Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 81
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e extreme
    Anėtarėsuar
    29-04-2005
    Postime
    1,272
    A ka pas pantolla nat koh ?! Me sa e di une ata kan vesh fustana !
    We are all Aliens

  2. #42
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    06-11-2007
    Postime
    342
    Per hajr miqesia vella!


    Dy vellezer shqiptare emigrante ne Londer jane denuar me 6 vite burg ne total pasi ilegalisht martuan femijet e tyre me njeri-tjetrin.

    Kujtim Llleshi i njohur ne Angli me emrin Resmi Lleshi i tha policise, se per te shpetuar vajzen 12 vjecare nga gjetja e nje dashuri te papershtatshem dhe jo mysliman, ra dakort me villain, Rexhep Lleshin, ta martonte ate me djalin e tij.

    Martesa mes dy kusherinjve te pare ndodhi me 25 mars 2008 ne shtepine e Rexhep Llleshit, pasi sipas tyre ata kishin pyetur nje imam i cili i kishte thene se kjo martese sipas fese islame eshte e lejueshme. Pasi kane kryer lutjen e marteses, te dy vellerzerit sebashku me nenen e djalit 16 vjec, i kane inkurajuar ata te kryejne marredhenie seksuale. Te nesermen ne mengjes nena e djalit ka kontrolluar carcafet per gjetjen e shenjave te gjakut.

    Mosgjetjen e shenjave te gjakut, ia ka treguar bashkeshortit Rexhep Lleshi, i cili e ka rikthyer mbesen e tij tek i vellai duke i thene se ajo nuk ishte e virgjer dhe e ndershme. E tronditur nga ajo qe kishte ndodhur nje nate me pare, 12 vjecarja ia ka treguar ngjarjen nenes se saj e cila ishte divorcuar prej Kujtim Lleshit, i cili ishte martuar perseri dhe kishte 7 femije.

    Menjehere nena e vajzes e ka denocuar ngjarjen ne polici dhe me pas kjo martese ilegale eshte hetuar nga skuadra e krimeve seksuale. Gjate procesit gjyqesor ne te cilin viktima mes loteve gjeti kurajon te deshmonte, dy vellezerit nuk i kane pranuar akuzat, pasi sipas tyre, ata nuk kishin kryer ndonje krim.

    Gjykatesi Robert Fraiser Morrison duke lexuar masen e denimit me nga tre vjet burg per dy vellezerit, tha se kjo ngjarje ishte nje incident i papelqyeshem dhe se ne Britanine e Madhe e madhe, inicimi i marredhenies seksuale te nje vajze 12 vjecare perben krim te denueshem me burg.

    Kujtim Lleshi i ka bertitur gjykatesit pse ai e denoi duke iu drejtuar me fjalet: “Une s’jam kriminel, doja te mbroja vajzen time”. Ai ka rezistuar per disa minuta qe te mos shoqerohej nga gardianet drejt qelive te gjykates. Eshte dashur perdorimi forces nga pese gardiane duke e terhequr ate zvarre per ne qeli.


    Citim Postuar mė parė nga BEHARI Lexo Postimin
    atehere po mundohem te te jap nje pergjigje!
    nje shqiptar i ndershem nuk do ja lejonte vehtes te bente pyetje te tilla!!perse..??
    sepse shqiptaret as me fe dhe as me tradite nuk ka ndodhur ndonjehere martesa te tilla!!e ne qofte se ti je i shqetsuar se cfare ndodhe ne AZI apo Afrike
    atehere ai eshte problemi yt,dhe mund te kycesh fare mire ne forumet te vendeve perkatse!!nese shqiptaret jane shumice myslimane,kjo nuk do te thote se praktikojne traditat aziatike!ose juve si te krishtere shqiptar,nuk do te thote qe
    praktikoni phedofiline!prandaj do te beja thirrje qe te keshe me kujdes kur shprehe per shqiptaret!!

    shqiptaret jan shqiptar mbi te gjithapastaj jan mysliman, katolik, ortodoks e tej

  3. #43
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,446
    Postimet nė Bllog
    17
    Citim Postuar mė parė nga fattlumi Lexo Postimin
    Edhe vet si person dhe familje jam i lindur si musliman dhe jetoj si musliman,ndoshta jo si musliman i devotshem shume.Desha te diskutoj dhe me shume te pyes ata qe e dijne me mire se pse qysh prej 10 vitesh shohim shume e me shume njerez me mjekrra dhe pantollona te shkurtuara.Une per veten time nuk mund ta shpjegoj kete gje dhe as idene se kam pse duhet bere keshtu.Edhe po te me thoshte dikush se duhet muslimani ta leshoj mjekrren,une sdo ta zbatoja kurre,dhe ate per vetem nje arsye.Une mund te jem musliman ashtu siq kam qene edhe para 10 viteve,pa mjekerr dhe pa pantollona te shkurtuara,edhe mua me do zoti edhe pse nuk mbaj mjekerr ose nuk shkurtoj pantollonat.
    Nuk mund ta duan ndoshta me shume allahun keta njerez qe leshojne mjekrra sesa keta qe nuk bejne ate.
    Atehere pse?
    Perse ti shqetesohesh per "mjekren" apo "pantallonat" e atij tjetrit qe zgjedh ti mbaje, perse nuk shikon mjekren dhe pantallonat e tua?! Apo nuk te rrihet te gjykosh tjetrin, ne vend qe te rrish e gjykosh vetveten.

    Mua nuk me shqeteson aspak as mjekra, as pantallonat, as shamia, as feja e tjetrit. Ai eshte ne lirine e tij, une ne lirine time. Ai zgjedh qe t'i beje ato, une zgjedh qe mos i bej. Por nuk e gjykoj, pasi nuk me takon mua ta gjykoj.

    Shikoni punen tuaj e boll i futet hundet ne punet e lirine e te tjereve.

    Albo

  4. #44
    Citim Postuar mė parė nga sdi-gja Lexo Postimin
    Haha, keke vehabist, a je i martum me vajze te axhes?
    http://www.forum-islamik.com/forum/s...ad.php?t=37080
    Alejkumselam ve rahmetullah

    Sa i pėrket martesės me vajzėn e axhės, jemi pėrgjigjur edhe mė herėt dhe kemi treguar se njė gjė e tillė ėshtė e lejuar nė Islam, dhe pėr kėtė sjellur argument ajetin nė tė cilin Allahu s.v.t. thotė: "O ti Pejgamber, Ne tė kemi lejuar gratė, tė cilave u ke dhėnė shpėrblimin e kurorės, dhe ato qė me ndihmėn e All-llahut hynė nė posedimin tėnd (robėreshat e luftės) dhe bijat e axhės tėnd, bijat e hallave tua, bijat e dajės tėnd, bijat e tezeve tua (tė janė lejuar, pos grave me niqah dhe tė afėrtat), tė cilat kanė migruar (kanė bėrė hixhret) si ti, dhe njė grua besimtare nėse ajo ja falė veten Pejgamberit dhe nėse Pejgamberi dėshiron tė martohet me tė (njė martesė e tillė pa shpėrblim tė niqahit) duke qenė kjo (rast) vetėm pėr ty e jo edhe pėr besimtarėt. Ne e dimė se ē'u kemi bėrė atyre obligim rreth grave tė tyre dhe rrėth atyre qė i kanė nė pronėsinė e vet, ashtu qė ti tė mos keshė vėshtirėsi, e All-llahu ėshtė qė falė shumė, ėshtė mėshirues."

    Por, me sa duket kjo pėrgjigje ka qenė pak problematike pėr disa nga anėtarėt, dhe ėshtė parashtruar pyetja edhe njėherė duke kėrkuar sqarime mė tė hollėsishme nė lidhje me ajetin.

    Ibn Kethiri nė komentin e kėtij ajeti, nė fjalėt: "Dhe bijat e axhės tėnd, bijat e hallave tua, bijat e dajės tėnd, bijat e tezeve tua (tė janė lejuar)" thotė: Kjo ėshtė drejtėsia dhe mesatarja ndėrmjet dy ekstremiteteve. Ngase krishterėt nuk e martojnė femrėn, pėrveē nėse ka ndėrmjet saj dhe mashkullit shtatė breza e sipėr, ndėrsa jehudėt e martojnė vajzėn e vėllaut apo vajzėn e motrės sė tyre. Andaj, ka ardhur ky sheriat i plotė dhe i pastėr, duke rrėnuar teprimin e krishterėve, dhe ka lejuar martesėn me vajzėn e axhės dhe hallės, dhe vajzėn e dajės dhe tezes. Dhe ka ndaluar teprimin e jehudėve, dhe martesėn me vajzėn e vėllaut apo motrės.

    Gjithashtu kemi pėrmendur edhe ajetin nė tė cilin Allahu s.v.t. na ndalon martesėn me disa prej grave, e qė nė to nuk pėrmenden vajzat e axhės, apo tė dajės. Thotė Allahu s.v.t.: "U janė ndaluar juve (tė martoheni me): nėnat tuaja, bijat tuaja, motrat tuaja, hallat tuaja, tezet tuaja, bijat tuaja, bijat e motės, nėnat tuaja qė ju kanė dhėnė gji, motrat nga gjiri, nėnat e grave tuaja (vjehrrat) dhe vajzat qė janė nėn kujdesin tuaj e tė lindura (prej tjetėr babai) nga gratė tuaja me tė cilat patėt kontakt, e nėse nuk ken pasur kontakt me to (me gratė), atėherė s'ka pengesė (tė martoheni me ato vajza), dhe (janė tė ndaluara) gratė e bijve tuaj qė janė tė lindjes suaj (jo tė bijėve tė afoptuar), dhe tė bashkoni (pėrnjeherė nė njė niqah) dy motra, pėrpos asaj qė ka kaluar. Vėrtetė, All-llahu falė shumė, ėshtė mėshirues i madh."

    Kėshtuqė nuk mbetet asnjė dyshim se martesa me vajzėn e axhės ėshtė e lejuar, dhe nuk ka asnjė argument qė e ndalon atė, dhe nuk ka asnjė prej dijetarėve qė e ka ndaluar njė martesė tė tillė, dhe kjo ėshtė ēėshtje e njohur nė Islam, edhepse nė vendet tona, dhe sipas traditės tonė, njė gjė e tillė ėshtė absurde dhe e pamundshme, por ne duhet qė tė ndėrrojmė traditat duke u kapur pėr argumentet e Islamit, e jo tė ndėrrojmė vendimet e kėsaj feje tė pastėr, duke u kapur pėr traditat tona.

    Allahu e di mė sė miri

    Ebu Hamza El-Albanij
    Ty nuk te intereson asnje lloj feje,thjesh mbjell percarje ne mes shqiptareve tek ky forum
    Revolution 1848

  5. #45
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    06-11-2007
    Postime
    342
    Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Ty nuk te intereson asnje lloj feje,thjesh mbjell percarje ne mes shqiptareve tek ky forum
    Ke edhe fyture, apo ske? Ti vune linkun e nje faqeje jihadiste qe lavderon Bin Laden duke thene mesoni islamin e vertete. Une shkova dhe gjeta Islamin e vertete:

    "Kėshtuqė nuk mbetet asnjė dyshim se martesa me vajzėn e axhės ėshtė e lejuar, dhe nuk ka asnjė argument qė e ndalon atė, dhe nuk ka asnjė prej dijetarėve qė e ka ndaluar njė martesė tė tillė, dhe kjo ėshtė ēėshtje e njohur nė Islam, edhepse nė vendet tona, dhe sipas traditės tonė, njė gjė e tillė ėshtė absurde dhe e pamundshme, por ne duhet qė tė ndėrrojmė traditat duke u kapur pėr argumentet e Islamit, e jo tė ndėrrojmė vendimet e kėsaj feje tė pastėr, duke u kapur pėr traditat tona."

  6. #46
    Citim Postuar mė parė nga sdi-gja Lexo Postimin
    Ke edhe fyture, apo ske? Ti vune linkun e nje faqeje jihadiste qe lavderon Bin Laden duke thene mesoni islamin e vertete. Une shkova dhe gjeta Islamin e vertete:

    "Kėshtuqė nuk mbetet asnjė dyshim se martesa me vajzėn e axhės ėshtė e lejuar, dhe nuk ka asnjė argument qė e ndalon atė, dhe nuk ka asnjė prej dijetarėve qė e ka ndaluar njė martesė tė tillė, dhe kjo ėshtė ēėshtje e njohur nė Islam, edhepse nė vendet tona, dhe sipas traditės tonė, njė gjė e tillė ėshtė absurde dhe e pamundshme, por ne duhet qė tė ndėrrojmė traditat duke u kapur pėr argumentet e Islamit, e jo tė ndėrrojmė vendimet e kėsaj feje tė pastėr, duke u kapur pėr traditat tona."
    Kjo eshte e lejume vetem ne disa raste qe une as po e marr mundimin me ja shpjegu nje njeriu si ti
    Revolution 1848

  7. #47
    Musliman-Shqiptarė-krenar Maska e gimche
    Anėtarėsuar
    24-02-2009
    Vendndodhja
    Prishtinė
    Postime
    3,642
    Citim Postuar mė parė nga fattlumi Lexo Postimin
    A eshte urdheruar ketu vetem pejgameri apo te gjithe besimtaret musliman.
    Tė gjithė besimtarėt, Pejgamberi ishte ai qė urdhėroj
    Urdhėrat nga Zoti quhen "Farz" (Obligim i prerė), ndėrsa urdhėrat nga Pejgamberi quhen "Vaxhib" (Obligim qė kerkohet tė zbatohet) kjo e dyta ėshtė njė shkallė mė poshtė se ajo e para kuptohet
    Ti je hija e Kastriotit
    Ti je gjoksi i tė madhit Hamzes
    Ti je kullė fuqi baroti...

  8. #48
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    06-11-2007
    Postime
    342
    Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Kjo eshte e lejume vetem ne disa raste qe une as po e marr mundimin me ja shpjegu nje njeriu si ti

    Rrene me bisht. Tane Arabia qe don me u kopju 'kulturen' e ban kete. Pse s'je krenar, po qe Islami nga zoti gjitchcka eshte e mire dhe duhet ba.
    http://www.isteve.com/cousin_marriage_conundrum.htm


    "Kėshtuqė nuk mbetet asnjė dyshim se martesa me vajzėn e axhės ėshtė e lejuar, dhe nuk ka asnjė argument qė e ndalon atė, dhe nuk ka asnjė prej dijetarėve qė e ka ndaluar njė martesė tė tillė, dhe kjo ėshtė ēėshtje e njohur nė Islam"

    Gjithashtu, eshte 100% e ligjshme ta martosh nje foshnje me nje plak Musliman, e bajne ne Arabi e vende islamike cdo dite . Kjo eshte kulture!

  9. #49
    Musliman-Shqiptarė-krenar Maska e gimche
    Anėtarėsuar
    24-02-2009
    Vendndodhja
    Prishtinė
    Postime
    3,642
    Citim Postuar mė parė nga sdi-gja Lexo Postimin
    Haha, keke vehabist, a je i martum me vajze te axhes?
    http://www.forum-islamik.com/forum/s...ad.php?t=37080
    Alejkumselam ve rahmetullah

    Sa i pėrket martesės me vajzėn e axhės, jemi pėrgjigjur edhe mė herėt dhe kemi treguar se njė gjė e tillė ėshtė e lejuar nė Islam, dhe pėr kėtė sjellur argument ajetin nė tė cilin Allahu s.v.t. thotė: "O ti Pejgamber, Ne tė kemi lejuar gratė, tė cilave u ke dhėnė shpėrblimin e kurorės, dhe ato qė me ndihmėn e All-llahut hynė nė posedimin tėnd (robėreshat e luftės) dhe bijat e axhės tėnd, bijat e hallave tua, bijat e dajės tėnd, bijat e tezeve tua (tė janė lejuar, pos grave me niqah dhe tė afėrtat), tė cilat kanė migruar (kanė bėrė hixhret) si ti, dhe njė grua besimtare nėse ajo ja falė veten Pejgamberit dhe nėse Pejgamberi dėshiron tė martohet me tė (njė martesė e tillė pa shpėrblim tė niqahit) duke qenė kjo (rast) vetėm pėr ty e jo edhe pėr besimtarėt. Ne e dimė se ē'u kemi bėrė atyre obligim rreth grave tė tyre dhe rrėth atyre qė i kanė nė pronėsinė e vet, ashtu qė ti tė mos keshė vėshtirėsi, e All-llahu ėshtė qė falė shumė, ėshtė mėshirues."

    Por, me sa duket kjo pėrgjigje ka qenė pak problematike pėr disa nga anėtarėt, dhe ėshtė parashtruar pyetja edhe njėherė duke kėrkuar sqarime mė tė hollėsishme nė lidhje me ajetin.

    Ibn Kethiri nė komentin e kėtij ajeti, nė fjalėt: "Dhe bijat e axhės tėnd, bijat e hallave tua, bijat e dajės tėnd, bijat e tezeve tua (tė janė lejuar)" thotė: Kjo ėshtė drejtėsia dhe mesatarja ndėrmjet dy ekstremiteteve. Ngase krishterėt nuk e martojnė femrėn, pėrveē nėse ka ndėrmjet saj dhe mashkullit shtatė breza e sipėr, ndėrsa jehudėt e martojnė vajzėn e vėllaut apo vajzėn e motrės sė tyre. Andaj, ka ardhur ky sheriat i plotė dhe i pastėr, duke rrėnuar teprimin e krishterėve, dhe ka lejuar martesėn me vajzėn e axhės dhe hallės, dhe vajzėn e dajės dhe tezes. Dhe ka ndaluar teprimin e jehudėve, dhe martesėn me vajzėn e vėllaut apo motrės.

    Gjithashtu kemi pėrmendur edhe ajetin nė tė cilin Allahu s.v.t. na ndalon martesėn me disa prej grave, e qė nė to nuk pėrmenden vajzat e axhės, apo tė dajės. Thotė Allahu s.v.t.: "U janė ndaluar juve (tė martoheni me): nėnat tuaja, bijat tuaja, motrat tuaja, hallat tuaja, tezet tuaja, bijat tuaja, bijat e motės, nėnat tuaja qė ju kanė dhėnė gji, motrat nga gjiri, nėnat e grave tuaja (vjehrrat) dhe vajzat qė janė nėn kujdesin tuaj e tė lindura (prej tjetėr babai) nga gratė tuaja me tė cilat patėt kontakt, e nėse nuk ken pasur kontakt me to (me gratė), atėherė s'ka pengesė (tė martoheni me ato vajza), dhe (janė tė ndaluara) gratė e bijve tuaj qė janė tė lindjes suaj (jo tė bijėve tė afoptuar), dhe tė bashkoni (pėrnjeherė nė njė niqah) dy motra, pėrpos asaj qė ka kaluar. Vėrtetė, All-llahu falė shumė, ėshtė mėshirues i madh."

    Kėshtuqė nuk mbetet asnjė dyshim se martesa me vajzėn e axhės ėshtė e lejuar, dhe nuk ka asnjė argument qė e ndalon atė, dhe nuk ka asnjė prej dijetarėve qė e ka ndaluar njė martesė tė tillė, dhe kjo ėshtė ēėshtje e njohur nė Islam, edhepse nė vendet tona, dhe sipas traditės tonė, njė gjė e tillė ėshtė absurde dhe e pamundshme, por ne duhet qė tė ndėrrojmė traditat duke u kapur pėr argumentet e Islamit, e jo tė ndėrrojmė vendimet e kėsaj feje tė pastėr, duke u kapur pėr traditat tona.

    Allahu e di mė sė miri

    Ebu Hamza El-Albanij
    Shkrimi i ketij autorit (el-Albanij i cili qenka nga Shqipėria 100% pasi ashtu ėshtė prapashtesa e tij) nuk mund tė quhet 100% i saktė dhe sėshtė faktė adekuat pėr t'u bindur.
    Pse dilni nga tema kjo ėshtė ajo qė duhet tė debatohet?
    A punoni pėr Beogradin dhe synoni pėrēarje?
    Njė gjė dijeni ju jeni ata qė nxitni urrejtje fetare dhe asesi ne, fakti mė i mirė ėshtė postimi yt jashtė temes ndonėse t'u pergjigja, sjell versete nga Kur'ani apo Hadithe e jo shkrime tė autorėve tė ndryshėm i cili ėshtė vetėm opinion dhe asgjė mė shumė
    Ti je hija e Kastriotit
    Ti je gjoksi i tė madhit Hamzes
    Ti je kullė fuqi baroti...

  10. #50
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    06-11-2007
    Postime
    342
    Citim Postuar mė parė nga gimche Lexo Postimin
    Shkrimi i ketij autorit (el-Albanij i cili qenka nga Shqipėria 100% pasi ashtu ėshtė prapashtesa e tij) nuk mund tė quhet 100% i saktė dhe sėshtė faktė adekuat pėr t'u bindur.
    Pse dilni nga tema kjo ėshtė ajo qė duhet tė debatohet?
    A punoni pėr Beogradin dhe synoni pėrēarje?
    Njė gjė dijeni ju jeni ata qė nxitni urrejtje fetare dhe asesi ne, fakti mė i mirė ėshtė postimi yt jashtė temes ndonėse t'u pergjigja, sjell versete nga Kur'ani apo Hadithe e jo shkrime tė autorėve tė ndryshėm i cili ėshtė vetėm opinion dhe asgjė mė shumė
    Ky eshte hoxhe ne ate forum me sa duket. Po, po sme besove mua apo atij, lexo ketu:
    http://www.islamonline.net/servlet/S...=1119503544772
    "Allah has made marriage with first cousins lawful. There is no dispute about this in Islamic Law. Anyone who wishes to dispute with this is placing his own religion in serious danger."
    http://en.islamtoday.net/node/1265

    Edhe muhameti u martu me vajzen e tezes se tij.

    Une punoj per Shqiperine, si dua kete gje te felliqte ne troje tona!

  11. #51
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    12-03-2008
    Vendndodhja
    itejdukshem, gjithka
    Postime
    1,536
    Citim Postuar mė parė nga Albo Lexo Postimin
    Perse ti shqetesohesh per "mjekren" apo "pantallonat" e atij tjetrit qe zgjedh ti mbaje, perse nuk shikon mjekren dhe pantallonat e tua?! Apo nuk te rrihet te gjykosh tjetrin, ne vend qe te rrish e gjykosh vetveten.

    Mua nuk me shqeteson aspak as mjekra, as pantallonat, as shamia, as feja e tjetrit. Ai eshte ne lirine e tij, une ne lirine time. Ai zgjedh qe t'i beje ato, une zgjedh qe mos i bej. Por nuk e gjykoj, pasi nuk me takon mua ta gjykoj.

    Shikoni punen tuaj e boll i futet hundet ne punet e lirine e te tjereve.

    Albo
    un se di se kam ndegju fjal ma te mira ne ket forum, se ty tash,

    inshalla e ke pernime,

    po njerzit fluturojn nga forumi pa e dit pse

  12. #52
    Citim Postuar mė parė nga injejti Lexo Postimin
    un se di se kam ndegju fjal ma te mira ne ket forum, se ty tash,

    inshalla e ke pernime,

    po njerzit fluturojn nga forumi pa e dit pse
    Po por te jesh i bind se nga forumi fluturojn muslimant dhe jo si puna e ( zdi-gja apo mesia 4 ever etj) qe nuk lejn post pa ofendu dhe tem pa i fut hund me perca e me ofendu ne post private
    Revolution 1848

  13. #53
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    12-03-2008
    Vendndodhja
    itejdukshem, gjithka
    Postime
    1,536
    Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Po por te jesh i bind se nga forumi fluturojn muslimant dhe jo si puna e ( zdi-gja apo mesia 4 ever etj) qe nuk lejn post pa ofendu dhe tem pa i fut hund me perca e me ofendu ne post private
    Ketu mir e ke se shum po ofendojn keta tre, ka edhe tjer po kundershtar qe mundesh me bisedu, kurse keta , nuk i kontrollon kerkush.

  14. #54
    Citim Postuar mė parė nga injejti Lexo Postimin
    Ketu mir e ke se shum po ofendojn keta tre, ka edhe tjer po kundershtar qe mundesh me bisedu, kurse keta , nuk i kontrollon kerkush.
    Po nuk e di vec keto katoliket po grricen shum se ortodokset shofin fen dhe punen e tyre dhe nuk merren as me ne as me keto katolikt,po ketyre sdi-gja dhe mesi 4 ever ju del puna me kedo dhe me ateistat hgaggaaaaa
    Revolution 1848

  15. #55
    God Bless You Maska e _Mersin_
    Anėtarėsuar
    21-05-2008
    Vendndodhja
    ne nota humori
    Postime
    2,593
    Citim Postuar mė parė nga fattlumi Lexo Postimin
    Edhe vet si person dhe familje jam i lindur si musliman dhe jetoj si musliman,ndoshta jo si musliman i devotshem shume.Desha te diskutoj dhe me shume te pyes ata qe e dijne me mire se pse qysh prej 10 vitesh shohim shume e me shume njerez me mjekrra dhe pantollona te shkurtuara.Une per veten time nuk mund ta shpjegoj kete gje dhe as idene se kam pse duhet bere keshtu.Edhe po te me thoshte dikush se duhet muslimani ta leshoj mjekrren,une sdo ta zbatoja kurre,dhe ate per vetem nje arsye.Une mund te jem musliman ashtu siq kam qene edhe para 10 viteve,pa mjekerr dhe pa pantollona te shkurtuara,edhe mua me do zoti edhe pse nuk mbaj mjekerr ose nuk shkurtoj pantollonat.
    Nuk mund ta duan ndoshta me shume allahun keta njerez qe leshojne mjekrra sesa keta qe nuk bejne ate.
    Atehere pse?

    Mjekrra dhe Shkurtimi i rrobave eshte tradite profetike.

    Ne bibel permendet

    27 Nuk do t`i prisni rrumbullak flokėt anėve tė kokės, as do tė shkurtosh fundin e mjekrės sate.Levitiku 19

    5 Priftėrinjtė nuk do tė bėjnė tonsurėn mbi kokėn e tyre, nuk do tė rruajnė mjekrėn e tyre dhe nuk do tė bėjnė prerje mbi mishin e tyre.(Lutviku21)

    5
    Por tė gjitha veprat e tyre i bėjnė pėr t'u dukur nga njerėzit; i zgjėrojnė filateritė e tyre dhe i zgjatin thekėt e rrobave tė tyre.Mateu 23

    38
    Dhe ai u thoshte atyre nė doktrinėn e vet: ''Ruhuni nga skribėt, tė cilėve u pėlqen tė shėtisin me rroba tė gjata dhe t'i pėrshėndetin nė sheshe,Marku 13

    Po keshtu ne bibel permendet dhe shembuj te tjere
    7
    Dua, pra, qė burrat tė luten nė ēdo vend, duke ngritur duar tė pastra, pa mėri dhe pa grindje.
    8
    Nė mėnyrė tė njėjtė dua qė edhe gratė, tė vishen hijshėm, me cipė dhe modesti dhe jo me gėrsheta a me ar, a me margaritarė, a me rroba tė shtrenjta,
    9
    po me vepra tė mira, si u ka hije grave qė i kushtohen perėndishmėri.
    10
    Gruaja le tė mėsojė nė heshtje dhe me ēdo nėnshtrim.
    11
    Nuk e lejoj gruan qė tė mėsojė, as tė pėrdori pushtet mbi burrin, por tė rrijė nė heshtje.
    12
    Nė fakt sė pari u formua Adami dhe mė pas Eva.1 Timotuet 2
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga _Mersin_ : 18-03-2010 mė 03:30
    "Shoku Mjekesise"

  16. #56
    i/e regjistruar Maska e extreme
    Anėtarėsuar
    29-04-2005
    Postime
    1,272
    Citim Postuar mė parė nga extreme Lexo Postimin
    A ka pas pantolla nat koh ?! Me sa e di une ata kan vesh fustana !
    >>>>>>>>>>>>>>
    We are all Aliens

  17. #57
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anėtarėsuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    Citim Postuar mė parė nga sdi-gja Lexo Postimin
    Haha, keke vehabist, a je i martum me vajze te axhes?
    http://www.forum-islamik.com/forum/s...ad.php?t=37080
    Alejkumselam ve rahmetullah

    Sa i pėrket martesės me vajzėn e axhės, jemi pėrgjigjur edhe mė herėt dhe kemi treguar se njė gjė e tillė ėshtė e lejuar nė Islam, dhe pėr kėtė sjellur argument ajetin nė tė cilin Allahu s.v.t. thotė: "O ti Pejgamber, Ne tė kemi lejuar gratė, tė cilave u ke dhėnė shpėrblimin e kurorės, dhe ato qė me ndihmėn e All-llahut hynė nė posedimin tėnd (robėreshat e luftės) dhe bijat e axhės tėnd, bijat e hallave tua, bijat e dajės tėnd, bijat e tezeve tua (tė janė lejuar, pos grave me niqah dhe tė afėrtat), tė cilat kanė migruar (kanė bėrė hixhret) si ti, dhe njė grua besimtare nėse ajo ja falė veten Pejgamberit dhe nėse Pejgamberi dėshiron tė martohet me tė (njė martesė e tillė pa shpėrblim tė niqahit) duke qenė kjo (rast) vetėm pėr ty e jo edhe pėr besimtarėt. Ne e dimė se ē'u kemi bėrė atyre obligim rreth grave tė tyre dhe rrėth atyre qė i kanė nė pronėsinė e vet, ashtu qė ti tė mos keshė vėshtirėsi, e All-llahu ėshtė qė falė shumė, ėshtė mėshirues."

    Por, me sa duket kjo pėrgjigje ka qenė pak problematike pėr disa nga anėtarėt, dhe ėshtė parashtruar pyetja edhe njėherė duke kėrkuar sqarime mė tė hollėsishme nė lidhje me ajetin.

    Ibn Kethiri nė komentin e kėtij ajeti, nė fjalėt: "Dhe bijat e axhės tėnd, bijat e hallave tua, bijat e dajės tėnd, bijat e tezeve tua (tė janė lejuar)" thotė: Kjo ėshtė drejtėsia dhe mesatarja ndėrmjet dy ekstremiteteve. Ngase krishterėt nuk e martojnė femrėn, pėrveē nėse ka ndėrmjet saj dhe mashkullit shtatė breza e sipėr, ndėrsa jehudėt e martojnė vajzėn e vėllaut apo vajzėn e motrės sė tyre. Andaj, ka ardhur ky sheriat i plotė dhe i pastėr, duke rrėnuar teprimin e krishterėve, dhe ka lejuar martesėn me vajzėn e axhės dhe hallės, dhe vajzėn e dajės dhe tezes. Dhe ka ndaluar teprimin e jehudėve, dhe martesėn me vajzėn e vėllaut apo motrės.

    Gjithashtu kemi pėrmendur edhe ajetin nė tė cilin Allahu s.v.t. na ndalon martesėn me disa prej grave, e qė nė to nuk pėrmenden vajzat e axhės, apo tė dajės. Thotė Allahu s.v.t.: "U janė ndaluar juve (tė martoheni me): nėnat tuaja, bijat tuaja, motrat tuaja, hallat tuaja, tezet tuaja, bijat tuaja, bijat e motės, nėnat tuaja qė ju kanė dhėnė gji, motrat nga gjiri, nėnat e grave tuaja (vjehrrat) dhe vajzat qė janė nėn kujdesin tuaj e tė lindura (prej tjetėr babai) nga gratė tuaja me tė cilat patėt kontakt, e nėse nuk ken pasur kontakt me to (me gratė), atėherė s'ka pengesė (tė martoheni me ato vajza), dhe (janė tė ndaluara) gratė e bijve tuaj qė janė tė lindjes suaj (jo tė bijėve tė afoptuar), dhe tė bashkoni (pėrnjeherė nė njė niqah) dy motra, pėrpos asaj qė ka kaluar. Vėrtetė, All-llahu falė shumė, ėshtė mėshirues i madh."

    Kėshtuqė nuk mbetet asnjė dyshim se martesa me vajzėn e axhės ėshtė e lejuar, dhe nuk ka asnjė argument qė e ndalon atė, dhe nuk ka asnjė prej dijetarėve qė e ka ndaluar njė martesė tė tillė, dhe kjo ėshtė ēėshtje e njohur nė Islam, edhepse nė vendet tona, dhe sipas traditės tonė, njė gjė e tillė ėshtė absurde dhe e pamundshme, por ne duhet qė tė ndėrrojmė traditat duke u kapur pėr argumentet e Islamit, e jo tė ndėrrojmė vendimet e kėsaj feje tė pastėr, duke u kapur pėr traditat tona.

    Allahu e di mė sė miri


    Ebu Hamza El-Albanij
    behar du menimin tan rreth kti shkrimi.

    shkurt e shqip e jo me kthesa sikur i bjen gjithmon.
    JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

  18. #58
    Perjashtuar Maska e Zėu_s
    Anėtarėsuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Allahu s.v.t. thotė:

    "O ti Pejgamber, Ne tė kemi lejuar gratė, tė cilave u ke dhėnė shpėrblimin e kurorės, dhe ato qė me ndihmėn e All-llahut hynė nė posedimin tėnd (robėreshat e luftės) dhe bijat e axhės tėnd, bijat e hallave tua, bijat e dajės tėnd, bijat e tezeve tua (tė janė lejuar, pos grave me niqah dhe tė afėrtat), tė cilat kanė migruar (kanė bėrė hixhret) si ti, dhe njė grua besimtare nėse ajo ja falė veten Pejgamberit dhe nėse Pejgamberi dėshiron tė martohet me tė (njė martesė e tillė pa shpėrblim tė niqahit) duke qenė kjo (rast) vetėm pėr ty e jo edhe pėr besimtarėt. Ne e dimė se ē'u kemi bėrė atyre obligim rreth grave tė tyre dhe rrėth atyre qė i kanė nė pronėsinė e vet, ashtu qė ti tė mos keshė vėshtirėsi, e All-llahu ėshtė qė falė shumė, ėshtė mėshirues."
    Ne kete ajet duket ma kjarte se shum kjarte qe Muhamedi ishte me te vertete profet, pejgamber dhe i derguar i Zotit, e jo siē po thone disa per ate gjoja se ai na paska qene politikan, oratore e tregtar gjenial i semure psiqikisht nga Satyriasis me tendeca incestuoze dhe pedofile te nje egoisti ekstrem.

  19. #59
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    Jemi ber alamet komb .Disa na thrrasin te jetojm ne te kaluaren para 1400 vjete disa te jetojm ne kohen e Pejgamerit a.s e disa ne kohen e modernes ,po pasha balin as njeren sjemi kah e lkozim .! parfem burrash qe e ha puna esht ber 10 euro e ato si fitojn dy dit.Ather e gjenin aromen ne qdo qosh e tani na mbuloi berllogu e maskaralleku ku te sheh syri.pse po debatoni per martesa ma ben ajo a kjo kure femra sa ti shihte sot syri madje ishin veshur bukur tamam .dielli ju buzqeshi pak mu zu fryma sote nga cullaku.

  20. #60
    I qete Maska e BEHARI
    Anėtarėsuar
    28-12-2005
    Vendndodhja
    ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
    Postime
    2,119
    Citim Postuar mė parė nga derjansi Lexo Postimin
    o idiot o lop

    po ti a nuk e lexove se shka tha ai dijetari i fes tane

    se duhet me i harru zakonet kombtare e duhet me ju bind zakoneve e rregullave te shejta te islamit.

    ti drejt e ke se shqiptari se ka zakon at pun. por simas fes tane zakonet kombtare duhen harru.

    shkrimi qe te pruna nalt asth marr ne Forumin Islamik Shqiptar, pranej mjaft i perzive afrikant e aziatiket e shkret.
    myslimanet nuk mvaren nga deklaratat e nje personi qofte ai dhe"dietar"
    fundi fundit ai "dietari"qe ti ceke nuk eshte shqiptar dhe nuk perfaqson shqiptaret
    aq me teper qe nuk perfaqson Islamin!
    po qe se nisemi nga deklerata te njerit apo tjetrit,i bije qe edhe ti te jeshe pjese e phedofilise pasi ka plot dietar apo prifterijn te cilet kan pranuar publikisht
    se kan abuzuar seksualisht me te mitur!

Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •