Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 18
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-12-2009
    Postime
    120

    Udhëtimi me pasaportë biometrike serbe?

    Kam pasaport biometrike Serber pasi qe jam i lindur ne preshev, tani qe i jan hequr vizat ketij shteti dua te shkoj ne Vien, por ende nuk i kam mbushur 18.
    Si qendron puna, nuk mund te dal ne europ pa prinder, duhet te me dergoj garancion dikush, apo vetem marr pasaporten dhe nisem.
    Edhe diqka, duhet te kem patjeter para ne gjirollogari?

  2. #2
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anëtarësuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perëndinë
    Postime
    1,258
    Citim Postuar më parë nga .IQ Lexo Postimin
    Kam pasaport biometrike Serber pasi qe jam i lindur ne preshev, tani qe i jan hequr vizat ketij shteti dua te shkoj ne Vien, por ende nuk i kam mbushur 18.
    Si qendron puna, nuk mund te dal ne europ pa prinder, duhet te me dergoj garancion dikush, apo vetem marr pasaporten dhe nisem.
    Edhe diqka, duhet te kem patjeter para ne gjirollogari?

    Do ishte më e saktë të pyesësh në konsullatën austriake apo ambasadë. Në Forum ndoshta nuk do të marrësh përgjigjen e saktë. Provo të pyesësh tek ndonjë agjensi turistike.


    Kalofsh mirë.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Peniel : 02-05-2010 më 15:44
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtë I Shenjtë...

  3. #3
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    te duhet nje leje e prinderve. e te dyve. e bejne noteret ne pergjethsi...
    une kam udhetuar disa here ne europe para se te mbush 18 vjeç, por tani jam 25, pra kane kaluar mjaft vite.
    para ne gjirollogari mund edhe te mos keshe fare. nuk te pyet askush per kete.
    sdq pyet ne ndonje ambasade te ndonje shteti schengen. edhe nese nuk eshte ajo austriake.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-12-2009
    Postime
    120
    te duhet nje leje e prinderve. e te dyve.
    Pikerisht, ketu qendron problemi per mua, sepse po ti pyes ata e kam te sigurt qe nuk me lejojn ne asnje menyr.
    Do te shikoj nese mund te beje diqka per kete.

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e ms13
    Anëtarësuar
    22-01-2009
    Vendndodhja
    Prishtin
    Postime
    192
    plot kosovar po dalin valla kyy senn nuk osht mir hiq hiq ,.. tashh serbia po i lyp qita shqiptar qe kan dal neper perendim .po thot kta jan njerz te mi i du ne vendin tim..
    soo kyy sen i mir hiq ..kurr nuk do ta provoj ta marr nenshtetsinne e serbis

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-12-2009
    Postime
    120
    Citim Postuar më parë nga ms13 Lexo Postimin
    plot kosovar po dalin valla kyy senn nuk osht mir hiq hiq ,.. tashh serbia po i lyp qita shqiptar qe kan dal neper perendim .po thot kta jan njerz te mi i du ne vendin tim..
    soo kyy sen i mir hiq ..kurr nuk do ta provoj ta marr nenshtetsinne e serbis
    Familja ime dhe shume te tjera si ne, e kemi patjeter te marrim pasaport biometrike serbe, sepse nuk mund te hyme ne luginen e presheves me pasaport apo dokumente te shtetit te kosoves, e as me vetur me targat ks, duke e ditur qe atje kemi familjet dhe te afermit ton. Keshtuqe vetem duhet ti pranojm kushtet qe na kerkojn. Nuk kemi zgjidhje tjeter.

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-03-2003
    Postime
    10,240
    Citim Postuar më parë nga .IQ Lexo Postimin
    Kam pasaport biometrike Serber pasi qe jam i lindur ne preshev, tani qe i jan hequr vizat ketij shteti dua te shkoj ne Vien, por ende nuk i kam mbushur 18.
    Si qendron puna, nuk mund te dal ne europ pa prinder, duhet te me dergoj garancion dikush, apo vetem marr pasaporten dhe nisem.
    Edhe diqka, duhet te kem patjeter para ne gjirollogari?

    S'ka ndonjë problem se nuk i ke mbushur akoma 18 vjet, mund të shkosh pa praninë e prindërve.

    Vetëm se duhet të paguash një sigurim që kushton 10 deri 20 euro(që do shkosh në Vienë tek filan personi që e ke të familjes apo ku ta di unë). Sigurimin do e paguash tek agjencioni turistik që do rezervosh/marësh biletën e udhëtimit.

    Nuk të duhet asnjë garancion tjetër, dhe as të kesh para në xhirollogari bankare.


    Kështu funksionon këtu në Maqedoni, gjithsesi për të qenë edhe më i sigurtë; shko një ditë tek një agjencion turistik, tregova rendin tënd qysh, si, tek edhe ato do të sqarojnë edhe më mirë çfarë duhet të bësh ti, që mos të hasësh në asnjë pengesë gjatë udhëtimit.


    Kalofsh mirë.
    #VamosArgentina

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,489
    Citim Postuar më parë nga .IQ Lexo Postimin
    Kam pasaport biometrike Serber pasi qe jam i lindur ne preshev, tani qe i jan hequr vizat ketij shteti dua te shkoj ne Vien, por ende nuk i kam mbushur 18.
    Si qendron puna, nuk mund te dal ne europ pa prinder, duhet te me dergoj garancion dikush, apo vetem marr pasaporten dhe nisem.
    Edhe diqka, duhet te kem patjeter para ne gjirollogari?
    Si rebel,je tamom.

    Por kur...mos te duhet,ma gris ate *** pashaporte serbe.(duke pasur parasysh,qe nje *** vize shqiptare eshte veshtire ta marresh).

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Akulolja
    Anëtarësuar
    11-05-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    3
    Ska problem fare te udhetosh ne moshen tende sepse ti i ke mbushur 16 vjeç por pashaporten duhet ta kesh marr nga ministria e brendeshme serbe sepse ka dy lloj pashaportash e per kte duhet te pyesesh mir para se te dalesh se te kthejn ne kufij pastaj...

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-03-2003
    Postime
    10,240
    Citim Postuar më parë nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
    Si rebel,je tamom.

    Por kur...mos te duhet,ma gris ate *** pashaporte serbe.(duke pasur parasysh,qe nje *** vize shqiptare eshte veshtire ta marresh).
    O ti karafil, po çfarë faji kanë këto të shkrehtët që PRESHEVËN të t'jerët ua kanë lënë nën urdhërat e Sërbisë?!

    Hajde hap krahun e mos i ofendo njerëzit vend, e pa vend.
    #VamosArgentina

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,489
    Citim Postuar më parë nga thekthi Lexo Postimin
    O ti karafil, po çfarë faji kanë këto të shkrehtët që PRESHEVËN të t'jerët ua kanë lënë nën urdhërat e Sërbisë?!

    Hajde hap krahun e mos i ofendo njerëzit vend, e pa vend.
    Po ti po meresh me botanik....
    Duhet te keshe ndergjegjen e paster,te pa perdorur.(se mir qe nuk di te lexosh,por te pakten mundohu ta perkthesh....se nuk i dihet dhe mbase e kupton)

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e busavata
    Anëtarësuar
    22-10-2008
    Vendndodhja
    Gjilan
    Postime
    4,023
    Citim Postuar më parë nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
    Po ti po meresh me botanik....
    Duhet te keshe ndergjegjen e paster,te pa perdorur.(se mir qe nuk di te lexosh,por te pakten mundohu ta perkthesh....se nuk i dihet dhe mbase e kupton)
    Serafim , asht dasht qe thekthi-it mi ja skjarue hollsisht se kush asht fabrika e Rebelave ...
    ai muk e din se qeverija i shendron njerzit ne Rebela ...

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,489
    Citim Postuar më parë nga busavata Lexo Postimin
    Serafim , asht dasht qe thekthi-it mi ja skjarue hollsisht se kush asht fabrika e Rebelave ...
    ai muk e din se qeverija i shendron njerzit ne Rebela ...
    Qe nuk din e kuptova,por nuk kuptova se cfar din.

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e busavata
    Anëtarësuar
    22-10-2008
    Vendndodhja
    Gjilan
    Postime
    4,023
    Citim Postuar më parë nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
    Qe nuk din e kuptova,por nuk kuptova se cfar din.
    nje here , i kan than nje personi X e ke nanen e smure , ai vazhdonte te luante bixhoz ...
    pastaj - hej e ke nanen ne spital ..ai , ah shkoj e vizitoj... ma von - hej te vdiq nana ..
    e kuptoj menjehere ...

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,489
    Citim Postuar më parë nga busavata Lexo Postimin
    nje here , i kan than nje personi X e ke nanen e smure , ai vazhdonte te luante bixhoz ...
    pastaj - hej e ke nanen ne spital ..ai , ah shkoj e vizitoj... ma von - hej te vdiq nana ..
    e kuptoj menjehere ...
    Hahaaaaaa(siç dukej i interesonte vetem...se ishte e gjalle o e vdekur)
    Bixhozçi,o humbet o fiton.

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-12-2009
    Postime
    120
    Citim Postuar më parë nga Akulolja Lexo Postimin
    Ska problem fare te udhetosh ne moshen tende sepse ti i ke mbushur 16 vjeç por pashaporten duhet ta kesh marr nga ministria e brendeshme serbe sepse ka dy lloj pashaportash e per kte duhet te pyesesh mir para se te dalesh se te kthejn ne kufij pastaj...
    Pasaporta eshte e sigurt, nuk ka problem per te.

    Citim Postuar më parë nga thekthi Lexo Postimin
    gjithsesi për të qenë edhe më i sigurtë; shko një ditë tek një agjencion turistik, tregova rendin tënd qysh, si, tek edhe ato do të sqarojnë edhe më mirë çfarë duhet të bësh ti, që mos të hasësh në asnjë pengesë gjatë udhëtimit.
    Po, po keshtu do ti bej.
    Falemnderit te dyve

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e ms13
    Anëtarësuar
    22-01-2009
    Vendndodhja
    Prishtin
    Postime
    192
    Citim Postuar më parë nga .IQ Lexo Postimin
    Familja ime dhe shume te tjera si ne, e kemi patjeter te marrim pasaport biometrike serbe, sepse nuk mund te hyme ne luginen e presheves me pasaport apo dokumente te shtetit te kosoves, e as me vetur me targat ks, duke e ditur qe atje kemi familjet dhe te afermit ton. Keshtuqe vetem duhet ti pranojm kushtet qe na kerkojn. Nuk kemi zgjidhje tjeter.
    ti me familjen tende e paske te domozdoshme mi marr passaporte biometrik serb.. Kjo nuk do me than senn.. po un e pata fjalen per kta tjert kosovar qe po dhann ka 2200 ero per me marr nenshtetsi Serbe veq sa me marr passaportt..Kto Jon dukuri shum te kqija po qka me baa.. edhe ktu ne kosovv shum shtirr per jetess ka ardh Papunsii gjdoo ditt veq rritet ,,

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-12-2009
    Postime
    120
    Citim Postuar më parë nga ms13 Lexo Postimin
    un e pata fjalen per kta tjert kosovar qe po dhann ka 2200 ero per me marr nenshtetsi Serbe veq sa me marr passaportt..Kto Jon dukuri shum te kqija po qka me baa.. edhe ktu ne kosovv shum shtirr per jetess ka ardh Papunsii gjdoo ditt veq rritet ,,
    Po nuk kan faj edhe kete te shkretit, kur e kan te veshtir te sigurojn buken e gojes. Nuk ka te drejt ti akuzoj askush.
    Ndryshuar për herë të fundit nga .IQ : 18-05-2010 më 12:03

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •