Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 51 prej 51
 1. #41
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-06-2009
  Postime
  352
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Kjo ngjarje me shum i ngjet "Ferrit" te Dantes se "Purgatorit". Fatkeqesisht ngjarje si kjo, Masakra e Mejes, ajo e Izbices, e Makovcit e shume te tjera do te harrohen me kalimin e kohes. Ato nuk duhet te kujtohen vetem nga te mbijetuarit, por nga e gjithe shoqeria. Instituti i Historise ne Kosove do te duhej te krijonte nje Drejtori te Vecante qe do te merrej me keto ceshtje. Eshte me rendesi per gjeneratat e ardhshme, atehere kur te jemi te integruar ne BE bashke me Serbine, qe nese dojne t'ia falin Serbise gjithe keto krime, por jo edhe t'i harrojne ato!

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Tmerri n burgun e Dubravs

  nga Hasan Hasanramaj

  N burgun famkeq t Dubravs n komunn Istogut, q nga muaji dhjetor i vitit 1998 dhe sidomos qershori i vitit 1999 nett dhe ditt e ferrit nuk do t harrohen kurr. T gjitha kto barbari ishin t vshtira pr t gjith ata shqiptar q ishin t burgosur. Ishte aty nj koh e nj pjese t vuajtjeve dhe krajatave q i prjetuan qindra t burgosur shqiptar t pafajshm nga t gjitha ant e Kosovs. Shkaktart t ktyre vuajtjeve ishte shteti serb, q kishte lshuar kriminelt ordiner t liruar nga burgjet serbe dhe malaziase t drguar n Kosov pr t vrar dhe masakruar shqiptart e pafajshm. T burgosurit shqiptar t kthyer nga burgjet serbe n burgjet e Kosovs n Lypjan dhe komunn e Istogut psuan trishtim t thell e t paprshkruar nga kto barbari fashiste t shtetit dhe institucioneve serbe. Ata t cilt i shptuan me t keqes nuk do t’i harrojn kurr kt barbari antinjerzore. N masakrat barbare t 21, 22 dhe 23 majit t vitit 1999, kriminelt ordiner serb, ( q dihen se kush jan dhe q t gjith edhe tash 12 vjet pas lufts jan n liri, pa u marr n pyetje nga asnj gjykat) i vran dhe i masakruan n mnyr m barbare 160 t burgosur shqiptar dhe i plagosen leht e rnd, mbi 200 t burgosur t tjer shqiptar, t zgjedhur nga t gjitha ant e Kosovs pr ka dshmitart e gjall t masakrave m barbare n burgun e Dubravs s Istogut dhe Lipjanit nuk do t harrojn kurr.

  Inatin e humbjeve nga NATO, serbt e shfrynin mbi t burgosurit dhe civilt shqiptar


  Si kudo n Kosov edhe n komunn e Istogut ndodhn tragjedi t mdha q ishin prsritje e vazhdueshme e dhuns q pr nj shekull kan ndodhur n kt an t Rrafshit t Dukagjinit. Npr rrugt dhe rrugicat fusha, kodra maleve t ktij regjion u kryen krimet m barbare, ku nga duart e krimineleve serb, shumica “fqinj” t shqiptarve, t armatosur me arm t kalibrave t ndryshme, me thika, me bomba dore, me shufra gome, t hekurta dhe mjete t tjera t forta, me fitilin e benzins pas veti lan gjurm t rnda t krimit, t menduris, t barbarizmit, t dhuns shtazarake.....

  N fshatin Staradran dhe shum lokalitete t tjera t komuns s Istogut n rrug, rrugica, n oborre, n livadhe jan gjetur kafka t hedhura, trupa njerzish t sharritura me sharra motorike, duar, kmb, koka dhe pjes t tjera?! ...

  N javn e par t muajit maj t vitit 1999 n fshatin Staradran u vran dhe u masakruan shtatmbdhjet staradranas, kurse n oborrin e shtpive t Dem dhe Zymer Berishs u masakruan 150 veta, kryesisht t zhvendosur nga regjionet e ndryshme t Kosovs. Ata q bn krime n fshatin Saradran e mjedise t tjera n komunn e Istogut ishin paramilitar, shumica nga fshatrat e komuns s Istogut. Shkurt n komunn e Istogut 106 serb morn pjes n djegien, n plakitjen, n vrasje, n masakrime, n vjedhje dhe shum barbari t tjera t rnda, t cilat populli shqiptar i fshatrave t komuns s Istogut e t rrethins nuk do t’i harroj kurrPra, t burgosurit politik n burgun e Dubravs dhe burgjet serbe me vendim e Ministris s Brendshme t Serbis dhe shrbimeve sekrete serbe, kinse “ pr shkaqe sigurie” t burgosurit shqiptar u drguan nga burgjet e Kosovs pr ta vuajtur dnimet n burgjet e Serbis. Organet sekrete shtetrore serbe morn qndrim t prer q t gjith t burgosurit shqiptar nga burgjet serbe aneknd Serbis dhe Vojvodins t kthehen serish n Kosov, ku “siguria” do t jet m e madhe, e sidomos n burgun famkeq t Dubravs s Istogut. Kthimi n fjal u b gjat fillimit t muajit prill t vitit 1999 me nj qllim q t bhet asgjsimi i tyre?! Rasti i burgut famkeq t Dubravs s Istogut sht nj ndr krimet m barbare , i cili ishte organizuar mir dhe me qllime t caktuar nga kreu shtetror ushtarak dhe policor qllimisht likuidimin e t burgosurve shqiptar dhe pengjet e lufts. E tr kjo kurthe mir e organizuar pr t’i likuiduar dhe masakruar t burgosurit shqiptar nuk mbahen n mend nga historia e burgjeve ndrkombtare. Krimet n Burgun e Dubravs jan dshmi e gjall, sht rrug e mir pr t’i treguar bots s civilizuar, 12 vjet pas , pr ta ndriuar masakrn m barbare , n mnyr q t dalin para drejtsis t gjith kriminelt dhe udhheqsit e tyre t cilt kryen kt dhe shum krime t tjera npr Kosov mir t kurdisura. Andaj, sht obligim njerzore q kriminelt pas dymbdhjet vjetve lirie t zihen, t burgosen dhe t drgohen aty ku e kan vendin, ngas krimi barbare e kryer n kompleksin e burgut t Duravs s Istogut e cila sht nj prsritje e ngjarjes tragjike t burgut famkeq t Tivarit dhe burgjeve t tjera q ndodhen shqiptareve gjat m shum se nj shekulli.

  Kompleksi modern i burgut t Dubravs para dymbdhjet viteve u shndrrua n nj kazerm t rrezikshm ushtarako-policore dhe paramilitare serbe. Sipas shnimeve dhe fotografive q disponojm nga kompleksi i burgut famkeq n Dubrav u stacionuan forcat m t prgatitura ushtarako- policore dhe njsit sekrete t armats jugosllave, t cilat qysh n ditt e para t vendosjes n pjesn me t mir t toks s punuar t burgut u ngritn pistat moderne pr aterrimin e aeroplanve dhe helikopterve ushtarak, t cilt do dit bombardonin vatrat e rezistencs dhe t fshatrat e Rrafshit t Dukagjinit e t regjionit t Drenics, t cilat ishin n shnjestr t tyre.

  Kampi i prqendrimit sikurse ato fashiste

  T burgosurit shqiptar me t arritur npr burgjet serbe do kund nga gardianet dhe forcat paramilitare u priten me dhun, duke i rrahur me shufra gome, me shqelma dhe mjete tjera t forta, t cilat nuk do t’i harrojn kurr...

  Skenari mir i prgatitur pr kthimin e afro 1 nij t burgosurve shqiptar nga burgjet serbe t Serbi dhe Kosov me urdhrin e Sllobodan Millosheviqit, ministrit t jurispodencs t Republiks s Serbis, Bogolub Jankoviqit, drejtorit i burgut famkeq t Dubravs, Aleksandr Rakoevi t cilt n bashkpunim t ngusht me strukturat sekrete ushtarako-policore serbe, n kohn kur ushtria serbe ishte ne valn dhe flaks t bombardimeve nga forcat e t NATO s, m se 1 mij t burgosur shqiptar filluan t’i kthejn n Kosov dhe t njjtit t’i grumbullojn n kompleksin e burgut famkeq n Dubrav, i cili u b n nj kamp i vrtet prqendrimi me nj qllim q, sipas skenarit mir t prgatitur, ishte parapar t bhet nj masakr barbare pr asgjsimin e djemve, burrave intelektualve m n z n Kosov, m n krye prof. Ukshin Hotin. Mbikqyrsi i burgut famkeq Branko Komatina ishte prcjellsi i fundit n rrugn pakthim t profesor Ukshin Hotiti... N burgun e famkeq t Dubravs, n kohn kur filloi kthimi dhe grumbullimin i t burgosurve shqiptar, shumica e tyre ishin t dnuar politikisht. N kto momente kritike pr shqiptaret organet shtetrore t Serbis nga burgjet serbe liruan shum kriminel ordiner, t cilt erdhn me detyra speciale n burgun e Dubravs dhe burgjet e tjera n Kosov pr t kryer maltretime t rnda fizike, pr t vrar, pr t masakruar dhe n fund pr t’i shfarosur t gjith ata q jan shqiptar?!

  Masakra e Dubravs- prsritje e krimeve t Tivarit

  T lidhur n pranga, t burgosurit shqiptar, me t arritur n burgun famkeq t Dubravs i rreshtuan dy nga dy dhe i drejtuan e i vendosn n pavilionin’’C’’, ku ishin pozicionuar shumica e gardianve dhe paramilitarve kriminel ordinar n pozicionet cik-cak, t cilt, pa nj pa dy, si bishat u torturuan, me shufra gome, t hekurta, shqelma dhe mjete t tjera t forta, t cilt t burgosurve shqiptar u dshiruan’’mirseardhje’’, duke i keqtrajtuar deri n alivanosje?!....

  Ploja m 21, 22 dhe 23 maj 1999

  Synimi i gardianve dhe kriminelve ordiner, me aparate t rryms, me shufra gome, shqelma dhe mjete tjera t forta ishte shkatrrimi i veshkave dhe organeve gjenitale t do i burgosur shqiptar dhe mu aty ishin t rnat m t shpeshta. T gjitha kto presione, maltretime t rnda fizike dhe psikike, u bn nn komandn e komandantit t burgut t Dubravs-Miki Vidiit. Pas fillimit t bombardimeve t NATO-s mbi kompleksin e burgut t Dubravs, s pari furishm i goditn lokalet e qndrimit t gardianve, t cilt si zakonisht para do bombardimi t forcave t NATO-s u mundsoi krimineleve serb t largoheshin nga kompleksi i burgut e t strehoheshin... Gjat kohs s bombardimeve, t 990 t burgosurit shqiptar, qe kishin mbetur n pavilonin’’C’’dhe pavijonet e tjera, me shufra t metalta dhe mjete t tjera t forta, i thyen dyert e burgut dhe doln n fushn e kompleksit t burgut. M 21 maj t vitit 1999, nga kompleksi i burgut t Dubravs, serbt, me arm t kalibrave t ndryshm, provokonin aeroplant e NATO-s, t cilt i detyruan q pr t dytn her mbi kompleksin e burgut t Dubravs t kryejn bombardime t furishme, t cilat zgjatn gjat tr dits , deri n mesnat .Gjat ktij sulmi,gjithashtu mbetn t vrar e t plagosur shum shqiptar. T tjert nga frika e m s keqes, tr natn e kaluan n pjesn e jashtme t lokaleve t burgut.

  M 22 maj, komandanti i burgut-Aleksander Rakoevi, t burgosurve shqiptar, nprmjet altoparlantve, u bri thirrje q, pr pes minuta, t bhen gati dhe t dalin n oborrin e kompleksit t burgut, ku pr shkak t’’siguris’’, do t largohemi nga burgu i Dubravs dhe do t udhtojm pr Nish dhe burgjet e tjera t Serbis? Shumica e atyre qe i shptuan masakrs makabre serbe t 22 majit t vitit 1999 t trazuar shpirtrisht pas fatit dhe ndihms s Zotit q patn gjat ikjes, arritn t strehohen n lokalet e kuzhins, n bodrume, n kanale, n gropn septike dhe n skuta t tjera t burgut, me qllim pr t shptuar trupin dhe shpirtin. Pasi pushuan t shtnat e kriminelve ordiner, ne t burgosurit tjer q i shptuam vdekjes s sigurt, t ciln e vrapuan n vendin ku ishte br masakra makabre pr t’u ardhur n ndihm shokve t plagosur rnd e leht dhe me vshtirsi t mdha arritm t bjm trheqjen e disa t plagosurve. Gjat trheqjes na hetuan kriminelt ordiner serb, t cilt mbi ne, qe shkuam n ndihm filluan t shtien me pushk snajper dhe arm t tjera. N ato momente kritike pr shptimtaret dhe t plagosurit, mbeti i vdekur shptimtari Nazmi Shala me disa shok t tjer.


  Kriminelet ordiner n burgun e Dubravs kudo q hasen n shqiptar i lan t vdekur.

  Vrisnin serbt dhe e fajsonin NATO-n


  Nj dit pas masakrs barbare serbe m 23 maj n ort e para t mngjesit kriminelet ordiner serb, shumica prej tyre t ardhur nga burgjet serbe pr t masakruar shqiptar n burgun e Dubravs dhe n Kosov, t armatosur deri n dhmb me revole, thika t mprehta, bomba dhe maska n kok, si bishat e trbuara hyn npr pavijonet e burgut, ku filluan t kositin shqiptar si barin para kose, kuptohet, ata q i shptuan masakrs n burgun e Dubravs. Kriminelt ordiner npr kanalizime, gropn septike dhe skuta t tjera t burgut, ku ishin nj numr bukur i mir i t burgosurve, hodhn bomba dore, ku shum t burgosur t strehuar mbetn t vdekur. Kta kriminel ordiner npr korridore dhe vende t tjera kudo q hasn n shqiptar t burgosur shtien me revole n t burgosurit shqiptar, duke i ln t vdekur?!

  N spitalin e burgut, ku ishin drguar pesmbdhjet t plagosur rnd pr shrim, kriminelt edhe mbi t plagosurit rnd shtin prap me revole n kok dhe t gjith i lan t vdekur para syve t personelit shndetsor. M n fund, grupet paramilitare dhe t gardianeve ordiner, me t arritur n lokalet e kuzhins s burgut, ku ishin grumbullua nj pjes e mir e t burgosurve shqiptar, t cilt i shptuan masakrave t mparshme mbi ta pa ku kurrfar paralajmrimi zbrazn rafal automatiksh, ku mbeten t vrar dhe t plagosur rnd e leht shum t burgosur shqiptar. Autort e ksaj masakre t organizuar e realizuan nn komandn e strukturave shtetrore t Serbis, ku ishte i prfshir edhe zvendskomandanti M. Vidiq me arm automatike kalibrave t ndryshme, me revole, me thika, me shufra gome, t hekurta dhe mjete t tjera duke vrar dhe maltretuar rnd fizikisht dhe psikikisht, shqiptar t pafajshme, shumica e moshave t reja?!...Pas ktyre masakrave barbare t cilat nuk i mban n mend historia e burgjeve ndrkombtare. Ata q u shptuan plumbave t armve t kriminelve ordiner serb u krkua nprmjet megafonave q t gjith nga birucat dhe lokalet tjera t ktij burgu brenda pes minutave t dalin n pistat e betonuara n oborrin e burgut dhe aty t rreshtohen mu n vendin ku m par me metoda me barbare u vran dhe u masakruan koleget e tyre t burgut. Edhe prkundr luhatjeve t mdha, t zbatohet komanda e krimineleve dhe komandanteve t tyre duke iu friksua m t keqes, pozitivisht iu prgjigjen ktyre thirrje dhe doln dhe u reshtua n vendin e caktuar. Afr t rreshtuarve shqiptar, si hern e par, kriminelt serb mir ishin pozicionuar pr gjuajte. Kriminelet ordiner n kto aste i komandonte nj i burgosur kriminel serb, t cilin t gjith e njihnin mir, por emrin nuk ia dinim- na than t burgosurit e burgut famkeq t Dubravs s Istogut. Pas rreshtimit pr katr na urdhruan t shkojm n drejtim t halls s sporteve t vogla dhe pasi na futn brenda na urdhruan t gjithve t ulm posht n parket. Madje nga ne krkuan q t’i bartnim t plagosurit dhe t njjtit t’i sjellim n parketin e halls sportive. N kto momente t vshtira pr t gjith ne ku ishim t strehuar si pulat, na shanin nnn shqiptare dhe na krcnonin s t gjithve do tu presim kokat si pulave. N sall, ku ishim t grumbulluar ne t burgosurit shqiptar q Zoti dhe fati deshi tu shptojm t gjitha ktyre masakrave, atyre ditve n “vizit” komandanti t burgut i erdhn tre inspektor t sigurimit shtetror dhe shum gazetar, t cilt filluan t’i incizojn objektet e dmtuara nga bombardimet, t plagosurit dhe t vrart, pr ka e fajsuan forcat e NATO-s, a n realitet ata ishin ata q i kryen t gjitha masakrat n fjal.

  N fillim t javs s fundit t muajit maj, t vitit 1999 me autobus dhe kamion, ata q i shptuan masakrs barbare n kompleksin e burgut famkeq t Dubravs s Istogut, e n mesin e tyre edhe t plagosurit nga komuna e Istogut u nisen n drejtim t burgut t dyt famkeq t Lypjanit, kurse t vrarit dhe t plagosurit u varrosen n nj varr masiv n kodrn e fshatit Rakosh me nj qllim pr tua humbur gjurmt- na than dshmitaret e gjall t burgut t Dubravs s Istogut dhe shum burgjeve tjera n Kosov dhe an e knd Serbis.

  Pse t burgosurit u lejuan t merreshin n Serbi?!


  Gjat gjysms s par t muajit qershor t burgosurit shqiptar t burgosur npr burgjet e Serbis prjetuan ditt m t vshtira t jets.

  sht interesant t prmendim s mu ata q organizuan dhe bn krimet m barbare n burgun e Dubravs s Istogut dhe burgjet tjera an e knd Kosovs, kur shkuan n birucat e burgjeve t Serbis, u shprblyen me vende t larta udhheqse npr burgjet serbe. Sa pr ilustrim po prmendim se Aleksandr Rakoqeviqi, drejtor i burgut t Dubravs s Istogut, u emrua drejtor i burgut qendror famkeq t Pozharevcit. Mbikqyrsi i burgut t Dubravs Branko Komatitina, ishte prcjellsi i fundit i profesor Ukshin Hotit, q u lirua me 16 maj t vitit 1999 sht ai i cili di n detaje pr fatin e profesorit, ku sht, dhe kah ka shkuar, kush e ka marr dhe ku e kan drguar.

  Pse nuk u b ndjekja e kriminelve q vran t burgosurit?

  Bashkbiseduesit e gjall t burgjeve t Dubravs, Lypjanit dhe birucave t burgjeve tjera serbe an e knd Serbis-nga biseda e gjat q e zhvilluam kto dit me ta na njoftuan se kurthet mir t kurdisura n burgjet famkqija n Dubrav dhe Lypjan nga strukturat m t larta shtetrore t Serbis q morn jetn e shum t burgosurve shqiptar, t cilt barbarisht u vran, u masakruan dhe u varrosn n nj varrez masive pr tu humbur gjurmt. Mirpo, me kthimin e shqiptarve nga Shqipria dhe vendet tjera nga Evropa deri t Amerika e largt, u zbuluan varret masive,q pas identifikimit, shum viktima i morn t afrmit dhe familjet e tyre. Nga varret masive gjat procesit t ekzaminimit t viktimave dhe trheqjes s trupave jan br shum gabime. Duke u bazuar n faktet q i ofrojn dshmitart e gjall t masakrs dhe dshmive t tjera autentike origjinale, fotografit dhe shum fakte t tjera t gjalla n kto momente- na rrfyen bashkbiseduesit edhe pas dymbdhjet vjetve sht e nevojshme t punohet m shum pr ndjekjen e vazhdueshme t kriminaleve serb dhe identifikimin e krimeve t cilat e kan krye me metoda m barbare n burgun famkeq t Dubravs s Istogut dhe mjediset tjera an e knd Kosovs. Pra, ne shqiptaret e Kosovs sot kemi nevoj pr ngritjen e nj institucioni t njjt me at t Vizantalit i cili do t punonte pr grumbullimin sa m shum t argumenteve t gjalla pr ndjekjen e krimineleve t cilt edhe pas dymbdhjet vjetve i kan duart e zhytura deri n brryla me gjak , dhe t njjtit pr befasi t gjith neve, organeve t ndjekjes dhe t bashksis ndrkombtare, lirshm po bredhim rrugve t qyteteve dhe fshatrat an e knd Kosovs dhe Serbis, sikurse edhe Ratko Mlladiqi i pr 16 vjet u tall me viktimat e tij dhe shum mlladiqa t tjer t cilt jan n Serbin “demokratike” e madje dhe n Kosov?! Andaj, pr krimet e bra pr ka flasin dshmit mir dihen emrat e mbiemrat, edhe pas dymbdhjet vjetve krkohet burgosja e tyre dhe drgimi i tyre n gjyqe dhe burgje, e kt e meritojn. Duke u bazuar n kto dhe shum fakte t tjera krkohet nga delegatet dhe strukturat udhheqse t Parlamentit , Qeveria e Kosovs, gjykatat t punojn m shum q n do mjedis t ngritn padi penale duke filluar nga maltretimet fizike, psikike, vrasjet, masakrimet, djegiet, dhunimet, plakitjet dhe shum barbari tjera q i bn mbi trojet tona barbaret kriminelet serb. Pr kryerjen e t gjitha ktyre punve me n fund pas 12 vjetve krkohet q n Kosov t formohet Instituti pr ndjekjen e kriminelve, n mnyr q publikisht m n fund t dihet se kush jan ata q duart i kan t zhytura me gjak, e kush jan ata q nuk jan masakrues. Kjo pas 12 vjetve do t na mundsonte dhe lehtsonte t gjith neve n Kosov pr ta nxjerr drejtsin n shesh,q Serbia sa her na ka masakruar ka arritur t’i fsheh krimet dhe ky do t ishte nj lloj satisfaksioni pr viktimat, pr t gjith ne q ishim viktim, por edhe pr civilizimin e sotm njerzor. sht befasi se si mu ata q sht dashur t punojn pr 12 vjet radhazi pr ndriimin e masakrs me barbare n burgun e Dubravs n Kosov u anashkalua me qllim apo qllim masakrn m famkeqe n kompleksin e burgut t Dubravs s Istogut, pr ka pr fat t mir ka shum dshmitar dhe dshmi t gjalla, por ...


  “Thika ime i pret leht dhe shpejt kokat e shqiptarve”

  Prof. dr. Qamil Haxhibeqiri, msimdhns n Fakultetin e Shkencave Matematikore- Natyrore n Degn e Matematiks n Prishtin rrjedh nga nj familje e vjetr gjakovare. I ati Qamil Haxhibeqiri i takon brezit t par t Shkolls Normale t Gjakovs. Gjyshi Beqir Haxhibeqiri ishte simpatizues i Lvizs prparimtare kombtare, antar i Kshillit Nacional lirimtar t Gjakovs me rrethin. -Gzimi i ne gjakovarve pr fillimin e bombardimeve- na tha n fillim t biseds tone prof. Dr. Qamil Haxhibeqiri nuk zgjatin shum. N ort e para t pas mesnats, flaka e madhe prfshiu arshin e Madhe n Gjakov. N mngjesin e s nesrmes msojm pr kallje e Qershis monumentale t Gjakovs dhe pr viktimat e para t territorit serb i cili vazhdoi t’’trashet’’ditve t ardhme. Mbesim t mbyllure npr shtpi. Jetonim n ankth t pa prshkruar duke pritur’’radhn’’se kur do t bhemi ‘’pre’’e forcave paramilitare t Arkanit, Sheshelit dhe Millosheviit t cilat bnin krdi n t gjitha lagjet e qytetit dhe rrethins t komuns s Gjakovs...Aviont e NATO-s bombarduan forcat ushtarake e paraushtarake t stacionuara n Kodrn e abratit, rrz t cils shtrihet lagja jon. Nuk vonoi shum e forcat ushtarake serbe,t orientuara nga bombardimet’’zbresin’’n lagjen e abratit dhe strehohen npr shtpit e qytetarve shqiptar. M dhjet maj t viti 1999 n orn tet t mngjesit dgjohen rrapllima dhe thyerje t dyerve t oborreve, kur paramilitart na urdhruan nn krcimin e armve dhe fyerjeve t rnda pr pes minuta ta lshojm shtpin dhe lagjen.’’E keni krkuar NATO-n, do t’ju vrasim t gjithave’’.’’Nse shptoni t gjall, ktu nuk keni vend’’. Ikni sa m par n Shqipri atje sht nna e juaj, vendi i juaj, ktu sht nna Serbi’’.Largohuni brenda pes minutave nga shtpia me fmijt dhe plakn shtatdhjet e pes vjeare, pothuaj t palvizshme. E njjta gj u ndodhi edhe fqinjve tan- na rrfeu prof. dr. Qamili. N qendr t qytetit ndalohen shum t rijn si Edmond Dukagjinit, Bekim Hagjibeqiri, Agron e Afrim Hagjiavdyli, Arben Gexha e shum t tjer pr fatin e t cilve edhe sot e ksaj dite nuk dihet asgj. N qendr t qytetit na ndan nga grat dhe fmijt dhe me autobus na drguan n nj puntori afr bodrumit t vers n Gjakov, ku gjat tri ditve i grumbulluan mbi treqind meshkuj t t gjitha moshave dhe strukturave kualifikuese. Nj paramilitar i dehur serb me pseudonimin ‘’Bajo’’ me thik n njrn dor dhe pistoletn n dorn tjetr na maltretonte rnd psikikisht e fizikisht. Ai na thoshte: “Thika e ime pret leht dhe shpejt koka t shqiptarve’’.Pas gjasht dit ndalese-na rrfeu n vazhdim profesor dr. Qamili. Maltretimet nga puntoret e sigurimit shtetror serb, t uritur, t rraskapitur, tri her na sht dhn nga nj e katrta e buks dhe n t nj njjtn koh nn krcimin e armve na detyruan t nnshkruajm vendimet policore q na ngarkonin pr veprimtari terroriste. Pas ksaj,t bartur me nj kamion pr bartjen e kafshve dhe nj autobus na drguan n qytetin e Pejs , ku u krcnuam nga civil serb. Pasi n burgun e Pejs nuk kishte vend, na vendosn n bodrumin e firms ‘’Banana’’, n afrsi t stacionit t autobusve n Pej, ku mbanin dy dit dy net nn krcnime, sharje dhe maltretime t rnda fizike e psikike.


  Bombat e NATO-s binin afr nesh- gardiant serb kishin ikur


  Pas dy ditsh na bartn n burgun e Dubravs, tregon profesor Haxhibeqiri, ku kordoni i gardianve na priti me goditje t rnda m shufrave t goms, t drurit dhe metalit, si dhe t shqelmuar e t grushtuar na prcolln n pavijonin e pranimit. M nntmbdhjet maj, pas hetuesis, aeroplant e NATO-s e bombardojn pavijonin C, e cila gj ne t burgosurve shqiptar na shptoj nga maltretimet shtazarake t hetuesve t sigurimit serb. Me kt rast mbetn t vdekur tre t burgosur shqiptar.

  Maltretimet shtazarake: njeriu ishte m i fort se guri

  Ditn e premte, m njzet e nj maj t vitit 1999, nga ort e paradites, pandrprerer deri n ort e vona t pasdites aviont e NATO-s bombarduan burgun famkeq t Dubraves, ku shumica e bombave ran n afrsi t pavijonit t pranimit, ku ishim ne shqiptart t mbyllur prapa grilave t hekurta. N kto momente pas ikjes s gardianeve, t burgosurit e vjetr i thyen dyert e pavionit dhe u bashkuam me t burgosurit e tjer n oborrin e burgut. Predhat dhe bombat bijn kudo afr nesh e bashk me to edhe viktimat e pafajshme shqiptare. Secili n ato momente kritike mundohet ta mbroj veten, ta ndihmoj shokun. Sheh njerz pa nj dor, pa njrn kmb. Aty diku shtrihet nj trup i pa kok, pak m larg koka e shkput dhe trut e dala jasht e shum skena rishtuese t cilat nuk i duronte syri i njeriut. Rnkimet e t plagosurve przihen me ulrimat e aeroplanve, ku si pasoj e bombardimeve mbeten t vdekur nntmbdhjet veta, e shum t tjer t plagosur. Disa vdiqn nga pamundsia e ofrimit t ndihms mjeksore nga gjakderdhja e madhe, ndonse nuk mungofshin prpjekjet e mdha t burgosurve shqiptar. Nga grupi gjakovar - na rrfeu prof. dr. Qamili, mbetn t vdekur Sadik Kastrati, Hasan Hoda, Tom Maksuti, Blerim Hoda e Bahri Kryeziu.

  Forcave paramilitare serbe, kundr t burgosurve shqiptar, iu bashkuan edhe t burgosurit ordiner serb t rekrutuar nga autoritetet udhheqse t burgut. Ky sulm bizar zgjati nj or, kur ran shum viktima t reja si Ilir Damonga, Myhedin Guta e shum t tjer. M njzet e pes maj t vitit 1999 n ort e para t mngjesit me autobus t vjedhur nga populli na shprngulen pr n burgun e Lypjanit, ku gardiant na shirojn’’mirseardhje’’prmes goditjeve t pakursyera me shkopinj goms, drurit, shufra metalike, fyerje dhe sharje n baza nacionale.

  N ferrin e Lypjanit qndruam shtatmbdhjet dit me nga pak ushqim, ku kishim dyqind gram buk bajat dhe t mykt, nj decilitr lng t przier me disa pika yndyre, pr do pes veta katr litra uj te papastr te cilit i kundrmonte er ndryshku t gypave. Gjith ksaj kur i shtohet edhe vapa e qershorit, numri i tridhjet deri n dyzet vetave n nj dhom prej gjashtmbdhjet metrave katror, fjetja n dyshemen e that, kuptohet se far mund t ishte gjendja shndetsore e ne t burgosurve- na rrfeu prof. dr. Qamil Hagjibeqiri. Ditn e mrkur rreth ors njzet e tre, na zgjuan nga gjumi. Na grumbulluan nga pesdhjet veta dhe na lidhen duart me zinxhir nga pas. Jasht dgjoheshin krisma armsh. Kshtu e kaluam pjesn e mbetur t nats n ankth t pa prshkruar, duke mos ditur se ka po ndodh me ne? Me dhjet qershor n ort e pasdites me autobus t’’ Nishi ekspresit’’na bartn pr burgjet famkqija t Serbis, ku nj pjes na vendosn n burgun e Nishit, a pjesn tjetr na drguan pr burgjet famkqija n Pozharavec dhe Mitrovic t Sremit.

  T burgosurit gjakovar ishin fajtor sepse ishin shqiptar dhe qytetar t Gjakovs

  Njqind e dyzet persona t burgosur nga Gjakova, duke filluar q nga muaji prill dhe maj pr gjykatn e Nishit u prcollm nga forcat e mdha policore, ku n hyrje t gjykats i ‘’priten’’turma njerzish, t cilt nprmjet shtypit ishin njoftuar pr fillimin e gjykimit t grupit ‘’terrorist’’nga Gjakova. T prcjell me krcnime dhe fyerje t qytetarve t ndrsyer t lidhur hym n gjykat. Aty na i lexuan aktakuzat, t cilat ishin nj montim i pashije dhe i paqlluar, si edhe t gjitha akuzat q bheshin aso kohe ndaj shqiptarve. Ne t burgosurit gjakovar- na rrfeu prof. dr. Qamili ishim fajtor, sepse ishim shqiptar dhe banor t qytetit t Gjakovs, ku kishin ndodhur vrasje dhe plagosje t shumta t forcave policore dhe paramilitare serbe pr t cilat akuzoheshin shqiptart. Se far ishte gjykimi tregon edhe fakti se dshmitar n kt proces t montuar ishin puntort e sigurimit shtetror serb Nebojsha Avramovii, Veselin Veshovii, Milutin Vishnjii, Rade Vlahovii, Dushan Dragovii, Daniello Zeqeviqi, Predrag Gavriqi, Radovan Nikoliqi, Sllobodan Kovaqi, t gjith kriminel q kishin dor n vrasjet, masakrat dhe djegiet masive q bn me duart e tyre n qytetin e Gjakovs dhe rrethin gjat ditve m t tmerrshme t lufts, kurse kryetar i trupit gjykues ishte gjykatsi famkeq Goran Petronijovii, njri nga ata q pr ‘’krime lufte’’’’dnuan’’ presidentin Bill Klinton kryeministrin Toni Bler, Havier Solann, Medlin Olbrajtin, Iber Vedrinin, e tjer.

  Gjykimi prfundoj me dnime drakonike: t njqind e dyzet e pes gjakovart te cilt dnuan jo m pak se njmij e gjashtqind e tridhjet e dy vjet heqje lirie.

  T hnn, m gjasht nntor t vitit 2000, n ort e mbrmjes filloi rebelimi i furishm i t burgosurve serb, t cilt n pavijonin A dhe B prishn qetsin e mbrmjes. Nuk vonoi shum e filloi thyerja e grilave n katin prdhes t pavlionit C. N momentet m t duhura n dy kate ku ishin t vendosur t burgosurit shqiptar gardiant u zhdukn pa gjurm. Prej ktij momenti-na rrfeu n vazhdim prof. dr Qamil Hagjibeqiri, ne t burgosurit shqiptar n kto momente kritike ndodheshim n’’ mshirn’’e t burgosurve ordiner serb. Ather filloi demolomi i lokaleve, thyerja e instalimeve incizuese, kallja e qendrs arsimore t burgut. Npr atit e t gjitha pavijoneve serb. Kshtu edhe nj her u prballshim me jetn apo vdekjen.. . Gzimi pas lirimit nuk kishte kufij... Afrdita Zekaj, e lindur n fshatin Jabllanic e Madhe n komunn e Pejs, ishte nj ndr shum veprimtare e cila kontribuoi me rezistenc aktive kundr pushtetit dhe forcave t armikut shekullor. Ata t cilt mir e njohin Afrdita Zekaj kan ka t rrfejn pr trimerin e ksaj vajze t re, e cila kurr nuk diti t friksohet nga inspektoret e sigurimit shtetrore serb. Kjo e re e palodhshme dit e nat me shokt e rezistencs nuk pushonte s vepruari n an e ndryshme t komuns s Pejs dhe t Rrafshit t Dukagjinit, vetm e vetm pr t’i dal n ndihm popullit dhe kolegve t rezistencs shqiptare. Nga kjo mir shihet s kjo aktiviste deri n momentin e burgosjes nga inspektoret e sigurimit shtetror t Serbis me suksese e mbuloi do pllmb n veprimtarin e saj. Pr Afrdita Zekaj tri data jan t paharrueshme: Burgosja m tet dhjetor t vitit 1998, vrasja dhe masakrimi i babait n kohn kur ishte prapa grillave t burgjeve serbe n Serbi dhe trembdhjet marsi i vitit 2001, kur mori lajmin pr lirim nga burgu famkeq i Pozharevcit dhe kthimi n Kosov...


  Kriminelet serb shtisin t lir n Serbi, po edhe n Kosov


  Npr birucat e burgut famkeq n Nish, ku ishim ne shqiptaret, sillnin njerz t smur psikik, kriminel ordiner serb, t cilt luanin me dinjitetin ton.


  Kamer Buqolli nga fshati Raushiq i komuns s Pejs, i burgosur politik tregon pr nj trishtim t madh pr torturat q i prjetoi npr birucat e burgjeve serbe nga policia dhe forcat paramilitare dhe kriminelt . Aty kah mesi i muajit shtator t vitit 1998 meq se e kisha baban t smur, pa dshirn e tij, u desh q t udhtoj pr n Pej pr t siguruar nj vend n spital. Pr fat t keq me t arritur n qytetin e Pejs me ndaloi nj policia e komunikacionit. Fatkeqsisht n at moment kritik njri prej tyre me njohu mir dhe me krcimin e tytave t automatikeve, t cilt mi vun n trup, me lidhen n pranga dhe duke me maltretuar rnd fizikisht dhe psikikisht me drguan n stacionin e policis dhe n organet shtetrore t sigurimit, ku me njoftuan me prmbajtjen e flet arrestimit e cila ishte lshuar para shum ditsh pr burgosjen time.Para se t marrin n pyetje inspektort e sigurimit shtetror me ofruan si kusht pr lirim nga arresti, t dal para kamerave televizive dhe t UK-n ta pagzoj si organizat terroriste. N kt, moment,si na rrfeu Kamer Buqolli,e ndjeva veten shum t fyer dhe u thash:’’M par e pranoi vdekjen, se sa t deklarohem para kamerave televizive pr nj gj t till’’.Pas shkmbimit t fjalve t ashpra me ta m lidhn n pranga pr radiator dhe me metoda m t rnda fizike dhe psikike m rrahn deri n alivanosje. Kto tortura shtazarake vazhduan tr natn deri t nesrme n orn katrmbdhjet, kur m drguan n burgun famkeq t Pejs.

  Gardianet shqiptar pr t burgosurit shqiptar ishin heronj t vrtet

  N burgun famkeq n Pej dhe qelit e tij trishtuese t prgjakura me gjakun e t burgosurve shqiptar, n momente m t vshtira, gardiant shqiptar dhe personeli tjetr ishin hero t gjall pr ne shqiptar. Ata treguan kujdes t jashtzakonshm e n momente m t vshtira na mbanin gjallve moral, duke na thn:’’Mos u ligshtoni, ne do t fitojm, fitorja sht afr’’.Kur jemi ktu duhet veuar teknikun shndetsor Bujar Agushollin,i cili pr t burgosurit e pafajshm shqiptar shpesh e rrezikoi vetveten...N burgun e Pejs- na rrfeu n vazhdim t biseds Kamer Buqolli,-inspektort shtetror n ort e vona t mbrmjes na merrnin nga birucat i burgut dhe na drgonin n zyre e tyre. Aty, nj nga nj na merrnin n pyetje dhe na maltretonin rnd fizikisht e psikikisht. N t gjitha lokalet e ktij burgu zrat trishtues nga rrahjet e rnda me shufra gome, me shqelma, me grusht e mjete t tjera. Britma e t rrahurit shqiptar e shponte tokn dhe qiellin. Fati deshi q pas dy javsh qndrimi n burgun e Pejs, mbi njqind t burgosur t pafajshm shqiptar nga komunat e Pejs, Klins, Deanit dhe Gjakovs e vendeve tjera, na drguan n burgun famkeq t Lypjanit. Pas dy muajsh nga Lypjani me autobus e mjete t tjera na transportuan n burgun famkeq n Dubrav t Istogut. Bashk me ne n Dubrav u grumbulluan mbi nj mij t burgosur shqiptar nga burgjet e Kosovs dhe t Serbis me nj qllim pr t na vrar dhe masakruar..

  do bombardim i aeroplanve t NATO-s ishte shpres e madhe pr ne sepse shumica prej nesh e dinim se m n fund Kosova edhe pa ndihmn e ne t burgosurve shqiptar q ishim prapa grilave, do t fitoj lirin dhe n fund do t lirohet nga thundrat pushtues serbe .Pas goditjeve t rnda mbi zyrat e gardianve dhe pjes t ndrtesave t burgut t Dubravs m 19-21 maj, forcat paramilitare t zgjedhura pik e pik pr kryerjen e krimeve si bisha e trbuar silleshin rreth mureve t burgut dhe nn komandn e eprorve t tyre mir ishin prgatitur pr t kryer nj masakr barbare mbi ne t burgosurit shqiptar q ishin npr qelit e burgut t Dubravs . M 22 maj t vitit 1999 mbi ne t burgosurit shqiptar t rreshtuar n oborrin e burgut nga objekti i karakollit dhe vendet e tjera t objekteve t burgut, ku ishin t pozicionuara forcat serbe filloi t vjellt zjarri mbi t burgosurit shqiptar. N kto momente t vshtira n vend mbetn t vdekur 160 e mbi 200 t plagosur. Pjesa tjetr q i shptoi ksaj masakre barbare pr t shptuar shpirtin dhe trupin ikn dhe u strehuan n bodrumin e kuzhins dhe n vende tjera .Nj pjes e t plagosurve arritn t hyjn npr tunele dhe kanalizime, t cilt nga forcat policore dhe paramilitare u vran dhe u masakruan n mnyrn m barbare me bomba dore dhe arm t tjera. Gjithashtu n dhomat e ambulancs shndetsore t burgut , ku ishin t plagosur, t gjith u vran me revole nga afrsia n kok. Po ashtu, m 23 maj n ort e para t mngjesit, bandat me maska n kok si bishat e egra t uritura pr gjak n dhomat pr ngrohje e ujit dhe n dhomat e ambulancs, me bomba dore dhe revole pr s afrmi n mnyrn m barbare i vran dhe i masakruan 30 t burgosur shqiptar. N kto momente t vshtira pr ne q i shptuam masakrs s mparshme. Kur un bashk me nj grup t madh shoksh ishim t fshehur n bodrumin e kuzhins ku pas nj kohe t shkurtr na hetuan kriminelet, t cilt na u drejtuan me thirrje q t dalim jasht. N thirrjen e par nga frika se do t na kositin t gjithve si barin nuk iu prgjigjen thirrjeve t tyre. Nuk vonoi shum kriminelt nga dritaret e birucave t burgut filluan t hedhin brenda bomba dore, t cilat nga frika e eksplodimit na detyruan pr ta shpejtuar shpirtin t dalim jasht.

  Pas 16 ditsh vuajtje q as guri nuk mund tu prballonte, m qershor t vitit 1999 n ort e vona t mbrmjes na lidhen n pranga si kafsht nga pesdhjet veta, na grumbulluan npr dhomat e burgut. T gjith menduam s do t na vrisnin, por fati deshi dhe i shptuam m t keqes dhe m dhjet qershor n ort e para t mngjesit me autobus na nisen n drejtim t kazamateve serbe an e knd Serbis.

  M 2 nntor t vitit 1999 nga burgu famkeq i Mitrovics s Sremit nj grup shoksh t burgosur shqiptar na drguan n burgun famkeq t Leskovcit. Prsri me 25 maj t vitit 2000 na kthyen pr s dyti n burgun famkeq t Mitrovics s Sremit, ku s bashku me t burgosurit tjer shqiptar prjetuam edhe nj nokdaun- na rrfeu n vazhdim t biseds son i burgosuri Kamer Buqolli t rnd: rebelimin e t burgosurve serb. Por, fal

  Mustaf Alimusaj nga fshati Strellc i Eprm i komuns s Deanit i burgosur politik, rrfen pr torturat dhe shum barbari t tjera q i prjetoi vet dhe t tjert.. Tregon se n udhtim e sipr me familje pr tu zhvendosur n Rozhaj, n Savinovod at dhe shum t tjer i ndaluan forcat policore dhe paramilitare serbe q na lidhen n pranga, dhe duke na maltretuar na drguan, n Pejs dhe me tortura deri t nesrmen, kur na drguan n burgun e Pejs, n qelit trishtuese dhe t prgjakura me gjakun e t burgosurve shqiptar. Gandianet shqiptar ishin heronjt t gjall pr t gjith ne t burgosurit shqiptar. Aty qndruam dy jav n nj dhom burg me t burgosurit Sokol Sylaj,, Astrit Morina, Valon Jetishi, nga komuna e Gjakovs, Xhavit Gashi nga Suhareka, Shaban Mehmetaj nga komuna e Pejs dhe shum t tjer. N kt burg gjat dy muajve, sa qndruam, inspektort shtetror, n ort e vona t nats, na merrnin nga birucat e burgut dhe na drgonin n zyrat e tyre. Aty, nj nga nj na merrnin n pyetje, na maltretonin rnd. N t gjitha birucat dhe korridoret e ktij burgu famkeq do dit dhe nat nga rrahjet e rnda me shufra gome, me shkelma, me grushta e mjete t tjera britma e t burgosurve shqiptar q shponte tokn dhe qiellin.

  “Tmerret q i prjetuam nuk do t’i harrojm kurr”


  Ne t burgosurit shqiptar n burgun famkeq n Nish na grumbulluan n katin e eprm t izolimit, ku do dit dhe nat nga tri her me shufra gome, me grusht, me shkelma e mjete t tjera t rnda barbarisht na rrihnin. Pas nj jave t gjith ne t burgosurit q ishim t akuzuar dhe dnuar pr terrorizm q ishim n Nish na rreshtuan n t dy ant e korridorit t gjat, ku n mnyr m barbare filluan t na rrahin. Kjo zgjati plot nj muaj dit. N nj mngjes pasi na urdhruan t bhem gati pr zhvendosje n nj burg tjetr na rreshtuan n oborrit. N mesin tone ishte i burgosuri Xhemail Alimani nga Maqedonia, t cilin para syve t gjith neve si bishat e nxoren nga rreshtit dhe e rrahn deri n alivanosje. T njjtn barbari e vazhduan edhe ndaj t gjith ne tjerve. Pas ksaj barbarie na obliguan t hym npr autobus, na i vuan prangat dhe me zinxhir secilin prej nesh na lidhen pr krriga t autobusve ve e ve dhe na urdhruan q t ulim kokn me kusht q t mos shikonim anash. Gjat rrugs msuam s jemi duke shkuar n drejtim t Kosovs.

  Paramilitart serb hyn n autobus dhe terren me thika disa t burgosur


  Mustaf Alimusaj tregon se i solln prap natn e par qndruan n birucat e burgut t Lypjanit, kurse n t nesrmen na dorzuan n burgun e Dubravs s Istogut, “ku ne t burgosurit shqiptar patm rastin t takohemi me Ukshin Hotin”. M 9 maj n burgun e Dubravs nga Gjakova arritjen 145 t burgosur t moshave dhe profesioneve t ndryshme . Pas arritjes nga burgjet e Serbis n burgun e Dubravs n mnyr m barbare filluan t na vrasin dhe t na masakrojn.

  T rinjt pejan Maki Begolli dhe Arsim Kullashi , u arrestuan me spiunimin e nj shqiptari. “Pas arrestimit 4 dit torturash nga burgu i Pejs i drguan t lidhur me zigjir n Dubrav .Me t hyr n oborrin e burgut n Dubrav na priti zvends komandanti i burgut Miki Vidiq bashk me nj batalion gardianesh paramilitar t cilt rrinin t gatshm pr t aplikuar forcn fizike dhe psikike mbi ne t burgosurit. Aty na reshtua dy nga dy dhe duke na drgua n pavilionin “C’ na ndaln para dyerve t shkalleve t hyrjes t burgut dhe filluan t na thirrin me emr e mbiemr nj nga nj. N korridoret e pvilionit “C “ deri t dyert e birucave ishin pozicionuar nj numr gardianesh- shumica prej tyre ishin kriminel ordinere serb t zgjedhur pik e pik nga Serbi dhe Mal t Zi me t cilt gjat kalimit npr korridore t gjith ne t burgosur shqiptar u ballafaquam me rrahje t forta, me fyerje, si dhe alivanosje nga t ramt e forta...N pavilionin “C” Arsimi me shokt Blerimin dhe Dardanin t gjith t rinj gjat tetdhjet e shtat ditve, sa qndruan n kt burg famkeq dgjuam vetm britma kukama, piskama t cilat t shtirshin gjall n tok nga t ramt e forta gardianeve kriminel ordiner serb. Edhe ne shokt. Makin, Arsimin, Blerimin , Dardanin e t tjert nga gardianet shpesh jan nxjerr nga birucat e burgut dhe jan rrahur n mnyrn m shtazarake deri n alivanosje. Synimet e gardianeve kriminel ordiner serb t ardhur nga burgjet e Serbis dhe Malit t Zi ishin q gjat maltretimeve t rnda fizike dhe psikike t burgosurve shqiptare t gjitha moshat ishte shkatrrimi organeve gjenitale, t veshkave.Gjat shtitjeve q i kemi br npr korridoret e burgut ne si t burgosur kemi qen t detyruar tr kohs duart t’i mbajm prapa kres, kurse kokn posht, kurse ditve t diela ishim t detyruar t pastrohemi nn tushat me uj t ftoht. Pas fillimit t bombardimeve t forcave ushtarake t NATO-s mbi pozicionet ushtarake, policore, paramilitare serbe dhe objektet me rndsi strategjike mbi ne t burgosurit filloi dhuna e pa par, t ciln Maki , Arsimi, Blerimi, Dardani e t tjert nuk do t harrojm kurr. Gjat ksaj kohe filloi sjellja e furishme t burgosurve shqiptare nga burgjet serbe t Serbis n burgun famkeq n Dubrav t Istogut.. Pas pushimit me arm nga ana e forcave paramilitare t burgut Maki Begolli me gjasht shok t burgut me shpejtsi t madhe vrapuam n drejtimi t qendrs t sporteve t vogla t burgut nga ku jan trhequr t plagosurit. Gjat ktij aksioni na hetuan paramilitare dhe filluan t shtin mbi ne, ku pr fate t keq nga radht tona mbeti i vrar vetm Nazmi Shala. N at moment ku mezi e shptuam kokn arritm q t’i trheqim t gjith t plagosurit rnd dhe leht dhe t’i vendosim n lokalet e pavilionit “C” dhe spitalin e burgut.

  Fal ndihms s Zotit dhe fatit i shptuam me t keqes ...

  M njzet e tre maj forcat paramilitare serbe bashkrisht me t burgosurit serb t armatosur deri n dhmb nga dera kryesore hyn brenda lokaleve t burgut dhe n mnyr t pamshirshm shtin mbi t burgosurit e pafajshm shqiptar me pushk automatike, bomba, thika, shufra t hekurta, ku lan shum t vrar dhe t plagosur. N fund t aksionit xhelatt serb u nisen n drejtim t lokaleve t restorantit , kuzhins s burgut dhe spitalit, ku filluan t shtin dhe n t njjtn koh i urdhruan q brenda pes minutave gjith t burgosurit t dalin jasht me duar t lidhura rreth kok dhe n oborr t rreshtohen nga katr. Pas furnizimit me ushqim bashk me t plagosurit me autobus dhe prcjelljen e forcave t sigurimit shtetrore n krye me Bata Bullatoviqin kur arritm n afrsi t Istogut na i ndalen autobust dhe nj nga nj na rrahn deri n alivanosje. Me t arritur n burgun famkeq t Lypjanit na rrethuan forcat e mdha t krimineleve serb t armatosur deri n dhmb t cilat na urdhruan q t rreshtohem dhe gjat hyrjes n pavilione na maltretuan rnd, kurse dhjet t burgosur i urdhruan q t’i bartin t plagosurit dhe t’i vendosin n nj pavilion t veant. T plagosurit u drguan pr shrim n Spitalin e Prgjithshm n Prishtin, ku shumica prej tyre e gjetn vdekjen, e nj ndr ta ishte edhe Muj Tafilaj nga fshati Siqev e komuns s Klins. .

  M 10 qershor na shprndan npr burgjet serbe n Serbi. N burgjet e Gjakovs, Pejs, Dubravs s Istogut, Gjilanit, Lypjani, Nishit, Pozharevc, Leskovcit, Beogradit, Mitrovics s Sremit n dymbdhjet vjetorin e masakrave dhe barbarive t pa para mbi qindra shqiptarve t moshave dhe gjinive t ndryshme bashkbiseduesit m t cilt biseduam kto dit me tronditje t mdha shpirtrore u prkujtohen torturat shtazarake nga dyzet e tet or q u b mbi trupin e tyre nga inspektoret e pa mshirshm t sigurimit shtetror. Metodat m njerzore ishin ato t aplikimit t rryms gjat torturave fizike dhe psikike t cilat t shumica e t burgosurve t pafajshm shqiptar u prdorn me qindra her nga t cilat ka pasur edhe t vdekur. T gjith bashkbiseduesit e mij n rrfimet e tyre n prkujtimin e dymbdhjet vjetorit t masakrave barbare npr burgjet serbe n Kosov dhe Serbi t gjith nj zri jan t mendimit q fati dhe ndihma e Zotit edhe prkundr metoda shtazarake q u kryen mbi ta i shptuan m t keqes dhe u kthyen n gjirin e tyre familja dhe trojet e tyre strgjyshore. Ata shprehen habi pse pas hyrjes s NATO-s n Kosov u lejuan forcat serbe q ata t’ i drgojn n Serbi dhe pyesin pse organet shtetrore t Kosovs pr 12 vjet heshten pr masakrn n burgun e Dubravs dhe pr keqprdorimin e t burgosurve shqiptar gjat dhe pas lufts.

  marr nga Bota Sot  Letra, dokumente identifikimi, fotografi etj., pas krimit n Burgun e Dubrav

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Ekskluzive,

  kjo eshte videoja e vetme e bere pas masakres kunder shqiptareve ne burgun e Dubraves.Xhirimet jane te bera nga BBC.
  Poashtu eshte edhe videoja e vetme ne internet ne lidhje me masakren ne burgun e Dubraves. 5. #45
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Videoja me larte ka qene e manget si nga kualiteti ashtu edhe nga permbajtja.

  Ne videon me poshte shihen kriminelet serb te armatosur ne oborrin e burgut ne mesin e shqiptareve te vrare,ne pjesen e dyte te videos shihen shqiptaret e vrare dhe ne fund te videos shihet edhe varreza masive me
  mbi 140 shqiptaret e vrare ne ate burg.


 6. #46
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-07-2007
  Postime
  14
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  E pash vdekjen me sy!

  -Kete shkrim me poshte rastesisht e kam gjetur ne kerkimet qe kam bere lidhur me masakren e Dubraves dhe e kam kopjuar dhe ruajtur me vite,dmth eshte edhe emri i autorit dhe une vetem po u'a sjell qe te mesoni edhe pak me shume lidhur me kete masaker.

  (dy fjal nga une, Ju faleminderit Fatlum dhe te gjithe te tjereve per temen/postimet , thuajse i lexova te gjitha. Fatkeqesisht une kam humbur babain tim ne kete masaker,njeriun me te rendesishem te jetes sime...por edhe sa ishte gjalle thoshte se liria pa gjak nuk fitohet, tere jeten i'a kushtoi lirise se popullit tone dhe ndihem krenar per kete,sot prehet ne varrezat e deshmoreve.
  Ju qofte i lehte dheu I Kosoves dhe u prehshin ne paqe te gjithe ata qe kontribuan dhe dhane me te shtrenjten jeten per LIRINE qe ne te gjithe e gezojme sot,veqanerisht keta te burgosur qe sakrifikuan thuajse edhe me shume se luftetaret ne male. LAVDI DESHMOREVE TE KOMBIT.


  E pash vdekjen me sy!
  Gani Syl Shala
  Ditari i nj lufttari t UK-s (7)

  “Dhe, para s gjithash, ruhuni nga mallkimi i historis

  dhe mos e harroni at kur t jepni mendimin tuaj!” - Hasan Prishtina

  Njri ndante buk. “Si je more shok?”, m tha. “Mir jam”, i thash. “A m patriot je ti apo un!?” “Un di pr vete e jo pr ty!?”- i thash. “Un kam qen tre vjet me pushk n dor n Kroaci, dy vjet n Kosov”. I erdh inati e m shau nnn e shqiptarit, gjakun...

  M ra disa her dhe m prgjaku. Shkova brenda, disa t burgosur ma pastruan gjakun. Njri prej atyre shokve m tha: Avdiu t ka rreh. Pyeta njrin nga ishte. Nga Doganajt e Kaanikut, m’u prgjigj. Ai vazhdoi duke thn se jemi ushtar t UK-s! Nuk i besova.

  Ndrkaq njri m pyeti pr emr. I thash se un jam Shemsi Shala nga komuna e Pejs. Tjetri m tha: a je i plagosur? Po, jam, i thash. Po ku je plagosur? – m pyeti. N Gjakov, - ia prita. Njrit i shkuan lott. Kur ma pa kryqin n gjoks, m’u drejtua: Shemsi un jam Hasan Dalloshi, ky sht Ahmet Hoxha,...

  Rasti thon sht mbret i bots, kush e ka menduar se do shihemi dhe do njihemi prsri, sepse ishim t drrmuar dhe mezi e njohm njri-tjetrin!

  13 maj 1999

  Na qitn n oborr me shtit. Pash Xhokn. Edhe shum autobus. Nj kriminel m mori e m oi te nj vetur, m hipi ngadal. Pasi ma pa kryqin n gjoks, mendoi se jam shka! Kur u nisn autobust, ne ishim m t fundit. Kur mbrrim afr fshatit Llazic, u dukn aeroplant e NATO-s n qiell. Ndrmjet autobusve ishin tanket. Aeroplant bombarduan kolonn e tankeve dhe i shkatrruan t gjitha. Urn e kputn. Si kaloi rreziku, hym n autobus, sikurse edhe shkiet. Shkiet me thika u binin t burgosurve. U ofruan tek un. Kur ma pan kryqin n gjoks, menduan se jam serb!

  Prej fshatit Llazic na nisn drejt Dubravs. Para burgut t Dubravs na pritn 100 shkie me hunj n dor....

  M than t drejtohesha n der t burgut. Njzet metra pa hyr n oborr t burgut, pash shum lop... Krejt lopt e vjedhura i paskan pru ktu... Dhe shava...

  Nuk e kisha par shkaun pas mejE.! M kishte dgjuar. M ra mbi 30 her me krba. Hyra zhag n oborr t burgut. Prjashta burgut dgjohej kukama. I rrihnin t burgosurit shqiptar me lloj-lloj mjetesh...

  Duke shkuar n pavijon, u rrzova nuk munda me vazhdue. Erdhn dy veta e m morn zhag. M uan n pavijonin C, n izolim. Prsri u takova me grupin e Kaanikut:

  Ahmet Hoxhn, Hasan Dalloshin, Mehdiun, Tefikun, Musliun, Fatmirin dhe Sejdiun.

  Kta kan qen grupi i Kaanikut, por edhe Tahir Panxhn, Dervish Syln, Syl Kuqin, Ismet Musn, Rasim Selmanin, Rasim Jahn, Shaq Selmanin dhe shum e shum t tjer

  Pr nat i rrihnin, buk nuk u binin... Hasan Dalloshi kujdesej pr mua.

  16 maj 1999

  E morn mr. Ukshin Hotin vet t tretin.

  N orn dhjet filloi sulmi i NATO-s mbi pavijonin C. U vra Xhoka vet i treti, nj i Balajve. I shkoi tymi e flaka pavijonit. Ndihshin britma, ulrima... Brtiti Hasani, C-ja u kall..Rama, baci Mehdi, shkuan me i thye dyert. E pash Gani Nimanin. Hasaniysh e ki emrin ?E kam te ndrruar, - i thash.

  Hasan Dalloshi, Naim Rexh Kurmehaj dhe Ismet Musa, me kazm i thyen dyert. Gjashtdhjet dyer i kan thyer m 19 maj 1999, ndrsa un dy.

  Pasi dolm t gjall nga pavijoni C, i doli flaka. Dolm n oborr. Na uan n shkoll. Naimi e m pruri buk. U ulm nj qoshe e thirra Hasanin. Mendova se nuk mund t dal i gjall me i tregue! Po t tregoj Hasan, un jam Gani Shala, jam m emr t vllait. Hasan, nse vritem, shko te shtpia, u tregon pr mua. Gani ama adresn, m tha. Ia dhash adresn. Hasanit i shkuan lott. Ma dha besn. Naimi m tha: Gani, e thyen shkiet murin e oborrit, a mujm me ik? Po Naim, me i tregue Hasanit nga Doganajt e Kaanikut, Dervish Syls, Rasim Jahs, Rasim Selmanit, Shaq Selmanit, Ahmet Hoxhes, Tefikut etj.

  Naim, kur t bhet aksham, un ju prij e ju oj n Ruhot, - u thash. Tentuam natn me dal, por nuk mundm! Tentuam dy net me radh e nuk mundm!

  1 qershor 1999

  Prsri sulmoi NATO-ja, duke filluar n orn 9.00. U vra Ahmet Hoxha, skaj meje. Mua m nxori nga dheu Hasan Dalloshi. Vazhdimisht sulmonte NATO-ja. Rash prmbys, mbi mua ran Tefiku e Hasani.

  Tefikut i thash pse re mbi mua. Mos bj z. Duam me t shpetue ty Shemsi! Ra nj predh n shkaut. I ra n shpin e krye Tefikut. Hasani u ua dhe tha kaloi sulmi. ohu baci Tefik, ma hoqi Hasanin Tefiku prej shpine t vdekur. Naimit iu kish pas kputur kryet. Hasani ia mori trupin Naimit, un zhag kryet. Hasani e mori Ahmet Hoxhn, i bm bashk. Naimi ishte nga Strellci i Eprm, Tefiku nga Kaaniku. Ahmet Hoxha nga Ferizaj, Hasan Maraj: jeta e jon..Shkuam n fush dhe gjith ditn natn ndenjm aty.

  22 maj 1999

  Na lajmruan me altoparlant: S’ka jet m n Dubrav. Bhuni rresht afr murit. O Hasan duan me na vra. Jo Gani, - m tha. Hasani kqyri n karakoll, kishte murtaja t vendosura. Mos u tut Gani. S’jam kah tutna! – i thash. N gjasht rresht! Nuk vonoi, ndoshta as sekondat, dhe me tr arsenalin e armve shtin mbi ne.

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  13 vjet nga masakra e Dubravs, askush i dnuar

  Jan br 13 vjet nga masakra n Burgun e Dubravs. Gjithka nisi me 19 maj, kur aeroplant e NATO-s, duke menduar se aty gjendej nj nga caqet e ushtris serbe, filluan bombardimet mbi pavionet, t cilat n fakt kishin t burgosur shqiptar.

  Ky skenar i pushtuesit serb zgjati deri m 22 maj, kur NATO e kuptoi se aty nuk ishin forcat serbe, por t burgosurit shqiptar.

  Po m 22 maj 99, policia dhe ushtria serbe kishin zhvilluar nj nga masakrat m t mdha gjat ksaj lufte n Kosov.

  13 vjet pas ende nuk sht dnuar askush, ndrsa kan munguar edhe hetimet nga institucionet e vendit.

  Deri tash nuk sht br asgj edhe n shqyrtimin e padis q Shoqata e ish t burgosurve e ka br q vitin 2009 n Gjykatn e Pejs, raporton KTV.

  N kt masakr humbn jetn 120 t burgosur shqiptar, ndrsa qindra t tjer u plagosn. /Telegrafi/

 8. #48
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Ngushellime bani80 per humbjen e babait ne kete masaker dhe i qofte i lehte dheu i Kosoves te gjithe te reneve,njekohesisht faleminderit per postimin me larte.

 9. #49
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,261
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime

  fattlum

  Citim Postuar m par nga fattlumi Lexo Postimin
  Foto tjera qe deshmojne tmerrin
  fatlum a ka mundesi qe kto foto te shperndahen ne disa web saide te tjera mendoj ku mnd ti shofin edhe te huajt banoret e shteteve europiane

 10. #50
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga beni33 Lexo Postimin
  fatlum a ka mundesi qe kto foto te shperndahen ne disa web saide te tjera mendoj ku mnd ti shofin edhe te huajt banoret e shteteve europiane
  Po Beni keto foto jane ketu dhe mund ti shoh kushdo,poashtu edhe videoja ne Youtube eshte e postuar nga une,dhe aty mund ti shoh kushdo qe deshiron ti shoh.
  Pyetja me e mire do kishte qene,a po i shohim ne keto foto?,sepse kur neve sna interesojne pse duhet ti interesoj nje te huaji.
  Te huajt "borgjin" ndaj Kosoves e kane lare ne vitin 1999.Te tjerat jane faj i yni.  Varreza masive ku ishin varrosur te burgosurit shqiptar qe ishin vrare nga serbet ne burgun e Dubraves ne maj te vitit 1999.

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,261
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime

  fattlumi

  Citim Postuar m par nga fattlumi Lexo Postimin
  Po Beni keto foto jane ketu dhe mund ti shoh kushdo,poashtu edhe videoja ne Youtube eshte e postuar nga une,dhe aty mund ti shoh kushdo qe deshiron ti shoh.
  Pyetja me e mire do kishte qene,a po i shohim ne keto foto?,sepse kur neve sna interesojne pse duhet ti interesoj nje te huaji.
  Te huajt "borgjin" ndaj Kosoves e kane lare ne vitin 1999.Te tjerat jane faj i yni.  Varreza masive ku ishin varrosur te burgosurit shqiptar qe ishin vrare nga serbet ne burgun e Dubraves ne maj te vitit 1999.
  ashtu esht inderuari fatlum ne duhet te jemi me te interesuarit per keto masakra nga qetniket dhe ti indentifikojm kta kriminel barbar

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •