Close
Faqja 2 prej 8 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 141
 1. #21
  Antivirus -Llap- Maska e ardiana luzha
  Antarsuar
  19-11-2007
  Vendndodhja
  Ne mendjen tende!
  Postime
  1,178
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Urime Pavarsia e Kosoves (Urime Llap datelindja e dyte e Pavarsis)
  2011*Pse t pshtyjm rrugs, kur ka njerz q e meritojn fytyrs ...

 2. #22
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,830
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  Citim Postuar m par nga MemphiS_ Lexo Postimin
  Faleminderit President Ibrahim Rugova qe na mundesove qe ta shijojm edhe ne te qenurit Shtet!
  Sot 2 vjet ne Pavarsi...Kosova dhe qytetaret e saj jan edhe me keq se ne kohen e luftes..jan me te varfer,me te percare,duke luftuar per buke te gojes,me nje jet me te shtrenjet...duke iu falenderu Hashim Thacit!

  Duke iu lutur Zotit qe viti i 3 i Pavarsis te vij pa hashimin ne pushtet dhe me nje jet me te mir per tte gjithe ne...Iu Uroj Gjithe Shqiptareve Pavarsin e Kosoves!
  Faleminderit Kryeministrit te pare te shtetit te pavarur te Republikese se Kosoves Hashim Thaqi, faleminderit Presidentit te pare te shteti te pavarur te Republikese se Kosoves Fatmir Sejdiu!!!!
  pa juve qfare kuptimi do te kishte kjo dite
  te harruar qofshin ata qe u munduen te na mashtrojn dhe te cilet ne funde deshtuen dhe ne u qliruem nga magjit e tyre te flliqta.
  Lavdi deshmorve te kombit!!

 3. #23
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2008
  Postime
  1,381
  Faleminderit
  3
  4 falenderime n 3 postime
  Dua t`a falenderoj s`pari Albon dhe gjithe bashkatdhetaret tane kudo qe jane, per kete urim te sinqerte,natyrisht edhe gjithe kombin tone,per kete dite te shejte...
  Ma thot mendja se jemi ne nje faze deri-diku edhe zhgenjimi...per shume kend qe ka pasur e ka iluzione se mund te ndryshohet shpejte cilesia e jetes,sepse kemi pritur shume, me shume,por nuk duhet te harrojme se shteti- eshte si shtepia, nuk behet per nje dite...
  Themeli dhe kulmi jane....,mbetet ne neve t`a bejme kete shtepi te kendeshme per jetese,te dashur per anetaret e saj dhe te lakmueshme per miqet tane....
  Pa dashur te mbaje ders,ju them shume miqeve e vellezerve tane, pa dallim perkatesie ideologjike e politike kudo qe jane se, duhet bere dallim ne mes te shtetit dhe pushteteve,qe vijne e shkojne...
  Pushtetet jane si uji ne lum.....shteti eshte trualli kah shkojne e ikin pushtetet...
  Me beri pershtypje nje artikull ne Koha Ditore,sidomos reagimet e njerzeve te thjeshte per kete dite..
  Ne asnje menyre keto nuk jane pikepamjet e mia,por e vlene t`i lexojme e te shohim se ku nuk shkon dhe cfare duhet te bejme...

  ----

  Republika dyvjeare, bardh e zi

  Publikuar: E mart, m 16 shkurt 2010  Prishtin, 15 shkurt ,

  Koha Ditore, n numrin e sotm, n tekstin kryesor q ia kushton dyvjetorit t pavarsis s vendit, shkruan se Republika e Kosovs dyvjetorin e saj e pret me vlersime krejt t kundrta nga partit politike pr progresin dhe ngecjet e saj. Derisa partit n pushtet dhe zyrtart qeveritar insistojn se Kosova n dy vjett e shkuar ka pasur nj ecje t suksesshme, partit n opozit, por edhe analist t pavarur drejtojn kritika t shumta nga institucionet dhe Qeveria pr dshtime n ndrtimin e shtetit t shpallur m 17 shkurt 2008.
  T gjith pajtohen se sfidat e shtetit paraqiten kryesisht n sektort e ekonomis, luftimit t korrupsionit, integrimit evropian, integritetit territorial, njohjeve ndrkombtare, zhvillimit t demokracis dhe procesit zgjedhor, por n analizat e tyre kritikt opozitar e shohin situatn pothuaj trsisht zi – ndrsa pushtetart shohin gjithka bardh.
  Pr Partin Demokratike t Kosovs dy vjett e kaluar kan shnuara suksese n Kosov, me ngecje t vogla q nuk ndikojn n rrugn pozitive q ka marr vendi.
  Rrustem Mustafa, antar i Kryesis s PDK-s, vlerson se Kosova ka pasur sukseset e saj, ndrsa ndr sukseset m t mdha, sipas tij, jan krijimi i Forcs s Siguris s Kosovs, siguria e prgjithshme dhe situata stabile n vend.
  Mustafa, i njohur nga koha e lufts si Komandant Remi, si sukses prmend edhe krijimin e tri komunave t reja n Kosov.
  Mustafa ka pranuar se n Kosov ka “disa ngecje t vogla” por ato, sipas tij, n prgjithsi nuk e rndojn rrugn e mir npr t ciln ka ecur Kosova.
  “Konsideroj q si ngecje kryesore mund t merret sundimi i ligjit, nuk ka reformim t sistemit gjyqsor”, ka thn Mustafa. Ai ka shtuar se ka pasur mundsi t bhet m shum n disa fusha, por nuk sht pajtuar me konstatimin e partive opozitare se n Kosov m mir t ket qen situata para shpalljes s Pavarsis sesa tani.
  “Nuk mendoj q situata m mir ka qen para shpalljes s Pavarsis, tani jan rritur krkesat dhe andaj dikush mund t mendoj kshtu, por gjithsesi Kosova ka ecur prpara”, ka thn Mustafa.
  Nj pamje edhe m t shklqyer t situats jep zdhnsi i Qeveris s Kosovs, Memli Krasniqi, i cili thot se n dy vjett e shkuar Republika e Kosovs ka arritur “progres t madh n t gjitha fushat”.
  “Pr kto dy vjet t shtetsis Kosova ka arritur nj zhvillim t madh n t gjith sektort, kemi arritur t kemi njohje nga 65 vende t bots, si dhe t antarsohemi n Fondin Ndrkombtar Monetar, si dhe Bankn Botrore. Po ashtu perspektiva evropiane e Kosovs tashm sht e qart”, thot zdhnsi Krasniqi.
  Ai ka vlersuar se ka pasur progres t madh n sektort kryesor t shtetit - duke filluar nga rritja e pagave, ngritja e shrbimeve, luftimi i krimit t organizuar, zhvillimi ekonomik etj.
  Sa u prket kritikave nga partit opozitare pr ngecjet n Kosov, Krasniqi i ka hedhur posht ato si t paqndrueshme, ndrsa disa nga kritikat specifike i ka quajtur sfida.
  “Partit opozitare at rol e kan - q t kritikojn, mirpo disa nganjher po e keqkuptojn rolin e tyre. Megjithat, far thon ato nuk qndron, dhe kjo sht dshmuar edhe me Raportin e fundit t progresit t prezantuar nga Komisioni Evropian, ku Kosova sht vlersuar t ket pasur sukses, natyrisht me disa sfida”, ka thn Krasniqi, sipas t cilit, “sfida kryesore n plan t prgjithshm ka qen prmbushja e kritereve t Kopenhags, q on drejt BE-s, ndrsa nj sfid tjetr mbetet sistemi i drejtsis, sfid do t prmendja edhe shtrirjen e plot t pushtetit institucional n veriun e vendit”.
  Mirpo, Krasniqi tha edhe se Qeveria e Kosovs tashm ka marr t gjitha masat e mundshme q edhe kto sfida t tejkalohen.


  Por partit opozitare e shohin situatn shum m ndryshe, n momente madje krejt zi, krahasuar me vlersimet nga pushtetart.
  Pr partin Aleanca Kosova e Re q prej shpalljes s Pavarsis e deri sot, pr dy vjet, vendi nuk ka arritur asnj progres q vlen t prmendet krahasuar me ngecjet q ka pasur. Kshtu s paku vlerson numri dy i AKR-s, Mimoza Kusari-Lila , e cila thot se klasa politike q sht duke udhhequr vendin nuk ka koncept dhe ide se si t qeveriset.
  “Q nga shpallja e Pavarsis nuk ka pasur ide dhe koncept pr zhvillimin e shtetit, aq shum ishte prolonguar nga pushtetmbajtsit zhvillimi ekonomik, por n t vrtet nuk kemi zhvillim ekonomik n Kosov”, thot zvendspresidentja e AKR-s, Kusari-Lila.
  Ajo prmend edhe ngecje t tjera prej procesit t njohjeve deri te vendosja e misioneve diplomatike.
  Megjithat, e pyetur pr ndonj shenj pozitive, Kusari-Lila prmend antarsimin n Fondin Ndrkombtar Monetar dhe n Bankn Botrore, ndrsa vazhdon me listn e ngecjeve, duke theksuar aty procesin zgjedhor, mungesn e ligjit pr pensionet, si dhe shtjen q pr AKR-n z vend t rndsishm - “q mjetet nga privatizimi mbahen jasht vendit, kurse n Kosov ka nevoj pr to”.
  N vijn kritike pr zhvillimet dhe qeverisjen n Kosov n dy vjett e Kosovs radhitet edhe partia tjetr opozitare, Aleanca pr Ardhmri t Kosovs, e cila madje vlerson se n dy vjet prej shpalljes s Pavarsis Kosova gati m shum ka ecur mbrapa sesa q ka shnuar ndonj hap prpara.
  “Konsideroj se gjat ktyre dy vjetve gjendja n Kosov m shum sht prkeqsuar, jan rritur paknaqsit sociale”, thot Burim Ramadani, sekretar i prgjithshm i AAK-s, duke theksuar shqetsimin me gjendjen sociale n Kosov.
  Sipas Ramadanit, nj dukuri tjetr shqetsuese pr Kosovn sht shtimi i rasteve t vetvrasjeve dhe tentim vetvrasjeve. “Kjo do t thot q n Kosov njerzit kan filluar t shqetsohen dhe t humbasin shpresn pr t ardhmen e tyre”, thot ai.
  Edhe pr AAK-n lista e ngecjeve sht e gjat dhe n t vend eminent z rritja e korrupsionit dhe kriminalitetit, gjendja e rnd sociale, dshtimi i diplomacis, mungesa e zhvillimit ekonomik etj.
  Ramadani shprehet se ka shum shtje q mund t konsiderohen si ngecje, ndrsa fare pak si progres. “Si progres mund t prmendet ndoshta antarsimi n Fondin Ndrkombtar Monetar dhe n Bankn Botrore”.
  Ramadani m tutje thot q Kosova do t kishte progres t theksuar pr dy vjett e par t shtetsis, vetm sikur t kishte nj koncept qeveriss dhe sikur q n fillim pas shpalljes s Pavarsis t instaloheshin mekanizmat shtetror n Kosov. “Qysh n fillim sht dashur t prgatitej nj strategji pr integrimin e veriut, t krijohen mekanizma pr sundimin e ligjit, investim buxhetor n sektort e shrbyesve civil, t krijoheshin politika zhvillimore, si dhe t krijohej klima pr investime t jashtme”, thot Ramadani.

  Zi sheh edhe Lidhja Demokratike e Dardanis, pr t ciln ngecjet n Kosovn e pavarur jan shum t mdha. “N Kosov q dy vjet prej shpalljes s Pavarsis ka pasur shum ngecje, n t gjitha fushat e jets s qytetarve t Kosovs”, thot Lulzim Zeneli, sekretar i prgjithshm i LDD-s.
  Edhe pr LDD-n lista e dshtimeve sht shum e gjat dhe prputhet me ato q jan thn edhe nga partit e tjera opozitare.
  Por, pr dallim nga t tjert, LDD-ja nuk sheh asnj progres n Kosovn e pavarur.
  “N Kosov progresi i vetm q sht arritur konsiderojm t jet - n thonjza ta themi - rritja e korrupsionit dhe kriminalitetit”, thot Zeneli, i cili edhe ato prparime t vogla q mund t evidencohen n Kosovn shtet thot se jan arritur fal miqve ndrkombtar dhe jo si rezultat i puns s Qeveris dhe institucioneve.
  Analisti i pavarur politik, Behlul Beqaj, vlerson se suksesi m i madh i Kosovs sht siguria dhe stabiliteti relativ i saj, ndrsa ka nj mal kritikash pr pushtetart, por edhe pr tr klasn politike t vendit, si dhe faktorin ndrkombtar.
  “Mossuksesi m i madh i Kosovs dhe ndrkombtarve n Kosov sht ngufatja e mundsis s krijimit t alternativs politike, prkatsisht fakti se pushteti dhe ndrkombtart kan krijuar nj simbioz t bashkveprimit, e cila do alternativ t mundshme po e pamundson qysh n fillim, duke filtruar njerzit partiak n t gjitha hallkat e pushtetit”, thot Beqaj.
  Ai vlerson se edhe pushteti dhe opozita politikn e kan kuptuar si biznesin m t shpejt dhe fitimprurs, e jo si veprimtari q do t duhej t jet n shrbim t qytetarve. Ai m tutje konstaton se nga politikant e Kosovs nuk duhet pritur asgj t mir, dhe se “kan mundur t bjn edhe m keq, ngase nuk mund t bjn mir pr shoqrin ata q nuk jan vet t mir”.
  “far profili etiko-moral ka deputeti, i cili i ngrit pagat dhe merr pagn e 13-t, derisa rreth 75 pr qind t ligjeve t planifikuara nuk i kan aprovuar n Parlament dhe gjysmn e popullsis e ka t uritur”, thot ai.
  Kur krahason situatn para Pavarsis me at sot, Beqaj thot se para shpalljes s Pavarsis situata nuk ka qen e mir, por qytetart kan pasur shpres, ndrsa dy vjet m von shpresat jan tretur fare.
  “Ndryshe nuk mund t kuptohet tragjedia e Tiss. Para Pavarsis kemi pasur shum t papun, t uritur, ndrsa tashti kemi edhe m shum. Sa m shum q do t kemi t uritur, aq m pak do t jemi t pavarur”, konkludon Behlul Beqaj.
  ----------------------------------

  Komentet(19)
  Preshevari (para 58 minutave)

  Nuk kam intence qe te replikoj me zotriun Cana,sepse sot eshte feste gjithekombtare per te gjithe shqiptaret anemban ku jetojne. Andaj i nderuari Cana ket dite gezimi ta festojm ne menyr me madheshtore,spaku ket dite gezimi ti harrojm hallet qe na kan kapluar,le te pushojn kritikat, besoj qe ket dit bota perendimore ka drejtuar ne drejtim ton te gjitha kamerat.Une si preshevare kur shkoj ne Republiken e Kosoves kur nuk shoh uniform shkjau po me duket se jam ne vendin me te bukur ne bot,dhe paragjykoj se atje shkon mbar gjithqka.Sa i perket kolegut qe i permende po e njoh po rrall kam kontakte me ta sepse une jetoj 20 km. larg nga aj.Ne fund prap me nje urim te perzemert per dyvjetorin e REPUBLIKES se KOSOVES per gjithe shqipatret anemban keti globi.
  Mergimtari (para 10 oreve)

  Dy vjet vuajtje ,dy vjet varferi ,dy vjet genjeshtra ,dy vjet koropsion ,dy vjet mashtrime, dy vjet koropcion , dy vjet turp per qeverin e koruptuar TURP pamvarsia kish qene vetem per ju o pushtetasr te poshter pa karakter ,pa kultur marre ju qofte ku po jetoni ju e qeveritar ne mars apo ne tok per qdo dite kemi protesta kemi pa knaqesi te qytetarve e ju dilni e lavdroheni turp o kryemadh hashim thaqi .
  IrfanCANA-Rahovec (para 13 oreve)

  Preshevarit;M vie shum keq q,bash juve duhet t'iu jap ca sqarime,dhe m befasuat me ato pyetje q vijn nga nj qytet ,q ndjej simpati t madhe ,sepse, nga ajo an kam patur ca student shum t menqur dhe t zgjuar pran fak.Ekonomik si psh.Lazim Rexhepi ,nga Trnovci i madh etj. Z.Preshevar,pse ashtu flitni,fare pa menduar dhe si guxon ashtu t'i trajtosh Kosovart,se jemi msuar t jetojm nn thundrn e dikujt. Larg qoft ajo q pam gjat rexhimit okupues t Milosheviqit,asnjri s'kemi dshir t prsritet nj gj e till,por udhheqja e ksaj Qeverie sot n Kosov,n do hap dhe do dit po bn gabime t pakuptimta,q fare s'ka justifikim.Populli n varfri t madhe jeton,deputett rrisin rrogat 2-3 mi euro.N qeveri marrin retroaktivisht nga 13 000 euro, e n'ann tjetr thon s'ka para pr,arsimtar,penzioner,mjek.Vrtet ne qeverin e kemi zgjedh me vota vet,por , n kuptimin q duhet t punoj drejt, sipas kushtetuts,e jo ta bastardhoj me dy kmb, ka jemi t habitur tejmase. ,A sht e drejt dikush t marri t ardhura nga dy tri pozicione?Keni dgjuar n far gjendje jan penzionert,invalidt e tj.Ke dgjuar pr Privatizimin e gabuar dhe sa puntor kan mbet pa pun,nuk dim fare edhe ku jan paret nga shitja e ndrmarrjeve shoqrore.Kjo qeveri nuk ishte e zoja as paret tona q i kemi fitue me djers ,t'i kthej n Kosov dhe ato ekonomia jon t'i shfrytzoj.Kan mundur t'u japin biznismenve Kosovar me kamat simbolike,n mnyr q t punsojn t rinjt e shkolluar q presin gjat npr ente , e jo 45o milion t vrtiten n Holand apo ndonj shtet t zhvilluar it perndimit. Kto sygjerime mos kujto se po t'i rradhisi ve tye,jo, i kam thn edhe Thaqit n sy n kabinetin e tij m 6.05.2o08.por nga ajo koh asgj s'u b.Vne gishtin n kok dhe rezono:A e kam drejt apo gabim,preshevar i dashur.Prano t fala dhe ma prshndete Lazimin, ish kolegun tim nga Fakulteti Ekonomik,shum,shum!
  Ganiu (para 14 oreve)

  veq me u anku din shqiptart. kurr te knaqun nuk jone...
  dini (para 15 oreve)

  E verteta reale jo qe po shifet nga me heret,por sidomos dy vitet e fundit eshte e mjerushme ne varfri te skajshme,nga kjo qeveri shum e afte me diploma doktorraturave te persosuna,qe ja kan kaluar jo vetem perendimit,por edhe ma larg,e sa i perket kti zedhensit te qeveris,qe i numron te arriturat qe jan ber,mundet te shkoj vetem te talibanet te jua thot kto te arritura,e jo popullit te kosoves,e perendimit qe esht duke par e percjell si ne pasqyre,por mos mendon askush qe do te ju pshtoj pergjegjsive,me gjakun e derdhur e me tatim-pagusin e kti populli te mjer,festen nuk mund ta festoj AI qe esht i uritur. Pershendetje.
  ivarferi (para 15 oreve)

  Posht Pavaresia,dua buke.
  Preshevari (para 16 oreve)

  Eshte per tu habitur me popullin shqiptar,gjithmon kemi ditur dhe dim vetem te kritikojm,gjithmon pesimizmi dominon te populli jone.Para luftes shume shqiptare thojshin se do te ham bari vetem te largohet shkjau nga Kosova.Shume shqiptar kan vuajtur neper burgjet e serbis vetem per nje fjal pse kan than Kosova Republik,e tani nuk jemi ne gjendje spaku ket dit ta festojm si dit e shtetesis se Kosoves.Kjo dit te jen dite feste dite urimi dhe gezimi,e ti bindim ata qe na ndihmuan qe jemi te afte per te jetuar ne shtetin me te ri ne bote.Por si duket neve nuk eshte ka na pelqen as nje qeveri e jona, ndoshta jemi mesuar per te na udhehequr te huajt,neper biseda te rendomta ne popullat nuk ndegjohet as nje fjal e mir per udheheqsat tan por vetem kritika.Ne fund ju percjell urimet me te perzemerta nga Lugina e Presheves gjith popullit shqiptar per dyvjetorin e pavarsis se REPUBLIKES KOSOVES.
  J.Ejupi (para 18 oreve)

  Na ishte njehere nje Mbret dhe nje Mbreteri. Mbreti kishte oborrtare dhe sherbetoret e tij, kishte edhe pasuri te cilen e kishte marre nga mbreteria dhe populli i tij qe jetonte ne varferi. Po afrohej festa e Mbreterise se tij. Mbreti kishte vendosur qe ate dite te vishej me bukur se cdohere gjate jetes se tij... Kishte ftuar, kishte kerkuar rrobaqepesit me te mire, me te njohur nga e gjithe Mbreteria, por nuk ishte i kenaqur, pastaj ai filloi te kerkoje neper bote ... Nje dite ne oborrin e tij mbreteror u paraqiten tre rrobaqepes te cilet kishin degjuar se Mbreti po i kerkonte rrobaqepesit me te mire, ata i thane se po vinin nga nje vend i larget i botes, dhe se mbretit do t'i qepnin rrobat me te bukura qe s'i ka asnje mbret ne bote ... Mbreti u gezua shume kur i degjoi, -Ja tha tani i gjeta. Une do te vishem dhe do te behemi Mbreti me i bukur nga te gjithe mbreterit e botes dhe gjithe bota do te me njohe dhe do te degjoje kete ... Ju siguroi rrobaqepesve mendafshin me te bukur, me te mire dhe me te shtrenjte ... Dhe tre rrobaqepesit filluan punen, punonin nate e dite, qe mbretin e tyre ta benin te lumtur me rrobat qe do t'i qepnin ata ...kaluan jave e muaj te tera, por rrobat nuk ishin gati ... Mbreti po priste me padurim qe t'i vishte teshat qe s'i kishte askush ne bote ... Dhe erdhi dita e madhe, dita kur ai do te behej i bukur si asnjehere, dita kur do te festonte dhe do te gezonte ne diten e Mbreterise se tij ... shkoi te rrobaqepesit me ndihmesit dhe sherbetoret e tij ...rrobaqepesit bene sikur i nxoren nga arka e arte rrobat prej mendafshi, e xhveshen Mbretin dhe filluan t'ia veshin rrobat e reja ... - Keto thane ata, jane nga mendafshi me i shtrenjte, jane shume te holla, saqe ti o i madhi Mbret nuk do t'i ndjesh fare ne trup?! dhe bene sikur ia veshen ... Mbreti i lumtur u kthye kah ndihmesit dhe sherbetoret e tij,- He tha si dukem tani, A dukem tamam Mbret ?! ... ata u pane njeri me tjetrin, dhe s'u besuan syve te tyre, sepse Mbreti ishte lakuriq, nuk kishte te veshur asgje ... Tre rrobaqepesit, ne te vertete ishin tre mashtrues, te cilet kishin vendosur te pasurohen nga ajo iu afronte Mbreti... - Ndihmesit dhe sherbetoret shikuan me dyshim,por askush nuk kishte guxim t'i thoshte Mbretit se eshte lakuriq ... Erdhi koha qe Mbreti te parakalonte nga Pallati i tij Mbreteror ne rruget e qytetit , ku ishte mbledhur i gjithe populli qe ta shihte nga afer Mbretin dhe rrobat e tij per te cilat flitej ne tere Mbreterine ... Mbreti krenar po parakalonte para turmave te njerezve te cilet ishin mbledhur ta shohin ...dhe atehere populli i shkrete e pa se Mbreti i tyre i dashur ishte lakuriq, por kete nuk kishte guxim ta thoshte askush ... vetem nje femije kur e pa ashtu, guxoi e tha -Mbreti qenka lakuriq !!! Dhe atehere Mbreti e pa se vertet kishte qene lakuriq ...
  xhevat (para 18 oreve)

  urime pavaresine e kosoves sukses paqe stabiltet te perhershme ne kosove me respekt xhevat nga tetiva
  sanije-gjilans (para 18 oreve)

  pavaresi ,po qfare pavaresie more vellezer e motra.pavaresia paska qene vetem per pushtetaret tane, njmend me qene te pavarur e me be qka te kane deshire ,e askuj llogari mos me i dhane.me dhimbset populli im qe aq shume sakrifikoi per ke,dite e ne fund mbet me gishta ne goje.do te na shkoj jeta vetem duke i shikuar pushtetaret ne TVduke u lavdruar per sukseset e tyre e duke u vazitur panderpre me xhipa te popullit.turp ju qofte.
  bekim.g (para 18 oreve)

  Dy vite te turpit,dy vite te korupcionit me te madh ne evrope,dy vite te deshtimeve per te arritur nje stabilitet ekonomik,dy vite varfri te thell.dy vite politik e familjarizuar qe shkotrroj nje shoqeri te ter.dy vite genjeshtra nga kreu i qeveris dhe te tjere pas tije.Pra si mund te quhet kjo dit feste,si mund te quhet sukses,si mund te festohet me uri dhe me varferi.Pra ky eshte vetem nje turp i pafalshem i qeveris aktuale,Turp....Turp....Turp...
  njani (para 19 oreve)

  Ky eshte shtet i turpit,shtet privat i disa krereve qe udheheqin me partite politike.
  luan (para 19 oreve)

  urime pavaresija. valla pushtetarve bravo ju qoft per ata eshte pavarsija ata din me festu pavarsin ekan mbush thesarin me pare deri ne fund.as per me udhtu nuk kan problem me shengen vis se ekan pasoshin diplomatik hehe.kshtu qe per ata o hek moti liberalizimi i vizes. e populli ishkret umbet as atje as ketu me rrena e premtime te kota.per do do u mbet veq me mar litarin e mu vir.
  jonny (para 20 oreve)

  tash neser do ti degjojm lavdatat ne tv te politikanve tane se si Kosova po lulezon,se qfare progresi eshte arritur,se sa jane ata meritore per pmavaresi,se si na kane te tjeret lakmi per progrese ne hsume fusha.pra do jete edhe nje dite e zakont perplot genjeshtra dhe lavdime narcizoide. neser do te duhej te organizphej nje proteste masive mbarepopullore ti tregohet botes se ku gjendet i mjeri popull i Kosoves. kujt i bjene ne mend te festoj,dhe deshta te pyes se cka te festojm ndoshta skamjen,varferine,gjendjen e mjerueshme ku depresioni i popullit arriti kulmin ku dita dites kryhen me shume vetevrasje se kurre.a eshte kjo per tu festuar. por shpresoj se do te vije dita kur ti shofim te gjithe keta pergjefjes prapa grilave aty ku e meritojn.edhe Caushesku,Millosheviqi,Taylori etj.nuk ju eci kungulli mbi uje e nuk do te ju ece as ketyre.do te pershkojn Breaking News ne CNN boten me imazhet kur populli do ti denoj keta njerez te paskrupult e te pamoralshem.matrapazet me te medhenj te historise se Shqiptarizmit. BBBBBOOOOOOLLLLL MMMMMAAAAAAAAAAAAA
  Gula (para 22 oreve)

  URIME DITA E PAMVARSISE ! Dita e 17 shkurtit 2008 do te mbetet date e shkruar dhe e pa shlyer ne historin me te re te Kosoves.Ndersa kohet qe pasuan,dy vite te plota pjesa ma e madhe e popullit mbeti e paknaqur,por nuke mund te jen te knaqur as elita politike e kosove e cila perveq aktit solemn gjate shpalljes nuke beri asgje per jetsimin e pavarsise.Nga dita e pare pas pavarsise opozita filloi shtyrje me bryla e pa knaqur nga mosesuksesi ne zgjedhjetparaprake qe humben.Mirpo edhe te zgjedhurit e popullit sikur u kenaqen shume shpejt me sukseset e paramenduara dhe mbeten shume mbrapa ne realizimin e vertet te aspiratave te popullit Kosoves per pavarsi.Gjate kesaj kohe jo qe nuke u zbatuan obligimet kushtetuese por shume gjera u kthyen edhe me keq,vlen te permenden festat kombetare,simbolet,UCK e cila hap pas hapi u largua nga sheshet e qyteteve dhe fshatrave te kosoves,cenimi i kufijve te shtetit te posalindur u shkelen nga banda kriminale nuke u intervenue kurr ma edhe pas dy vjetve!.Permenda vetem disa detyra madhore e ka edhe me dhjetra qe ebejn kete feste si nje "DRANDOFILE TE FRESKET(17 shkurt 2008)e pa ujitur me pas u VYSHK!.
  pleurat (para 23 oreve)

  keta qe folin ne superlativ per situaten e kosoves jane te njejtat tipa qe me kohe per disa leke "artistat e merituar me qifteli" ju kompozojshin kengen siq thot populli "qaty per qaty" per patriotizmin dhe trimerin e tyre prej stergjyshave e deri te vet autori. ne princip janete njejtat figura tragikomike qe sapo te dalur nga balta.
  sherifsherifi (para 23 oreve)

  PAMVARSIA-nuke i mbushi aspiratat popullore dhe kombetare te shqiptarve me perjashtim te strukturave udheheqse 'shtetrore"te cilat knaqen ne vendet e tyre te punes ata me gjith stafin qe kan per rreth. Sa per popull,per integritet te vendit,siguri,gjendje sociale e tjera po shifet cdo dite e me teper ma protesta tash per tash vetem nja njizet perqind cka jane tu punue e te pa punet.......???!!!. PAVARSIA tani(2010 v.) si DEMOKRACIA dikur(1990 v) Vetem ne shpirtin e njeriut.
  mergmitari (para 23 oreve)

  Pershendetje zoterinje te nderuar, ndoshta une personalisht kam nevoje per mjek te syve me gjithe se me sa po kupoj i gjithe populli, sepse na mungon pamja te gjitheve, po ku jane gjerat me te cilat ka arritur kosova progres, apo thjeshte fjale, me fjale nuk mbahet populli se barku do buke populli nuk ka ku te shkoj me, si nuk merrni te lexoni gazetat te pakten te jeni ne dijeni per popullin e pervuajtur qe me shekuj nen sundime qe kurr nuk e pa lirine si duhet, mos vall do ishte me mire te ishim te sunduar qe tpakten ta dinim se nga kush vijne problemet tona, sepse nga shqiptaret nuk e kemi pritur, ku eshte progresi juaj qe sa vite pas lufte nuk kemi rryme, shkruani se i kujt eshte problemi, e di se do te thoni nuk paguan populli, keni te drejte po ju e dini qe ju si politikan dhe pronar te ndermarrjeve te medha nuk paguani ju vet rryme, populli i shkrete gjithmone do e ket keshtu, ndersa ju do e keni turpin me gjithe se nuk e keni problem, po ku eshte progresi yt o memli krasniqi apo i qeverise tone qe ska vende pune, ndersa per ju z.rrustem mustafa qe pas lufte kaluat nga ushtarak ne pasanik cfar progres keni bere, apo keni degjuar fjalen progres dhe nuk e di sa cfar do te thote, nuk dua te mbahem profesor por nje gje po u them se nuk jeni askund, sepse gjerat po shifen, ku ka arritur kosova, politikanet tane kane pagat marramendese kinse po punojne per kosoven, apo me thjesht delegatet e kuvendit komunal e dini ju se shkojne veteme per nje rroge dhe nuk u kerkon llogari askush, eh turp eshte te thuash se jam shqiptare me keso gjera, deklaroni pasurine e juaj zoterinnje politikan qe kosovaret jane me dekada ne europ dhe nuk arrijne te ndertojne nje shtepi ndersa ju ne kosove jeni bere milioner, ku i moret gjith ato para, apo ja u lan te paret, tregoni se ku i morret pastaj thoni qe kemi bere progres. TURP TURP TURP, shpresojme qe te paguani kete me gjithe se pa e paguar nuk mund te delni nga kjo situat e trisht ne te cilen e keni futur popullin ore maskarenj sepse kenaquni me epshet e juaja dhe fatkeqesite e te tjerve po shpresojme se nje dite do e paguani shtrejte kete, sepse tani jemi bindur se kosova per cfar eshte mbetur prapa, ju nuk e njifni prinderin e juaj lere te tjeret, nje fjale popullore thote se kur i keqi behet pasanik nuk e njeh prindin po nejse,
  Veseli (para 1 diteve)

  Dy vitet e Pamevaresis kan qene shume te sukseshme vetem per Pushtetaret, te cilet, i kan mbushur xhepat e vete, aq sa kan dashur,ia kan dal me i punsuar, farefisin e vet dhe familjaret e vet,ndersa per popullin as qe iu ka ra ndermende, perpos kur ju kan deshte me votue, Nen fytyren e Privatizimit i kan lene ne rrug mbi 75000 puntor, ia kan kaluar Millosheviqit , kur ne vitet e nentedhjeta i qiti Shqiptaret nga vendet e punes, qe sa vite nuk jan te zotet me miratue ne Kuvend, Ligjin e Punes, ndersa po kan mundesi, per me ble vetura luksoze,e qka po dojn. RROFT PAMEVARESIJA!

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,183
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime


  Kosova kremton dyvjetorin e pavarsis
  Republika e Kosovs kremton sot dy vjetorin e shpalljes s shtetit t pavarur. Atmosfera e fests, me flamujt shtetror e kombtar, mbretron npr sheshet e qyteteve t vendit. Institucionet thon se kan br t gjitha prgatitjet pr aktivitetet e planifikuara. Kuvendi i Kosovs mban seancn solemne ndrsa nj varg aktivitetesh tjera planifikohen gjat dits. ...
  Postuar: 09:00:15 / 17.02.2010
  Me rastin e dyvjetorit t pavarsis, Kuvendi i Kosovs, n orn 11:00, do t mbaj sot nj seanc solemne, ku me nj fjal rasti para deputetve t vendit dhe mysafirve t ftuar do t mbajn: kryeparlametari Jakup Krasniqi, presidenti Fatmir Sejdiu dhe kryeministri Hashim Thai.

  Po ashtu edhe Komuna e Prishtins me rastin e dyvjetorit t pavarsis s Kosovs ka prgatitur nj varg aktivitetesh.

  Fillimisht n orn 10:00 mbahet mbledhja solemne e Asambles Komunale t fmijve t Prishtins, pr t vazhduar m pas n orn 12:00 n Teatrin Dodona me nj program artistik, t prgatitur nga Qendra Kulturore e Fmijve t Prishtins.

  N orn 13: 30 n Bulevardin Nna Terez do t mbahet nj program artistik pr fmij, ku do t marrin pjes grupet artistike t fmijve dhe t rinjve t qytetit.

  N orn 14:00 ndrkaq, n Stadiumin e qytetit, do t luhet ndeshja miqsore e futbollit Kosov Shqipri.

  Programi qndron festiv fillon n orn 20:00, n skenn e vendosur para Hotel Iliria, ku do t defilojn solist dhe grupet t ndryshme t muziks popullore dhe argtuese.

  Programe t ngjashme kulturore, artistike e sportive jan parapar t mbahen edhe n qytete t tjera t Kosovs.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 5. #25
  CURIOUS
  Antarsuar
  11-04-2009
  Postime
  69
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Gezuar Pavarsia e Kosoves te cilen feste mezi e kemi pritur e cila ka kushtuar shume shtrejnte, per te cilen feste paraardhesit tane e kane paguar me gjake. Prandaj rinia shqiptare ne mbare boten duhet ta dije se si te ruhet dhe te festohet kjo date e cmuar.

 6. #26
  albania is the best Maska e ismani
  Antarsuar
  14-06-2009
  Vendndodhja
  tetova
  Postime
  607
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  urime nga ilirida ju ftoj ta ndegjojm dhe ta shikojme kete video te punuar fantastik nga mjeshtrit shqiptar

  100 vite shtet 100 VJET KRENARI 100 VITE SAKRIFIC TERE JETEN TE BASHKUM KOSOV ILIRD CAMERI MALSI

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Colomba
  Antarsuar
  06-04-2009
  Vendndodhja
  IT
  Postime
  680
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ju uroj gjithe shqiptareve te Kosoves ,Gezuar 2 vjetorin e panvaresise!

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  2,020
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Te gjitheve shqiptareve kudo qe jane, ju uroj nga zemra gezuar Festa e Pavaresise se Kosoves, duke ju deshiruar shendet, forcim te atdhedashurise e plotesim te idealeve kombetare!
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 9. #29
  Perjashtuar
  Antarsuar
  16-12-2009
  Postime
  2,488
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e [MaRiO]
  Antarsuar
  29-01-2008
  Vendndodhja
  Ne Zemren e Asaj Qe Dua :)
  Postime
  1,134
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  urime per panvarsin
  Kur e ke kmbn jasht gremines sht e leht t japsh kshilla

 11. #31
  Perjashtuar
  Antarsuar
  26-10-2008
  Vendndodhja
  Republic oF Kosovo
  Postime
  1,283
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  ...Urime pavarsia e Kosoves gjith popullit shqiptar.

  ...na vjen keq prej proserbeve rugoviqav qe nuk e festojn ket fest shqiptare, po nejse le tju bashkangjiten serbeve se edhe ata nuk e gezojn ket dit.

 12. #32
  Perjashtuar
  Antarsuar
  16-12-2009
  Postime
  2,488
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Citim Postuar m par nga Hard_Style Lexo Postimin
  ...Urime pavarsia e Kosoves gjith popullit shqiptar.

  ...na vjen keq prej proserbeve rugoviqav qe nuk e festojn ket fest shqiptare, po nejse le tju bashkangjiten serbeve se edhe ata nuk e gezojn ket dit.
  Jo zoteri e ke gjet njerin e gabuar qe po e akuzone une nuk jam pro Rugoves te lute mos me krahaso me ate qyqar ate tradhetar.

  Une e pranoje kete pavaresi dhe ja uroje gjith shqiptarve,por them se kjo pavaresi nuk eshte e plot siq ka luftuar Adem Jashar i Zahir Pajazit e shum e shum deshmore tjere,me thuaj a luftoj Adem Jashari e Zahir Pajazit per nje flamur dhe himne pa kurrfar vlere shqiptare?jo,me thuaj a luftuan per nje Kosove te pavarur apo per nje Kosove te ndar?jo ata luftuan per nje Kosove te Pavarure.

  Ishalla ne vitin tjeter kjo Pavaresi behet ashtu siq luftuam dhe ashtu siq deshtem.

 13. #33
  Falko Maska e Falco115
  Antarsuar
  03-09-2009
  Postime
  623
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Pershendetje!
  Sot me 17 shkurt 2010 u mbushen 2 vjet nga dita kur vendi yne i vuajtur dhe i persekutuar me shekuj e fitoi lirin e vet te plote. 17 shkurti per ne eshte nje dite shume e gezueshme, ngase u realizua endrra e madhe per te cilen u derdh aq shum gjak dhe u ben sakrifica te panumerta.
  Deri ne realizimin e kesaj endrre aq shum te pritur, Kosova kaloi nje varg sfidash te papershkruara te cilat nuk mund te harrohen kurre...

  Gezuar gjithe shqiptarve kete dite te madhe!!


 14. #34
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,632
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Urime 2 vjetorin e pavaresise gjithe popullit te Kosoves qe aq shume vuajti dhe e meritoi kete pavaresi dhe liri ,mirepo nuk e meritoj kete dinjitet qe e ka sot,qe i neperkembet nga ata qe luftuan vetem per te dale para kamerave.

 15. #35
  Po dhe Jo
  Antarsuar
  12-09-2009
  Postime
  174
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Urime t gjithve nga zemra dy vjetori i pavarsis s Kosovs.
  Ky ishte nj hap i madh drejt bashkimit t Kosovs me Shqiprin q tani mund t quhet i realizuar.

  PS.: Ju lutem kt tem, kt dit mos ta przieni me politikan siq bn dy nga postuesit e mhershm pro dhe kundr Hashim Thaqit.

  URIME

  You may stop this individual, but you can't stop us all... after all, we're all alike.

 16. #36
  EPIROT Maska e EDLIN
  Antarsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bhen qinglat
  Postime
  1,538
  Faleminderit
  6
  20 falenderime n 19 postime
  Gezuar Kosove !
  Respekt per gjakun e derdhur per kete dite .

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,632
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Urime 2 vjetori i pavaresise :

  Urime Prekaz
  Urime familja Jasharaj
  Urime Llaushe
  Urime Abri
  Urime Izbice
  Urime Recak
  Urime Meje
  Urime Qyshk
  Urime Celine
  Urime Krushe e madhe dhe e Vogel
  Urime Lubeniq
  Urime Recak
  Urime Likoshan
  Urime Qirez
  Urime familja Delijaj
  Urime familja Berisha
  Urime familja Bogujevci
  Urime familja Caka
  Urime familja Haradinaj
  Urime Bellacerke
  Urime Rakovine
  Urime Zahaq
  Urime Pavlan
  Urime Poklek
  ...............
  .................
  .................
  ...............
  Kerkoj falje nese kam harruar ndonje familje qe nuk kam permendur

  Ky urim nuk shkon per ata qe familjet i kishin te sigurta ne Zvicerr e vete sorollateshin neper Tirane.
  Ndryshuar pr her t fundit nga fattlumi : 17-02-2010 m 08:51

 18. #38
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  13-06-2009
  Postime
  19
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Smile dyvjetori i pavarsis

  URIME KOSOV, URIME SHQIPTAR KUDO QE JENI KUDO QE FRYMONI,KJO DIT E MADHE TE CILEN E KEMI PRIT ME SHUM VITE , por, ja qe fal sakrifices se deshmorve, fal te gjith atyre qe kontribuan per ket dit , ja arritem qellimit ton te shummirpritur ,uroj qe institucionet tona shtetrore te bejn me shum per familjet e deshmorve , per invalidet e luftes , per ushtaret e uqk-s,mos ta shikojn vetem interesin e vet ,por , te mendojn edhe per popullin e shumvuajtur ,pra , URIME O POPULL SHQIPTAR KUDO QE JE , E GEZOFSHI PAVARSIN .

 19. #39
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-08-2006
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  urime ju koft te gjithve shiqptarve pavarsia e Kosoves urime urime urime

 20. #40
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-11-2009
  Postime
  119
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  17 shkurti - dita kur ju dhurue Kosoves pamarsija

  Me 17 shkurt, dit e dill, i erdh Kosoves paketa per pamvarsin e saj.
  N kit dit Kuvendi fatlum i Kosovs edhe fatlumet kryetari i kosoves dhe kryeministrit ju qilloj fati qe kta ta nenshkrunin kit akt historik.
  Lumet kta qi ju qilloj fati me e nenshkrue.

Faqja 2 prej 8 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •