Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 28
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e suada dr
  Anėtarėsuar
  04-04-2008
  Postime
  653
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Sa eshte densiteti i nje perberje?

  Kjo perberje eshte e perber nga 3 komponente te cileve i dihet densiteti, cfare formule mund te perdor per te gjetur densitetit e komplet perberjes???


  Nese dikush e di, mos pertoj te ma shkruaj :P dhe nese nuk jam e qarte ne formulimin e pyetjes mund te me pyesni.
  respekte

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e [MaRiO]
  Anėtarėsuar
  29-01-2008
  Vendndodhja
  Ne Zemren e Asaj Qe Dua :)
  Postime
  1,133
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  sa e kan densitetin perberesit e tjere dhe kush jan perberesit
  Kur e ke kėmbėn jashtė gremines ėshtė e lehtė tė japėsh kėshilla

 3. #3
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,504
  Faleminderit
  68
  179 falenderime nė 165 postime
  mblidh 3 densitetet dhe pjestoi per tre.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 06-02-2010 mė 16:32
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 4. #4
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Anėtarėsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,464
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga benseven11 Lexo Postimin
  mblidh 3 densitetet dhe pjestoi per tre.
  Jo jo

  Duhet me dit perberjen e secilit perberes ne % , sepse nese njeri perberes ka % me te madhe e ka densitet me te madh nuk eshte e njejte ti pjestosh me tre

 5. #5
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,504
  Faleminderit
  68
  179 falenderime nė 165 postime
  Perqindje me e madhe nuk do te thote densitet me i madh.
  Ka shume %uje ka pak % mjalt,kjo nuk do e thote qe uji qe eshte ne perqindje me te madhe ka densitet me te larte se mjalti.
  Mjalti ka densitet me te larte(peshe ne njesi volumi psh peshe per cm3)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 06-02-2010 mė 23:30
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 6. #6
  crazy parmesan Maska e acparma
  Anėtarėsuar
  05-09-2005
  Mosha
  38
  Postime
  31
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  nuk e di
  parma is the best

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  mat vellimin me instrumente te pershtatshme,
  mat masen,
  dhe ja u gjet.

  nuk ka parametra te mjaftueshem pyetja suada dr,
  na jep pak detyren e plote si e ke.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e davidd
  Anėtarėsuar
  02-09-2009
  Postime
  2,056
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  formuloje pyetjen. jep me shume te dhena. ti duhet te kesh te pakten nje komonent qe duhet ti dihet permasa. shkrueje te gjith ketu sic e ke ne liber me te gjitha te dhenat.
  krishti, mesija eshte afer duke ardh,duani dhe ndihmoni njeri tjetrin,faluni qe tju falan mekatet

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e suada dr
  Anėtarėsuar
  04-04-2008
  Postime
  653
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  A+B+C= D
  Perqindja e A= 20% Densiteti 1.2
  B=20% Densiteti 2.9
  C=60% Densiteti 5
  Tani dihet qe Perberja perfundimtare(D) Do ket nje densitet nga 1.2-5 po a ka nje formule per kete?
  Ju falenderoj te gjitheve me falni qe sisha sh e sakte

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  nese vlen qe Va+Vb+Vc=Vd, pra vellimi perfundimtar eshte shuma e vellimeve te tre lendeve,
  atehere

  D = 1.2*0.2 + 2.9*0.2 + 5*0.6 = 3.1*0.2 + 5*0.6= 3.62

 11. #11
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,504
  Faleminderit
  68
  179 falenderime nė 165 postime
  Vlerat perqindja e A-se= 20
  B-se=20
  C-se=60
  ____
  Totali 100%
  Vlerat 20,20 dhe 60 jane % ndaj volumit total(100%)
  A-ja perben 20% te volumit te komplet perzjerjes a+b+c)
  Ai total eshte 100%,por nuk tregon se sa eshte masa,pesha ne liter/centiliter e komplet perzjerjes 100%.
  Si fillim gjendet masa(pesha)
  densitet x %volumi
  per A-ne 1.2x02=0.24
  per B-ne 2.9x02=0.58
  per c-ne 5x06= 3
  Totali i masave(peshave)=3.82 centilitra
  3.82 e pjeston me volumin total(100%) por duhet ditur sa eshte volumi total psh 4 cl3
  Me rregull treshi
  ne 4cl3 ka 3.82centilitra
  po ne 1 cl3---X
  gjen x-in 1cl3 x 3.82 centilitra pjestoje me 4 dhe del densiteti i komplet perzjerjes.
  Nqs kerkohet te gjendet nje densitet mesatar ne nje volum 100%,
  mbledh D1+D2+D3=rezultatin e pjeston me 3.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 07-02-2010 mė 18:15
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 12. #12
  back to origin Maska e ☆Angie☆
  Anėtarėsuar
  02-11-2007
  Vendndodhja
  Skyline
  Postime
  2,575
  Faleminderit
  4
  11 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga suada dr Lexo Postimin
  A+B+C= D
  Perqindja e A= 20% Densiteti 1.2
  B=20% Densiteti 2.9
  C=60% Densiteti 5
  Tani dihet qe Perberja perfundimtare(D) Do ket nje densitet nga 1.2-5 po a ka nje formule per kete?
  Ju falenderoj te gjitheve me falni qe sisha sh e sakte
  Shkruaje si tekst. Unė e kam vėshtirė tė orientohem vetėm me tė dhėna. Gjysma e tė zgjidhurit ėshtė kuptimi
  Kam pėrshtypjen se mungon volumi i gjithė pėrzjerjes.

  Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
  nese vlen qe Va+Vb+Vc=Vd, pra vellimi perfundimtar eshte shuma e vellimeve te tre lendeve,
  atehere

  D = 1.2*0.2 + 2.9*0.2 + 5*0.6 = 3.1*0.2 + 5*0.6= 3.62
  D= m/V

  duket si gabim llogaritja jote, po faktorizimi mė pėlqen
  Elegance is an attitude.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Citim Postuar mė parė nga angelina o2 Lexo Postimin
  Shkruaje si tekst. Unė e kam vėshtirė tė orientohem vetėm me tė dhėna. Gjysma e tė zgjidhurit ėshtė kuptimi
  Kam pėrshtypjen se mungon volumi i gjithė pėrzjerjes.  D= m/V

  duket si gabim llogaritja jote, po faktorizimi mė pėlqen
  mbase,
  me aq te dhena nuk e di si ta bej tjeter.

 14. #14
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,926
  Faleminderit
  3
  2 falenderime nė 2 postime
  d = 3.82
  .............

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e davidd
  Anėtarėsuar
  02-09-2009
  Postime
  2,056
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Te gjesh masen: (masa = densitetin x volumin)
  Te gjesh densiteting: (pjesto volumin me masen) Densiteti = masa/vulumin


  formula qe te ka dhene angelina
  ρ= m/ V

  ρ = densiteti i nje substance

  m = masa

  V = volumi
  krishti, mesija eshte afer duke ardh,duani dhe ndihmoni njeri tjetrin,faluni qe tju falan mekatet

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e suada dr
  Anėtarėsuar
  04-04-2008
  Postime
  653
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nuk e shkruaj si ushtrim sepse me duhet ne mardhenie pune...dmth nuk e kam ushtrim shkolle se perndryshe sdo i kisha ren kaq gjat, do e kisha kopju nga ndonje nxenes i mire ne klase. :PPP

  Atehere po e sqaroj me mire...
  Me duhet te pergatis nje perberje me keto ingredient qe jan:
  A = 20%
  B= 20%
  dhe C= 60 %

  Me duhet te pergatis 4000litra por problemi eshte se ingredientin A dhe B do ti hedh me Kg prandaj me duhet densiteti, ndersa ingredientin C e kam me litra te cilin e hedh kollaj

  Dmth C e gjej 60 x 4000/100 = 2400litra
  Po A dhe B qe i kam ne Kg, un duhet ta kthej 4000 litrat ne Kg, dmth me duhet densiteti perfundimtar i perberjes qe te kthej 4000litrat ne Kg.

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  epo fol moj vajze se me ato parametra qe na dhe ne fillim normale qe nuk mund te pergjigjej njeri.

  nje parameter te fundit se jam ndryshkur pak nga kimia,
  dendesie si e ke, ne gram apo kilogram per liter?

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e suada dr
  Anėtarėsuar
  04-04-2008
  Postime
  653
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Se di sepse ne certifikatat e ingerdienteve nuk e jep aty thot vetem Specific gravity @15.6 C

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e suada dr
  Anėtarėsuar
  04-04-2008
  Postime
  653
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Densitetet e cdo ingredienti i keni me siper se harrova ti shkruaj prap ok?

 20. #20
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,504
  Faleminderit
  68
  179 falenderime nė 165 postime
  meterialin A e hedh ne 800l uje nqs edhe lengu te c-ja ka permbajtje uji
  materialin B e hedh ne 800 l uje dhe te dyja do treten

  Sa kile do hedhesh per A ne dhe sa kile per B-ne qe te respektohet densiteti per ane 1.2 dhe b-ne 2.9?.
  densiteti =mase(peshe) pjestim me volum.
  pesha e A se do jete volum shumezo me densitet.
  Atehere volumi i a-se eshte 800litra shumezoje me densitetin e a-se 1.2=960kg
  pesha e a-se 960 kg hidhet dhe tretet ne 800 litra uje.
  pesha e b-se eshte 800 litra shumezo me densitetin 2.9=2320kg
  2320 kg i hedh ne800litra uje.
  I fut nje kallom lol dhe i perzien dhe ne fund bashkon tre tretesirat qe do krijojne 4000 litra me tre komponentet e tretur dhe densitetet sic i ke kerkuar.
  Bashkon tretesirat c(2400l)+a(800l)+b(800l)=komplet tretesira
  4000 litra.
  Si perfundim densiteti i komplet perzjerjes do jete pesha e a-se 960kg+pesha e b-se 2320 kg +pesha e c-se(materiali ne kg ose litra qe eshte tretur ne 2400litra leng)=Shumen qe del nga keto te treja e pjeston me 4000 litra dhe del densiteti ne tretesiren 4000 litra.Rezultatin qe del,mund te pjestosh me 4000 dhe del densiteti per 1 liter.Pjestoje rezultatin me 100 dhe del densiteti per 1 centiliter.Pjestoje rezultatin qe del me10 dhe del densiteti ne 1 mililiter sa eshte.
  4000litra apo4000 kg jane e njejta peshe.kg apo litra,Keto jane thjesht njesi matese kg futet per rastet e materaleve solide te ngurta dhe litra futet kur kemi te bejme me lengje.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 08-02-2010 mė 18:44
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •