Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 19
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    06-01-2010
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    428

    Si do të ndikojë liberalizimi i vizave jetën në Kosovë?

    Po te behet liberalizimi i vizave mbi gjysma e Kosovareve do tia mesynte Evropes per te kerkuar nje jete me te mire por ndoshta edhe per te siguruar buken e gojes.Kur e shkruaj kete e argumentoj me ate se numri i familjeve te varfera eshte ne rritje e siper papunesia eshte mjaft e madhe dhe ndihmat sociale qe merr nje familje nuk mjaftojne vetem per te siguruar ushqimin e perditshem e ku jane edhe njeqind halle tjera te Kosavareve,nga nje studim qe doli keto dite se vetem me 0,93 euro ne dite eshte vlera e nje Kosovari ne dite qe ka per koke banori por ndoshta edhe me pak per nje familje me me shume antare qe jetojne nga ndihma sociale (hiq ketu deputet qeveritaret ata te presidences dhe ndonje tenderoman/e)..,

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e fattlumi
    Anëtarësuar
    03-01-2010
    Postime
    3,412
    Jo more qfarte,hiq sma merr menja me kete dinjitet edhe jete te mire qe kane kosovaret nuk e leshojne Kosoven.

    Me 0.45 cent per koke banori ne dite,dhe me kete patriotizem qe e kemi sma merr menja hiq qe leshon kush Kosoven.

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e toni karlosi
    Anëtarësuar
    24-10-2005
    Postime
    295
    Jo jo nuk e lshojme Kosoven,sepse i kemi te gjitha te mirat qe na duhen,pune sa te duash, pare po traktora po,qka dojme ne ma shume.hahaaaaaaaaaaaaaaaaaa
    Moto e qeveritareve tane : merr gjithçka që të ofron jeta! Tash dhe këtu. Tash ose kurrë!”,

  4. #4
    Perjashtuar Maska e Zëu_s
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Mbi gjysma ?

    po ban hajgere po m'doket ... t'garantoj qe deri sa t'iu del gjumi evropianve me i ra pishman, asnjo s'jet ma n'kosove e shqipni ... krejt turren pur "n'xhenet" me djepa, me plaka e me turshia n'shpine

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e toni karlosi
    Anëtarësuar
    24-10-2005
    Postime
    295
    Citim Postuar më parë nga Zëu_s Lexo Postimin
    Mbi gjysma ?

    po ban hajgere po m'doket ... t'garantoj qe deri sa t'iu del gjumi evropianve me i ra pishman, asnjo s'jet ma n'kosove e shqipni ... krejt turren pur "n'xhenet" me djepa, me plaka e me turshia n'shpine
    Jo more se z.Thaqi me shoke nuk shkon, e per te tjere nuk eshte problem,i kemi ne vend kombesite tjera,
    Moto e qeveritareve tane : merr gjithçka që të ofron jeta! Tash dhe këtu. Tash ose kurrë!”,

  6. #6
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-02-2010
    Postime
    136
    50 % veten ne ditet e para, se a kan femi neper shkolla, universitete, spitale etj, obligime te perditshme.. kjo s'eshte problem ! Te gjitha lihën kur eshte ne pyetja Evropa !

    Tani ?


    Tani zhëngjehën, dhe bien nën-pragun e varfëris ! Kaq, me posht s'ka ku shkon.

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e toni karlosi
    Anëtarësuar
    24-10-2005
    Postime
    295
    Citim Postuar më parë nga sopra Lexo Postimin

    Tani ?


    Tani zhëngjehën, dhe bien nën-pragun e varfëris ! Kaq, me posht s'ka ku shkon.
    Po ne kemi ra nen pragun e varferise,dhe ma keq se tash nuk di se kur ka qene.
    Moto e qeveritareve tane : merr gjithçka që të ofron jeta! Tash dhe këtu. Tash ose kurrë!”,

  8. #8
    Perjashtuar Maska e Zëu_s
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar më parë nga toni karlosi Lexo Postimin
    Jo more se z.Thaqi me shoke nuk shkon, e per te tjere nuk eshte problem,i kemi ne vend kombesite tjera,
    as Hashim Tadiqi me shoqni nuk rrine, se s'kan kujna me ia pi gjakun ma ... sa ora del n'zvicerr me shite farmerka t'vjedhta udhve
    Ndryshuar për herë të fundit nga Zëu_s : 23-02-2010 më 18:57

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e toni karlosi
    Anëtarësuar
    24-10-2005
    Postime
    295
    Citim Postuar më parë nga Zëu_s Lexo Postimin
    as Hashin Tadiqi me shoqni nuk rrine, se s'kan kujna me ia pi gjakun ma ... sa ora del n'zvicerr me shite farmerka t'vjedhta udhve
    Jo jo tash ka ba pare me jetu edhe sternipi i tij e mos te flasim per ate.i ka ra fukarallakut me shkelm.
    Moto e qeveritareve tane : merr gjithçka që të ofron jeta! Tash dhe këtu. Tash ose kurrë!”,

  10. #10
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-02-2010
    Postime
    136
    Citim Postuar më parë nga toni karlosi Lexo Postimin
    Po ne kemi ra nen pragun e varferise,dhe ma keq se tash nuk di se kur ka qene.
    Nuk i kan punet si perpara, sincerisht, shqiptaret po hapin biznese cdo dit e re qe vien, dhe kjo tregon nje avancim drejt perparimit, dal nga dal, por me siguri !

    Kurse nese i gjuhemi te gjithe evropes kolektivisht, ketu e gjithe ekonomia shteterore do te fundosët, dhe kjo eshte fatkeqsia me e keqe qe mund ti ndodhe kombit shqiptar !

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e fattlumi
    Anëtarësuar
    03-01-2010
    Postime
    3,412
    Citim Postuar më parë nga sopra Lexo Postimin
    Nuk i kan punet si perpara, sincerisht, shqiptaret po hapin biznese cdo dit e re qe vien, dhe kjo tregon nje avancim drejt perparimit, dal nga dal, por me siguri !

    Kurse nese i gjuhemi te gjithe evropes kolektivisht, ketu e gjithe ekonomia shteterore do te fundosët, dhe kjo eshte fatkeqsia me e keqe qe mund ti ndodhe kombit shqiptar !
    Oj Sopra po ne jemi ne fund te pusit moj.
    Neve as kriza ekonomike globale nuk na ka prekur hiq.
    A e din pse ?

    Sepse kemi qene ne fund e ska mund te zgjatet deri aty ku ne kemi qene.

    Te gjitha vendet e zhvilluara ankoheshin per krizen globale,e Kosova shenonte rritje 4%.Besoj qe ka shenuar aq rritje mirepo prapeseprape nuk mund te na kap kriza globale neve sepse jemi ne fund perseri.

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e toni karlosi
    Anëtarësuar
    24-10-2005
    Postime
    295
    Citim Postuar më parë nga sopra Lexo Postimin
    Nuk i kan punet si perpara, sincerisht, shqiptaret po hapin biznese cdo dit e re qe vien, dhe kjo tregon nje avancim drejt perparimit, dal nga dal, por me siguri !

    Kurse nese i gjuhemi te gjithe evropes kolektivisht, ketu e gjithe ekonomia shteterore do te fundosët, dhe kjo eshte fatkeqsia me e keqe qe mund ti ndodhe kombit shqiptar !
    per ku je duke folur.per Shqiperi a??
    Moto e qeveritareve tane : merr gjithçka që të ofron jeta! Tash dhe këtu. Tash ose kurrë!”,

  13. #13
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-02-2010
    Postime
    136
    Citim Postuar më parë nga fattlumi Lexo Postimin
    Oj Sopra po ne jemi ne fund te pusit moj.
    Neve as kriza ekonomike globale nuk na ka prekur hiq.
    A e din pse ?

    Sepse kemi qene ne fund e ska mund te zgjatet deri aty ku ne kemi qene.

    Te gjitha vendet e zhvilluara ankoheshin per krizen globale,e Kosova shenonte rritje 4%.Besoj qe ka shenuar aq rritje mirepo prapeseprape nuk mund te na kap kriza globale neve sepse jemi ne fund perseri.
    PS: sopra, e jo "oj".


    Se ke keq ti, por sa vite iu deshten kosoves per ti arrit keto 4% ? 10 vite, edhe plus jam i sigurt qe i kan egzagjeru keto 4% !


    per ku je duke folur.per Shqiperi a??
    Rezultati eshte njesoj jo vetem per kosoven e shqiperin, por edhe francen e italin dhe cilin do popull qe vendos ta bojkotoj punen e shtetit tij !

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-12-2005
    Postime
    252
    Hashimi ne merdare...Fatmir Limaj ne Morine e Xhavit haliti ne bllace skan me lon Shqiptare me i kalu kufinat
    Po ku ja ndin more Hashimit per Shqiptare qe po iu veshtiresohet jeta cdo dit e me shum...ai ka pune me tendera njeher per njeher...merrne me mend 1.5 milion euro keqperdoren vetem ne nje tender..!

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e toni karlosi
    Anëtarësuar
    24-10-2005
    Postime
    295
    Citim Postuar më parë nga sopra Lexo Postimin
    PS: sopra, e jo "oj".

    Rezultati eshte njesoj jo vetem per kosoven e shqiperin, por edhe francen e italin dhe cilin do popull qe vendos ta bojkotoj punen e shtetit tij !
    Nuk e di per Shqiperine e vendet tjera por per Kosove po te tregoj se nuk ka ku te punohet.tere pasurine e Kosoves e shiten dhe tash e kane pru vendin ne kolaps.
    Moto e qeveritareve tane : merr gjithçka që të ofron jeta! Tash dhe këtu. Tash ose kurrë!”,

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e fattlumi
    Anëtarësuar
    03-01-2010
    Postime
    3,412
    Ajo dihet qe jemi shtet i ri.Kjo eshte njera nder arsyet qe te gjithe e themi.Mirepo si shtet i ri ne nuk kemi pare enderr te behemi si Amerika ose Gjermania,ose Anglia,mirepo kemi mundur bile ti veme gjerat ne binare,e edhe nese vonohemi pak ska dert.
    Tash skemi as qka presim me,shiqo vetem privatizimin,se shpejti do te shitet edhe posttelekomi ,e edhe naj dite Trepqa e me ska gje ketu.
    Privatizohet ferronikeli e njerezit qe punojne aty marrin paga 250 euro.
    Ne me qmime e vertete eshte se jau kemi kaluar vendeve evropiane mirepo me paga jemi me Afrike.
    Ketu ka faj keqmenagjimi i ekonomise kosovare .
    Shumica e nderrmarrjeve qe jane privatizuar nuk kane bere asgje per ti punesuar njerezit perveq qe e kane bere prone te veten ate nderrmarrje.Ketu kane faj udheheqesit qe nuk kane ditur ta vejne ne binare te duhur ekonomine kosovare.
    Nje puntor i thjeshte ne aeroport ose ne poste me shkolle fillore (edhe ate e ka falso) paguhet sa nje profesor.
    Ketu eshte problemi,te mosdija dhe keqmenagjimi i ekonomise kosovare qe edhe ashtu ishte zero.

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e B.C.B
    Anëtarësuar
    30-05-2009
    Vendndodhja
    Republika e Prishtines
    Postime
    796
    edhe maqedonie ju kan hjek vizat po shko pytni qata shqiptar qe kan dal evrope qysh po kalojne...ni sen duhet me dit na qe skem lan vend kerkun hiq edhe nuk na don evropa se thjesht jem manjaka hahah shko shiti atje kokaine e heroine fmive e t`bon ven ty evropa...vizat i hjekin kismet po kur nisesh per anej duhesh mi pas do pare kogja n`xhep se pa pare veq sillesh neper staciona trenit....t`vetmit qe perfitojne me kto "liberalizime"jon hajnat,se njeri i ndershem vdes per buke ne evrope tash.
    edhe do qe po thojne me i qit senet ne binare ato harrone o vllazni se qishtu e ka mbas lufta...kroacia eshte shume e fort krahasim me neve edhe ka probleme me hajni e me korrupsion,e le mo na ne kosove qe na udheheqin hajdukat e katunit qe deri dje veq buke e kryp kan honger nuk e kan dit qka osht parja..mos u quditni.
    Ndryshuar për herë të fundit nga B.C.B : 23-02-2010 më 19:30

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e Harudi
    Anëtarësuar
    08-09-2004
    Postime
    622
    Jo mor,çfar Europe,edhe në Kosovë jetohet shumë mirë,por paraprakisht duhet të jeshë i burgosur si kriminel,sepse për një të burgosur,lavdërohej para disa ditësh ministrja e drejtësis Nekibe Kelmendi para parlamentarëve se,ministria e saj ndanë nga bugjeti i Kosovës jo më pak se 22 euro (në vitin e kaluar ka qenë 18 euro) në ditë për një të burgosur në Kosovë,bile jo për tu lavdëruar,thoshte Nekibja,të burgosurit e saj hanë edhe dy herë ëmbëlsira në javë...(!!!)
    IDIOTËT!

    Pak më shumë se gjysma e popullatës së Kosovës,kryesisht fëmijët dhe pleqët bijnë me fletë të uritur,sepse llogaritet se kësaj shtrese të popullatës,qeveria e tashme dhe të kaluarat i ndajnë atyre jo më shumë se gjysmë euro në ditë,prandaj e vetmja mundësi për të pasë tri herë bukë në ditë,nxemje,TV,internet,shtypin,kujdesin mjekësor,rrobat e pastra,rrymë,ujë për pije e pastrim,shtratin e pastërt e deri te qethja e flokëve e shumë "benificione" të tjera, është të bëhen të burgosur të ministreshës Kelmendi...

    Lëvdata e Kelmendit nuk kuptohet ndryshe,përpos që stimulon popullatën e varfër që bëni krime në Kosovë dhe burgosuni nëqoftëse doni të rritni mirëqenjen (standartin) e jetës s'uaj!!!


    p.s.
    (humor i zi)
    Gjatë bisedës me disa të rinj nga komuna ime në Kosovë,të cilët kishin vjedhë dru në mal e ishin kapur nga rojet e pyellit dhe dënuar nga gjykata komunale,mezi pritnin të shkonin në burg (nuk e përmendnin Europën),preferonin muajt e stinës së dimrit.
    Bile,njëri prej k'tyre djemeve që kishte qenë në burg disa muaj thonte:
    -Sa jam n'liri kurkush s'më thot Zotri,kurse ne burg çdo herë që më drejtohej ndonjë nga policët-rojet,m'u drejtonte me Zotri!
    Pijetoret janë vendet ku çmenduria shitet me shishe! (Uendell Filips)

    Lista e injorimit: Llapi

  19. #19
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    06-01-2010
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    428
    vertet postime per mrekulli gezohem qe jeni ju te nderuar forumista me shpres per nje te arrdhme sa me te mire ne te gjitha trojet shqiptare le te mbreteroje paqja shendeti dashuria le te humb tradhtia ,pasurimi ne kurriz te popullit ,dhe shume marrina qe po ndodhin koheve te fundit tek ne ..ammin

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •