Close
Faqja 4 prej 6 FillimFillim ... 23456 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 105
 1. #61
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime n 226 postime
  Citim Postuar m par nga DI_ANA Lexo Postimin
  Sipas asaj qe thua ti i bie qe te gjithe te semuret ti vrasim dhe te leme ata qe jane me shendet te mire!!
  Hajde mendje hajde....
  Epo beje nje retard edhe lidh jeten me te deri ne fund pra. Hajde mendje hajde !!!
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 2. #62
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime n 226 postime
  Ke harru pa shtuar, se njeriu eshte i forte. Nuk diskutohet. Po para femijes se vete, shkaterrohet komplet. Nuk ka me vlere jeta. Shkaterrohen te gjithe. E ne fund c'a u fitua, kur dhe vete krijesa qe sollen ne jete me probleme nuk ndjen, nuk kupton ?

  Ketyre u duket fushe me lule. Harrojne ne vend te zemres nuk kemi nje cop gur.

  Anyway.. mos ua prish "endrrat" qe kane Mia. lol
  Citim Postuar m par nga mia@ Lexo Postimin
  E bukura eshte se ato qe e mbrojne me flake qenien njerezore, pra jane kunder abortit as nuk e kane idene se cdo te thote te jesh nene.
  Sa e veshtire eshte te rritesh nje femije normal, e jo me me probleme. Nje nate e ke femijen pa qejf dhe e gdhin te koka e tij. Jo me ta kesh tere jeten. Ka shume cifte qe jane ndare per shkak te stresit lodhjes , apo fajesimit te njeanshem per jokontributin si duhet te femija me probleme. Keto periudha stresuese dhe momente fajesimi ndodhin dhe te cifte me femije normal, por te ata me femije me probleme jane me te shumta dhe zgjasin tere jeten.
  Dhe njehere po flasim kur femija eshte ne barkun e nenes , dhe jo kur ka ardh ne jete. Edhe kur deshton jo me qellim, nena njesoj ndihet ne nje fare menyre fajtore. Me ka ndodh dhe mua.. Kam deshtuar jo me deshire. Nje shtatezani plot me probleme, dhe si perfundim e humba femijen. Akoma mendoj sikur te kem qene une shkaktarja, edhe pse pritej nje gje e tille. Prape them qe nuk do e mbaja nje femije me probleme. Duke patur parasysh sa e veshtire eshte te rritesh nje femije. Mjekesia ka avancuar, por nuk po ben mrekullira. Nje femije me probleme do ngelet me probleme tere jeten fatkeqesisht.
  Me pelqen qe thoni qe eshte krijese e Zotit dhe do e pranoni, por kam frike se pas lindjes do vini ne dyshim ekzistencen e Zotit kur te shikoni sa shume do vuaje femija dhe ju bashke me te, ndersa moshataret e tij gezojne shendet te plote.
  Mau na shfaqet si baba i mire, ku nuk eshte bere akoma baba besoj.
  Shumica e baballareve Shqiptar as e kane idene si rritet femija, ose kontriubojne shume pak ne rritjen e tij.
  Nese ti Mau do jesh sic thua atehere duhet te shpallesh hero, jo thjesht baba.
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 3. #63
  Puck Love Maska e Black_Mamba
  Antarsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Mosha
  31
  Postime
  2,506
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Sa e di une Hitleri ka mbytur femijet te cilet kane linde me te meta,me thoni e doni hitlerit ju.
  SIKUR EDHE 1 MILION SHQIPTAR DO VRITEN NGA SLLAVET JU PERSERI DO THONI MIRE JEMI!!TURP

 4. #64
  Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
  Antarsuar
  24-02-2007
  Vendndodhja
  Aty m gjen, nn hijen tnde q m le amanet!Nse t duket q kam humb,m kerko atje ku fryn uragani i kohs,atje do m gjesh,duke t krkua Ty!
  Postime
  7,812
  Faleminderit
  204
  128 falenderime n 98 postime
  Ktu i nderuar nuk ishte ajo pyetja,ishte shtruar ndryshe,nese veq konstatohet nga ekzaminimet e frutit ne bark te nenes qe fmiu do kete te meta fizike,sepse ato psiqike veshtir qe mund te identifikohen,por perparimi i shkences ka arrijt bukur larg,ndoshta mund te identifikoj edhe ato.Kuptohet qe eshte zgjidhje e veshtire,por duhet moral i fort per te vendosur, qe te dy opcionet!
  Rndesia e nj personi nuk vlersohet nga hapsira q z, por nga boshlleku q le kur nuk sht m.

 5. #65
  Puck Love Maska e Black_Mamba
  Antarsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Mosha
  31
  Postime
  2,506
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Nuk ishte e njejt pyetja po aty pari ishte,e njejta o e mbyte ne bark o e mbyte pas lindjes e njejt eshte.

  Me thoni ju qe keni femij e kishit mbytur femijen tuaj?

  Mendoj se krejt ketu cka kane dhene pergjigje jane te pa martuar me gjithe mua dhe ne mund te japim pergjigje ashtu si na konvenon neve,por kur do ta kesh ne barkun tend apo kur do ta kete gruaja jote ne barkun e saj femijen tend ateher ndryshon muhabeti ketu dhe veprimi ne te vertet,per ate arsye secili ja hup ashtu si don vet.
  SIKUR EDHE 1 MILION SHQIPTAR DO VRITEN NGA SLLAVET JU PERSERI DO THONI MIRE JEMI!!TURP

 6. #66
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Antarsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  243 falenderime n 198 postime
  Eshte shume e veshtire per nje prind te kete nje femije me probleme dhe nje femije pa probleme. Duhet kujdes i vecante qe te mos besh krahasime midis femijeve. Te vret fakti qe njeri nga femijet eshte i destinuar te vuaje tere jeten per shkak te nje difekti.
  Kemi nje cift ketu nga Shqiperia qe kane nje vajze simpatike me nje difekt fizik jo shume te madh do te thosha sa ta pengoje te jetoje e pavarur dhe te bej jete normale. Ka lindur e tille. Nuk duan te bejne femije tjeter pikerisht per faktin se si do ndjehet ajo prane nje motre apo vellai pa difekte. I vret shume ky fakt, edhe pse femija e tyre deshiron te kete motra e vellezer.
  Ndryshuar pr her t fundit nga mia@ : 13-04-2010 m 13:00

 7. #67
  Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
  Antarsuar
  24-02-2007
  Vendndodhja
  Aty m gjen, nn hijen tnde q m le amanet!Nse t duket q kam humb,m kerko atje ku fryn uragani i kohs,atje do m gjesh,duke t krkua Ty!
  Postime
  7,812
  Faleminderit
  204
  128 falenderime n 98 postime
  Nese me keni lexua une isha kunder veprimit te till(abortit)
  Rndesia e nj personi nuk vlersohet nga hapsira q z, por nga boshlleku q le kur nuk sht m.

 8. #68
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,944
  Faleminderit
  27
  20 falenderime n 20 postime
  Citim Postuar m par nga Black_Mamba Lexo Postimin
  Nuk ishte e njejt pyetja po aty pari ishte,e njejta o e mbyte ne bark o e mbyte pas lindjes e njejt eshte.

  Me thoni ju qe keni femij e kishit mbytur femijen tuaj?

  Mendoj se krejt ketu cka kane dhene pergjigje jane te pa martuar me gjithe mua dhe ne mund te japim pergjigje ashtu si na konvenon neve,por kur do ta kesh ne barkun tend apo kur do ta kete gruaja jote ne barkun e saj femijen tend ateher ndryshon muhabeti ketu dhe veprimi ne te vertet,per ate arsye secili ja hup ashtu si don vet.
  une do thosha mose na vent Zoti ne sprova te tilla.Nji pytje of po e lendoi ndo kend po e terheq.Po me trego se kush vdiq e jetoi lum vellai.

 9. #69
  gone Maska e INFINITY
  Antarsuar
  08-11-2007
  Postime
  4,376
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  Sinqerisht, kur lexoj shkrimet e ca nenave ketu me ngaterrohen zorret. Po pse ca kujtoni ju se po nuk ke bere akoma femije, nuk e di rendesine e femijes apo sa e veshtire eshte ta rritesh ate? Harroni qe kemi niper e mbesa dhe kemi ndenjur dhe ne me nete te tera pa gjume, apo neper spitale kur duhej. Kur nje nene nuk ben gje tjeter por ne cdo gje qe shkruan perdor fjalen "UNE", per mua ajo femer nuk duhej te bente femije fare. Kot nuk thone, ca njerez thjesht nuk duhet te riprodhohen. Dhe ne raste te tilla eshte ne interesin e femijes qe me mire mos te dali ne drite se sa te rritet nga nje nene qe ka frike se i prishet gjumi naten, apo se nuk mburret dot me femijen e saj ne syte e njerezve.

 10. #70
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Antarsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,899
  Faleminderit
  324
  183 falenderime n 101 postime
  Citim Postuar m par nga Ksanthi Lexo Postimin
  E di qe kjo eshte nje teme shume e ndjeshme sepse shumica ketu jane prinder.  Ne ditet e sotme me zhvillimin e teknologjise jane shtuar mundesite per te ndjekur zhvillimin e embrionit ne mitren e femres.Rreth muajit te 5 mund te shikohet qarte nqs gjithcka shkon ne rregull.
  Nqs femija ka probleme gjenetike do ishte me mire te zgjidhej aborti apo sjellja ne jete?
  Sa e veshtire do ishte zgjedhja midis ketyre te dyjave?
  Per mendimin tim te dy rastet jan te veshtira per prindin,sidomos per nene.
  Por kushdo qoft qe e ka parjetuar apo mundet ti ndodh ne te ardhmen, nje gje mos te shiqon abortin si zgjidhje.C'do krijes lind me fatin e vete, mundet te lind 100% i shendoshe pa te meta por mjafton nje aksident dhe te deformohet fizikisht.
  Mendoni kete para se te vendosni nje gje te tille,se po vendoset te kunderten ateher duhet ti mbysim edhe ata qe jetojn mbas aksidenteve...
  - - Shum shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me ask!
  Agim Metbala"

 11. #71
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-06-2007
  Postime
  174
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga INFINITY Lexo Postimin
  Sinqerisht, kur lexoj shkrimet e ca nenave ketu me ngaterrohen zorret. Po pse ca kujtoni ju se po nuk ke bere akoma femije, nuk e di rendesine e femijes apo sa e veshtire eshte ta rritesh ate? Harroni qe kemi niper e mbesa dhe kemi ndenjur dhe ne me nete te tera pa gjume, apo neper spitale kur duhej. Kur nje nene nuk ben gje tjeter por ne cdo gje qe shkruan perdor fjalen "UNE", per mua ajo femer nuk duhej te bente femije fare. Kot nuk thone, ca njerez thjesht nuk duhet te riprodhohen. Dhe ne raste te tilla eshte ne interesin e femijes qe me mire mos te dali ne drite se sa te rritet nga nje nene qe ka frike se i prishet gjumi naten, apo se nuk mburret dot me femijen e saj ne syte e njerezve.
  po baballaret, ku i ve ti infinity?


  kush je ti qe tu imponosh te tjereve zgjedhje per te cilat vetem ata do te mbanin pergjegjesi e vetem ata?

  nese TI je i gatshem te marresh persiper te rritesh femijet retard te ketyre cifteve, ok, bujrum, edhe mund te hapesh gojen... por prap fjala e fundit gjithmone prinderve u takon.

 12. #72
  Inxhinier Maska e albani1
  Antarsuar
  16-08-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  33
  Postime
  842
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime

  Pershendetje

  Pyetje shume e mire dhe po ashtu dhe e veshtire per tu pergjigjur.


  Te them te drejten as une nuk kam ndonje pergjigje te mire.DHe kam pershtypjen se askush nuk ka nje pergjigje te mire.

  Por do te thosha nja dy gjera.

  Ne rradhe te pare mendoj se keto pyetje duhen bere para se te kryesh marrdhenie seksuale. Duhet te kihen keshilla me ndonje mjek qe te do te miren dhe jesh shume i kujdesshem me trupin tend(femra). Femra eshte nje krijese delikate.
  Ka shume aresye pse femijet dalin me probleme . Nje mjek i mire mund ti sjelle keto aresye ketu ne forum , nuk e di a ka mjek ketu apo jo? Do te isha kurioz te dija disa aresye nga nje mjek. Une mendoj per disa aresye te tjera si pershembull, stresi gjate e shtatzanise, stresi dhe depresioni ne kohen para se te kryhen marrdheniet seksuale. , te qenurit alkoholist i njerit nga prinderit, perdorimi i rregullt i droges nga prinderit e femijes ne bark, marrdhenie seksuale ne kushte te pista, infeksione te ndryshme tek femra ose tek mashkulli, mos pasja kujdes per veten duke kryer marrdhenie seksuale me partnere te ndryshem, prostitucioni, disa nxjerrin veten ne forume online ne internet per ti bere reklame vetes qe te gjejne partnere seksi megjithese nuk jane prostituta (meshkuj, femra), etj, Tani une nuk jam mjek por jam i sigurte qe ndonje mjek do te me mbeshteste mendimin per keto gjera. Sic e shikojme ne shumicen e rasteve behet fjale per marrdhenit seksuale.

  Duhet shume kujdes, eshte me mire qe te pritet deri ne martese dhe keshtu je me i mbrojtur edhe femija do te jete me i mbrojtur.

  Tani si i behet me ata qe tani e bene gabimin ? Epo mendoj se cdo njeri duhet te haje frytin e veprimeve te veta. Ne kete rast do te shtroja nje pyetje tjeter, kush ka te drejte te vendose qe nese nje femije duhet te abortohet apo jo?
  Kush ka te drejten te heeqe qafe nje jete njeriu? Kush miund te vendose per te vrare nje femije ose jo?
  Kam pershtypjen se nena duhet te mbaje ate femije ashtu si edhe e solli ne jete. . E di qe eshte nje pergjigje e ashper kjo e fundit por besoj se nena me pak inkurajim mund tia dali mbane ta rrise nje femije te tille, ka plot deshmi se si sh7me nena me teper sakrifice ia kane dale mbane te rrisin femije te tille dhe madje saqe femije te tille i jane pershtatur edhe shoqerise. Keta femije kane te drejte te jetojne askush nuk duhet te vendose per ata qe ti vrasin. Ne si qenie humane duhet ti mbrojme ata qe jane pa goje dhe smund te flasin dhe qe u behet padrejtesi.


  Kurse ne rastin kur rrezikohet jeta e nenes ketu duhet pare me shume kujdes a rrezikohet apo jo? DUhet me qene shume te sigurte. Nuk eshte e lehte por duhet me qene shume te sigurte.
  Per kete rast nese vertet jeta e nenes eshte ne rrezik te them te drejten nuk kam asnje pergjigje.

  Tani ka raste qe edhe nena eshter ne rregull edhe femija ne bark eshte normal, por doktorri mund te thote se njeri nga te dy rrezikon te vdese ia thote burrit kete dhe burri duhet te vendose. SI mendoni si duhet te vendose burri?
  E di qe nuk keni nje pergjigje per kete, as une nuk kam.

  Shpresoj qe keto gjera te mos na ndodhin kurre, por atyre qe u ndodhin ne nuk duhet ti denojme por ti ndihmojme mos bien ne depresion.

  Ka edhe raste te tjera por une dua tu them nje mesazh.


  I dashur person qe lexon kete , te siguroj qe ato gjera qe ndodhin ne kete bote dhe jane te keqia nuk vijne nga perendia. AI kurre nuk do ti bente keq krijeses se Tij. Por mekati dhe djalli jane ata qe sjellin te keqen ne jeten e njeriut. Tani dua te te inkurajoj qe Zoti edhe nese nuk beson ka qene prane teje ne momentet e veshtira te jetes tende, edhe pse nuk ke besim ose mund te jesh ateis prap Zoti e do krijesen e Tij dhe ksa qene prane cdo personi qe ka pesuar keq duke i dhene nje dore per ta ngritur serish larte. Ka kaq shume gjera qe nuk mund ti japim nje pergjigje te sakte. Por ama te siguroj ty qe Zoti te do dhe Ai te qendron prane. Une si njeri madje edh si besimtar me kane ndodhur gjera qe nuk i doja kurre . Shume probleme dhe shume gjera qe me kane lenduar dhe a e di cfare ? Kam kuptuar se Zoti nuk me ka nxjerre nga keto situata por me ka dhene dotren per ti kaluar keto situata. Ai gjithmone me ka lejuar qe te beja cfare te doja me veten dhe madje edhe kur doja qe te ishe ne depresion por ama Ai me ka qendruar prane qe te mos humbisja perjete.
  Ne fakt e kam ndjere me pas dorene e Tij kur gjithshka kishte kaluar edhe pse kishte kaluar jo sic deshiroja une prap kam ndjere doren e tij te dashurise qe thoshte te dua dhe me inkurajonte we te mos bija edhe me poshte.Keshtu pra jam i sigurte qe edhe me ju sepse Ai nuk i mban anen askujt nuk eshte se Zoti do me shume te krishteret apo muslimanet , AI i do te gjithe njesoj edhe ateistet. Ndoshta keta te fundit nuk duan te besojne por duan apo sduan Zoti ka qene prane tyre gjithashtu ne momentet e tyre te veshtira . Te jesh i sigurte lexues i dashur se perendia do te pranoje kushdo qe te jesh dhe cfaredo qe te ka ndodhur edhe cfaredo qe te kesh bere. Ai erdhi ne toke dhe jetoi ketu si njeri dhe Ai e di shume mire se cfare kalojne njerezit . Por Ai edhe prandaj vdiq ne kryq qe te na shpetoje nga mekati. ne kete bote lakuriq kemi ardhur dhe lakuriq do te shkojme por kush ka etje per drejtesine dhe kush do te jeteoje me Zotin (me deshire) do te jete perjetesisht i veshur dhe do te jetoje me Zotin vete.
  Une ju siguroj qe Zoti ka qene prane te gjithave atyre grave qe jane dhunur apo qe kane abortuar per shkak te opinionit ose per shkak te rrezikut Ndoshta nuk ka qene zgjedhja e tyre me e mire por prap Zoti eshte prane tyre per tu thene : TE DUA.
  Uroj qe ky mesazh tu kete inkurajuar
  Perendia eshte aq i madh, saqe ne na duhet perjetesia per ta njohur Ate plotesisht.

 13. #73
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime n 226 postime
  Citim Postuar m par nga INFINITY Lexo Postimin
  Sinqerisht, kur lexoj shkrimet e ca nenave ketu me ngaterrohen zorret. Po pse ca kujtoni ju se po nuk ke bere akoma femije, nuk e di rendesine e femijes apo sa e veshtire eshte ta rritesh ate? Harroni qe kemi niper e mbesa dhe kemi ndenjur dhe ne me nete te tera pa gjume, apo neper spitale kur duhej. Kur nje nene nuk ben gje tjeter por ne cdo gje qe shkruan perdor fjalen "UNE", per mua ajo femer nuk duhej te bente femije fare. Kot nuk thone, ca njerez thjesht nuk duhet te riprodhohen. Dhe ne raste te tilla eshte ne interesin e femijes qe me mire mos te dali ne drite se sa te rritet nga nje nene qe ka frike se i prishet gjumi naten, apo se nuk mburret dot me femijen e saj ne syte e njerezve.
  po pse mi, se ke mbajtur femijet e te tjereve te ben te ditur apo te pergjegjshme ty, kalamajte e te tjereve ? Po ti sdi, nuk ndjen me kryesoren, ndjenjen, dashurine e nenes per femijen. Dhe qe i ve kapak bullshit-i qe ke shkruar " kane frike te cohen naten, u prishet gjumi". Ti se ke idene me te vogel, se cfare ndjen nje nene per femijen e vet. Dhe skam per ta thene. Derisa ta provosh vete, po pate fatin ta provosh kuptohet.

  U bot ju te gjykoni dhe te jepni mend nga maja e karrikes para nje monitori.


  pathetic people, qe u ngaterrohen zorret dhe vjellin po brenda zorreve te tyre . yack.
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 14. #74
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Antarsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  243 falenderime n 198 postime
  Citim Postuar m par nga INFINITY Lexo Postimin
  Sinqerisht, kur lexoj shkrimet e ca nenave ketu me ngaterrohen zorret. Po pse ca kujtoni ju se po nuk ke bere akoma femije, nuk e di rendesine e femijes apo sa e veshtire eshte ta rritesh ate? Harroni qe kemi niper e mbesa dhe kemi ndenjur dhe ne me nete te tera pa gjume, apo neper spitale kur duhej. Kur nje nene nuk ben gje tjeter por ne cdo gje qe shkruan perdor fjalen "UNE", per mua ajo femer nuk duhej te bente femije fare. Kot nuk thone, ca njerez thjesht nuk duhet te riprodhohen. Dhe ne raste te tilla eshte ne interesin e femijes qe me mire mos te dali ne drite se sa te rritet nga nje nene qe ka frike se i prishet gjumi naten, apo se nuk mburret dot me femijen e saj ne syte e njerezve.
  Behu nene vet pastaj jep mend. Zakonisht japin mend ata qe se kane provuar vet dicka.
  Flasin e hidhen ne zjarr per ndershmerine ne martese ata qe jane beqar, dhe hiqen si prinder te mire ata qe se kane provuar. Flasim kur te behesh vet nene. Mbase do te bjeri cik hunda.

 15. #75
  Τρελάρα Maska e Ksanthi
  Antarsuar
  22-12-2007
  Vendndodhja
  Στ'αστέρια
  Postime
  2,814
  Faleminderit
  8
  54 falenderime n 47 postime
  Citim Postuar m par nga INFINITY Lexo Postimin
  Sinqerisht, kur lexoj shkrimet e ca nenave ketu me ngaterrohen zorret. Po pse ca kujtoni ju se po nuk ke bere akoma femije, nuk e di rendesine e femijes apo sa e veshtire eshte ta rritesh ate? Harroni qe kemi niper e mbesa dhe kemi ndenjur dhe ne me nete te tera pa gjume, apo neper spitale kur duhej. Kur nje nene nuk ben gje tjeter por ne cdo gje qe shkruan perdor fjalen "UNE", per mua ajo femer nuk duhej te bente femije fare. Kot nuk thone, ca njerez thjesht nuk duhet te riprodhohen. Dhe ne raste te tilla eshte ne interesin e femijes qe me mire mos te dali ne drite se sa te rritet nga nje nene qe ka frike se i prishet gjumi naten, apo se nuk mburret dot me femijen e saj ne syte e njerezve.


  kur isha shtatzane dhe bera analizat e gjakut me doli anemi e theksuar.Me bene analiza me te specifikuara per te pare ne kisha anemi mesdhetare.Doktoret me thane qe nqs kisha femija do dilte me probleme.Nje jave deri sa erdhi pergj e analizave une qaja , sepse femijen e doja shume dhe nuk do ta lija te vuante.Shyqyr zotit nuk kisha dhe sot kam nje cun te shendetshem

 16. #76
  Larguar..
  Antarsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  15 falenderime n 14 postime
  Ne ditet tona nuk lene gje pa bere, abortojne dhe femijet normale.
  Sa per femijet e semure , vendimi eshte i secilit prej nesh, vetem se ndergjegjja nuk do ta leje te qete ate qe abortoi femine e pambrojtur. Po ashtu dhe normalin.
  Nje embrion. Qe sapo zhvillohet ne bark te nenes, pa ditur ku do te perfundoje- ne kosh te plehrave.
  Ka shume pune, sforcime per ta mbajtur gjalle.
  Vetem nqs kjo nene ka dashuri per te e mbron.
  Nqs nuk do ta kete se nuk do te kete te ardhme, e aborton.
  Arsyet mund te jene te ndryshme. Une jam kunder abortit.
  Sa per ata qe jane pro puna e tyre. Vendimi qe do marrin ka dhe pasojat e tij,
  qofte abort ose jo.

 17. #77
  . Maska e Drit
  Antarsuar
  16-03-2009
  Postime
  397
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Sinqerisht ju them, kam punuar me femije me te meta fizike dhe psiqike, kam pare me syte e mi vuajtjet e tyre dhe te prinderve tyre, kam qene prane ti ngushelloj prindet kur kishin dite te renda dhe ASNJE PRIND nga ata qe kam pas nderin te bashkepunoj nuk me ka thene ndonjehere se pendohet qe ka ate femije!

  Kur i kam pyet, sikur te kishin mundesi te zgjedhnin mundesine e abortit a do ta benin, cdohere merrja pergjegjen JO. E dini pse? Sepse edhe pse kan sjell psh nje femije me te meta ne jete, ata perseri jan djegur nga dashuria per te, perseri kan ndare edhe caste te kendshme me ata, perseri kan qene te lumtur qe nje engjell i tille ju ka sjell sado pak gezim ne jete, qofte me nje buzqeshje falenderuese apo perqafim.

  Ketu ku jetoj une cdo nene ka te drejte deri ne lindje te abortoje nese diagnostifikohet ndonje difekt me te cilin nuk munden prindet te jetojne.

  Une gjate shtatzanise se dyte mjeket me thonin se incizimet e ultratingullit jane te dyshimta, pastaj me kan bere lloj lloj teste tjera per tu siguruar se eshte cdogje ne rregull me bebin dhe me cdo test here merrja pergjegje se eshte rrezulltati ne rregull, e me pas merrja pergjegje qe thjeshte me shume me stresonin se sa te me qetesojne ta shijoj shtatzanine deri ne fund. E kam perjetuar ate ankth dhe frike bashke me bashkeshortin tim por perseri te dyte vendosem qe edhe nese femiju ka ndonje problem nuk do ta abortojme por do ta duami dhe do te kujdesemi per te.

  Pas gjith atyre streseve jam sot shume e lumtur qe nuk vendosa ndryshe sepse linda nje vajze te shendosh e cila na ka sjell shume gezim ne jete.


  Mos harroni se jeta sjell lloj lloj befasi, ka femije qe lindin te shendosh por me pas ndodh dicka, akcident ose ndonje semundje qe i lidh per shtrati, a thua edhe atehere duhet ti vrasim qe mos vuajme ne dhe ata me situaten qe na vjen?

 18. #78
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,257
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Nuk do ti them te gjitha historite qe kam degjuar po disa se duhet te shrkuaj faqe te tera
  nje cupe kishte bere 3 aborte aborti i fundit i beri nje infeksion dhe ajo nuk mund te beje me femije
  qe ajo deri me sot as vete se mban mend sa leke edhe sa ilace ka mare edhe prap femije nuk ben dot...
  kur ishte e re nuk mendonte se zdo vinte kjo dite hidheshe dhe perdridheshe ku i donte qefi pa menduar se trupi do kujdes,.....
  njerezit e sotem flasin ndonjehere per gjera prekese pa u menduar mire per pasojat
  po mos haroni se jeta nuk eshte Te besh nje martese me nje burre te pasur ose te varfer edhe te besh nje femije qe te mburesh.....
  jeta ka shume gjera qe duhet tju afrohemi me dashuri dhe me ngrohtesi
  dhe gjithmone pa ofenduar asnje
  thjeshtesia e njeriut eshte pasuria e tij .......

 19. #79
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime n 226 postime
  Ka nje gje ti Drite, qe nuk e ve ne dyshim ate cka thua ti. Por, nena eshte nene. Sado zemra i dhemb sa here do e shohi ate femije ashtu, asnjehere nuk do thote " qe jam bere pishman". Sepse i dhimbset ai femije !!


  Te marresh nje vendim te tille eshte shume e veshtire. Sepse nisesh me mendimin "Po sikur " qe te torturon.
  Eshte nje vendim qe merret nga cifti. Jane zgjedhje personale. Sepse ka njerez, po marr veten time si shembull... kurrsesi nuk do e perballoja nje fatkeqesi te tille. Sepse ajo gjendje me shkaterron komplet. Cdo gje ne bote e duroj, pervecse te shof femijen time te vuaj !!!
  Eshte sentimentale dhe shume emocionuese.Te vret pak e nga pak, derisa te shkaterron komplet. Dhe kot sa jeton.

  Njoh njeren qe ka nje femije te tille. Goce, qe sot eshte 11 vjece me trupin dhe zhvillimin e nje 3 vjecareje. As flet, as ecen, nuk eshte ne kete bote. Po te pyesesh dhe te jemen e saj , qe Jo nuk jam pishman thote, sepse ajo prape e do. Por sentimentalisht ajo femer ka mbaruar, pavarsisht se ka dhe femije te tjere qe kane akoma nevoje per te. Ja kshu.

  Anyway, free country, beni c'a te doni.


  Citim Postuar m par nga Drit Lexo Postimin
  Sinqerisht ju them, kam punuar me femije me te meta fizike dhe psiqike, kam pare me syte e mi vuajtjet e tyre dhe te prinderve tyre, kam qene prane ti ngushelloj prindet kur kishin dite te renda dhe ASNJE PRIND nga ata qe kam pas nderin te bashkepunoj nuk me ka thene ndonjehere se pendohet qe ka ate femije!

  Kur i kam pyet, sikur te kishin mundesi te zgjedhnin mundesine e abortit a do ta benin, cdohere merrja pergjegjen JO. E dini pse? Sepse edhe pse kan sjell psh nje femije me te meta ne jete, ata perseri jan djegur nga dashuria per te, perseri kan ndare edhe caste te kendshme me ata, perseri kan qene te lumtur qe nje engjell i tille ju ka sjell sado pak gezim ne jete, qofte me nje buzqeshje falenderuese apo perqafim.

  Ketu ku jetoj une cdo nene ka te drejte deri ne lindje te abortoje nese diagnostifikohet ndonje difekt me te cilin nuk munden prindet te jetojne.

  Une gjate shtatzanise se dyte mjeket me thonin se incizimet e ultratingullit jane te dyshimta, pastaj me kan bere lloj lloj teste tjera per tu siguruar se eshte cdogje ne rregull me bebin dhe me cdo test here merrja pergjegje se eshte rrezulltati ne rregull, e me pas merrja pergjegje qe thjeshte me shume me stresonin se sa te me qetesojne ta shijoj shtatzanine deri ne fund. E kam perjetuar ate ankth dhe frike bashke me bashkeshortin tim por perseri te dyte vendosem qe edhe nese femiju ka ndonje problem nuk do ta abortojme por do ta duami dhe do te kujdesemi per te.

  Pas gjith atyre streseve jam sot shume e lumtur qe nuk vendosa ndryshe sepse linda nje vajze te shendosh e cila na ka sjell shume gezim ne jete.


  Mos harroni se jeta sjell lloj lloj befasi, ka femije qe lindin te shendosh por me pas ndodh dicka, akcident ose ndonje semundje qe i lidh per shtrati, a thua edhe atehere duhet ti vrasim qe mos vuajme ne dhe ata me situaten qe na vjen?
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 20. #80
  ufo Cufo o gjumash... Maska e Mau_kiko
  Antarsuar
  06-03-2009
  Vendndodhja
  In the Jungle, the mighty Jungle!
  Postime
  1,592
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 14 postime
  o mia, nuk dua ti mbush mendjen njeriu per mendimin tim, dhe as nuk pres qe te bini te tere dakort per ate qe shkruaj. Normalisht mendimin tim e dhashe, dhe, edhe pse te duket e pabesueshme ajo qe thash, qe do te isha i gatshem ti rrija afer femijes tim edhe ne rast se do te zbuloja se ai/ajo do te lindte me probleme. Nuk eshte ndonje pune heroike, nuk eshte ndonje gje e pabesueshme, eshte thjeshte nje ndjenje humane, nje ndjenje prinderore, qe edhe pse akoma nuk jam bere baba, arrij ta konceptoj, dhe vetem menimi i abortit me shkakton dhembje.

  Gjithekush deshiron te jetoj i qete, i lumtur, dhe e kuptoj qe nje femije me probleme do te ishte nje prishje terezie per rehatine tuaj, por gjithsesi ky eshte mendimi juaj. Gjithkush mund te jete pak vrases perbrenda, ndryshimi qendron qe ju do te ishit gati ta flijonit femijen tuaj per ti bere bisht pergjegjesive Une dicka te tille kurre nuk do ta beja, te me besosh per kete.

  Ke te drejte, meshkujt shqiptare nuk dine si rriten femijet. Fale Zotit dolet jashte shtetit, pate bote me sy, dhe arrini deri atje sa te dalesh ne perfunim te tille. Sic te thashe ne nje teme tjeter, ke harruar shpejt shqiperine, shqipetaret dhe venin nga ke ikur. dhe per kete me vjen keq.
  Nuk jane te gjithe ashtu sic i mendon ti, ndoshta ke patur eksperienca te keqija nga ne, meshkujt shqiptare, po mos i pergjitho gjerat te lutem.
   /l、
  (゚、 。 7
   l、 ~ヽ  
   じしf_, )ノ
  ...e Dio disse kung e kung fu...
  哈哈

Faqja 4 prej 6 FillimFillim ... 23456 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •