Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 31 prej 31
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e SKIFTERI&12.05
  Antarsuar
  04-11-2007
  Postime
  424
  Faleminderit
  9
  8 falenderime n 8 postime
  a ka ndryshu projekti apo eshte aje i fillimet. si do qe te jete ky eshte projekt qe duhej te ishte i perfunduare tanime.

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e shalja1
  Antarsuar
  18-05-2009
  Postime
  429
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  a ka mundesi me dite se kah po i bie kjo rrug ta blej do toke per nje fitim te vogel . A DI KUSH SE KJO TRASE KAH DO TE NDERTOHET..

 3. #23
  Perjashtuar
  Antarsuar
  27-02-2010
  Vendndodhja
  nga KOSOVA e SHQIPERIS
  Mosha
  31
  Postime
  2,847
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 8 postime
  per fat te keq keta qe e quajten veten krah i luftes ne vend qe te na lidhte me presheven e cila per qdo dit po shprazert nga shqiptaret te cilet po jen te detyruar nga regjimi serb te braktisin vendin e tyre, po na lidh me beogradin

  une jam kunder kesa rruge

  po te na lidhte me preshev do isha po edhe pse ne nuk kemi nevoj per rrug te till per momentin sepse kosova ka nevoj per gjera tjera te cilet jan elementare

 4. #24
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime
  Bravo Thaci per guximin e treguar ne ndertimin e kesaj rruge!

  Ashtu sic e urova Berishen per guximin qe tregoi duke kapercyer njemije e nje pengesa te brendshme, per te ndertuar segmentin Rreshen-Kalimash, njejte duhet vepruar dhe per Thacin!

  Ky eshte nje investim me vlera te pallogaritshme per te nesermen e kombit shqiptar dhe per rolin gjithnje e ne rritje te faktorit shqiptar ne Ballkan.

  Edhe ne nje teme tjeter e kam pas thene se Kosova, Shqiperia dhe shqiptaret ne Maqedoni duhet te mendojne seriozisht per tunelin qe lidh Prizrenin me Tetove!

  S'ka zhvillim e unitet kombetar pa infrastrukture!

  Me heret e pata quajtur Berishen nje Bismarck shqiptar, vetem nga fakti se ai pati guximin ta shohe Shqiperine pertej 28748 km!

  I pari kryeminister qe pati guximin te shembe pengesat e krijuara nga natyra dhe nga ata qe na deshen ne jete te jeteve te ndare me tela me gjemba!

 5. #25
  Perjashtuar
  Antarsuar
  27-02-2010
  Vendndodhja
  nga KOSOVA e SHQIPERIS
  Mosha
  31
  Postime
  2,847
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 8 postime
  [QUOTE=Llapi;2651972]Brari
  i njejti model e kualitet si ne Kroaci do te ndertohet edhe ne Kosove
  po model i kemi rruget e kosoves te cilat ende pa mbush nje vjet po shkatrrohen dhe fajet nuk i kan kompanit sepse edhe kompania me e dobet ne kosov eshte ne gjendje me shtru rrug me garancion 10 vjeqar mirpo problemi qendron te qeveria qe merr rryshfet gjysmen e parave

  ket e ka Premtue Fatmir Limaj
  dhe jam i sigurt se qka e flet edhe e realizon Fatmiri
  po lej ti zagart qe lehen neper forume
  shokit me mir pranoj te behem zagar sesa hajn e tradhtar sepse une nuk mundem mi hanger parat e popullit e popullin me len me jetu ne mjerim shiqoj pallatet e tyre dhe do i kuptosh se qka jan, mu as bab e as babgjysh nuk kan vjedh e as une nuk do e bej nje pun


  e qe su konvenon ndertimi i kesaj rruge qe i lidh shqiptaret hiq
  por per fat te mire sdo ti pyet kush as kur eshte bajrami i qenve
  shokit mu me konvenon kjo rrug me shum sesa ty sepse profesioni im eshte shofer kamioni dhe une dit e nat ndoshta jam neper rrug dhe per mu do jet nje lehtsim shum i madh mirpo une nuk pranoj qe une te me lehtsohet ndersa te tjeret te shkatrrohen me mir pranoj te vozis neper gropa sesa te shoh te tjeret ne mjerim e posaqerisht veteranet e uqk

  shokit une nuk du autostrad
  kur rruget e kosoves jan te mbushura me lyps
  une nuk du autostrad kur vteranet e uqk nuk kan me qka ti ushqejn femijet e tyre
  une nuk du autostrad kur pacientet vdesin neper spitale ne munges te mjeteve materiale
  une nuk du autostrad kur populli im vuan nga varfria
  une nuk e kam zemren e bishes qe te mendoj vetem per veten time ndersa te tjeret le te shkatrrohen

  qka mendon ti
  a me mir eshte qe veteraneve te uqk tju sigurohet buka apo te ndertohet autostrad , ti mundesh me than qe ska veteran qe hjek per buk nese sbeson eja une do te gjej veteran te uqk i cili nuk ka asgje dhe jeton ne nje shtepi e cila eshte me e keqe se shtalla dikur ja kishte fal jeten kosoves dhe luftonte ne pikat me te rrezikshme siq ka qen pika e duhles ndersa sot jeton ne mjerim

  a ma mir eshte me maru autostrad apo me mir do ishte me punsu me mijra puntor me keto para deri ne 10 mij vende pune do mund te ju siguroheshin nese do investohej ne tjeter lami

  a ma mir eshte qe tju ndihmohet lypsave qe bredhin rrugve te kosoves apo te ndertohet autostrada

  a me mir do ishte te sheroheshin ata pacient te cilet nuk kan para per sherim apo te ndertohet autostrada

  derisa rruget e kosoves jan perplot lyps une do jem kundra autostrades sepse pa autostrad mundem me jetu ndersa keta lyps dhe me mijra te varfer te tjer pa buk vdesin

  une jam kunder autostrades derisa te smurve tju sigurohej sherimi sepse pa autostrad mundemi me jetu ndersa keta te smur pa mjekim dhe barna vdesin

 6. #26
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  shoki ti mos daq autostrad shko ankohu ne kishen e graqanices atje esht vendi per ankesa per juve qe u pengon kjo autostrad

 7. #27
  Perjashtuar
  Antarsuar
  27-02-2010
  Vendndodhja
  nga KOSOVA e SHQIPERIS
  Mosha
  31
  Postime
  2,847
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga Llapi Lexo Postimin
  shoki ti mos daq autostrad shko ankohu ne kishen e graqanices atje e keni vendin ju qe u pengon kjo autostrad
  shokit une kam gjamin ku lutna per gjdo dit

  mu nuk me pengon autostrada por mu me dhimbsen gjysma e popullit te kosoves i cili jeton ne mjerim

  emblemen e uqk po e mban por a e ke shiku ndonjeher se si jetojn veteranet e uqk a i ke pyt ndonjeher se si ndihen

  a e ke shiku ndonjeher emisionin edhe une jam kosov nese e ke shiku ather pa u mbyll ky emision neve nuk na vyn autostrada sepse keto rrug qe jan i plotsojn nevojat tona

 8. #28
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  U nnshkrua kontrata me konsorciumin "Bektel-Enka"

  Ministria e Transportit nnshkroi kontratn me Konsorciumin Bektel-Enka pr fillimin e punve pr autostradn VrmicMerdare. Ministri Fatmir Limaj tha se realizimi i ktij projekti do ti mundsoj Kosovs t lidhet me tregun ndrkombtar....

  Nga sot do t filloj hapja e nj korridori ndrkombtar t vendit ton, q do t na duhet neve t lidhemi me t tjert dhe t tjert t lidhen me neve. Ne duam q rrugt tona t lidhen me ato q kan fqinjt dhe t na drgojn npr t gjitha ant e bots, tha ministri Limaj.
  Ndrkaq, Mike Adams president i "Bechel dhe Enka" tha se ky bashkpunim me Qeverin e Kosovs do shrbej n zhvillimin edhe t ekonomis s vendit.
  Kontrata u nnshkrua n pranin e kryeministrit Hashim Thai, i cili vlersoi se realizimi i projektit pr autostradn Vrmic - Merdare dshmon se Kosova ka krijuar ambient pr investime kapitale. Kryeministri tha se ky projekt do t mundsoj edhe hapje t vendeve t puns pr shum kosovar.
  Ky projekt i ndrtimit t autostrads i ndihmon qytetart , duke u krijuar mundsi t reja t lvizjes s lir. E integron shtetin e Kosovs fuqishm n rajon.. Ndrtimi i autostrads do t krijoj m mijra vende t reja t puns. Autostrada me standarde m t larta ndrkombtare do t modernizoj shtetin ton, tha kryeministri Thai.
  Ndrkaq, ambasadori i SHBA-s n Kosov Kristofer Dell, realizimin e autostrads e cilsoi si simbol t afrsis ndrmjet Kosovs dhe Shteteve t Bashkuara t Ameriks.
  Jam shum i nderuar t jem ktu dhe t festoj bashk me popullin e Kosovs kt projekt historik. Ky projekt do ta ofroj Kosovn tregjeve botrore. Ky projekt afro 1 miliardsh sht i i madh sipas do standardi. Kjo autostrad do t jet simbol i afrsis ndrmjet SHBA dhe Kosovs, tha ambasadori Dell.
  Autostrada Vrmic-Prishtin- Merdar do t jet n gjersi prej 28 metrash me katr korsi ndrkaq projekti pritet t nis n fund t ktij muaji.

  RTK

 9. #29
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Brenda dy jave nis ndrtimi i autostrads

  Brenda dy javsh, do t fillojn punimet n ndrtimin e autostrads Vrmic-Merdare, ka deklaruar pr Radio Blue Sky pronari i Kompanis Enka, Sinan Tara. Sipas tij, m mir sht t ndrtohet rruga pa tunele, pasi ato sjellin rrezikun e ngritjes s kostos, q sht parashikuar t jet 700 milion euro....

  Postuar: 12:54:46 / 13.04.2010


  Brenda dy jave do t mbahet ceremonia e vnies s gurthemelit. Dhe, menjher duhet t fillojm n mnyr q edhe ti shfrytzojm kto ditt e bukura pranverore, thot Tara.

  Miliarderi i njohur edhe nga revista prestigjioze Forbes, Sinan Tara, sht i njohur me diskutimet q po bhen n Kosov n lidhje me trasen e autostrads. Ai, shprehet se, m mir sht q autostrada t ndrtohet pa tunele.

  Mendimi im sht se m mir sht t gjendet nj zgjidhje e ndrtimit t rrugs pa tunele, sepse, tuneli edhe kushton m shtrenjt edhe nuk po dihet sakt kostoja. Pra, rruga me tunele sht nj zgjidhje q prmban rrezikun e ngritjes s mimit, ka shpjeguar Tara.

  Tara shprehet se makinerit e para do t vijn nga Shqipria, pasi sht m afr, prderisa, do t sillen edhe t reja nga Turqia.

  Do t sjellim nga Shqipria menjher ato ka mund t sillen, por, normalisht, nuk do ti sjellim vetm nga Shqipria, do t sjellim edhe makina t reja nga Turqia, pastaj, mund t sjellim edhe nga Rumania.

  Ai i vlerson pozitivisht kushtet e puns dhe t investimit n Kosov. Pr sa i prket terrenit, ai thot se n Kosov terreni sht m i prshtatshm se n Shqipri.

  N kt aspect, ktu, sht m leht. Terreni natyror n Shqipri ishte shum i vshtir. Kjo ishte edhe arsyeja pse me mijra vjet atje nuk sht ndrtuar rruga. arja e maleve ka qen shum e vshtir. Pra, n ann teknike, atje, ka qen shum vshtir. Projekti i ktushm, n aspektin teknik sht m i leht.

  Tara thot se rruga do t kushtoj rreth 700 milion euro. Kur t dalin projektet n detaje, kjo shifr mund t lviz nga pak, m posht ose m lart. Mirpo, nuk mendon se do t ket ndryshime t mdha. Ndryshe, prejardhja e ktij miliarderi sht nga kto troje. Babai i tij, Sarik Tara, ka lindur n Shkup.

  (Muharrem Saraxholli) RTK

 10. #30
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime


  Limaj krkon cilsi nga ndrtuesit e autostrads
  Arsim Rashiti | 13-04-2010 16:15 CET

  Prishtin. Ministri i Transportit, Fatmir Limaj, u ka krkuar prfaqsuesve t kompanive ndrtuese t autostrads Vrmic- Merdar q ta rrisin cilsin e puns, si dhe t investojn n profesionalizmin e stafit, pasi q, sipas tij, 40 pr qind t punve n autostrad do ta kryejn kompanit vendore.

  Kto komente ministri Limaj i ka br t martn n Kuvendin e 7 zgjedhor t Shoqats Kosovare pr Ndrtimin e Rrugve (SHKNRR).

  Sipas Limajt, ngritja e cilsis n pun, si dhe profesionalizmi i puntorve duhet t ndodh
  pasi q, si ka thn ai, Kosova sht nj treg i hapur dhe krkohet profesionalizm m i madh.

  Ju apeloj ta ngrini cilsin e puns. Askush nuk mund t ankohet pr shkak t mimit t ult, pr shkak projektit, sepse pr her t par edhe ju si kompani kosovare kto dy vite keni konkurruar n tregun me mime t tregut. Mirpo, duhet t kemi sa m shum njerz profesionist, ka deklaruar ai.

  Sektorin e ndrtimtaris, Limaj e ka cilsuar si veprimtari t rndsishme pr zhvillimin e ekonomis s vendit, duke thn se ky sektor ka prparuar n vitet e fundit.

 11. #31
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,891
  Faleminderit
  116
  64 falenderime n 60 postime
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  po te isha une kryeminister i kosoves..cdo beja..

  hmm..

  do ti beja nje vizit studimore bashk me 5 inxhiniera kosovar te ndertimit.. autostrades kroate qe po e ndertojne..
  pastaj 5 inxhinieret do i paguaja qe te rrin nji muaj pran kompanise qe po e nderton kte autostrade.. e te mbajne shenime per aq sa i lejon shefi i kesaj kompanije.. e pastaj mbledhje me ata 5 inxhiniret.. ne qeverri..

  dhe.. puna pare.. themelimi i ndermarrjes shteterore kosovare te RRugo Tynel Urave.. e Kanaleve..

  Marrja e 100 inxhinierave suedez gjerman francez e zviceran.. me rroga te mira qe 1 vit te punojne per ta formuar e focuar e modernizuar kte kompani Kosovare deri ne ecjen me kembet e veta.. e pastaj kjo kompani te fillonte ndertimet ne Kosove sipas nji plani te studiuar shkencerisht..

  Shum me lire do i kish ra buxhetit te Kosoves e shum me leverdi do kish kosova nga kjo kompani..
  O Brar ca ke pi sot pash Zotin?Ne s'bejme dot nje cezem o Brar..

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •