Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anėtarėsuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791

    Liberalizimi i Vizave, "rrezik asimilimi tek Shqiptarėt" ?!

    Liberalizimi i vizave, sot ėshtė cėshtja mė e diskutuar, nuk tė bėn tė habitesh aspak njė gjė e tillė, cdo i ri dėshiron qė tė vlerėsohet puna e tij, cdo i moshuar dėshiron qė tė shpėrlbehet pėr punen e tij, cdo invalid (luftė) dėshiron tė shpėrblehet pėr sakrifikimin e tij etj.
    Sot po tė vendosim tė krijojmė njė debat me njė tė ri nė trojet shqiptare, nga tė gjithė do marrėsh pėrgjigje dhe komente nė lidhje me: "Largimin nga trojet ku jetojmė". Sa krenar e bėn njė gjė e tillė Hashim Tacin, Sali Berishėn dhe politikanėt pėr rreth. Mendoni se mund tė funksionojė njė shtet pa rini ose me njė pjesė shumė tė vogėl tė saj, e dini gjėja mė interesante ėshtė se pėrderisa banoret nė trojet shqiptare nuk kanė viza, mundohen tė zhvendosen nga qytetet mė tė vogla nė kryqytet pėr kushte mė tė mira, si mendoni, cfarė do ndodhė kur do liberalizohen vizat ?! Mendoni se rrezikon qė Shqipėria tė mbetet me 9578 banorė dhe Kosova me 2910 ? Por i cani dot hallet e politikanėve, cfarė do bėjnė ata nėse liberalizohen vizat? Do migrojnė edhe ata, pasiqė do shofin se nuk ka mbetur kush pėr t'a gėnjyer, premtuar (mashtruar), pėr t'a vjedh, pėr t'a gėrryer etj., pėrveq kolegėve tė tyre nė krim ?!

    Liberalizimi i vizave njė fatkeqėsi e ardhshme pėr shqiptarėt, rrezik asimilimi!
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    23-02-2010
    Postime
    713
    Shqiptaret jane asimiliuar prej kohesh,
    jam ne dyshim nese "populli shqiptar" ekziston...
    nuk e di se cilat jane karakteristikat qe duhet te kete nje njeri per tu quajtur shqiptar....
    I support Papa Joseph Ratzinger.
    Me mire nje armik i zgjuar se nje mik budalla.

  3. #3
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar mė parė nga Kinney Lexo Postimin
    Shqiptaret jane asimiliuar prej kohesh,
    jam ne dyshim nese "populli shqiptar" ekziston...
    nuk e di se cilat jane karakteristikat qe duhet te kete nje njeri per tu quajtur shqiptar....
    jo te gjith,vetem muslimanet praktikante jane asimiluar

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    23-02-2010
    Postime
    713
    Citim Postuar mė parė nga white-rider Lexo Postimin
    jo te gjith,vetem muslimanet praktikante jane asimiluar
    jo jo,
    te gjithe,
    problemi eshte se une nuk arrij te gjej disa faktor te perbashket qe i kane te gjithe "shqiptaret".
    vetem gjuha nuk mjafton.
    I support Papa Joseph Ratzinger.
    Me mire nje armik i zgjuar se nje mik budalla.

  5. #5
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar mė parė nga Kinney Lexo Postimin
    jo jo,
    te gjithe,
    problemi eshte se une nuk arrij te gjej disa faktor te perbashket qe i kane te gjithe "shqiptaret".
    vetem gjuha nuk mjafton.
    dhe tek gjuha dalin problemet, si mund te quaj shqiptar nje qe pershedet arabisht fjala bie sigurisht keta jane te paket ne shqiperi, por te shumte ne kosove dhe maqedoni...me kta mua nuk me lidh asgje,kane mentalitet tjeter,tradita te tjera(turko-arabe) as ty nuk te lidh gje besoj.

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    23-02-2010
    Postime
    713
    Citim Postuar mė parė nga white-rider Lexo Postimin
    dhe tek gjuha dalin problemet, si mund te quaj shqiptar nje qe pershedet arabisht fjala bie sigurisht keta jane te paket ne shqiperi, por te shumte ne kosove dhe maqedoni...me kta mua nuk me lidh asgje,kane mentalitet tjeter,tradita te tjera(turko-arabe) as ty nuk te lidh gje besoj.
    me ata jo e jo,
    po them se dhe me nje pjese te madhe te atyre brenda kufijve nuk me bashkon asgje.
    Une dua te jem krenar qe jam shqiptar, por probleblemi eshte se kur dalin ca rob te trashe qe kane inteligjencen e nje krimbi dhe krenohen se jane shqiptar pa patur asnje kontribut per imazhin e shqiperise, perveē se prishjen e tij, atehere si mund te jem dhe une i nje "rrace" me ta? Dhe te tille ka plote shqiperia jone e dashur.
    Tani llogjika te ēon ne dy perfundime, ose jam une shqiptar dhe ata nuk jane, ose une nuk jam shqiptar dhe ata jane... sepse alternativa e trete nuk qendron, nuk mund te jemi kurrsesi te gjithe "shqiptar".

    Prandaj duhen gjetur karakteristikat e nje Shqiptari qe me ne fund te kuptojme se ēa jemi se nuk po merret vesh.
    I support Papa Joseph Ratzinger.
    Me mire nje armik i zgjuar se nje mik budalla.

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anėtarėsuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    white-rider,

    mundėsisht (po pėrdori zhargon mė vulgar ndaj teje) qė ti dhe speciet e tė njejtit lloj si ty, tė mos glacojnė nė cdo temė tė mundshme e cila hapet nė forum. Tema (tematika, qėllimi) ėshtė hapur tek "Problematika Shqiptare" dhe ka tė bėj plotėsisht me tė, bėhet fjalė pėr popullin shqiptarė dhe mundėsi qėndresėn e tij, kundrejt dėshirės pėr tė zhvilluar njė jetė nė kushte normale, e cila nė trojet shqiptare nuk mund tė sigurohet pėr njė pėrqindje tė konsiderueshme tė popullit.

    Prandaj, mund tė postosh nė kėtė temė, por nė lidhje me tematikėn e saj jo gjėra tė cilat janė shumė largė temės.
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  8. #8
    DR-GR Maska e oliver55
    Anėtarėsuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Europa
    Postime
    666
    Citim Postuar mė parė nga Kinney Lexo Postimin
    Shqiptaret jane asimiliuar prej kohesh,
    jam ne dyshim nese "populli shqiptar" ekziston...
    nuk e di se cilat jane karakteristikat qe duhet te kete nje njeri per tu quajtur shqiptar....
    Lere aman se po e shikoj, sesa jane liruar.......
    PARA KOMBIT DHE KOMBESISE. VE NJERIUN;

  9. #9
    DR-GR Maska e oliver55
    Anėtarėsuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Europa
    Postime
    666
    Citim Postuar mė parė nga Kinney Lexo Postimin
    jo jo,
    te gjithe,
    problemi eshte se une nuk arrij te gjej disa faktor te perbashket qe i kane te gjithe "shqiptaret".
    vetem gjuha nuk mjafton.
    Te perbashket the!Po re ta gjej une, dhe besoj se do te mjaftoje.12.000 i ke neper burgje ne te gjithe boten.dhe 6.000 qe e kane kruer ate,brenda 15 viteve te fundit.
    PARA KOMBIT DHE KOMBESISE. VE NJERIUN;

  10. #10
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar mė parė nga ILMGAP Lexo Postimin
    white-rider,

    mundėsisht (po pėrdori zhargon mė vulgar ndaj teje) qė ti dhe speciet e tė njejtit lloj si ty, tė mos glacojnė nė cdo temė tė mundshme e cila hapet nė forum. Tema (tematika, qėllimi) ėshtė hapur tek "Problematika Shqiptare" dhe ka tė bėj plotėsisht me tė, bėhet fjalė pėr popullin shqiptarė dhe mundėsi qėndresėn e tij, kundrejt dėshirės pėr tė zhvilluar njė jetė nė kushte normale, e cila nė trojet shqiptare nuk mund tė sigurohet pėr njė pėrqindje tė konsiderueshme tė popullit.

    Prandaj, mund tė postosh nė kėtė temė, por nė lidhje me tematikėn e saj jo gjėra tė cilat janė shumė largė temės.
    per tematiken e temes po shkruaj dhe une. po them qe muslimanet praktikante jane asimiluar me kohe
    ketyre liberalizimi i vizave ju ben mire, ndoshta c'asimilohen duke pare perendimin dmth ti zhdukin ato traditat e felliqura arabe lol

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •