Close
Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 105
  1. #21
    Puck Love Maska e Black_Mamba
    Anëtarësuar
    01-11-2006
    Vendndodhja
    Tetovë
    Postime
    2,501
    Le te lind ashtu si eshte,aborti eshte gjeja e fundit gje kisha me leju.

    Zoti eshte i madh,dhe i ka rregullu gjerat shum me pare.
    SIKUR EDHE 1 MILION SHQIPTAR DO VRITEN NGA SLLAVET JU PERSERI DO THONI MIRE JEMI!!TURP

  2. #22
    Citim Postuar më parë nga mia@ Lexo Postimin
    Infinity ne muajin e 7 me thone qe femija im mund te jete me difekt per nje arsye qe doktoret e Shqiperise e quanin qesharake. Keta dhe 0.1 % te jete mundesia ta thone. Qaja dite e nate kur e mora vesh, deri diten qe lindi, dhe rrija me frike dhe pas lindjes se mos vija re ndonje ndryshim.. Ne muajin e 7-te nuk mund te deshtosh. Kisha vendos qe edhe nese do te ishte me difekte do ta mbaja. Flm Zotit femija ishte shendosh si molla. Asnje nene nuk do e bente nje gje te tille pas lindjes. Po flasim per muajt e pare te shtatezanise.
    Mia@, e kuptoj qe ti nuk e thua se te pelqen thjesht te abortosh femije sepse mese te dhimbsen ty femijet e tu, asnje tjetri nuk do t'i dhimbseshin. Megjithate, ajo qe une nuk kapercej dot eshte se pse prinderit nuk mendojne qe edhe nqs femija ka probleme, ndoshta nuk do jene probleme te tilla qe do ta bejne te vuaj gjithe jeten. Teknologjia, mjekesia, kurimi i semundjeve sa vjen dhe po perparon. Kura te reja po gjenden. A nuk do mendoje, po sikur?! Pse duhet te jete aborti zgjidhja per kete?! Per mua eshte thjesht hipokrizi nga ana e prinderve sepse nuk duan ata qe te vuajne.
    Ndryshuar për herë të fundit nga DI_ANA : 13-04-2010 më 04:50

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e Besoja
    Anëtarësuar
    24-07-2008
    Vendndodhja
    Prrenjas, Shqiperi
    Postime
    3,260
    Për mendimin tim dhe të bashkëshortes time,më mirë abort.

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga INFINITY© Lexo Postimin
    Mia@, e kuptoj qe ti nuk e thua se te pelqen thjesht te abortosh femije sepse mese te dhimbsen ty femijet e tu, asnje tjetri nuk do t'i dhimbseshin. Megjithate, ajo qe une nuk kapercej dot eshte se pse prinderit nuk mendojne qe edhe nqs femija ka probleme, ndoshta nuk do jene probleme te tilla qe do ta bejne te vuaj gjithe jeten. Teknologjia, mjekesia, kurimi i semundjeve sa vjen dhe po perparon. Kura te reja po gjenden. A nuk do mendoje, po sikur?! Pse duhet te jete aborti zgjidhja per kete?! Per mua eshte thjesht hipokrizi nga ana e prinderve sepse nuk duan ata qe te vuajne.
    Ashtu eshte.
    Varet dhe nga shkalla e semundjes. Ata qe jane raste moderately severe me dhimbsen. Me eshte dhene rasti te punoje me femije te tille dhe prandaj do zgjidhja abortin. Jo cdokush do arrinte ta perballonte nje jete te tille. Une se kam problem te rri dhe punoje me ta disa ore ne dite, por prinderit e kane pjesen me te madhe te kohes, dhe do e kene tere jeten. Ata femije do jene te varur nga prinderit e tyre per tere jeten, dhe per nevojat me elementare si higjiena, ushqimi. Normal qe ato i donin me gjithe shpirt. Mund te degjodh dhe fjale si. Ky femi ishte nje bekim per ne. Varet nga prinderit do te thosha. Sa te forte jane, gjendja ekonomike. Nuk duhen fajesuar. Ka prinder qe nuk dine te rrisin femije normale, e jo me me probleme. Eshte shume e veshtire. Nuk eshte puna se nuk duan te vuajne prinderit, por femijet jane ata qe do vuajne me shume.
    Shumica e femijeve me te meta, vuajne dhe nga semundje te tjera serioze. Nuk jane te shendetshem. Plus vuajtja psikologjike, sociale qe do perballen ata ne kete shoqeri te eger, ku dhe njeriu normal mezi arrin te intergrohet, e te mbijetoje. Kur mendon te gjitha keto nuk te vjen ta sjellesh ate femije ne jete. Te duket sikur po e shpeton dhe jo e vret.
    Ndryshuar për herë të fundit nga mia@ : 12-04-2010 më 14:06

  5. #25
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Down Syndrome, Edward's Syndrome, etj....keto s'kan sherim do e konsideroja si jo abortin. Nuk eshte hipokrize aspak!! Nuk dua te shoh femijen time neper doktora c'do jave apo te keq trajtohen nga te tjeret. Ata qe e kane zemren me te forte sec une bravo ju qofte, per vete s'mundem.

  6. #26
    Citim Postuar më parë nga mia@ Lexo Postimin
    Ashtu eshte. Varet dhe nga shkalla e semundjes. Ata qe jane raste moderately severe me dhimbsen. Me eshte dhene rasti te punoje me femije te tille dhe prandaj do zgjidhja abortin. Jo cdokush do arrinte ta perballonte nje jete te tille. Une se kam problem te rri dhe punoje me ta disa ore ne dite, por prinderit e kane pjesen me te madhe te kohes, dhe do e kene tere jeten. Ata femije do jene te varur nga prinderit e tyre per tere jeten, dhe per nevojat me elementare si higjena, ushqimi. Normal qe ato i donin me gjithe shpirt. Mund te degjodh dhe fjale si. Ky femi ishte nje bekim per ne. Varet nga prinderit do te thosha. Sa te forte jane, gjendja ekonomike. Nuk duhen fajesuar. Ka prinder qe nuk dine te rrisin femije normale, e jo me me probleme. Eshte shume e veshtire. Nuk eshte puna se nuk duan te vuajne prinderit, por femijet jane ata qe do vuajne me shume.
    Shumica e femijeve me te meta, vuajne dhe nga semundje te tjera serioze. Nuk jane te shendetshem. Plus vuajtja psikologjike, sociale qe do perballen ata ne kete shoqeri te eger, ku dhe njeriu normal mezi arrin te intergrohet, e te mbijetoje. Kur mendon te gjitha keto nuk te vjen ta sjellesh ate femije ne jete. Te duket sikur po e shpeton dhe jo e vret.
    Ketu ne Amerike, po te lexosh shume studime rreth autizmit, eshte zbuluar qe vaksinimi i femijeve te vegjel (3 vaksinat qe ua bejne ne nje shot ata) eshte nje nder shkaqet kryesore te autizmit. Kur punoja ne ER, kushedi sa here degjoja prinder qe thoshin se femija e tyre ishte shume ne rregull kur lindi dhe me pas deri sa beri vaksinat. Shume doktor tani ua bejne te vegjelve ato vaksina vec e vec tani. Ne keto raste atehere, cfare do beje ti si prind? Aborti nuk eshte me zgjidhja.

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga INFINITY© Lexo Postimin
    Ketu ne Amerike, po te lexosh shume studime rreth autizmit, eshte zbuluar qe vaksinimi i femijeve te vegjel (3 vaksinat qe ua bejne ne nje shot ata) eshte nje nder shkaqet kryesore te autizmit. Kur punoja ne ER, kushedi sa here degjoja prinder qe thoshin se femija e tyre ishte shume ne rregull kur lindi dhe me pas deri sa beri vaksinat. Shume doktor tani ua bejne te vegjelve ato vaksina vec e vec tani. Ne keto raste atehere, cfare do beje ti si prind? Aborti nuk eshte me zgjidhja.
    Infinity e thashe qe eshte tjeter gje kur s'ke mundesi te zgjedhesh. Kur femija ka lind, cfaredo te ndodh ai eshte femija yt dhe ke per detyre ti rrish prane ne te mire apo te keq.
    Vaksinim supozohet se eshte nje nga shkaqet qe shkakton autizmin. Kam degjuar dhe raste qe prinderit preferojne ti mos vaksinojne femijet. Dhe disa nga keto nena qe kane zgjedh te mos i vaksinojne femijet thone qe femijet e tyre nuk jane semurur asnjehere. Sinqerisht eshte veshtire te vendosesh se cfare eshte me e mire per ty dhe per femijen tend.
    Uroj qe askush nga ne ketu, apo prinderit ne pergjithesi mos te ndodhet ne nje pozite te tille.
    Sic e permendi dhe soni ka semundje qe nuk kurohen , nuk trajtohen akoma.

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e Kaligula
    Anëtarësuar
    30-09-2009
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    266
    S'dua te dukem si Nazist, por besoj se aborti eshte zgjidhja e "duhur" !

    Them se edhe nese do te pyesje femijën pas disa vitesh kur te rritej do te kerkonte te mos ta sillje ne jete ne ate "menyre" ose do te mallkonte gjithe jetes prinderit e tij .........

    Ndonjehere "te gabosh" do te thote te besh gjene "e duhur"

  9. #29
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar më parë nga Mau_kiko Lexo Postimin

    Ricitoj veten: Sepse nuk eshte nje loder femija, po doli e mire po e mbaj, po doli me defekt ta vrasim.
    Te ishte kaq bardhe e zi ceshtja mesiguri qe do isha kundra abortit, por per mua nuk eshte sic e sheh ti.

  10. #30
    URIME PER TEMEN KSANTHI...
    Keto lloj problemesh gjithmone ma coroditin trurin ,nuk mund te pergjigjem saktesish se si do veproja ne kete situate,sepse kure je jashte problemit mbase mendon ndryshe.....vetem duke jetuar kete situate mund te pergjigjesh ....
    nuk eshte as zgjidhje t'ja ndalosh jeten engjellit qe vjen edhe as ta lejosh te vije ne kete jete edhe te vuaj ai edhe te gjithe njerizit e tij qe e rethojne...
    nga tregime te ndryshme ne shoqeri kam degjuar se prinderit e femijes disa jane te lumtur qe ju dha nje femije dhe disa jane shume te lodhur nga ardhia e ketij femije..
    nga njehere mendoj se nje femije i tille sikur na vjen si mesim qe na ve ne nje si tip
    pove nga dikush ose per dicka te keqe qe kemi bere dikur nuk e di cte them ..... sinqerisht
    Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...

  11. #31
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anëtarësuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660
    asnjeher aborte....
    perderisa zoti i'a ka dhene jeten,kushe jam une qe t'ia mare....
    perderisa zoti ashtu e krijoi,une s'jam askushe qe te beje ndryshyme...
    nese zoti do donte qe femija ime te linde me te meta dhe i tille te jetoje,une te tille do ta sillja ne jete,e tille do ta risja...

    sepse c'do gje qe ndodhe ne jete,ak nje domethenie...qe per fate te keqe neve nuk kemi fuqi mbinatyrore t'i kuptojm....

    po,po...munde te ndodhe qe ai femi kure te ritet te te gjukoj se pse lejove te vije ne jete ne ate gjendje....
    por edhe ai qe une apo dikushe tjeter do te abortoje,gjithashtu do te kerkoje llogari nga ti,kure te vdesem se pse i more jeten...
    kaq munde te theme....


    une njohe nje djale qe e kam jemi miqesi me fam.e tija,qe eshte invalide,dhe mendja i punon ne gjyse te vjeteve qe ka....eshte 27 vjecare.....
    por ai nuk lindi i tille.....
    me vone si bebe u be ivalide nga temperatura dhe nga nje injeksion eqe mjeku i ka dhene gabime...
    c'ka u dashte te bejne prinderit e tije....
    ata sote e kesaj dite jetojn per ate....
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  12. #32
    life is a flower Maska e maryp
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Vendndodhja
    ne univers
    Postime
    3,897
    parimisht jam kunder abortit....
    ne rastin konkret sinqerisht nuk di cfare do te beja, nese eshte krijuar femija do ishte shume shume e veshtire ta hiqja, por ne jete eshte mire te themi qe kurr mos thuaj kurre..
    NESSUNA VITA PUO' DIRSI COMPLETA SENZA UN PIZZICO DI FOLLIA (COELHO)

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Femijet me probleme serioze ne Shqiperi me pare jane mbajt te izoluar nga shoqeria. Mos u habitni nese degjoni per nje femije ne lagje qe nuk e dinit prej vitesh qe eksiztonte. Keshtu jam habit dhe une. Ajo ishte bere grua tashme, por une si femije se kisha pare kurre, dhe me ekeqja as qe nuk e dija qe ekzistonte. Gjyshja me tregoi. Sa femije me probleme mendore keni pat ne shkolle? Asnje s'kam pat une. Ne shkolle vinin vetem ata me simptoma te lehta. Te tjeret, ata qe venin te pakten, vinin ne shkolla te vecanta. Dhe tani situata ne Shqiperi nuk besoj se ka ndryshuar shume, sidomos ne rrethe.
    Kam patur nje njeriun tim qe nuk i rronin foshnjet femra. I dilnin me difekte ne zemer, dhe vdisnin brenda 2-3 diteve pas lindjes. Ka vetem dy djem te shendetshem. Difektet e zemres mund te diktohen, jo te tere ne fakt, por ne nje rast te tille si kjo a ja vlente ti sillte keta femije ne jete, kur ata do te vdisnin sapo te lindnin?
    Ka semundje ku femija nuk jeton, ose do jetoje me vuajtje dhe ato dite apo disa vite qe do jetoje.

    I lindi njerit nje femije shume i semure. Nuk e di cfare semundje kishte, por ai femi qe diten qe lindi vetem thjesht merrte fryme, dhe asgje me shume. Nuk leviste. Rrinte vetem shtrire, dhe qante nga dhimbjet. Nuk e di c'ka ndodhur me ate femije te shkrete por shancet per tejetuar i kishte te pakta.
    A ja vlen ti sjellesh ne jete, kur nuk do shikojne asnje moment gezimi por vetem vuajtje?
    Ndryshuar për herë të fundit nga mia@ : 12-04-2010 më 15:01

  14. #34
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    23-02-2010
    Postime
    713
    Citim Postuar më parë nga Kaligula Lexo Postimin
    S'dua te dukem si Nazist, por besoj se aborti eshte zgjidhja e "duhur" !

    Them se edhe nese do te pyesje femijën pas disa vitesh kur te rritej do te kerkonte te mos ta sillje ne jete ne ate "menyre" ose do te mallkonte gjithe jetes prinderit e tij .........

    Ndonjehere "te gabosh" do te thote te besh gjene "e duhur"
    pikepamje interesante, jam dakord deri diku.

    ne lidhje me temen, çdo rast eshte unik dhe si i tille nuk mund te pergjithesosh.
    eshte thjesht kontroll popullsie,
    se ndryshe edhe te berit seks me prezervativ do quhej "vrasje me paramendim embrionesh potencial".
    I support Papa Joseph Ratzinger.
    Me mire nje armik i zgjuar se nje mik budalla.

  15. #35
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    23-02-2010
    Postime
    713
    Citim Postuar më parë nga Marya Lexo Postimin
    ne te shumten e rasteve kesij lloj femijesh nuk kane kapacitet te llogjikojne, ose efektiv mund te mbeten si legume
    nuk me duket aspak me baza ky lloj arsyetimi,
    menyra se si lind nuk ka te thoje,
    ka njerez qe kane lindur " te padeshiruar" ose jane rritur keq e me keq, por ne fund kane ditur ta vleresojne dhuraten e jetes,
    pse si kujtoni juve se 100 vjet me pare jeta ishte fushe me lule, e çdo femije qe lindte mallkonte prindin e vet?
    Ka gjithashtu njerez te lindur "te deshiruar" me te gjitha te mirat e rrethuar plot dashuri, e ne fund per arsye te tjera kane mallkuar veten per rrugen qe kane marre.
    I support Papa Joseph Ratzinger.
    Me mire nje armik i zgjuar se nje mik budalla.

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e Kaligula
    Anëtarësuar
    30-09-2009
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    266
    Citim Postuar më parë nga Kinney Lexo Postimin
    pikepamje interesante, jam dakord deri diku.

    ne lidhje me temen, çdo rast eshte unik dhe si i tille nuk mund te pergjithesosh.
    eshte thjesht kontroll popullsie,
    se ndryshe edhe te berit seks me prezervativ do quhej "vrasje me paramendim embrionesh potencial".
    Se di por njoh persona te tille me kete problem dhe te them te drejten i shoh ne agonine qe i shoqeron kohe pas kohe pa mundur te bejne asgje ! Klinika "speciale", shkolla te posacme ........ (pa asnje rezultat)

    Se di por uroj qe kur te vije momenti te mos me rastise te zgjedh, edhe pse ketu flas ne kete menyre !

  17. #37
    Ekstremist Islamik Maska e ximi_abedini
    Anëtarësuar
    27-02-2010
    Vendndodhja
    nga KOSOVA e SHQIPERIS
    Postime
    2,800
    jam kunder abortit

    vetem nese nuk i perngjan fare krijeses njerzore ather do e beja nje gje te till

    mundet me jetu pa kemb ,pa dur .pa sy ,belban,shurdhan ,me te meta mentale apo me ndonje defekt tjeter

    une per shkak se eshte sakat apo eshte shurdhan apo ka ndonje te met fizike nuk mundem me ja mohu jeten sepse zoti ate e ka kriju me jetu

    ndersa njera tha se ne spo mujm mi kqyr te shendoshit e leje te smutit nese nuk do mund te kujdesem per femijet e mi dhe nese nuk do mund te ja plotsoj kushtet elementare per jet ather nuk do bej femij fare mirpo nese e vendosi te kem femij ather qfare te me dhuroj zoti do e pranoj

    aborti kohet e fundit eshte duke u perdor me te madhe dhe une njerzit e till i cilsoj vrases dhe meritojn denim per vrasje sepse atij qe nuk i dhimbset nje sabi i cili ende nuk e ka shiju jeten ai eshte ne gjendeje te vras edhe nje njeri te moshuar
    Ndryshuar për herë të fundit nga DI_ANA : 13-04-2010 më 04:51
    Përderisa është dikush në Qiell që më mbron...
    Nuk ka askush në Tokë që më mposhtë...”

  18. #38
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    19-06-2008
    Postime
    684
    Nje femije me probleme.

    Shpirti eshte i shenjt, dhe eshte dhurat nga Zoti !

  19. #39
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    09-11-2005
    Vendndodhja
    France ...
    Postime
    6,159
    Pa u menduar gjate fare abort ...

  20. #40
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Sa qef i kam disa ketu, edhe sja kane haberin femijeve, pergjegjesine qe ke per to edhe na vijne e bejne moral. Si i thone asaj fjales popullore - peshku ne det, edhe tiganin ne zjarr. Medemek, kshu teorikisht te marrin gjak ne vetull keto, u duket cdo gje e lehte dhe me nje Pro te forte proletariane dhe te vendosur, biles ne kembe bejne betimin se do kujdesen per ate femije me probleme per jeten.

    Ketu nuk po diskutohet thjesht aborti, po diskutohet qe je perpara nje vendimi shume te rendesishem te jetes tende, dhe femijes qe do vij(shume jete do ndikohen nga ky vendim ) . Pse aq e lehte ju duket ju te rrisesh nje femije me probleme dhe qe asnjehere sdo jete ne gjendje te behet ?

    Diskutim koti, se po nuk ishin te gjithe diskutantet ketu ne te njejten status, sja vlen me u diskutu. Se kur je single fluturon cdo gje. Teorikisht te merrni ne qafe qe te gjithe. Jeni de best. Lol
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •