Close
Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 126
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-05-2008
    Postime
    644
    Citim Postuar mė parė nga fattlumi Lexo Postimin
    Ne kohen e lulzimit islam para shume shekujsh shohim perparim ne te gjitha fushat.Ky lulzim preku edhe Spanjen.
    Po bre po ,por perparim kane pasur edhe Greqia e Roma e lashte (mos ti le pa permend persianet ,sumeret,kinezet etj)edhe ate para islamit por kane pasur besim politeist.
    Si e justifikon ti kete?

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e fattlumi
    Anėtarėsuar
    03-01-2010
    Postime
    3,412
    Kur nje vend ndertohet mbi baze te vlerave,ai vend doemos do te kete zhvillim.
    Ato vlera nuk dua ti permend tash per shkak te kohes qe kam,mirepo nuk mund te kete zhvillim asnje shoqeri nese ka didakture,kolonializim etj.
    Edhe atehere kur ne ate kohe qe ti po permend Miriam,ka pasur nje lloj organizimi te mire shoqeror te jetes ne pergjithesi.Harrove edhe Egjiptin si njerin nder popujt qe me se shumti i dha civilizimit boteror.
    Pra rregullimi shoqeror i nje vendi dikton perparimin e atij vendi dhe populli.
    Shikoni vendet qe kane pasur rregullim shoqeror te demshem se ku jane tash.

  3. #23
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anėtarėsuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Citim Postuar mė parė nga fattlumi Lexo Postimin
    Kur nje vend ndertohet mbi baze te vlerave,ai vend doemos do te kete zhvillim.
    Ke folur bukur.

    E kush jane vendet me te zhvilluara tani ne bote, nqs me lejohet te pyes?

  4. #24
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-05-2009
    Postime
    1,130
    Pse po mundoheni te sjelleni fakte, kur keta e kane zanate te flasin fjale te tilla per profetet?

    Per Lotin thone se ka bere mardhenie intime me dy vajzat e tij dhe se ato jane ngjizur nga ai.

    Juda beri mardhenie intime me nusen e djalit te tij Tamaren dhe ajo u ngjiz me te dhe lindi dy binjake Faresi dhe Zara. I pari eshte paraardhes i Jezusit.

    Davudi nga taraca pa nje grua qe po bente banjo dhe i pelqeu. Ai urdheroi te ja sjellin ate (edhe kjo mbeti me barre) dhe urdheroje qe burrin e saj Hiteu Uriah (qe ishte ushtare i sinqerte i Davudit) ta lene ne frontin e pare dhe ta braktisin me qellim qe ai te goditet dhe te vdes, kjo edhe e gjeti.

    Solomoni ishte i martuar me 700 gra dhe me 300 konkubina.

    Osean e urdheroi Zoti (gjithehere sipas Bibles) te martohet me nje prostitute.

    Isaia dhe Sauli kane profetizuar lakuriq per 3 vite.

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-05-2008
    Postime
    644
    [QUOTE=gimche;2677501]








    . Nė mbarė Arabinė . Muhamedi a.s. tejkalon kėtė fazė tė jetės sė tij duke mos dominuar tek ai epshet dhe pėr kėtė asnjė femėr tjetėr nuk ja bėri ortake zonjės Hatixhe. (11)

    Po ketu eshte esenca e "moralit"
    Po nuk ka guxu o gimche se ja kish dhane udhte Hatixhja (e kish divorcu e ky kish mbet troke)
    "Morali" i tij tregohet pas vdekjes se saj dhe trashegimit te pasurise

  6. #26
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    19-06-2008
    Postime
    684
    Citim Postuar mė parė nga uvejsa Lexo Postimin
    Pse po mundoheni te sjelleni fakte, kur keta e kane zanate te flasin fjale te tilla per profetet?

    Per Lotin thone se ka bere mardhenie intime me dy vajzat e tij dhe se ato jane ngjizur nga ai.

    Juda beri mardhenie intime me nusen e djalit te tij Tamaren dhe ajo u ngjiz me te dhe lindi dy binjake Faresi dhe Zara. I pari eshte paraardhes i Jezusit.

    Davudi nga taraca pa nje grua qe po bente banjo dhe i pelqeu. Ai urdheroi te ja sjellin ate (edhe kjo mbeti me barre) dhe urdheroje qe burrin e saj Hiteu Uriah (qe ishte ushtare i sinqerte i Davudit) ta lene ne frontin e pare dhe ta braktisin me qellim qe ai te goditet dhe te vdes, kjo edhe e gjeti.

    Solomoni ishte i martuar me 700 gra dhe me 300 konkubina.

    Osean e urdheroi Zoti (gjithehere sipas Bibles) te martohet me nje prostitute.

    Isaia dhe Sauli kane profetizuar lakuriq per 3 vite.

    Po atehere qenkan ne "rruge te drejt" keta bijt e Papes.

  7. #27
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-05-2009
    Postime
    1,130
    Citim Postuar mė parė nga Gj.Fishta Lexo Postimin
    Po atehere qenkan ne "rruge te drejt" keta bijt e Papes.
    U kam thene me teper se 10 here te krishtereve te forumit qe ta lexojne Biblen para se te flasin per Islamin.

    Thote nje fjale e urte popullore: "Kur e ke shtepine me xhama mos i gjuaj me gure te tjeret!".

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e fattlumi
    Anėtarėsuar
    03-01-2010
    Postime
    3,412
    Citim Postuar mė parė nga Force-Intruder Lexo Postimin
    Ke folur bukur.

    E kush jane vendet me te zhvilluara tani ne bote, nqs me lejohet te pyes?
    Jane pikerisht ato vende qe respektojne keto vlera ,e keto vlera besoj se jane keto:
    demokracia ne kuptimin e plote te fjales,rregullimi shoqeror i bazuar ne lirine e individit dhe shoqerise.Lirija e individit ne zgjedhjen personale te tij te besimit,te shkollimit,te zgjedhjes etj.Poashtu edhe respektimi i ligjeve qe keto ligje nuk jane diskriminuese dhe kane baze pikerisht keto vlera qe po permendim.Mirepo nje nder vlerat kryesore mendoj qe eshte rritja e nivelit te mentalitetit te shoqerise dhe njerezve ne pergjithesi mbi respektimin dhe vleresimin e ketyre vlerave.
    Per te mos filozofuar shume lidhur me kete,ne shqiptaret e kemi shembullin me te mire si ne Kosove poashtu ne Shqiperi.Nen didaktura te dy tipeve,njeren sllaviste dhe tjetren enveriste,kemi mbetur ne shqiptaret ne fund te Evropes.Nuk ishin fete qe na ndaluan kete perparim sepse Shqiperija nuk pati fe per 50 vite,por ishin didakturat dhe pikerisht mohimi i ketyre vlerave qe na bejne te jemi ketu ku jemi.

  9. #29
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga uvejsa Lexo Postimin
    U kam thene me teper se 10 here te krishtereve te forumit qe ta lexojne Biblen para se te flasin per Islamin.

    Thote nje fjale e urte popullore: "Kur e ke shtepine me xhama mos i gjuaj me gure te tjeret!".

    uvejsa, ju mund tė thuani edhe me dhjetra dhe dhjtera her, per ne e rendesishme ėshtė se ēka na thotė Jezusi pasi qe Krishti ėshtė Alfa dhe Omega per krishterimin. Ju duhet ta dini se ne kemi Krishti Zot dhe mėsues. Prandaj lidhur me ato qe ju shpjegoni, edhe vet Krishti kishte debate dhe Ai e shpejgoj njerėzve kėtė ligj, nė krishterim ky problem ėshtė i zgjidhur.

    Ja se ēka thotė Jezusi lidhur martesat e shumėfishta:


    Moisiu ju lejoi t'i ndani gratė tuaja pėr shkak tė karakterit tuaj tė pagdhendur!

    Mt 19, 3-9

    Atėherė iu afruan disa farisenj pėr ta provokuar dhe i thanė:
    "A ėshtė e lejueshme qė burri ta ndajė gruan pėr njė shkak ēfarėdo?".

    Dhe ai, duke u pėrgjigjur u tha atyre:
    "A nuk keni lexuar ju, se ai qė i krijoi qė nė fillim, i krijoi mashkull dhe femėr?

    Dhe tha:
    "Pėr kėtė arsye njeriu do ta lėrė babanė dhe nėnėn e vet dhe do tė bashkohet me gruan e vet; dhe tė dy do tė jenė njė trup i vetėm". Dhe kėshtu ata nuk janė mė dy, por njė trup i vetėm; prandaj; atė qė Hyu ka bashkuar, njeriu tė mos e ndajė".

    Por ata vijuan dhe i thanė:
    "Atėherė pėrse Moisiu urdhėroi tė jepet letėrndarja dhe tė lėshohet?".

    Jezusi u tha atyre:
    "Moisiu ju lejoi t'i ndani gratė tuaja pėr shkak tė karakterit tuaj tė pagdhendur, sepse nė fillim nuk ka qenė kėshtu. Kurse unė ju them se kushdo qė e lėshon gruan e vet, pėrveē rastit tė kurvėrisė, dhe martohet me njė tjetėr, shkel kurorėn; edhe ai qė martohet me gruan e ndarė, shkel kurorėn".
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 16-04-2010 mė 08:57
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  10. #30
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anėtarėsuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Citim Postuar mė parė nga fattlumi Lexo Postimin
    Jane pikerisht ato vende qe respektojne keto vlera ,e keto vlera besoj se jane keto...
    Une doja te thoja me teper : Disa emra te shteteve te zhvilluara... nje renditje te shkurter me 5-6 emra nga me i zhilluari e poshte. Sipas mendimit tend kuptohet.

  11. #31
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-05-2009
    Postime
    1,130
    Citim Postuar mė parė nga toni77_toni Lexo Postimin
    uvejsa, ju mund tė thuani edhe me dhjetra dhe dhjtera her, per ne e rendesishme ėshtė se ēka na thotė Jezusi pasi qe Krishti ėshtė Alfa dhe Omega per krishterimin. Ju duhet ta dini se ne kemi Krishti Zot dhe mėsues. Prandaj lidhur me ato qe ju shpjegoni, edhe vet Krishti kishte debate dhe Ai e shpejgoj njerėzve kėtė ligj, nė krishterin ky problem ėshtė i zgjidhur.
    Po mund te ishin popujt ne ate gjendje, por PROFETET JO. A eshte normale t'i thuash dikujt qe nje profet, i zgjedhur nga Zoti per t'i udhezuar njerezit te jete i urdheruar te komukoje shpalljen e Tij lakuriq?!!

    O Toni, une kam cfare te flase shume e shume gjera per krishterzmin por nuk e bej kete, sepse nuk bi ne ate nivel.

    Ti jo vetem qe ja shtremberon emrin Muhammedit a.s. por ja shtremberon edhe All-llahut (qe nenkupton Zot ne arabishte). Meqe anglezet i thojne Zotit God, a ke te drejte ti kete emer ta deformosh vetem pse nuk eshte shqip??!

    Nese mendoni qe me kete nivel komunikimi po e ulni Islamin dhe po e ngrisnin krishterimin gaboheni, sepse pikerisht te kunderten jeni duke e bere.

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e fattlumi
    Anėtarėsuar
    03-01-2010
    Postime
    3,412
    Citim Postuar mė parė nga Force-Intruder Lexo Postimin
    Une doja te thoja me teper : Disa emra te shteteve te zhvilluara... nje renditje te shkurter me 5-6 emra nga me i zhilluari e poshte. Sipas mendimit tend kuptohet.
    Po mund edhe ti permendim ,jo 5 por ndoshta edhe 20 shtete qe jane te zhvilluara,mirepo nuk duhet te pretendohet se keto shtete jane te zhvilluara sepse kane kete besim apo ate besim.
    Pikerisht keto shtete jane te ndertuara mbi ato vlera qe i permenda me larte dhe jane ashti siq jane,se sa per fene dhe besimin e tyre do mbeteshin ne mesjete ose edhe me perpara bile.
    Banoret e ketyre shteteve te zhvilluara nuk jane edhe aq besimtare te devotshem,ose besimtar fanatik.Ata besojne sepse eshte e drejte e tyre personale ne qka besojne,i respektojne disa data sa per tradite dhe jo me shume.
    Primare kane vlerat dhe humanen.

  13. #33
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga uvejsa Lexo Postimin
    por ja shtremberon edhe All-llahut (qe nenkupton Zot ne arabishte)..
    Nėse ka ndodhur kjo unė kerkoj falje, por nuk besoj se unė ia kam shtembuar emrin Allahut edhe pse unė nuk besoj se ai ėshtė ZOT.

    Nėse ka ndodhur qe unė ta kam bėrė kėtė, ma sjellė tė lutem ta shoh nese eshte gabim gramatikor pa dashje apo si, per ndryshe ai nuk eshte Zot i tė krishterve. Zot i te krishterve ėshtė Ai i cili na flet nepermes Krishtit nė Ungjllin e Shenjt.
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  14. #34
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anėtarėsuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Citim Postuar mė parė nga fattlumi Lexo Postimin
    Po mund edhe ti permendim ,jo 5 por ndoshta edhe 20 shtete qe jane te zhvilluara,mirepo nuk duhet te pretendohet se keto shtete jane te zhvilluara sepse kane kete besim apo ate besim.
    A do konsiderohej G8 si nje grupim i shteteve me te zhvilluara?

    Pra Amerike, Rusia, Gjermani, Franca, Italia, Britania e Madhe, Kanadaja dhe Japonia si shtetet me te zhvilluara sot per sot ne bote?

    Nese po, duke ecur paralel me mendimin tend te meparshem (te cilin e gjej te drejte), do te ishte po aq llogjike te thuhej se keto shtete jane themeluar mbi sistem vlerash, e si te tilla kane perparuar ne kohe.

    Jam i sakte deri ketu apo ke verejtje?

  15. #35
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-05-2009
    Postime
    1,130
    Citim Postuar mė parė nga toni77_toni Lexo Postimin
    Nėse ka ndodhur kjo unė kerkoj falje, por nuk besoj se unė ia kam shtembuar emrin Allahut edhe pse unė nuk besoj se ai ėshtė ZOT.

    Nėse ka ndodhur qe unė ta kam bėrė kėtė, ma sjellė tė lutem ta shoh nese eshte gabim gramatikor pa dashje apo si, per ndryshe ai nuk eshte Zot i tė krishterve. Zot i te krishterve ėshtė Ai i cili na flet nepermes Krishtit nė Ungjllin e Shenjt.
    Ne fakt une kurre nuk dua te me kerkoje dikush falje, sepse nuk me bejne pune gje mua. Une te kisha thene t'i kerkosh falje vetvetes tende qe ke rene ne ate nivel.
    Personaliteti i njeriut vihet ne dukje nga devotshmeria e tij dhe nuk e dua une kerkim faljen, por dua t'i shoh te gjithe njerezit te devotshem pavaresisht se ciles fe i perkasin.
    Ne Islam jemi te urdheruar qe urejtja ndaj nje gjeje te mos na lejoje te bejme padrejtesi, andaj dhe sado qe mund te me irritoi dicka, une nuk do e kisha shtremberuar apo perqeshur ate ne menyre te padrejte askend.

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e fattlumi
    Anėtarėsuar
    03-01-2010
    Postime
    3,412
    Citim Postuar mė parė nga Force-Intruder Lexo Postimin
    A do konsiderohej G8 si nje grupim i shteteve me te zhvilluara?

    Pra Amerike, Rusia, Gjermani, Franca, Italia, Britania e Madhe, Kanadaja dhe Japonia si shtetet me te zhvilluara sot per sot ne bote?

    Nese po, duke ecur paralel me mendimin tend te meparshem (te cilin e gjej te drejte), do te ishte po aq llogjike te thuhej se keto shtete jane themeluar mbi sistem vlerash, e si te tilla kane perparuar ne kohe.

    Jam i sakte deri ketu apo ke verejtje?
    Ne rregull,vetem hiq Rusine dhe ne vend te saj shto Dubai dhe Malaysia.
    Per Dubai kohet e fundit flasin edhe vete keto te G8,e per Rusine e hoqa sepse pasurija e saj prapa saj permban krime te shumta,keshtuqe ata qe jane te pasur dhe miliardera shumica nga ata jane te perfshira ne afera mafioze,qka nuk eshte tek keto vendet tjera ,dhe arsyeja e dyte pse hoqa Rusine ,sepse eshte shtet i flliqte ne te gjitha aspektet,pra me nje fjale sllav.Kujto vitet 90-ta kur Rusise i dhane ndihma humanitare keto shtetet tjera.

  17. #37
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga uvejsa Lexo Postimin
    Ne fakt une kurre nuk dua te me kerkoje dikush falje, sepse nuk me bejne pune gje mua. Une te kisha thene t'i kerkosh falje vetvetes tende qe ke rene ne ate nivel.
    Personaliteti i njeriut vihet ne dukje nga devotshmeria e tij dhe nuk e dua une kerkim faljen, por dua t'i shoh te gjithe njerezit te devotshem pavaresisht se ciles fe i perkasin.
    Ne Islam jemi te urdheruar qe urejtja ndaj nje gjeje te mos na lejoje te bejme padrejtesi, andaj dhe sado qe mund te me irritoi dicka, une nuk do e kisha shtremberuar apo perqeshur ate ne menyre te padrejte askend.
    uvejsa, nėse ke diēka lidhur me atė qe the, pra nėse unė e kam shtrembue emrin allah sikurse ti thua, ma sjellė. Tė thash se nuk besoj qe unė ta kam bėrė kėtė, edhe nėse ka ndodhur dikund, sigurisht se duhet tė jetė gabim gramatikorė por edhe kjo nuk besoj.

    Mos shit dokrra se nuk po te kerkoj falje, por realisht, sikurse edhe thash e perseris se; nėse ka ndodhur - pa dashje dhe kam bėrė kėtė kerkoj falje. NUk kerkoj falje per arsye tėndin apo te dikujtė, por ndiej keqardhje. Por ti ne vend qe ta sjellesh argumente se ku unė dhe ne ēfar mėnyre e shtrembova emrin allah, tash sillesh rreth e rrotull.

    Unė nuk e kam shtrembuar at emer allah, por e perseris dhe me germa te mėdha se; per te krishterėt, allahu nuk ėshtė Zot, por ZOT i te krishterve eshte Ai qe na shpjegon BIBLA.


    Personaliteti i njeriut vihet ne dukje nga devotshmeria e tij dhe nuk e dua une kerkim faljen, por dua t'i shoh te gjithe njerezit te devotshem pavaresisht se ciles fe i perkasin.
    KOT, sipas jush i devotshem ėshtė ai qe i beson kuranit, prandaj edhe sikurse te ina unė si ylli, prap jam i pa devotshem per juve dhe sipas doktriave te juaja derisa nuk u besoj perrallave pagano arabe, por besoj fjales sė Perendisė nė BIBEL, jam i pa devotshem.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 16-04-2010 mė 09:49
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  18. #38
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anėtarėsuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Citim Postuar mė parė nga fattlumi Lexo Postimin
    Ne rregull,vetem hiq Rusine dhe ne vend te saj shto Dubai dhe Malaysia.
    OK mund te heq Rusine dhe te vendos Emiratet e Bashkuara Arabe, jo Dubain sepse ky eshte vetem nje nga Emiratet.
    Po sidoqofte po heqim Rusine dhe po pranojme EBA ne vend te saj. Kjo ka rendesi. Vazhdojme per te perfunduar mendimin.

    Duke qene se nga te gjitha shtetet qe permendem, e qe sipas arsyetimit jane te ngritura mbi vlera, mund te nxjerrim nje perfundim te thjeshte llogjik qe :

    - Perderisa shumica derrmuese e tyre jane shtete me origjine, histori dhe edukim kristian, ky religjion paska vlera. E per me teper, krahasuar me minorancen e theksuar te vendeve myslimane, i bie qe keto vlera, ne mos te barabarta, te jene edhe me te medha duke patur parasysh numrin e shteteve te zhvilluara Kristiane dhe nivelin e zhvillimit te tyre.

    Si perfundim, duke qene se asnje vlere nuk mund te bazohet ne genjeshtra, (perderisa kemi zhvillimin qe qendron si deshmues per kete ceshtje), arrijme ne deduksionin llogjik dhe te provueshem, qe vlerat kristiane, jane po aq te verteta sa ato muslimane.

    Dhe zhvillimi i shteteve respektive sipas besimit, eshte prova me e mire per kete.

  19. #39
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-05-2009
    Postime
    1,130
    Citim Postuar mė parė nga toni77_toni Lexo Postimin
    uvejsa, nėse ke diēka lidhur me atė qe the, pra nėse unė e kam shtrembue emrin allah sikurse ti thua, ma sjellė. Tė thash se nuk besoj qe unė ta kam bėrė kėtė, edhe nėse ka ndodhur dikund, sigurisht se duhet tė jetė gabim gramatikorė por edhe kjo nuk besoj.

    Mos shit dokrra se nuk po te kerkoj falje, por realisht, sikurse edhe thash e perseris se; nėse ka ndodhur - pa dashje dhe kam bėrė kėtė kerkoj falje. NUk kerkoj falje per arsye tėndin apo te dikujtė, por ndiej keqardhje. Por ti ne vend qe ta sjellesh argumente se ku unė dhe ne ēfar mėnyre e shtrembova emrin allah, tash sillesh rreth e rrotull.

    Unė nuk e kam shtrembuar at emer allah, por e perseris dhe me germa te mėdha se; per te krishterėt, allahu nuk ėshtė Zot, por ZOT i te krishterve eshte Ai qe na shpjegon BIBLA.
    Jo nuk e solla, sepse ti je moderator dhe mund te intervenosh ne shkrim. Une dje e pashe, por "cuditerisht" sot tani e pashe te permiresuar. Po te ishte gabim teknik, ti sigurisht do e mbaje mend prej dje, se nuk eshte kohe e gjate. Por mohimi yt qe e ke bere kete edhe si gabim teknik, eshte argument qe e ke bere vet.

    E di qe ju nuk e konsideron All-llahun Zot dhe s'ka nevoje te shkruash me shkronja te nenvizuara, por kjo nuk te jep te drejte qe te tallesh me ate emer qe per dikend ky emer nenkupton ate qe nenkupton per ty Perendia.

    Kur kane debate prifterinjte dhe ateistet ne mediat e huaja, s'e di sa ke vene re qe ateistet (ish te krishtere) kur i thone prifterinjte qe keshtu ka thene Jezusi, ata i thone " Si ma argumenton qe Jezusi nuk ka qene nen ndikim te alkoolit kur e ka thene kete". Eshte nje fraze qe shume shpesh e permendin ateistet.
    E sheh se gjithkush mund te tallet me gjithkend, por nuk eshte kjo cilesi e besimtareve.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga uvejsa : 16-04-2010 mė 09:56

  20. #40
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga uvejsa Lexo Postimin
    Jo nuk e solla, sepse ti je moderator dhe mund te intervenosh ne shkrim. Une dje e pashe, por "cuditerisht" sot tani e pashe te permiresuar. Po te ishte gabim teknik, ti sigurisht do e mbaje mend prej dje, se nuk eshte kohe e gjate. Por mohimi yt qe e ke bere kete edhe si gabim teknik, eshte argument qe e ke bere vet.

    E di qe ju nuk e konsideron All-llahun Zot dhe s'ka nevoje te shkruash me shkronja te nenvizuara, por kjo nuk te jep te drejte qe te tallesh me ate emer qe per dikend ky emer nenkupton ate qe nenkupton per ty Perendia.

    Kur kane debate prifterinjte dhe ateistet ne mediat e huaja, s'e di sa ke vene re qe ateistet (ish te krishtere) kur i thone prifterinjte qe keshtu ka thene Jezusi, ata i thone " Si ma argumenton qe Jezusi nuk ka qene nen ndikim te alkoolit kur e ka thene kete". Eshte nje fraze qe shume shpesh e permendin ateistet.
    E sheh se gjithkush mund te tallet me gjithkend, por nuk eshte kjo cilesi e besimtareve.

    Tė lutem uvejsa, lej keto dokrra dhe mos sjellė huti. Ti the se "toni77 e ka shtrembuar emrin e allahut". Tė thash dhe e perseris; ma sjellė tė lutem tė pakten tė korigjohna. Kjo eshte e treta her se unė e kerkoj por ti nuk e sjelle.

    Kjo edhe mund tė perfundoj kėtu por mos e perserit tjeter sepse atyre qe thonė se besojmė nuk u shkon mirė dhe nuk u ka hije jo-sinēeriteti dhe e pa vereta.

    Kalojmė nė temė; tema ėshtė per martesat e famshme tė Muhamedit i cili edhe pse nė Kuran shkruan dhe ėshtė ligj qe kufizon numrin e grave qe mundet muslimani ti martoj, pra kater (4) gra sipas kuranit ti ketė nė shtepi - ortake, pse Muhamedi nuk iu permbajt vet kėtij ligji pasi qe pretendoni se eshte ligj nga Zoti.

    A e shkeli vet Muhamedi kete ligj kur dihet se ai martoj ma shumė se kater gra?
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •