Close
Faqja 42 prej 94 FillimFillim ... 3240414243445292 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 821 deri 840 prej 1865

Tema: Albin Kurti

 1. #821
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  16-12-2009
  Postime
  2,383
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga Llapi Lexo Postimin
  ec bre mos trego prralla
  po su pergjigje pyetjes se a ma shum i solli dam apo dobi albin-Pozharevcit kosoves me ket intervist
  ahhahahah Ku po t'dhem?!

  Jo nuk i ka sjell dem aspak,fjalet qe i ka then Albini nuk ka guxuar askush ti thot pos Legjendes se gjall te shqiptaris Adem Demaci.

 2. #822
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime nė 207 postime
  ALBAN DARDANI (STOKHOLM SUEDI ): para 57 minutave

  A THUE E KA PERNIMEND KESAJ HERE FLORIN KRASNIQI !? - Lepur i ndukun me serbet e tiger ala Arkanj kunder shqiptareve! - Shkruar prej Alban Dardanit, Stokholm Rrena dhe timena A e dini sa ndihma e kontribute ka dhene Florin Krasniqi per UCK-ne dhe populline Kosoves gjate luftes !? Sic ka thene neper intervista me televizionet amerikane dhe ne videon “Brooklyn Conection” ( Lidha e Bruklinit ) ai ka dhene 30 milione dollare ndihma gjate luftes. Vec arme e pajisje te sofistikuar ushatarake ai ka kaluar nene hunden e FBI-se dhe kontrolleve te shumta ne Aeroportin JF Kenedi te Nju Jorkut 7 milione dollare, sic thote vete Florini … Cila eshte e verteta. E verteta e shkruar e dokumentuar eshte se Florin Krasniqi ka dhene nje ndihme prej $ 400 ,00, pra gjithsejt katerqind dollare amerikane per luften per liri dhe populline Kosoves gjate kesaj lufte er gazepi te papare ne historin e tij si ai I Mars- Qershorit 1999. Ky eshte kontributi i ketij mashtruesi qe e rren edhe Nastradinin. Nuk qet fjale prej goje pa rre ky patriot qe ben thirrje per gjak e vellavrsje midis shqiptareve te Kosoves. Lepuri dhe luani : trimerimi para kamerave Ky lepur ndaj serbeve qe nuk guxoi as te rroke armen per liri, as te mbronte nenat e motrat e veta ne Kosove, ky atdhetar i rrenave neper libra, filma, video qe kurre nuk di ti shkruaj vet se eshte analfabet ( a e ndigjuet si fliste ne televizor si nje katundar pa asnje klase shkolle !) por u ka paguar te tjereve 10 000 dollare per t'a bere hero ne llibrat plot rrena qe gjoja i ka shkruar vete, na hiqet si luan kunder shqiptareve. “Jam gati me dhane pasunine, jam gati me e dhane edhe jeten" deklaron lepuri ndaj serbeve Florin Krasniqi quke e hequr veten si luan gjaksor kunder vellezerve te vete shqiptare. As vete UDB-a nuk ka perdore nje gjuhe kaq gjaksore e vellevrasese ne nje mjet informimi masiv si televizori sa Florin Krasniqi. Kane vepruar, por kane ruajtur maskat, Florini del hapur. Si duket Florini ka sindromen dhe fobine e trimerimit para kameravedhe ne faqet e librave qe paguan vet e ia shkruajne te tjeret, pasi deri sot nuk kemi pa ndonje trimeri te tij ne realitet pervec rrembimit te gruas si nje miku te tij te ngushte, qe e mashtroi per here te dyte. Cka e bashkon Florinin me Sadri Krasniqin ? Kur degjova Florin Krasniqin te fliste ne televizor, kujtova se mos ishte Sadri Krasniqi i Vranocit. A e dini cka i pat deklaruar Sadri Krasniqi gazetes amerikane " The New York Times" ne kulmin e gazepit serb ne Kosove ne prill te vitit 1999? " Une serbet i kam vllazen. I due ma fort se cdo shqiptar. Te tri cikat i kam martue me serbe. Edhe treqint me i pase kisha me i martue vec me serbe.... Serbia dhe Sllobodan Milloshevici jane miqte me te mire te familjes sime dhe te mite... Zoti e ruejte Milloshevicin, mikun me te madh te shqiptareve" pat deklarue Sadri Krasniqi ne kohe lufte e gazepi kunder shqiptareve ne Kosove. Shkalla maksimale e rrenes : njeqintmije here Florin Krasniqi ia ka kalue atij sepse Florini flet ne kohe paqeje. Ne kohe lufte rrinte si lepur e rjepun e nuk pati burrni as bujari me i dhane vecse 400 dollare per luftetaret e lirise. Sot ne kohe paqeje thote i kam dhane 30 milione dollare per luften per liri dhe UCK-ne. Ish- lideret e UCK-se thone nuk ka dhene asnje ndihme per UCK-ne... Atehere lind pyetja :kujt ia paska dhane Florin Krasniqi 30 milione dollare kur nuk ia ka dhane UCK-se!? Milloshit apo Arkanjit !? Sot ne kohe paqe na hiqet si luan. Thote jam gati me dhane jeten duke luftue kunder vellezerve te tij shqiptare, qe cliruan Kosoven dhe shpallen edhe pavaresine. Thirrje e mirefillte per gjakderdhje! Klithme qyqje per vellavrasje ndershqiptare Ja ky eshte Florin Krasniqi i vertete.... Lepur i cofte kunder serbeve. Luan gjaksor kudner vellezerve te vet shqiptare! A thue kesaj here Florin Krasniqi e ka pernimend… Shume e veshtire. E di pse!? E ka shkallen e rrenes shume te larte. Ka dhene 400 dollare… Thote e i ban ne libra e filma 40 milione dollare. Pra shkalla e rrenes se tij eshte me e larte se ta bash mizen buall apo qimen tra, qe eshte vetem 10 mije here. Shkalla e rrenes se Florinit eshte 40 000 000 : 400 = 100 mije here Cka prźt Albin Kurti ? Cka pret Albin Kurti!? Cka i duhen vellavrases e mashtrues te tille si Florin Krasniqi qe do ia largojne edhe ata pak intelektuale qe mund ti bashkohen!? Si mund te mbaje berllok te tille jo vetem ne radhet, por edhe ne kryesine e "Vetvendosjes"!? Si mund te mbajne raketera, rrenca e te korruptuar te tille si Florin Krasniqi ne " Vetvendosje" qe kerkon bashkim me Shqiperine ndersa Florini kerkon larje te hesapeve e vellavrasje me vete shqiptaret e Kosoves!? As Tadici, as Koshtunica…. vetem Milloshevici dhe Stanishici i UDB-es i kane quajtur lideret politike dhe luftetaret e lirise si "bandite e banda kriminale" Si mundet nje kriminel i hetuar e nen hetim nga FBI-ja amerikane dhe EULEX-i te quaj dike tjeter, aq me teper te gjitha partite politike te themeluara, te organizuara e te votuara ne menyre demokratike nga populli i Kosoves, pa dallim emrash, si banda kriminale!? Hajduti therret: kapeni hajdutin Krimineli therret kapeni kriminelin! Hajduti therret kapeni hajdutin ! Lepuri ndaj serbeve behet luan e tiger gjaksor si Arkanji kunder vellezerve shqiptare te nje gjaku e te nje kombi! Ka vetem nje te mire te madhe ky Florin Krasniqi. Asnjehere nuk e ka pernimend as ne intervista televizive, as ne video heroike, as ne libra me perralla ruse e me salce serbe ku ben hero veteveten. Asnjehere nuk e ka pernimend... E di pse !? Pergjigjen e japin bashkevendasit e tij ne Vranoc, Peje e krejt Rrafshin e Dukagjinit... Po edhe bashkatdhetaret e tij ne Amerike : Florini nuk qet fjale prej goje pa rre! Nje rrene me shume a nje pak nuk shton kurrgja ne kandar, asht krejt nisoj... E di pse!? Se tana i ka rrena ! Rrena e jo mahi ! Mashtrime me shkalle njeqintmije here rrena! Rrenat e Florinit ia kalojne me dhjetfishin mizes buall apo qimes tra te Nastradinit. Ndaj most e merrni asnjehere seriozisht! Ndaj mos te humbasim kohe me rrenca te tille. Jane te paperballueshem per rrena. Rrenca si Florin Krasniqi e nokautojne edhe vete baben e rrenave Nastradinin! Lanet

 3. #823
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime nė 207 postime
  PDK do dal partia ma e nadhe

  PDK e SHIK-u i kan argatet e vet ne ēdo parti dhe i kryejn punet per mrekulli

  a i kini syt me pa

  ēka po mndodh me LDK me AAK tani i ka fut njerzit e vet te besueshum edhe te Vetvendosje si Rexhep Selimin e Valon Muratin etj.
  gjithashtu i ka njerzit e vet edhe te lista LDK Ibrahim Rugova, ARK, te FERI,e LDD etj.

  SHIK-u eshte shum i fuqishem mos harroni

 4. #824
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Anėtarėsuar
  30-12-2005
  Postime
  4,531
  Faleminderit
  5
  22 falenderime nė 21 postime
  Fatmir10, i sigurt jeni qka flisni, qe Rexhep Selimi e Valon Murati jane argat te Shikut dhe PDK-se, apo vetem keni deshri te thoni qka tju merr mendja.

  Nese keto fjale tuaja kane fakte, atehere sjelli ketu ne kete forum, nese jo pse lodhesh dhe hargjon kohen kot.
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 5. #825
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime nė 207 postime
  Citim Postuar mė parė nga ARIANI_TB Lexo Postimin
  Albin Kurti: Vetėvendosje nuk do tė jetė pjesė e bisedimeve Kosovė-Sėrbi

  Udhėheqėsi i lėvizjes Vetėvendosje Albin Kurti e ka cilėsuar krizėn aktuale institucionale nė Kosovė si krizė tė nxitur nga interesat e politikanėve. Nė njė intervistė pėr Zėrin e Amerikės ai shpalos pėrgatitjet pėr tė marrė pjesė nė zgjedhjet parlamentare ndėrsa ka hedhur poshtė ēdo mundėsi tė pėrfshirjes sė tij nė bisedimet e paralajmėruara me Serbinė. Nė intervistėn dhėnė korrespondentit Besim Abazi, zoti Kurti thotė se do tė angazhohet pėr ri pėrcaktimin e rolit tė Bashkimit Evropian nė Kosovė.  Zėri i Amerikės: Zoti Kurti, Kosova ndodhet nė njė gjendje krize institucionale. Si e shihni ju kėtė krizė dhe rrugėdaljen prej saj?

  Albin Kurti: Kriza institucionale ėshtė krizė e shkaktuar nga politikanėt pėr interesa tė politikanėve. Mendojmė qė kjo krizė nuk ka tė bėjė me qytetarėt dhe interesat e tyre. Qytetarėt qė prej shumė vitesh ndodhen nė krizė politike e tė sigurisė dhe po ashtu nė krizė socio ekonomike. Dyzet e pesė pėr qind e popullsisė jetojnė me mė pak se 2 dollarė, ndėrsa 18 pėr qind janė nė varfėri ekstreme dhe jetojnė me mė pak se njė dollar nė ditė, qė do tė thotė se janė tė uritur pėr ēdo ditė meqenėse nuk marrin kaloritė e mjaftueshme qė i nevojiten organizimit tė njeriut. Mbi 60 pėr qind ėshtė papunėsia dhe mendoj qė gjithė kėta njerėz kur nė ekranet televizive shohin nė vend tė njė figure prej politikani, U.D i presidentit nė vend tė presidentit tė Republikės sė Kosovės, nuk mendoj se kjo ia shton shumė krizės sė jetės sė tij tė pėrditshme. Por, mendoj qė partitė qė janė nė koalicionin qeveritar me kėto manipulime qė po i bėjnė, janė tė interesuara qė t’ia rrisin pazarin vetes sė tyre para njėri tjetrit dhe e gjithė kjo sajesė ėshtė tėrėsisht pėr interesat e krerėve tė partive qė janė nė koalicionin qeveritar dhe nuk ka tė bėjė me qytetarin e Kosovės.

  Zėri i Amerikės: Dhe kjo qė ju e quajtėt sajesė e partnerėve tė koalicionit qeverisės po e ēon pėrfundimisht vendin nė zgjedhje madje edhe tė jashtėzakonshme. Ju keni vendosur tė merrni pjesė nė kėto zgjedhje. A jeni tė pėrgatitur pėr njė gjė tė tillė?

  Albin Kurti: Ne po pėrgatitemi maksimalisht, meqenėse lėvizja Vetėvendosje, pėrveē qė ka njė ide dhe koncept tė fuqishėm, gjithnjė e mė shumė po e ka edhe njė organizim tė fuqishėm nė terren dhe jemi tė interesuar qė me kėtė organizim tė fuqishėm tė luajmė njė rol unifikues nė popullin e Kosovės dhe t’i bashkojmė tė pakėnaqurit ti vetėdijesojmė si shumicė qė janė dhe t’i prodhojmė ndryshimet tė cilat janė tė domosdoshme. Vetėm nga energjia e pakėnaqėsisė nuk vijnė ndryshimet. Kjo energji duhet tė shndėrrohet nė fuqi tė organizimit dhe besoj qė nuk do tė mungojnė as rezultatet. Bindja ime ėshtė qė politikanėt tė cilėt i kryesojnė partitė nė koalicionin qeveritar, janė politikanė qė po pėrpėliten nė njėrėn anė para zemėrimit nė rritje tė qytetarėve dhe nė anėn tjetėr para projekteve tė dėmshme qė duan t’ia imponojnė Kosovės e kėto janė negociatat e paralajmėruara me Serbinė si dhe privatizimi neo liberal i gjithēkaje qė ėshtė publike.

  Zėri i Amerikės: Zoti Kurti, kur jemi tek negociatat, ato janė paralajmėruar tė vazhdojnė nėse jo mė herėt, menjėherė pas zgjedhjeve nė Kosovė. Ēfarė prisni nga kėto bisedime dhe a do tė jeni pjesė e tyre nėse arrini tė jeni pjesė e institucioneve?

  Albin Kurti: Lėvizja Vetėvendosje jo vetėm qė nuk ėshtė pjesė e kurrfarė bisedimeve me Serbinė dhe nuk do tė jetė asnjėherė, por ajo mendon qė ėshtė absurde qė tė bisedohet pėr ēfarėdo qoftė me Serbinė, pėrderisa ajo nuk e pranon pavarėsinė e Kosovės, nuk e ndėrron kushtetutėn e saj ku shkruan se Kosova ėshtė pjesė e Serbisė, nuk na kėrkon falje pėr krimet e kryera, nuk na i dorėzon kriminelėt e luftės, nuk na i dorėzon trupat e pajetė tė tė pagjeturve tė zbuluar nė varrezat masive ose informatat pėr ta, nuk ka i kthen librat kadastral dhe fondin pensional dhe nuk na i paguan dėmet pėr shkatėrrimet e mėdha nė Kosovė e nuk i ndėrpret po ashtu edhe financimin e strukturave paralele. Prandaj, kėta po shkojnė tė negociojnė me Serbinė pėr veten tonė nė kohėn kur qėndrimi i tyre fillestar do tė jetė plani i (Martti) Ahtisaarit, me ē’rast do tė bėjnė edhe koncesione tė reja. Prandaj mendoj qė kjo elitė politike qė kemi sot thjeshtė po druhet qė t’i lėrė zgjedhjet tė jenė tė rregullta pėr vitin e ardhshėm. Dėshiron qė sa mė parė t’i bėjė ato nė mėnyrė qė tė shpėtojė votat qė mund tė shpėtojė pėr veten e saj dhe kėsisoj tė nxirret prej ndėshkimit tė qytetarėve para se tė fillojnė negociatat me Serbinė ku ata falin territor dhe para se tė fillojė privatizimi i PTK-sė, KEK-ut e Trepēės, ku ata falin pasuri tė Kosovės.

  Zėri i Amerikės: Zoti Kurti, por dialogu me Serbinė ėshtė njė detyrim tashmė shtetėror i marrė nga institucionet e Kosovės. Ju thoni se nuk do tė jeni kurrė pjesė e kėtij dialogu, por premtimet u janė dhėnė edhe faktorėve tė rėndėsishėm ndėrkombėtar qė llogariten edhe aleatė tė Kosovės. Si do tė dilni nga kjo situatė nėse ju do tė udhėhiqni institucionet e vendit? Do tė pėrballeni me gjithė botėn?

  Albin Kurti: Pėrkundrazi. Ne mendojmė qė nuk janė vetėm dy rrugė tė mundshme me faktorin ndėrkombėtar. Pra, nuk ėshtė i mundshėm vetėm serviliteti ose armiqėsia. Ne jemi pėr njė qasje krejt tjetėr tė bashkėpunimit mė faktorin ndėrkombėtar e ky ėshtė partneriteti. Politikanėt tanė pėr shkak tė korrupsionit tė tyre enorm dhe pėr shkak tė shantazheve qė i kanė pėr kėtė korrupsion, nuk kanė mundėsi tjetėr pėrveēse servilitetit. Mendojmė qė njė elitė e re politike, e cila ėshtė e domosdoshme qė tė ndryshojė gjendja, do tė ishte ajo e cila do tė bėnte marrėdhėnie partneriteti me ndėrkombėtarėt dhe nuk do tė kishim nevojė qė mė me Serbinė tė negociojmė pėr veten tonė. Faktorėve ndėrkombėtar politikanėt e Kosovės kurrė nuk ua kanė shpjeguar siē duhet pse ne nuk duhet tė bisedojmė me Serbinė pėr Kosovėn dhe nuk e kanė shpjeguar se si Serbia jo vetėm qė e ka tė kaluarėn kriminale nė Kosovė, por i ka edhe projektet pėr Kosovėn, kriminale.

  Zėri i Amerikės: Dhe ju mendoni se ju jeni ndryshimi i kėsaj situate dhe kėsaj qasjeje qė kanė institucionet e Kosovės?

  Albin Kurti: Ne mendojmė se gjendjen nė Kosovė do ta ndryshojė populli i Kosovės, qytetarėt e Kosovės. Dhe pėr dallim nga partitė politike qė kanė luajtur njė rol pėrēarės pėr pushtetin e tyre, ne dėshirojmė qė tė luajmė njė rol unifikues pėr shtetin e Kosovės. Ka ardhur koha qė zhgėnjimi qytetar tė mos lejojmė qė tė degjenerojė nė dėshpėrim tė pėrgjithshėm ku krijohen vetėm dy mundėsi: ose tė marrėsh valixhet e tė lėshosh kėtė vend, ose t’i nėnshtrohesh regjimit nė fuqi i cili e trashė pushtetin nė llogari tė zvogėlimit tė shtetit. Por, mendojmė qė ky zhgėnjim duhet tė shndėrrohet nė njė shpresė tė re dhe pėr kėtė po pėrpiqemi maksimalisht.

  Zėri i Amerikės: Pėr tė bėrė kėto ndryshime duhet tė hyni nė zgjedhje pėr ēfarė ju tashmė keni vendosur. A ka hapėsirė tė mjaftueshme pėr zgjedhje tė lira e tė mira nė Kosovė, me infrastrukturėn aktuale ligjore?

  Albin Kurti: Sigurisht qė nė Kosovė, partitė tė cilat nuk kanė lejuar qė zgjedhjet edhe nė tė kaluarėn tė jenė tė lira e demokratike, nuk mund tė llogarisim qė kėto parti do tė ndryshojnė kėsaj radhe. Ne besojmė qė ndryshimi nė Kosovė vjen prej atyre qė kanė interes pėr ndryshim. E kėta janė popullsia e Kosovės, shumica dėrmuese e tė cilės janė ose tė varfėr ose tė papunė, e zakonisht, tė dyja kėto. Ndėrkaq, ata qė nuk kanė interes pėr ndryshime sepse janė pasuruar nė mėnyrė enorme nė Kosovėn e varfėr, prej tyre nuk mund tė presim as drejtėsi, as mėshirė, pra, as zgjedhje tė lira e demokratike. Por, ne duhet tė ballafaqohemi, e ballafaqimi nėnkupton punėn nė terren pėrmes krijimit tė strukturave tė forta organizative dhe pėrmes mobilizimi, organizimit tė tė pakėnaqurve, qė dėshirėn e tyre pėr ndryshime nė ditėn e zgjedhjeve ta shndėrrojnė edhe nė vullnet pėr ndryshime.

  Zėri i Amerikės: A do tė ketė mundėsi Albin Kurti qė tė kandidohet nė kėto zgjedhje duke pasur parasysh telashet e tij me drejtėsinė nė Kosovė?

  Albin Kurti: Unė besoj qė kam tė drejtė tė kandidohem dhe do tė kandidohem. Sigurisht qė regjimi jo vetėm mua, por edhe tė tjerėve por edhe lėvizjes nė pėrgjithėsi do tė mund tė pėrpiqet qė tė bėjė pengesa e vėshtirėsi tė ndryshme. Por, ėshtė e qartė se ata kanė vėshtirėsi edhe brenda vetes qė tė na vendosin edhe neve pengesa, sepse ka kundėrthėnie midis ligjeve tė ndryshme, kodit penal, kushtetutės e kėshtu me radhė. Por, besoj qė nė kohėn e duhur, lėvizja Vetėvendosje do tė prezantojė listėn e kandidatėve tė saj dhe aty do tė jenė aktivistė tė Vetėvendosjes, por edhe shumė personalitete tė tjera qė na janė bashkuar nė ndėrkohė e do tė na bashkohen nė vijim.

  Zėri i Amerikės: Kur folėm me herėt pėr marrėdhėniet me bashkėsinė ndėrkombėtare, thatė se do tė angazhoheni pėr partneritet. A nėnkupton ky partneritet edhe praninė aktuale civile ndėrkombėtare nė Kosovė, kam parasysh edhe EULEX-in me tė cilin ju keni njė histori pėrplasjesh?

  Albin Kurti: Ne nė politiken e jashtme tė Kosovės, mendojmė qė tė mos i trajtojmė njėsoj organizmat ndėrkombėtar dhe shtetet qė na kanė pranuar me ata qė nuk na kanė pranuar. Ne jemi tė interesuar qė tė vendosim marrėdhėnie shumė tė mira me ata qė e njohin pavarėsinė e Kosovės pėr dallim prej atyre shteteve qė nuk e njohin pavarėsinė e Kosovės. Ne mendojmė se nė Kosovė ka nevojė tė ri definohet prezenca e Bashkimit Evropian dhe ne jemi pėr njė prezencė qė na kėshillon, na ndihmon nė fushėn e ekonomisė, arsimit, shėndetėsisė. Por, mendojmė qė nuk ka vend njė prezencė e tipit tė EULEX-it e cila sundon ne Kosovė pėrmes njerėzve qė kanė imunitet prej ligjit dhe kanė fuqi ekzekutive mbi institucionet tona, ndonėse nuk i ka zgjedhur askush. Ne dėshirojmė qė Kosova tė jetė njė shtet normal qė krahasohet me shtetet perėndimore, demokratike me sovranitet, pra me shtetet normale, e jo tė jemi njė shtet qė krahasohemi me vatrat tjera tė krizės, sikurse Afganistani, Iraku apo madje edhe Bosnja.

  Zėri i Amerikės: Nėse vini nė pushtet, a do tė kėrkoni largimin e EULEX-it?

  Albin Kurti: Ne do tė kėrkojmė ri definimin e prezencės ndėrkombėtare dhe do tė bisedojmė me Brukselin qė Kosova nė njėrėn anė ta ketė tė drejtėn pėr t’u integruar nė BE dhe nė anėn tjetėr BE-ja tė na ndihmojė qė tė zhvillohemi si Kosovė e jo vetėm tė na shoh si mjet pėr sigurinė e stabilitetin rajonal.


  http://www.voanews.com/albanian/news...106401379.html


  Klinton: SHBA mbėshtet dialogun Kosovė-Serbi


  Washington, 18 nėntor - Sekretarja Amerikane e Shtetit, Hillary Clinton ka theksuar se SHBA me aleatėt janė zotuar t’u ndihmojnė vendeve tė Ballkanit tė arrijnė integrimin e plotė nė komunitetin Euro-atlantik, njofton korrespondenti i RTK-sė nga Washingtoni.
  Klinton theksoi se Washingtoni mbėshtet njė dialog tė drejtpėrdrejt midis Kosovės dhe Serbisė. Zonja Clinton i bėri kėto komente pas takimit nė Washington me ministrin e Jashtėm tė Britanisė sė Madhe, William Hague. Rėndėsinė e integrimeve tė vendeve ballkanike Zonja Clinton e ka pėrmendur edhe pas takimit me aleatin tjetėr, ministrin e Jashtėm austriak, Michael Spindelegger me ē’rast ka falėnderuar Austrinė pėr kontributin nė misionet paqėsore, e sidomos angazhimin e saj nė Kosovė.
  “Ne biseduam pėr angazhimet e mėtejme nė Ballkan. Ne do t’i informojmė Shtetet e Bashkuara pėr tė gjitha zhvillimet nė Kosovė dhe nė Bosnjė e Hercegovinė”, tha ministri austriak Spindelegger.
  Zonja Clinton e vlerėsoi tė rėndėsishėm rolin e Austrisė nė rajon ndėrsa nėnvizoi domosdoshmėrinė e tė qenit tė kujdeshėm nė ndihmėn dhe ndėrmjetėsimin qė do ta udhėheq Bashkimi Evropian nė bisedimet midis Kosovės dhe Serbisė, duke thėnė se njė rol tė rėndėsishėm do tė ketė edhe Austria.
  Nė takimet nė Washington tė Sekretares Clinton me homologėt evropianė u bisedua pėr shumė vatra tė krizės nė botė nė vigjilie tė Samitit tė NATO-sė qė do tė mbahet tė premten dhe tė shtunėn nė Lisbonė tė Portugalisė.

 6. #826
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Anėtarėsuar
  30-12-2005
  Postime
  4,531
  Faleminderit
  5
  22 falenderime nė 21 postime
  Citim Postuar mė parė nga Llapi Lexo Postimin


  Klinton: SHBA mbėshtet dialogun Kosovė-Serbi


  Washington, 18 nėntor - Sekretarja Amerikane e Shtetit, Hillary Clinton ka theksuar se SHBA me aleatėt janė zotuar t’u ndihmojnė vendeve tė Ballkanit tė arrijnė integrimin e plotė nė komunitetin Euro-atlantik, njofton korrespondenti i RTK-sė nga Washingtoni.
  Klinton theksoi se Washingtoni mbėshtet njė dialog tė drejtpėrdrejt midis Kosovės dhe Serbisė. Zonja Clinton i bėri kėto komente pas takimit nė Washington me ministrin e Jashtėm tė Britanisė sė Madhe, William Hague. Rėndėsinė e integrimeve tė vendeve ballkanike Zonja Clinton e ka pėrmendur edhe pas takimit me aleatin tjetėr, ministrin e Jashtėm austriak, Michael Spindelegger me ē’rast ka falėnderuar Austrinė pėr kontributin nė misionet paqėsore, e sidomos angazhimin e saj nė Kosovė.
  “Ne biseduam pėr angazhimet e mėtejme nė Ballkan. Ne do t’i informojmė Shtetet e Bashkuara pėr tė gjitha zhvillimet nė Kosovė dhe nė Bosnjė e Hercegovinė”, tha ministri austriak Spindelegger.
  Zonja Clinton e vlerėsoi tė rėndėsishėm rolin e Austrisė nė rajon ndėrsa nėnvizoi domosdoshmėrinė e tė qenit tė kujdeshėm nė ndihmėn dhe ndėrmjetėsimin qė do ta udhėheq Bashkimi Evropian nė bisedimet midis Kosovės dhe Serbisė, duke thėnė se njė rol tė rėndėsishėm do tė ketė edhe Austria.
  Nė takimet nė Washington tė Sekretares Clinton me homologėt evropianė u bisedua pėr shumė vatra tė krizės nė botė nė vigjilie tė Samitit tė NATO-sė qė do tė mbahet tė premten dhe tė shtunėn nė Lisbonė tė Portugalisė.

  Buzek: Dialogu me Kosovėn, vendimtar pėr Serbinė drejt BE-sė
  Publikuar: Sot, mė 18 nėntor 2010

  Beograd, 18 nėntor - Kryetari i Parlamentit Evropian, Jerzy Buzek, ka deklaruar se "dialogu konstruktiv me Kosovėn" do tė jetė "faktor vendimtar" pėr Serbinė nė rrugėn e saj drejt BE-sė.
  Buzek nė njė intervistė pėr tė pėrditshmen "Veēernje novosti", tė cilėn e transmeton QIK-u, ka vlerėsuar se bashkėpunimi rajonal si dhe marrėdhėniet e mira fqinjėsore janė pjesė pėrbėrėse tė procesit integrues. Nė kėtė kontekst Buzek tha se pėrshėndet bashkėpunimin konstruktiv tė Serbisė me BE-nė nė hartimin e rezolutės sė miratuar kohė mė parė pėr Kosovėn. Kryetari i Parlamentit Evropian Jerzy Buzek gjithashtu tha se shpreson qė pėrkundėr zgjedhjeve tė paralajmėruara nė Kosovė, zyrtarėt e Serbisė dhe tė Kosovės do tė jenė nė gjendje tė nisin negociata teknike pėr tė ardhmen me "synimin qė tė gjejnė zgjidhje praktike pėr bashkėpunim rajonal dhe lokal", gjė qė sipas tij, ka rėndėsi thelbėsore pėr mirėqenien e qytetarėve dhe rajonit.
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 7. #827
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Anėtarėsuar
  30-12-2005
  Postime
  4,531
  Faleminderit
  5
  22 falenderime nė 21 postime
  Citim Postuar mė parė nga Llapi Lexo Postimin


  Klinton: SHBA mbėshtet dialogun Kosovė-Serbi


  Washington, 18 nėntor - Sekretarja Amerikane e Shtetit, Hillary Clinton ka theksuar se SHBA me aleatėt janė zotuar t’u ndihmojnė vendeve tė Ballkanit tė arrijnė integrimin e plotė nė komunitetin Euro-atlantik, njofton korrespondenti i RTK-sė nga Washingtoni.
  Klinton theksoi se Washingtoni mbėshtet njė dialog tė drejtpėrdrejt midis Kosovės dhe Serbisė. Zonja Clinton i bėri kėto komente pas takimit nė Washington me ministrin e Jashtėm tė Britanisė sė Madhe, William Hague. Rėndėsinė e integrimeve tė vendeve ballkanike Zonja Clinton e ka pėrmendur edhe pas takimit me aleatin tjetėr, ministrin e Jashtėm austriak, Michael Spindelegger me ē’rast ka falėnderuar Austrinė pėr kontributin nė misionet paqėsore, e sidomos angazhimin e saj nė Kosovė.
  “Ne biseduam pėr angazhimet e mėtejme nė Ballkan. Ne do t’i informojmė Shtetet e Bashkuara pėr tė gjitha zhvillimet nė Kosovė dhe nė Bosnjė e Hercegovinė”, tha ministri austriak Spindelegger.
  Zonja Clinton e vlerėsoi tė rėndėsishėm rolin e Austrisė nė rajon ndėrsa nėnvizoi domosdoshmėrinė e tė qenit tė kujdeshėm nė ndihmėn dhe ndėrmjetėsimin qė do ta udhėheq Bashkimi Evropian nė bisedimet midis Kosovės dhe Serbisė, duke thėnė se njė rol tė rėndėsishėm do tė ketė edhe Austria.
  Nė takimet nė Washington tė Sekretares Clinton me homologėt evropianė u bisedua pėr shumė vatra tė krizės nė botė nė vigjilie tė Samitit tė NATO-sė qė do tė mbahet tė premten dhe tė shtunėn nė Lisbonė tė Portugalisė.
  Do e pyesja zonjen Clinton dhe Llapin, cfare do perfitoje Kosova dhe Populli shumice Shqiptar i Kosoves ne keto bisedime te mundshme me Serbine, kur boterisht dihet se Serbia ka nen kontroll te tyre mbi 15 % te Kosoves, kur Serbia ende nuk ka kerkuar fajle publike per te gjitha ato deme e shkatrime qe i ka shkatuar Kosoves dhe Shqiptareve jo vetem gjate luftes se fundit, sepse e gjithe bota demokratike kane pare se cfare beri Shteti i Serbise, por per gjate gjithe shekullit te kaluar, kur Serbia ende nuk i ka kthyer kufomat e viktimave ne Kosoves, kur Serbia ende nuk e pranon Kosoven si shtet te pavaruar dhe sovran por ende synon te na shkepus teritor. Pra si eshte e mundshme zonja Clinton ti perkrahni keto biseda para se Serbia ti bene e para ato gjera qe lartepermenda.

  Ju zonja Clinton shume e dini se ne biseda te mirfillta shkohet kur dyjat shtete jane te barabarta ne cdo aspekt e jo ne kete rast kur Kosova si shtet me pavarsi te cunguar dhe e cila nuk kontrollon thuajse gati mbi 15 % te teritorit te saj.

  Nese me te vertete do na ndihmoni, atehere se pari duhet beni presion mbi Shtetin Barbare Serb ta njohe Kosoven si shtet te pavarur dhe sovran pa asnje kusht, te beni presion qe shteti barbar serb te kerkoj falje publike per te gjitha krimet qe kane bere ne Kosove ndaj popullates Shqiptare dhe te na kthej te pagjeturit.
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 8. #828
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  Fatmir dhjeta po thote:

  ---


  PDK do dal partia ma e nadhe

  PDK e SHIK-u i kan argatet e vet ne ēdo parti dhe i kryejn punet per mrekulli

  a i kini syt me pa

  ēka po mndodh me LDK me AAK tani i ka fut njerzit e vet te besueshum edhe te Vetvendosje si Rexhep Selimin e Valon Muratin etj.
  gjithashtu i ka njerzit e vet edhe te lista LDK Ibrahim Rugova, ARK, te FERI,e LDD etj.

  SHIK-u eshte shum i fuqishem mos harroni.

  ---


  valla fatmir dhjeta mir ka fol..


  boll mir po i dijshe punet o fatmir dhjeta..

  qashtu asht si po thue ti..

  topi nuk e luan..  po nji pytje e kam vec per ty..
  a te pelqen keshtu me qen kosova?

 9. #829
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Anėtarėsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Krijimi i miteve te paqėna tek shqiptaret si duket ėshtė bėrė rutinė.
  Te vuash personalisht nga regjimi nuk eshte njejte si te jesh vizionar per popullin tend.Albini ne kohen kur ishte i zene peng dhe i derguar ne burgun e Pozharevcit nuk perfaqesonte aske,ishte si te gjithe te burgosurit tjere qe perfaqesonte vetem veten e tij si i burgosur ne mesin e mijera shqiptareve tjere te burgosur.
  Kur flisni per Albin Kurtin dhe deshironi ta beni te madh,ta beni kult,atehere beni mire nese perdorni argumente tjera,p.sh.argumentete se per momentin eshte kritikues i te keqijave qe po ndodhin ne Kosove.Mos merrni kesi shembujsh si p.sh.ne burgun e Pozharevcit kur ka qene.Nuk jam kunder tij dhe poashtu nuk ka qene e lehte te gjindesh ne burgjet serbe,mirepo ky nuk eshte i vetmi qe ka pasur "fatin"te gjindet aty.
  Prej te gjitha te keqijave te mundshme te asaj kohe,ka qen "fat" ne fatkeqesi nese je evidentuar ne nje burg serb si i burgosur,sepse kur je evidentuar si i burgosur me procedura,ka qene me e veshtire te te vrasin serbet.
  "Fatin" e Albinit per te qene ne burgun e Pozharevcit nuk e paten te gjithe fatkeqesisht.Ne vend te burgut moren plumbat dhe granatat ne trup.Perdorni argumente tjera me bindese,sepse burgjet serbe per shqiptaret kane egzistuar edhe para Albinit.Jane dergjur dhe kane vdekur shume shqiptare edhe para tij qe sot as nuk i permend kush. 10. #830
  Pasioni pėr shkencėn Maska e KILI MERTURI
  Anėtarėsuar
  23-01-2008
  Vendndodhja
  evropė
  Postime
  1,848
  Faleminderit
  8
  14 falenderime nė 10 postime
  ALBINI DHE "VETVENDOSJE!" JAN SHPIRTI I SHQIPTARIS NĖ KOSOVĖ!

  Antishqiptarėt nuk kan vend nė Kosovė!


  Kili
  SHQIPĖRIA ETNIKE ĖSHTĖ GJAKU IM QĖ NUK FALET!
  BAC, U KRYMB!
  EH MORE BAC, TĢSH GJALLĖ KISHIM ME THON KTA enveristat , PSE NUK JE VRA!


  Pėr mbeturinat antishqiptare , vetėm shqiptarėt e vdekur kan vlerė!
  Nė dreq tė mallkuar tė gjithė antishqiptarėt dhe tradhtarėt e kombit!

 11. #831
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-11-2010
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga fattlumi Lexo Postimin
  Krijimi i miteve te paqėna tek shqiptaret si duket ėshtė bėrė rutinė.
  Te vuash personalisht nga regjimi nuk eshte njejte si te jesh vizionar per popullin tend.Albini ne kohen kur ishte i zene peng dhe i derguar ne burgun e Pozharevcit nuk perfaqesonte aske,ishte si te gjithe te burgosurit tjere qe perfaqesonte vetem veten e tij si i burgosur ne mesin e mijera shqiptareve tjere te burgosur.
  Kur flisni per Albin Kurtin dhe deshironi ta beni te madh,ta beni kult,atehere beni mire nese perdorni argumente tjera,p.sh.argumentete se per momentin eshte kritikues i te keqijave qe po ndodhin ne Kosove.Mos merrni kesi shembujsh si p.sh.ne burgun e Pozharevcit kur ka qene.Nuk jam kunder tij dhe poashtu nuk ka qene e lehte te gjindesh ne burgjet serbe,mirepo ky nuk eshte i vetmi qe ka pasur "fatin"te gjindet aty.
  Prej te gjitha te keqijave te mundshme te asaj kohe,ka qen "fat" ne fatkeqesi nese je evidentuar ne nje burg serb si i burgosur,sepse kur je evidentuar si i burgosur me procedura,ka qene me e veshtire te te vrasin serbet.
  "Fatin" e Albinit per te qene ne burgun e Pozharevcit nuk e paten te gjithe fatkeqesisht.Ne vend te burgut moren plumbat dhe granatat ne trup.Perdorni argumente tjera me bindese,sepse burgjet serbe per shqiptaret kane egzistuar edhe para Albinit.Jane dergjur dhe kane vdekur shume shqiptare edhe para tij qe sot as nuk i permend kush.


  Nese Albini ka qene ne burg te serbise cfare e bene ate me fat nuk e kuptoj. Nese ai paska fat cfare kemi ne te cilet nuk ishim ne burg?
  Dhe cfare te keqe u ka bere Albini dikujt pse ka qene ne burg. Ai nuk ka pasur kurrfare ndikimi ne fatin e te tjereve. Te pakten ai u solidarizua me ta dhe tani ua di se cfare kane perjetuar deri sa ishin aty. Albin Kurti eshte nje shqiptar i paster.

 12. #832
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-04-2006
  Postime
  573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  valla qyshe don le te jet Albin Kurti ne dashe me fate e ne dashe pa fate, ne burge e pa bureg, i famshem e i pa famshem, i paster apo i ndyare, une them se nuk me fjalimet e tina neper "vetvendosje" dhe me njerzit qe udheheq kete parti, nuk ka kapacitet qe ta udheheq kosoven!

 13. #833
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Anėtarėsuar
  30-12-2005
  Postime
  4,531
  Faleminderit
  5
  22 falenderime nė 21 postime
  Lėvizja VETĖVENDOSJE! zgjerohet nė Prishtinė

  Prishtinė, 15 nėntor 2010 – Nė kuadėr tė organizimit dhe shtrirjes sė rrjetit tė saj, Lėvizja VETĖVENDOSJE! ditėve tė fundit ka formuar disa Kėshilla pėr Zhvillimin e Pikave nėpėr lagjet e Prishtinės. Duke pasur parasysh qė programi i Lėvizjes VETĖVENDOSJE! mund tė realizohet vetėm nė bashkėpunim tė ngushtė me qytetarėt e Kosovės, zgjerimi i rrjetit nėpėr lagjet e qyteteve dhe nėpėr fshatrat e Kosovės pėrbėn pjesėn mė tė rėndėsishme tė aktivitetit tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė terren. Fundjavėn e kaluar VETĖVENDOSJE! ka mbajtur 32 tubime publike me qytetarėt anembanė Kosovės, prej tė cilėve katėr nė kryeqytet.

  Tė shtunėn u mbajt tubimi nė shkollėn fillore “Asim Vokshi” nė lagjen Kodra e Trimave. Nė kėtė tubim ishin tė pranishėm, pėrveē anėtarėve nga Kėshilli pėr Zhvillimin e Qendrės sė Prishtinės, edhe Albin Kurti si dhe kandidati i VETĖVENDOSJE!-s pėr deputet Nazmi Mikullovci. Albin Kurti e hapi tubimin duke u duartrokitur fuqishėm nga qytetarėt kur kujtoi kohėn e demonstratave studentore tė vitit 1997 “Kur e mbajtėm demonstratėn e 1 tetorit nė vitin 1997, pasi na burgosėn, policia serbe na tha se i kishin shperndarė demonstruesit nė Velani, por se demonstrata kishte vazhduar nė Kodrėn e Trimave” tha Kurti. Mė pas, Albin Kurti, shpalosi programin e VETĖVENDOSJE!-s ku u ndal nė pika tė veēanta si, sovraniteti, zhvillimi ekonomik dhe drejtėsia. Albin Kurti ndėr tė tjera theksoi se vitet 2010 dhe 2011 do tė jenė vite tė ndryshimeve tė mėdha. Mė pas, Nazmi Mikullovci prezantoi mė detajisht programin ekonomik tė VETĖVENDOSJE!-s. Prezantimet u pasuan nga njė debat i gjatė me qytetarėt e pranishėm tė cilėt shfaqen brengėn pėr hallet e tyre, mirėpo edhe shprehen interesimin pėr t’iu bashkuar VETĖVENSOSJE!-s, duke u anėtarėsuar e organizuar nė Kėshillin pėr Zhvillimin e Pikės pėr lagjen Kodra e Trimave.

  Njė tubim tjetėr u mbajt tė shtunėn edhe nė shkollėn fillore “ 7 Marsi” nė lagjen Kalabria. Para qytetarėve tė pranishėm ishin Albin Kurti dhe kandidatja pėr deputete e Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, Alma Lama. Pas shpalosjes sė programit tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! dhe bashkėbisedimit me qytetarėt rreth mėnyrės sė organizimit tė tyre nė Lėvizjen VETĖVENDOSJE!, pėr ta realizuar kėtė program, qytetarėt u anėtarėsuan nė Lėvizje dhe formuan Kėshillin pėr Zhvillimin e Pikės nė Kalabri.

  Takimi tjetėr me qytetarė u mbajt tė dielėn nė lagjen Arbėria. Ky tubim u hap nga kandidati i Lėvizjes VETĖVENDOSJE! pėr deputet Berat Lahu dhe mė pas para qytetarėve folėn edhe aktivistėt nga Udhėheqja Qendrore, Albin Kurti e Xhelal Sveēla. Aktivisti Xhelal Sveēla u pėrqendrua nė punėn qė po bėnė Lėvizja VETĖVENDOSJE! rreth pėrgatitjes pėr tė formuar Shtabin e saj zgjedhor. Qytetarėt gjatė debatit shprehėn pėrkrahjen e tyre pėr Lėvizjen si dhe u interesuan pėr organizimin e tyre nė tė. Shumė prej tyre u anėtarėsuan nė Lėvizje pėr tė zgjedhur mė pas edhe Kėshillin pėr Zhvillimin e Pikės nė Arbėri.

  Tubimi i fundit nė Prishtinė gjatė fundjavės u mbajt nė shkollėn “Mitrush Kuteli” tė lagjes Matiqan nė Prishtinė. Para qindra qytetarėve folėn Albin Kurti dhe Alma Lama. Alma Lama foli pėr Lėvizjen VETĖVENDOSJE! dhe rolin e saj nė Kosovė. Ajo tha se shpėtimi i Kosovės ėshtė bashkimi i qytetarėve nė Lėvizjen VETĖVENDOSJE!. Mė pas fjalėn e mori Albin Kurti i cili tė pranishmėve ua prezantoi programin e Lėvizjes. Ndėr tė tjera ai tha se “dėshtimi i politikės nė Kosovė janė politikanėt e saj”dhe se “politikanėt e korruptuar nuk mund tė mbrojnė interesat e qytetarėve”. Kurti foli edhe rreth organizimit tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, duke potencuar se brenda ditės nė mbarė Kosovėn po mbahen deri nė njėzet tubime. Ai tha se “synim i Lėvizjes VETĖVENDOSJE! ėshtė qė deri me 12 dhjetor tė mbahen 600 tubime me qytetarė”. Edhe nė kėtė tubim qytetarėt shprehen komentet dhe parashtruan pyetje tė shumta pėr aktivistėt e pranishėm. Ndėrkohė qė thirrja e aktivistėve pėr organizimin e qytetarėve nėpėrmjet anėtarėsimit nė Lėvizjen VETĖVENDOSJE! u pėrcoll me duartrokitje tė fuqishme nga tė pranishmit. Nė pėrfundim tė tubimit u anėtarėsuan qindra qytetarė si dhe u formua Kėshilli pėr zhvillimin e Pikės nė Matiqan. /KI/
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 14. #834
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Anėtarėsuar
  30-12-2005
  Postime
  4,531
  Faleminderit
  5
  22 falenderime nė 21 postime
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 15. #835
  Mire ėshte puna mire Maska e PLAKU
  Anėtarėsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,463
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Albin Kurti synon bashkimin e kombit, referendumi fshin kufijtė
  Publikuar: Sot, mė 19 nėntor 2010  http://www.koha.net/repository/images/19albini14.jpg

  Prishtinė, 19 nėntor – Lideri i Lėvizjes Vetėvendosje, Albi Kurti, nė njė bisedė me KTV-nė, nė emisionin e popullarizuar “Rubikon” tė Adriatik Kelmendit, ka ripėrsėritur se kjo Lėvizje ka synim nė programin e saj bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė. Por ka mohuar tė ketė deklaruar se angazhohet pėr bashkimin e tė gjitha trojeve shqiptare, duke shtuar se Lėvizja angazhohet pėr bashkimin e kombit shqiptar. Ndėrkaq rreth burimeve financiare tė Vetvendosjes Kurti pranon se Florin Krasniqi do ta ndihmojė fushatėn zgjedhore, ndėrsa anėtarėsia ėshtė duke e ndihmuar shtrirjen e kėsaj lėvizjeje nėpėr Kosovė. Ai ka folur edhe pėr aktin e “shitjes sė banesės sė tij” duke mos e konsideruar kėtė si njė sakrificė.
  Lėvizja Vetėvendosje ėshtė e gatshme dhe e hapur tė takohet me cilindo pėrfaqėsues ndėrkombėtarė nė Kosovė, ka thėnė lideri i Vetėvendosjes Albin Kurti pas deklaratės sė ambasadorit amerikan Christopher Dell se nuk do ta vizitojė kėtė lėvizje.
  Vetėvendosja nuk ėshtė kundėr ndėrkombėtarėve, ka theksuar Kurti, por kėrkojmė tė jemi partnerė. Ndėrkaq ka shtuar se dallimi ndėrmjet tij dhe politikanėve tė tjerė ėshtė se ai nuk ėshtė servil ndaj tyre.
  Musafiri i radhės nė Rubikon nga Adriatik Kelmendi, ka komentuar njė sėrė ēėshtjesh aktuale qė nga institucionalizimi i Vetėvendosjes, shitja e banesės pėr ta mbėshtetur lėvizjen si dhe ka folur rreth preferencave pėr lidhje koalicioni, duke i pėrjashtuar kėshtu tė gjitha subjektet politike qė kanė marrė pjesė nė qeverisjen e vendit qė nga paslufta.
  I rebeluari qė nuk pranonte tė futej nė mekanizmin politik tė pasluftės, tashmė thotė ndryshe. “Mos hyrja nė sistem po e linte jashtė Vetėvendosjen” arsyeton ai. Porse shton se nuk do tė heqė dorė nga praktikat e deritanishme unike tė Vetėvendosjes edhe pse “lėvizja e tij” tash e tutje do tė figurojė nė tė njėjtėn listė me partitė e tjera nė vend.
  “Ne jemi tė ndershėm”, thotė Kurti, duke shtuar se ideali dhe interesi i pėrgjithshėm e ndėrlidhin Vetėvendosjen me politikėn.
  Kurse rreth burimeve financiare tė Vetvendosjes Kurti pranon se Florin Krasniqi do ta ndihmojė fushatėn zgjedhore, ndėrsa anėtarėsia ėshtė duke e ndihmuar shtrirjen e kėsaj lėvizjeje nėpėr Kosovė, pėrfshirė kėtu dhe aktin e “shitjes sė banesės sė tij”, duke mos e konsideruar kėtė si njė sakrificė.
  Lėvizja Vetėvendosje ėshtė njė ide pėrmes sė cilės do tė funksionojė e tėra, madje dhe pėr dy figurat e reja; Florin Krasniqin dhe Rexhep Selimin, tė cilėt me tė aderuar nė Vetėvendosje kanė pranuar sistemin dhe programin e kėsaj lėvizjeje, ka thėnė Kurti.
  Se sa kanė ndryshuar pikėpamjet e tij tashmė, pasi ka hyrė edhe zyrtarisht nė politikė, Albin Kurti ndryshe nga partitė ithtare tė Shqipėrisė sė Madhe, thotė se “ne nuk kemi thėnė asnjėherė se angazhohemi pėr bashkimin e trojeve shqiptare. Lėvizja Vetėvendosje angazhohet pėr bashkimin e kombit shqiptar”, duke i parė rrugėt e bashkėpunimit ekonomik e kulturor si hapa drejtė referendumit pėr shkrirjen e kufijve. “Lėvizja vetėvendosje e vė theksin tek e drejta e shtetit tė Kosovės pėr t’u bashkuar me Shqipėrinė. Mė pas le tė vendosin populli nė Shqipėri dhe nė Kosovė” ka thėnė Kurti.
  Ai ka folur edhe pėr dy pikat kufitare nė veri dhe strukturat paralele, duke premtuar se si kryeministėr brenda njė viti do ta shtrinte autoritetin e shtetit tė Kosovės nė atė pjesė.
  Kurti ka kritikuar edhe sistemin e pagave nė vend dhe gjendjen sociale, duke pėrmendur bujqėsinė si prioriteti i programit tė Vetėvendosjes dhe duke mohuar ndonjė lidhje ndėrmjet programit tė tij dhe atij komunist.
  Pa Kosovė e Ēamėri nuk ka Shqipėri

 16. #836
  i/e regjistruar Maska e SKIFTERI&12.05
  Anėtarėsuar
  04-11-2007
  Postime
  424
  Faleminderit
  9
  8 falenderime nė 8 postime
  Citim Postuar mė parė nga fatmir10 Lexo Postimin
  PDK do dal partia ma e nadhe

  PDK e SHIK-u i kan argatet e vet ne ēdo parti dhe i kryejn punet per mrekulli

  a i kini syt me pa

  ēka po mndodh me LDK me AAK tani i ka fut njerzit e vet te besueshum edhe te Vetvendosje si Rexhep Selimin e Valon Muratin etj.
  gjithashtu i ka njerzit e vet edhe te lista LDK Ibrahim Rugova, ARK, te FERI,e LDD etj.

  SHIK-u eshte shum i fuqishem mos harroni
  he bre shoki sedi aja paske frigen pdk e shikut aje vet mrena aty nese je mbrenda dile se do digjesh mos kofsh mbrenda ateher moski frike se ikem djemt ne amerike e besa tashe dhe kan ardhe kembekryqe per ate vende qe kane punu jashte tashe do e ndertojne mbrenda.

 17. #837
  i/e regjistruar Maska e SKIFTERI&12.05
  Anėtarėsuar
  04-11-2007
  Postime
  424
  Faleminderit
  9
  8 falenderime nė 8 postime
  Citim Postuar mė parė nga dardaniAU Lexo Postimin
  valla qyshe don le te jet Albin Kurti ne dashe me fate e ne dashe pa fate, ne burge e pa bureg, i famshem e i pa famshem, i paster apo i ndyare, une them se nuk me fjalimet e tina neper "vetvendosje" dhe me njerzit qe udheheq kete parti, nuk ka kapacitet qe ta udheheq kosoven!
  jo zotri perkta partiashate me doktorratura qe ndrrojne partit si kostumet ska nevoje albin kurti shiqoje me kujdese shumicen e ktyre njerzve ne per parti te mdha qe jan per momentin interesohu pake per intervistat e tyre te para disa vitesh dhe vjen ne konkluzionin se kta se kan problem rrenn mashtrimin e popullit
  kta kan problem veten e tyre se ku dojen sode e neser.
  kosoves i duhen njerze te paster jo sahan lepirsa.

 18. #838
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Anėtarėsuar
  30-12-2005
  Postime
  4,531
  Faleminderit
  5
  22 falenderime nė 21 postime
  Mund the thuhet e te shkruhet cfardo per Albin Kurtin, por nje gje eshte shume reale dhe e drejte qe Albin Kurti nuk eshte servil dhe nuk i nenshtrohet askujt, e fakt i gjalle eshte videoja kur Albini ishte i burgosur politik nga ana e Srbise ne burgun e pozharevcit.

  Ky gjesti i fundit i Dellit per ta diskriminuar Albin Kurtin dhe Levizjen qe ai e drejton eshte vetem nje loje politike e Thacit & CO, sepse i vetmi konkurrent i tij ne keto zgjedhje eshte Albini dhe Vetevendosja.

  Se pari ambasadori Dell eshte ne Kosove vetem si ambasador dhe nuk eshte ne detyren e tij te perkarh ate apo ket parti, apo te aludoj per ate apo kete individ. Personalisht jam i bindur se Delli nuk e perfaqeson politiken amerikane karshi popullit shumice Shqiptar ne Kosove, karshi Kosoves, por ne ket rast specifik Delli perfaqeson politiken personale te tij.

  Albin Kurti dhe Vetvendosja nuk jane dhe nuk do jene servil dhe tu nenshtrohen te huajve sikuse PDK-ja, AAK-ja, LDK-ja, LDD-ja, AKR-ja e tani me se fundi edhe FER-i, por Albini dhe Vetvensodje do jen Servil dhe do ju nenshrohet Popullit Shumice Shqiptar te Kosoves, ndersa me te huajt do bashkpunoje si partner e jo si servil.
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 19. #839
  Antar i PDK-s Fitimtar. Maska e Boy_XL
  Anėtarėsuar
  24-10-2010
  Vendndodhja
  n'PDK
  Postime
  688
  Faleminderit
  36
  3 falenderime nė 3 postime
  Vetėvendosjes dhe duke mohuar ndonjė lidhje ndėrmjet programit tė tij dhe atij komunist
  .


  komunist i paster si loti osht.

  Posht Komunizmi njiher e pergjithmon.

 20. #840
  Perjashtuar Maska e landi45
  Anėtarėsuar
  10-04-2008
  Postime
  1,776
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  albin kurti,,,,eshte shpresa e vetme per kosoven dhe shqiperine

Faqja 42 prej 94 FillimFillim ... 3240414243445292 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •