Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 28 prej 28
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e suada dr
  Anėtarėsuar
  04-04-2008
  Postime
  653
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ti shume faleminderit per pergjigjen por problemi eshte se ingredientet qe perdor un nese futen ne uje atehere shkaterrohet gjithcka.

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e suada dr
  Anėtarėsuar
  04-04-2008
  Postime
  653
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Eh he me asnjeri nuk e di pergjigjen eee?

 3. #23
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,476
  Faleminderit
  68
  177 falenderime nė 164 postime
  4000 litershi si mase me perberesit ne fjalorin tim njihet si tretesire.Komponenti kur hidhet ne uje tretet.Une vura ujin se nuk e di cfare lengu eshte 4000 litershi.Ai lengu mund te jete birre,qumesht,alkol whatever,rendesi ka masat ne kg qe do futesh ne kete leng duke ruajtur densitetin per cdo komponent dhe ruajtur perqindjen qe ke vene per cdo material ne kg te hedhur ne raport me totalin 4000 litra.
  Sa eshte C-ja ne kg? 2400litra =2400kg Atehere a+b+c = 2320kg+960kg+2400kg=5680kg
  Masa eshte 5680kg.
  Masa e lengut total=4000 litra(kg) vellimi ne meter kub i bie 4000 pjestim me 1000=4metra kub.(1000 litra leng watever=1meter kub)
  Densiteti= Pjesto masen me vellimin e lengut 5680kg/4 metra kub=1420kg/1m3
  1420 pjestim per 1000=1.42 kg/cm3 ose 1.42kg/cl3(centiliter kub)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 16-02-2010 mė 19:48
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e suada dr
  Anėtarėsuar
  04-04-2008
  Postime
  653
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ok se shoh qe nuk po kuptohemi, un nuk kam asnje leng un do pergatis nje leng me keto perberes pra A, B, C me duhet te pergatis 4000 litra, densitetet e seciles perberje i kam, perqindjet gjithashtu, hedh si fillim ingredientin te cilin e kam me litra sepse e mas me kontaliter, tani me duhet te hedh ingredientet qe i mas me kg (un mund ti hedh dhe me litra por keshtu me kerkohet per efekt llogaritjesh neper programet kompjuterike).
  Un deri tani e kam ber keshtu:
  Kam pas nje liter perberje te gatshme dhe i kam matur densitetin me aparat, dhe ate densitet tani un e perdor kur ta pergatis vet kete perberje, psh densiteti i perberjes se gatshme esht 1.2 e bej 4000x1.2=4800 kg
  pastaj sipas perqindjeve hedh ingredientet qe me duhen ne kg, dmth %x4800/100 = masa qe un duhet te hedh per te pergatit tretesiren. Shpresoj te me kesh kuptuar.


  Shume flm per mundimin )

 5. #25
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,476
  Faleminderit
  68
  177 falenderime nė 164 postime
  Citim Postuar mė parė nga suada dr Lexo Postimin
  Ok se shoh qe nuk po kuptohemi, un nuk kam asnje leng un do pergatis nje leng me keto perberes pra A, B, C me duhet te pergatis 4000 litra, densitetet e seciles perberje i kam, perqindjet gjithashtu, hedh si fillim ingredientin te cilin e kam me litra sepse e mas me kontaliter, tani me duhet te hedh ingredientet qe i mas me kg (un mund ti hedh dhe me litra por keshtu me kerkohet per efekt llogaritjesh neper programet kompjuterike).
  Un deri tani e kam ber keshtu:
  Kam pas nje liter perberje te gatshme dhe i kam matur densitetin me aparat, dhe ate densitet tani un e perdor kur ta pergatis vet kete perberje, psh densiteti i perberjes se gatshme esht 1.2 e bej 4000x1.2=4800 kg
  pastaj sipas perqindjeve hedh ingredientet qe me duhen ne kg, dmth %x4800/100 = masa qe un duhet te hedh per te pergatit tretesiren. Shpresoj te me kesh kuptuar.


  Shume flm per mundimin )
  Formula eshte kjo D=M/V
  D=densiteti
  M=Masa(pesha) qe mund te jete ne kg,ose litra
  V=Vellimi(ose Volumi) qe do jete ne m3,ose konvertohet ne cm3,etj
  M=DxV
  Per A-ne qe ke shkruajtur 4000(litra)x1.2=4800kg eshte gabim pasi 4000litra eshte mase M( peshe) dhe jo Vellim.
  Per ta kthyer 4000kg (litra) peshe ne meter kub e pjeston me 1000 dhe del 4 metra3=4000000ml3(4miljon mililitra3)
  Shiko densitetet si jane
  Aja=1.2
  B-ja=2.9
  C-ja =5 Keto densitete jane ne cfare njesie(gram/cm3,kg/cm3??,kg/m3) apo ne njesi tjeter?Kjo ka shume rendesi,pasi do konvertojme 4000kg/litra ne volum.
  Supozojme nqs densiteti jepet ne psh 1.2 gr/cm3,atehere do konvertojme 4000kg(litra) ne cm3 vellim qe te vazhdojme me llogaritjet me vone...ka rendesi te punohet ne formule me te njejtat njesi per vellimin dhe densitetin,perndryshe pesha do dale gabim.
  nqs densiteti eshte kg/cm3 kjo do te thote qe 4000 litra/kg duhen konvertuar ne vellim ne cm 3 dhe pesha qe do llogaritetgjithmone duhet te dale ne kg,pasi densitetin ne kete rast e kemi kg/cm3
  Kg/cm3 ne nje densitet nenkupton qe jane perdorur si njesi,per peshen kg-ja dhe per vellimin eshte perdorur cm3 Atehere masat qe do shtosh duhet te jene ne kg dhe vellimi gjithmone duhet te konvertohet ne cm3 ashtu sic e ka densiteti te shprehur.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 17-02-2010 mė 19:04
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e suada dr
  Anėtarėsuar
  04-04-2008
  Postime
  653
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ok e kuptova sh mire ate qe me ke shkruajtur, tani densitetet i kam ne g/cm3.

  Mund te ma zgjidhesh njeher kete si probleme, qe ta krahasoj me ato qe kam ber deri tani?

  Te falenderoj shumeee

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e suada dr
  Anėtarėsuar
  04-04-2008
  Postime
  653
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Un bera keto verpime 1m3 ka 1000L
  m= 1.2g/cm3 x 4m3 = 1.2g/cm3 x 4x10 ne fuqi te 6 cm3
  =4.8 x10nfuqi 6g/cm3 qe i bjen 4.8 x 10ne fuqi te 3 KG.cm3 pra 4800kg

  E kam fjalen qe perfundimi del njesoj.

 8. #28
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,476
  Faleminderit
  68
  177 falenderime nė 164 postime
  Ok ne rregull.1000litra=1m3
  Atehere 4000litra= 4m3=4.000.000(4miljon mililitra3)ose,4 miljon cm 3.
  (mililitra eshte ekuivalenti i gramit,dmth lenda e thate jepet me gr dhe lengu ne ml.)
  Atehere densitetet jane:
  A-ja=1.2gr/cm3
  B-ja=2.9gr/cm3
  C-ja =5 gr/cm3
  Perqindjet ndaj totalit 4m3(4miljon ml3):
  A-ja 20% e 4.000.000ml3=(1/5-ta e 4miljonit)=800.000ml3
  B-ja 20% e 4.000.000ml3=(1/5-ta e 4 miljoshit)=800.000ml3
  C-ja 60%=4.000.000x60 pjestim me 100=2.400.000ml3
  (800mije +800mije +2miljone400mije)jep 4 miljonshin
  totalin 100%.
  1.Pesha e A se(M) = densiteti a-se(D) x vellimi i A-se(V)

  Atehere 1.2gr(ml)/cm3x80.000ml=96000ml(gr)
  Pesha e a-se=96000:1000=96kg
  ==
  Pesha e b-se= Densiteti i b-se(D)x vellimi i b-se (V)
  Atehere 2.9gr/cm3 x 80.000ml=232.000ml(gr)
  Pesha e B-se 232.000:1000= 232 kg
  ==
  Pesha e C-se(M)=Densiteti i c-se(D)xVellimi i c-se(V).
  Atehere pesha e C-se =5gr/cm3 x 2.400.000ml3=12.000.000(12 miljon)ml/gr.
  12.000.000:1000=12000kg
  ====
  Atehere pesha e A-se 96 kg
  pesha e B-se 232 kg
  pesha e C-se 12000 kg
  Keto pesha do perdoren ne perzjerjen totale 4m3(4mije litra)
  Sa do jene peshat e komponenteve per nje mase 1 liter perzjerje?
  Pjestohen peshat e A-se B-se dhe C-se me 4000
  dhe del pesha ne 1 liter.
  Per A-ne 96kg(96000gr):4000=24gr
  Per b-ne 232kg(232000gr):4000=58gr.
  Per C-ne 12000kg(12000 000gr):4000=3000gr.
  C-ja ketu si te tjerat eshte peshe dhe jo volum dhe del e larte ne vlere pasi densiteti ne cm 3 eshte shume e larte eshte 5,pra ky komponent ka peshe specifike te larte,eshte material i rende(pese here me i rende se sa uji,uji e ka 1 densitetin 1gr/cm3).Plus kesaj C-ja do zere 60% te totalit te volumit.Pra vlera sasiore e C-se del shume e larte.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 18-02-2010 mė 21:04
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •