Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 37
  1. #1
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anëtarësuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559

    Unhappy Pyetje në lidhje me hyperkalceminë

    Hellllllllllllllllppppppppppppppppppppp !!!

    Jam duke zgjidhur ca ushtrime të fiziologjisë, pyetje multiply choise që kanë rënë nëpër provimet e viteve të shkuara dheeeeeee më ngeci sharra në gozhdë

    Thuhet që :

    Në rastin e Hyperkalcemisë faza Plateau është e shkurtër.

    E vërtetë apo e gabuar?

    E vertetë, sepse kështu thuhet edhe në libër Vetëm se, libri nuk e shpjegon Pse-në. Të miat janë vetëm hamendësime.

    Ndonjë që më ndihmon?

    Flm paraprakisht!
    Elegance is an attitude.

  2. #2

  3. #3
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anëtarësuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    Citim Postuar më parë nga gloreta Lexo Postimin
    rrofsh lal, por unë e di çfarë është kjo sëmundja etj.

    Është fjala për hyperkaceminë në zemër.

    E kam të qartë se ndikimi i simpatikusit shkurton fazën Plateau, dmth ai ndikon mbi fosforilimin e kontrolluar nga cAMP të Troponin I duke bërë që Ca të vihet më shpejtë/më shumë në dispozicion, duke qënë se afria për lidhjen me Troponin I është e inhibituar.

    Përveç kësaj, lirimi i kanaleve të SR-së gjatë fazës së kontraktimit si edhe kontrolli mbi SR-Ca-Pump gjatë fazës së relaksimit aktivizohet/bllokohet përmes cAMP dhe PKA, çfarë edhe quhet Inotrophie/Lusitrophie pozitive e Simpatikusit. Gjithashtu gjatë relaksimit nxirret Ca nga qeliza përmes Na/Ca-Pump, çka është në dobi të repolarizimit të qelizës.
    Përmes këtij mekanizmi kalciumi mund të nxirret më shpjetë jashtë dhe është më pas i gatshëm për proçesin e rigjenerimit.

    Ajo që s'kam shumë të qartë, është fakti që pse duhet të jetë kështu në rastin e një Hyperkacemie

    Mendova se, Ca zytozolike aktivon Ca-Pump e SR sipas mekanizmit të mësipërm. Mund të mendohet që gjatë një Hyperkalcemie, ky mekanizëm vepron parallel me Na/Ca- Antiporter dhe fazën AP, duke bërë kështu që kumulativ të arrihet një potencial i shpejtë për repolarizimin e membranës , gjë që sjell shkurtimin e kësaj faze përmes Ca.

    ndonjë ide tjetër?
    Elegance is an attitude.

  4. #4
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anëtarësuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    Po kërkoj një herë ndihmë andej nga surratbuku lol

    siç duket fsh ka nga çdo fushë anëtarë me lopatë, por nga mjekësia numëron me gishta
    Elegance is an attitude.

  5. #5
    Larguar..
    Anëtarësuar
    31-08-2009
    Postime
    4,530
    Bej si te duash Angi une vetem Gjermanisht te lexoj dhe te kuptoj di.

  6. #6
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anëtarësuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    Rri se mezi i mblodha mendimet shqip

    Po ta shkruaj në gjermanisht, mund të më japësh përgjigje?

    Googlen kann ich auch selber lol wenn hier niemand sonst mir die Frage beantworten kann, kann ich auch morgen einen Prof. fragen
    Elegance is an attitude.

  7. #7
    Larguar..
    Anëtarësuar
    31-08-2009
    Postime
    4,530
    Das machst du sehr gut Angi. Ich bewundere dich, dass du so inteligent bist und vieles von Medizin verstehst, dass ist etwas besonders für dich, ich verstehe nur etwas von Chemie, mehr nicht, lange Zeit her ich habe alles vergessen. Frag besser einen Profi Angi

    Medizin eshte me mire te lexojne shqip keta anetare Angi

    Mos u lodhni ta lexoni postimin tim se nuk ka te beje me temen
    Ndryshuar për herë të fundit nga gloreta : 26-01-2010 më 14:43

  8. #8
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anëtarësuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    Danke gloreta, bist ein Schatz, edhe pse s'më ndihmon dot

    Po dal një herë unë...ndoshta hyn ndonjë më vonë, që ha pykë nga fiziologjia lol
    Elegance is an attitude.

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    nese me thua se çfare faza Plateau ta them une pergjigjen

  10. #10
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anëtarësuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    Uroj të më kuptosh, se vallahi është e vështirë të verbalizosh në shqip gjërat siç i mëson në gjermanisht, për shkak edhe të terminologjisë. Nejse, po i bie shkurt:

    Siç duhet ta dish qelizat nervore zotërojnë një membranë elektrike që në qetësi zotëron një potencial të caktuar, si pasojë e diferencës së ngarkesës ionike(K/Na) që ekziston në dy anët e saj. Përhapja e informacionit aty ndodh me anë të potencialeve aksonike, shkurt AP. Membrana depolarizohet, repolarizohet,hyperpolarizohet, e kështu me rradhë.

    Tani edhe qelizat e zemrës janë në gjëndje të krijonë AP. Potenciali i membranës në qetësi këtu është -70 mV, por nuk është stabil. Kjo ishte si intro, se s'dua të bëj fiziologji zemre këtu. Potenciali aksonik AP ka 4 faza:
    * faza 1: Depolarizimi, ndryshimi i potencialit nga -70 mV në +30 mV midis pjesës intrazelulare dhe extrazelulare
    * faza 2: Pas arritjes së kulmit plus 30, vlera e potencialit ulet deri në afërsisht 0 mV dhe qëndron kështu konstante për një fare kohe Plateauphase.
    * faza 3: Repolarisimi, direkt pas fazës plateau
    * faza 4: vendosja e potencialit të qetësisë.



    në figurë i korespondon pjesa 2 e grafikut.
    Ndryshuar për herë të fundit nga ☆Angie☆ : 26-01-2010 më 15:24
    Elegance is an attitude.

  11. #11
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Angelina ka te bej me Absolute Refractory Period --> ARP eshte kohe si pune pushimi per Action Potential qe sado e forte te jete "stimuli" the Action Potential nuk ndizet.

    http://www.mfi.ku.dk/PPaulev/chapter11/images/11-2.jpg

    Vine re ku eshte ARP ne fotografine, eshte ne Phase 2. (kliko ne foton ta besh te madhe)

    Tani HyperCalcemia e ule poshte fazen e ARPs, duke ulur poshte ARP-ne e shkurton phasen e 2 (plateau). Plus edhe e shton (Increase Contraction) kontraktim

    Kjo eshte e gjitha.

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    me vjen keq se isha duke lozur
    e tha kjo goca para meje,
    it makes sense,
    perderisa hyper calcemia rrit numrin e joneve te kalciumit e per rrjedhoje shpejtesine e ndryshimit te polaritetit, e per rrjedhoje shkurtimin e fazes plateau.
    gjithmone shpejtesia e difuzionit rritet me perqendrimin.

    ça desha une qe u bera inxhenier, ku ka si mjekesia.
    Ndryshuar për herë të fundit nga xfiles : 26-01-2010 më 16:34

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anëtarësuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin


    ça desha une qe u bera inxhenier, ku ka si mjekesia.
    mos kujto se eshte vone te ndryshosh drejtimin e jetes!

  14. #14
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anëtarësuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    Citim Postuar më parë nga s0ni Lexo Postimin
    Angelina ka te bej me Absolute Refractory Period --> ARP eshte kohe si pune pushimi per Action Potential qe sado e forte te jete "stimuli" the Action Potential nuk ndizet.

    http://www.mfi.ku.dk/PPaulev/chapter11/images/11-2.jpg

    Vine re ku eshte ARP ne fotografine, eshte ne Phase 2. (kliko ne foton ta besh te madhe)

    Tani HyperCalcemia e ule poshte fazen e ARPs, duke ulur poshte ARP-ne e shkurton phasen e 2 (plateau). Plus edhe e shton (Increase Contraction) kontraktim

    Kjo eshte e gjitha.
    jo s'mendoj se ka të bëj kjo

    kjo që thu ti, është koha kur kanalet e natriumit janë të mbyllura, joatkive dhe nuk mund të krijohen AP, ka funksionin e mbrojtjes së zemrës nga një tetanizim i mundshëm.
    Unë thashë që e di, pse plateau është e shkurtër, ka të bëjë me mënyrën si ndikon sympatikusi të formimi i tij. Unë s'po gjej pse duhet të jetë kshu pikërisht gjatë hyperkalcemisë. hyper do të thotë e lartë, dmth përqëndrimi i Ca në gjak është mbi normën. që Ca të hyjë në gjak duhet të aktivizohen kanale transportuese në membranë, në këtë rast një kanal Na/Ca që punon në antiport. Për këtë kanali për Na është i mbyllur. Kështu rritet edhe përqëndrimi i Ca brenda qelizës dhe bën që të shkurtohet faza plateau... i guess
    Elegance is an attitude.

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga Marya Lexo Postimin
    mos kujto se eshte vone te ndryshosh drejtimin e jetes!
    qe te dal mjek 40 vjeç thua ti,
    eshte nje çmim qe nuk jam i gatshem te paguaj.

  16. #16
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anëtarësuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    nah,

    x-so s'e sdu tia bej vetes temën çorap, por e ke totalisht gabim, madje do shtoja mentalitet tipik shqiptar. unë njoh shumë në fakultetin tim, që janë mbi 30 vjeç, një është madje 45 lol e kanë nisur sepse e kanë pasur pasion, për një arsye a tjetër nuk kanë mundur ta fillonin kur kanë qënë në moshën e duhur, por që me rrjedhjen e jetës a ndryshimin e kushteve vendosën drejt saj, është çështje pasioni mendoj, tip evokimi lol
    Elegance is an attitude.

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anëtarësuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836



    Në rast të hyperkalcemise, ka një ulje në kohëzgjatjen e fazës së II te potencialit të veprimit .
    Hiperkalcemia duke shtuar diferencen e përqëndrimit ndërmjet kalciumit intra- dhe ekstracelular, përshpejton hyrjen e kalciumit gjatë hapjes se kanaleve kalcike që çon në një depolarizim më të shpejtë.

    Kjo është pasqyruar në EKG nga nje shkurtim i segmentit ST , kohëzgjatja e segmentit ST është e vështirë të matet.
    Perkundrazi ,intervali QT i korrigjuar (QTk) është i thjeshtë për t'u përdorur dhe plotësisht përfaqësues i ndryshimeve në segmentin ST , për të vlerësuar efektet e hyperkalcemisë.
    Ngjeshur me brezin e se vertetës,parzmoren e drejtësisë,mburojën e besimit dhe shpatën e Frymës.

  18. #18
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anëtarësuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    rrofsh daniel00 dmth mirë e paskam pasur
    Elegance is an attitude.

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anëtarësuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836
    E ku e ke ndonjehere keq ti

    Edhe perkthimi im paska dalë me kuptim , çudi
    Ngjeshur me brezin e se vertetës,parzmoren e drejtësisë,mburojën e besimit dhe shpatën e Frymës.

  20. #20
    Kalcium eshe shume i Lartë i gjakut
    po prit te shikoj ca libra qe kam ketu te te them me shume
    Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •