Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-05-2009
  Postime
  317
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Minatort e Treps filluan protestat

  Si njoftojn mjetet e informimit, me 16. 03. 2010 n Mitrovic u mbajt tubimi-protesta e par e minatorve, n t ciln morn pjes diku afr 1200 veta, pr shkak se, si tha prfaqsuesi i tyre z. Ramadan Vllahiu, qeveria ende nuk i ka plotsuar krkesat e tyre t shtruara asaj koh m par, ndr t cilat sht rritja e pensioneve nga 40-60 n 100-160 euro n muaj. Me tone shum t hidhura dhe t mllefosur foln disa ish udhheqs t minatorve, duke akuazuar qeverin pr moskujdesje ndaj tyre, por edhe pr korrupsion, keqprdorime dhe tjetrsim t pasurive t Kosovs. Posarisht, fjalimi i ish drejtorit t Kombinatit "Trepa" z. Burhan Kavaja (me 1989 ai ka udhhequr t gjitha demonstratat si dhe ngujimin 8-t ditor t minatorve) ishte mjaft kritik ndaj qeveris dhe Parlamentit t Kosovs, duke nnvizuar faktin se pasurit e miniers s Treps jan duke u keqprdorur dhe keqmenaxhuar, n vend se ajo t rifunkcionalizohej me kuadra t specializuara dhe shum t afta q ka Kosova, e jo q fati i saj t'iu lihet n dor t huajve. N veanti ai nnvizoi faktin, duke iu drejtuar qeveritarve aktual se jan pikrisht minatort e Treps ata t cilt me 1989 duke iu kundrvn masave represive t ish regjimit komunist jugosllav me demonstratat e tyre historike ia lkundn themelet ish Jugosllavis e cila edhe u shkatrrua pak vite m von. Gjendja e jetess dhe familjeve t minatorve sot sht turpi i liris dhe pavarsis s Kosovs, dhe se askush nuk ka besuar se n liri dhe pavarsi minatort do t silln n kt gjendje mjerimi. Gjat tr kohs s tubimit-protests dgjoheshin shum zra nga t pranishmit q krkonin q menjher t niseshin n kmb drejt Prishtins (53 km) pr t'u ballafaquar me udhheqsit e korruptuar, pr t mbetuar atje deri n plotsimin e t gjitha krkesave t tyre. Mirpo, me ndrhyrjen shum t matur t z. Vllahiu u morn vesh q qeveris t'i japin nj muaj afat, aq sa kishte krkuar vet z. Hajredin Kui, zv/kryeministr, pra q t presin deri me nj Maj, kur poese qeveria deri ather nuk i plotson t gjitha krkesat e tyre, ather minatort me autobus do t shkojn masovikisht n Prishtin.
  Duhet theksuar se fjalimin e nnkryetarit t Sindikatave t Pavarura t Kosovs minatort-protestues ia ndrpren duke i thn atij se koha e referatave dhe fjalimeve t kota ka kaluar.
  Kmbanat e alarmit n Kosovn e uzurpuar nga udhheqsit e saj t korruptuar po bien me t madhe, q shtron pyetjen; a po i dgjon kush zrat e saja para trmeteve dhe shprthimeve t reja sociale....!?

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
  Antarsuar
  21-03-2006
  Postime
  1,554
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Rugova Lexo Postimin
  Si njoftojn mjetet e informimit, me 16. 03. 2010 n Mitrovic u mbajt tubimi-protesta e par e minatorve, n t ciln morn pjes diku afr 1200 veta, pr shkak se, si tha prfaqsuesi i tyre z. Ramadan Vllahiu, qeveria ende nuk i ka plotsuar krkesat e tyre t shtruara asaj koh m par, ndr t cilat sht rritja e pensioneve nga 40-60 n 100-160 euro n muaj. Me tone shum t hidhura dhe t mllefosur foln disa ish udhheqs t minatorve, duke akuazuar qeverin pr moskujdesje ndaj tyre, por edhe pr korrupsion, keqprdorime dhe tjetrsim t pasurive t Kosovs. Posarisht, fjalimi i ish drejtorit t Kombinatit "Trepa" z. Burhan Kavaja (me 1989 ai ka udhhequr t gjitha demonstratat si dhe ngujimin 8-t ditor t minatorve) ishte mjaft kritik ndaj qeveris dhe Parlamentit t Kosovs, duke nnvizuar faktin se pasurit e miniers s Treps jan duke u keqprdorur dhe keqmenaxhuar, n vend se ajo t rifunkcionalizohej me kuadra t specializuara dhe shum t afta q ka Kosova, e jo q fati i saj t'iu lihet n dor t huajve. N veanti ai nnvizoi faktin, duke iu drejtuar qeveritarve aktual se jan pikrisht minatort e Treps ata t cilt me 1989 duke iu kundrvn masave represive t ish regjimit komunist jugosllav me demonstratat e tyre historike ia lkundn themelet ish Jugosllavis e cila edhe u shkatrrua pak vite m von. Gjendja e jetess dhe familjeve t minatorve sot sht turpi i liris dhe pavarsis s Kosovs, dhe se askush nuk ka besuar se n liri dhe pavarsi minatort do t silln n kt gjendje mjerimi. Gjat tr kohs s tubimit-protests dgjoheshin shum zra nga t pranishmit q krkonin q menjher t niseshin n kmb drejt Prishtins (53 km) pr t'u ballafaquar me udhheqsit e korruptuar, pr t mbetuar atje deri n plotsimin e t gjitha krkesave t tyre. Mirpo, me ndrhyrjen shum t matur t z. Vllahiu u morn vesh q qeveris t'i japin nj muaj afat, aq sa kishte krkuar vet z. Hajredin Kui, zv/kryeministr, pra q t presin deri me nj Maj, kur poese qeveria deri ather nuk i plotson t gjitha krkesat e tyre, ather minatort me autobus do t shkojn masovikisht n Prishtin.
  Duhet theksuar se fjalimin e nnkryetarit t Sindikatave t Pavarura t Kosovs minatort-protestues ia ndrpren duke i thn atij se koha e referatave dhe fjalimeve t kota ka kaluar.
  Kmbanat e alarmit n Kosovn e uzurpuar nga udhheqsit e saj t korruptuar po bien me t madhe, q shtron pyetjen; a po i dgjon kush zrat e saja para trmeteve dhe shprthimeve t reja sociale....!?

  E kam cekur edhe ne disa postime te tjera me pare, se caku i hajnave nga Drenica eshte te vjedhet tere pasuria e Kosoves, e ne kete rast te vjedhet aq sa eshte e mundur ne minieren e Trepces. Miniera te shkaterrohet deri ne ate mase, sa qe mos te ket as kundershtimin me te vogel atehere kur kryekreteni nga Drenica te ket vendosur ta privatizoj ( vjedh bashk me ndonje investore te ri ). Per kete qellim edhe u soll nje " ekspert " i minierave nga Drenica ( Drenasi ). Nga i papune, ne drejtor gjeneral. U soll nje njeri i cili kurre me syt e vet nuk ka pa miniere as nga brenda as nga jasht. Dhe qysh javen e pare nga miniera u vodh i tere kablli u rrymes pa te cilin miniera thuaja se eshte e vdekur. Normalisht se shume shpejt filloi " pastrimi ideologjik " . U pushuan njerez nga puna dhe u punesuan te degjueshmit.

  Nese minatoret e Trepces nisen per ne Prishtine, atehere hajnat duhet ose te ikun dikah ose te vishen shume trash.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  thon se minjete te paret i degjojn termete....

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
  Antarsuar
  21-03-2006
  Postime
  1,554
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Kosovelli Lexo Postimin
  thon se minjete te paret i degjojn termete....
  E vertete ajo qe the ( gje qe ndodhe shume rralle) edhe mos mendo se me ofendove me kete pune, se thone edhe nje fjale tjeter : " i flliqti mundohet me te flliqe "

  Se ti e hashim aponga me disa hajna te Drenices nuk merziteni per minatoret dhe disa shtresa te tjera kete e dime te gjithe. Vazhdoni se gati e keni me shkatrru Kosoven.

 5. #5
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,944
  Faleminderit
  27
  20 falenderime n 20 postime
  Lete presin edhe ca dite minatoret se atyre kan per te ju bashkuar edhe 400 minatore nga skenderaj ,ku esht kerku nga drejtori i trepqes po nga skenderaj.Minatoret e trepqes po i pensiono ky far farku e sjiku e minatorve fmin spo ja u mer, nejse se di per qfar arsyuje po e di se profesionalisht sjon me te dobet se ata te skenderajt,kta te pakten kan degju prej prinderve se si shemben blloqet e minjeres e si mijt e vrejn shembjen .Shpesh minjet jon me te mequm se sa njerzit .Madje do thosha se ata qe po e ngulfatin , prej pa aftsive te tyre ekonomin e kosovese po e sjellin kosoven ne gjendje si shqipria me 1997.PO sjellin paknaqsi varfri ,perqaj e sundo thon klyshet e milloshit. populli thote se nji serbi e kishim e tani nji kaurr(LDK_PDK) ,e kemi thon ata qe kan mend.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ganimet : 19-03-2010 m 14:10

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •