Close
Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 102
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,632
    Citim Postuar mė parė nga Nick_ Lexo Postimin
    A ka ndonje studim, qe ta thote kete? A ka ndonje unversitet qe ta mbeshtet kete teori(qe Greket erdhen nga shekulli i e para eres sone)? Te tere mund te bejme analiza gjuhesore, historike, e shume te tjera.....pos kur nuk jemi as histurian as linguistik skemi mbaruar...atere ato qe themi jane shume relative.... Keto thote Unversiteti Stanford per luften e Trojes http://www.stanford.edu/~plomio/history.html
    Me duket se e kam cekur edhe disa here se emri Aleksander, po deshe shtoi ndonje -os apo pa os eshte e njejta gjė, pra Aleksandri i Priamit qe me vone merr emrin Paris pasiqe si femijė i posalindur ishte larguar nga pallati i mbretror ngase njė falltore(une e di nje falltore tjeter e jo Kasandra) kishte konstatuar apo parandjere se femiu qe do lidi mbretnesha Hekube(nje amazone) do i ve zjarrin Trojes dhe keshtu nga kjo preofesi Priami merr frike e dhe e dergon djalin e tije qe posa e kishin emertuar ashtu si e kishin pare ne ėnderr, njė shkatrrimtar i Trojes dhe i vejne nje sherbetor mbrapa ne fakt me qellim qe te mbysin...
    Perendia nuk ia ka marrur shpirtin ngase nje ari'arushė femer e strehon ne nje shpell mirepo ky sherbtori vren se ai ende rron dhe menjehere e strehon diku tjeter mirepo mbretit Priam i thote se ka vdekur.... keshtu fshehurazi ky sherbtori e mban sekret ēunin derisa rritet...
    Si ēdo vite per festat e blegtorve Priami kishte organizuar lojra ku merri pjese barije te te gjitha trevave dhe me kete rast Aleksandri pra i humburi fito garat sa qe mbreti Priam habitet me shkathtesit e tije dilte gjithnje i Pari apo Asi shampioni (kampioni) por edhe Hekube e ema kishte vrejtur perngjamesine me Priamin kur ishte i ri...
    Menjehere e thrrasin sherbtorin i cili eshte i detyruar me ne funde qe te te tregoje te verteten se ky Parisi qe e kishin emruar si kampion ishte vete Aleksandri i tyre...
    ... e keshtu me radh.... mundem te ju shkruaj po deshe deri neser per "Sagen Trojane" mirepo e le me kaqe se ketu dokumentohet se gati 1000 vite para Aleksandrit qe ju e quani Aleksandros kishte nje prince dardan me origjine nga iliret e qe quhej "ėshte par nė ėnderr" se do lind e keqja nga ky princ keshtuqe edhe ishte armik i akejve, me trego si ka mundesi te jete greke po edhe te te jete armike i grekeve ?
    Keto gjepura jane nder me stupide qe njeriu moderne lexon ne faqet e forumeve apo teza historianesh perendimor qe lidhje s'kan se ku i bie iliria as kush ishin trojanet as grekerit as akejet... pra me tru jane zero ose thjeshte pro greke duke abuzuar ne kete menyre si nje hajdut i keqe ndaj nje njeri te varfer apo ndaj ndonje plaku...
    Kjo menyre e vjedhjes se historise shqiptare ka shkuar deri para 10 vitesh por duke iu lutur te madhit ZOT qe na e lane edhe kete perendi te paret tane neve kemi filluar ti kundervihemi gnjeshtrave e mashtrimeve nenqmuese me propaganda e falcifikime qe u munduan serbet e disa te tjere neve sot jemi ne gjendje t'iu themi mjafte me rrena !

  2. #42
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-01-2008
    Postime
    35
    Po...emri Grek (si emertim Kombetar shfaqet mjaft vone...ashtu edhe Helen (Hellas)) Por Emri Greqi Karakterizonte nje fis mjaft te vogel...diku 3000 vjet perpara ndoshta dhe dicka me shume. Nga i cili fis Popujt e tjere e sidomos evropian (se aziatik i thone Greqis Yunnan...) i dhane emrin Grek. Ky fis ishte gjiton me Elet dhe Selet. Shpresoj te dish se ku ishin keto fise?Dhe nje gje tjeter. Domethen te gjitha unversitet bejne gabim??? e vetem ti na ditke te verteten??...ke botuar ndonje artikull per kete teori??

  3. #43
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    loooooooooooool fakte!!!!!solle apo jo???na sill fakt ku permendet emri grek .....
    e lol qenke i ri si une ne forum,,,,,,spo duket styx ne linje,as baptist,apo barat,me ata fol lol se ti spjegojne ca gjera me mire se une
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  4. #44
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-01-2008
    Postime
    35
    Pra tani me thua te sjell fakte! Me perpara fola sic flet shumica ketu brenda....krejtesisht pa fakte per ato qe thon. E shikon kur dikush tjeter thote dicka pa fakte..do te thena menjeher. Por per ate qe thash me perpara. Une sjam historian, dhe te vi ketu e te shkruaj histori...(thjesht mund te theme ato qe kan pranuar Unversitetet e botes, Shkenca historike. Dhe mendimi im eshte...se dikus flet per gjera historike, pa qene historian.....jo vetem jia keput kote..por eshte dhe i rrezikshem.Ky eshte mendimi im. dhe sot flas per here te par ne forum (edhe pse djek forumin ketu e 2 vjet), dhe kjo sepse u lodha te lexoj pothuajse te tere, pa patus asnje fakt historik ose ndonje burim historik. Edhe sa per me lart, ai qe mund te dije se ku bien Selet dhe Elet....do dije se fisi greqi ishte gjiton me keto dy fise.
    dhe me keto me lart...nuk dua te ul pjestaret e ketij forumi...pasi kam lexuar mjaft prej tyre..."si ta them" Ke qejf ti lexosh

  5. #45
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar mė parė nga Nick_ Lexo Postimin
    Por per ate qe thash me perpara. Une sjam historian, dhe te vi ketu e te shkruaj histori... Dhe mendimi im eshte...se dikus flet per gjera historike, pa qene historian.....jo vetem jia keput kote..por eshte dhe i rrezikshem.
    E kupton se ēfare ke thene me lart,qe je i rezikshem.....no more comment lol
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  6. #46
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-01-2008
    Postime
    35
    Ne qofte se akoma dhe une....sillem keshtu...Po atere jam i rrezikshem!!!! Por pote vesh reakoma me lart...do shikosh se kush eshte ne te vertet i rrezikshem. (Une kur solla per deshmi nje unversitet, edhe akoma nje liber te unversitetit te Tiranes (por nuk jan keto deshmi atehere cilat jane????) u shkruajt se thjesht historianet nuk dine se cfar shkruajne....!!!!! Dhe e them prape...akoma dhe une kurr sillen si shume veta ketu, Akoma edhe si ju...qe thate dicka me lart (se greket erden ne shekullin e 3 para eres sone) pa sjell deshmi....Atehere edhe une jam i rrezikshem. Pra secili duhet te bej kritiken e vet per ato qe thote. Dhe kerkoi falje se te gjitha keto citime na kan nxjerr krejtesisht jasht teme.... Kerkoj prap falje per kete gje ngs te gjethe lexuesit

  7. #47
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-10-2006
    Postime
    992
    Pershendetje.
    Jam kureshtar ta dij, a mund te jen Greket nje ga deget popullit ILIR, apo nje nga deget e pellazgeve, apo ndoshta jan "rac" ne vete.
    Pasi ishte populli ilir i shtrir deri ne zemer te greqis, a egziston mundsia qe shum grek te ken gjak shqiptari pa e ditur ata nje gje te till.
    Dhe perfund, a perputhet gjuha e sotme Greke me gjuhen e lasht Greke. (Mua me shum me perngjan si nje gjuh sllave, si nje rusishte e rend)

    Ju faleminderit

  8. #48
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Lol ti ke nevoje te mesosh shqipen njehere,shkruan plot gabime.
    ps.I drejtohet nick
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga land : 29-01-2008 mė 16:33
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  9. #49
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-10-2006
    Postime
    992
    Citim Postuar mė parė nga diocleziano Lexo Postimin
    lol ti ke nevoje te mesosh shqipen njehere,shkruan plot gabime
    shoku , nese ke ndonje pregjigje per te me dhene ateher je i mirpritur nese jo, mos u fut neper ara.

    p.s - duhet te angazhoj ndonje qe njef mir drejtshkrimin, a don te punsohesh ti diocleziano ?

  10. #50
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar mė parė nga celyy Lexo Postimin
    Pershendetje.
    Jam kureshtar ta dij, a mund te jen Greket nje ga deget popullit ILIR, apo nje nga deget e pellazgeve, apo ndoshta jan "rac" ne vete.
    Pasi ishte populli ilir i shtrir deri ne zemer te greqis, a egziston mundsia qe shum grek te ken gjak shqiptari pa e ditur ata nje gje te till.
    Dhe perfund, a perputhet gjuha e sotme Greke me gjuhen e lasht Greke. (Mua me shum me perngjan si nje gjuh sllave, si nje rusishte e rend)

    Ju faleminderit
    celyy,me vjen keq te te them,por mos ja fut kot tani,se po i nxjer greket ilire tani,shiko ato temat e fese me mire....
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  11. #51
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,632
    Citim Postuar mė parė nga Nick_ Lexo Postimin
    Ne qofte se akoma dhe une....sillem keshtu...Po atere jam i rrezikshem!!!! Por pote vesh reakoma me lart...do shikosh se kush eshte ne te vertet i rrezikshem. (Une kur solla per deshmi nje unversitet, edhe akoma nje liber te unversitetit te Tiranes (por nuk jan keto deshmi atehere cilat jane????) u shkruajt se thjesht historianet nuk dine se cfar shkruajne....!!!!! Dhe e them prape...akoma dhe une kurr sillen si shume veta ketu, Akoma edhe si ju...qe thate dicka me lart (se greket erden ne shekullin e 3 para eres sone) pa sjell deshmi....Atehere edhe une jam i rrezikshem. Pra secili duhet te bej kritiken e vet per ato qe thote. Dhe kerkoi falje se te gjitha keto citime na kan nxjerr krejtesisht jasht teme.... Kerkoj prap falje per kete gje ngs te gjethe lexuesit
    Inderuari Nick,

    Ky eshte nje forum ku bisedohet eshte nje lloje parlamenti ku asnjeri nuk jemi te detyruar qe te sjellim letra e fakte perpos nese kemi deshire...
    Mirepo nganjehere edhe duhen fakte, keni te drejte, kur manipulohet historia nga gjysmaket dhe falcifikatoret atehere ai foles eshte edhe i rrezikshem...
    Nuk kam asnje arsye qe te genjeje ketu, kam lexuar me mija e mija libra para se te futem ne forum dhe ate nja 3 dekada, po ju ?

    Per tani nuk kam kohe qe ti fotokopjoje te gjitha ato libra e dokumente ti skanoj e ti hedhi ketu ju e dini sa kohe duhet ?
    Mirepo patjeter nje dite do ta beje kete dhe do te lajmrohem me MP se kam nje mori...
    Sa i perkete fisit grek, ai fis gjendej ne kufi me molloset dhe quhej Grokua, pra ishte ne cep me iliret e kur erdhen romaket menjehere e emertuan kete provence kesht^=greqia menjehere pas pushtimit te Paulus Eamilius , pas betejes se Pindes...
    njehere s'po kam kohe, kam nje emision ne arte...
    shendet

  12. #52
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-01-2008
    Postime
    35
    Ne baz te mendimit tim....(qe nuk jam historia...ndoshta ketu brenda do ket shume qe merren me historin) greket jan nje nderthurje pellazgesh, te fiseve dorike qe erdhen ne rajon...dhe keto diku disa shekuj perpara luftes se trojes. Sa per gjakun....Pas kaq pushtimes qe kishin te dy popujt...luftrash, sime slavet si me bullgaret dhe me von me turqit...dhe akoma me perpara me romaket....Shume gjera mun te ndryshojne te DNA i popujve....mos harrojme se kan kaluar dhe disa mijra vjet, qe kur filluan te krijohen keta 2 popuj (pra kemi dhe levizie popullatash). Sa per ngjashmerin me gjuhen ryse dhe sllave...eshte se keta 2 popuj kan mare alfabetin grek, dhe formuan te tyre. Ndersa per ngjashmerin e gjuhes se lashte greke me ate te sotme...une besoj se thjesht e para ( eshte e bija e se dytes...Kjo duket dhe po te maresh shkrime te periudhave te ndryshme. Thjesht ka ndryshuar shume gramatika dhe sintaksa e gjuhes..sic ndodh me cdo gjuh. Ky eshte mendimi im. Shpresoj qe dikush qe ka studiuar linguistik...te na thote me perkatesi.

  13. #53
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-10-2006
    Postime
    992
    Citim Postuar mė parė nga diocleziano Lexo Postimin
    celyy,me vjen keq te te them,por mos ja fut kot tani,se po i nxjer greket ilire tani,shiko ato temat e fese me mire....
    Ky do te jet postimi im i fundit me ty, nuk eshte qellimi im ti bej greket ilir, se po te mundja do i zhvedosi te gjith greket ne azi atje, pytja ime ishte thjesht kurreshtare, ku shkuan te gjith ata ilir qe ishin deri ne zemer te greqis ??, i vran, i masakruan, i lshoi toka apo qfar ?

  14. #54
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-01-2008
    Postime
    35
    Falemderit Kreksi per pergjigjen!
    edhe une skam pse te genjej.Nuk kam lexuar shume libra historike..kjo sepse jam akoma i ri ne mosh, por dhe se nuk kam studiuar histori.
    Do pres pm nga ty per ate emisionin

  15. #55
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-01-2008
    Postime
    35
    Sic thote edhe nje fjale e urte, Sa Ron Meson

  16. #56
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    lol,ke ardhur te shkaterrosh tema ti!!!!!!
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  17. #57
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-01-2008
    Postime
    35
    Drejtuar: Diocleziano
    Un ketu...nuk erdha te shkateroj tema......(dhe lexo me lart, kam kerkuar falje qe cdo gje ka dal jashte teme, thjesht u tregua interes dhe per disa gjera te tjera....) Dhe sa per nivelin e gjuhes shqipe qe kam...mos o shqeteso...Mbarova ne shqiperi ciklin e mesem.

  18. #58
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anėtarėsuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    Postuar mė parė nga Nick_
    BARAT lexova citimin tend, dhe me lindi prape nje pyetje. Cilet qene ata qe vajten dhe pushtuan Trojen?? Dhe kur u shfaqen

    greket ne ballkan??(me fal pos me kete te fundit me ben te harroj historin qe mesova ne shkolle). E cila thoshte krejtesisht

    qarte, se lufta qe midis trojaneve dhe grekerve. Ne qofte se keto qe thua ti jane te verteta...ate?e? nga del emri grek

    ?....qe deri me sot lidhet me nje fis mjaft te lasht qe ka ekzistuar ne ballkan. E ti mund ta dish se ku ka ßa??a? ky fis,

    d?e sa i lasht qe, nga i cili doli emri grek. (a dhe aleksisfero"??e??sfa???" nuk e solla si emer te greqishtes se lasht

    teresisht, thjesht per renjen Aleksi "??e??" )

    Ilium, i cili i dha edhe emrin Iliades (EMER QE KA SI RRENJE HYLL-IN, PRA, SHQIPTAR SAFI), eshte panorama e nje lufte

    pellazgjike (kerko temat e tjera ne forumin e historise dhe nenforume se do gjesh materiale me bollek).
    Ata qe luftuan kunder dardaneve te Ilium/Trojes ishin AKEJ dhe jo greke. Homeri kendon per akejte gjememedhenj jo per greket.

    Absolutisht, qe nuk permenden greket te ILIADA.
    Historite qe mesohen ne shkolle? Mos i harro - por hap syte, mos hap gojen qe te hash cdo gje qe te japin.Sa per variantet,

    vlen te te permend edhe nje variant, ku Skenderbeun e nxjerrin tardhetar dhe Ballabanin hero dhe te zgjuar. Edhe kjo gje

    thuhet ne disa teza ne universitetin tone, por akoma jo ne librat e shkolles.
    Sa per shkrimet ne greqisht dhe kuptimet ne shqip, ai eshte diskutim tjeter, ashtu si dhe alfabeti, ashtu si dhe fenikasit...

    Sa per punen e emrit Aleksander, t'u pergjigja ne te njejten linje veprim qe ndoqe ti, kur the qe ai mbronte burrat (po

    kasandra dardane?-kastronte burrat?)
    Linja e gjakut ILIR qe kishte Aleksandri eshte nje fakt i pamohueshem. Greket po perpiqen sot qe te helenizojne krahina te

    cilat jane puro shqiptare, si Himara, Korca, Permeti etj me preteksin qe ne jemi me greke se c'jane vete ata.Antikitetin ata

    e kane bastarduar sic donte vete kisha, prandaj gjen paradokse dhe disakordanca pa fund ne ngjarjet e antikitetit.

    Realisht, greqishtja e lashte ka ngjashmeri me shqipen dhe anasjelltas, por holle holle kjo gje bie ne kundershtim me ideologjine e qarqeve ekstremiste greke, ku ashtu si servo-sllavet e pacipe, ata cirren pashprese, se shqiptaret ishin te ardhurit e fundit ne Ballkan (gadishulli i dikurshem Ilirik). Kam postuar diku edhe faqe librash per huazimet qe jane bere nga "barbaret", per te cilat Herodoti qe thote se "i gjithe vendi quhej Pelagoni para se te vini greket", i permedn si fjale te pakuptimta per greket. Vete Partenoni (pyet edhe per emertimin e tij...pse quhet PARTHENON) eshte i

    ndertuar mbi nje vend te shenjte pellazg dhe aty ka shenja te mureve pellazgjike etj etj

    Greket kane qejf qe te jene Epirote, kur, "harrojne" ate qe thoshin autoret e antikitetit, qe ILIRI-EPIR-MAQEDONI, kane

    tradita e zakone te njejta (krahas gjuhes barbare qe flisnin).

    A nuk i thone LEKO korcaret, po atij emri qe veriu i shqiperise e ka LEK ose jugu LEKĖ/LEKA?

    Emri "grek" nuk lidhet me asnje fis shume te lashte te Ballkanit, perkundrazi jane Selet e Dodones te cilet greket i bejne si

    paraardhes te tyre, duke e transformuar kete emer ne Helos dhe me pas HELEN, prej nga greket pretendojne te kete zanafille

    emri i tyre (H)Ellada. Por sa cudi, kur harrohet qe Sel eshte SUL, dhe ata ishin SULJOTE, jo SELJOTE e aq me pak HELJOTE. Ka

    pasur HYLLIAN te cilet Jane DORE (edhe kete e pretendojne greket si rrenje gjaku te tyren, por nuk thone nga u "dynden" Doret). Perseri ke toponime edhe sot te perdorshme ne Shqiperi, per Dore...

    Kur ishin kaq te pasur me gjak trimash, pse u vune arvanitasit ne krye te luftes clirimtare kunder turqve, dhe nuk u vu soji

    i prifterinjve?



    Me fal por ketu nuk flasim per kedo, por Stanford University....Pra sja fut kot nje unversitet i tere...si dhe te gjitha

    unversitet e tjera...por Ti! A dhe libri me titull "Burime te zgjedhura per Historin e Sqiperis, Iliret dhe Iliria te autoret

    antik" Shkruan per Iliaden. Faqja 2 paragrafi 2. Iliada e cila pershkruan luften e Grekeve kunder Trojes, u formua aty nga

    shekulli VIII para e. sone........
    Dhe sa per dijeni ky liber si autor ka Unversitetin e Tiranes, Fakulteti i Historise dhe i gjuhesise. Pra kush ja fut kot??????

    Edhe nje here tjeter. Nuk ishte lufte e greke kunder Trojes, por e Akejve kunder dardaneve/trojaneve.

    Greket permenden me pas, POR JO TE ILIADA.Permendja e tyre me pas si pjesmarres ne ate lufte ku emri i tyre as nuk njihet

    eshte nje ceshtej te cilen ben mire t'ia pyesesh mesues/it/es qe te kane sjelle ne shkolle (po ndoshta ajo/ai ka dhene leke ose

    ka hyre me mik...dhe s'ka nga t'i dije ato qe thone librat). Por gjithsesi ti lexo. Vetem lexo dhe do shohesh vete qe ate qe kane arritur te shohin shume te tjere-PADREJTESITE QE JANE BERE E QE BEHEN NE INTERPRETIMIN E HISTORISE

    Kot ja fut ai qe s'di dhe qe ai do

  19. #59
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Iliada s'ka tė bėjė me Grekėrit, ajo ėshtė njė luftė mes Akejve dhe Dardanėve.

  20. #60
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-01-2008
    Postime
    35
    E para emri i trojes sqe Ilium por Ilion (Ϊλιον ). Pra kur bejme analiza gjuhesore, mundohemi qe fjalet mos ti latinizojme ne fillim (gje qe ti edi). Ashtu si dhe Akejt (Αχαιοι- Αhei ) Ashtu sic i shkruajti Homeri (Ομηρος). Se nga vjen fjala Ιλιον kete nuk e di (se skam studiuar linguistit - ose glosologji, ti ke studiuar?) (thjesht mua me duket mjaft afer me fjalen Ηλιος - diell). Por sic skruan historia boterore, 4 ishin fiset kryesore nga te cilat u formua kombi grek. 2 nga te cilat ishin Doret(Δωριεις) dhe Αχαιοι (nga latinishtja akejt). Por kete ti edi...dhe smund te kuptoj se si e hedh poshte...duke mos bere asnje kerkim? (dhe me kerkim nenkuptoj te vesh e te germosh, arkeologji). Keshtu nxirren teorit e reja..e jo nga divani. Te pakten keshtu me mesoi musuesi im Dragush Z. i sili sot mdoshta eshte ne pension, se ai qe historian me diplom, dhe me beso, njohurit e tij....si kap asnjeri ketu, as 1/10 e njohurive qe ka. Sic qe dhe tin at mesues historie...dhe edi cbente kur donte te studionte dicka??? vente dhe germonte.....Pervec gjith ato librash historie qe kishte dhe i dinte permendesh(kishte mesuar nga Eqerem Cabej se si behen kerkimet...).

    Po, emri grek shfaqet mjaft vone....Por po me thoni...cili qe ai popull qe u quajt grek?? dhe qe quanin vetveten Helen (Hellas... Ελλας--- Ελ- λας , nje fjale e perber, qe ne qoftese di greqishten e lasht..di dhe kuptimin se cdo te thote)

    Po a me thuaj, Shqiptaret nuk queshi ne fillim Arberesh..e me perpara Ilir, edhe nga te huajt Alban, Si ka mundesi qe nje komb..ne shekuj ta ndroj emertim, edhe nje popull tjeter se ka???

    Edhe sa per fisin Greqi lexo me lart se shkruan Kreksi Fisi Grokua (i cili emer eshte i latinizuar dhe ne greqisht shkruhet Γρεκύ)

    Ndersa sa per kryegrintjen greke...po shume shqiptar(arvanitas) luftuan pasi kishin afersisht 4 shekuj qe banonin ne ate vend, luftuan dhe u dalluan si trima...Por une nje gje do them, neqoftese te kish dhe disa arvanitas te tjere si Kolokotroni e shume te tjere, sot jugu i Shqiperis do ti takonte Greqis.
    Ndersa sa per Rolin e prifterinjve, do dish per Paleon Patron Germanos (Π.Π. Γερμανος) dhe per Papaflesen (Παπαφλεσας) dhe cili qe roli i tyre(e shume te tjerve) ne kryegritje. Edhe gjithashtu pse Otomanet me 1821 eksekutuan ne Stamboll Patriarkun Grigor.

    Pra dua te them, se pa patur asnje prove arkeologjike se Akejt (Αχαιοι) si dhe Doret (Δωριεις) nuk hariten ne rajon nga shekulli i 19 para eres sone, me fal atere por ja kepusni kot.
    (Dhe Historin nuk e kan shkruajtur as Greket as shqiptaret, por Amerikanet, anglezet, Gjermanet....te cilet kishin mundesit ekonomke te benin germime, e jo te rinin shtrire. Dhe se akejt , doret ishit ata qe me pas u quajten Grek, nuk e thon greket, por unversitetet e huaja ( te gjitha)

    Dhe ne qoftese greket u shfaqen ne shekullin e 3 para eres sone, atere nga erdhen? kur u shvendosen, pse u shvendosen, cilat jane burimet e shkruara per keto te dhena, dhe cilat jane te dhenat arkeologjike per kete gje??? Pra lindin shume pytje te tjera...
    Dhe ne qoftese dikush ka bere studim Historik ( me gjithe nenkuptimin e fjales) le te mundohet e ta botoj ne revista te fushes se historis, te kontaktoj me unversitete, dhe neqofte kjo teze nuk i hidhet poshte, atere do jem i pari qe do ta pranoj.

Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Nga jeta e njerzve tė shquar
    Nga DoLpHiN nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Pėrgjigje: 76
    Postimi i Fundit: 16-11-2014, 22:14
  2. Jeteshkrime nga jeta e njerzve te medhej nder shekuj !
    Nga ALBA nė forumin Shkenca dhe jeta
    Pėrgjigje: 16
    Postimi i Fundit: 03-07-2011, 06:33
  3. 2 muaj para zgjedhjeve
    Nga Alienated nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
    Pėrgjigje: 41
    Postimi i Fundit: 18-02-2009, 07:16
  4. Testament-Privilegjet” e Aleksandrit tė Madh pėr ilirėt
    Nga Tirana nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 18-09-2006, 06:16
  5. Jetėshkrime nga njerėz tė menēur!
    Nga Davius nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Pėrgjigje: 164
    Postimi i Fundit: 20-05-2005, 14:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •