Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 22
 1. #1
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,514
  Faleminderit
  68
  179 falenderime n 165 postime

  Si te fusim nje buton dhe nje buton ne tastjere.

  Si te fusim nje buton dhe nje buton ne tastjere.
  Hidhi nje sy tastjeres.Cilat butona ne tastjere nuk i perdor fare?
  Cilat butona nuk punojne,qe do te thote kur shtyp
  ne ato butona asgje nuk ndodh?
  Na duhet te zgjedhim dy butona ne tastjer nj per shkronjn
  dhe nje buton per shkronjn
  Provo ne tastjere a punojne butonat"sleep" dhe butoni"power"
  Nqs keto butona nuk punojn athere mund t prdoren pr shkronjat
  dhe .Nqs butonat me lart punojn dmth kur shtyp ne to kompjuteri
  shkon ne gjndje te fjetur dhe ne rastin e butonit power kompjuteri fiket,athere ka
  dy opsione
  1.Deaktivizoji(disable) kto funksione "sleep" dhe "power"ne bios.
  2.Nqs n bios nuk ka opsion deaktivizimi athere prdoren butonat
  "Insert" dhe "End" ne tastjer.Ne tutorial jane perdorur butonat Insert dhe end.Figura 1
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 2. #2
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,514
  Faleminderit
  68
  179 falenderime n 165 postime
  Shkarkohet dhe instalohet programi key extender.
  http://www.giveawayoftheday.com/keyextender/
  Programi shte falas nqs instalohet vetem sot,20 shkurt.
  Hapet programi dhe klik ne settings.I ve nje shenj V-je
  tek "Start key extender when windows starts" dhe klikohet posht n "activate"(figura 2).

  Klikohet ne butonin keyboard map dhe behen veprimet si ne figurn e tret.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 20-02-2010 m 21:51
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 3. #3
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,514
  Faleminderit
  68
  179 falenderime n 165 postime
  Figurat 4,5,6,vazhdim....
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 4. #4
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,514
  Faleminderit
  68
  179 falenderime n 165 postime
  Vazhdon figurat 7,8,9.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 5. #5
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,514
  Faleminderit
  68
  179 falenderime n 165 postime
  Figurat 10,11,12.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 6. #6
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,514
  Faleminderit
  68
  179 falenderime n 165 postime
  Figura 13........
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 7. #7
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,514
  Faleminderit
  68
  179 falenderime n 165 postime
  Testojm butonat.
  Butoni insert prdoret pr shkronjn
  Butoni end prdoret pr shkronjn
  test1
  Shkruajme fjaln "sht"
  Athere fjala do krijohet
  duke shtypur ne tastjer
  end s h t end (end ktu eshte butoni end n tastjere)
  Del me sukses.Butoni End sht butoni pr shkronjn "".
  test 2
  Shkruajme fjaln akmaku
  Ateher shtyp ne tastjer
  Insert a k m a k u.Shtypim fjaln
  "fardo"
  Ateher insert f a r d o(insert qe kemi shkruar ketu eshte buton ne tastjere.Nuk shkruhet insert por shtypet buton insert ne tastjere dhe pastaj shtypen shkronjat e tjera.Nqs shkronja del me shtypjen e butonit insert ateher n rregull.Butoni insert ne tastjere jep shkronjen .
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 20-02-2010 m 18:18
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 8. #8
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,514
  Faleminderit
  68
  179 falenderime n 165 postime
  Fut nj etiket per butonat insert dhe end.
  Merret nje flete letre e bardhe pak e trash dhe me shklqim.Priten dy copa katrore 9mm gjatsi,aq sa t mbulojn butonin ne tastjer.
  N njrn cop t prer shkruhet bukur ja dhe te copa tjetr shkruhet -ja.Opsion tjeter eshte te printohen nga kjo faqe te dyja shkronjat dhe me vone i pret me gershere sipas katrorit rrethues.http://www.freeimagehosting.net/uploads/0d4467bdde.jpg
  Merret nje shirit ngjites i tejdukshem scotch q prdoret per per te mbyllur pako,kuti kartoni.
  Duhet te jete i tejdukshem si plastmas.http://content.etilize.com/Large/1010043671.jpg ose shirit ngjites si ky
  http://www.chinatraderonline.com/Fil...2322158046.jpg

  Vendoset pjesa qe ngjit e shiritit mbi copen e letres qe ka shkronjn.Pjesa e shiritit ngjtes qe del jashte katrorit te copes se letres pritet me grshr.
  Poshte copat katrore lyhen me leng ngjites,psh vinovil http://www.nolimitsltd.com/images/NEO.VINOVIL0001.jpg
  dhe vendosen copat mbi butonat,copa qe ka shkronjen -n vendoset dhe ngjitet mbi insert buton dhe copa e letres qe ka -ne ngjitet mbi End buton.Meqenese keto etiketa kan sipr nje cipe te holle te shiritit ngjits q vendosem me par,shkronjat nuk jane ne kontakt direkt me gishtin e dores kur shtyp.Cipa plastike ngjitese mbron shkronjen te mos zbehet, prishet shuhet fare nga perdorimi i butonave.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 20-02-2010 m 18:38
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e don lico
  Antarsuar
  26-01-2010
  Postime
  331
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  haha i parapre je benseven11 edhe menyren e ngjitjes e ke hedhur.
  Bravo te qofte per gjithkca hedh ne forum
  have a little faith!!!

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e don lico
  Antarsuar
  26-01-2010
  Postime
  331
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Nje pyetje qe mund te jete edhe shume e trashe.
  Nepermjet ketij programi mund te fusim dot nje button qe te beje lidhjen me makinen llogaritse kur i mungon tastjeres nje buton i tille???
  have a little faith!!!

 11. #11
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,514
  Faleminderit
  68
  179 falenderime n 165 postime
  Citim Postuar m par nga don lico Lexo Postimin
  Nje pyetje
  Nepermjet ketij programi mund te fusim dot nje button qe te beje lidhjen me makinen llogaritse kur i mungon tastjeres nje buton i tille???
  E provova dhe mund te behet.
  Tre figurat poshte.Lidha butonin arrow down me kalkulatorin.Mund te ndodh qe butoni arrow down te nevojitet per qellime te tjera,si psh ne bios,ose per te zbritur poshte ne nje faqe interneti.Atehere, perkohsisht ne program elsi "arrow down"
  behet suspend(pezullohet perkohsisht lidhja e tij me kalkulatorin).Figura ketu.http://www.freeimagehosting.net/uploads/ff250a6198.jpg
  (Klikohet ne figure per zmadhim).

  Me vone mund te riaktivizohet duke klikuar ne program ne activate.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 21-02-2010 m 10:18
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e busavata
  Antarsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,036
  Faleminderit
  70
  93 falenderime n 77 postime
  une e bej keshtu :

  = Alt + 137
  = Alt + 135
  =Alt + 128

  ( kur nuk pritoj... )

 13. #13
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,129
  Faleminderit
  112
  64 falenderime n 58 postime
  une mer Ben po i mahem kombinacionit

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e busavata
  Antarsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,036
  Faleminderit
  70
  93 falenderime n 77 postime
  Citim Postuar m par nga drague Lexo Postimin
  une mer Ben po i mahem kombinacionit
  hej Patriot
  a e din si behet -ja e madhe ???

 15. #15
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,129
  Faleminderit
  112
  64 falenderime n 58 postime
  Citim Postuar m par nga busavata Lexo Postimin
  hej Patriot
  a e din si behet -ja e madhe ???
  patriot nuk e filloj asnjihere fjaline me germe te madhe

  ta thote Beni.

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e don lico
  Antarsuar
  26-01-2010
  Postime
  331
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  ALT 0203 eshte madhe
  have a little faith!!!

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e busavata
  Antarsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,036
  Faleminderit
  70
  93 falenderime n 77 postime
  Citim Postuar m par nga don lico Lexo Postimin
  ALT 0203 eshte madhe
  faliminderit

 18. #18
  Shq!pt@r D3R1 n FuNd .. Maska e KiNg-AlBaNeR
  Antarsuar
  29-04-2008
  Vendndodhja
  Ne PaRaJs3 ! ( MeMeDhE, Sa Te Ket Shqiperi Ktu Do Jem!
  Postime
  84
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Talking

  Citim Postuar m par nga busavata Lexo Postimin
  hej Patriot
  a e din si behet -ja e madhe ???
  Alt+0203 ) Mos e perdor per qellime abuzive :P lol

  pfffffff tani e pash qe e paskan shkrujt para meje...

  Nqs do te te duhen shkronja te tjera qe ti gjesh Shortcatin..
  Kliko ne Start pastaj tek Run fut aty charmap dhe do te te hapet tabela te cilen benseven11 e ka vene siper dhe aty klikon tek shkronja ose figura e deshiruar pas kesaj mund te shohesh ne fund te kutise majtas qe te jep shortcatin aty psh..


  Faleminderit dhe me falni per nderhyrjen..
  Ndryshuar pr her t fundit nga KiNg-AlBaNeR : 25-02-2010 m 21:46 Arsyeja: Disa azhornime :P
  Shq1pt4r M3 t4b4n nUk RrUj p3r KRk0n

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-02-2015
  Postime
  23
  Faleminderit
  1
  2 falenderime n 2 postime

  Pr: Si te fusim nje buton dhe nje buton ne tastjere.

  Pershendetje, po butonat e tjere te tasjeres si mund ti zevendsojm,, psh shenjat e piksimit ose ato qe funksionojne me SHIFT +...

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-07-2007
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Si te fusim nje buton dhe nje buton ne tastjere.

  DIHET Q GJUHA SHQIPE KA VETM KATR GRAFIKA GRMASH TEPR: GRMAT "", "" dhe "", ""
  N "MS WORD" (si m i prhapuri q prdoret pr t shkruar) M MIR MBASE SHT KJO METOD (kopjo duke e zgjedhur shembullin e mposhtm duke mbajtur shtypur CTRL + c)

  *****
  do her;e q;e duhet t;e shkruajm;e n;e gjuh;en shqipe e shkruajm;e si;c e shkruajm;e at;e n;e dor;eshkrim por me veprim t;e anasjellt;e.
  Pra n;e dor;eshkrim shkruhet g;erma e ve;cant;e dhe vendosen pikat p;er "" ose ““ dhe presja pr "" ose “”.
  N;e kompjuter
  shkruhet “;”dhe g;erma e ve;cant;e “e” ose “c” p;er g;ermat e vogla dhe
  shkruhet “:”dhe g;erma e ve;cant;e “E” ose “C” p;er g;ermat e m;edha (mbahet shtypur “SHIFT” deri sa p;erfundon g;erm;en e madhe t;e shtypit)
  Pra kur duam t;e shkruajm;e g;erma t;e m;edha veprojm;e nj;esoj si;c shkruajm;e n;e gjuh;en angleze: mbahet shtypur butoni "SHIFT" dhe shtypet g;erma e vog;el.
  Si;c e keni v;en;e re n;e k;et;e shembull ka dy pik;esha ":" dhe pik;epresje ";"
  Pasi p;erfundojm;e shkojm;e shtypim butonin "REPLACE".
  Plotsojm n fushn e pare:
  ";e" dhe n t dytn -> kjo del nga ALT + 235
  ";c" dhe n t dytn -> kjo del nga ALT + 231
  "" dhe n t dytn -> kjo del nga ALT + 203
  ";C" dhe n t dytn -> kjo del nga ALT + 199
  dhe shtyp "REPLACE ALL"
  *****
  Kjo e zgjidh dhe problemin kur prdorej n vend t “” grma “w” dhe n tekst ka fjal t huaja q kan n trup grmn “w”, ose kur citohen faqet e internetit.
  Psh:
  http://ww.forumishqiptar.com dilte http://.forumishqiptar.com
  Pas disa provash kjo ia vlen kur ke 300 faqe mbrojtje diplome apo ndonj libr shqip sepse e kryen punn n sekond dhe s’ke pse ta rishikosh fjal pr fjal materialin.
  [COLOR="#000000"][/COLOR]

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •