Hurma AJWA eshte nje frut i lashte dhe I shenjte I cili sipas profetit Muhamed e mbron njeriun nga cdo lloj helmimi dhe nga magjia e zeze.
Eshte nje varietet I bute I hurmes qe rritet dhe kultivohet vetem ne Medine Munawara te Arabise Saudite .

Muhammad a.s ka thene”kushdo qe han shtate kokrra hurma Ajwa cdo mengjes ai nuk do te preket gjate asaj dite nga helmimi si dhe nga magjia e ze”Disa shkencetare islame e shpjegojne thenien qe njeriu mund te haje cdo mengjes 1,3,5 ose 7 kokrra dhe ai do jete I mbrojtur nga cdo lloj problem,helmimi dhe nga magjia e zeze.

Muhammad a.s thot”Ajwa eshte nje fruit I vetem qe Allahu e zbriti nga Parajsa ,ndersa te tjerat I krijoj nga toka.Kete Hadith e ka vertetuar dijetari islam I sheikh al-ALBANI,I njohur si gjykuesi me I mire I haditheve te Muhammadit a.s ne Bote deri ne vitin 2005.

Keto hurma ne Arabine Saudite kushtojne rreth 250 rial ose 50euro kg ,ndryshe nga ato hurma normale qe kushtojne rreth 1 ose 10euro. Per ta dalluar nga llojet e tjera ajo ka disa vija fine te bardha ne lekuren e saj si ne figure.

Keto hurma jane shume te pasura me fibra dhe perberes te tjere organic gje qe nuk e ka asnje frut tjeter ne bote.

MJEKSIA MODERNE KA VERTETUAR QE ATO JANE SHUME TE EFECTSHME NE PARANDALIMIN E KANCERIT ABDOMINAL SIDOMOS TE ATIJ TE ZORRES SE TRASHE APO KOLONIT.
Ato ia kalojne gjitha frutave per nga permbajtja ,pasi ne to gjenden vaj bimor I pasur,calcium,sulfur,HEKUR,kalium,fosforrate,magne sium,baker dhe mangan,DHE ME E VECANTA ATO PERMBAJNE EDHE HORMONE TE CILAT NDIHMOJNE NE GJENDJE TE NDRYSHME PATOLOGJIKE TEK GRATE DUKE NDIHMUAR NE NDALIMIN E GJAKDERDHJEVE SI DHE PERGATITJEN E GRAVE PER LINDJE SI DHE NE SJELLJEN E QUMESHTIT TEK GRATE E PORSALINDURA.

Me rendesi per tu permendur eshte qe vetem nje kokerr hurme e tille ploteson eshe kerkesat minimale per nje diete te shendestshme.

Keto hurma ndihmojne ne korrigjimin e mungeses se kalciumit ne kocka dhe keshtu bejne mbrojtjen nga semundje si rhakiti tek femijet apo osteoporozen apo humbjet e calciumit tek te moshuarit,ndihmon shume ne mbrojtjen e crregullimeve kardiake apo te zemres me origjine nga aritmi te ndryshme.

Hurmat Ajwa gjithashtu mbajne jane te rendesishme ne mirmbajtjen e shendetit te syve,sidomos ne mbrojtjen prej verbimit te nates.

SHKENCAT MODERNE NE DITET E SOTME KANE VERTETUAR NJE NUMER TE MADH FAKTESH PER AJWA HURMAT :-

1.Ato jane te pasura ne lende ushqyese dhe te lehta per digjestion ose perpunim ne zorre,dhe jane shume te vyeshme per fetusin gjate barres si dhe per nenat e porsalindura.

2.Ato permbajne hormone te cilat ndihmojne ne tkurrjen apo mbledhjen e mitres per ta pergatitur ate per lindje si dhe per ta kthyer mitren ne permasat e saj qe ka patur para shtatzanise.

3.Ato permbajne hormone qe ndihmojne ne prodhimin e qumeshtit tek nenat me gjidhenie.

4.Ato permbajne hormone qe rduktojne gjakderdhjen ,sidomos pas lindjes por edhe ne situate te tjera crregullimesh.

5.Ato duke qenese permbajne fibra dhe sheqer perbejne factor per lehtesimin e tretjes dhe ndihmojne ne ZVOGELIMIN E KOLESTEROLIT ,PERMBAJNE AMINOACIDE DHE PROTEINA SI DHE TRUPA MBROJTESE.


6.Permbajne vitamina te grupit A dhe B acide te ndryshme Si ai pantothenic,acid phosforoz,yndyrna te vlefshme per organizmin tone.

7.Ndihmojne ne sherimin e semundjeve kronike respiratore te frymemarrjes si Bronchitet e ndryshme,dhe ben mbrojtjen nga shume semundje infective mikrobiale e virale .AJWA HURMA NUK PERMBAN FARE CHOLESTEROL.


Suretu Merjem
Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
1. Kaf Ha Ja’ A’jn Sadė!
2. (ky ėshtė) Pėrkujtim i mėshirės sė Zotit tėnd ndaj robit tė vet Zekeriait,
3. Kur ai iu lut Zotit tė vet me njė zė tė ulėt, e
4. Tha: “Zoti im! Vėrtet, mia mė janė dobėsuar eshtrat, mė janė pėrhapur thinjat nė kokėn time, e me lutjen time ndaj Teje o Zoti im, asnjėherė nuk kam qenė i dėshpėruar”.
5. Unė ua kam frikė pasardhėsve tė mi pas meje (kushėrinjve se do ta humbnin fenė), ndėrsa gruaja ime ėshtė sterile, pra mė falė nga ajo mirėsia Jote njė pasardhės (njė fėmijė).
6. Tė mė trashėgojnė mua dhe t’i trashėgojė ata nga familja e Jakubit, dhe bėrė atė, o Zoti, tė kėndshėm! (tė vyeshėm)!”
7. O Zekėria, Ne po tė pėrgėzojmė ty me njė djalė, emri i tė cilit ėshtė Jahja, e qė askush para tij nuk u emėrtua me kėtė emėr.
8. Ai tha: “Zoti im, si do tė kemė unė djalė kur gruaja ime ishte qė nuk lind, e unė kam arritur pleqėri tė thellė?”
9. Tha: “Ja, kėshtu Zoti yt ka thėnė: se ajo pėr Mua ėshtė lehtė; Unė tė krijova mė parė ty, qė nuk ishe fare!”
10. Ai (Zekeriai) tha: Zoti im, mė jep mua njė shenjė (qė tė di)!” Ai (All-llahu) tha: “Shenja jote ėshtė se, (duke qenė shėndoshė e mirė), nuk do tė mund t’u flasesh njerėzve tri net (e tri ditė)”.
11. Dhe ai doli prej faltores para popullit tė vet dhe u dha shenjė adhuroni (All-llahun) mėngjes e mbrėmje.
12. O Jahja, merre librin me shumė kujdes, dhe ashtu, dhe ashtu Ne i dhamė atij urtėsi kur ishte fėmijė.
13. Dhe nga ana jonė i mundėsuam tė jetė i butė, i pastėr dhe respektues (i dėgjueshėm).
14. Edhe i sjellshėm ndaj prindėrve tė vet, nuk ishte kryelartė e i padėgjueshėm.
15. Dhe selam (prej nesh) atij ditėn kur u lind, ditėn kur vdes dhe ditėn kur do tė ngritet i gjallė (e pėrshėndetėn dhe i garantuam)!
16. E, pėrmendju nė kėtė libėr (tregimin pėr) Merjemen kur ajo u largua prej familjes sė saj nė njė vend nė lindje.
17. Ajo, vuri njė perde ndaj tyre, e Ne ia dėrguam asaj Xhebrilin, e ai iu paraqit asaj njeri nė tėrėsi.
18. Ajo tha: “Unė i mbėshtetem tė Gjithėmėshirėshmit prej teje, nėse je qė frikėsohesh Atij (pra mė le tė lirė)!”
19. Ai (Xhibrili) tha: “Unė jam vetėm i dėrguar (melek) i Zotit tėnd pėr tė dhuruar ty njė djalė tė pastėr (pejgamber)”.
20. Ajo tha: “Si do tė kem unė djalė, kur mua nuk mė ėshtė afruar njeri (nuk jam e martuar), e as nuk kamė qenė e pamoralshme”.
21. Ai (Xhibrili) tha: “Ja, kėshtu ka thėnė Zoti yt; ajo pėr Mua ėshtė lehtė, e pėr ta bėrė atė (djalin e krijuar pa babė) argument pėr njerėzit e edhe mėshirė nga ana e Jonė. Kjo ėshtė ēėshtje e kryer!”
22. Ajo e barti atė (Isain), andaj (me tė nė bark) u izolua nė njė vend tė largėt.
23. E dhembja (e lindjes) e mbėshteti atė te njė trup i hurmės. Ajo tha: “Ah sa mirė ka qenė pėr mua tė kisha vdekur para kėsaj e tė isha e harruar qė moti!”
24. E prej sė poshtmi atė e thirri (Xhibrili): “Mos u brengos, Zoti yt bėri pranė teje njė pėrrockė (uji)”.
25. E ti shkunde trupin e hurmės se do tė bijnė ty hurma tė freskėta.
26. Ti pra, ha pi e qetėsou, dhe nėse sheh ndonjė prej njerėzve thuaj: “Unė ka vendsur heshtje pėr hir tė Gjitėhmėshirshmit, andaj asnjė njeriu sot nuk i flas!”
27. Dhe duke e bartur ngryk shkoj me tė te tė afėrmit e vet ata i thanė: “Oj Merjeme, ke bėrė njė punė shumė tėkeqe!”
28. Oj motra e Harunit, babai yt nuk ishte njeri i prishur e as nėna jote nuk ka qenė e pamoralshme!
29. Atėherė ajo u dha shenjė kah (Isai). Ata thanė: “Si t’i flasim atij qė ėshė foshnjė nė djep?”
30. Ai (Isai) tha: “Unė jam rob i All-llahut, mua mė ka dhėnė (ka caktuar tė mė japė) librin dhe mė ka bėrė Pejgamber.
31. Mė ka bėrė dobiprurės kudo qė tė jem dhe mė ka porositur me namaz (falje) e zeqatė pėr sa tė jemė gjallė!
32. Mė ka bėrė tė mirėsjellshėm ndaj nėnės sime, e nuk mė ka bėrė kryelartė as tė padėgjueshėm!
33. Selami (shpėtim prej All-llahut) ėshtė me mua ditėn kur u linda, ditėn kur tė vdes dhe ditėn kur tė dal (prej varrit) i gjallė!”
34. Kjo ėshtė (fjalė) e vėrtetė, rreth Isait, birit tė Merjemes nė tė cilin ata shkaktojnė dyshime.
35. Nuk i takoi (nuk ka nevojė) All-llahu tė ketė ndonjė fėmijė, i pastėr ėshtė Ai, kur dėshiron njė send Ai vetėm i thotė atij: Bėhu!”. Ai menjėherė bėhet.
36. (Isai i tha popullit tė vet) Dhe se All-llahu ėshtė Zoti im dhe Zoti juaj, pra adhuronie Atė, kjo ėshtė rrugė (fe) e drejtė.
37. Po, grupet u kundėrshtuan mes vete (rreth Isait). Tė mjerėt ata qė nuk besuan se ēka kanė pėr tė parė ditėn e madhe!
38. Ditėn kur do tė na paraqiten neve, sa mirė do tė dėgjojnė edhe shohin (ose njerėzit do tė dėgjojnė e shohin ēka i gjen ata), por tash pėr tash (nė kėtė jetė) zullumqarėt janė tė humbur qartė.
39. Ti tėrhiqu atyre vėrejtjen pėr ditėn e dėshprimit, kur tė marrė fund ēėshtja (e pėrgjejgėsisė e dikush nė xhehet, dikush nė zjarr), se ata (sot) janė tė painformuar, dhe ata nuk janė duke besuar.
40. S’ka dyshim se Ne e trashėgojmė (na mbetet) tokėn dhe ēka ka nė tė, dhe tė Ne do tė jetė e ardhmja e tyre.
41. Pėrkujtoju (lexoju idhujtarėve e tė tjerėve) nė Libėr (nė Kur’an) Ibrahimin. Ai vėrtet ishte shumė i drejtė dhe pejgamber.
42. Kur babait tė vet i tha: “O babai im, pse adhuron atė qė as nuk dėgjon, as nuk sheh, e as nuk ke asgjė prej tij?
43. O babai im, mua mė ėshtė dhėnė nga dituria ēka ty nuk tė ėshtė dhėnė, andaj mė dėgjo se unė tė udhėzoj nė rrugė tė drejtė.
44. O babai im, mos adhuro djallin, sepse djalli ėshtė kundėrshtar i Mėshiruesit.
45. O babai im, unė kam frikė se do tė godet ndonjė dėnim prej tė Gjithmėshirshmit e do tė jesh shok i djallit!”
46. Ai (babai) tha: “A ti, Ibrahim, i refuzon zotat e mi? Nėse nuk ndalesh (sė fyeri ndaj zotave tė mi), unė do tė gurėzoj, ndaj largohu prej meje pėr njė kohė tė gjatė!”
47. Ai (Ibrahimi) tha: “Qofsh i lirė prej meje! Unė do ta lus Zotin tim pėr tė falur ty, pse ai (babai) shte i kujdsshėm ndaj meje.
48. Unė po largohem prej jush dhe prej ēka adhuroni ju pos All-llahut, e shpresoj se me adhurimin ndaj Zotit tim nuk do tė jem i humbur!”
49. E pasi u largua prej tyre dhe prej ēka adhuronin ata pos All-llahut, Ne i dhuruam atij Is-hakun dhe Jakubin dhe qė tė dy i bėmė pejgamberė.
50. Dhe atyre (tė gjithėve) u dhamė (tė mira) nga mėshira Jonė, edhe i bėmė qė tė jenė tė pėrmendur pėr tė mirė (ndėr njerėz).