Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 65
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e lojaxhiu
    Anëtarësuar
    27-01-2004
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    409
    Mund te jete mire per kosoven se mbase vendet muslimane e shohin si per mire dhe mund te vendosin ta njohin kosoven por une nuk besoj se do kete ndikim te madh.

    Gjithashtu vende krishtere mund ta shohin si me dyshim ndrrimin e stemes dhe te alienohen ndaj ceshtjes se pamvaresise. Ne shqiperi (nuk e di per ne kosove) ambulancat me sa mbaj mend une vetem me kryq te kuq kane qene. Them se eshte e kote te ndryshohet kjo tradite sa per ceshtje sentimentale te disave, qe shumices se publikut me sa marr mend une, nuk i behet vone fare

  2. #22
    Musliman-Shqiptarë-krenar Maska e gimche
    Anëtarësuar
    24-02-2009
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    3,642
    Jo edhe tek ne në Kosovë keto gjëra nuk bien në sy (nuk çojnë peshë) mirpo shpresa ketu mbetet tek të huajt

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e skampin
    Anëtarësuar
    12-01-2003
    Vendndodhja
    Spanjë
    Postime
    947
    Citim Postuar më parë nga gimche Lexo Postimin
    Se pari mos ha mutt në emer të tjetër kujt, pra ti nuk e din se çfarë qendrimi kam unë për ata që e çliruan vendin tim, pra është abnormale dhe shtazarake të paragjykohet një gjë e tillë e që realisht nuk qendron aspak.
    Se dyti keto janë organizata bamirëse dhe do të na ofronin ndihmat për nevojtarët tanë, pastaj edhe do të krijoheshin lidhje miqësore dhe ky do të ishte hap i mirë nga ana jonë e jo të qendrojmë indiferent
    nuk ka nevoje te njof as ty as muttat te tjere si ty se njifeni veç nga era qe leshoni ne temat qe hap prandaj ik se na çave ****** me kulturen e madhe qe ke.
    Kujdes nga shkjau
    Kujdes nga greku
    Kujdes nga ata qe harruan ATDHEUN
    AT GJERGJ FISHTA

  4. #24
    Musliman-Shqiptarë-krenar Maska e gimche
    Anëtarësuar
    24-02-2009
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    3,642
    Citim Postuar më parë nga skampin Lexo Postimin
    nuk ka nevoje te njof as ty as muttat te tjere si ty se njifeni veç nga era qe leshoni ne temat qe hap prandaj ik se na çave ****** me kulturen e madhe qe ke.
    A e din çka manjakat sikurse ti (nese nuk dojn me na pa neve) nuk hyjnë nëpër temat që hapim ne, mirpo ju e keni mizen mbas veshit dhe ju pelqen të konfrontoheni, shkurt fol ne PM edhe shahemi sa te duash (po deshe), ketu debatojmë rreth temes

    P.S Psikopatat e llojit tëndë nuk janë të mirëseardhur

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e drenicaku
    Anëtarësuar
    06-05-2003
    Postime
    3,263
    Citim Postuar më parë nga jeset Lexo Postimin
    Duke lexuar mesazhet shpesh po shof qe shumë po perdoret nje gjuhe e ashper e cila aspak s'duhet te ishte ashtu. psh. drenicaku menjehere anetaret e pd i futi ne thes me serbet ose me arabet kjo tregon se flet pa fakte se besoj edhe nese kan qaso lidhjesh ky nuk i din po flet me paramendim. Ky Agani i sodit eshte nip i ati Aganit te vjeter qe e vran serbet. Une disa anetar te pd i kam takue ne Koshare ne luft e disa te tjer ne Pashtrik kisha me te pyt ty drenicak ku je kan gjat asaj kohe mbasi po thue se kta i financon serbija.
    Ne nese flasim ne ket form atëhere dalin se tana partit tona po u financojkan prej dikujna nga jasht si psh partija demokristijane, liberale etj se spo du me cek emra.
    Sa i perket gjysem hanes se kuqe se di qka ka te keqe ktu kurse ajo vepron ne vendet muslimane sikur kryqi i kuq ne vendet krishtere. Qe te dyja kane mision humanitar.
    Po qfar lidhje ka se nipi ikujna eshte ej,me rendesi eshte se qfar ben,ai me pas pas mend nuk kish formu parti te till hiq,dhe a e din ti nga financohet,nese jo shko pyete nese te ka jaran ka per te qu deri ne serbi gjithmon me aleatet e tyre arab.
    Ku kam qen une kur ti ke ta ku disa antar te pd ne koshare(kjo eshte genjeshter sepse ne ate koh nuk ka pas fare pd por ti ja fut si kau peles)por te jesh i bindur se une kam qen disa kilometra para teje ne front.
    E keqja me e madhe e shqiptarve eshte sot se nuk din ta dallojn mikun nga armiku,pra te gjith ata qe barrikadohen ne anen e fes islame te jeni te bindur se i bejn sherbim serbis kete te gjith do te duhej ta din,por fatkeqesisht ketu ka hy paraja dhe shqiptarit jepi para se nuk len gje pa ber.
    Sa i perket gjysum hanes se kuqe,kam then dhe prap them se asgje nuk ka te perbashket me shqiptaret.
    Kjo parti(pa elektorat)ka kerku qe edhe ne shkolla te futet si lend feja por me sa duket e murren te trasht e surles dhe sot e kan fut bishtin nder kemb e nuk po bejn ze,sepse e kan marr vesh me sa duket qe feja e shqiptarit eshte shqiptaria o mjerana e analfabet e qka jo tjeter

  6. #26
    Musliman-Shqiptarë-krenar Maska e gimche
    Anëtarësuar
    24-02-2009
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    3,642
    Citim Postuar më parë nga drenicaku Lexo Postimin
    Po qfar lidhje ka se nipi ikujna eshte ej,me rendesi eshte se qfar ben,ai me pas pas mend nuk kish formu parti te till hiq,dhe a e din ti nga financohet,nese jo shko pyete nese te ka jaran ka per te qu deri ne serbi gjithmon me aleatet e tyre arab.
    Ku kam qen une kur ti ke ta ku disa antar te pd ne koshare(kjo eshte genjeshter sepse ne ate koh nuk ka pas fare pd por ti ja fut si kau peles)por te jesh i bindur se une kam qen disa kilometra para teje ne front.
    E keqja me e madhe e shqiptarve eshte sot se nuk din ta dallojn mikun nga armiku,pra te gjith ata qe barrikadohen ne anen e fes islame te jeni te bindur se i bejn sherbim serbis kete te gjith do te duhej ta din,por fatkeqesisht ketu ka hy paraja dhe shqiptarit jepi para se nuk len gje pa ber.
    Sa i perket gjysum hanes se kuqe,kam then dhe prap them se asgje nuk ka te perbashket me shqiptaret.
    Kjo parti(pa elektorat)ka kerku qe edhe ne shkolla te futet si lend feja por me sa duket e murren te trasht e surles dhe sot e kan fut bishtin nder kemb e nuk po bejn ze,sepse e kan marr vesh me sa duket qe feja e shqiptarit eshte shqiptaria o mjerana e analfabet e qka jo tjeter
    Personalisht shokët i kam në strukturat më të larta të kësaj partie si p.sh Jeton Svirca, Abdullah Klinaku, Gazmend Ademi, Hajrullah Abedini, Lulzim Uka dhe Arsim Kuleta me të cilët takohemi shpesh dhe bisedojmë dhe nëse është dikush brenda forumit që din diçka lidhur me PD-në ai jam unë, jo pse po dua t'ja dhuroj vetes këtë atribut mirpo realisht i njoh dhe e di çka ka në ta.
    Propaganda e juaj se financohemi nga Serbia është e pabazë, jemi parti me profil dhe ndonëse kemi has shumë herë në probleme asnjëherë nuk kemi lejuar të shuhet partia (gjë që të tjerët nuk kanë arritur t'i përballojnë) dhe kjo flet më së shumti se a gëzojmë ne fonde marramendëse apo jo?!
    Sa i përket asaj se a ka kjo parti ish-pjestar të UÇK-së unë po ju garantoj se ka dhe atë me përgjegjësinë ma të madhe e them se në këtë parti ka njerëz të cilët kanë luftuar dhe ka njerëz që kanë shpenzuar shumë mjete nga pasuria e tyre vetanake për UÇK-në, ka njerëz të cilët kanë luftuar krahë për krahë me Agim Ramadanin dhe Sali Çekun, andaj me fol pa dit për ta nuk mendoj se është e logjikshme, jo për diçka mirpo ja ul vetes kredibilitetin se njerëzit masandej mendojnë për ty se po rrejshe çkado vetëm e vetëm me ngrit vetën e mi ul tjerët, gjë që smundesh me ba përderisa nuk të flet puna dhe angazhimi yt, e ketyre ju flet sa dush fol ti keq.
    Ata që mbajnë fenë Islame sipas teje i bëjnë sherbim Serbisë, personalisht këtë e kam përjetuar si ofendim për vetë faktin se është e pavërtetë, gjëja e dytë që u ndjeva i ofenduar është ajo që thua ti se Shqiptarët për pare nuk lajnë gjë pa ba, d.m.th ti po i përgjithson Shqiptarët dhe e dyta ti po i paraqet Shqiptarët si tradhtar gjë që për mua është e papranueshme dhe tejet ofenduese dhe jo vetëm për mua mirpo për të gjithë forumin (kuptohet ata që e lexojnë postimin tënd do ta shohin se çfarë kualifikime ke bërë).
    Për fund sa i përket Partisë së Drejtësisë që ti thua se është pa elektorat, dije se gabohesh kjo parti keto zgjedhje ka shënuar rritje dhe është njëra ndër 3 partitë që kanë shënuar rritje në keto zgjedhje bashkë me LDK-në dhe AAK-në.

  7. #27
    Perjashtuar Maska e Zëu_s
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar më parë nga gimche Lexo Postimin

    PD kërkon që Kryqit të Kuq t'i shtohet edhe Gjysëmhëna e kuqe
    keta qe po kerkojne lande fetare e shamija neper shkolle dhe hana neper simbole shtetrore jan me siguri pasardhesit e asaj partise islamike qe e pat krijue serbia ktyne here me i shtie Shqiptart llugave e me pase fakte pur me thane qe Shqiptart jan talibancat e evropes.

  8. #28
    Musliman-Shqiptarë-krenar Maska e gimche
    Anëtarësuar
    24-02-2009
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    3,642
    Citim Postuar më parë nga Zëu_s Lexo Postimin
    keta qe po kerkojne lande fetare e shamija neper shkolle dhe hana neper simbole shtetrore jan me siguri pasardhesit e asaj partise islamike qe e pat krijue serbia ktyne here me i shtie Shqiptart llugave e me pase fakte pur me thane qe Shqiptart jan talibancat e evropes.
    Jo nuk janë ata, koha e Serbisë ka kaluar jemi në periudhen kur mund të flitet për bashkim Kombëtar e asesi të përmendet Serbia, sigurisht secili ka të drejtë ta mbajë fenë e vet e edhe Shqiptarët gjithashtu, e permenda bashkimin Kombëtar sepse një ndër synimet e kësaj partie me statut është që të arrihet kjo gjë.

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e extreme
    Anëtarësuar
    29-04-2005
    Postime
    1,272
    ***************************
    Ndryshuar për herë të fundit nga extreme : 21-02-2010 më 04:01
    We are all Aliens

  10. #30
    i/e larguar Maska e Gordon Freeman
    Anëtarësuar
    03-05-2009
    Vendndodhja
    .
    Postime
    2,895
    Citim Postuar më parë nga extreme Lexo Postimin
    ***************************
    extreme,leje postin mos e edito shpesh

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e busavata
    Anëtarësuar
    22-10-2008
    Vendndodhja
    Gjilan
    Postime
    4,023
    Citim Postuar më parë nga Kronikë Lexo Postimin
    extreme,leje postin mos e edito shpesh
    nuk e len postimin extreme , se e prijashtojn ....

    ....ma mirë me qit saturnin se sa gjysme hanen
    saturni e ka unazen shum te bukur



  12. #32
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-02-2010
    Postime
    136
    Citim Postuar më parë nga Zëu_s Lexo Postimin
    keta qe po kerkojne lande fetare e shamija neper shkolle dhe hana neper simbole shtetrore jan me siguri pasardhesit e asaj partise islamike qe e pat krijue serbia ktyne here me i shtie Shqiptart llugave e me pase fakte pur me thane qe Shqiptart jan talibancat e evropes.
    Pse a nuk e din evropa a ? Vec mos me thuaj qe jemi duke e mashtruar ter kete kohe ???

    ne Kosove jan 65'ooo shqiptar te besimit Katolik sipas ipeshkis se kishes katolike ne Kosove.

    Kurse total jan 2 milion e gjysm shqiptar, por ne po e zem qe jan 2'o65'ooo shqitpar ne total, kjo i bie qe 97% te jen musliman e 3% te krishter (nese nuk i numrojm serbet).

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e busavata
    Anëtarësuar
    22-10-2008
    Vendndodhja
    Gjilan
    Postime
    4,023
    Citim Postuar më parë nga sopra Lexo Postimin
    Pse a nuk e din evropa a ? Vec mos me thuaj qe jemi duke e mashtruar ter kete kohe ???

    ne Kosove jan 65'ooo shqiptar te besimit Katolik sipas ipeshkis se kishes katolike ne Kosove.

    Kurse total jan 2 milion e gjysm shqiptar, por ne po e zem qe jan 2'o65'ooo shqitpar ne total, kjo i bie qe 97% te jen musliman e 3% te krishter (nese nuk i numrojm serbet).
    ka edhe ateista

  14. #34
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-02-2010
    Postime
    136
    Citim Postuar më parë nga busavata Lexo Postimin
    ka edhe ateista
    Ne kosove ka me pak se ne shqiperi.

    Hajde po i heqim edhe 20, 40% ! Prap, nuk eshte e drejt qe kryçi i kuq te jet simbol i nje minoriteti qe s'eshte as 4%.

  15. #35
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-05-2009
    Postime
    316
    Citim Postuar më parë nga Zëu_s Lexo Postimin
    keta qe po kerkojne lande fetare e shamija neper shkolle dhe hana neper simbole shtetrore jan me siguri pasardhesit e asaj partise islamike qe e pat krijue serbia ktyne here me i shtie Shqiptart llugave e me pase fakte pur me thane qe Shqiptart jan talibancat e evropes.
    z. Zëu_s,
    në një postim të më hershëm të kam vlerësuar si njeri mendje mprehtë,
    ndërsa rreth kësaj teme, pra, temës për Islamin dhe normat e tij, po tregohesh në një pamje tjetër, të cilën nuk ta kisha dëshiruar!
    Je më objektiv kur trajton tema të kësaj natyre e mos u radhit në taborrin e antiislamistëve shqiptarë, sepse humb shumë. Për atë se çka ka thënë dhe çka vazhdon Serbia të thotë për shqiptarët, mos u merzitë shumë, sepse ideja fashizoide serbe për "shqiptarët dhe UÇK-në talebane" është shpërblyer nga Perëndimi i krishterë me bomba dhe raketa tomahok, tokë-ajër-ajër-tokë....!!
    Pra, t'i lëmë urrejtjet fetare anash, sepse me një frymë të tillë vetëm sa i bëjmë dëm kombit.....

  16. #36
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-05-2009
    Postime
    316
    Miratohet ligji që lejon shamitë në shkolla

    http://www.standard.al/index.php/speciale/3136.html

    Erald Kapri & Ardit Bido

    Dy vjet më parë, Behija dhe Juliani u përjashtuan nga Universiteti i Durrësit për shkak të simboleve fetare që kishin, porse debati që u krijua si pasojë

    E kush do ta merrte me mend se ligji që u diskutua si “ligji për të drejtat e homoseksualëve”, në fakt do të garantonte me ligj që vajzat me shami të mos mund të përjashtohen nga shkolla për shkak të veshjes së tyre. Ligji “Për mbrojtjen nga diskriminimi” shkaktoi të qeshura mes deputetëve, kur u miratua në Kuvend, por ndoshta edhe shumë prej deputetëve nuk e kanë ditur që me këtë ligj garantuan plotësisht të drejtën e besimit dhe shfaqjes së tij në jetën publike. Bëhet fjalë për nenin 10 të këtij ligji, i cili shprehimisht garanton lirinë e besimit e duke e kuptuar më qartë, vajzat me shami, djemtë me mjekër, homoseksualët etj. të mos përjashtohen nga jeta publike, institucionet apo nga drejtorët e shkollave, sepse veshja apo sjelljet e tyre nuk u pëlqejnë. “Ne kemi vendosur në ligj atë që përcaktohet aktualisht në Kushtetutë”, - tha dje për “standard” deputeti Tritan Shehu. Porse,
    tashmë, nëse një rektor a drejtor shkolle do të përjashtojë apo do të dënojë një nxënës për shkak të shamisë, mjekrës, kryqit a simboleve të tjera fetare, që ai pasqyron në shkollë, atëherë ai nuk do të krijojë më një debat publik, pasi, sipas ligjit, ai do të dënohet me një gjobë deri në 10 mijë dollarë e ndërkohë që vendimi do të kthehet në nul brenda pak ditësh. Që të përjashtosh një vajzë me shami nga shkolla apo çdo njeri që beson në fe dhe e shpreh në forma të ndryshme, tashmë do të duhet një ligj i veçantë nga Parlamenti. Rregulloret e shkollave që kërkojnë uniforma, nuk do të mund të jenë mbi këtë ligj apo Kushtetutën, ndryshe një komisioner i veçantë do të gjobiste rëndë edhe financiarisht drejtorët e shkollave apo titullarët e institucioneve. Altin Hazizaj, drejtuesi i Qendrës për Mbrojtjen e të Drejtave të Fëmijëve në Shqipëri dhe një prej propozuesve të ligjit,
    shprehet për gazetën se në nenin 10 është garantuar e drejta e besimit fetar. Duke iu referuar rastit të vajzave me shami, Hazizaj shprehet se “sa herë që vajzat janë përjashtuar, Avokati i Popullit ka kërkuar kthimin e tyre”. Sipas tij, ligji për mbrojtjen nga diskriminimi është një garanci për të zbatuar më tej legjislacionin, i cili gjithnjë ka qenë në mbrojtje të vajzave me shami. Hazizaj shprehet se neni 10, pika 2 thotë se “ndalohet veçanërisht diskriminimi sa i takon ushtrimit të së drejtës dhe lirisë së ndërgjegjes e të fesë, kur këto të drejta e liri kanë të bëjnë me shprehjen e shfaqjen e tyre në jetën publike nëpërmjet fjalëve ose paraqitjes”. Gjithsesi, Altin Hazizaj shprehet se deputetët ndërhynë në këtë nen në momentin e miratimit. “Presim që ligji të dekretohet nga Presidenti e më pas të shohim botimin në fletoren zyrtare”, - thotë Hazizaj. Shqetësimi i drejtuesit të
    Qendrës së Mbrojtjes së Fëmijëve ishte i drejtë, sepse deputetët miratuan një variant të ri. Kryetari i Komisionit Parlamentar të Shëndetësisë, Punës e Çështjeve Sociale, Tritan Shehu, tha për gazetën se në nenin 10 është vendosur fjalë për fjalë Kushtetuta, konkretisht neni 24 i saj. Shehu pranoi se ka ndodhur një manovër në nenin 10 dhe kjo u bë për të shmangur debatet. “Nuk vendosëm variantin e ardhur nga shoqatat, por vendosëm fjalë për fjalë nenet e Kushtetutës në nenin 10 për të qenë më të sigurt. Kjo do të thotë që të kufizohen të drejta, duhet ligji i veçantë”, - tha Shehu. Duke iu referuar përjashtimit të vajzave me shami nga shkolla, Shehu tha se një gjë e tillë nuk mund të ndodhë më, pasi Ministria e Arsimit duhet të kërkojë një ligj të veçantë që të ndalojë vajzat me shami, ligj që duhet të ketë procedura të veçanta për t’u miratuar, siç parashikohet në
    Kushtetutë për kufizimin e të drejtave të njeriut. Ai shtoi se e njëjta situatë është për çdo institucion tjetër, si ushtria, policia etj., të cilat kanë shërbim uniforme, por këto institucione nuk mund të veprojnë më me kokën e tyre, por duhet të propozojnë ligj të ri në Parlament. Këtë ligj e gjen me vend edhe aktivistja e shoqërisë civile Elsa Ballauri, e cila tha se neni 10 kishte ardhur si propozim nga ajo. Ashtu si Hazizaj, edhe Ballauri pret dekretimin e ligjit dhe botimin e tij në fletoren zyrtare. “Unë dua të them se pikësëpari duhet të presim që ligji i miratuar nga Parlamenti të hyjë në fuqi, pasi ky ligj është ende në duart e Presidentit. Por për sa i përket çështjes, - thotë Ballauri, - unë jam tërësisht pro mosdiskriminimit të vajzave me shami apo djemve me mjekër apo çdo lloj shfaqjeje tjetër të riteve fetare të individëve. Ligji i ri e ka parashikuar këtë, duke përfshirë atë
    që thuhet në Kushtetutë e si pasojë duke e bërë më të lehtë ballafaqimin e çdo lloj diskriminimi në gjykatë”. Ligji i ri Ligji për mbrojtjen nga diskriminimi merr në mbrojtje grupe shoqërore, të cilat për shumë arsye diskriminohen nga shoqëria. Ky ligj vendos standarde të reja, por përcakton edhe penalizime, nëse ndokush tenton të ushtrojë forma diskriminimi, duke mbrojtur një sërë kategorish nga diskriminimi në çdo fushë të jetës, si punësimi, arsimi apo qoftë edhe hyrja në politikë apo për t’u emëruar në detyra të rëndësishme publike. Elsa Ballauri shprehet se shoqëria shqiptare duhet të ndahet përfundimisht nga reminishenca e së kaluarës komuniste dhe të pranojë zgjedhjet e lira të njerëzve në çdo fushë të jetës pa u paragjykuar. “Këto janë reminishenca të sistemit komunist, ku ndalohej çdo shfaqje e simboleve fetare. Si pasojë e tyre, simbolet fetare bëhen më shumë një “mollë
    e ndaluar” për individët e tjerë”, - thotë Ballauri, - ndërsa shton: “Jam e bindur se nëse lejohen, atëherë nuk do të kenë të njëjtën përhapje të gjerë. Ne, si një komb me traditë në harmoninë dhe bashkëjetesën fetare, duhet të fillojmë tashmë ta pranojmë tjetrin ashtu siç është dhe jo ta detyrojmë të bëhet siç duam ne, pra ta tolerojmë zgjedhjen e tij dhe kjo vlen për çdo rast, e si pasojë edhe për zgjedhjet fetare”. Institucion në mbrojte të të diskriminuarve Vajzat me shami, homoseksualët e çdokush që ndihet i diskriminuar, ka një derë për t’u ankuar e të gjejë të drejtën. Ligji i ri parashikon ngritjen e një Komisioneri për Mbrojtjen e Barazisë, i cili do të shqyrtojë çdo ankesë. Nisma ligjore përmban edhe masa në rast se shkelet ligji dhe vërtetohet se personat e këtyre kategorive diskriminohen. Në rast se diskriminimi ushtrohet nga zyrtarët e administratës shtetërore,
    gjoba maksimale e vendosjes është 1 milion lekë të reja, ndërsa gjoba maksimale ndaj bizneseve dhe institucioneve joqeveritare është 10 milionë lekë të reja. Gjoba minimale është 20 mijë lekë të reja. Vendimi për vënien e një mase ndëshkimore me gjobë cakton gjithashtu dhe afatin e arsyeshëm brenda së cilës paguhet gjoba. Legjislacioni Çështja e besimit fetar, shkollës laike etj., etj. ka qenë pjesë debati publik shpeshherë. Vajza me shami janë larguar nga auditorët e shkollave, me argumentimin se shkolla është laike dhe shamia e tyre apo mjekra e djemve shkel laicitetin. Sa herë që një vajzë me shami është përjashtuar nga shkolla, kanë reaguar konstitucionalistët apo organizatat e shoqërisë civile, të cilët e kanë cilësuar si shkelje të të drejtave të njeriut. “Ndalimi i vajzave me veshje fetare është një vendim dhe një veprim i hapur antikushtetues. Çdo veprim që nuk mbështetet në
    Kushtetutë, duhet të dënohet ashpër, në mënyrë që të mos krijohen precedentë që rrezikojnë sovranitetin e Kushtetutës”, - do të shprehej Kreshnik Spahiu, në një prononcim për këtë debat në vitin 2006, para se ai të bëhej nënkryetar i Këshillit të Lartë të Drejtësisë. Drejtuesit e organizatave civile kanë kritikuar edhe drejtuesit më të lartë të Ministrisë së Arsimit, duke u shprehur se laiciteti po interpretohet si ateizëm nga drejtorët e shkollave që kanë përjashtuar vajza me shami apo djem me mjekër. Duke iu referuar një rasti të veçantë të ndodhur në shkollën “Asim Vokshi”, Avokati i Popullit, Ermir Dobjani, ishte shprehur se “ndalimi i një veshjeje që dihet haptazi që mbahet për motive fetare, vlerësimi i saj si e papërshtatshme, mendojmë se formon një rast, i cili shkakton drejtpërdrejt shkelje të dispozitave të rëndësishme për të drejtat themelore dhe të lirive vetjake të
    njeriut, të parashikuara nga Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë”. E në këto raste, rregulloret e shkollave nuk kanë përfillur për Kushtetutën. Gjithsesi, në heshtje, me një ligj, këtij debati i është dhënë fund... Neni 10 i ligjit të ri, i propozuar nga organizatat joqeveritare Ndërgjegjja dhe feja 1- Ndalohet diskriminimi lidhur me ushtrimin e së drejtës dhe lirisë së ndërgjegjes e të fesë, kur ka të bëjë me shprehjen e tyre individualisht ose kolektivisht, në publik ose në jetën private, nëpërmjet kultit, arsimimit, praktikave ose kryerjes së riteve. 2- Ndalohet veçanërisht diskriminimi sa i takon ushtrimit të së drejtës dhe lirisë së ndërgjegjes e të fesë, kur këto të drejta e liri kanë të bëjnë me shprehjen e shfaqjen e tyre në jetën publike nëpërmjet fjalëve ose paraqitjes. 3- Diskriminimi lidhur me ushtrimin e së drejtës dhe lirisë së ndërgjegjes e të fesë, ndër të tjera
    ndalohet në mënyrë të posaçme në institucionet arsimore publike e private, të kryerjes së shërbimit ushtarak apo të paraburgimit dhe burgimit. 4- Përjashtime mund të vendosen vetëm me ligj, kur ekziston një përligjje e arsyeshme dhe objektive, për një interes publik ose për mbrojtjen e të drejtave të të tjerëve. Këto përjashtime, në çdo rast, duhet të jenë në përpjesëtim me gjendjen që e ka diktuar nevojën për diskriminim, nuk mund të cenojnë thelbin e lirive dhe të të drejtave dhe nuk mund të tejkalojnë kufizimet e parashikuara në Konventën Evropiane të të Drejtave të Njeriut. Nenet e Kushtetutës, që janë përfshirë edhe në ligj Neni 24 1. Liria e ndërgjegjes dhe e fesë është e garantuar. 2. Secili është i lirë të zgjedhë ose të ndryshojë fenë ose bindjet, si dhe t'i shfaqë ato individualisht ose kolektivisht, në publik ose në jetën private, nëpërmjet kultit, arsimimit, praktikave ose
    kryerjes së riteve. 3. Askush nuk mund të detyrohet ose të ndalohet të marrë pjesë në një bashkësi fetare ose në praktikat e saj, si dhe të bëjë publike bindjet ose besimin e tij. Neni 17 1. Kufizime të të drejtave dhe lirive të parashikuara në këtë Kushtetutë mund të vendosen vetëm me ligj për një interes publik ose për mbrojtjen e të drejtave të të tjerëve. Kufizimi duhet të jetë në përpjesëtim me gjendjen që e ka diktuar atë. 2. Këto kufizime nuk mund të cenojnë thelbin e lirive dhe të të drejtave dhe në asnjë rast nuk mund të tejkalojnë kufizimet e parashikuara në Konventën Evropiane për të Drejtat e Njeriut.

  17. #37
    i/e larguar Maska e Gordon Freeman
    Anëtarësuar
    03-05-2009
    Vendndodhja
    .
    Postime
    2,895
    Ne kosove ka me pak se ne shqiperi.

    Hajde po i heqim edhe 20, 40% ! Prap, nuk eshte e drejt qe kryçi i kuq te jet simbol i nje minoriteti qe s'eshte as 4%
    Kryqi i kuq nuk ka lidhje me religjion po eshte organizate globale shendetsore ne te gjithe boten,nuk jemi tu jetu ne boten islamike edhe pse shumica jemi musliman shtetin nuk e kemi islamik ate e kemi vetem ne tradite

  18. #38
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-02-2010
    Postime
    136
    Citim Postuar më parë nga Kronikë Lexo Postimin
    Kryqi i kuq nuk ka lidhje me religjion po eshte organizate globale shendetsore ne te gjithe boten,nuk jemi tu jetu ne boten islamike edhe pse shumica jemi musliman shtetin nuk e kemi islamik ate e kemi vetem ne tradite
    Tradit, tradit,... ajo eshte organizat jo-qeveritare qe s'ka te bej me qeverin, por me popullin : > P O P U L L I N .

  19. #39
    i/e larguar Maska e Gordon Freeman
    Anëtarësuar
    03-05-2009
    Vendndodhja
    .
    Postime
    2,895
    Citim Postuar më parë nga sopra Lexo Postimin
    Tradit, tradit,... ajo eshte organizat jo-qeveritare qe s'ka te bej me qeverin, por me popullin : > P O P U L L I N .
    vullneti i popullit eshte sherimi i shpejt dhe ndihma e pare e jo simboli

  20. #40
    i/e regjistruar Maska e busavata
    Anëtarësuar
    22-10-2008
    Vendndodhja
    Gjilan
    Postime
    4,023


    Kryqi i Kuq i Kosovës
    Ndryshuar për herë të fundit nga busavata : 21-02-2010 më 09:26

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •