Close
Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 65
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-02-2003
  Vendndodhja
  u.k
  Mosha
  36
  Postime
  37
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Lufta e Trojes - Lufte midis fiseve Shqiptare

  Vellezer Ilir me vin shum keq qe historin ton na e kan vjedh te tjeret.
  Tema ime i perket luftes se Trojes, qe sic e dim u zhvillua rreth viteve 1200 P.K midis si historianet i quajne <Grekeve> dhe Trojaneve.
  Ajo lufte ndodhi por pjesmarresit ne te ishin fiset Ilire.
  Po jua shpjegoj qart dhe thjesht.
  Kush ishin Trojanet? Nga ana arkeologjike fiset Trojane kan pas shum gjera te perbashketa me ato Ilire, por un do tju permbahem
  fakteve Homerike.
  Lufta ndodhi ne 1200 p.k . Homeri nuk ben diference midis Trojaneve dhe Grekeve. Ata flisnin nje gjuh, per arsye se luftetaret kur dilnin ne duel nuk flisnin me perkthyes,armori ishte i njejte , edhe emrat e Zotrat i kishin te njejte.
  Nga gjith keto del qe Trojanet dhe Greket ishin nje popull,por kjo esht ne kundershtim me historin e Grekeve se dihet qe kolonite e tyre erdhen ne brigjet e Azise Minore ne vitet 700 p.k ,d.m.th 500 vjet pas luftes se Trojes.
  Konkluzioni esht ky ; lufta e Trojes uzhvillua midis dy fiseve te njejta , dhe meqenese nje nga fiset s ishte Grek atehere te dy nuk ishin Greke. Por meqenese nje nga fiset ishte Ilir [Trojanet] atehere edhe tjetri ka qene i tille, ose me mire si i quan Homeri Akaia dhe Danai qe sic dihet ishin emra shum te perdorur Ilir.
  Pra dhe ju Iliret e sotem duhet te jeni krenar per historin dhe rracen tuaj , paveresisht se na e kan vjedh te tjeret????
  Kushtuar familjes se Priamit qe u detyruan te emigrojne pas shkaterimit te Trojes

  RESPEKT

 2. #2
  carpe diem Maska e drini_nė_TR
  Anėtarėsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiranė, AL
  Mosha
  36
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime nė 11 postime
  Leonard ke tė drejtė qė thua se Trojanėt ishin Ilir, dhe ajo dihet edhe nga historjanėt e drejtė. Nė fakt ata ishin njė prej fiseve Ilire Dardane. Pėrsa i pėrket Grekėrve tė asaj kohe nuk di ē'tė them sepse s'kam njohuri pėr ta, por pėr Trojanėt dihet. Troja si qytet supozohet tė jetė nė Asinė e Vogėl siē e thatė edhe ju, dhe ishte shumė afėr ngushticės sė Dardaneleve (Dardanele ėshtė Dardania e vogėl ngaku kjo pikė e morri emrin). Njė nga udhėheqėsit e fisit Trojan kishte poashtu emrin Dardanus, ē'ka qė ėshtė ruajtur edhe nėpėr shkrimet Greke tė kohės mė tė afėrt tė luftės Trojano-Greke. Etimologjia e fjalės Trojė poashtu shpjegohet me anė tė shqipes sė sotme nga fjala troje, ose truall, pra aty ku ishin trojet, trullit, tokat ku ka njėrėz. Thuhet se pas mbarimit tė luftės ndodhi shpėrngulja e Trojanėve, dhe njė shteg qė ata duhet tė kenė ndjekur ėshtė kthimi nė Dardaninė e at'hershme. Shumė herė mė vonė kėsaj ka disa ndodhi qė pėrbėjnė pikpyetje se pse ndodhėn ashtu. Gjatė shekujve tė II-III pas krishtit dihet qė ka qėnė perjudha e Perandorėve Romakė me origjinė Ilire. Njėri prej tyre, njė nga mė tė famshim perandor tė Romės ishte edhe Kostantini i Madh me origjinė nga Nishi i Dardanisė. Ai njihet edhe pėr themelimin e qėndrės sė dytė tė perandorisė i cili ėshtė Stanbolli i sotėm ose Kostantinopoja. Ē'e shtyu kėtė perandor qė tė themelontė njė qytet aq tė rėndėsishėm pikėrisht nė atė vėnd. Njė nga arsyet shumė kuptimplot ėshtė pozita gjeografike shumė e favorshme, por unė besoj se ka pas edhe njė arsye tjetėr. Banorėt e asaj treve duhet tė kenė qėnė fis ilir, dhe se Kostandini ėshtė nė djeni tė kėsaj. Kot nuk ėshtė edhe ngushtica e Dardaneleve njė nga rrugėt qė mund tė tė lidh me Azinė e Vogėl dhe qė ndodhet pranė Stambollit.
  Gjithėsesi ka edhe shumė gjėra qė pėrveēse mund tė jenė vjedhur, sot janė tė humbura nė errėsirėn e kohės. Mbase kėshtu ka dashur Zoti.
  Shumė Nderime dhe Respekt
  drini.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Dreri
  Anėtarėsuar
  02-06-2002
  Vendndodhja
  Florida
  Postime
  656
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  oh .....te pakten Kalin e trojes mos ua lini Ilireve...se...eshte simbol i keq...lol
  muzg i heshtur

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Dreri pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 5. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-02-2003
  Vendndodhja
  u.k
  Mosha
  36
  Postime
  37
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Keto pyetje u drejtohen atyre qe kan njohuri mbi ngjarjet per luften e Trojes,.
  Kush ishin Trojanet dhe cilet ishin Greket?
  Ku ishte kufiri midis tyre d.m.th me afersi?
  C fare ndodhi pas luftes se Trojes? Si ka mundesi qe <Greket> pasi pushtuan Trojen u kthyen ne Greqi?
  Si shpjegohet qe Azia Minore pas luftes se Trojes u popullua me fise Ilire si Phrygjia, Lydia, Luka, Karia e,t,j?
  Pse keshtjellat e Mykenes ishin identike me ato Ilire,keshtjella te tilla ne i kemi akoma ,dhe Greket i quanin ato <Cykllopean Walls> apo kujtonin qe ato mure aq te lart dhe blloqe Gjigand vetem nje rrac si Sykllopet mund ti ndertonin ?
  Si shpjegohet qe gjat luftes se Trojes Greqia ishte e ndare ne disa mbreteri te vogla ,kultura e te cileve ishte identike me ato Ilire dhe Azin Minore?
  Dhe se fundi kur Mykenasit e Agamemnonit dhe Menelaos ishin Grek pse Inskripcionet qe jan gjetur ne Pylos, Krete,Cypros te cilat i perkasin viteve 1200p.k [ Linear A dhe B ] nuk jan ne gjuhen Greke?????
  Pres pergjigjet tuaja ,dhe pasi ti kem marr ato do ju dergoj te miat.
  RESPEKT

 6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Leonard Alili pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 7. #5
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  The Illyrians
  In beginning our survey of Iron Age Indo-European peoples, it may be well to choose the earliest instance in which we can definitely identify a language with a culture and a racial entity. This is true of the so-called Hallstatt culture associated with the Illyrian branch of Indo-European speech. Although usually classified with Centum, Illyrian, like Tokharian B, belonged to an ancient form of Indo-European which perhaps antedated the clear segregation into Centum and Satem. 15

  This culture arose in central Europe, with southern Germany and Austria as a focus, sometime shortly after the beginning of the first millennium B.C. It developed out of local Bronze Age origins carried over from the Urnfiels, and in turn from Aunjetitz. Other Middle and Late Bronze Age influences reached it, particularly that of the tumulus culture of the south German highlands; likewise both cremation and the use of iron were introduced from outside. Still, whatever the complexity of archaeological detail, the Hallstatt civilization may be considered primarily the work of the indigenous central European population, with little if any accretions.

  The Hallstatt culture spread in many directions, including the southeast, where it penetrated Bosnia, and eventually Albania. It moved slowly northward, until it reached the Scandinavian and North German area, bringing iron to these regions relatively late; while to the southwest, it crossed France and penetrated Catalonia. To the immediate south, it likewise spread over the Alps into Italy, where the invading Illyrians split into a number of local tribal groups, including the Veneti. It would be foolish to claim that every site with Hallstatt cultural remains carries the bones or ashes of Illyrian speakers. This may only with certainty be asserted for the central area, and for the regions immediately adjacent, while in the west it is fairly certain that some of the peoples in a Hallstatt level of culture were actually Kelts.

  The Hallstatt crania from Austria, including those from the type site itself, form a reasonably homogeneous, entirely long-headed group. 16 (See Appendix I, col. 32.) This group is the legitimate, local successor to the Aunjetitz, and like the latter it resembles the Danubian Neolithic series in many respects. In certain characters, however, it leans in a Corded direction, and these include a heightening of the orbits and a narrowing and lengthening of the nose. Certain of the individual crania are of definitely Corded type. Morphologically, as well as metrically, most of these skulls may without difficulty be designated as "Nordic"; the browridges are moderate, the foreheads moderately sloping, the occiputs protruding, the parietals flattened, the malars compressed, the mandibles deep. The stature was apparently moderately tall. 17

  The Austrian Hallstatt series has close connections in two directions: first, with the local Bronze Age and Neolithic populations of central Europe, which preceded it, and second, with the Germanic "Reihengräber" people who followed it after a Keltic interruption. The similarity between Hallstatt and Germanic crania is a commonplace; and if the Reihengräber people were "Nordic", as is generally conceded, then so, in all likelihood, were the Hallstatt people.

  The significance of this double continuity is great. It traces the Nordic racial type, in skeletal form, back to the Early Iron Age, and derives this with little alteration from the preceding Age of Bronze. The Bronze Age population which was thus the ancestral Nordic one was in turn derived from a mixture between the local Danubian Neolithic people, who came from the east, and the later Corded invaders. The complexity of the Middle and Late Bronze Age, therefore, and the disturbances caused by the introduction of cremation, during the latter part of the epoch, did not interrupt the racial continuity of central Europe, where racial movements, during the Late Bronze Age, seem to have been somewhat simpler than those of culture.

  Let us turn to the specific problem of the Illyrian racial composition. So far, we have been dealing entirely with the Hallstatt remains from Lower Austria. The Hallstatt cemetery itself dates from the middle and later thirds of the period; but the neighboring Early Hallstatt site of Statzendorf, from which a series of five crania have been taken, contains nothing but long-headed examples, and these are the same as those from the type site itself. So the Hallstatt site is racially typical of the entire period.

  When we move to southern Germany, however, which was equally involved in the development of this culture, we find no such racial uniformity. Crania from Württemburg, Bavaria, and the Bavarian Palatinate include, with the usual Austrian Hallstatt type, a large minority of brachycephals which may be considered as survivals from the Bronze Age. 18 These include both planoccipital crania of the original Bell Beaker type, and a curvoccipital brachycephalic type which shows a Borreby relationship. It would appear, then, that in southwestern Germany, Hallstatt Nordics had invaded the region and had mixed with the Bell Beaker Dinarics and the old Borreby sub-stratum.

  A large series from the Spreewald, situated to the north of this area and on flat land, consists entirely of purely dolichocephalic crania of the regular Austrian Hallstatt type, 19 which was apparently at home in the lowlands of central Europe, but not in the highlands, which had already given shelter to a tenacious brachycephalic population. In Bohemia and Silesia, as one would expect, Schliz finds typical Hallstatt dolichocephalic forms in small collections from each of these regions. One out of five Bohemian crania was brachycephalic, and none in a series of four from Silesia.

  The generalization announced in the preceding paragraph applies likewise to Switzerland, where the Hallstatt culture, like that of the Bronze Age, penetrated slowly, while the older economy and technique which had survived in parts from the Neolithic persisted in large measure. Both long-headed skulls and those of brachycephals are found, as is to be expected. In the available Hallstatt material, the majority of crania are brachycephalic. 20

  Let us turn southeastward and follow the Dinaric Alpine chain in the direction of the Balkans. In the mountainous section of southern Austria, the Hallstatt Nordic type is in the minority. Out of six skulls from Carniola, three are round headed and one is mesocephalic. The brachycephalic types seem without question to be predominantly Dinaric. In Croatia, however, seven adult skulls are all long healded, of the usual Hallstatt type, while two infantile skulls show brachycephaly.

  In Bosnia, we come to the famous site of Glasinac, 21 where a comparatively large series of relatively late Illyrian remains contains again a mixture of types. The majority of the skulls are long headed and these show the same mixture of Danubian and Corded elements which we have already seen at Hallstatt itself. A few of the individual crania are very large, and reproduce the Corded prototype quite accurately. The brachycephalic skulls, although in the minority, are numerous enough to permit one to determine their racial affiliation with some accuracy. Almost all belong to what might be called a modern Dinaric racial type. The skulls are moderately large with flattened occiputs, straight side walls, rather broad foreheads, and a very prominent nose, in the one instance in which the nasal bones were preserved. 22 The jaws are very broad with an excessive bigonial diameter, but not noted for their depth.

  Metrically, these brachycephalic crania resemble the Bronze Age series from Cyprus, but are, on the whole, a little larger. They fall, as a matter of fact, into an intermediate position between the Cyprus series and the Bell Beaker group from the upper Rhineland, but in morphology are identical with both. There is no doubt that we are dealing in this instance with a form of Dinaric which anticipates the modern population of Bosnia.

  This is the first occurrence of crania of this type in the Dinaric Alpine region in any considerable numbers. We have already seen, however, that this same type had entered these mountains by the beginning of the Bronze Age, in connection with the eastward movement of the Bell Beaker peoples. The round-heads at Glasinac and in Carniola may have been the descendants of these Bell Beaker refugees. It is also possible that this racial type may have been reėnforced by migrations from the southeast, but there is no archaeological evidence to favor such a theory.

  As the Illyrians spread southwestward along the Dinaric Alps into Montenegro and Albania, they apparently blended with an indigenous brachycephalic mountain population which may have been more numerous than the invaders; for, with some additions and modifications, it persists as a predominant element today. In a small series of early Christian crania from a site near Split on the Dalmatian coast, 23 both Dinaric brachycephals and a few long-headed crania are represented. In Albania, a country which is almost completely unknown archaeologically, a single skull which belonged to a Romanized Illyrian group has been found in an Iron Age site in the tribe of Puka. 24 This skull is mesocephalic, and seems, insofar as we may judge, intermediate between the Illyrians of the old type and Dinarics.

  The significance of our study of the Illyrian peoples is as follows: on the plains of south central Germany and Lower Austria, where the Hallstatt culture arose, the racial type involved was skeletally a Nordic one. By this term we must understand that the Illyrian central type was similar in cranial dimensions, proportions, and general form to that of the Germans of the Völkerwanderung period. Historical evidence as to the pigmentation of the Illyrians is conflicting, 25 and insufficient to warrant the formation of an opinion on this matter. This "Nordic" type is no special or separate race, but merely a variant of the larger Mediterranean family, of an intermediate metrical position.

  It finds a ready prototype in the Bronze Age population which stretched from Austria to Siberia, and which was in turn the product of mixture between Danubian peasants and Corded invaders. It seems most likely that the Illyrians were largely the descendants, more specifically, of the Aunjetitz people, through an Urnfields medium, or of some similar physical blend composed of identical racial ingredients.  Notes:

  15. Whatmough, J., The Foundations of Roman Italy, p. 177.

  16. Through combining several series, 24 adult male crania may be assembled.

  Hochstetter, F. von, MAGW, vol. 7, 1878, pp. 297-318.
  Rosendprung, L., M., MAGW, vol. 66, 1936, pp. 338-344.
  Schliz, A., AFA, vol. 37, 1910, pp. 201-251.
  Schurer von Waldheim, Hella, MAGW, vols. 48-49, 1919, pp. 247-263.
  Weisbach, A., MAGW, vol. 18, 1888, pp. 51-52.
  Zuckerkandl, E., MAGW, vol. 13, 1883, pp 89-118.

  17. Matiegka, H. (MAGW, col 41, 1911, pp. 348-387), fails to segregate Hallstatt from Aunjetitz long bones, implies that both are the same, with a mean stature of 168 cm.

  18. Schliz, A., AFA, vol. 37, 1910, pp. 202-251.
  Schultz, B., K., VGPA, vol. 3, 1929, pp. 5-12.

  19. Götze, A., PZ, vol. 4, 1912, pp. 264-350. This cemetery, unfortunately, was used at two periods; from 1000 to 500 B.C. when it was a Hallstatt graveyard, and from 500 A.D. on, when it was occupied by Slavic Wends. It is impossible to state how many of the crania belong to the Hallstatt people, and how many, if any, to the Slavs, but in either case the series represents one unified physical type of Hallstatt affinity.

  20. Schlaginhaufen, O., VNGZ, vol. 79, 1934, pp. 220-270.

  21. Weisbach, A., WMBH, vol. 5, 1897, pp. 562-576.

  22. In all of the Glasinac crania the facial bones are missing.

  23. Horvath, A., MAGW, vol. 36, 1906, pp. 239-248.

  24. Lebzelter, V., AFA, vol. 45, 1919, pp. 143-146.

  25. Lebzelter, V., MAGW, 1929, vol. 59, pp. 61-126.

  Autori me siguri, nuk ka dijeni per shqiptaret dhe per shqipen, si dhe bazohet shume ne antropologji (edhe ketu jo drejt duke mos njohur shqiptaret mire) sepse nuk lidh illiret aspak me Shqiperine dhe Shqiptaret apo fare pak por une dua ketu te cek faktin se te gjithe ishin illire dhe kane prejardhje illire , si dhe studimet e tija nuk futen thelle ne lashtesi, por eshte shume me rendesi fakti, qe illire ka qene e gjithe Europa, dhe une mendoj edhe pse nuk jam historian apo studiues i lashtesise, por duke u bazuar ne gjithe ato shkrime te historianeve qe une kam arritur te lexoje e sidomos ato ne lidhje me gjuhen shqipe qe nga historiane dhe linguistet serioze po konsiderohet edhe gjuha e pare e folur., pra une mendoj se gjuha shqipe dhe illiret ishte ndoshta edhe gjithe bota ne lashtesi, por pastaj dale ngadale ka ardhur te evoluimet e pjeseve te kombit tone dhe gjuhes ne gjuhe te reja.
  Pershendetje
  Rrofshin Shqiptaret e Bashkuar dhe Shqiperia e Bashkuar
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 8. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar dodoni pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 9. #6
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Ky historian shihet se nuk di se perandoria Illire njihet qe nga 1225 pk. me mbret Hyllus nga i cili edhe e merre emrin , ne Ballkan.
  Edhe njehere pershendetje
  Rrofshin Shqiptaret e Bashkuar dhe Shqiperia e Bashkuar
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 10. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar dodoni pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 11. #7
  Larguar Maska e cunimartum
  Anėtarėsuar
  07-06-2002
  Vendndodhja
  Canada
  Mosha
  36
  Postime
  680
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  cudi ne fakt cudi si s'paskemi ditur tere keto gjera po me vika mire ama edhe po mos te jene te verteta hic prap me vjen mire
  Fen e ke krejt personale. MEMEDHEUN E KEMI TE PERBASHKET.

 12. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar cunimartum pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 13. #8
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  cunimartum u befsh burre i martuar, e edhe une nga burre ne burre i martuar (hahah). Qe te dish duhet te studiosh, dhe ashtu do te vjen hala me mire, me respekt.
  Keto studime ne lidhje me historine tone te lavdishme se pari kane filluar te dalin ne drite nga te huajt, edhe pse edhe tani jane te huajt qe botojne shume me shume vepra ne lidhje me historine tone te lavdishme, edhe pse nga ana jone kane dalur shume historiane te zote dhe kane ndihmuar shume ne kete pune. Urojme qe te kete sa me shume dhe te dalin te drite te tera.
  E gjithe kjo eshte me se e vertete.
  Pershendetje
  Rrofshin Shqiptaret e Bashkuar dhe Shqiperia e Bashkuar.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 14. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar dodoni pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 15. #9
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Mua me duhet me se me vend thenia e Herodotit se pellasget (per te cilet historiane pajtohen se ishin te njejte me etrusket), jane krijues te racave njerezore, dhe se ne jemi te vetmit pasardhes direkt dhe trashegues te vetem te gjuhes se folur prej tyre, kurse kombet tjera jane te gjitha te krijuara sic thote edhe Herodoti nga stergjysherit tane.
  Pershendetje
  Rrofshin Shqiptaret e Bashkuar dhe Shqiperia e Bashkuar.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 16. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-02-2003
  Vendndodhja
  u.k
  Mosha
  36
  Postime
  37
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Dodon ke te drejte kur thua se ne jemi te vetmit pasarthes te Pellasgeve dhe ata ishin rrace e vjeter,por jo,si mund ta them <Very ancient>.Gjate periudhes Helenistike Pellasget njiheshin si rraca andecedente a tokes greke.d.m.th kur greket erdhen ne ballkan Pellasget ndodheshin aty,dhe historianet greke me termin Pellazg quajten ate fis qe ata gjeten atje,por kjo s do te thote qe keta Pellazg ishin me antike se fiset e tjera Ilire.
  Une tani po mundohem te gjej origjinen e sakte te rraces Ilire dhe besome eshte shume e veshtire,edhe historianet me antike dhe ata moderne nuk kane mundur te bien nje shpjegim te plote rreth saj.
  Deri tani kam arrit ti gjurmoj faktet historike te pakten 1000vjet para Pellazgeve,dhe do mundohem te zbuloj se cili ishte fisi i pare Ilir,si , dhe nga erdhi ne token Ilire d.m.th behet fjale per vitet 4000-3000 P.K, kur Greket akoma se kishin perfunduar transformimin e majmunit ne njeri.

  Respekt per Iliret kudo qe ndodhen

 17. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Leonard Alili pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 18. #11
  Survivor Maska e Orku
  Anėtarėsuar
  13-02-2003
  Vendndodhja
  Oqean
  Mosha
  37
  Postime
  981
  Faleminderit
  0
  12 falenderime nė 12 postime
  Leonard meqenese paske studiuar dua te te bej nje pyetje per te cilen jam shume kurioz te kem pergjigje sa me te plote.

  Dihet qe ne periudhen e lulezimit te Ilireve kane qene tre perqendrimet juridiko-politike me te medha qe shtriheshin ne ballkan. Mbreteria Dardane, Mbreteria Ilire dhe Mbreteria e Epirit.

  Une dua te di ne se gjuha e komunikmit ne keto tre sisteme ka qene e njejte.

 19. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Orku pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 20. #12
  i/e regjistruar Maska e Pelasgian
  Anėtarėsuar
  16-06-2002
  Vendndodhja
  Londer
  Mosha
  50
  Postime
  391
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Kali i Trojes

  Virgil

  "Perse e ndertuan kete kali aqe te madh? Kush eshte krijues i tij?
  Per qfare qellimi? Qfare objekti religjioz apo makine luftarake eshte?
  Ai foli: tjetrin: i shkolluar ne artin dhe mashtrimet Pellazgjike.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 21. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Pelasgian pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 22. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-02-2003
  Vendndodhja
  u.k
  Mosha
  36
  Postime
  37
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Mr, Orku: Une jam i sigurte qe ti e di pergjigjen por megjithate une po te dergoj versionin tim.
  Mbreti i fundit the me fam i Epirit dihet qe ishte Piro, ti the ne e dime shume mire qe ai u rrit te fisi Ilire i Taulanteve the kur ai arriti moshen e burreris mori per grua Brikenen, bijen e mbretit te Dardaneve, Barthylit.
  Gjithashtu familia e Piros prej shume brezave kishte pas marrthenie te mira krushqie me fisin Ilir te Maqedonise.
  Eshte obvios qe derisa Piroja u rrit te Taulantet the gruan e mori nga Kosova (Dardania) ata nuk i flisnin njeri-tjetrit me PERKTHYES.
  Ky eshte thjeshte (common sense) se dihet qe fiset Ilire nuk kan lene ndonje shkrim, the nuk ka prova c'fare gjuhe ata kane folur.

  respect
  keep it real
  aaaj

 23. #14
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Une kam lexuar se Pirroja ka pasur edhe lidhje familjare me Leken e Madh, sigurisht per kete Leonard ju dini shume me shume nga une.
  Pershendetje
  Rrofshin Shqiptaret e Bashkuar dhe Shqiperia e Bashkuar.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 24. #15
  Survivor Maska e Orku
  Anėtarėsuar
  13-02-2003
  Vendndodhja
  Oqean
  Mosha
  37
  Postime
  981
  Faleminderit
  0
  12 falenderime nė 12 postime
  Faleminderit per pergjigjen (per te cilen mendoja se duhej te ishte kjo qe me dhe por nuk kisha informacion)

  Nuk di nese pergjigja jote eshte formula e afruar per kete problem edhe nga historianet apo ekzistojne edhe fakte te tjera, sepse thjesht fakti qe Pirro u rrit ne nje ambjent ilir dhe u martua me nje princeshe dardane nuk perben argument, ki parasysh se Augusti studioi ne Iliri dhe donte te martohej me Kleopatren.

  Gjithsesi une mendoj se prova me e forte eshte vazhdimesia e se njejtes gjuhe ne te njejten shtrirje gjeografike ne shekujt pasardhes.

  Ajo qe me mahnit dhe mrekullon me shume nga kjo histori eshte se si ka mundesi qe kjo gjuhe te jete konservuar per nje kohe kaq te gjate ne nje shtrirje gjeografike relativisht te gjere ne mungesen e plote te nje sistemi te centralizuar pa arritur te fragmentarizohet deri ne ate mase sa te jete e pakuptueshme per ata qe e flasin (fjala vjen dialektet e italise)

  Mendoj se gjuha eshte stolia me e bukur e shqiptareve.

 25. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Orku pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 26. #16
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Aristidh Kola ne librin e tij Arvanitasit dhe Prejardhja e Grekeve thote se ne Greqine kryengritese dhe parakryengritese gjuha e popullit ishte ajo arberishte, pra qe te gjithe ata kane qene shqiptare deri para 180 viteve, kurse edhe sot jane me miliona qe hala flasin gjuhen shqipe ne Greqi, pa perfshire Camerine ketu, pretendimet greke per Epirin kane qene te bazuara vetem ne fe dhe ne asnje gje tjeter,si shqiptare te greqizuar qe jane, sic e thote edhe Kola, sepse ne ate kohe nuk kishte gjuhe shqipe te shkruar dhe gjuha greke ishte krijuar nga shqiptaret e atyre aneve per shkolle, sic e shpjegon edhe Kola, dhe pretendimet e tyre per Epirin bazohen vetem ne fene e nje pjese te shqiptareve te Epirit ortodokse, sepse ata kane dashur te krijojne nje shtet ortodoks, mirepo poqese ata do te krijonin nje gjuhe tamam shqipe ashtu edhe sic flitet do te ju bashkangjiteshin edhe shqiptaret e tjere ortodokse te ketyre aneve dhe te gjithe shqiptaret, dhe keshtu u be ndarja midis shqiptareve greke dhe shqiptareve te sotem. Mirepo te mos harrojme faktin se ende ka me miliona shqiptare ne Greqi pa perfshire Camerine qe kane dashur dhe duan (perkunder represionit shqiptaro-grek) qe te jene shqiptaro-shqiptare.
  Epiri, bazuar ne fakte dhe historine boterore kurre nuk ka qene shqiptaro-greke, as ne lashtesi e as kurre hic, dhe kete duke u bazuar edhe ne historiane te lashte shqiptaro-greke.
  Epiri qe ne lashtesi ka qene banuar nga fiset illire kaone (nga i cili rrjedh edhe Pirroja) molose dhe thesprote. Pra per qe ka qene Epiri edhe ne lashtesi dhe gjithmone ka qene illir shqiptaro-shqiptar, nuk ka asnje dyshim nga historiografia boterore dhe ajo shqiptare, dhe kjo theze as qe mund te hidhet dhe nuk eshte hedhur sepse nuk ka baza.
  Pershendetje
  Rrofshin Shqiptaret e Bashkuar dhe Shqiperia e Bashkuar
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 27. #17
  i/e regjistruar Maska e gladiator
  Anėtarėsuar
  12-02-2003
  Vendndodhja
  Iliria
  Postime
  217
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Dodon;
  Mos u lodh te diskutosh per genjeshtrat e historianeve Greke ;
  Cke thene ti dhe Leoja jane mese te verteta ;
  Greket nuk thone vetem per Epirin qe eshte i tyre por ata pretendojne se kufiri duhet te jete te lumi Shkumbin;
  Kur zonja Durham e pyeti nje gjeneral grek pse ju greket po e pushtoni Epirin kur ai su perket juve ,ky i fundit u pergjigj.
  < Oreksi vjen duke ngrene > ;
  Pergjigja e gjeneralit sqaron gjithcka;

 28. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar gladiator pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 29. #18
  i/e regjistruar Maska e gladiator
  Anėtarėsuar
  12-02-2003
  Vendndodhja
  Iliria
  Postime
  217
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Leonard faleminderit per informacionin rreth luftes se trojes.
  E kam lexuar Iliaden dhe Odisene qe i vogel dhe me kan pelqyer
  shume,por tani qe e mesova te verteten rreth asaj lufte jam duke i lexuar perseri.
  Ti ke shume te drejte kur thua qe lufta u zhvillua midis fiseve te nje rrace,sepse edhe Homeri vete,nga menyra se si ai e shpreh ngjarjen i simpatizon te dy palet pa dallim.
  Gjithashtu ne Troje ndodheshin tempujt e Zotrave <Greke>,ku Trojanet u benin sakrifica .
  Te kapitulli 6, kur Sarpedoni tregon origjinen e tij, ai thote se pasi kishte vrare dike ne Akaia emigroi te Trojanet ,ku atje u rrit ,dhe u martua me nje princes Trojane.Pra keto jane vetem disa fakte.
  Me vin shume keq qe historia jone eshte bere lemsh.
  Se kuptoj pse historianet Enverian nuk i dhane rendesi historise se lashte ,por i mbushen librat me prralla me partizan.
  Leo edhe nje here rrofsh per informacionin
  .

 30. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar gladiator pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 31. #19
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime nė 475 postime
  Citim Postuar mė parė nga gladiator
  Me vin shume keq qe historia jone eshte bere lemsh.

  Se kuptoj pse historianet Enverian nuk i dhane rendesi historise se lashte ,por i mbushen librat me prralla me partizan.

  .
  Do vije dita qe ai lemshi i historise do cpeshtillet. Sa per historianet enveriane ata mire qe ben dhe aq sa bene. Kur ke nje bote te tere qe merret akoma me qyfyret e Shlimanit, historianet tane mund te thuhet me plote gojen se e kane te justifikuar 'apatine' e tyre.

 32. #20
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  tek katalogu i anijeve gjoja greke,vihet re se pellazget e thesalise dhe fisi ilir perrebejve merrnin pjese nga pala agresore,pra barbare per greket e mevonshem
  kurse tek aletatet trojane kemi fisin ilir te dardaneve dhe fisin ilir te pajoneve,pa llogaritur faktin qe troja ishte qytet dardan i themeluar nga Hylli II (hyllos) prej te cilit u quajt Hyllion(ilion)...

  Mbi iliresine e trojaneve ka prova shperthyese,mbi iliresine e akejve prova te pjesshme,por te mjaftueshme besoj ....
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 33. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Hyj-Njeriu pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Video e ushtarėve grekė nė Internet indinjon shqiptarėt
  Nga Ingenuous nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 207
  Postimi i Fundit: 22-09-2011, 14:58
 2. Gjergj Kastrioti sipas pikėpamjeve antishqiptare
  Nga Davius nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 77
  Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45
 3. Letėrsia Shqiptare
  Nga [A-SHKODRANI] nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-10-2005, 14:02
 4. Historia E Shqiptareve, Nga Iliret E Lashte, Ne Eren E Islamit
  Nga ORIONI nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-06-2005, 13:02

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •