Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 100
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e Disa
    Anëtarësuar
    16-12-2009
    Postime
    2,304
    Sepse nuk e duan atdheun
    1000 zogj pula,kunder nje LUANI.

  2. #42
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Kjo eshte dicka njerezore, i ndodh te gjithe emigrantve pavarsisht nga vijne. Kete nuk e kuptoni apo s'doni ta kuptoni?

    Ishin ja dy vite kur nuk kisha kontakt fare me Shqiptare, edhe flisja shqip vetem ja nje cerek ore pernate ne telefon me prinderit. Kur kthehesha per vizite ne shtepi e kisha me veshtiresi ta flisja rrjedhshem Shqipen sepse mendoja ne Anglisht sepse me rriheshe veshi me kete gjuhe.
    Kesaj ca i thuani ju? Se doja atdheun tim?? Aspak e tille, jeta e perditshme te ben te harrosh, varet nga shoqeria qe ke perqark.

    Kur iki ne Shqiperi me thojne e flas me theks Shqipen mua me duket e paster ne krahasim me shoqerine e familjes time. Por te afermit ne Shqiperi degjojne nje ndrryshim. Edhe une kur u ri-lidha me nje shoqe te 8-vjecares qe jeton ne Itali po aq shume vite sa kam une ne US, e vura re qe Shqipja e saj ishte ndrryshe disa fjale i vinte theksin e Italishtes.
    Ndryshuar për herë të fundit nga s0ni : 03-02-2010 më 16:55

  3. #43
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anëtarësuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    Citim Postuar më parë nga angelina o2 Lexo Postimin
    Bëra gabim që shkruajta te kjo paçavurja. Janë një kategori gjalleshash, që thjesht duhen zhdukur madje mos të lejohen fare të riprodhohen.



    (po ta vijoj fjaline qe me pelqeu mbi te gjitha shkrimet ne kete theme)...

    '' Janë një kategori gjalleshash, që thjesht duhen zhdukur madje mos të lejohen fare të riprodhohen'' e te lejne femij e gjenerata joshqoiptare neper bote, ku pas 2-3 gjeneratash nuk jane ma shqiptar!

    Kjo thema ma e nxehte shqiptare!
    HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

  4. #44
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anëtarësuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    Asgje nuk eshte ma e tmerrshme se asimilimi shqiptar neper bote!
    HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

  5. #45
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anëtarësuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    Nga cdo lufte e tmerre historike, sociale, varferi e skajshme...mund te shpresosh e te keshe fitore - kurse nga asimilimi kurre, kurr nuk ke fitore vetem humbje totale! Kjo te shpon trurin!
    HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

  6. #46
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anëtarësuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    E vetmja pjese fitorjeje eshte kur shpetohet nje lek e vendoset nje gur ne kalane e atdheut!
    HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

  7. #47
    yep Maska e Izadora
    Anëtarësuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Fakti qe nje pjese e emigranteve vedosen te jetojne jashte atdheut dhe nuk do kthehen me , ben qe arsimilimi merr perparesi.

    Kjo nuk do te thote qe harron gjuhen, per brezat qe lindin jashte eshte e veshtir te zotrojne gjuhen traditat dhe mentalitetin tone 100%.
    Breza qe rriten mes dy boteve , dy mentaliteteve.


    Kjo eshte realiteti !
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  8. #48
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    O fisnik,
    problemi qe ti shtron ekziston,

    por une kam frike se po e shikon asimilimin nga nje kend teper fetar,
    por perpara se te flas me tej do kerkoja nga ty disa shembuj asimimilimi te shqiptareve.

  9. #49
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-01-2010
    Vendndodhja
    @
    Postime
    383
    Citim Postuar më parë nga ZANOR Lexo Postimin
    E vetmja pjese fitorjeje eshte kur shpetohet nje lek e vendoset nje gur ne kalane e atdheut!
    Ai qe do atdheun nuk shkon askund neper bote te kerkoj po edhe te kap mjerimi dhe varfnija,po shkojne ata qe kane deshire te jetojne me mire qe eshte e drejte e tyre te zgjedhin.

    Ndoshta edhe kane drejte se jane lodhe me padrejtesite.

  10. #50
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anëtarësuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    Citim Postuar më parë nga Izadora Lexo Postimin
    Fakti qe nje pjese e emigranteve vedosen te jetojne jashte atdheut dhe nuk do kthehen me , ben qe arsimilimi merr perparesi.

    Kjo nuk do te thote qe harron gjuhen, per brezat qe lindin jashte eshte e veshtir te zotrojne gjuhen traditat dhe mentalitetin tone 100%.
    Breza qe rriten mes dy boteve , dy mentaliteteve.


    Kjo eshte realiteti !
    Pse zgjedh mes dy boteve, kur ke nje bote - brezat neper bote jane te humbur!
    HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

  11. #51
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anëtarësuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    Citim Postuar më parë nga llapmuhaxheri Lexo Postimin
    Ai qe do atdheun nuk shkon askund neper bote te kerkoj po edhe te kap mjerimi dhe varfnija,po shkojne ata qe kane deshire te jetojne me mire qe eshte e drejte e tyre te zgjedhin.

    Ndoshta edhe kane drejte se jane lodhe me padrejtesite.


    Sikur t'i benin ne atdhe ato pune, qe i bejne jashtatdheut, do te ishte ma mire!


    BREZAT SHQIPTAR NEPER BOTE JANE TE HUMBUR! QAJ O QESH NJESOJ!
    HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

  12. #52
    i/e regjistruar Maska e ajzberg
    Anëtarësuar
    22-09-2004
    Postime
    2,214
    Normalisht qe nje pjese do te asimilohen,kjo eshte me se njerezore .Sidomos ata qe rrine vite pa ardhur ne Shqiperi.Emigranti eshte nje lloj pushtuesi ,por nga ata qe asimilohen ,ndryshe do te ishte nqs shqiptaret do te ishin sa kinezet.do te kishin lagjet dhe komunitetin e tyre .Duke qene ne minorance ne na duket se ata asimiliohen.Statistike per kete nuk ka,por thjesht ne nisemi nga raste te vecanta.Une do te kisha nje verejtje per emigrantet ,qe gjuhen shqipe te ja u mesojne femijeve te tyre,kjo eshte me minimalja qe ata mund te bejne....
    Dija eshte injorance e mesuar.....

  13. #53
    yep Maska e Izadora
    Anëtarësuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Citim Postuar më parë nga ZANOR Lexo Postimin
    Pse zgjedh mes dy boteve, kur ke nje bote - brezat neper bote jane te humbur!
    Ketu eshte gabimi jone , ne ja duam te mirat perendimit, duam te jetojme mire etj. etj. se ndryshe nuk do ishim larguar.

    Brezat humbin po te mbyllen ne ate guacken e vet dhe nuk lene shtigje per integrim.
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  14. #54
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anëtarësuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    Citim Postuar më parë nga Izadora Lexo Postimin
    Ketu eshte gabimi jone , ne ja duam te mirat perendimit, duam te jetojme mire etj. etj. se ndryshe nuk do ishim larguar.

    Brezat humbin po te mbyllen ne ate guacken e vet dhe nuk lene shtigje per integrim.

    askush nuk ta ndalon integrimin, kur vendos vet, mergimi osht vdekja vet, vetvdekje!
    HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

  15. #55
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anëtarësuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    Citim Postuar më parë nga ajzberg Lexo Postimin
    Normalisht qe nje pjese do te asimilohen,kjo eshte me se njerezore .Sidomos ata qe rrine vite pa ardhur ne Shqiperi.Emigranti eshte nje lloj pushtuesi ,por nga ata qe asimilohen ,ndryshe do te ishte nqs shqiptaret do te ishin sa kinezet.do te kishin lagjet dhe komunitetin e tyre .Duke qene ne minorance ne na duket se ata asimiliohen.Statistike per kete nuk ka,por thjesht ne nisemi nga raste te vecanta.Une do te kisha nje verejtje per emigrantet ,qe gjuhen shqipe te ja u mesojne femijeve te tyre,kjo eshte me minimalja qe ata mund te bejne....

    emigranti eshte i pushtuari i perjetshem!
    HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

  16. #56
    Larguar..
    Anëtarësuar
    31-08-2009
    Postime
    4,530
    Citim Postuar më parë nga Izadora Lexo Postimin
    Fakti qe nje pjese e emigranteve vedosen te jetojne jashte atdheut dhe nuk do kthehen me , ben qe arsimilimi merr perparesi.

    Kjo nuk do te thote qe harron gjuhen, per brezat qe lindin jashte eshte e veshtir te zotrojne gjuhen traditat dhe mentalitetin tone 100%.
    Breza qe rriten mes dy boteve , dy mentaliteteve.


    Kjo eshte realiteti !

    Mi gjuhen e kam harruar fare une.

  17. #57
    Larguar..
    Anëtarësuar
    31-08-2009
    Postime
    4,530
    Citim Postuar më parë nga ZANOR Lexo Postimin
    emigranti eshte i pushtuari i perjetshem!

    Epo jeta e emigrantit gjithnje ne udhekryq do te jete, keshtu eshte sistemi i kesaj bote ku jetojme, nuk e ndal dot njeri .

  18. #58
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623

    Wink

    Zanor je mire ti? Se s'po me dukesh mire, lufta mbaroi....lirine e morem. Merr fryme lirshem ok. Me mire larg sesa ne vendlindje fukarallek tere jeten.

  19. #59
    Larguar..
    Anëtarësuar
    31-08-2009
    Postime
    4,530

    Talking

    Citim Postuar më parë nga s0ni Lexo Postimin
    Zanor je mire ti? Se s'po me dukesh mire, lufta mbaroi....lirine e morem. Merr fryme lirshem ok. Me mire larg sesa ne vendlindje fukarallek tere jeten.

    mi kujdes me kete lufte

  20. #60
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anëtarësuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    Citim Postuar më parë nga s0ni Lexo Postimin
    Zanor je mire ti? Se s'po me dukesh mire, lufta mbaroi....lirine e morem. Merr fryme lirshem ok. Me mire larg sesa ne vendlindje fukarallek tere jeten.

    po po une mire jam, por ma mire fukara tere jeten ne atdhe, se sa i humbur e zhdukur i asimiluar ne tretdhe, kete po thoja...

    harrove ti Naimin kaq shpejt a...'ne vendin tend edhe balta, eshte e embel sikur mjalta?
    HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •