Reagim ndaj dy shkrimeve t dats 26 dhe 27 shkurt 2010 n gazetn "Express " lidhur me rastin e xhamis s fshatit Marin t komuns s Skenderajt .

Valentina Rama

KUR DUKE LUFTUAR T KEQN MBROHET E KEQJAT lexosh artikujt e dats 26 dhe 27 shkurt 2010 n gazetn "Express " lidhur me rastin e xhamis s fshatit Marin t Skenderajt , shkruar i pari nga Dafina Myrtaj e Jetmira Rexhepi , e tjetri vetm nga Dafina Myrtaj , e t mos shqetsohesh thell n shpirt dhe t mos reagosh , sht thjesht nj qyqanllk dhe nivel i ult intelektual i njeriut . Artikullshkrueset q n start bijn n kundrshtim me thenjet e tyre , e at kur n artikullin e par thuhet se peticionin e OJQ- s Prehja e kan nnshkruar mbi pesmij qytetar , e n numrin tjetr thuhet se t njejtin peticion e kan nnshkruar gjashtmij veta , problem ky q na bn t shohim fillimisht nj joseriozitet t madh .

Prapseprap ndoshta pr njerzit q nuk kan njohuri elementare nga matematika , distanca n mes numrit pesmij e gjashtmij nuk sht e madhe , por e pakuptimt sht fjalia fillestare e shkrimit t s shtuns nga Dafina Myrtaj , kur thuhet : " N minaren e xhamis s Marins s Skenderajt nuk do t ngjitet m hoxha i vetshpallur , Kastriot Duka – Xhemajli ", e m posht : "... dyerve t ksaj xhamije t'iu vihet prkoh- sisht dryni , deri n marrjen e nj vendimi tjetr t Bashksis Islame lidhur me ket xhami " . Kurse n artikullin e s premtes n "Express " pr t njejtn ngjarje , me shkro- nja t mdha e t zeza shkruhet me sa vijon : " Nga 716 xhami sa ka Kosova , vetm ajo e fshatit Marin t Skenderajt , e udhhequr nga Xhemajl Duka , nuk prfill Bashksin Islame t Kosovs . Pr kt tash e sa dit mbi pesmij qytetar t Skenderajt kan nn- shkruar peticionin e OJQ-s Prehja q krkon largimin e imamit , q BIK – u thot t jet ilegal n kt xhami " . Sinqerisht , juve artikullshkrueseve ua bj kt pyetje : " A keni pyetur n ndonjrin nga institucionet tona shtetrore-duke filluar nga presidenca e tutje , juve si gazetare se far pozicioni juridik ka BIK-u ose thn m art a figuron ky emr n ndonj dokument zyrtar" . Nese nuk keni pyetur , ather shoqrisht iu them t mos pyetni fare , sepse do t lodheni kot e nuk do ta gjeni askund . Andaj , kush iu jep t drejt juve t bisedoni me njerzit e BIK-ut e t'i trajtoni ata si t ishin n pozit ministrash , a n realitet ata vet veprojn ilegalisht n Kosov, duke mos i dhn logari askujt pr asgj . Pra , ktu kemi t bjm me nj grup njerzish ( klan ) q n realitet i japin vetit t drejt monopoli mbi t gjitha xhamit e Kosovs , e vet nuk e njohin shtetin e Kosovs .

T nderuara artikullshkruese , kur e keni intervistuar Sabri Bajgorn , e q ankohet n hoxhn e Marins se sht ilegal , a e keni pyetur se ai vet me far t drejte nga Kushtetuta e Kosovs , i jep vetit pushtet t till n t cilin thirret s bashku me klanin e tij . Apo mos rastsisht e keni pyetur se kujt i jep ai llogari pr mjetet financiare me t cilat ky grup manipulon . Kur Bajgora shprehet se pr rastin e Duks , kryesia e BIK-ut ka njoftuar t gjitha organet tona kompetente , duke prfshir edhe MPB-n , e q i akuzon organet e rendit pr mos kryerjn e obligimeve t veta ligjore , a e keni pyetur se a duhet s pari MPB t merret me juve pr veprimtari ilegale , e q garoni n luks n kurriz t popullit , apo me Kastriot Dukn . Ose rastsisht a e keni pyetur prsonin n fjal se n baz t kujt ata ia lejojn vetvehts t shesin pasurin e patundshme t BI , apo t rrnojn objekte fetare qindra vjeare t vjetra , ku n vend t tyre me financim nga bota arabe ndrtohn xhami, nn t cilat lokale me shfrytzimin e t cilave vet ata prsonalisht pasurohn . Ose , ka sht edhe m keq , shkohet deri aty sa hapet fakulteti pr studime islame , i cili sot e ksaj dite vepron ilegalisht , nga ku lshohn diploma pa kurrfar mbulese , e askujt nga organet e pushtetit nuk ia prish rehatin ky problem .

T nderuara gazetare t "Express "-it , kur bisedoni me kryetarin Lushtaku dhe ai mburret me at se e ka nnshkruar edhe vet prsonalisht peticionin , a iu bie ndrmend ta pyesni se far lidhje ai mban me Naim Trnavn dhe a i hahn me oreks iftaret dhe darkat kur Trnava ia shtron , ose , kush ia lejon atij q Dukn si ilegal ta luftoj e klanin e Trnavs , gjithashtu si ilegal q nuk e njeh fare shtetin e Kosovs , ta mbroj .

E nderuara Dafina dhe Jetmira , kur e keni inervistuar Ajnishahe Halimin , e cila e akuzon Dukn pr imoralitet dhe e mbron BIK-un , a e keni pyetur rastsisht se ajo a sht n dijeni se n MM "Alauddin " n Prishtin ka plot raste kur msimdhnsit e ln- dve fetare abuzojn seksualisht nxnset e veta , e ka t till q arrijn t bhen edhe drejtor shkolle , e BIK-u i juej t tillve vetm ua rrah kraht duke i siguruar me " hajt mos ta ndien se pas m ke ", ose ka raste kur nxnsi i medreses rrahet shtazarakisht n prezenc t krejt nxnsve nga Pajazit Trnava ( djali i vllaut t Naim Trnavs ) , e vepra e till me nj mjeshtri t madhe mbulohet nga klani i BIK-ut . Kur zonja Halimi e akuzon Dukn pr keqprdorime , a e keni pyetur se a i ka prcjellur njerzit e BIK-ut q ajo i mbron , kur dalin gjat muajit t Ramazanit , e me paturpsin m t madhe rrejn para popullit duke krkuar vitrat e mishin e kurbanve n emr t medreses , sepse sipas tyre, medreseja mbahet nga ndihmat vullnetare t popullit , a n realitet ajo financohet nga bugjeti i Kosovs , e nxnsve banues t konviktit t shkolls ata dhunshm ua marrin nga 60 ( gjashtdhjet ) € n muej pr banim .

Pr fund , do t bnit mir q herave tjera kur t shkruani , duke e nderuar emrin e gazetarit dhe duke e ruajtur etikn gazetareske , prmes shkrimeve tuaja t nxerrni realitetin n shesh , e jo si n rastin e fundit t'a sulmoni nj njeri q ka uzurpuar nj xhami , e t'a mbroni nj grup njerzish q nuk njeh kurrfar norme njerzore , e q i ka uzurpuar 715 xhamia e silln me to sikur t ishte plak lufte e tyre .