Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2009
    Postime
    61

    me ndihmoni ju lutem urgjent

    Me ka dale si njolla kafe ne ball nuk e kuptoj dhe vete me ndihmoni ju lutem jam 33 vjet,,

  2. #2
    _____
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar mė parė nga amerika1 Lexo Postimin
    Me ka dale si njolla kafe ne ball nuk e kuptoj dhe vete me ndihmoni ju lutem jam 33 vjet,,
    Mos u alarmo kaq shume Ndonje infeksion mund te kesh, ose alergji te ndonje ushqimi qe ke ngrene.

    Jane pucra? Ve nje foto

  3. #3
    Citim Postuar mė parė nga amerika1 Lexo Postimin
    Me ka dale si njolla kafe ne ball nuk e kuptoj dhe vete me ndihmoni ju lutem jam 33 vjet,,
    Na trego pak me gjersisht per ate njollen ose po pate mundesi na demonstro me nje te ngjashme me ane te ndonje fotoje, nese e gjen ne internet.

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Do i kesh nga dielli i pranveres, por nese vertet te shqetesojne nje vizite te dermatologu s'do te bente keq.

  5. #5
    Kerkoj fshehtesit e jetes Maska e vali@
    Anėtarėsuar
    07-04-2010
    Vendndodhja
    Stockholm, Suedi
    Postime
    11
    Citim Postuar mė parė nga amerika1 Lexo Postimin
    Me ka dale si njolla kafe ne ball nuk e kuptoj dhe vete me ndihmoni ju lutem jam 33 vjet,,
    Nese ma pershkruan me detalisht se si duket ajo njolle, ndoshta mund te pergjigjem.
    Me thuaj a eshte nje njolle e rrafshet apo e quar ose e ajur?
    A ke qime mbi te?
    A eshte ngjyra e njejte prej fillimit apo ka ndryshuar?
    A ke kruarje?
    Qe sa te eshte paraqite dhe a ndryshon me stinet e vitit?
    Dhe nese ke ndonje simptome tjeter me shkruaj dhe do mundohem te te jap pergjegjeje. Hyn ne FB faqen "shendeti dhe bukuria e femres" dhe ndoshta gjen pergjegjejen aty ose te pergjigjem ketu.
    Pershendetje!

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2009
    Postime
    61
    me duket balli si vula sikur eshte cngjyrosur lekura,,me ndihmoni ju lutem jam ne amerike dhe nuk kam ishurence per vizit mjeksore ,,,ku ta ve foton ta shikoni ju lutem

  7. #7
    Kerkoj fshehtesit e jetes Maska e vali@
    Anėtarėsuar
    07-04-2010
    Vendndodhja
    Stockholm, Suedi
    Postime
    11
    Citim Postuar mė parė nga amerika1 Lexo Postimin
    me duket balli si vula sikur eshte cngjyrosur lekura,,me ndihmoni ju lutem jam ne amerike dhe nuk kam ishurence per vizit mjeksore ,,,ku ta ve foton ta shikoni ju lutem
    Si duket, ne rastin tend eshte paraqit nje lloj i prodhimit te melanines se teperuar te lekures ku paraqitet ne forme te njollave ngjyre kafe ne fytyre qe quhen MELASMA.

    Melasma nuk eshte e rezikshme, vetem qe shakton vese ne bukuri.Pasi nuk keni sigurim shendetesore, nuk eshte e domosdoshme vizita te mjeku, mjafton te drejtohesh tek nje barnatore me personel te arsimuar.

    Kjo zakonisht paraqitet tek femrat gjate ndryshimeve hormonale apo gjate marrjes se tabletave kontraceptive, si dhe tek grate shatatezena, por edhe nga dielli.

    Ne rastin tend si mashkull me siguri eshte paraqit nga shkaku i eksponitim te tepert te diellit si dhe ndonje ndryshim hormonal.
    Mjekimi i tyre kerkon nje durim te madhe dhe kohe te gjate, pasi qe nuk ka ndonje krem qe ndihmon shpejt.

    Ne barnatore gjen kreme te cilat bejne zbardhjen e lekures, TRETINOIN ne kombinim me HIDROKINON ( nese mund te gjesh).

    Por ndalohet rreptesisht qendrimi ne diell, as per 5 minuta.

    Gjate gjithe vitit pa marre parasyshe vere apo dimer, duhet te perdoresh krem kunder diellit me faktor mbi 30 deri 50.

    Betacaroten jane disa kapsula qe mund te ndihmojne kunder ketyre njollave dhe doza gjate dimrit eshte 2 kapsula ne mengjes kurse gjate veres 4-6 kapsula ne dite.

    Ka edhe metoda tjera kosmetike qe mund te perdoren por jane shume te shtrenjeta.

    Anetarsohu ne faqen time ne FB "shendeti dhe bukuria e femres" se atu gjen edhe ndonje keshille tjeter, dhe ku mundeni te shtronoi pyetje ne lidhur me shendetine e femrave dhe meshkujve, ku mund te shtrosh pyetje dhe une te pergjigjem dhe mundohem te te ndihmon me keshilla. Ne ate faqe se shpejti do te shkruaj per kete teme.

    Suksese!

  8. #8
    Kerkoj fshehtesit e jetes Maska e vali@
    Anėtarėsuar
    07-04-2010
    Vendndodhja
    Stockholm, Suedi
    Postime
    11
    Nje gje ta dishe se nuk eshte fjala per ndonje alergji apo infeksion i lekures sic supozohet me poshte, dhe nuk ke kurfare nevoje te brengosesh per ate.

    Te shpjegova se eshte vetem nje prodhimi i tepert i melanines ( hormoni qe ben ngjyrosjen e lekures), dhe mbaju keshillave qe i kam shkruar dhe te kesh durim gjate mjekimit.

    Pershendetje!

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2009
    Postime
    61
    vali te dergova me email nje foton time qe ta shikosh ballin tek shendeti dhe bukuria e femres@hotmail.com e ke me duket,,,jam vajze dhe nuk me ze gjumi kur e shikoj ballin... ka ndonje ilac popullor hyra pashe disa foto ashtu e kam melasma po une nuk pi kontraceptive mos me eshte bere nga kremi puder shume faleminderit
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga amerika1 : 10-04-2010 mė 08:51

  10. #10
    Kerkoj fshehtesit e jetes Maska e vali@
    Anėtarėsuar
    07-04-2010
    Vendndodhja
    Stockholm, Suedi
    Postime
    11
    Citim Postuar mė parė nga amerika1 Lexo Postimin
    vali te dergova me email nje foton time qe ta shikosh ballin tek shendeti dhe bukuria e femres@hotmail.com e ke me duket,,,jam vajze dhe nuk me ze gjumi kur e shikoj ballin... ka ndonje ilac popullor hyra pashe disa foto ashtu e kam melasma po une nuk pi kontraceptive mos me eshte bere nga kremi puder shume faleminderit
    Une dhe ti kemi ra ne kontakt dhe se e ke marre nje pergjegjeje te gjere dhe te interesuarit mund te lexojne ne Facebook ne forumin tim , "shendeti dhe bukuria e femres" si dhe te pyesin ne emali: shendeti_dhe_bukuria_e_femres@hotmail.com nese deshironi te jeni anonim.
    Je pershendes dhe mire se vini!

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e jesy
    Anėtarėsuar
    13-09-2009
    Postime
    639
    eke nga djelli

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e VOLSIV
    Anėtarėsuar
    14-10-2009
    Postime
    1,069
    Citim Postuar mė parė nga amerika1 Lexo Postimin
    vali te dergova me email nje foton time qe ta shikosh ballin tek shendeti dhe bukuria e femres@hotmail.com e ke me duket,,,jam vajze dhe nuk me ze gjumi kur e shikoj ballin... ka ndonje ilac popullor hyra pashe disa foto ashtu e kam melasma po une nuk pi kontraceptive mos me eshte bere nga kremi puder shume faleminderit
    >>> Goce shko tek dermatologu sepse asnje nuk eshte doktorr ketu. Ben mire ta besh nje vizite.
    La verita' ti rendera' libero!

  13. #13
    Kerkoj fshehtesit e jetes Maska e vali@
    Anėtarėsuar
    07-04-2010
    Vendndodhja
    Stockholm, Suedi
    Postime
    11
    Citim Postuar mė parė nga amerika1 Lexo Postimin
    Me ka dale si njolla kafe ne ball nuk e kuptoj dhe vete me ndihmoni ju lutem jam 33 vjet,,
    Per problemin tend, sic e din, kam shkruar me gjeresisht ne forumin tim, por per te tjeret me te njejtin problem, ju lutem lexoni ne:

    http://www.facebook.com/pages/SHENDE...0267803?ref=mf

    Mire se vini!

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •