Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  °_° |_ Maska e ketty f
  Anėtarėsuar
  14-12-2009
  Postime
  248
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  7 Misteret e Botes

  Qe nga antikiteti, historia na ka rrefyer per vende te frikshme dhe misterioze te fshehura ne qytetet me te medha te botes apo ne vende te humbura te tokes. "FORBES" ka hartuar listen e vendeve me misterioze ne bote.

  Keshtjella Bran ne RUMANI
  Ndodhet ne Brasov te Rumanise.Legjenda tregon se ne kete vend ka jetuar Vladi i pergjakshem.Libri "Drakula"i Bram Stokerit ne vitet 1800 eshte bazuar mbi kete legjende.Vladi ishte nje princ i tmerrshem, i vriste armiqte e tij dhe tradhetaret ne menyra nga me c'njerezoret. Sot, keshtjella eshte kthyer ne muze, por kjo gje nuk ia ka zbehur aspak misterin qe e rrethon prej kohesh...

  Kulla e Londres
  Ne vend te dyte eshte Kulla e Londres. Ndertuar me 1078 nga Vilhelm Pushtuesi, pershkruhet si nje vend shpirtrash prej qindra vitesh.Nje histori sot nga rrefen se edhe sot, naten fantazma e Anna Bolenes, gruaja e 2 e Henrikut VIII qe u vra brenda mureve te saj shetit ne dhomat e kulles me koken e prere ne duar, ne kerkim te bashkeshortit te saj tradhetar, qe e vrau sepse donte te martohej me nje grua tjeter.

  Nje tjeter mister jane Katakombet e Parisit
  Fantazmat vazhdojen te qendrojne ne Europe. Vendi i trete misterioz ne bote jane katakombet e Parisit, gjenden prane qendres se qytetit, aty ku ndodhen skeletet e parisieneve qe kane jetuar ne shekujt e kaluar. Ne shek XX jane te shumte vizitoret qe thone se ne disa raste kane pare fantazma, ose kane degjuar britmat e njerezve te vdekur.

  Zona 51 ne Nevada
  Territor i SHBA, zone "top secret" ku askush pervec anetareve te ushtrise nuk mund te hyje. Sipas legjendes, pikerisht ketu qeveria amerikane ka patur ose ka kontakte me jashtetokesore, gjera qe opinionit publik i mbahen te fshehta.

  Westchester County, USA
  Westchester County, ne shtetin e New York-ut, ku shkrimtari Washington Irving vendosi krijimin e tij " Legjenda e Sleepy Hollow". Thuhet se ne keto territore endet ende nje kavalier gjate nates duke kerkuar kohen e humbur ne luftime. Cdo vit nga 26-28 tetor ne kete vend ka nje eveniment aktrimi, ku krijohet nje histori e mistershme.

  Perbindeshi Skocez
  Liqeni Inverness ne Skoci, i njohur per pranine e perbindeshit Loch Ness. Shfaqja e perbindeshit daton ne shek. VI para Krishtit. Tregohet qe edhe ne ditet e sotme jane pare shenja te pranise se tij ne liqen. Kjo gje i ka bere turistet te frikesohen e te mbeten me fiksime.

  Montercristo Australian
  Montercristo Australian ne qytetin Junee ne Australi, eshte nje vend ne te cilin sipas legjendes ndodhen dhjete fantazmat e personave qe jetuan e vdiqen ne kete vend...
  - Frangar, non flectar

 2. #2
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime nė 31 postime
  Sinqerisht jam i mrekulluar... po pres vazhdimin ku do te dale tema.

 3. #3
  °_° |_ Maska e ketty f
  Anėtarėsuar
  14-12-2009
  Postime
  248
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Force-Intruder Lexo Postimin
  Sinqerisht jam i mrekulluar... po pres vazhdimin ku do te dale tema.
  e shoh qe je i mrekulluar,
  perse nuk shkruan misteret e tjera qe njeh....
  do ishte nje vazhdim - for example
  - Frangar, non flectar

 4. #4
  MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
  Anėtarėsuar
  03-06-2009
  Vendndodhja
  European Union
  Postime
  6,947
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  TOMAR. eshte nje qytet i vogel ne portugali.
  ka qene qendra e kaloresve templare ne portugali.
  aty ndodhet nje keshtjelle e ndertuar ne vitin 1190 e mbushur plot me simbole templare.
  thuhet se templaret kane lene gjurme te udhetimeve te tyre ne boten e re. madje thuhet se jane gjetur edhe harta qe vertetojne qe templaret kane qene ne boten e re para kolombit.
  brenda kesaj keshtjelle ndodhet kisha e templareve (la charola). eshte nje ndertese e veēante 8 kendeshe qe mbahet nga 8 kolona.
  eshte kisha me template ne europe...
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Vasudhaiva Kutumbakam

 5. #5
  °_° |_ Maska e ketty f
  Anėtarėsuar
  14-12-2009
  Postime
  248
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  shume interesante kjo Admiral,
  me terheqin shume misteret qe kane te bejne me templaret, Graalin, dhe gjera te kesaj natyre...
  - Frangar, non flectar

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •