Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 100
 1. #21
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime n 21 postime
  Citim Postuar m par nga Izadora Lexo Postimin
  Asimilimi i shqiptarve neper bote eshte nje fenomen i natyrshem.

  E di ti qe kur dolen shqiptaret per here te pare neper bote, shume veta se dinin ku bie shqiperia, kujtonim se ishim njerez qe vinin nga mali, njerez te eger.Arsimilim tregoi qe jemi komb qe dime te pershtatemi dhe dime te integrohemi, jo injorant.
  Ka shume veta qe jetojne me vite jashte atdheut dhe vetem dy fjale dine dhe marri femijet e tyre neper doktor dhe zyra. Po kesaj cfare i thu ti lol ???????
  Perderisa ti si individ vendos qe te jetosh, te ndertosh jeten tende ne nje vend te huaj do pershtatesh, do intigrohesh dhe traditat do s'buten pak ose kthehu ne shqiperi .
  Getot qe krijohen , vecimi nga vendasit sjell urrejtje per njeri tjetrin dhe ngjarje ekstreme.Kinez, turq ,rus etj.

  Femijet e emigrantve rriten mes dy gjuheve. Pjesen me te madhe te dites e kalojne ne kopesht apo shkolla , pra flasin gjuhen e vendit ku jetojne. Normal qe do kene deficite ne gjuhen shqipe.


  Pastaj jane raste ekstreme kur femijet e emigrantve nuk flasin asnje llafe shqip,vijne nga familje qe jo se nuk jane atdhedashes ,por eshte nje lloje krenaria qe jetojne jashte . Munges informacioni
  Ja nje mendim me vend dhe i duhur ne teme, qe meriton te lexohet sepse fundi i fundit tregon nje pjes te realitetit qe faktikisht existon edhe perkunder tendencave qe ne fillim te temes te mohohet ky fakt.

  e panjohura

  Nuk me kujtohet emri i atij boksierit turk qe mbronte ngjyrat e Gjermanis,ishte i lindur ne Gjermani,por nje fjali te vetme nuk e fliste Gjermanisht,mbi koke i rrinte perkthyesi.A nuk tregon kjo se sa e ruajn tjeret identitetin e tyre?A nuk eshte brengosje per vet popullin tone?Nuk eshte keq te dijsh gjuhe,por se pari duhet mesua gjuha amtare e cdo femiu,se kur e meson alfabetin 36-t shkronjesh atehere shum me leht do te shqiptosh fjelet ne te gjitha gjuhet!
  Ja nje shembull tipik te kesaj teme, ka sjellur epanjohura

  Pikerisht duke sjellur keso shembujsh, mund te bejme nje komperacion dallues te ketij fenomeni.

  Shembulli i turqeve eshte rasti me i kapshem i kesaj teme, sepse turqit jan ata qe e kan ruajtur identitetin e tyre ku do qe jetojn. Bile me kujtohet pikerisht ai bokseri qe ishte pas ndesh me luan krasniqin, edhe pse me shtetesi gjermane, ai dy fjale gjermanisht nuk mund ti fliste.

  Francezet
  Ka shume qe e dijn gjuhet tjera mirpo u vie inat nese flasin anglishten, mirpo ku do qe ndodhen flasin frengjisht. Me kujtohet ky kryesori i EULEXIT kermabo, teper rrall flet ne anglisht(vetem ateher kur e pyesin gazetaret), por gjithmon frengjisht.

  Kinezet

  Kur permenda ne fillim kinezet nuk permenda rasteist, por jan popull me vetebesim, krenar me kulturen e tyre dhe asesi nuk asimilohen ne kultura tjera, por e ruajn identitetin e tyre dhe besa mundohen qe tua propozojn te tjereve.

  Integrimi si arsye
  Kam ndegjuar shume raste, ku vete gjermani apo zvicrrani, iu ka drejtu shqiptarit se pa e njoft kulturen dhe edukaten tende shqiptare, kurr gjerman apo zvicrran i civilizuar nuk mund te behesh.
  Sepse realisht ashtu eshte, pasi qe nese nuk te pelqen identiteti jot, ateher ska se si te te pelqej identiteti i huaj.

  Une njof shume familje qe gjenden jasht edhe pse shquhen per pasterit te gjuhes dhe ruajtjes se kultures se tyre kombetare, ata jan te integruar ne shtetin ku jetojn ne menyre perfekte, sa qe secili di mbi 3-4 gjuhe te tjera.

  Pa_doreza2
  Po ne Kosoven tone pa emigruar fare jene asimiluare ne gjuhen arabe turke dhe shkinishte fjalen e par shqipetaret e flasine ''merhaba'' elhamdylila''allahu kete menyr te shprehjese i ka kontribue edhe i Zoti i temes kur ter kohen flet arabishte turqishte magjupistanishte etj.kjo eshte teragjedija dhe masakrimi i gjuhes shqipe nga hoxhollaret qe dite e me shume po e masakrojne deri te mjerimi shkurte pamese .Zoti i temes e keni konvertuar dhe asimiluar edhe trurin veshjet traditat arabe ne token e shqipes. Ata ne perendim kane filluar te civilizohen te dalin nga terri i fese nje shqipetar qe nuk e njef gjuhen shqipe nuk dotethote se nuk eshte shqipetar.

  Po t'i shiqojne kleriket e fese islame se 'fare jane veshjet e tyre dhe kapela e tyre .Ata masepaku duken se nuk jane shqipetar ata duken sikur BIMBASHET e Turqise fashiste flasin arabishte fese i dhane perparsi sesa kombite

  Zoti Fisnik kushe e asimiloj Kosoven mbrenda kufijve te saje .S'pari duhet te fshishe oborrin tende e tanaj me shique te kojsheise
  Ti nuk je pa dorza, por i pa sinqert, pasi qe qellimi yte eshte te devijoj temen. O daj nuk e kam hap temen per kete qellim, sepse identiteti fetar eshte krejt diqka ndryshe, mirpo hape nje teme tjeter dhe jo ketu dhe ska problem ta mbylli gojen ku do qe disktojm, vetem urdhero mirpo jo ne kete teme, sepse se kam hap per kete rast.
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 2. #22
  i larguar Maska e bindi
  Antarsuar
  17-10-2009
  Vendndodhja
  Ne bregdet
  Postime
  1,564
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Pse shqiptart npr bot, asimilohen m shum se te tjert?


  sipas mendimit tim, fenomeni i asimilimit qe ndodhe tek disa shqiptare ,nuk eshte shprehje e kultures apo mos injorances, si e papaqesin disa ne postimet me larte ,por e kunderta e kesaj...Qe do te thote nje njeri qe ka edukate dhe ndjesin e faktit te qenurit shqiptare, mundet fare mire te integrohet ne nje shtet tjeter,duke ruajtur gjuhen dhe ndjenjen per kombin dhe atdheun...Une vete jetoj ne perendim dhe njoh mjafte shqiptare, qe fmijte e tyre kane lindur atje e flasin dhe kumunikojne shqip ne mes tyre...Sikur qe njohe shqiptare, qe kane ardhur vone ne perendim dhe femijte e tyre kane lindure ne Kosove apo Shqipri, dhe kumunikojne ne gjuhen gjermane...!
  Ketu ne perendim nuk eshte kushte ,dhe nuk perben fakt ,qe te asimilohesh,dhe pastaj te integrohesh ne ate shtet...Per kete nuk te detyron askush...Bile shteti afron mundesi per fmijte e emigrantve,duke formuar klasa me mesime plotsyese, ne qofte se paraqitet interesi nga prindrit e femijve, qe keto te mesojne dhe shkruajne, ne gjuhen amtare ,qe keto mos te harojne kete gjuhe...!
  E thene shkurt: Kjo pune mvaret nga prindrit...Nqofte se prindrit nuk e kane sensin e ndjesise te qenurit shqiptare ose kane nivel te ulte te arsimit ,duke komunikuar me femijte e tyre tere kohen ne gjuhe tjeter,sigurishte se ska te ndodhe tjeter,pos ato te asimilohen...!


  PS.Sot ne shekullin 21 ,qe jane shume mundsi kumunikimi dhe thithjesh informacioni per te mesuar eshte e veshtire qe te asimilohesh...Perve atyre ,qe duan te asimilohen vete...!
  Ndryshuar pr her t fundit nga bindi : 30-01-2010 m 13:17

 3. #23
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-03-2009
  Postime
  19
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Dikush thot nse e do kombin rri e mos shko jash.Jo nuk sht ashtu.Jasht sht dasht t shkohet se se kemi qen t okupuar dhe sht dasht ta sigurojm kafshatn e buks,po edhe jasht duhet ta ruajm gjuhn e kulturn ton,po edhe t msohemi me kulturn e gjuhn e atyre ku punojm e jetojm.Po sht dika tjetr q ne ma shpejt se t tjert e harrojm gjuhn ton e kulturn.Ne jemi nj sofr njerz dhe i kemi katr fe. Klerikt ma s pari e theksojn fen e pastaj kombin,e ne disa e kemi fen si t gjermanit e italianit,e disa si t arabit e turkut,disa si t grekut etj.Ata q kan dal jasht zakonisht jan t pashkolluar dhe pr ta sht me rndsi ta ruajn fen,bile shpesh takoj njerz q vijn n pushime dhe nuk thojn q po i qoj fmijt n shkolln shqipe po thojn se kemi tubu pare dhe e kemi financu hoxhn me na i fal taravit,ose e kemi mbarua nj xhami dhe gjyko vet se pse..............

 4. #24
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime n 21 postime
  Jasht vendit nuk gjenden vetm ata q krkojn pun t rndomta, por edhe shkrimtare e shkrimtar, profesor npr universitete perndimore, gazetar, kameraman, sportiste e sportist, kngtare e kngtar, artiste e artist, poete e poet dhe politikane e politikan. Kta emra apo m mir kta emra e mbiemra, q i lexojm sot, pas disa dekadave do t shuhen dhe fmijt e tyre do t asimilohen, mu si jan asimiluar edhe ata, q patn ikur n fillim t shekullit t kaluar. Shum emra t mdhenj, me t cilt ne mburremi sot, nuk kan ln pasardhs shqiptar si vetja; jo se jo pr nga fama profesionale apo angazhimi kombtar, por as nga vetdija kombtare.

  Pr kt dukuri ka mirpo nj shpjegim shkencor: thuhet se fmija diku rreth tridhjet pr qind t edukats e merr nga familja, diku mbi tridhjet nga shkolla dhe mbi tridhjet nga shokt. Nga kjo mund t konstatohet se fmijt tan mbeten diku 30 % shqiptar, nse martesat jan t prziera, ather teoretikisht kjo prqindje prgjysmohet. Kjo prqindje tkurret akoma m shum, kur t martohen fmijt e mrgimtarve t sotm. M s largu n brezin e tret, shkrirja n kombin tjetr prmbyllet.

  Arsyeja logjike: n vendet e huaja nuk prodhohen shqiptart, por shqiptart asimilohen! Kt duhet ta ket t qart klasa politike n Shqipri.

  Nse ju n atdhe keni akoma iluzione dhe npr statistika numroni shqiptart jasht, harrojeni kt! Pas disa dekadave do t ket gjerman me origjin shqiptare, francez e italian me origjin shqiptare, grek, suedez, holandez, haitian, amerikan e kanadeze me origjin shqiptare, por ata as nuk do t flasin shqip, as nuk do ta ndjejn veten shqiptar! Skena e sotme politike do t futet n histori me dy fakte t mdha: pr lirin dhe barazin e kufizuar dhe zvoglimin e pakufizuar t kombit!
  Keto dy fraza meritojn te merren si moster ne kete tem dhe ata qe e mohojn nje fakt te till, ti hapin syt dhe te lexojn
  Ndryshuar pr her t fundit nga fisniku-student : 31-01-2010 m 05:57
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Antarsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,279
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga fisniku-student Lexo Postimin
  Me siguri qe edhe ju keni mundur ta vereni nje fenomen te till qe na godet neve shqiptareve ne kete aspekt.

  Ne shqiptaret kemi dit ta ruajm identitetin ton edhe ateher kur na eshte rrezikuar me dhun e forc, mirpo quditrisht sot ka qe ne kohe paqe dhe pa imponim braktisin pikat identifikuese te identitetit kombetar.

  Jo pak familje shqiptare qe gjenden neper bot, kan filluar ta "trashin gjuhen" dhe kesisoj ti japin prioritet gjuheve te tjera dhe jo asaj shqipe.

  Bile skandali eshte kur jan Prinderit ata qe i flasin femijeve te tyre ne gjuhen jo shqipe edhe at ne mes te shtepis se tij, dhe akoma ma skandaloze sa qe edhe kur vjen n atdhe, fillon te zgerdhihet ne gjuhe te tjera me femijet e tij.

  Kinezt jan Shembull ne kt rast

  Ku do qe shkojn neper bot kinezt, ata e ruajn identitetin e tyre kombetar, sa qe menjeher me vendsojen ne nje qytet, fillojn te ndertojn lagjet e tyre kineze, ndertojn restaurante kineze, shesin mallin e tyre kinez, hapin klinika per masazha kineze dhe ne fund e krijojn nje qytet ne veti shpesh te quajtur: "Chinese Town"(qyteti kinez)

  Kulminacioni
  Ka kinez qe jan te lindur ne Amerik, mirpo qe nuk dijn te flasin gjuhen angleze, sepse jan te organizuar dhe e ruajn identitetin e tyre kombetar mbrenda qytetit te tyre "CHINESE TOWN"

  Pse ne shqiptarve na ndodhin keto gjera?? A thua kemi munges krenarie dhe munges vetbesimi si popull dhe lakmues te identiteteve te huaja.
  E kemi rujt kur nuk i ka fut hundet feja islame,por ja tani shqiptarve me shume po ju intereson feja se sa kombi,kan ndrru kohrat per keq

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Antarsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,279
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga bindi Lexo Postimin
  Pse shqiptart npr bot, asimilohen m shum se te tjert?


  sipas mendimit tim, fenomeni i asimilimit qe ndodhe tek disa shqiptare ,nuk eshte shprehje e kultures apo mos injorances, si e papaqesin disa ne postimet me larte ,por e kunderta e kesaj...Qe do te thote nje njeri qe ka edukate dhe ndjesin e faktit te qenurit shqiptare, mundet fare mire te integrohet ne nje shtet tjeter,duke ruajtur gjuhen dhe ndjenjen per kombin dhe atdheun...Une vete jetoj ne perendim dhe njoh mjafte shqiptare, qe fmijte e tyre kane lindur atje e flasin dhe kumunikojne shqip ne mes tyre...Sikur qe njohe shqiptare, qe kane ardhur vone ne perendim dhe femijte e tyre kane lindure ne Kosove apo Shqipri, dhe kumunikojne ne gjuhen gjermane...!
  Ketu ne perendim nuk eshte kushte ,dhe nuk perben fakt ,qe te asimilohesh,dhe pastaj te integrohesh ne ate shtet...Per kete nuk te detyron askush...Bile shteti afron mundesi per fmijte e emigrantve,duke formuar klasa me mesime plotsyese, ne qofte se paraqitet interesi nga prindrit e femijve, qe keto te mesojne dhe shkruajne, ne gjuhen amtare ,qe keto mos te harojne kete gjuhe...!
  E thene shkurt: Kjo pune mvaret nga prindrit...Nqofte se prindrit nuk e kane sensin e ndjesise te qenurit shqiptare ose kane nivel te ulte te arsimit ,duke komunikuar me femijte e tyre tere kohen ne gjuhe tjeter,sigurishte se ska te ndodhe tjeter,pos ato te asimilohen...!


  PS.Sot ne shekullin 21 ,qe jane shume mundsi kumunikimi dhe thithjesh informacioni per te mesuar eshte e veshtire qe te asimilohesh...Perve atyre ,qe duan te asimilohen vete...!
  Jo more po ma shqiptar jan ata jasht se ne mbrenda,te gjitha te mirat kosoves i kan ardh nga jasht,edhe nuk eshte e vertet se jan asimilu

 7. #27
  . Maska e illyrian rex
  Antarsuar
  11-10-2009
  Vendndodhja
  ne fronin tim
  Postime
  4,574
  Faleminderit
  4
  8 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga e panjohura Lexo Postimin
  Nuk me kujtohet emri i atij boksierit turk qe mbronte ngjyrat e Gjermanis,ishte i lindur ne Gjermani,por nje fjali te vetme nuk e fliste Gjermanisht,mbi koke i rrinte perkthyesi.A nuk tregon kjo se sa e ruajn tjeret identitetin e tyre?A nuk eshte brengosje per vet popullin tone?Nuk eshte keq te dijsh gjuhe,por se pari duhet mesua gjuha amtare e cdo femiu,se kur e meson alfabetin 36-t shkronjesh atehere shum me leht do te shqiptosh fjelet ne te gjitha gjuhet!
  Nese eshte shume me rendesi emri i ketij turkut ,Samil Sam quhet.

  Une e kam nje daje ne Gjermani dhe nje ne Zvicer. Femijet e ketij ne Zvicer nuk flasin shqip, perderisa femijet e dajes ne Gjermani flasin shume bukur shqip, gjermanisht dhe anglisht. Ne shtepi komunikojne shqip. Nese dikuj i intereson, shume me te integruar jane keta qe flasin shqip se ata te dajes ne Zvicer qe nuk i dijne dy fjale. Ishte e turpshme qe te flisja me djalin e dajes me pekthyes, qe ne kete rast ishte i ati i tij.
  Besoj se mund t'ia qelloni se cilin daje e rrespektoj me shume.

 8. #28
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime n 226 postime
  Citim Postuar m par nga fisniku-student Lexo Postimin
  Me siguri qe edhe ju keni mundur ta vereni nje fenomen te till qe na godet neve shqiptareve ne kete aspekt.

  Ne shqiptaret kemi dit ta ruajm identitetin ton edhe ateher kur na eshte rrezikuar me dhun e forc, mirpo quditrisht sot ka qe ne kohe paqe dhe pa imponim braktisin pikat identifikuese te identitetit kombetar.

  Jo pak familje shqiptare qe gjenden neper bot, kan filluar ta "trashin gjuhen" dhe kesisoj ti japin prioritet gjuheve te tjera dhe jo asaj shqipe.

  Bile skandali eshte kur jan Prinderit ata qe i flasin femijeve te tyre ne gjuhen jo shqipe edhe at ne mes te shtepis se tij, dhe akoma ma skandaloze sa qe edhe kur vjen n atdhe, fillon te zgerdhihet ne gjuhe te tjera me femijet e tij.

  Kinezt jan Shembull ne kt rast

  Ku do qe shkojn neper bot kinezt, ata e ruajn identitetin e tyre kombetar, sa qe menjeher me vendsojen ne nje qytet, fillojn te ndertojn lagjet e tyre kineze, ndertojn restaurante kineze, shesin mallin e tyre kinez, hapin klinika per masazha kineze dhe ne fund e krijojn nje qytet ne veti shpesh te quajtur: "Chinese Town"(qyteti kinez)

  Kulminacioni
  Ka kinez qe jan te lindur ne Amerik, mirpo qe nuk dijn te flasin gjuhen angleze, sepse jan te organizuar dhe e ruajn identitetin e tyre kombetar mbrenda qytetit te tyre "CHINESE TOWN"

  Pse ne shqiptarve na ndodhin keto gjera?? A thua kemi munges krenarie dhe munges vetbesimi si popull dhe lakmues te identiteteve te huaja.
  c'na merr kinezet si shembull aman ? Po pse gje pozitive te duket ty.. te jetosh 20-30 vjet ne Usa dhe te flasesh anglisht capra capra? Mua me duken njerez te trashe, pavarsisht se bejne pare , biznes midis tyre se kane mbire kudo , por kjo sdo te thote asgje me shume. LoL

 9. #29
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime n 28 postime
  Citim Postuar m par nga PINK Lexo Postimin
  c'na merr kinezet si shembull aman ? Po pse gje pozitive te duket ty.. te jetosh 20-30 vjet ne Usa dhe te flasesh anglisht capra capra? Mua me duken njerez te trashe, pavarsisht se bejne pare , biznes midis tyre se kane mbire kudo , por kjo sdo te thote asgje me shume. LoL
  Shembulli me i keq i mundshem qe mund te merret.
  Chinatowns jane te gjitha komunitete hermetike kineze qe kontrollohen nga triada(mafia kineze).ku bashkekombasit e vet i trajtojne si skllever,ne fabrikat kineze ku punojne si kafshe nga 16 ore ne dite per 20 € te vobekta,aty dhe flene si familje.
  Nuk integrohen aspak ne vendin perendimor ku shkojne.
  Shembuj te tjere mos integrimi jane dhe emigrantet e vendeve arabe dhe afrikanoveriore,kjo dhe per shkak te refuzimit te popullsive vendese ku kta emigrojne,shkaku,mentaliteti i tyre arabo mesjetar.
  Me shqiptaret nuk ndodh kjo,ne integrohemi persosur ne vendet perendimore,dhe pse me shume veshtiresi ne fillim(ekonomike).
  Mesimi i gjuheve te huaja nga shqiptaret,eshte nje avantazh jo disavantazh,ne te kundert ka plote malesore,fshatare,apo fetare ne shqiperi dhe kosove apo maqedoni qe nuk dine mire shqip
  Problemi eshte arabizimi(asimilimi) brenda ne trojet shqiptare,jo shqiptaret emigrante.
  Ndryshuar pr her t fundit nga land : 01-02-2010 m 12:40

 10. #30
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime
  Citim Postuar m par nga fisniku-student Lexo Postimin
  Me siguri qe edhe ju keni mundur ta vereni nje fenomen te till qe na godet neve shqiptareve ne kete aspekt.

  Ne shqiptaret kemi dit ta ruajm identitetin ton edhe ateher kur na eshte rrezikuar me dhun e forc, mirpo quditrisht sot ka qe ne kohe paqe dhe pa imponim braktisin pikat identifikuese te identitetit kombetar.

  Jo pak familje shqiptare qe gjenden neper bot, kan filluar ta "trashin gjuhen" dhe kesisoj ti japin prioritet gjuheve te tjera dhe jo asaj shqipe.

  Bile skandali eshte kur jan Prinderit ata qe i flasin femijeve te tyre ne gjuhen jo shqipe edhe at ne mes te shtepis se tij, dhe akoma ma skandaloze sa qe edhe kur vjen n atdhe, fillon te zgerdhihet ne gjuhe te tjera me femijet e tij.

  Kinezt jan Shembull ne kt rast

  Ku do qe shkojn neper bot kinezt, ata e ruajn identitetin e tyre kombetar, sa qe menjeher me vendsojen ne nje qytet, fillojn te ndertojn lagjet e tyre kineze, ndertojn restaurante kineze, shesin mallin e tyre kinez, hapin klinika per masazha kineze dhe ne fund e krijojn nje qytet ne veti shpesh te quajtur: "Chinese Town"(qyteti kinez)

  Kulminacioni
  Ka kinez qe jan te lindur ne Amerik, mirpo qe nuk dijn te flasin gjuhen angleze, sepse jan te organizuar dhe e ruajn identitetin e tyre kombetar mbrenda qytetit te tyre "CHINESE TOWN"

  Pse ne shqiptarve na ndodhin keto gjera?? A thua kemi munges krenarie dhe munges vetbesimi si popull dhe lakmues te identiteteve te huaja.
  Ti e hap temen me nje pytje mbi nje statistike qe e shpik vete. Shpjego ne fillim se ku eshte bere ky studimi qe "Shqiptaret asimilohen m shum se te tjert" dhe pastaj te diskutojme si ka mundesi qe ndodh ky fenomen.

 11. #31
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime n 21 postime
  Citim Postuar m par nga PINK Lexo Postimin
  c'na merr kinezet si shembull aman ? Po pse gje pozitive te duket ty.. te jetosh 20-30 vjet ne Usa dhe te flasesh anglisht capra capra? Mua me duken njerez te trashe, pavarsisht se bejne pare , biznes midis tyre se kane mbire kudo , por kjo sdo te thote asgje me shume. LoL
  Lol Kinezet nuk i solla ne kete tem qe ti pasojm direkt, por thjesht per kurriozitet ne rastin kur flasim se si mund te ruhet identiteti kombetar i nje personi ne vendin e huaj.

  Kinezeve jo qe i mungon aftesia per te mesu gjuhe tjera, por thjesht sistemin e jetes praktike te cilen e thurrin ku do qe shkojn ua mundeson qe te mbijetojn pa asnje problem edhe pa u integru ne kulturen vendese.

  Sepse Kinezet ne vendin ku jetojn, zakonisht ne CHINESE TOWNS, perkujdesen qe te gjitha detajet e jetes ti pergatisin kinezisht: Nuk martohen me jokinezet, ne kete qytetin e tyre ka raste qe edhe kusherit i kan me veti e deri ne shkall te tret apo katert te farefisnis, puna dhe miqesia qe i lidh jan te gjitha me vul kineze ne po at qytetin e tyre dhe thjesht cdo detaj jete qe i nevoitet njeriut i kan ne po keto qytete te improvizuar

  Dhe realisht kinezi nuk ka kontakte me shtetasit e atij vendi dhe nuk i intereson bile te kete kontakte, nuk eshte pune mos aftesie integrimi, por thjesht as qe intereson te integrohet, sepse e ka kinen me veti.

  Me kete shembull te kinezeve, ne shqiptaret mund te marrim vetem nje shembull dhe ky eshte: Ti imitojm kinezet ne ruatje identiteti dhe poashtu ta pasojm krenarin e tyre, kur behet fjale tek dashuria ndaj kombit.

  E jo si do shqiptar me nje plakushe qe martohen dhe ate per letra qendrimi, ateher mundohet qe ti nenshtrohet ne cdo menyre te mundshme dhe nese i nenshtrohesh dikujt, sigurisht se ke per te ja imituar cdo gje te sajen dhe keshtu braktis identitetin tend dhe dal ngadal prej tij e pas fillon asimilimi.
  Ndryshuar pr her t fundit nga fisniku-student : 02-02-2010 m 04:13
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 12. #32
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime n 21 postime
  Citim Postuar m par nga Qyfyre Lexo Postimin
  Ti e hap temen me nje pytje mbi nje statistike qe e shpik vete. Shpjego ne fillim se ku eshte bere ky studimi qe "Shqiptaret asimilohen m shum se te tjert" dhe pastaj te diskutojme si ka mundesi qe ndodh ky fenomen.
  Pse more i komplikoni gjerat kaq shum aman!! Vllacko gjerat jan te thjeshta, vetem se nevoitet vullneti per ti pranuar keto gjera.

  Nuk e kam hapur kete teme per te bere ekxaminime shkencore, por thjesht eshte e atij niveli per forumist qe mund ta diskutojm me po ato kapacitet forumiste qe kemi.

  Mirpo merre edhe kete shkrim si fakt:
  Pr kt dukuri ka mirpo nj shpjegim shkencor: thuhet se fmija diku rreth tridhjet pr qind t edukats e merr nga familja, diku mbi tridhjet nga shkolla dhe mbi tridhjet nga shokt. Nga kjo mund t konstatohet se fmijt tan mbeten diku 30 % shqiptar, nse martesat jan t prziera, ather teoretikisht kjo prqindje prgjysmohet. Kjo prqindje tkurret akoma m shum, kur t martohen fmijt e mrgimtarve t sotm. M s largu n brezin e tret, shkrirja n kombin tjetr prmbyllet.
  Ndersa sa i perket fakteve qe e mbeshtesin kete teme, ateher ato nese kemi vullnetin qe ti shofim, gjenden ku do, mjafton qe te ua detektosh identitetin ne zhdukje te femijeve shqiptar qe gjenden kudo ne diaspore. Nuk po i pergjithsoj te gjithe, por nuk jan edhe pak raste keto.

  Ta bejme nje Experiment te thjesht

  Jam i bindur qe mbi 90% te rasteve qe Shqiptaret martohen me te huajt, asimilohen ne kulturen e tyre. Nuk kam pare deri sot qe nje shqiptar nese eshte martu me nje shtetase tjeter, ti kete femijet me identitet shqiptar, por thjesht ata femje kan per ta harruar gjuhen absolutisht dhe do ta mesojn ndonje fjale si "mirdita apo pershendetje", sa per te rrah gjoks ky babai i shkret dhe skizofren. Tash ky babai i shkret cfar trashigon?? normal femije francez apo gjerman me prejardhje shqiptare!!!

  D.m.th shum shqiptar ne diaspore nuk kan vullnetin qe te luftoj per ruajtjen e identitetit te tyre, mirpo me sfiden me te vogel dorzohen dhe braktisin identitetin e tyre.

  Pyetja ime direkte eshte kjo: Pse ne po e harrojm dhe braktisim gjuhen tone, ndersa te tjeret me mburrje e mbajn dhe e kultivojn gjuhen e tyre?????


  Dikush thot se ne nuk asimilohemi, por integrohemi!!

  Integrim pozitiv kemi ateher kur pranojm sistemin e jetes se atij shteti ku gjendesh, mirpo me kusht qe identetin tend kombetar dhe kulturor ta ruash.

  "Meso krejt gjuhet e botes nese mundesh, mirpo gjuhen tende amtare ruaje dhe mos e harro"

  Besom nje dite takova nje femije i moshes, diku 13 vjeq, e kishte mesu spanjollishten vetem permes telenovelave latino amerikane, ndersa ne shkoll dhe ne gjuhen shqipe nuk qendronte aspak mire!!!

  Mua me qudit kjo gje, pse kemi kete lloj mungese vetbesimi dhe anti dashuri ndaj vlerave tona kombetare, ndersa nje simpati ndaj kulturave tjera.

  Disa emra te njohur te asimiluar dhe qe nuk din shqip

  James Belushi
  Joseph dioguardi
  Eliza Dushku

  e shume te tjere qe nuk po me kujtohen momentalisht

  Luan Krasniqi asaj rruge eshte nisur, e percillja nje dite fjalorin e tij, dhe shifej kjart qe kishte fillu me trash gjuhen goxha mire, edhe pse ky ka lind ne junik, mirpo ka disa vite qe gjendet ne gjermani.

  D.m.th ne munges vetebesimi kombetar, e kan pare te pavlefshme ruajtjen e gjuhes se tyre dhe e kan harru te gjithen.

  Ne definitivisht duhet te punojm me kete qeshtje ne menyre insituticionale dhe ta luftojm kete fenomen sepse duke pare eksodin qe dita dites eshte ne veprim, do humbasim identitet sikur gjysma e ilireve ne ballkan.
  Ndryshuar pr her t fundit nga fisniku-student : 02-02-2010 m 05:48
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 13. #33
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime n 21 postime
  Citim Postuar m par nga drenicaku Lexo Postimin
  E kemi rujt kur nuk i ka fut hundet feja islame,por ja tani shqiptarve me shume po ju intereson feja se sa kombi,kan ndrru kohrat per keq
  Absolutisht kjo nuk eshte e vertet, kete mund ta thot vetem nje ateist me tendenca te atilla siq i shpalosin gjithmon.

  Bile bile nese shikojm mire dhe i hyjm detajeve, Feja ne pergjithesi vetem sa mund te ndikoj pozitivisht ne ruajten e gjuhes, pse dhe si???

  Sepse: do besimtar i cili beson ne Zot,sht i dhn pas leximeve dhe keto lexime q i bn, ne 99% te rasteve jan ne gjuhen shqipe, d.m.th sipas kesaj teorie, besimtari i cfardo feje qoft, diturin per fen e tij e ka prej gjuhes shqipe.

  Shembull une deri tash kam lexu mbi 100 libra te fes dhe te gjithat ne gjuhen shqipe dhe prej ketij leximi vetem pozitivisht eshte ndertu gjuha ime shqipe, sepse ka perfitu gjuha ime prej ketyre librave.

  D.m.th ajo far thua ti bie posht, me kete pergjigje qe te dhash
  Ndryshuar pr her t fundit nga fisniku-student : 02-02-2010 m 05:25
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 14. #34
  I qete Maska e BEHARI
  Antarsuar
  28-12-2005
  Vendndodhja
  ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
  Postime
  2,127
  Faleminderit
  2
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Pa_doreza2 Lexo Postimin
  Po t'i shiqojne kleriket e fese islame se 'fare jane veshjet e tyre dhe kapela e tyre .Ata masepaku duken se nuk jane shqipetar ata duken sikur BIMBASHET e Turqise fashiste flasin arabishte fese i dhane perparsi sesa kombite
  Pa doreza!
  po perse keta kleriket kristiano-ortodoks te dhoit Janullatos ne shqiperi,mos valle kan veshur ndonje Jelek Kuq e zi me shqiponjen dykrenare...?
  nuk kuptoj perse ti,nga "frika e veshjeve myslimane"kerkon te fshihesh ne ngrohtesene e Mjekrave te Popve apo janullatosve te cilet nuk jan me shqiptar se
  myslimanet shqiptar!

  ja shikoj me vemendje kleriket shqiptar se cfare veshjesh kane!
  http://www.youtube.com/watch?v=z5I9nDs7hjg

 15. #35
  i/e regjistruar Maska e aushi
  Antarsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  N Atdhe!
  Postime
  3,283
  Faleminderit
  50
  39 falenderime n 28 postime

  Arrow Fisniku-student, Teme me se e qelluar!

  Citim Postuar m par nga fisniku-student Lexo Postimin
  Ekzodi shqiptar dhe Asimilimi

  Nga Naser Aliu

  Shqiprin e kan braktisur pr shkaqe ekonomike mbi nj milion qytetar. Kjo domethn se brenda vendit jetojn pak m shum se dy milion shqiptar. S paku ky shtet posedon nj numr gati t sakt t mrgats. Numri m i madh sht vendosur n shtetet fqinje: Greqi dhe Itali, pasojn vendet perndimore n Evrop, si dhe n kontinentin e largt, n SHBA dhe Kanada. Shteti shqiptar as nuk ka mundsi ekonomike, as dshir, as nuk e ka plan t bj ndonj hap pr ti kthyer kta njerz. Jasht vendit nuk gjenden vetm ata q krkojn pun t rndomta, por edhe shkrimtare e shkrimtar, profesor npr universitete perndimore, gazetar, kameraman, sportiste e sportist, kngtare e kngtar, artiste e artist, poete e poet dhe politikane e politikan. Kta emra apo m mir kta emra e mbiemra, q i lexojm sot, pas disa dekadave do t shuhen dhe fmijt e tyre do t asimilohen, mu si jan asimiluar edhe ata, q patn ikur n fillim t shekullit t kaluar. Shum emra t mdhenj, me t cilt ne mburremi sot, nuk kan ln pasardhs shqiptar si vetja; jo se jo pr nga fama profesionale apo angazhimi kombtar, por as nga vetdija kombtare. Pr kt dukuri ka mirpo nj shpjegim shkencor: thuhet se fmija diku rreth tridhjet pr qind t edukats e merr nga familja, diku mbi tridhjet nga shkolla dhe mbi tridhjet nga shokt. Nga kjo mund t konstatohet se fmijt tan mbeten diku 30 % shqiptar, nse martesat jan t prziera, ather teoretikisht kjo prqindje prgjysmohet. Kjo prqindje tkurret akoma m shum, kur t martohen fmijt e mrgimtarve t sotm. M s largu n brezin e tret, shkrirja n kombin tjetr prmbyllet.

  Arsyeja logjike: n vendet e huaja nuk prodhohen shqiptart, por shqiptart asimilohen! Kt duhet ta ket t qart klasa politike n Shqipri.

  Sipas mbiemrit, edhe pas disa dekadave, mund ti zbulojm, por ata nuk do t ndjehen shqiptar, si nuk e ndjejn veten ata n Turqi apo shqiptar e lasht n Greqi. Shteti shqiptar nuk brengoset pr shkollimin e tyre. Shkollimi dhe hapjet e shkollave bhen n baza vullnetare dhe jan fakultative dhe u nnshtrohen tekave t njerzve t ndryshm! Shteti shqiptar detyrn m t madhe, q i ka caktuar vetes sht: anulimin e vizave brenda BEE-s. Pasi ti ket plotsuar kto kushte, nuk do t ket vetm lvizje t lir, por edhe nj lehtsim pr dyndje t re: bashkngjitja familjeve, martesat, punsimi etj. Politikant tan atje, kt ndodhi nuk e perceptojn si alarmuese, por si progres. Ata me emigrimin ndjehen t lehtsuar, sepse kshtu zvoglojn papunsin. Kur shteti shqiptar t vetdijesohet dhe t provoj kthimin e njerzve t vet, ather do t kthehet ndonj pensionist, por pa fmij. Fmijt atdhe do ta konsiderojn vendlindjen e tyre: Greqin, Italin, Gjermanin respektivisht vendin ku jetojn, vendin ku linden dhe vendin ku rriten! Nse prfundon kshtu, n horizont nuk shihet asgj q mund ta evitoj kt ecuri, ather shum shpejt mund ta dim numrin prfundimtar t shqiptarve, q do t mbeten brenda dhe ky numr do t jet nn dy milion! Shqipria do t bhet m e vogl se Maqedonia e sotme.

  Dikur braktism vendin nga trysnia e pushtuesve, m von ikm nga komunizmi, sot braktisim vendin nga qeveritart e paaft q i kemi. Kur shteti nuk sht i aft ti mbaj njerzit brenda, sht e njllojt si kur prindi nuk mund ti ushqej dhe mbaj fmijt n shtpi. Prindi mund t arsyetohet, jo pushtetart. Ata paguhen pr ti ndryshuar rrethanat. Standardi i jets nuk ndryshon, qeveritart rrahin gjoks. N fakt ata kan ndryshuar gjendjen e vet materiale, por sundojn e nuk qeverisn nj popull, i cili ka probleme permanente pr ta mbyllur muajin pa borxhe. Ata nuk luftojn n mnyr efektive as korrupsionin, as kriminalitetin si dy parakushte, q mund t sjellin investitor. Zakonisht qeverit e korruptuara, nuk mund ta luftojn as korrupsionin, as krimin, si qelizat kanceroze q nuk luftojn vetveten!

  Dallimi n mes diktaturs me karakter t fort dhe demokracis pa karakter sht ky: Elita komuniste vdiq apo gjallon e varfr, mendonte se kishte zbuluar elsin e universit dhe bazohej n ideale. Populli ishte i varfr, n mnyr modeste jetonin edhe ata. Ata jetuan shum m keq se sa elita e sotme. Ata nuk u lan fmijve t tyre pasuri prrallore, si do tu ln sot politikant e rinj. Flisnin pr popullin dhe n emr t popullit dhe jetonin edhe vet me iluzione. Sot edhe kta flasin pr popullin dhe n emr t tij, por nuk jan idealist, por materialist tej pr tej. Sot, kta, ndrra i shesin qytetarve t vet dhe prfitojn mir pr shitjen e shpresave, ndrkoh praktikisht pasurohen vet!

  Elita demokratike ka siguruar jetn, jo aq sa zgjat nj jet njeriu, por me kursimet, qoft vetjake, qoft t t bijve, ka lek t jetoj edhe pesqind vjet. Mirpo, meqense nuk mund t jetojn si profett e Bibls, ather do t vdesin si milioner dhe pasuria e tyre do t shquhet edhe n arkivole, edhe n gurt e varreve!

  Shteti i Kosovs sht shtet kosovar, sepse me kushtetut nuk sht prkufizuar si shtet shqiptar. Ky shtet nuk din sa qytetar ka jasht vendit. Dikur pat dbuar shqiptart Serbia e kralit, pastaj Serbia komuniste, sot nuk an kokn pr shqiptart qeveria kosovare, q drejtohet nga patriott e djeshm! Shtet i vrtet nuk mund t konsiderohet akoma, sepse nuk prmbush dy parime kryesore: kufijt e vet nuk i kontrollon dhe mungon kombi shtet formues, sepse deklarohet si shtet i qytetarve akoma pa prfunduar ndrtimin!

  Ky shtet ka mrgat t madhe n Zvicr, n Gjermani, Belgjik dhe vende tjera. Kosova shum her krenohet me ndonj emr, q deprton n skenn perndimore. Kto do t jen krenarit e fundit, sepse n mrgim nuk krijohen shqiptart, por asimilohen! Kosova e din mir se ka ndodhur me shqiptart n Turqi! Miliona shqiptar jan shkrir n turq.

  Npr disa shtete ka edhe shkolla, ku kuadri arsimor nuk sht i specializuar dhe kompetent pr detyrn q ushtron. Ka pasur arsimtar dhe me shkolla t mesme, sepse kishin lidhje t forta me ministra t dikurshm, ka pasur edhe njerz q jan drguar dhe filtruar pas 81, ka pasur dhe ka njerz t profileve t ndryshme, por jo prkatse. Ministria e Arsimit n Kosov nuk ka informata pr kuadrin dhe nuk ka ndikim. Shteti i Kosovs nuk interesohet pr kuadrin dhe specializimin e tyre, as nuk posedon informata pr ta.

  Kosova nuk ka fuqi ekonomike ti kthej brenda qytetart e vet, as nuk punon ta krijoj kt fuqi dhe as nuk e ka n plan apo ndrmend ta bj kt. Madje, edhe gzohet kur qytetart dalin jasht, kshtu n dy dekadat e ardhshme rriten hyrjet materiale dhe pastaj pushojn pr gjithmon! Tok me njerzit!

  N Zvicr shqiptart n arsim jan t organizuar m mir, n Gjermani ka arsimtar shqiptar, q nuk e zotrojn gjuhn shqipe dhe gjuhn e tyre t nans, ua msojn fmijve. Nse nj arsimtar i anglishtes nuk e zotron anglishten dhe u mson nxnsve nj dialekt t saj, do t alarmoheshin prindrit. Kur arsimtari i shqipes nuk e zotron gjuhn letrare, e marrin si gj krejtsisht normale. Madje, n gjuhn e tyre, disa arsimtar nuk i kan 36 germa, por 34 apo posedojn edhe disa zanore hundore, q nuk ekzistojn n gjuhn letrare shqipe. ( Me pak ushtrime fonetike dhe pasion, ato mund t tejkalohen, kur ka vullnet!)

  As ky shtet nuk lufton korrupsion me prkushtim, as krimin dhe detyr kryesor i ka caktuar vetes integrimin e serbeve dhe injorimin e shqiptarve. Mirpo, ky shtet, e ka pranuar botrisht se nuk din e as nuk mundet t ndrtoj shtet t s drejts dhe prandaj ka ftuar Eulexin! Ky shtet edhe disa vite do t ket alibi.

  Edhe ky vend, si i pari, sht n zbrazje e sipr. Tridhjet mij t rinj do vit paraqiten n tregun e puns, me mijra, do vit ilegalisht braktisin vendin. Lexohen diku 25 mij gazeta n dit dhe kjo tregon shum pr gjendjen ekonomike t vendit. Shqiptart nga ky vend, ku miklohen pr do dit serbt, pr kafshatn e gojs, kan arritur edhe n Haiti. Numri i emigrantve nuk dihet, por mund t thuhet se diku pesqind deri n shtatqind mij jetojn jasht shtetit. Pas disa dekadave disa mijra kthehen si pensionist dhe fmijt mbeten. Nse ai numr mund t merret si i sakt, ather domethn se n Kosov jetojn diku nj milion e treqind mij apo n rastin ideal nj milion e pesqind mij qytetar. Nse jan dhjet pr qind pakica, ather ky numr zbret edhe nj her dhe Kosova dalngadal, por sigurt nga numri i banorve shqiptar do ti afrohet Malit t Zi.

  Fmijt do t asimilohen jasht vendit, sepse asimilimi i vrtet ndodh fillimisht n t gjykuar, pastaj edhe n gjuh. Deri tani shteti i Kosovs ka dshmuar se nuk din t luftoj as korrupsionin e as krimin. Lajme t mira nuk dgjohen.

  N kohn e kralit serb numri i shqiptarve zvoglohej, n kohn e Rankoviit numri i shqiptarve zvoglohej, n kohn e Milosheviit numri i shqiptarve zvoglohej. Numri i shqiptarve brenda zvoglohet edhe n kohn e politikanve shqiptar. Shqiptart jetojn keq, si n kohn e pushtuesve t djeshm, madje shqiptart n kohn e Titos, kryesisht n vitet e shtatdhjeta jetonin m mir se n kohn e politikanve shqiptar. Kt, mirpo, publikisht nuk ka guxim ta prmend askush! Privatisht dgjohet shpesh!

  Duket se u ndryshua vetm kombsia e materialistve, dje sllav, sot shqiptar! Dje pasuroheshin serbet n kurriz t shqiptarve, sot pasurohen disa shqiptar n kurriz t shqiptarve!

  N Maqedoni shqiptart luftuan pr barazi. Lufta shrbeu pr t fituar nj diskriminim t ri, me vul evropiane, 20 pr qind barazi. Si edhe n dy shtetet e para, u krijua nj elit e re e cila sundon shqiptart tok me maqedont: ajo diskriminon shqiptart tok me maqedont, dbon shqiptart tok me maqedont. Vshtir t gjenden maqedon n emigracion, shqiptart e Maqedonis mund t takohen kudo. Maqedont do ti imponojn fmijve shqiptar msimin e gjuhs maqedone nga klasa e par. Ky vendim nuk mund t merret pa politikan shqiptar! Maqedonishtja flitet n nj gjatsi prej 100 kilometrave, shqipja flitet n tr Ballkanin, mirpo fmijt e maqedonve nuk duhet ta msojn shqipen. Si edhe n dy shtetet e para, fati i shqiptarve edhe ktu sht mrgimi dhe natyrisht edhe ktu do t bjer numri dhe nj dit do t mbeten, aq sa ka sot n Luginn e Preshevs. Shqiptari n Maqedoni, n tokn e vet, trajtohet si i huaj edhe pse n Qeveri ka shqiptar. Ekzaltimin m t madh q prjetuan, nuk ishte punsimi dhe prmirsimi i jets, por heqja e vizave pr BEE: lehtsimi i imigrimit! I shpartallimit t familjeve shqiptare!

  Lugina e Preshevs sht rasti tragjik i injorimit nga shtetet shqiptare. Presheva me mbi 30 mij banor nuk ka spital dhe shqiptart ose vdesin n shtpi ose n spitalin e Vranjs, ku duhet vazhdimisht t paguajn mjekt serb, edhe pse jan t siguruar. N spitalin serb duhet ti fusin infermiereve dhe mjekve qindra euro n xhep, ata q nuk kan, keqtrajtohen. Spital nuk ka as n Bujanoc. Pr Medvegjn t mos flasim. Kompetencat e Bashkis s Preshevs jan reduktuar aq shum, sa ajo duket si nj bashksi lokale. Patenta e shoferit duhet t bhet n Vranj, rreth dyzetedy kilometra larg. Gjykata gjendet n Vranj. Shum krkesa duhet t bhen atje dhe vendimet merren atje, ndrkaq n Kosov krijohen komuna edhe pr fshatrat serbe. Edhe ky truall shqiptar sht n zbrazje e sipr dhe pas disa dekadave, do t ket aq banor, sa ka Vatikani sot, diku 370 veta! Kudo n Ballkan n shekullin XXI diskriminohen shqiptart: Qeveria shqiptare vallzon sipas daulles greke, Qeveria kosovare vallzon sipas ansamblit perndimor, politikant tjer shqiptar n Ballkan krcejn sipas interesave t veta! Sido q t jet, gjendja ekonomike e shqiptarve nuk prmirsohet.

  Dallimi mes dbimit t Millosheviit, pamundsis, neglizhencs dhe indiferencs s klass politike shqiptare qndron n kt fakt: Milloshevii ua merrte edhe dokumentet personale dhe i dbonte kolektivisht. Qeveritart shqiptar lshojn dokumente n shqip dhe zvoglimi i kombit bhet individualisht. Ata kt e vshtrojn si fat dhe nuk lodhen, edhe nse kombi prgjysmohet.

  Rezultati, mirpo, sht i njjt: me kral apo pa kral, me Rankovi apo pa Rankovic, me Tito apo pa Tito, me Enver apo pa Enver, me qeveri demokratike n Shqipri apo pa t, me Milloshevi apo pa Millosheviin, me politikan shqiptar apo serb n Kosov, me shqiptar n qeverin maqedone apo pa shqiptar, me parti politike shqiptare n Serbi apo pa to, me politikan shqiptar n Mal t Zi apo pa ta, shqiptart kan fatin e njjt: varfrin ose emigrimin! Prgjysmimin e familjeve dhe vuajtjen nga mungesa e kontakteve sociale.

  do shtet tjetr n Evrop do t alarmohej, kur sheh se populli dhe inteligjencia po lshon vendin. do shtet tjetr n Evrop do t alarmohej kur vren se kombi gati n prmasa t mdha po braktis vendin, mirpo nuk brengosen qeveritart shqiptar. Nse nuk din se ka duhet t bjn pr ta mbajtur kombin brenda, e si ta mbajn, nse nuk kan fuqi dhe dituri pr ta ndryshuar gjendjen ekonomike, nse nuk kan ide e aftsi, ather puna m e madhe patriotike, q mund t bjn n dobi t kombit, natyrisht nse e duan kombin e vet si irren, do tishte t trhiqen nga politika dhe ti ln vendin idealistve, atyre q nuk pasurohen vet, por q mundohen ta ojn vendin para! Nuk mund t pranohet gjendja faktike dhe nuk duhet pajtuar me kt se shqiptari ka vetm dy alternativa: varfri ose emigrim! Ka ardhur koha t luftohet pr t tretn: jeta me dinjitet n atdhe! Qeveritart e sotm e kan dshmuar se nuk din ta bjn!

  Natyrisht se nuk sht knaqsi, as mburrje t jesh politikan n vendet me probleme t mdha ekonomike, por nj mund, nj mundim, q krkon angazhim e sakrific, transparenc, seriozitet e empati! Gjendja e vshtir mund t kaprcehet vetm me idealist, jo me materialist!

  T shkruash nj artikull mbi sjelljet e paprgjegjshme t politikanve shqiptar, domethn ta hedhsh veten n depresion dhe sapo ta mbarosh shkrimin, t kridhesh n vaj.

  Ne kemi shkrimtar me fam botrore, por politikan t vegjl, shum t potershm. Ne kemi humanist me fam botrore, por politikan picrr, shamataxhi. Ne patm trima t fort dhe kemi politikan shum t dobt. Ne kemi qeveritar t pasur dhe popull t varfr! Kemi shkenctar t njohur edhe n bot, por politikan q lum ato shtete q nuk i kan! Lum ato shtete q nuk i kan politikant tan!

  Nse ju n atdhe keni akoma iluzione dhe npr statistika numroni shqiptart jasht, harrojeni kt! Pas disa dekadave do t ket gjerman me origjin shqiptare, francez e italian me origjin shqiptare, grek, suedez, holandez, haitian, amerikan e kanadeze me origjin shqiptare, por ata as nuk do t flasin shqip, as nuk do ta ndjejn veten shqiptar! Skena e sotme politike do t futet n histori me dy fakte t mdha: pr lirin dhe barazin e kufizuar dhe zvoglimin e pakufizuar t kombit!

  Konkluzion: Planet e ubrilloviit nuk mundi ti realizoj Serbia, do ti prfundojn me sukses mosefikasiteti, padituria dhe plogshtia e klass politike shqiptare
  !
  Ti lexosh keta rreshta , eshte me shume se shqetsuese se cka po ndodhe me Mergaten Shqiptare, pak ka shqiptar qe nuk e ka dike nga familja jashte Atdheut,dhe shqetsimi mund te merret individualisht nga secili prej nesh!

  Nese kerkohet te diskutohet dicka qe ka te beje direkt me asimilimin tone si komb , eshte e pa kuptim te i ipet konotacion fetar pa asnje shkas vetem sa per te then ose postuar dicka te pa argumetuar,flet me se miri artikulli i argumetuar i NASER ALIUT!

  Se vertet eshte teper shqetsuese situata ne diasporen shqiptare kete e kam provuar personalisht gjate qendrimit tim dy mujor ne Gjermani,tek te afermit e mij vitin e kaluar, dhe pa hezitim gjeja qe me se shumti me ka brengos ka qene gjuha shqipe, dhe e folura e saj atje, nga femijet qe perkohesisht jetojne jashte Atdheut.

  Vizitoja shume familje shqiptaresh miqesh , dhe gjuha e femijeve ishte ajo qe me binte ne vesh si nje bumerang per mua personalisht,ndjeja keqardhje , dhe ne disa raste kam shkemby mendime,udhezime,biseda me familjaret, se si te veprohet , diku kam has ne mirkuptim te madhe dhe teper njerzor ,diku jam shiquar me ndonje sy jo te mire,kinse kam shkuar per te iu dhene leksione ne te folur,ishte lemeritese e folura e shqipes sone!nuk e pranojme lehte kritiken ne nga te afermit tane,qofte edhe dobi prurese!

  Tek po lexoja shtypin e dites ne Gjermani,nje nga gazetat shqiptare qe botohet atje me ra te lexoja dhe kete. Qeveria Austriake,permes Ambasades se Kosoves ne Vjen, kishte hapur konkurs per punsimin e emigranteve te etnive qe jetojne si mergimtar ne shtetin e Austrise,kishte kerkuar te i punsonte ne pune plotesuse (dhe ti paguante nga buxheti i vet shterore) msimedhenes per te iu dhene mesimin e gjuhes amtare prej nga vijne emigrantet, e gjithe kjo u bente per hire se femijet qe shkolloheshin atje , nuk mund te integroheshin ne jeten as kulturen Austriake, pa njohur ne fillim kulturen dhe gjuhen prej nga vijne.

  Artikulli ipte opsionet se si te binden mergimtaret shqiptare te i dergojne femijet ne shkollim plotesues , per cfare kishin problem ti bindin per te shkuar,sepse disa prind hezitonin me i dergu fmijet ne mesim plotesues,kinse nuk u duhet gjuha shqipe aty ku jane!ishte per te ardhur keq , kur nje prind shqiptar, ne nje shkolle atje ishte pyet per femijen e tij se cila eshte gjuha amtare e femijes , ai ishte pergjigjur - gjermanishtja !!

  Flet artikulli i Naserit se cka mund te ndodhe me shqiptaret per 50 vjetet e ardhesheme,nese Qeveria Shqiptare ne Shqiperi dhe ajo ne Kosove, nuk mirren me seriozisht me kete qeshtje, pasojat do te jene te demshme per secilen familje qe eshte jashte Atdheut, dhe ato brenda sepse jane familje te nje gjaku e gjuhe.

  Mendoi ne menyren me te shpejte te mundeshme te formohen brenda Qeverive Shqiptare edhe Ministrite per Diasporen , dhe me veprime konkrete te veprohet ne kete drejtim sa nuk eshte bere teper vone.Te ndikojne ne ruajtjen e identitetit tone kombetare ,si institucione e kane borgj dhe pergjegjesi morale dhe njerzore.
  Te mendojme NE, si Qeveri , per veten tone para se te mendojne Qeverite e huja per gjuhen dhe kulturen tone dhe ruajtjen e saj , jashte Atdheut.

  Me respekt!
  Dhuro shum...e prit pak!

 16. #36
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime n 226 postime
  Citim Postuar m par nga fisniku-student Lexo Postimin
  Lol Kinezet nuk i solla ne kete tem qe ti pasojm direkt, por thjesht per kurriozitet ne rastin kur flasim se si mund te ruhet identiteti kombetar i nje personi ne vendin e huaj.

  Kinezeve jo qe i mungon aftesia per te mesu gjuhe tjera, por thjesht sistemin e jetes praktike te cilen e thurrin ku do qe shkojn ua mundeson qe te mbijetojn pa asnje problem edhe pa u integru ne kulturen vendese.

  Sepse Kinezet ne vendin ku jetojn, zakonisht ne CHINESE TOWNS, perkujdesen qe te gjitha detajet e jetes ti pergatisin kinezisht: Nuk martohen me jokinezet, ne kete qytetin e tyre ka raste qe edhe kusherit i kan me veti e deri ne shkall te tret apo katert te farefisnis, puna dhe miqesia qe i lidh jan te gjitha me vul kineze ne po at qytetin e tyre dhe thjesht cdo detaj jete qe i nevoitet njeriut i kan ne po keto qytete te improvizuar

  Dhe realisht kinezi nuk ka kontakte me shtetasit e atij vendi dhe nuk i intereson bile te kete kontakte, nuk eshte pune mos aftesie integrimi, por thjesht as qe intereson te integrohet, sepse e ka kinen me veti.

  Me kete shembull te kinezeve, ne shqiptaret mund te marrim vetem nje shembull dhe ky eshte: Ti imitojm kinezet ne ruatje identiteti dhe poashtu ta pasojm krenarin e tyre, kur behet fjale tek dashuria ndaj kombit.

  E jo si do shqiptar me nje plakushe qe martohen dhe ate per letra qendrimi, ateher mundohet qe ti nenshtrohet ne cdo menyre te mundshme dhe nese i nenshtrohesh dikujt, sigurisht se ke per te ja imituar cdo gje te sajen dhe keshtu braktis identitetin tend dhe dal ngadal prej tij e pas fillon asimilimi.
  Na lodhet me keto tema. Nga i di te gjitha keto ti njehere qe nga kosova ? C'a sateliti perdor per te kapur sinjalet ? LoL

  or Fisnik martohen ato me njeri tjetrin se jane si milingona pa mbarim. Ku ta gjej une shqiptar, he me thuaj ti . Snjoh asnjeri. Tani i bie te integrohem me jeten ketu apo te vdes beqare ? Apo te shkoj te gjej nje ne shqiperi ? Si tja bej aman?

  pastaj kshu ne dukje ti nuk mund te saktesosh kush asimilohet apo jo. Ne ambjente te ndryshme ka pershtatje. Integrohesh se nuk do ndahesh nga kopeja, po "asimilimin" e ruan ne vetvete. Ne shpine tende.
  Behuni me flex, mos i ndani gjerat me thike se jeta nuk eshte vetem shqiptare .

 17. #37
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-08-2006
  Vendndodhja
  askund
  Postime
  9,058
  Faleminderit
  68
  49 falenderime n 44 postime
  pinku are you single????
  po asimilohemi ne shqiperi ku jane hap 1 milion sekte te ndryshme da i ke me trecerekshe
  disa me mjeker
  disa me fustanella aman aman ku mbete shqiperi
  JO SEKS PARA MARTESE

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e Anesti_55
  Antarsuar
  22-10-2005
  Postime
  2,661
  Faleminderit
  23
  14 falenderime n 14 postime
  Citim Postuar m par nga fisniku-student Lexo Postimin
  Lol Kinezet nuk i solla ne kete tem qe ti pasojm direkt, por thjesht per kurriozitet ne rastin kur flasim se si mund te ruhet identiteti kombetar i nje personi ne vendin e huaj.

  Kinezeve jo qe i mungon aftesia per te mesu gjuhe tjera, por thjesht sistemin e jetes praktike te cilen e thurrin ku do qe shkojn ua mundeson qe te mbijetojne pa asnje problem edhe pa u integru ne kulturen vendese.

  .
  Ceshtja e asimilimit te gjuhes dhe te zakoneve nuk mund te gjykohet duke analizuar grupime te vogla emigratesh, te cilet nuk kane mundesine e organizimit dhe te nevojes per te ushtruar gjuhen e tyre.Sot kemi dy grupime te medha emigrantesh qe mund te merren ne konsiderate.
  Nje grupin prej 5 miljon shqipetaresh ne Turqi muslimane dhe rreth 800 mije arbereshe ne itali, keto jane ortodokse.
  Ne grupimin e pare shqipetaret dhe se jane komuniteti me i madh po e humbasin gjuhen dhe nuk jane te roganizuar ne organizatat per te drejtat e komuniteteve, ndersa ne Itali arbereshet e ruajne gjuhen e tyre dhe jane te organizuar si komunietete.Une mendoj se shtylla kurrizore e ketifenomeni eshte feja she shteti qe bejne pjese.
  Ne grupimin e pare feja islamike i ka turqezuar me kohe shqipetaret sa vetethirreshin turq.Gjuha e tyre dhe kur ishin ne vendlindje ishte po thuaj e turqezuar.kultet fetare nuk kane predikuar ne gjuhen shqipe keshtu dhe atje ato jane ndjere njelloj me turqit.Shteti turk nuk i ka dhene te drejta per tu organizuar as si shoqate e jo me si minoritet apo si organizate politike ne mbrojtje te te drejtave te tyre.
  Arbereshet ruajten fene e tyre identitein kombetare fetare, ne pjesen me te madhe predikuan shqip dhe greqisht, eshte kjo fe qe i orientoi dhe zhilloi traditat kombetare ne kete komunitet.Shteti italian i veshur me qyeterimin e krishter , shembull i tolerances europiane e boterore, i krijoji kushte te pershtateshme per tu organizuar dhe per te mbrojte te drejtate tyre si minoritet.Arbereshet kane flamurin e tyre, kane bashkite e tyre, kane kishat e tyre , kane shkollat e tyre ne te cilat lejohet te mesohet dhe gjuha shqipe, kane perfaqesine e tyre ne politike.

  Perfundimisht mund te themi se jane kulturat fetare, cilesia e tyre,ato qe e ruajne identitetin dhe jo denglat e politologeve.Prandaj greket i japin nje rendesi te madhe fese. Ato fene e kosiderojne kombesi.Pra po qe se individi eshte edukuar sipas mesimeve biblike te besimit ortodoks , ai meriton te jete grek keshtu mendojne pjesa me e madhe e grekeve.Me ka ndodhe ne greqi kur miqte e mi greke me gjykonin nga sjellja dhe me thoshnin se ti anest kot thua se je shqipetare, ti sillesh si grek dhe pa tjeter duhet te jesh i tille.E kshtu debati kalonte ne emrin e qytetit tim dhe une i pata thense jam nga Durresi ose latinisht Duraqium dhe qyteti im nuk ka shume minoritare greke.U mundova te fshihja emrin e qytetit tim ne greqisht ,por me kot.A ka qyteti yt dy kodra me pyeten, po i theshe une, atehere ai quhet Dhioraqis dhe mos u bej budalle se ti je grek me thane.Eh dhe se fillova une te argumentoja te kenderten, kur zura ne goje antithearin,atyre ju duk se kishin zbuluar ameriken dhe spranonin kurre qe une te isha shqipetare.Dhe ne shume biseda me to , kuptova se per greket nuk kishte asnje rendesi nese ishe rus, apo bullgar , e rendesishme per to ishte te ishe ortodoks.

 19. #39
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime
  Citim Postuar m par nga fisniku-student Lexo Postimin
  Pse more i komplikoni gjerat kaq shum aman!! Vllacko gjerat jan te thjeshta, vetem se nevoitet vullneti per ti pranuar keto gjera.

  Nuk e kam hapur kete teme per te bere ekxaminime shkencore, por thjesht eshte e atij niveli per forumist qe mund ta diskutojm me po ato kapacitet forumiste qe kemi.

  Mirpo merre edhe kete shkrim si fakt:


  Ndersa sa i perket fakteve qe e mbeshtesin kete teme, ateher ato nese kemi vullnetin qe ti shofim, gjenden ku do, mjafton qe te ua detektosh identitetin ne zhdukje te femijeve shqiptar qe gjenden kudo ne diaspore. Nuk po i pergjithsoj te gjithe, por nuk jan edhe pak raste keto.

  Ta bejme nje Experiment te thjesht

  Jam i bindur qe mbi 90% te rasteve qe Shqiptaret martohen me te huajt, asimilohen ne kulturen e tyre. Nuk kam pare deri sot qe nje shqiptar nese eshte martu me nje shtetase tjeter, ti kete femijet me identitet shqiptar, por thjesht ata femje kan per ta harruar gjuhen absolutisht dhe do ta mesojn ndonje fjale si "mirdita apo pershendetje", sa per te rrah gjoks ky babai i shkret dhe skizofren. Tash ky babai i shkret cfar trashigon?? normal femije francez apo gjerman me prejardhje shqiptare!!!

  D.m.th shum shqiptar ne diaspore nuk kan vullnetin qe te luftoj per ruajtjen e identitetit te tyre, mirpo me sfiden me te vogel dorzohen dhe braktisin identitetin e tyre.

  Pyetja ime direkte eshte kjo: Pse ne po e harrojm dhe braktisim gjuhen tone, ndersa te tjeret me mburrje e mbajn dhe e kultivojn gjuhen e tyre?????


  Dikush thot se ne nuk asimilohemi, por integrohemi!!

  Integrim pozitiv kemi ateher kur pranojm sistemin e jetes se atij shteti ku gjendesh, mirpo me kusht qe identetin tend kombetar dhe kulturor ta ruash.

  "Meso krejt gjuhet e botes nese mundesh, mirpo gjuhen tende amtare ruaje dhe mos e harro"

  Besom nje dite takova nje femije i moshes, diku 13 vjeq, e kishte mesu spanjollishten vetem permes telenovelave latino amerikane, ndersa ne shkoll dhe ne gjuhen shqipe nuk qendronte aspak mire!!!

  Mua me qudit kjo gje, pse kemi kete lloj mungese vetbesimi dhe anti dashuri ndaj vlerave tona kombetare, ndersa nje simpati ndaj kulturave tjera.

  Disa emra te njohur te asimiluar dhe qe nuk din shqip

  James Belushi
  Joseph dioguardi
  Eliza Dushku

  e shume te tjere qe nuk po me kujtohen momentalisht

  Luan Krasniqi asaj rruge eshte nisur, e percillja nje dite fjalorin e tij, dhe shifej kjart qe kishte fillu me trash gjuhen goxha mire, edhe pse ky ka lind ne junik, mirpo ka disa vite qe gjendet ne gjermani.

  D.m.th ne munges vetebesimi kombetar, e kan pare te pavlefshme ruajtjen e gjuhes se tyre dhe e kan harru te gjithen.

  Ne definitivisht duhet te punojm me kete qeshtje ne menyre insituticionale dhe ta luftojm kete fenomen sepse duke pare eksodin qe dita dites eshte ne veprim, do humbasim identitet sikur gjysma e ilireve ne ballkan.
  Edhe nje here te pyes se si ke arritur ti te konkluzioni qe shqiptaret asimilohen me shume se te tjeret. Nese ka ndonej statistike per kete na e sill. Nese jo, atehere mos e bej fakt te kryer, por duhet ngritur njehere pyetja "A asimilohen me shume shqiptaret se te tjeret?" dhe pastaj nese pergjigja eshte "po" atehere te diskutojme "Pse?".

 20. #40
  alo alo ty te degjoja Maska e Pershendetje1
  Antarsuar
  31-01-2010
  Vendndodhja
  zeri embel.
  Mosha
  37
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  se i zejne veshet lesh prandaji

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •