Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 29
  1. #1

    Veriu i Kanadase

    A ka ndonje shqiptar qe jeton ne veri te Canadas si psh: Yukon....ose....Northwest Territores...ose....Nunavut.?
    Revolution 1848

  2. #2
    Ka qene nje cift, burre e grua qe jetonin ne Iqaluit (te dy mjeke) por nuk e di nese vazhdojne te jene aty. Kane ikur nga Toronto rreth 6 vjet me pare me nje oferte astronomike po se kam idene se nga behen. Zor te kete shqiptare te tjere ne zona ku edhe te bardhet kanadeze jane te rralle. Shumica e banoreve aty jane inuit.

  3. #3
    Faleminderit,pyeta se me kan then se atje paguhet dyfishi me shum se ketu ne Alberta dhe doja te dija a eshte e vertet dhe si jan kushtet e jeteses atje.Pershendetje
    Revolution 1848

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anėtarėsuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    e vertet asht se paguhesh me shum

    po kushtet e jeteses jan mizerje lol si ne pol te veriut ma. pranej paguhesh shum se perndryshe kerkush nuk do shkote atje.
    JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

  5. #5
    Sensual
    Anėtarėsuar
    17-02-2009
    Postime
    4,304
    Citim Postuar mė parė nga derjansi Lexo Postimin
    e vertet asht se paguhesh me shum

    po kushtet e jeteses jan mizerje lol si ne pol te veriut ma. pranej paguhesh shum se perndryshe kerkush nuk do shkote atje.
    jo atje ne fakt ndryshimi eshte qe paguhen dyfish apo trefish punetoret per te njejten pune qe mund te bejne ketu .. psh nese punon ne nje kafe merr 20-22 dollar ne ore ndersa ketu rreth 10 ... edhe kjo ndodh per nje arsye te vetme ...


    ESHTE SHUME FTOHTE ...keshtu qe ka shume pak njerez qe jetojne atje ... kane nevoje per punetore gjithe kohes ...

    ka shume njerez qe shkojne e punojne per nje vit pershembull ,,,, mbledhin leket dhe vijne kendej hapin biznese ...

  6. #6
    E drejte. Popullata e Iqaluit eshte rreth 6500 banore dhe qyteti (qytet i thencin) te kall daten. I gjithe Nanavut si province ka rreth 25 mije banore ne nje kohe qe eshte 1/5 e Kanadase me nje siperfaqe prej pothuajse 2 milion kilometra katrore.

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anėtarėsuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    Citim Postuar mė parė nga Enii Lexo Postimin
    jo atje ne fakt ndryshimi eshte qe paguhen dyfish apo trefish punetoret per te njejten pune qe mund te bejne ketu .. psh nese punon ne nje kafe merr 20-22 dollar ne ore ndersa ketu rreth 10 ... edhe kjo ndodh per nje arsye te vetme ...


    ESHTE SHUME FTOHTE ...keshtu qe ka shume pak njerez qe jetojne atje ... kane nevoje per punetore gjithe kohes ...

    ka shume njerez qe shkojne e punojne per nje vit pershembull ,,,, mbledhin leket dhe vijne kendej hapin biznese ...
    i said the same thing o rrush lol
    JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

  8. #8
    Sensual
    Anėtarėsuar
    17-02-2009
    Postime
    4,304
    o pjeshka ti the qe bejne pune te veshtira ... un vetem sa sqarova qe ka pune normale qe paguajne mire ...:d

    6500 banor haha ... gjith kto pakit e indjant qekan per tu cuar atje ta bejne te mbipopulluar me pjellorine e tyre ..lol

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anėtarėsuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    Citim Postuar mė parė nga Enii Lexo Postimin
    o pjeshka ti the qe bejne pune te veshtira ... un vetem sa sqarova qe ka pune normale qe paguajne mire ...:d

    6500 banor haha ... gjith kto pakit e indjant qekan per tu cuar atje ta bejne te mbipopulluar me pjellorine e tyre ..lol
    zogushe lexoje ne i her lol

    thash kushtet e jeteses jan mizerje jo punet lol
    JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

  10. #10
    Sensual
    Anėtarėsuar
    17-02-2009
    Postime
    4,304
    Citim Postuar mė parė nga derjansi Lexo Postimin
    zogushe lexoje ne i her lol

    thash kushtet e jeteses jan mizerje jo punet lol
    pse qenkan mizerje ?lol ata jan me rich se ne ..

  11. #11
    A jeton ndonj nga ju atje?sepse me intereson dicka me e sakte,psh: cfar pune kan nevoje dhe ne cvend ndodhet,kushtet e jeteses ska problem se dihet,por problemi eshte te punoj disa vite qe te vej perpara ekonomin,se ketu ne Alberta ehe asgje spo kursej.Pershendetje
    Revolution 1848

  12. #12
    Une kam qene para 2 vjetesh. Ne mes te majit dhe ishte -5. Nuk e di sa stomak te forte ke dhe sesa nerva ke te perballosh vetmine se edhe qente e slitave ja kalojne me mire. Mua te ma shtrojne me flori nuk shkoj. 3 dite isha per nje konference dhe me iku kapaku i kokes. Nuk e di se ku je ne Alberta po nqs je ne Edmonton atehere do beje mire te levizje ose ne Calgary ose ne Medicine Hat. Sidomos kjo e fundit ka nje bum ekonomik 3 vitet e fundit. Personalisht Calgary e dua shume si qytet dhe ja kam kaluar shume bukur.

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anėtarėsuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
    A jeton ndonj nga ju atje?sepse me intereson dicka me e sakte,psh: cfar pune kan nevoje dhe ne cvend ndodhet,kushtet e jeteses ska problem se dihet,por problemi eshte te punoj disa vite qe te vej perpara ekonomin,se ketu ne Alberta ehe asgje spo kursej.Pershendetje
    shoki po durove te ftoftin nisja puno ca vjet sidomos po te kesh naj zanat bon pare sa te dush

    anej sjeto kerkush lol se sna e ma
    JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anėtarėsuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    Citim Postuar mė parė nga Enii Lexo Postimin
    pse qenkan mizerje ?lol ata jan me rich se ne ..
    po ca richi lol ato kur tha darius vetem si qen vec 5 or dite ke lol

    po deshe shkojm bashk e ja heqim merzin njoni tjetrit lol
    JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

  15. #15
    i/e larguar
    Anėtarėsuar
    09-11-2005
    Vendndodhja
    France ...
    Postime
    6,159
    Me ato rroga qe ka andej , ja vlen barra qeran cja fusni kot
    po shkoj te jetoj nja 2 vjet andej un

  16. #16
    Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
    Une kam qene para 2 vjetesh. Ne mes te majit dhe ishte -5. Nuk e di sa stomak te forte ke dhe sesa nerva ke te perballosh vetmine se edhe qente e slitave ja kalojne me mire. Mua te ma shtrojne me flori nuk shkoj. 3 dite isha per nje konference dhe me iku kapaku i kokes. Nuk e di se ku je ne Alberta po nqs je ne Edmonton atehere do beje mire te levizje ose ne Calgary ose ne Medicine Hat. Sidomos kjo e fundit ka nje bum ekonomik 3 vitet e fundit. Personalisht Calgary e dua shume si qytet dhe ja kam kaluar shume bukur.
    Po un jam ne Edmonton, Darjus nuk di ca te them,mezi pres te leviz nga ketu dhe minus 50 le te jete se na jan shpuar xhepat fare
    Revolution 1848

  17. #17
    Edmonton se dua fare si qytet. Isha ne dhjetor, pikerisht ato dite qe vajti -50. Goxha vajza simpatike ka si qytet po dhe shume i zymte mu duk. Leviz me mire ne Calgary ose provoje njehere andej nga BC meqe e ke afer.

  18. #18
    Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
    Edmonton se dua fare si qytet. Isha ne dhjetor, pikerisht ato dite qe vajti -50. Goxha vajza simpatike ka si qytet po dhe shume i zymte mu duk. Leviz me mire ne Calgary ose provoje njehere andej nga BC meqe e ke afer.
    Darius une deshiroj te iki ne northwest pasi paguhet me shum,nuk me intereson ftohti apo bukuria e ati vendi
    Revolution 1848

  19. #19

  20. #20
    Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
    Atehere shko ose ne Nanavut ose ne NW. Nese ke ndonje zanat besoj se sdo e kesh te veshtire.
    Rrofsh Darius,a ke ndonje informacion se cfar pune kerkohet dhe sa paguhet ,se ketu une punoj me truck dhe marr 60.000 dollar canadez ne vit + extra me shkon 80.000 ne vit,por paguaj shum credit dhe qera dhe nuk me del.Pershendetje
    Revolution 1848

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •