Close
Faqja 3 prej 53 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 1044
  1. #41
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660
    Citim Postuar mė parė nga ismani Lexo Postimin
    gjithashtu
    o ismani ne ne tetove edhe "merende i themi"
    u pershendes
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  2. #42
    albania is the best Maska e ismani
    Anėtarėsuar
    14-06-2009
    Vendndodhja
    tetova
    Postime
    583
    Citim Postuar mė parė nga tetovarja87 Lexo Postimin
    o ismani ne ne tetove edhe "merende i themi"
    u pershendes

    nuk ka merende kesaj i thone ne te gjitha trojet shqiptare FLI por tetova ka filluar ta asimiloj gj.shqipe pasi shume jemi perzier me turqishe shkinisht jo perse je ti nga tetova edhe une jam nga tetova por jemi duke e tepruar me fjalorin kemi haruar gjitha gjerat shqipe jemi duke e zhdukur fjalorin ilire keq i kemi punet
    100 vite shtet 100 VJET KRENARI 100 VITE SAKRIFIC TERE JETEN TE BASHKUM KOSOV ILIRD CAMERI MALSI

  3. #43
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660
    Citim Postuar mė parė nga ismani Lexo Postimin
    nuk ka merende kesaj i thone ne te gjitha trojet shqiptare FLI por tetova ka filluar ta asimiloj gj.shqipe pasi shume jemi perzier me turqishe shkinisht jo perse je ti nga tetova edhe une jam nga tetova por jemi duke e tepruar me fjalorin kemi haruar gjitha gjerat shqipe jemi duke e zhdukur fjalorin ilire keq i kemi punet
    une e di se fli i thuhet,por kam degjuar se dikush e thote ashtu sic thashe...
    e c'ka me be ne,s'kemi faje ne se komshit i kemi shkije e turk,
    prape se prape mire qe se kemi haruar gjitha fjalet sikundra kemi punet...
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  4. #44
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    Citim Postuar mė parė nga Boy Lexo Postimin
    Thuhet "shqiptojme" dhe jo "shqiperojme". Nuk i thuhet "mesuset" por "mesuesit".

    Sa per fotografine, i thuhet: e zeze me pika te bardha

    p.s Do beje mire ato fjale qe s'i njeh ne shqip t'i thuash ne gjuhe te huaj, se keshtu eshte e veshtire te kuptosh se cfare fjale kerkon.
    Per se acarohesh or mik, shoki don me i pyet msuset e jo msusat hahaha

    Na keni lodh me ket gjuhe letrare, po baba e gjysh se folen gjuhen letrare e i ban ka 100 vjet e smbeten keq mualife....

  5. #45
    Gjurmė nė Pentagram ♪... Maska e symphony
    Anėtarėsuar
    04-06-2009
    Vendndodhja
    Nė luginėn e dashurisė.
    Postime
    2,622
    Citim Postuar mė parė nga tetovarja87 Lexo Postimin
    o ismani ne ne tetove edhe "merende i themi"
    u pershendes
    Jo "merende" por shkruaje drejt "me rende" qė ta mirėkuptojnė tė tjerėt moj tetovare.
    Domethėnė petė me rende - tė renditura njėra pas tjetrės...

    Love has no limits

  6. #46
    United States of Albania Maska e USA NR1
    Anėtarėsuar
    18-01-2010
    Vendndodhja
    KU
    Postime
    5,430
    Citim Postuar mė parė nga tetovarja87 Lexo Postimin
    o ismani ne ne tetove edhe "merende i themi"
    u pershendes
    seriozisht Tetovare
    ne Fli i thojme, hajt shko fli haha (ju ma mire pi thojshi se ajo me rende edhe eshte )
    Naten e mire Tetovare

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e [MaRiO]
    Anėtarėsuar
    29-01-2008
    Vendndodhja
    Ne Zemren e Asaj Qe Dua :)
    Postime
    1,127
    dua te di si i thon ne shqip:

    Ai qe i hype kalit quhet kalores dhe te gjithe e dim po un nuk di tani si i thone ne shqip atij qe i hypen gomarit dmth si quhet ne shqip ai qe i hypen gomarit ?
    Kur e ke kėmbėn jashtė gremines ėshtė e lehtė tė japėsh kėshilla

  8. #48
    i/e regjistruar Maska e SONNE
    Anėtarėsuar
    06-05-2010
    Vendndodhja
    Tirona
    Postime
    125
    Mario me duket se i thone gomardhenes ose shofer gomari
    jeto jeten si te vij mos mendo per neser se nuk i dihet se cte sjell fati..

  9. #49
    i/e regjistruar Maska e stern
    Anėtarėsuar
    09-10-2008
    Postime
    5,034
    Citim Postuar mė parė nga ganimet Lexo Postimin
    Per se acarohesh or mik, shoki don me i pyet msuset e jo msusat hahaha

    Na keni lodh me ket gjuhe letrare, po baba e gjysh se folen gjuhen letrare e i ban ka 100 vjet e smbeten keq mualife....

    Ganimet

    Te them te drejten e hapa kete teme per te mesuar ndonje fjale qe sja di kuptimin ne gjuhen Shqipe dhe jo per gabime ne shkrim,se te ishte per gabime ne te shkruar isha futur diku tjeter dhe me sqaronte Bato paster dhe qarte tekė mėsojmė tė shkruajmė pa gabime.

    Te Pershendes Ganimet


    Njoni-ch pershendetje,teme e qelluar kjo se perbes edhe un kam ca gjera qe gjithmon them ne veti a thua si i thon shqip kesaj fjale,sepse ne ne rethin tone perdorim vertet fjale te cilat aspak skan te bejn me shqipen ose jan fjale te cilat nje i shqiperise kurr nuk do i kuptonte,un per cdo dit qe me kujtohet nje fjale do e paraqes ketu,vetem mos me qeshni
    Njoni sje i vetmi
    "Man sieht nur mit dem Herzen gut. Das Wesentliche ist für das Auge unsichtbar."


  10. #50
    Unica Fede Unica Passione Maska e Boy
    Anėtarėsuar
    07-01-2010
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    1,079
    Citim Postuar mė parė nga stern Lexo Postimin

    Ganimet

    Te them te drejten e hapa kete teme per te mesuar ndonje fjale qe sja di kuptimin ne gjuhen Shqipe dhe jo per gabime ne shkrim,se te ishte per gabime ne te shkruar isha futur diku tjeter dhe me sqaronte Bato paster dhe qarte tekė mėsojmė tė shkruajmė pa gabime.

    Te Pershendes Ganimet




    Njoni sje i vetmi
    Me fal qe po ta them, por per te mesuar gjuhen shqipe ne menyre qe te shkruash pa gabime, duhet te lexosh(jo gazetat, se ata shkruajne me keq se ne) e te studiosh dhe jo te shkosh te ky Bato per korigjime se s'besoj se je ne fillore!
    Perchč er coro che famo tutti quanti insieme
    dice LAZIO sei grande te volemo bene!

  11. #51
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    Pysni sa te deshironi ,i kom ! e 50vjet dhe per kto vite ne gj.shqipe e mbaj ne mend se veq gomarit i kan then gomarė se tjerat fjal c do 10 vite e ndėrruan edhe morfemen e po ashtu logusin.Ne dashi me degjuar nji fjal te moqme qe ka rujt pak a shum formen e te shprehurit esht ...Ju njat jeta gra e burra qa jini.

  12. #52
    i/e regjistruar Maska e kapllani
    Anėtarėsuar
    11-06-2009
    Postime
    190
    kėtu duhet thanė se mund tė ndodhė se nė gjuhėn shqipe nuk kena me gjetėnji fjalė tė pėshtatshme pėr ēdo fjalė qė e pėrdorim ne nė gjuhėn e vendit tė huaj ku po jetojmė. Nuk asht se shqipja asht e varfun, por nji gja e tillė mundemi me e vėrejtė nė tė tana gjuhėt.

    Nė raste tė till asht e randėsishme qė t'i pėrshkruejmė ato fjalė qė ua dijmė ekuivalentin nė shqipen ose tė shpikim diēka tė re.

    Unė p.s. kurr nuk kam dijtė si i thonė shqip "Wasserkocher" (gjermanisht) ose "electric kettle" (anglisht), njifare kane elektrike qė e vėlon ujin. Kam dashtė me gjetė fjalėn shqipe nė nji fjalor gjermansiht-shqip, por nuk e gjejsha dhe pėr shkak tė pėrtesės sime me i zgjatė kėrkimet e mia dhe nė anėn tjetėr sebet mospajtimit tim me pėrdorė fjalėt tė hueja, vendos me ia dhanė emėrtimin "ujėvėlues". Mbase e kam qėllue emnin tė vėrtetė, ndoshta dikush prej jush mundet me mė thanė.

  13. #53
    Mire ėshte puna mire Maska e PLAKU
    Anėtarėsuar
    19-05-2002
    Postime
    2,443
    Citim Postuar mė parė nga ganimet Lexo Postimin
    Pysni sa te deshironi ,i kom ! e 50vjet dhe per kto vite ne gj.shqipe e mbaj ne mend se veq gomarit i kan then gomarė se tjerat fjal c do 10 vite e ndėrruan edhe morfemen e po ashtu logusin.Ne dashi me degjuar nji fjal te moqme qe ka rujt pak a shum formen e te shprehurit esht ...Ju njat jeta gra e burra qa jini.
    Ti ke fat qe ske lined ma heret,kishe ni edhe magar tui thene gomarit,
    po qysh i thon qati qe e shalon gomarin se? pytje te mire ka bo MARIO!

  14. #54
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    Citim Postuar mė parė nga PLAKU Lexo Postimin
    Ti ke fat qe ske lined ma heret,kishe ni edhe magar tui thene gomarit,
    po qysh i thon qati qe e shalon gomarin se? pytje te mire ka bo MARIO!
    Po e kom degjuar por mendoj se Magari i ka dy kemb.Sa her benja ndoi sherr kur isha femij ,plaku me thoshte Magar je veq kumona po te mungo.Shofer te gomarit mendoi se ska... se sa her i hipja me gjuante perpara e me shkilte me kemb ne bark ,Te verteten ta them po duhet te jesh shofer i mire ta ngasesh gomarin ,te ne i thon shoferi i sheverletit.Moti ka ken ky tregim po akoma potkenjet e gomarit me kan len vrraget e sandalleve te gomarit dreq.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ganimet : 09-05-2010 mė 06:04

  15. #55
    Citim Postuar mė parė nga stern Lexo Postimin
    Diku lezova dicka dhe mu duk e arsyeshme ta sjell ketu per te diskutuar:

    Mqs shume prej nesh jemi te ikur me kohe nga Shqiperia, kemi shume fjale qe si dime sakt...ose te cilat i "Shqiperojme" nga gjuhet qe dime...
    Mua me ndodh, dhe te di fjal e mos me vine ndermend...
    Ne kete teme, mund te marim ndihme nga "Mesuset" e gjuhes Shqipe, duke i reprezentuar me foto, ose ne gjuhe tjeter fjalet qe duam ti dime Shqip...


    Pershembull,me interesonte te di se si i thone Shqip:

    Keputi qafen dhe ra permbys
    Revolution 1848

  16. #56
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    23-02-2010
    Postime
    713
    kjo tema eshte per turp te zotit,
    jo per ata qe pyesin, po per ata qe pergjigjen me nje shqipe sakate ne ndihme te hapeses se temes, duke lene mangesite e theksuara ne shkencat qe perfshijne keto fjale shqip.
    I support Papa Joseph Ratzinger.
    Me mire nje armik i zgjuar se nje mik budalla.

  17. #57
    Nuk e di per ca eshte folur me lart ke kjo tema,po une do doja te me ndihmonit ne nje shqiperim
    si mund ti themi me sakte

    the best fit line (ne kontekstin matematikor)

  18. #58
    i/e regjistruar Maska e stern
    Anėtarėsuar
    09-10-2008
    Postime
    5,034

    Une e kam hapur kete teme, se me vertet ka fjale te thjeshta qe mbase sme vine ne koke per moment, ose qe si di...
    Spo kerkoj shpjegime per fizike berthamore... dhe nqs ska fjalen perkatese..asnje problem...

    Nje gje me pengon,perse duhet te ofendojm njeri tjetrin,nqs nuk kuptoj ndonje fjale ose deshiroj ta di sdo te thote qe jam analfabete ose injorante sic ka theksuar dikush me lart.
    Nuk kam dashur tju shqetesoj"diturin dhe inteligjencen" e dikujt,gjithashtu sme pelqen kur dikush vlereson "per injorance"nje Person kur pyet per dicka.

    Me Respekt

    Stern
    "Man sieht nur mit dem Herzen gut. Das Wesentliche ist für das Auge unsichtbar."


  19. #59
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    23-02-2010
    Postime
    713
    Citim Postuar mė parė nga stern Lexo Postimin

    Une e kam hapur kete teme, se me vertet ka fjale te thjeshta qe mbase sme vine ne koke per moment, ose qe si di...
    Spo kerkoj shpjegime per fizike berthamore... dhe nqs ska fjalen perkatese..asnje problem...

    Nje gje me pengon,perse duhet te ofendojm njeri tjetrin,nqs nuk kuptoj ndonje fjale ose deshiroj ta di sdo te thote qe jam analfabete ose injorante sic ka theksuar dikush me lart.
    Nuk kam dashur tju shqetesoj"diturin dhe inteligjencen" e dikujt,gjithashtu sme pelqen kur dikush vlereson "per injorance"nje Person kur pyet per dicka.

    Me Respekt

    Stern
    dua te saktesoj qe komenti im ishte per ata qe jane pergjigjur ne menyre te gabuar sikur te ishte ndonje loje enigmatike kjo tema e jo diēka serioze.
    I support Papa Joseph Ratzinger.
    Me mire nje armik i zgjuar se nje mik budalla.

  20. #60
    i/e regjistruar Maska e kapllani
    Anėtarėsuar
    11-06-2009
    Postime
    190
    I kam degjue ca fjale, qe nuk ua njoh kuptimin, jo per arsyje se jetoj ne mergim, por se jane me sa duket ma shum me perdorim dialektor:

    Pra, ketu jane fjalet:

    silloiset:

    hosh ("i vjen hosh"):

    dhuleps ("ai dhulepste gjer ne te gdhire")

Faqja 3 prej 53 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •