edhe sot e ksaj dite ka mbetur pezull, pa u definuar ajo marrveshje mir nuk ka t ardhme ktu po heshtet edhe nga ndrkombtaret edhe nga vendoret.

  Po me turizmin dimror Kosova njihet me Brezovicn, pozicioni i saj sot si nj strategji pr ket lmi?

  Edhe ajo ka mbetur nen ndikimin e forcave paralele serbe dhe nuk mund te thuhet se qeveria apo strukturat politike t Kosovs jan duke br dika n t mir dhe ndonj investim nga buxheti i Kosovs,n Brezovic pos kur ndrtojn vila pr veti ja kur dalin vet me br ndonj pushim dimror pr veti pra Brezovicn e ka n dor republika e Serbis.

  A ka hara n Kosov nga grupet e caktuara dhe kush jan ata?

  Po ka hara dhe jan disa grupe fillimisht jan bandat qeveritare qe ta marrin kajmakun ve me fituar 20-30 %,tani ,dora e dyte vine disa grupe q n nj far mnyre jan grupe paralele ose te lidhur me pushtetin,pr shembull paret me fajde jan te dnueshme n vendet demokratike a ktu i din pushteti se kush i jap dhe t kujt jan ato pare, kur do qoft dhe kush do qoft qe ka interes ta dij se kush jan, un i japi me emr e me mbiemr se cilt jan ata dhe nga vin ato pr shembull para do ditsh nj firm gjermane e vendosur n Veterrnik t Prishtins e quajtur MC,nj firme e cila posedonte 320 puntor po me nj rast i kan shkua nj grup i caktuar, t lidhur me strukturat t njohura, pr caktimin e nj shume t harait nga 70.000 euro, si kusht i pare njher sa pr fillim ose po ta vrasim drejtorin, po e kallim objektin,po eksplodonim etj,dhe ai i huaj sht detyruar me ik nga Kosova dhe po t mos prziheshim ne ajo firm u mbyllke dhe 320 puntor do te mbetshin pa pun ky sht realitet sot n Kosov.

  ka mendoni kush mund te ndrroj kt pozite t ksaj gjendje aq te rend n Kosov dhe a mund t'i rrahet tavolina t huajt ne raste konkrete, kur sht interesi i yn q n nj mnyr jan folkloriste t ksaj gjendje dhe kta nj dite duhet t ikn nga ktu?

  Kt mundet vetm nj politik radikale nacionale t ndikoj ne ndrrimin e ksaj gjendje .Por pr ti rrahur tavolinn e dikujt, duhet te jen t pastr vet fillimisht se normal kta jam njerz qe rrojn me rroga te majme ktu, por ne duhet ta kemi vendin tone apozicional ne strukturat e shtetit.

  Po mrgata shqiptare a sht e anashkaluar?

  Po e ceka me lart njher, po dhe pa lek e mbshtetje politike mos ja msyni Kosovs se do te zhgnjeheni shum keq.

  Ju si ish pjestar i G.2 TMK ,MRP ,shikut policis dhe tani si hetues n nj organizat joqeveritare q e luftoni krimin dhe terrorizmin a kini dshmi, dosje, fakte se me siguri ju punoni ne form kolektive.

  Po kem shum dhe po ti publikonim te gjitha dosjet dhe argumentet qa i kem mbledh q 15 vite do te kishte trazira t papara dhe konflikte, ne nuk duam gjakderdhje, por koha i bien gjrat n vendin e vet populli ka tru, sy, dhe vesh po t publikoheshin gjrat shum "patriot" tan dhe njerz nga politika qe sot vjellin zjarr pr patriotizm nuk dot kishte vend pr ta n Kosov.

  Po pse nuk ja dozoni drejtsis vendore apo t Eulexsit q po thon se jemi t prpikt dhe t vendosur q t sundoj ligji dhe drejtsia ato materiale nga lufta dhe pas lufts ?

  Cils drejtsi, cilit Eulex, po ata jan aty ve ndonj ish ushtar t UK-s me dnua ja dhe ndonj fukara ose ndonj rojtar komune qe korruptohet pr 20 euro EULEX-se dhe UNMIK-un e dallojn vetm emrat,sepse sht e njjta strukture q ka qen n UNMIK, ata nuk guxojn krimin e organizuar me luftuar se disa jan edhe vet te implikuar ne krime dhe hajni .Pr krert e krimit te organizuar nuk ekziston ligji, sepse ata jan vet ligj dhe me gjith zotimet EULEX pr ligje nuk do t ken suksese se as vet nuk jan t interesuar t zbardhen rastet dhe te dnohet krimi i organizuar pr t cilin e ceku edhe njher sht i kyur n politik.

  Ku sht policia e Kosovs drejtsia sot dhe ushtria e Kosovs?

  Policia e Kosovs dhe drejtsia s pari duhet t zhvishet nga ndikimet politike dhe elemente kriminale q i kan brenda veti dhe ta ken nj standard t mir ekonomik,mandej munden me qen shum efikas sepse ka potencial me qen policia ma e suksesshme e rajonit por polici i uritur pr buk nuk mund t jet polic i drejt, ase gjyqtar e prokuror. Kurse sa pr ushtri t Kosovs, Kosova nuk ka ushtri as TMK nuk ka qen por as FSK nuk jan ushtri po forc civile,ushtrin e kem pas UK-n por vet e kemi shprbr sa pr shembull Serbia sot ka m shum tanke aktive sesa pjestar qe ka sot FSK t cilt jan t pajisur me armatim t let ose armatim q n luftrat e shekullit 21 thirren armatim i gjuetarve ,ushtria ka tjetr synim tjetr destinim .Sa pr ilustrim Serbia vetm qe ta blej nj eskadril avijonesh lufte ka nda mbi nj miliard euro?

  Po afera e vjedhjeve ne polici si e komentoni at ngjarje q sht shum irituese q ne i kemi vendos aty me ruajt e jo me na e vjedhur ?!

  Se pari vjedhja nuk sht br nga policet e Kosovs dhe vjedhja nuk sht br n at koh kur ka shprthye skandali por shum koh ma par mund t ket ndonj individ vendor por sht marr nga dora e huaj jo e policis s Kosovs dhe sht marr me disa etapa dhe ka prfundua jasht Ballkanit .Un kam punuar n polici e di aty ka shum djem te mir, aty qe jetn e rrezikojn do dit pr t mirn e vendit ton .Ndodhit negative bhen nga individ jo nga policia e Kosovs , kurse do afera iu kan servuar nga ndrkombtart.

  Po lvizja vetvendosja fare mendimi keni pr ta?

  Aty kam shum miq dhe sht opozita e vetme s bashku me disa forca tjera sot pr sot n Kosov, por prap jan opozit dhe nuk kane mundsi pr ma shum a n te gjitha gjerat kane t drejt, ka thoin por nuk di se ku do t gjinden po u futn n politik se aty duhet t jen ur e dikujt tjetr.

  Ku jan familjet e dshmove, veterant, invalidt e lufts sot dhe shoqatat e lufts ?

  Fatkeqsisht jan pjesa ma e harruar e shoqris, pjesa ma e varfr n Kosovn e varfr dhe prmenden vetm pr makijazh politik sot sidomos kur jan zgjedhjet afr .Dhe po t pyetsha un si dshmor, do ti futesha t gjith polict e vrar pas lufts n Kosov sepse edhe ata kan vdekur pr shtetin e Kosovs . Sa pr shoqata kan ndihmua sa kan pas mundsi ka pas keqprdorime edhe aty shum dhe te gjitha jan nn kontrollime dhe t varura politikisht, pra nuk e kan as forcn as guximin q ta mbrojn me do kusht,dshmorin,familjart e tyre invalidin dhe veteranin e lufts?

  A keni ndonj droj apo ndonj frik pr nj intervist q mund te cilsohet ndr ma te nxehtat e kohs?

  Jo as nga kjo, as n t ardhmen jo, tjetr kush duhet t frikohet, drejtsia del dikur n shesh, kurse do njeri q mund te sjell kundr argument, le t m denoncojn pran organeve kompetente,ose publikisht le t m kundrshtojn pastaj ju tregoj se kush jan dhe ka ka akoma shum gjra t liga mbi supet e tyre , se gjaku i dshmoreve dhe djersa e popullit do ti vras ata q cenojn identitetin dhe vlern e popullit liridashs q aq shum dha prej vetes t del njher n drit.

  Pr fund a keni ndonj porosi apo t shtoni dika ?

  Zoti Dibrani ju falnderoj przemrsisht juve dhe i prshndes te gjith lexuesit q kan mundsi ta lexojn kt intervist me informata te hidhura por realitet i padshirueshm pr neve q duam ta ndrtojm shtetin ton t Kosovs.

  Intervistoi: Asllan Dibrani Prishtin Mars 2010

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-12-2009
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  z. rugova

  sipas kesaj biografije ky luftetar qenka per levdata!!

  po nuk e mora vesh se ne cilin dikaster po punoka tani!!

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-07-2006
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  327
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  po qe burr i nershem ky zotni,dhe un s dyshoj per kte, mun mos jet me asnji lloj pune,ose me noj pun sekondare peer te mos than terciare,robt e mir,konotacjoni ja vlen me u diskutu se kush asht robi mir,jan jasht loje.....deri sa te paraqitemi para Gjukimit te Nalte...un jam musliman e shpresoj dhe besimtar....InshaeAllahu Teala......

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-07-2006
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  327
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  nuk o puna ke cic micet e ktyne palo politikajve qe na can kaptinen me dengla,jo po kuttit jo po anti kutit...puna o se sa vlejn robt qe fjalosen me baze nga ata qe llapin si papagej Avropi......

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Antarsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,279
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga i humburi Lexo Postimin
  po qe burr i nershem ky zotni,dhe un s dyshoj per kte, mun mos jet me asnji lloj pune,ose me noj pun sekondare peer te mos than terciare,robt e mir,konotacjoni ja vlen me u diskutu se kush asht robi mir,jan jasht loje.....deri sa te paraqitemi para Gjukimit te Nalte...un jam musliman e shpresoj dhe besimtar....InshaeAllahu Teala......
  Po perse duhesh te deklarohesh se je mutliman kete nuk e kuptoi!!!!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •