Close
Faqja 2 prej 8 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 155

Tema: Fjal t Arta

 1. #21
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime
  Citim Postuar m par nga Sueda Lexo Postimin
  Vendosa edhe une te shprehi ndenjat e mija ,nese sju pelqejn shpresoj se do ju bejn te qeshni.  FJALET E ARTA


  Po te kisha fjalorin e pasur

  te Mondi Shala

  urtesin e Agim Metbales

  Durimin e Adem Gashit,

  do te futja doren ne zemer

  katranin per ta nxjerur

  nga c'do te rahur nje fjal te arte

  botes ja kisha fale...........

  Po te kisha te kaluaren e Teta Veres

  apo forcen e Sajamanda

  si dhe vullnetin e Tetovares

  te e Panjohures Eli Fara dhe Dianes,

  do te behesha nje poete per juve te shkruaj,

  do thurja vetem fjal te bukura fjal qe sherojn zemra.

  Fjale per te qeshur fjal per lumturin, fjale per sherim...
  Z. Sueda, n baz t paraqitjeve t Juaja gjer m tani n t gjitha temat, Ju thuase jeni nj qenje e kombinuar nga t gjith tiparet e t prmendurit n poezin tuaj...

  Kalitni edhe m tej botkuptimet e Juaja mbi jetn, me qndrimet q i keni, do t bheni nj personalitet i fuqishm e shum i dobishm s pari pr veten e Juaj, familjes s Juaj, e pastaj edhe pr t gjith t tjer...
  Prshndetje t przemrta e nderuar z. Sueda!
  Ndryshuar pr her t fundit nga shigjeta : 05-04-2010 m 23:35

 2. #22
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Antarsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,899
  Faleminderit
  324
  183 falenderime n 101 postime
  Nderimet e mia Z.Agim Metbala,Mondishall,dhe DI_ANA,jeni te mrekullueshem.
  - - Shum shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me ask!
  Agim Metbala"

 3. #23
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Antarsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,899
  Faleminderit
  324
  183 falenderime n 101 postime
  "Kur te vjen dita"


  Dot vij dita per te jetuar

  te na mjafton dashuria jone

  kur fjala te dua te tingellon.

  Dot vij dita me puthje te mbuloj

  te shprehi ndenjat qe me vite enderroj,

  Kur te vij ajo dite ne krahnorin tend te zgjohem

  nga asgje mos te frigohem, me fuqin tende te mbrohem

  ateher te lutem te lutem mos me thuaj me fal por gabuam.
  - - Shum shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me ask!
  Agim Metbala"

 4. #24
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Antarsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,899
  Faleminderit
  324
  183 falenderime n 101 postime
  Erdh pranvera.


  Te dua pranver ashtu si dua veren
  te dua sikur vjeshten qe len dimrit vendin
  si cdo stine qe vjen prap une ty te prita
  se i dua lulet ashtu sikur lindjen.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  - - Shum shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me ask!
  Agim Metbala"

 5. #25
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Antarsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,899
  Faleminderit
  324
  183 falenderime n 101 postime
  Do te pres.

  Me perendimin e diellit iku dhe kjo dite

  sikur ditet tjera,

  ashtu edhe shpresa se do te takoj.

  Me lindjen e diellit me iku edhe nata

  me te dhe deshira se do te enderroj.

  Ata dite tani i takojn te kaluares

  do te pres dhe sot do te pres cdo mot.
  - - Shum shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me ask!
  Agim Metbala"

 6. #26
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Antarsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,899
  Faleminderit
  324
  183 falenderime n 101 postime
  Nene te dua.


  Si nje cop mishi e shkeputur

  nga kjo krijse qe i thojme Nene

  kjo krijuse e krijuar nga nje Nene

  Eshte Nena ime, ikona ime,

  engjulli mbrojtes qe respektoj

  porosin e Zotit te madhe.

  Zoti im Zot i madheruar

  vetem me ndihmen tende kerkoj

  letsim per kete Nene qe vuan,

  te lutem Zoti im cfar do qe ke vendosur

  Nenes sime jepi fuqi....................  Vazhdon.
  - - Shum shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me ask!
  Agim Metbala"

 7. #27
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Antarsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,899
  Faleminderit
  324
  183 falenderime n 101 postime
  Edhe nese ndarja ndodhen

  me nje vello nuserie

  apo me pelhuren

  embshtellur fund e krye

  jepi force Zoti im

  te perballoj cdo gje qe ti vije.

  - - Shum shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me ask!
  Agim Metbala"

 8. #28
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Antarsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,899
  Faleminderit
  324
  183 falenderime n 101 postime
  Nje dite.

  Kthehe koken mbrapa
  shiqo nga je ardhe
  ndoshta dot kuptosh
  se ku don te shkosh,
  hapi syt te shohesh
  ate qe sdon te shohesh
  ndoshta dot mendohesh
  se duhesh te permesohesh
  nuk jetojm nje shekull
  ate te gjith e dijme
  por lere ne paq
  ket vend per rinin,
  largoni uretjen
  se eshte i demshem
  jo vetem per juve
  si per trshigimtaret
  Nje dit kur te zgjohesh
  ndoshta dot jet vone
  ate qe ke mbjelle
  vet ti do te koresh...
  - - Shum shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me ask!
  Agim Metbala"

 9. #29
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Antarsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,899
  Faleminderit
  324
  183 falenderime n 101 postime
  Te dua.

  kur te frysh moj ere
  ndalu ne dritaren time
  kam nje porosi
  une per gjushen time.
  Meri fjalt e mia
  ti le amanet
  thuaj gjyshes sime
  mua te me pers
  shume me ka mar malli
  ti afrohem pran
  me duart e arta
  te me ban ne krahe
  do te puthi ballin
  te peshperis ne vesh
  dot dua gjyshja ime
  deri sa te vdes...
  - - Shum shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me ask!
  Agim Metbala"

 10. #30
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Antarsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,899
  Faleminderit
  324
  183 falenderime n 101 postime
  Dashuria globale.

  Uqej veten me dashuri
  dashuri per cdo njeri
  kam edhe per cdo krijes
  qe ekziston ne ket planet,
  dashuri dhe per natyren
  per cdo stin qe eshte e bukur,
  Por me shum per Perendin
  qe me fali te keta Prinde
  cdo here per prinderit kur citoj
  zemra fjalet mi bllokon
  loti syrin ma trubllon
  mbetsin buzet ti shfrytzoj
  puthje t'zjarta ju dhuroj.

  - - Shum shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me ask!
  Agim Metbala"

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e busavata
  Antarsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,036
  Faleminderit
  70
  93 falenderime n 77 postime
  te lumte Sueda
  Ndryshuar pr her t fundit nga busavata : 03-04-2010 m 22:38

 12. #32
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Antarsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,899
  Faleminderit
  324
  183 falenderime n 101 postime
  Pe ty e Nderuar.

  Krijuese


  Jetdhnse


  Ushqyese


  Udhzuese


  Frymezuese


  Lutjepranuese


  Gjithfalse


  Durimtare

  Meshiruese

  Me fale Zoti im

  nga emrat madheshtore

  keta po veqoj

  Nenes sime

  dot ja kushtoj.
  - - Shum shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me ask!
  Agim Metbala"

 13. #33
  Larguar..
  Antarsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  15 falenderime n 14 postime
  Citim Postuar m par nga Sueda Lexo Postimin
  Te dua.

  kur te frysh moj ere
  ndalu ne dritaren time
  kam nje porosi
  une per gjushen time.
  Meri fjalt e mia
  ti le amanet
  thuaj gjyshes sime
  mua te me pers
  shume me ka mar malli
  ti afrohem pran
  me duart e arta
  te me ban ne krahe
  do te puthi ballin
  te peshperis ne vesh
  dot dua gjyshja ime
  deri sa te vdes...


  E dashur zemer, e dashur, vazhdo kete krijimtari,
  nga dita ne dite po hedh hapa, hapa poetesh.

 14. #34
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Antarsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,899
  Faleminderit
  324
  183 falenderime n 101 postime
  Deshir e parealizuar.

  Po te kisha nje shkop magjik
  shume gjera te dryshoja
  te eturit me uje ti freskoja
  te uriturit me buk ti ngopja
  te semuret ti sheroja.

  Sikur te isha zane e malit
  male me shume te shtoja
  planetin nga ndotja ta mbroja.

  Sikur uretja mos te egzistonte
  sikur njeri tjetrin si vethten te done
  paq e lumturi c'do kund te jehon
  ndoshta ateher fjalen viktim
  kush s'do te perdor.

  Por ket qe deshiroj
  smund te realizoj
  pos ti lutem Zotit
  te gjithe te ndryshojn...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Xhenet.M.S. : 05-04-2010 m 17:48
  - - Shum shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me ask!
  Agim Metbala"

 15. #35
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Antarsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,899
  Faleminderit
  324
  183 falenderime n 101 postime
  Besa

  Nje person qe te prek nderin
  ai vet ka humbur te vetin
  ashtu thonte gjyshi im
  kur trgonte nje ndodhi
  eshte bujar dhe ka provoj
  c'do kend thonte mos beso.
  keta fjal une si haroj
  me kalim te kohes do ti kuptoj
  por tani e re po gaboj.
  - - Shum shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me ask!
  Agim Metbala"

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e nestorp
  Antarsuar
  07-07-2009
  Vendndodhja
  Londer
  Postime
  523
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Sueda Lexo Postimin
  Fjalet qe vrasin!!!


  Sikur te kisha mundesi

  nga gjuha jone amtatre

  cdo fjal qe lendon zemrat

  i kisha zhdukur fare.  Fjalt e injorantit

  qe lendojne ne shpirt

  si dhe te arrogantit

  me dry i kisha mbyll.  Fjale qe vret fjal qe pret

  fjale qe ndyt kombin tone

  fjale qe shumton edukaten

  e prinderve te vete.....
  [B]

  E dashur vogelushja Sueda

  Sice di une jam prind dhe si i till i dua shume femijet e mij.Nje prind ka shume proekupime ne jete,ai eshte i zene me pune dhe probleme gjer ne gryke.Juve ju konsideroje si nja nga femijet e mij vogelushe,prandaj do te te kushtoje pak nga koha ime e lire,poete e vogel shqiptare ne mergim.
  I lexova vjershat tuaja te gjitha.Ne to ju keni rrokur shume tema te bukura.Vjersha per nenen,per gjyshen,per prindrit,per jeten,per gjuhen amtare jane te gjitha te qelluara.Une jam dashamires i poezive dhe i dua poetet e rinj.Ju e dashur Sueda jeni si nje manyshaqe prilli eremire qe sapo ka celur midis'' ferrave e gemushave'' te shoqerise shqiptare.Ju keni nje zemer te arte e nje goje nga e cila del vetem mjalte.Familja ju ka edukuar me deashurine per gjuhen amtare,per token ame,per njerzit e tokes ame.S'ka me bukur vogelushe.Ju edhe pse jetoni larg vendit tend ku shoket dhe miqte flasin te njejten gjuhe,ju po mundoheni jo vetem ta flisni por edhe ta shkruani ate bukur.Manushaqe e vogel je akoma ''midis ferrave'' ,je ne fillimet e tua si poete dua te them,por ju e dashur Sueda premtoni shume.Ju keni nje shpirt te bukur,te ndjeshem e brilant.Muza jote edhe pse pa eksperience ka ditur te pikoje pikeza nektariPoezia juaj vogelushe ka nevoje te latohet(te behet me e bukur e me brilante).Une deshiroje qe ne te ardhmen te lexoje poezi qe brenda ndjenjave tuaja te shof sa me shume figura letrare,sidomos metafora.Figurat letrare te perdorura me mjeshteri ne vendin dhe kohen e duhur e bejne poezine brilante dhe te pelqyeshme nga ata qe e lexojne.Te rekomandoje te lexosh si ne french,por sidomos ne shqip te lexoni poetet tane te mirnjohur,duke filluar nga ata te rilindjes e gjer keta te diteve te sotme.Nuk te them qe te kopjosh dike,sepse duhet te jesh vetvetja,nje individualitet me karaktrisyikat e tua,por per te marre disa mesime per kompozicionin.Duhet te kesh kujdes ne perdorimin e vargut etj.Mos e vri shume mendjen per rimen ne poezite e tua vogelushe,mjafton qe ato te jene te arrira artistikisht,te shprehin bukur ate qe keni dashur ju te thoni.


  Poezia qe kam cituar me ka pelqyer.Nga ajo mesova se ato qe ndjeni ne zemren tuaj te mbushur me dashuri per komb e atdhe,muza juaj e re dhe pa eksperience i shpreh ne vargje pozish!Shume nga ne duhet te nxjerrin mesime nga tao vergje.Poezia juaj bene thirrje per dashuri,mirkuptim midisvellezrve shqiptar.
  te falenderoje vogelushe.Edhe njehere te lutem mos perdor -q-te ne vend te c e anasjelltas,sepse na i veshtire gjerat e bukura.
  Te uroj suksese te metejeshme ne rrugen e poezise!
  If friends were flowers,I'd pick you!E]

 17. #37
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Antarsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,899
  Faleminderit
  324
  183 falenderime n 101 postime
  Ju falemderit i dashuri nestorp prind i femijve qe kuptoni boten time me kete ma shtuat vullnetin per vazhdim.Me respekt Sueda.
  - - Shum shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me ask!
  Agim Metbala"

 18. #38
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Antarsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,899
  Faleminderit
  324
  183 falenderime n 101 postime
  Pse.

  Pse lindim pse desim
  pse luftojm pse rezistojm
  pse me thua pse te them
  pse pse pse u shkrua romani pse?
  pse ..........................................
  ...............................................
  .................................................. ...
  .................................................. ...

  Naten dhe mos me pyet pse!!!!!!!!!!!
  - - Shum shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me ask!
  Agim Metbala"

 19. #39
  United States of Albania Maska e USA NR1
  Antarsuar
  17-01-2010
  Vendndodhja
  KU
  Mosha
  46
  Postime
  5,490
  Faleminderit
  2
  14 falenderime n 13 postime
  Citim Postuar m par nga Sueda Lexo Postimin
  Pse.

  Pse lindim pse desim
  pse luftojm pse rezistojm
  pse me thua pse te them
  pse pse pse u shkrua romani pse?
  pse ..........................................
  ...............................................
  .................................................. ...
  .................................................. ...

  Naten dhe mos me pyet pse!!!!!!!!!!!
  Nuk do te pyes PSE!

  Naten e mire Sueda je fantastike.
  gjume te embel dhe cdo te mira ne jete.

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e nestorp
  Antarsuar
  07-07-2009
  Vendndodhja
  Londer
  Postime
  523
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Sueda Lexo Postimin
  Pse.

  Pse lindim pse desim
  pse luftojm pse rezistojm
  pse me thua pse te them
  pse pse pse u shkrua romani pse?
  pse ..........................................
  ...............................................
  .................................................. ...
  .................................................. ...

  Naten dhe mos me pyet pse!!!!!!!!!!!
  Bukur mikja ime!Ju duhet qe foljen desim ta shkruash vdesim mikja ime e vogel.
  Vertete nje shkrimtar qe sot nuk jeton me i quajtur Sterjo Spase ka shkruar romanin''Pse''.A e ke lexuar?
  Te pershendes te uroje suksese ne rrugen e bukur te poezise!
  If friends were flowers,I'd pick you!E]

Faqja 2 prej 8 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •