Close
Faqja 2 prej 12 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 238
  1. #21
    LIVERPOOL FC Maska e geezer
    Anëtarësuar
    29-09-2007
    Vendndodhja
    Windy City Chicago.USA
    Postime
    836
    Une nuk di qka eshte puna e keti hoxhes , nese ju ka nihmuar popullit te ati fshati shum mir zoti e shperbleft me xhenet
    por mendoj se eshte dasht qe ti respektoj rregullat e BIK
    LIVERPOOL
    you`ll never walk alone

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    23-08-2008
    Postime
    85
    Ky hoxha i ketij fashti me shume duket se i ben hajdutet ne pushtet te humbin shkelqimin e genjeshtrave dhe plaqkave,manipulimeve qe kane bere e bejne kunder popullit te vuajtur dhe te shfrytezuar deri ne palce nga klika e shikut qe udhehiqet nga Sami Lushtaku e pinjollet e tjere te krimit dhe korupsionit,ne Skenderaj dhe Kosove.

    Nese banoret e ketij fshati jane te knaqur me vepriptarine e tij, dhe nese ata jane takord me te pse perzihet pushteti i shikut ne ceshtjet e besimit, keshtu bente edhe Enveri burri i dashnores se mugoshes , mbyllnin tempujt fetar dhe shperbenin besimin ne menyre qe veten ta emrojne "Zot" dhe bota e meshires te mos duket aty ku e shfaqin diktatoret mizorine e tyre rrahagjokse per te perfituar per vete dhe sunduar ,kontrolluar te tjeret.

    Kuvendaret e Skenderaj nga e kane pasurine marramendse,p.sh si Sami Lushtaku i cili e ka bere paslufte se para lufte ky edepsuz as therrime buke
    nuk ka pas te ngopet e tash eshte nje multimilioner i shumefisht...Pse ky dhe te tjeret nuk e shfaqin altruizmin e tyre ndaj banorve te Marines dhe banorve te tjere te Skenderajt?!

    Por problemi nuk eshte te hoxha problemi eshte se ne Skenderaj po lulzon mjerimi ne popull, dhe varferia e pushtetaret e kesej komune te varfer bejne
    pallen e sefase me parat e po ketyre varfnjakve te cilet ky hoxha po i 'ndihmoka'...

    Pse nuk kerkon kerkush nga Sami Lushtaku pergjegjsi nga e beri ai gjithe pasuri??!!
    Pse nuk u ndihmon ai ketyre jetimve,dhe varfnjakve ??!! Keto jane pytje qe Sami Lushtakut dhe shokve te tij ne Prishtine ua vrasin ndergjegjen se ata e dine sa keq e ropen popullin e shkrete te Kosoves ne emer te luftes dhe gjakut...

    Brari, kjo Alimja eshte PDK , i takon linjes se krimit se ndryshe edhe kjo me ate OJQ e vete nuk u ndihmon ketyre banorve por e ndeze situaten
    vetem qe te mbuloj pazaret e veta me Sami Lushtakun dhe Shikun e tij.

    Kullaku Sami Lushtaku qe eshte edhe shef i Shikut per komunen e Skenderajt duhet njehere e mire te vetedijesohet se nuk jane te gjithe njerzit kriminel e abuzues si ai dhe si ata prane tij.BIKU ne kete rast do te duhej te shqyrtoje kete ceshtje me gjakftohesi dhe pa ndikim politik nga qeverija e Hashim Thacit...
    Nese ky hoxha eshte i deshiruar nga banoret athere edhe Zoti e ka ne qejf punen e tij, vullnetin e tij per te ndihmuar ata qe kane nevoje...

    Nuk e besoj se ky hoxha mund te jete me i keq se pushtetaret e Kosoves ,se ata e vrane Kosoven e vodhen, e vjedhin Kosoven, e shiten dhe e shesin Kosoven, dhe vetem ata dhe familjet e tyre perfituan nga pazaret e tyre ne kurrizin e popullit dhe te Kosoves e as nje metelik nuk shkon ne
    ato fshatra ose ke ata fshatare qe ishin edhe viktime e serbise edhe viktime e misonarve te tyre qe sot kane pushtuar Kosoven.

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anëtarësuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979
    Fundi i sekteve fetare

    Kuvendi Komunal i Skenderajt ka marrë sot vendim që ta mbyllë xhaminë e fshatit Marinë. Vendimi pritet të ekzekutohet që sot.

    Deri në një vendim tjetër të Bashkësisë Islame se çka do të ndodhë me këtë xhami, ajo do të jetë e mbyllur. Gjithashtu, është marrë vendim edhe për largimin e imamit të kësaj xhamie, Kemal Duka, i cili vjen nga Elbasani.

    Pas këtij vendimi një grup i banorëve të fshatit Marinë kanë protestuar, duke u zotuar se nuk do të lejojnë largimin e imamit Duka, për arsye se, sipas tyre, imami u ndihmon fshatarëve me mjete financiare dhe ndihma ushqimore.

    Ndërsa hoxha nuk ka dashur të përgjigjet qarte nëse do të largohet me vullnet apo jo. Ai ka thënë se banorët këtu e duan, mirëpo nuk do të luftojë më shtetin.

    Për këtë disa banorë të Marinës atë e quajnë hero dhe shpëtimtar të të varfërve. Por, ka edhe plotë të tjerë që kanë një mendim tjetër fare për të. Nga këta të fundit, hoxha i Marinës cilësohet si person i dyshimtë dhe i rrezikshëm. Dhe për këtë këta banorë kërkojnë largimin e menjëhershëm të tij.

    Të një mendimi të tillë tashmë janë më shumë se pesë mijë banorë të komunës së Skenderajt. Ata kanë dhënë nënshkrimet e tyre në peticionin e Iniciativës Qytetare të Skenderajt. Përmes këtij peticioni, qytetarët kërkojnë largimin me çdo kusht nga xhamia e Marinës, ku mes tjerash e akuzojnë atë për keqpërdorim të xhamisë për aktivitete jofetare.

    Njëra ndër organizatorët e këtij peticioni, Ajnishahe Halimi nga OJQ “Prehja” akuzon Kastriot Dukën për dhënie të identitetit të rrejshëm. Sipas saj, askush nuk e di identitetin e vërtetë të tij. Ajo po ashtu beson se brenda mureve të xhamisë së Marinës ushtrohen veprimtari të paligjshme.

    “Aty më shumë mund të quhet motel sesa xhami. Dyshojmë që abuzohet seksualisht me vajzat dhe gratë e fshatit. Ka raste kur të vijnë delegacionet nga jashtë vendit dhe ai hoxhë organizon nga dy autobusë me vajza të reja për të shkuar në aeroport e për t’i pritur ata”, thotë drejtoresha e OJQ-së “Prehja”.

    Për më shumë, ajo akuzon hoxhën e Marinës për dërgim të grave dhe fëmijëve të fshatit në ekskursione, ndërkohë që, sipas saj, askush nuk di se ku shkojnë ato.

    “Organizojnë ekskursione për gra. Ka pasur rast që i kanë dërguar në Turqi, ku kanë qëndruar një muaj. Ndërsa as një fotografi nuk bëhet me arsyetimin se është haram. Ato shkojnë pa përcjellje të askujt. Askush nuk flet çka bëhet në ato ekskursione”, thotë drejtoresha Halimi.

    Ajo pohon se arsyeja kryesore e kësaj iniciative të qytetarëve është që të mbrohen të drejtat e grave dhe fëmijëve të atij fshati, pasi që, sipas saj, fshati Marinë është një ndër fshatrat ku ka më së shumti burra të vrarë e të zhdukur.

    “Nuk është e rastësishme që ai ka zgjedhur pikërisht Marinën. Në këtë vend ka shumë familje që kanë familjarë të zhdukur gjatë luftës. Ai hoxhë ka më lehtë t’i manipulojë ata. Për 20 euro ai detyron vajzat 4 vjeç që të mbulohen me shami”, shton Halimi.

    Ndërsa një tjetër organizator i peticionit në kushte anonimiteti pohon se për ndërtimin e xhamisë së Marinës, fondet të cilët janë siguruar nga Kastriot Duka, ishte nënshkruar një memorandum mirëkuptimi nga katër palë, njëra prej të cilave është BIK, që imami i kësaj xhamie të përcaktohet nga këta të fundit.

    “Xhemajli nuk lejon që kjo xhami të futet nën juridiksionin e BI të Kosovës, nuk pranon që BI të vendosë imamin në këtë xhami dhe ushtron në mënyrë ilegale funksionin e imamit”, thotë ky person.
    Do t´i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e Disa
    Anëtarësuar
    16-12-2009
    Postime
    2,304
    E more shqiptar,qishtu e keni kritiku edhe Albin Kurtin keni then se eshte me serbi,kurse tash kur e kan pa te verteten po nenshkruajne peticione per te mir te Albinit.
    Keshtu do te ndodhe edhe me kete hoxhen njeher po e kritikoni po shum shpejt keni me pa se paskeni qen gabim,hoxha cfar te keq po ben,po i ndihmon te varferit po ja mesone fen e tyre mendoni se kjo qe ben hoxha eshte e jashte ligjeshme?
    1000 zogj pula,kunder nje LUANI.

  5. #25
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anëtarësuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637

    kur shet....

    Citim Postuar më parë nga Disa Lexo Postimin
    E more shqiptar,qishtu e keni kritiku edhe Albin Kurtin keni then se eshte me serbi,kurse tash kur e kan pa te verteten po nenshkruajne peticione per te mir te Albinit.
    Keshtu do te ndodhe edhe me kete hoxhen njeher po e kritikoni po shum shpejt keni me pa se paskeni qen gabim,hoxha cfar te keq po ben,po i ndihmon te varferit po ja mesone fen e tyre mendoni se kjo qe ben hoxha eshte e jashte ligjeshme?
    kur shet by.then per te fituar lirine ne te vertete ke fituar roberine......

  6. #26
    Musliman-Shqiptarë-krenar Maska e gimche
    Anëtarësuar
    24-02-2009
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    3,642
    Citim Postuar më parë nga Llapi Lexo Postimin
    Fundi i sekteve fetare

    Kuvendi Komunal i Skenderajt ka marrë sot vendim që ta mbyllë xhaminë e fshatit Marinë. Vendimi pritet të ekzekutohet që sot.

    Deri në një vendim tjetër të Bashkësisë Islame se çka do të ndodhë me këtë xhami, ajo do të jetë e mbyllur. Gjithashtu, është marrë vendim edhe për largimin e imamit të kësaj xhamie, Kemal Duka, i cili vjen nga Elbasani.

    Pas këtij vendimi një grup i banorëve të fshatit Marinë kanë protestuar, duke u zotuar se nuk do të lejojnë largimin e imamit Duka, për arsye se, sipas tyre, imami u ndihmon fshatarëve me mjete financiare dhe ndihma ushqimore.

    Ndërsa hoxha nuk ka dashur të përgjigjet qarte nëse do të largohet me vullnet apo jo. Ai ka thënë se banorët këtu e duan, mirëpo nuk do të luftojë më shtetin.

    Për këtë disa banorë të Marinës atë e quajnë hero dhe shpëtimtar të të varfërve. Por, ka edhe plotë të tjerë që kanë një mendim tjetër fare për të. Nga këta të fundit, hoxha i Marinës cilësohet si person i dyshimtë dhe i rrezikshëm. Dhe për këtë këta banorë kërkojnë largimin e menjëhershëm të tij.

    Të një mendimi të tillë tashmë janë më shumë se pesë mijë banorë të komunës së Skenderajt. Ata kanë dhënë nënshkrimet e tyre në peticionin e Iniciativës Qytetare të Skenderajt. Përmes këtij peticioni, qytetarët kërkojnë largimin me çdo kusht nga xhamia e Marinës, ku mes tjerash e akuzojnë atë për keqpërdorim të xhamisë për aktivitete jofetare.

    Njëra ndër organizatorët e këtij peticioni, Ajnishahe Halimi nga OJQ “Prehja” akuzon Kastriot Dukën për dhënie të identitetit të rrejshëm. Sipas saj, askush nuk e di identitetin e vërtetë të tij. Ajo po ashtu beson se brenda mureve të xhamisë së Marinës ushtrohen veprimtari të paligjshme.

    “Aty më shumë mund të quhet motel sesa xhami. Dyshojmë që abuzohet seksualisht me vajzat dhe gratë e fshatit. Ka raste kur të vijnë delegacionet nga jashtë vendit dhe ai hoxhë organizon nga dy autobusë me vajza të reja për të shkuar në aeroport e për t’i pritur ata”, thotë drejtoresha e OJQ-së “Prehja”.

    Për më shumë, ajo akuzon hoxhën e Marinës për dërgim të grave dhe fëmijëve të fshatit në ekskursione, ndërkohë që, sipas saj, askush nuk di se ku shkojnë ato.

    “Organizojnë ekskursione për gra. Ka pasur rast që i kanë dërguar në Turqi, ku kanë qëndruar një muaj. Ndërsa as një fotografi nuk bëhet me arsyetimin se është haram. Ato shkojnë pa përcjellje të askujt. Askush nuk flet çka bëhet në ato ekskursione”, thotë drejtoresha Halimi.

    Ajo pohon se arsyeja kryesore e kësaj iniciative të qytetarëve është që të mbrohen të drejtat e grave dhe fëmijëve të atij fshati, pasi që, sipas saj, fshati Marinë është një ndër fshatrat ku ka më së shumti burra të vrarë e të zhdukur.

    “Nuk është e rastësishme që ai ka zgjedhur pikërisht Marinën. Në këtë vend ka shumë familje që kanë familjarë të zhdukur gjatë luftës. Ai hoxhë ka më lehtë t’i manipulojë ata. Për 20 euro ai detyron vajzat 4 vjeç që të mbulohen me shami”, shton Halimi.

    Ndërsa një tjetër organizator i peticionit në kushte anonimiteti pohon se për ndërtimin e xhamisë së Marinës, fondet të cilët janë siguruar nga Kastriot Duka, ishte nënshkruar një memorandum mirëkuptimi nga katër palë, njëra prej të cilave është BIK, që imami i kësaj xhamie të përcaktohet nga këta të fundit.

    “Xhemajli nuk lejon që kjo xhami të futet nën juridiksionin e BI të Kosovës, nuk pranon që BI të vendosë imamin në këtë xhami dhe ushtron në mënyrë ilegale funksionin e imamit”, thotë ky person.
    Qit lajm e solla edhe unë qa ka te re ketu? Qito qa i ke ba met zeza po don mi diskutu a? Lej o vllavi jem keto se kjo znj. Halimi me ja pa fotografinë, ftyren e kurves e kish, lexoje postimin tem qe e kam ba ma heret edhe kqyre realitetin cili osht, nese ki pergjigje per ato osht tjeterçka, ska as edhe ni aryse logjike mu mbyll Xhamia pos budallt e bajn ktahen.
    Turp! ende jetojmë me mentalitet të komunizmit, ku mbyllen Xhamiat dhe objektet tjera fetare. Në një botë demokratike kjo nuk ka vend, në vend se hoxha në fjalë të shpërblehet dhe të ndërohet me mirënjohje për kontributin që ka dhënë në atë fshat (deri sot të varfër) ndodh e kundërta ai dëbohet sikur të ishte armiku më i madh, epo kështu ne i përzëjmë investitorët tanë andaj rezultat i kësaj e kemi gjendjen në popull si e kemi.
    Me këtë gjest apo pasurohet fshati (deri tash i varfër) apo po i ndalohet edhe një burim i të ardhurave të tyre mujore? Ajnishahe Halimi e cila mori iniciativë për peticion nga OJQ "Prehja" a do t'ua kompenzoj ndihmat ketyre banorëve bashkë me KK të Skenderajit? Duhet të shikohet ana pozitive e pastaj edhe ajo negative, nuk ndalohet e keqja duke bërë (e aq më pak kur ketu nuk kishte asgjë të keqe nga ky hoxhë).
    1) Çka po i pengon OJQ-së "Prehja" predikimi, eskurzionet dhe aktiviteti i hoxhes dhe çka i shtyu ata që të ndërmarrin peticion?
    2) A do t'ua kompenzoj KK i Skenderajit ndihmat që hoxha në fjal i ka dhënë për fshatin?
    3) Pse peticioni në fjalë të mos zhvillohet në fshat mirpo në qytet? Si ka mundësi që dikush tjetër të vendosë për ty? Kjo është ngajshme sikur ne që jetojmë në komunën e Prishtinës të nënshkruajmë peticion kundër një njeriu nga një fshat i rrethinës së Prishtinës, a do të ishte e pranueshme?! Shumë logjike, pse mos të pyeten banorët e fshatit Marinë se çfarë disponimi kanë në lidhje me këtë hoxhë? A duan ata ta largojnë apo duan që ta mbajnë? Ketu shihet qartë se kemi të bëjmë me diç tjetër e jo me hoxhën në fjalë. Kemi të bëjmë me mos respektim të normave demokratike, kemi të bëjmë me një Monarkistë ku mbreti sundon të tjerët heshtin!, kemi të bëjm me kundërshtim të vullnetit të qytetarëve të atij fshati, kemi të bëjmë me Islamofobi tek disa njerëz të cilët janë rritur dhe edukuar në frymen e komunizmit e që për popullin tonë janë shumë të rrëzikshëm (fjalën e kam për Ajnishahe Halimin).

  7. #27
    Hands up! Maska e Jack Watson
    Anëtarësuar
    30-04-2007
    Vendndodhja
    Tiron'
    Postime
    4,549
    Mbyllet xhamia e Marinës

    Në minaren e xhamisë së Marinës së Skenderajt nuk do të ngjitet më hoxha i vetëshpallur, Kastriot Duka-Xhemajli. Kjo atij i është ndaluar të premten me një vendim të prerë, të cilin e ka marrë Asambleja Komunale e Skenderajt.

    Po ashtu, në këtë mbledhje është marrë vendimi që dyerve të kësaj xhamie t’iu vihet përkohësisht dryni, deri në marrjen e një vendim tjetër të Bashkësisë Islame lidhur me këtë xhami.

    Këto vendime u morën nga deputetët komunalë të Skenderajt, pas dëgjimit të dëshmive tronditëse të dhëna përmes një videoincizimi nga dy pleq nga Marina dhe Rezalla, identiteti i të cilëve nuk është zbuluar për shkaqe sigurie.

    Që të dy dëshmitarët kanë rrëfyer për veprimtaritë e errëta që kryen hoxha i këtij fshati.

    “Ky nuk është hoxhë, po adalet. Ky është kundër fesë t’myslimanizmit. Kam katër çika, tri i kam t’martume, nja n’shpi. K’to ma ka marrë, e çon kah don, e bon çka don më to. Gjithë natën n’xhami, a i mëson ato, a çka bon me to, veç ata e dinë. M’e prishë fenë kështu, askund n’botë nuk ka”, fillon rrëfimin dëshmitari i parë i CD-së.
    Po ashtu, ai gjatë rrëfimit ka treguar se ai nuk guxon ta pyesë vajzën e tij më të vogël për atë se çka bëhet në xhami.

    “Nuk guxoj m’e vetë për kurgja. Na boni horë shpinë e krejt katunin. As Serbia si armik, nuk ka shkelë në nderin e shqiptarëve ”, tregon më tej ky dëshmitar.

    “Çika jem ka shku me ta n’Turqi. U kthy para dy muje, po as nuk m’ka kallxu ku ka shku, as ku shkon, as hiq. Po aty gjithçka bahet, bre. Dheun duhet me ja hjekë asaj xhamie”, shton ky person anonim.

    Sipas këtij dëshmitari, hoxha i Marinës ka gjetur mbështetje te një numër i vogël i familjeve të varfra, të cilat i ndihmon me mjete financiare dhe gjëra ushqimore, e që më pas manipulon me ta.

    “Ata që kanë marrë pare prej tij, janë n’krah t’tij. Kështu nuk sheh kërkund n’botë. Ai i ka ble njerëzit me pare. Që nuk zgjidhet kjo punë tash, besën po jua jap, gazetat kanë me shkru çka ka m’u ba aty”, thotë ky plak, duke kërkuar nga udhëheqësit e Skenderajt që sa më shpejt të zgjidhet halli i banorëve të fshatit të tij.

    Ndërsa dëshmitari i dytë ka treguar për organizimin që bën Kastriot Duka për t’i pritur mysafirët e tij që vijnë nga jashtë Kosovës.

    Sipas tij, në këto raste, Duka mbledh gratë dhe vajzat e fshatit dhe më pas i dërgon ato në aeroport për t’i pritur këta mysafirë, duke i përshkruar ata si ‘burra të veshur me fustane’. “Çikat e gratë dalin i presin kur të vijnë ata nga Anglia. Krejt hoxha i organizon autobusët me dalë me i prit mysafirët. Ato vllaut të vet nuk ja japin dorën, e ata kapen e puthen me to”, thotë ky dëshmitar, duke shtuar se xhamia e fshatit të tij më tepër i ngjason një moteli.

    Këto dy rrëfime janë incizuar dhe pranuar në zyrat e OJQ-së “Prehja” në Skenderaj, koordinatorja e së cilës është Ajnishahe Shala, me inicimin e së cilës ka filluar peticioni kundër Kastriot Dukës.
    Ky peticion i cili ka përfunduar të premten, ka grumbulluar gjithsej gjashtë mijë nënshkrime. Për largimin e Kastriot Dukës nga fshati Marinë kanë qenë të një zëri shumica e deputetëve komunalë të Skenderajt.

    Ishte vetëm deputeti nga radhët e LDD-së, Jetullah Behrami ai i cili ka shprehur dyshimet lidhur me vërtetësinë e këtyre dëshmive.

    Sipas tij, këto dy dëshmi mund të jenë të montuara apo të paguara nga persona të caktuar.

    Këto dyshime të deputetit të LDD-së i ka mohuar inicuesja e peticionit, Shala, duke pohuar gjithashtu se këto dëshmi tashmë i ka në dorë edhe Policia e Kosovës.

    Përkundër polemikave, kryetari i Skenderajt, Sami Lushtaku ka marrë vendim për mbylljen e xhamisë së Marinës dhe largimin e Kastriot Dukës.

    “Për shkak të peticionit të shoqërisë civile tani ka arsye shtesë që Kuvendi të marrë vendim për mbylljen e asaj xhamie”, ka thënë kryetari Lushtaku.

    Megjithatë, pas marrjes së këtij vendimi, përkrahësit e Kastriot Dukës kanë paralajmëruar protestë, duke thënë se nuk do të ketë as largim të Dukës, e as mbyllje të xhamisë.
    Në anën tjetër, i shumëpërfoluri Kastriot Duka ka pranuar përmes telefonit të deklarohet për mediat. Ai ka mohuar se do të ketë protestë, duke thënë se është njeri i paqes.
    “Ne jemi të qetë, nuk duam protesta”, ka thënë Duka.

    Ndërsa ndihmësi i tij, Bashkim Ngucati ka deklaruar se me këtë rast duhet të bëhen verifikime dhe, sipas tij, nëse konstatohet se janë bërë veprime të kundërligjshme, atëherë do të veprohet në bazë të vendimit që ka marrë Kuvendi Komunal.

    (C) Gazeta Express
    Life's too short to remove USB safely.

  8. #28
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anëtarësuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637

    kenkan...

    Citim Postuar më parë nga Jack Watson Lexo Postimin
    Mbyllet xhamia e Marinës

    Në minaren e xhamisë së Marinës së Skenderajt nuk do të ngjitet më hoxha i vetëshpallur, Kastriot Duka-Xhemajli. Kjo atij i është ndaluar të premten me një vendim të prerë, të cilin e ka marrë Asambleja Komunale e Skenderajt.

    Po ashtu, në këtë mbledhje është marrë vendimi që dyerve të kësaj xhamie t’iu vihet përkohësisht dryni, deri në marrjen e një vendim tjetër të Bashkësisë Islame lidhur me këtë xhami.

    Këto vendime u morën nga deputetët komunalë të Skenderajt, pas dëgjimit të dëshmive tronditëse të dhëna përmes një videoincizimi nga dy pleq nga Marina dhe Rezalla, identiteti i të cilëve nuk është zbuluar për shkaqe sigurie.

    Që të dy dëshmitarët kanë rrëfyer për veprimtaritë e errëta që kryen hoxha i këtij fshati.

    “Ky nuk është hoxhë, po adalet. Ky është kundër fesë t’myslimanizmit. Kam katër çika, tri i kam t’martume, nja n’shpi. K’to ma ka marrë, e çon kah don, e bon çka don më to. Gjithë natën n’xhami, a i mëson ato, a çka bon me to, veç ata e dinë. M’e prishë fenë kështu, askund n’botë nuk ka”, fillon rrëfimin dëshmitari i parë i CD-së.
    Po ashtu, ai gjatë rrëfimit ka treguar se ai nuk guxon ta pyesë vajzën e tij më të vogël për atë se çka bëhet në xhami.

    “Nuk guxoj m’e vetë për kurgja. Na boni horë shpinë e krejt katunin. As Serbia si armik, nuk ka shkelë në nderin e shqiptarëve ”, tregon më tej ky dëshmitar.

    “Çika jem ka shku me ta n’Turqi. U kthy para dy muje, po as nuk m’ka kallxu ku ka shku, as ku shkon, as hiq. Po aty gjithçka bahet, bre. Dheun duhet me ja hjekë asaj xhamie”, shton ky person anonim.

    Sipas këtij dëshmitari, hoxha i Marinës ka gjetur mbështetje te një numër i vogël i familjeve të varfra, të cilat i ndihmon me mjete financiare dhe gjëra ushqimore, e që më pas manipulon me ta.

    “Ata që kanë marrë pare prej tij, janë n’krah t’tij. Kështu nuk sheh kërkund n’botë. Ai i ka ble njerëzit me pare. Që nuk zgjidhet kjo punë tash, besën po jua jap, gazetat kanë me shkru çka ka m’u ba aty”, thotë ky plak, duke kërkuar nga udhëheqësit e Skenderajt që sa më shpejt të zgjidhet halli i banorëve të fshatit të tij.

    Ndërsa dëshmitari i dytë ka treguar për organizimin që bën Kastriot Duka për t’i pritur mysafirët e tij që vijnë nga jashtë Kosovës.

    Sipas tij, në këto raste, Duka mbledh gratë dhe vajzat e fshatit dhe më pas i dërgon ato në aeroport për t’i pritur këta mysafirë, duke i përshkruar ata si ‘burra të veshur me fustane’. “Çikat e gratë dalin i presin kur të vijnë ata nga Anglia. Krejt hoxha i organizon autobusët me dalë me i prit mysafirët. Ato vllaut të vet nuk ja japin dorën, e ata kapen e puthen me to”, thotë ky dëshmitar, duke shtuar se xhamia e fshatit të tij më tepër i ngjason një moteli.

    Këto dy rrëfime janë incizuar dhe pranuar në zyrat e OJQ-së “Prehja” në Skenderaj, koordinatorja e së cilës është Ajnishahe Shala, me inicimin e së cilës ka filluar peticioni kundër Kastriot Dukës.
    Ky peticion i cili ka përfunduar të premten, ka grumbulluar gjithsej gjashtë mijë nënshkrime. Për largimin e Kastriot Dukës nga fshati Marinë kanë qenë të një zëri shumica e deputetëve komunalë të Skenderajt.

    Ishte vetëm deputeti nga radhët e LDD-së, Jetullah Behrami ai i cili ka shprehur dyshimet lidhur me vërtetësinë e këtyre dëshmive.

    Sipas tij, këto dy dëshmi mund të jenë të montuara apo të paguara nga persona të caktuar.

    Këto dyshime të deputetit të LDD-së i ka mohuar inicuesja e peticionit, Shala, duke pohuar gjithashtu se këto dëshmi tashmë i ka në dorë edhe Policia e Kosovës.

    Përkundër polemikave, kryetari i Skenderajt, Sami Lushtaku ka marrë vendim për mbylljen e xhamisë së Marinës dhe largimin e Kastriot Dukës.

    “Për shkak të peticionit të shoqërisë civile tani ka arsye shtesë që Kuvendi të marrë vendim për mbylljen e asaj xhamie”, ka thënë kryetari Lushtaku.

    Megjithatë, pas marrjes së këtij vendimi, përkrahësit e Kastriot Dukës kanë paralajmëruar protestë, duke thënë se nuk do të ketë as largim të Dukës, e as mbyllje të xhamisë.
    Në anën tjetër, i shumëpërfoluri Kastriot Duka ka pranuar përmes telefonit të deklarohet për mediat. Ai ka mohuar se do të ketë protestë, duke thënë se është njeri i paqes.
    “Ne jemi të qetë, nuk duam protesta”, ka thënë Duka.

    Ndërsa ndihmësi i tij, Bashkim Ngucati ka deklaruar se me këtë rast duhet të bëhen verifikime dhe, sipas tij, nëse konstatohet se janë bërë veprime të kundërligjshme, atëherë do të veprohet në bazë të vendimit që ka marrë Kuvendi Komunal.

    (C) Gazeta Express
    ....duke i fike vejushat e ketij katundi...apo do e mbajne si muzat neper fshat per te mbajt vejushat ne gjendje pjellorie.........

  9. #29
    Perjashtuar Maska e Zëu_s
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar më parë nga Kaprosi Lexo Postimin
    ....duke i fike vejushat e ketij katundi...apo do e mbajne si muzat neper fshat per te mbajt vejushat ne gjendje pjellorie.........
    Vallahi q'ajo hallokja qe folke n'TV shum keq i prishe n'krye qe po dojne me ia purzane hoxhen prej fashtit.

  10. #30
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Le të mbyllen Xhamit dhe të hapen Shtëpit Publike!!!

    Idiota
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  11. #31
    Puck Love Maska e Black_Mamba
    Anëtarësuar
    01-11-2006
    Vendndodhja
    Tetovë
    Postime
    2,501
    Citim Postuar më parë nga gimche Lexo Postimin
    Turp! ende jetojmë me mentalitet të komunizmit, ku mbyllen Xhamiat dhe objektet tjera fetare. Në një botë demokratike kjo nuk ka vend, në vend se hoxha në fjalë të shpërblehet dhe të ndërohet me mirënjohje për kontributin që ka dhënë në atë fshat (deri sot të varfër) ndodh e kundërta ai dëbohet sikur të ishte armiku më i madh, epo kështu ne i përzëjmë investitorët tanë andaj rezultat i kësaj e kemi gjendjen në popull si e kemi.
    Me këtë gjest apo pasurohet fshati (deri tash i varfër) apo po i ndalohet edhe një burim i të ardhurave të tyre mujore? Ajnishahe Halimi e cila mori iniciativë për peticion nga OJQ "Prehja" a do t'ua kompenzoj ndihmat ketyre banorëve bashkë me KK të Skenderajit? Duhet të shikohet ana pozitive e pastaj edhe ajo negative, nuk ndalohet e keqja duke bërë (e aq më pak kur ketu nuk kishte asgjë të keqe nga ky hoxhë).
    1) Çka po i pengon OJQ-së "Prehja" predikimi, eskurzionet dhe aktiviteti i hoxhes dhe çka i shtyu ata që të ndërmarrin peticion?
    2) A do t'ua kompenzoj KK i Skenderajit ndihmat që hoxha në fjal i ka dhënë për fshatin?
    3) Pse peticioni në fjalë të mos zhvillohet në fshat mirpo në qytet? Si ka mundësi që dikush tjetër të vendosë për ty? Kjo është ngajshme sikur ne që jetojmë në komunën e Prishtinës të nënshkruajmë peticion kundër një njeriu nga një fshat i rrethinës së Prishtinës, a do të ishte e pranueshme?! Shumë logjike, pse mos të pyeten banorët e fshatit Marinë se çfarë disponimi kanë në lidhje me këtë hoxhë? A duan ata ta largojnë apo duan që ta mbajnë? Ketu shihet qartë se kemi të bëjmë me diç tjetër e jo me hoxhën në fjalë. Kemi të bëjmë me mos respektim të normave demokratike, kemi të bëjmë me një Monarkistë ku mbreti sundon të tjerët heshtin!, kemi të bëjm me kundërshtim të vullnetit të qytetarëve të atij fshati, kemi të bëjmë me Islamofobi tek disa njerëz të cilët janë rritur dhe edukuar në frymen e komunizmit e që për popullin tonë janë shumë të rrëzikshëm (fjalën e kam për Ajnishahe Halimin).

    Përshëndetje!

    Mos mer vrull per kot,nuk e di ku mund te jete problemi po desha ne kete rast me lidh dicka te cilen populli jon e ka hekur qe moti ne kohen e sllavizmit ne ish Jugosllavi.

    Nuk dua ta beje fajtor hoxhen hiq apo as ta lavdroj,ne kohen te cilen e permenda me lart kan qen po hoxhallaret ata te cilet i kane mesu krjet mbrapsh te paret tone si ja keshtu:

    1.Kane then mos i qo ne shkoll femijet se eshte haram,sidomos per femrat.
    2.Kane mesu krejt mbrapsh fen islame.
    3.Jan paguar nga sllavet.

    Edhe ato ne ate koh kane bere kesoj te mira por parat jane marur krejt nga dikund qeter dhe sllavi gjithmon mendon shuuuum larg nesh e dim te gjithe kete.

    Nuk i dihet mund te jete edhe ky ashtu apo ma i mire,se nuk te bejne kot ju lutem,siq e tha edhe njeri me para meje o mund te jete shum i mir oo munt te jete shum i keq.
    SIKUR EDHE 1 MILION SHQIPTAR DO VRITEN NGA SLLAVET JU PERSERI DO THONI MIRE JEMI!!TURP

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e Disa
    Anëtarësuar
    16-12-2009
    Postime
    2,304
    Citim Postuar më parë nga Kaprosi Lexo Postimin
    kur shet by.then per te fituar lirine ne te vertete ke fituar roberine......
    Te lutem te jesh me i qarte.
    1000 zogj pula,kunder nje LUANI.

  13. #33
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    BIKu eshte bere aneks i qeveris Thaqi dhe Naim ternava ushtron vetem nje drejtorat te ministris per Kultur(duke perfshire religjionin ne kuader te kultures).

    Ky eshte vetem fillimi i nje krimi te organizuar institucional>>>
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anëtarësuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979
    Citim Postuar më parë nga fisniku-student Lexo Postimin
    BIKu eshte bere aneks i qeveris Thaqi;) dhe Naim ternava ushtron vetem nje drejtorat te ministris per Kultur(duke perfshire religjionin ne kuader te kultures).

    Ky eshte vetem fillimi i nje krimi te organizuar institucional>>>
    gjynah po me vjen prej teje valla boll
    qe koke merzit qe ta paskan largue ate terorist te alkaides
    euuu bre qka te paska kan
    alkaiden dhe qetniket terorist me mjekrra cjapi sdo ti lam kun vend ne Kosove jo balit
    Do t´i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e Disa
    Anëtarësuar
    16-12-2009
    Postime
    2,304
    Citim Postuar më parë nga Llapi Lexo Postimin
    gjynah po me vjen prej teje valla boll
    qe koke merzit qe ta paskan largue ate terorist te alkaides
    euuu bre qka te paska kan
    alkaiden dhe qetniket terorist me mjekrra cjapi sdo ti lam kun vend ne Kosove jo balit
    E ke me gjith mende kete qe thua?
    1000 zogj pula,kunder nje LUANI.

  16. #36
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anëtarësuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637

    epo tani...

    Citim Postuar më parë nga Disa Lexo Postimin
    Te lutem te jesh me i qarte.
    ...me vjen zor ti bie ne sopate te madhe moj disa...dhe e thash ashtu pak te sterholluar me nje thenie te nje filozofi te madh....nejse pak e ngaterruar kjo qeshtje....rendesi ka qe mos te na hjekin keq vejushat tona....megjithese tani me ka linde nje dyshim tjeter...nga sa di une ka shume dylbera ne elbasan...mos ndoshta na eshte ndonje dylber edhe ky i quajturi hoxhe...se fundja njerez jane edhe hoxhallaret...dhe besoj se edhe ne radhet e hoxhallareve ka ndonje dylber...e sidomos po te jete nga elbasani ku flitet se jane me shumice...a mos ka ike nga elbasani ne kosove per te gjetur ndonje dylber atje...se shume i dyshimte po me doket...i plasi atij per te ndihmue vellezerit e motrat nga kosova...ka hall tjeter ai ejjjjjjjjjjj
    Ndryshuar për herë të fundit nga _MALSORI_ : 27-02-2010 më 13:19

  17. #37
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anëtarësuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637

    o fisnik...

    Citim Postuar më parë nga fisniku-student Lexo Postimin
    Le të mbyllen Xhamit dhe të hapen Shtëpit Publike!!!

    Idiota

    zoti me falte pse po shprehem keshtu por vallahi siq po duken punet qajo xhami veq xhami nuk mundet me ken....ndoshta jam gabim por po e meritoka kete emertimin tand....

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e Disa
    Anëtarësuar
    16-12-2009
    Postime
    2,304
    Citim Postuar më parë nga Kaprosi Lexo Postimin
    ...me vjen zor ti bie ne sopate te madhe moj disa...dhe e thash ashtu pak te sterholluar me nje thenie te nje filozofi te madh....nejse pak e ngaterruar kjo qeshtje....rendesi ka qe mos te na hjekin keq vejushat tona....megjithese tani me ka linde nje dyshim tjeter...nga sa di une ka shume dylbera ne elbasan...mos ka ike nga elbasani ne kosove per te gjetur ndonje dylber atje...se shume i dyshimte po me doket...i plasi atij per te ndihmue vellezerit e motrat nga kosova...ka hall tjeter ai ejjjjjjjjjjj
    Te lutem mos mu drejto me moj,sepse nuk jam vajze.
    Ke fakte per keto qe thua apo vetem ja fute kote?
    1000 zogj pula,kunder nje LUANI.

  19. #39
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anëtarësuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637

    dis-a...

    Citim Postuar më parë nga Disa Lexo Postimin
    Te lutem mos mu drejto me moj,sepse nuk jam vajze.
    Ke fakte per keto qe thua apo vetem ja fute kote?
    mbaron me '' a ''...gjinia femerore....qe rrjedhimisht i bie qe te jesh e gjinise femerore...ndoshta gabohem por vete e ke fajin....me moj,mori,,i drejtohesh nje personi te gjinise femerore...ne gjuhen shqipe nuk ka peremer pronor qe te ndaje vajzen nga gruaja por veq mashkullin nga femra....ndoshta gabohem ose ndoshta ti e ben konfuze...nejse...

    nese do kem fakt do kisha shkuar vete atje e qe besa do e kisha tredhe....e do jua kisha treguar te gjithe atyre bashkefshatareve te mi se kush eshte ky hoxhe....edhe kush jane ato vejushka apo vajzushka qe i krehin bishtin ketij hoxhe....ne xhami me shume kan pune meshkujt se sa femrat...apo meshkujt nuk jan per kete pune e duhen femrat...ndonje rregull i ri ne marine....

  20. #40
    Perjashtuar Maska e Zëu_s
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar më parë nga Kaprosi Lexo Postimin
    ...me vjen zor ti bie ne sopate te madhe moj disa...dhe e thash ashtu pak te sterholluar me nje thenie te nje filozofi te madh....nejse pak e ngaterruar kjo qeshtje....rendesi ka qe mos te na hjekin keq vejushat tona....megjithese tani me ka linde nje dyshim tjeter...nga sa di une ka shume dylbera ne elbasan...mos ndoshta na eshte ndonje dylber edhe ky i quajturi hoxhe...se findja njerez jane edhe hoxhallaret...dhe besoj se edhe ne radhet e hoxhallareve ka ndonje dylber...e sidomos po te jete nga elbasani ku flitet se jane me shumice...a mos ka ike nga elbasani ne kosove per te gjetur ndonje dylber atje...se shume i dyshimte po me doket...i plasi atij per te ndihmue vellezerit e motrat nga kosova...ka hall tjeter ai ejjjjjjjjjjj
    Edhe une si ti kam menduar qe ky eshte femer (nuk eshte nicku i tije arsyeja e vetme pse kam menduar ashtu), por nuk qenka, se ofendime te tilla ashtu sikur ky qe e ka shkruar ne firmen e vet, ofendojne vetem meshkujt rrugaqe.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Zëu_s : 27-02-2010 më 13:25

Faqja 2 prej 12 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •