Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-04-2010
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  A sht n rrug t drejt BIK-u ?

  KUR DUKE LUFTUAR T KEQN MBROHET E KEQJA  T lexosh artikujt e dats 26 dhe 27 shkurt 2010 n gazetn "Express " lidhur me rastin e xhamis s fshatit Marin t Skenderajt , shkruar i pari nga Dafina Myrtaj e Jetmira Rexhepi , e tjetri vetm nga Dafina Myrtaj , e t mos shqetsohesh thell n shpirt dhe t mos reagosh , sht thjesht nj qyqanllk dhe nivel i ult intelektual i njeriut . Artikullshkrueset q n start bijn n kundrshtim me thenjet e tyre , e at kur n artikullin e par thuhet se peticionin e OJQ- s Prehja e kan nnshkruar mbi pesmij qytetar , e n numrin tjetr thuhet se t njejtin peticion e kan nnshkruar gjashtmij veta , problem ky q na bn t shohim fillimisht nj joseriozitet t madh .

  Prapseprap ndoshta pr njerzit q nuk kan njohuri elementare nga matematika , distanca n mes numrit pesmij e gjashtmij nuk sht e madhe , por e pakuptimt sht fjalia fillestare e shkrimit t s shtuns nga Dafina Myrtaj , kur thuhet : " N minaren e xhamis s Marins s Skenderajt nuk do t ngjitet m hoxha i vetshpallur , Kastriot Duka Xhemajli ", e m posht : "... dyerve t ksaj xhamije t'iu vihet prkoh- sisht dryni , deri n marrjen e nj vendimi tjetr t Bashksis Islame lidhur me ket xhami " . Kurse n artikullin e s premtes n "Express " pr t njejtn ngjarje , me shkro- nja t mdha e t zeza shkruhet me sa vijon : " Nga 716 xhami sa ka Kosova , vetm ajo e fshatit Marin t Skenderajt , e udhhequr nga Xhemajl Duka , nuk prfill Bashksin Islame t Kosovs . Pr kt tash e sa dit mbi pesmij qytetar t Skenderajt kan nn- shkruar peticionin e OJQ-s Prehja q krkon largimin e imamit , q BIK u thot t jet ilegal n kt xhami " . Sinqerisht , juve artikullshkrueseve ua bj kt pyetje : " A keni pyetur n ndonjrin nga institucionet tona shtetrore-duke filluar nga presidenca e tutje , juve si gazetare se far pozicioni juridik ka BIK-u ose thn m art a figuron ky emr n ndonj dokument zyrtar" . Nese nuk keni pyetur , ather shoqrisht iu them t mos pyetni fare , sepse do t lodheni kot e nuk do ta gjeni askund . Andaj , kush iu jep t drejt juve t bisedoni me njerzit e BIK-ut e t'i trajtoni ata si t ishin n pozit ministrash , a n realitet ata vet veprojn ilegalisht n Kosov, duke mos i dhn logari askujt pr asgj . Pra , ktu kemi t bjm me nj grup njerzish ( klan ) q n realitet i japin vetit t drejt monopoli mbi t gjitha xhamit e Kosovs , e vet nuk e njohin shtetin e Kosovs .

  T nderuara artikullshkruese , kur e keni intervistuar Sabri Bajgorn , e q ankohet n hoxhn e Marins se sht ilegal , a e keni pyetur se ai vet me far t drejte nga Kushtetuta e Kosovs , i jep vetit pushtet t till n t cilin thirret s bashku me klanin e tij . Apo mos rastsisht e keni pyetur se kujt i jep ai llogari pr mjetet financiare me t cilat ky grup manipulon . Kur Bajgora shprehet se pr rastin e Duks , kryesia e BIK-ut ka njoftuar t gjitha organet tona kompetente , duke prfshir edhe MPB-n , e q i akuzon organet e rendit pr mos kryerjn e obligimeve t veta ligjore , a e keni pyetur se a duhet s pari MPB t merret me juve pr veprimtari ilegale , e q garoni n luks n kurriz t popullit , apo me Kastriot Dukn . Ose rastsisht a e keni pyetur prsonin n fjal se n baz t kujt ata ia lejojn vetvehts t shesin pasurin e patundshme t BI , apo t rrnojn objekte fetare qindra vjeare t vjetra , ku n vend t tyre me financim nga bota arabe ndrtohn xhami, nn t cilat lokale me shfrytzimin e t cilave vet ata prsonalisht pasurohn . Ose , ka sht edhe m keq , shkohet deri aty sa hapet fakulteti pr studime islame , i cili sot e ksaj dite vepron ilegalisht , nga ku lshohn diploma pa kurrfar mbulese , e askujt nga organet e pushtetit nuk ia prish rehatin ky problem .

  T nderuara gazetare t "Express "-it , kur bisedoni me kryetarin Lushtaku dhe ai mburret me at se e ka nnshkruar edhe vet prsonalisht peticionin , a iu bie ndrmend ta pyesni se far lidhje ai mban me Naim Trnavn dhe a i hahn me oreks iftaret dhe darkat kur Trnava ia shtron , ose , kush ia lejon atij q Dukn si ilegal ta luftoj e klanin e Trnavs , gjithashtu si ilegal q nuk e njeh fare shtetin e Kosovs , ta mbroj .

  E nderuara Dafina dhe Jetmira , kur e keni inervistuar Ajnishahe Halimin , e cila e akuzon Dukn pr imoralitet dhe e mbron BIK-un , a e keni pyetur rastsisht se ajo a sht n dijeni se n MM "Alauddin " n Prishtin ka plot raste kur msimdhnsit e ln- dve fetare abuzojn seksualisht nxnset e veta , e ka t till q arrijn t bhen edhe drejtor shkolle , e BIK-u i juej t tillve vetm ua rrah kraht duke i siguruar me " hajt mos ta ndien se pas m ke ", ose ka raste kur nxnsi i medreses rrahet shtazarakisht n prezenc t krejt nxnsve nga Pajazit Trnava ( djali i vllaut t Naim Trnavs ) , e vepra e till me nj mjeshtri t madhe mbulohet nga klani i BIK-ut . Kur zonja Halimi e akuzon Dukn pr keqprdorime , a e keni pyetur se a i ka prcjellur njerzit e BIK-ut q ajo i mbron , kur dalin gjat muajit t Ramazanit , e me paturpsin m t madhe rrejn para popullit duke krkuar vitrat e mishin e kurbanve n emr t medreses , sepse sipas tyre, medreseja mbahet nga ndihmat vullnetare t popullit , a n realitet ajo financohet nga bugjeti i Kosovs , e nxnsve banues t konviktit t shkolls ata dhunshm ua marrin nga 60 ( gjashtdhjet ) n muej pr banim .

  Pr fund , do t bnit mir q herave tjera kur t shkruani , duke e nderuar emrin e gazetarit dhe duke e ruajtur etikn gazetareske , prmes shkrimeve tuaja t nxerrni realitetin n shesh , e jo si n rastin e fundit t'a sulmoni nj njeri q ka uzurpuar nj xhami , e t'a mbroni nj grup njerzish q nuk njeh kurrfar norme njerzore , e q i ka uzurpuar 715 xhamia e silln me to sikur t ishte plak lufte e tyre .


  NN MASKN E LNDS FETARE
  Reagim ndaj shkrimit Hoxha nshkoll t artikullshkruesit Petrit Selimi,botuar n gazetn Express t dats 19 prill 2010 , dit E hn.

  Ta lexosh artikullin Hoxha nshkoll t shkruar nga Petrit Selimi e t mos reagosh sht me t vrtet nj gjendje e mjer qytetare dhe intelektuale . Q n fillim t shkrimit artikullshkruesi , BIK-un e konsideron si autoritet kryesor t besimtarve musliman kosovar , e neva ia parashtrojm nj pyetje zotriut n fjal se n baz t kujt ia jep nj pozit t till BIK-ut . A sht kjo n baz t Kushtetuts s Kosovs apo n baz t kujt . Me fjal t tjera BIK-u as vet nuk e din se far statusi juridik ka e vetvehtn e uan si dika q vepron n baz t Kushtetuts s vet . Kjo na bn t kuptojm se vet BIK-u si ilegale q sht , paraqet nj struktur paralele brenda prbrenda Shtetit t Kosovs , q nuk i jep llogari askujt pr asgj.
  Neve ia zm pr t madhe prsonaliteteve tona shtetrore e politike q shpesh her me BIK-un flasin si t ishte homolog i tyre e jo si nj organizat ilegale . Kt faj sipas mendimit ton e bartin edhe mediat tona kur BIK-ut ia japin epitetin dhe pozitn q nuk e ka , nj gj t cilen e ka br n shkrimin e tij edhe Petrit Selimi . Neve e pyesim Petritin se ndonjher a e ka pyetur ndonj njeri nga BIK-u se pse ata i japin vetit pushtet aq t madh e nuk figurojn t regjistruar n asnj dokument apo institucion juridik t shtetit ton . Apo kur Petriti flet n shkrimin e tij pr ca sfida serioze q BIK-u duhet ti adresoj para se t insistoj n futjen e lnds fetare npr shkolla , a ka menduar se sfida m e madhe pr BIK un sht nj her t liencohet n organet tona juridike e pastaj t veproj sipas Kushtetuts s Kosovs e jo sipas asaj t kohs s Rankoviqit . Pr t gabuar edhe m tutje Petriti n shkrimin e vet , flet pr ligjruesit e lnds fetare q sipas BIK ut duhet t jen t diplomuarit e Fakultetit t Studimeve Islame n Prishtin , e njhersh harron ky i nderuar se me far t drejte ktij i thot fakultet , kur ai vepron plotsisht si ilegal pa u menagjuar fare nga MSHT . Pr t arritur n kulm t gabimit , n shkrimin e tij Petriti BIK-ut ia beson rolin e Policis s Kosovs , kur shprehet se BIK-u fillimisht duhet t nis nj fushat t theksuar dhe publike t pastrimit t radhve t veta nga elementet radikale t futura nga Maqedonia dhe gjetiu . Me fjal t tjera , sipas Petrit Selimit , lufta kundr ekstremizmit fetar ( pr egzistencn e t cilit tek ne sipas Policis s Kosovs , nuk ka as m t vogln prov ) , qenka detyr e BIK-ut e jo e institucioneve t thirrura pr ket pun .
  Shoqrisht e pyesim zotri Petritin se para se ta shkruaj ket artikull , a ka menduar fare pr dinakrit e BIK-ut , e at pikrisht cili sht qllimi final i ksaj krkese . A ka menduar Petriti se kjo krkes sht vetm nj mask me t ciln BIK-u don ti sfidoj institucionet tona shtetrore dhe ta paraqes vehtn si pushtetar me sjellje t cilat i prkasin kohs s Rankoviqit e jo Kosovs Demokratike , e n t njejtn koh ta mbuloj mafiozllkun e vet q e ushtron n Kosov . A ka menduar Petriti kur n artikullin e vet BIK-un e quan pushtetar kryesor t t gjith muslimanve kosovar , se ka kaluar koha e monizmit , e askush nuk ka t drejt n kohn ton t bj monopol as mbi muslimant e as mbi jomuslimant tek ne , sepse n Kosov mund t ekzistojn edhe plot bashksi tjera fetare nga radht e muslimanve e jo vetm BIK-u si ilegal q sht . Thn m thjesht , a e din Petriti se BIK-u nuk sht asgj tjetr vetm klan mafioz Trnavo Simnician , t cilit me mafiozllq zor q mund tia kaloj ndokush , e sa her e vrshojn kriza t mbrendshme , pr tia zgjatur jetn vetit lanson krkesa sikur ajo pr lndn fetare .
  Na intereson t dijm se a sht i informuar Petriti si artikullshkrues i Hoxha nshkoll se nga mesi i njerzve t BIK-ut ka edhe t atill q i ngacmojn , abuzojn si dhe bjn edhe marrdhenie seksuale me nxnse t veta n Medresen Alaud-din ( paralelja e vajzave ) e t tillve iu mundsohet edhe t mbrrijn postin e drejtorit aktual t shkolls ( Medreses ) ose lejohn t punojn n procesin msimor n Medrese dhe nga Kreu i BIK-ut iu rrihn shpatullat duke i siguruar hajt mos ta ndien se un jam ktu .
  Pr fund e lusim shoqrisht zotri Petrit Selimin q ta ruaj etikn e mediave e herave tjera , n baz t autoritetit q ka si gazetar , t bisedoj me pushtetart tan dhe t na shkruaj ndonj artikull pr mundesin e formimit tek ne t Ministris s feve n t ciln do t prfshihshin t gjitha fet n Kosov , veprimtaria e t cilave do t prcillej nga organet tona shtetrore e jo nga organizatat ilegale mafioze si sht BIK-u , e cila nuk ka nvoj as nuk duhet ti lejohet t veproj ashtu si i teket e t thirret n emr t muslimanve t Kosovs . Besojm se do njeri q e din k do t thot vler , sht prkrahs i futjes s lnds fetare n plan-programet msimore n t gjitha shkollat tona t t gjitha niveleve , por pasi t formohet Ministria e feve e cila s bashku me MASHT do ta menagjoj at , e n as nj mnyr nj gj e till t mos iu lihet klaneve ilegale si sht ai Trnavo Simnician me emrin BIK t bj manipulime dhe pazarllqe sipas tekeve dhe qejfeve t tyre .  N fund nj deklarat e nje grupi nxensash te medreses "Alaudin"

  Jemi nj grup nxnsish t Medreses s mesme Alaud-din n Prishtin ,dhe krkojm nga ju q mundsisht t shkruani n gazetn Express pr rastin skandaloz q ka ndodhur n shkolln ton t enjten ( me 14.01.2010 rreth ors 19 ) ,kur edukatori i internatit Pajazit Trnava e ka rrahur shtazarakisht,n prezencen ton,nxnsin e ksaj shkolle J.H.,klasa e II b,kujdestar klase i t cilit sht Ekrem Simnica.

  Ngjarja ka rrjedhur n kt mnyr:

  N prag t kohs s ritualit t faljes s Jacis (duke thirrur ezani),n xhamin e medreses,nxnsit J.H.,edukatori Pajazit Trnava i afrohet dhe e godet fytyrs dy her me shuplak.J.H. e pyet edukatorin se pr far arsye e godet me shuplak.Edukatori n kt moment i tejkalon t gjitha normat njerzore dhe nxnsin disa her e godet me shuplaka fytyrs dhe pasqafe n prezencn e krejt nxnsve e merr pr ta drguar n zyrn e edukatorve,e gjat gjith rrugs shkon duke e rrahur me shuplaka koks e nj her e godet edhe me shqelm.Kah kalon pran recepcionit e kemi ndgjuar recepcionistin kur i drejtohet edukatorit me fjalt boll more se e mbyte.E ka drguar n zyre t edukatorve.iu ka krcnuar dhe e ka detyruar t dali pas ritualit t faljes s Jacis,para krejt nxnsve e ti krkoj falje publike edukatorit se kinse e ka br nervoz nxnsi edukatorin,ku nj gj t till nxnsi edhe sht detyruar ta bj,pra t rrahet shtazarakisht dhe t dali para krejt nxnsve e ti krkoj publikisht falje edukatorit.T nesrmn n shkoll kan ardhur policia,e neve nuk e dijm arsyen e ardhjes s tyre,a sht fjala pr rastin e Pajazit Trnavs,apo pr ndonj problem tjetr.Strukturat udhheqse t shkolls n tersi e kan heshtur ket rast.

  Ju lutemi shoqrisht q t na kuptoni dhe pr skandalin e till t shkruani n gazetn tuaj,sepse ne jemi n nj gjendje shum t rnd sa i prket keqtrajtimeve t llojllojshme q na bhen duke filluar nga organet pun drejtuese t shkolls e deri te pastruesi i thjesht,e fjaln ton askush nuk na e ndegjon e as nuk tenton t na del n mbrojtje te t drejtave tona.

 2. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  01-07-2008
  Postime
  1,324
  Faleminderit
  15
  32 falenderime n 30 postime
  Byku dhe qulli as q kan qen ndonjiher musliman n jetn e tyre,por ata mashtrojn vetet edhe popullin nn emrin musliman,gjoja se jan njerz t Allahut,njerz t drejt,q nuk mashtrojn,q din besimin sidomos teuhidin,dhe poashtu q popullin e vet e kan msuar n teuhid,ja kan msuar shirkun dhe kufrin,e ruajn popullin nga haramet dhe nga shkatrrimi fetar dhe moral..etj
  Ai njeri i cili beson se kto ujqr q fshihen nn lkurn e deleve dhe qengjave -jan musliman,ather ai vet nuk sht musliman dhe nuk din se ka sht islami,ai njeri ka br shaka me Allahun dhe fen e tij dhe njerzit m t kqinj q sot jetojn mbi siprfaqen e toks q skan lidhje me islamin,vetm psae thirren musliman,i ka br musliman,d.m.th i ka br njerz q din teuhidin dhe Allahut t tyre nuk i bjn shirk dhe kufr.
  Me t vrtet islami sot sht garib dhe jan shtuar t kqiat dhe njerzit e kqinj q n emr t islamit dhe t Allahut mashtrojn njerzit.Derisa ato t bykut mashtrojn njerzit dhe fen e kan br loj dhe shaka (tallen me mejkrrn,pantollonat,nikabin..etj),disa t tjer q vetit i thojn selefi mashtrojn njerzit me mjekrrat dhe pantollonat e shkurtra duke u mar me rukje dhe rukjen e kan br profesion, mimet i vendojn sipas qefit,shesin ilae ''eliksir shrues pr do smundje'' ku nji ila i till kushton deri n 200 Euro,disa mashtrues tjer gjoja se bjn hixhame dhe shiqon xhahilat se si bjn rukje dhe hixhame,pra derisa dje i akuzonin ato t bykut se pse marrin para nga mevluedet dhe jasinat,sot ata kan rn n grackn e tyre duke gnjyer njerzit e thjesht q jan n siklet se gjoja kta jan njerz ma t drejt....
  O njerz hiquni ktyre sharllatnve,ktij byku e atij dreqi,sepse ata jan njerz t mallkuar.NJeriu nuk bhet musliman vetm se duke u distancuar nga kto qufar q skan haber me islamin,mos rrini me to,mos u shoqroni me to,mos u falni prapa tyre sepse do t merrni mallikimin e Allahut melaikve,dhe t gjith besimdrejtve.Nse rrini prapa tyre Allahu do tju bn si ata ,do tju nnmon n dunja dhe ahiret..
  Ai njeri i cili nuk din t dallon kafirin nga muslimani nuk sht musliman..
  Ka shum se ka t flitet pr ata njerz t kqinj edhe shumica e njerzve i kan hetuar dredhit e tyre,nuk u besojn..

  Allahu na ruajt prej ktyre sprovave.Allahu na bft prej t sinqertve q pasojn rrugn e tij me dituri (me argumente),urtsi dhe bindje t thell..
  Msoni akiden e shejh Abduluehhabit dhe nxansave t tij,dhe pastaj do tju bhet kjarta shtjet e imanit (besimit) shirkut,kufrit,ather do t dalloni se kush jan besimtar t sinqert..

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Abdulrrahmani
  Antarsuar
  15-08-2009
  Postime
  129
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  I theras moderatoret te mos lejojne kesi lloj fitneje ndaj autoriteteve te komunitetit musliman!
  www [.] sunnipath [.] com
  www [.] vehabizmi [.] com

 4. #4
  Perjashtuar
  Antarsuar
  01-07-2008
  Postime
  1,324
  Faleminderit
  15
  32 falenderime n 30 postime
  Citim Postuar m par nga Abdulrrahmani Lexo Postimin
  I theras moderatoret te mos lejojne kesi lloj fitneje ndaj autoriteteve te komunitetit musliman!
  AUTORITETI I TYRE SHT VETM TE KAFIRAT DHE SHTETET E KUFRIT SEPSE VETM ATA I RESPEKTOJN KTA FUNDRRRINA,POR JO TE BESIMTART E SINQERT..

  Ata veten e kan br objekt talljeje sepse vet tallen me rregullat dhe normat e fes.Vallahi shum xhahila (kuffar) q skan lidhje me fen thuajn pr to : ''Nse ata jan dhe prezentojn islamin,ather na nuk jemi n fen e tyre,dhe nse islami sht ashtu si thon ata,na lirisht kemi lishuar at fe q jan ata...dhe kshtu thnje t ngjajshme.Kto thnje t tyre burojn nga fitreja e njeriut q din t dallon t keqen dhe t mirn.
  M s pari ata nuk thirrin popullin n teuhid por prkundrazi thirrin popullin n mevlude,jasina,kelime (thuajn 70 mij her La ilahe ilallah,kurse Allahu nuk thot n Kur'an thuani la ilahe ialllah por thot DIJENI SE NUK KA TJETR T ADHURUAR PRVE ALLAHUT :
  19. Ather, dije se nuk ka Zot tjeter pos All-llahut .(Muhammed)
  far teuhidi ka msuar populli prej tyre?,a i kan larguar njerzit nga adhurimi i varreve,tyrbeve,njerzve t mir..etj? Cilin varr ose tyrbe e kan shkatrruar?
  Prkundrazi ktu n qytetin tim,muteveliu kryesor i nxit njerzit q t shkojn ti luten nji tyrbe ku i on grat shterpe q t mbarsohen..dhe kshtu shirkijate tjera sa t duash.Atyre u del n mbrojtje vetm se soi i tyre,q sdin islamin dhe jan t knaqur me gjendjen e tyre dhe me gjendjen n prgjithsi.
  Ata n vend q t mirren me kto gjra dhe shum gjra tjera,ata luftojn ''vehabitt'' sepse na qenkan shum t rreziksdhm dhe ua prishin rrahatllkun,dhe merren me lloj lloj shpifje q ua kalojn edhe kafirave n asll,kundra muvehidv,bile ua kan kaluar n do zulllum edhe atyre (krishterve,mushrikve q jan kafira n asll).
  far t mire ka par populli prej tyre prve se i kan rrjep dhe ua kan thar xhepin kur ashtu si ashtu jan t rnduar me probleme t shumta nga shtetet ku jetojn..
  Dhe ndaj gjith ksaj na ti mbyllim gojt,dhe keni fytyr t merreni me ne ????
  nDIGJONI KT XHAHILIN SE KA THOT PR VEHABIT SIKUR KY DIN TEUHIDN DHE I KA MBET LUFTA ME VEHABIT :
  http://www.youtube.com/watch?v=alchx...ayer_embedded#!
  http://www.youtube.com/watch?v=alchxkrbHVA&feature=player_embedded#!
  Ndryshuar pr her t fundit nga referi_1 : 30-04-2010 m 14:42

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-04-2010
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Abdulrrahman mos e reklamo ket linkun vehabizum se turp eshte ata qe qendrojn pas keti linku jan fundrrina te cilet islamin e kan hobi dhe zanat por jo ne zemer.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •