Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 31
  1. #1
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    20-12-2009
    Postime
    306

    Fjala "injorancė"

    Pershendetje; do te ishte nje ndihme e madhe ne qofte se ka ndo nje prefesor i gjuhes shqipe qe te na shpjegojne fjalen "INJORANCE" cfare kuptimit ka dhe perse keqkuptohet ne gjuhen tone te bukur shqipe
    Sot mora nje mesazhe nga administrator te Fsh per nje paralajmrim akuze qe kisha ofenduar nje pjestar te stafit ,ku une ju betohem qe fjalen injorance nuk e kam perdore per ofendim por ma shume per ti vere ne dukje kesaj moderatores qe nuk kishte dijeni te plote per drejtimin e ketij forumi ,ose per kuptimin se cfare do te thote demokraci ose liri te fjales,une personalisht jam shume injorant ,ose mungese te dijes ne historine e Amerikes te jugut ,kurse per mendimin tim populli Amerikan ne pergjithsi jane shume injoranta ne dijenine e gjuheve te huaja,po juve ne cfare fushet jeni injorat , ose keni mungese dijenijet ,flm per mirkuptimin

  2. #2
    .................... Maska e iktuus
    Anėtarėsuar
    30-11-2008
    Postime
    1,261
    injoranc dmth padituri...
    skenderbeu po sa tema hap mer amon se ti cdo postim hap nje tem
    Dashuria, miqsia,respekti nuk formojn lidhje aq te forta sa nje urrejtje e perbashket

  3. #3
    Citim Postuar mė parė nga SKENDER_BEU Lexo Postimin
    Pershendetje; do te ishte nje ndihme e madhe ne qofte se ka ndo nje prefesor i gjuhes shqipe qe te na shpjegojne fjalen "INJORANCE" cfare kuptimit ka dhe perse keqkuptohet ne gjuhen tone te bukur shqipe
    Sot mora nje mesazhe nga administrator te Fsh per nje paralajmrim akuze qe kisha ofenduar nje pjestar te stafit ,ku une ju betohem qe fjalen injorance nuk e kam perdore per ofendim por ma shume per ti vere ne dukje kesaj moderatores qe nuk kishte dijeni te plote per drejtimin e ketij forumi ,ose per kuptimin se cfare do te thote demokraci ose liri te fjales,une personalisht jam shume injorant ,ose mungese te dijes ne historine e Amerikes te jugut ,kurse per mendimin tim populli Amerikan ne pergjithsi jane shume injoranta ne dijenine e gjuheve te huaja,po juve ne cfare fushet jeni injorat , ose keni mungese dijenijet ,flm per mirkuptimin
    Ti fjalen injorance besoj se e di shume mire se cdo te thote, por ti duhet te dish nje gje; cdo fjale perdoret ne nje kontekst te caktuar dhe me nje qellim te caktuar ,ose ne nje forme metaforike te caktuar.
    Dashje-padashje disa fjale tjetersohen ne perdorimin e tyre te perditshem dhe marrin ngjyrime te ndryshme ne varesi te sociolektit qe perdoren.
    Psh: edhe fjala "debil" ne kuptimin e saj te plote nuk eshte fjale ofenduese, por ne perdorimin e perditshem tingellon ofenduese sepse eshte ngjyrosur me ate kuptim.
    Prandaj here tjeter mundohu te perdoresh fjalen e sakte, ose ti pershtatesh bashkebisedes(bashkeshkrimit) qe te mos keqkuptohesh,ose te mos te keqkuptojne.

    Besoj se tani e kuptove pse te kane keqkuptuar
    .................................................. ........................................

  4. #4
    i/regjistruar
    Anėtarėsuar
    21-03-2008
    Vendndodhja
    Pistoia
    Postime
    580
    Injorant vjen nga Frengjishtja j'ignore = zhinjore = nuk kam dijeni. qė do tė thotė ''Padije'' ose ''I Paditur''.
    Nė Fakt kjo fjalė nuk ėshtė aspak fyese. Fjala Injorant nė Shqip do tė thotė edhe I Prapambet, qė s'je nė korrent tė ngjarrjeve ose gjėrave, ėshtė pikėrisht ky kuptim qė e bėn Fyes.

    Dikush ka thėn: ''Tė lindėsh Injorat, ėshtė normale. Tė vdesėsh i tillė, s'durohet fare''
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga i/regjistruar : 22-01-2010 mė 16:11

  5. #5

    Mjafton tė kesh njė fjalor tė gjuhės shqipe dhe...

    gjen kuptimin e ēdo fjale.
    Unė po sjelle me kėtė rast kuptimet e fjalėve "injorancė " dhe "injorant". Ja si e shpjegon fjalori:

    INJORANCĖ f.
    1. Padituri, padije, mungesė arsimi. Injorancė e madhe (e plotė). E la nė injorancė. Dolėm nga injoranca.
    2. keq. Njohje fare e cekėt ose shumė e kufizuar e diēkaje (zakonisht pėr njė fushė tė dijes, pėr njė dukuri etj.); trashtinė. Injorancė nė filozofi (nė
    politikė, nė ekonomi).


    INJORANT m. sh.
    1. Njeri qė nuk ka marrė asnjė lloj arsimi, njeri i pashkollė, i paditur.
    2. keq. Ai qė e njeh diēka nė mėnyrė fare tė cekėt ose shumė tė kufizuar; ai qė nuk i kupton fare gjėrat ose i kupton keq ato; njeri i pagdhendur qė nuk di tė sillet nė jetė. Injorant i madh. Injorant nė politikė (nė letėrsi, nė muzikė, nė art).
    3. Pėrd. mb. sipas kuptimeve tė emrit. Kleri injorant. Klikė injorante
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga projekti21_dk : 22-01-2010 mė 16:21
    "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

  6. #6
    Citim Postuar mė parė nga ademgashi_dk Lexo Postimin
    gjen kuptimin e ēdo fjale.
    Unė po sjelle me kėtė rast kuptimet e fjalėve "injorancė " dhe "injorant". Ja si e shpjegon fjalori:

    INJORANCĖ f.
    1. Padituri, padije, mungesė arsimi. Injorancė e madhe (e plotė). E la nė injorancė. Dolėm nga injoranca.
    2. keq. Njohje fare e cekėt ose shumė e kufizuar e diēkaje (zakonisht pėr njė fushė tė dijes, pėr njė dukuri etj.); trashtinė. Injorancė nė filozofi (nė
    politikė, nė ekonomi).


    INJORANT m. sh.
    1. Njeri qė nuk ka marrė asnjė lloj arsimi, njeri i pashkollė, i paditur.
    2. keq. Ai qė e njeh diēka nė mėnyrė fare tė cekėt ose shumė tė kufizuar; ai qė nuk i kupton fare gjėrat ose i kupton keq ato; njeri i pagdhendur qė nuk di tė sillet nė jetė. Injorant i madh. Injorant nė politikė (nė letėrsi, nė muzikė, nė art).
    3. Pėrd. mb. sipas kuptimeve tė emrit. Kleri injorant. Klikė injorante
    Me fal ,por qenke lodhur kot,sepse nuk eshte hapur tema ne te vertete, sepse nuk dihet kuptimi i fjales "injorance" ,por eshte hapur per shkak te pershtypjes se madhe qe i ka lene temehapesit nga reagimi i dikujt tjeter ne lidhje me perdorimin e fjales "injorance"
    Tani me te drejte besoj se shume mire i eshte pergjigjur "iktuus" ketij/kesaj temehape/sit/ses.
    .................................................. ........................................

  7. #7
    18 scudetti Maska e Gjinokastra
    Anėtarėsuar
    29-08-2009
    Postime
    1,159
    Fjala nuk eshte ofenduese , por nese akuzohet dikush pa te drejte , atehere injoranti i vertete eshte ai qe akuzoji ! tipike kjo e cufove .
    [QUOTE =puroshkodran;2654864]Roma del kampion[ /QUOTE]

  8. #8
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    20-12-2009
    Postime
    306
    Citim Postuar mė parė nga Gjinokastra Lexo Postimin
    Fjala nuk eshte ofenduese , por nese akuzohet dikush pa te drejte , atehere injoranti i vertete eshte ai qe akuzoji ! tipike kjo e cufove .



    Pra me falni ne qofte se jam keqkuptuar ,kjo vajza qe mi ka fshi temat e mija ,nuk qeka Injorante qe une e kam quajtur pa dashje ,por kjo jam shume i sigurte qe nuk ja ka iden si me drejtuar kete forum,kenka shume e pa ditur per sa i perket temave ,kjo ka shkelur rregullat e forumit duke mbyllur temen time .ajo ishte e hapur ne vendin e caktuar ,dhe po ju bej thirrje stafit tjeter qe te me rihapin temen time qe eshte mbyllur pa shkak ,apo as kta tjeret nuk ja kan iden ketij profesioni ,apo te gjtihe ketu jane te pa ditur ,ketu ka dy rruge ose jan injoranta ,(pra te pa ditur) ose deskreminojne njerzit sipas fejet krahinet apo idejet per mbylljen e temes time ,per ndryshe do te rihapet seshpejti ,flm per mirekuptimin

  9. #9
    Citim Postuar mė parė nga SKENDER_BEU Lexo Postimin
    Ndoshta nuk te duket ty gje serjoze ndalimi i te drejtes te fjales ose diktatura ,por per mua eshte shume e rendesishme sepse jam njeri i vuajtur i diktatures komuniste dhe sot klyshat e tyre po perdorin te njejten strategji te na marrin frymen, por nuk po ja arrin qellimit
    E shof qe e paske marre shume seriozisht

    Nuk je ti vetem ai i vuajturi, por edhe ne vete kemi vuajtur, dhe ne kemi xhaxhallare e dajallare qe kane vuajtur ndoshta me shume se ty.

    Meqe e paske marre kaq seriozisht si anetar i forumit e ndjej qe duhet t'i ndihmoj njerezit.

    Ne rradhe te pare ke hapur nje teme kot, sepse mund te ankoheshe tek super-moderatoret pa pasur nevoje te hapesh nje teme te tillle.

    Ne rradhe te dyte e more shpjegimin qe doje me komentet e lexuesve te temes me siper.

    Dhe ne rradhe te trete mos e kerko ketu te drejten dhe lirin e fjales per sa kohe qe ti shume thjesht quhesh nje person "anonim" me nje emer "SKENDER_BEU" sikurse edhe shume te tjere bashke me mua.

    Me sa di une ketu ka nje administrator , supermoderator , moderator etj etj .
    Edhe mua ma fshine nje teme tek pershendetjet dhe nuk u be nami.

    Dhe se fundi mendoj se duhet ta mbyllesh kete teme. .
    .................................................. ........................................

  10. #10
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    20-12-2009
    Postime
    306
    Citim Postuar mė parė nga eaglexxx Lexo Postimin
    E shof qe e paske marre shume seriozisht

    Nuk je ti vetem ai i vuajturi, por edhe ne vete kemi vuajtur, dhe ne kemi xhaxhallare e dajallare qe kane vuajtur ndoshta me shume se ty.

    Meqe e paske marre kaq seriozisht si anetar i forumit e ndjej qe duhet t'i ndihmoj njerezit.

    Ne rradhe te pare ke hapur nje teme kot, sepse mund te ankoheshe tek super-moderatoret pa pasur nevoje te hapesh nje teme te tillle.

    Ne rradhe te dyte e more shpjegimin qe doje me komentet e lexuesve te temes me siper.

    Dhe ne rradhe te trete mos e kerko ketu te drejten dhe lirin e fjales per sa kohe qe ti shume thjesht quhesh nje person "anonim" me nje emer "SKENDER_BEU" sikurse edhe shume te tjere bashke me mua.

    Me sa di une ketu ka nje administrator , supermoderator , moderator etj etj .
    Edhe mua ma fshine nje teme tek pershendetjet dhe nuk u be nami.

    Dhe se fundi mendoj se duhet ta mbyllesh kete teme. .
    Une jam i detyruar te respektoj mendimin tend ,une jam njeri i thjesht dhe i vuajtur ,me vjen keq qe me shume se nje gjysem shekulli gazeta me emrin ZERI I POPULLIT u drejtua nga kriminela te popullit duke perfaqesuar popullin sovran te shtetit shqiptar ,tani ne kete forum qe quhet FORUMI SHQIPTAR nuk eshte e lehte per ne popullin ti lejojme te tjeret te shkelin te drejtat tona ne si popull ,ketu po behen padretesina dhe nuk eshte logjike qe ne emer te shqiptarve te perdoret dhuna kundra te drejtes te fjales ,te betohem sikur ky web forum te kene nje emer tjeter une as qe nuk do te merrsha mundimin te shprehesha ,por ne emer te popullit ne emer te shqiptarve eshte turpi per kta moderatore ne qofte se ne nuk jemi te lire dhe te pamvarur per te shprehur mendimet tona ,ashtu eshte edhe forumi MALSIA qe perfaqeson nje pjese te madhe te popullit ku nje nga rregullat e tyre ishte te duhet me detyrim te shkruash shqip ,ku aty postova nje artikull ne gjuhen angleze ,shume postim edukativ ,por ata e fshine ,ne nuk na lejojne te shkruajm ,por per veten perdorin 20% e fjaleve ne gjuhe turke ose serbisht ,psh ne stadium nuk kishte struje ,ose kam vozit kerrin sot e tjera e tjera ,kur ju perfaqesobni nje popull duhet te jeni pak ma te kujdeseshem dhe mos ti nenvlersoni njerzit ,kjo eshte kundra juve

  11. #11
    Citim Postuar mė parė nga SKENDER_BEU Lexo Postimin
    Une jam i detyruar te respektoj mendimin tend ,une jam njeri i thjesht dhe i vuajtur ,me vjen keq qe me shume se nje gjysem shekulli gazeta me emrin ZERI I POPULLIT u drejtua nga kriminela te popullit duke perfaqesuar popullin sovran te shtetit shqiptar ,tani ne kete forum qe quhet FORUMI SHQIPTAR nuk eshte e lehte per ne popullin ti lejojme te tjeret te shkelin te drejtat tona ne si popull ,ketu po behen padretesina dhe nuk eshte logjike qe ne emer te shqiptarve te perdoret dhuna kundra te drejtes te fjales ,te betohem sikur ky web forum te kene nje emer tjeter une as qe nuk do te merrsha mundimin te shprehesha ,por ne emer te popullit ne emer te shqiptarve eshte turpi per kta moderatore ne qofte se ne nuk jemi te lire dhe te pamvarur per te shprehur mendimet tona ,ashtu eshte edhe forumi MALSIA qe perfaqeson nje pjese te madhe te popullit ku nje nga rregullat e tyre ishte te duhet me detyrim te shkruash shqip ,ku aty postova nje artikull ne gjuhen angleze ,shume postim edukativ ,por ata e fshine ,ne nuk na lejojne te shkruajm ,por per veten perdorin 20% e fjaleve ne gjuhe turke ose serbisht ,psh ne stadium nuk kishte struje ,ose kam vozit kerrin sot e tjera e tjera ,kur ju perfaqesobni nje popull duhet te jeni pak ma te kujdeseshem dhe mos ti nenvlersoni njerzit ,kjo eshte kundra juve
    E shikon qe ke ke gabuar temen, prandaj te thashe qe kjo teme duhet mbyllur.
    Te keshilloj te hapesh nje teme me konkrete per ate qe je i shqetesuar.
    E sa per fjalen Injorance u sqarove pak me siper.
    .................................................. ........................................

  12. #12
    Kjo fjale megjithese eshte pershtatja ne shqip e nje huazimi, permban brenda saj nje folje shqip shume te vjeter, pikerisht foljen njoh qe pjesoren e saj e ka njohur.
    Vete fjala mund te ndahet keshtu injorance= i + njo-r+ance ku:

    i--> eshte nje parashtese privative qe ka si funksion dhenien e kuptimit negativ per fjalen pasardhese. Ajo eshte prezente ne shume fjale me kete menyre fjaleformimi, psh i-racional, i-reversibel, i-moral etj.

    njo--> eshte folja shqipe njoh, kurse njo-r eshte reduktimi i pjesores se saj njohur. Pra kemi i-njor=JO-NJOHUR dmth i paditur.

    ance--> eshte nje prapashtese sedentive, qe ka ardhur si rezultat i precipitimit te nje seri prapashtesash te thjeshta, gjate trajtimit mijravjecar ne gjuhe te ndryshme, kryesisht latine ose gjysem latine. E gjejme prezente ne shume fjale te gjuheve te siperpermendura.

    Ky eshte shpjegimi nga ana gjuhesore. Nga pikepamja e perdorimit te pergjithshem, perdorimi i saj, synon nje barazim te te keqes me personin qe i vishet. Ne pergjithesi, injoranca, bashkejeton me te keqen. Padija eshte arsyeja kryesore nga buron e keqja. Nje shembull domethenes eshte kriminaliteti, ku pjesen derrmuese te kontigjentit te krimit, e perbejne njerez te pashkolluar dhe me kulture te cunguar.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dias10 : 27-01-2010 mė 10:18
    e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

  13. #13
    18 scudetti Maska e Gjinokastra
    Anėtarėsuar
    29-08-2009
    Postime
    1,159
    Citim Postuar mė parė nga dias10 Lexo Postimin
    Kjo fjale megjithese eshte pershtatja ne shqip e nje huazimi, permban brenda saj nje folje shqip shume te vjeter, pikerisht foljen njoh qe pjesoren e saj e ka njohur.
    Vete fjala mund te ndahet keshtu injorance= i + njo-r+ance ku:

    i--> eshte nje parashtese privative qe ka si funksion dhenien e kuptimit negativ per fjalen pasardhese. Ajo eshte prezente ne shume fjale me kete menyre fjaleformimi, psh i-racional, i-reversibel, i-moral etj.

    njo--> eshte folja shqipe njoh, kurse njo-r eshte reduktimi i pjesores se saj njohur. Pra kemi i-njor=JO-NJOHUR dmth i paditur.

    ance--> eshte nje prapashtese sedentive, qe ka ardhur si rezultat i precipitimit te nje seri prapashtesash te thjeshta, gjate trajtimit mijravjecar ne gjuhe te ndryshme, kryesisht latine ose gjysem latine. E gjejme prezente ne shume fjale te gjuheve te siperpermendura.

    Ky eshte shpjegimi nga ana gjuhesore. Nga pikepamja e perdorimit te pergjithshem, perdorimi i saj, synon nje barazim te te keqes me personin qe i vishet. Ne pergjithesi, injoranca, bashkejeton me te keqen. Padija eshte arsyeja kryesore nga buron e keqja. Nje shembull domethenes eshte kriminaliteti, ku pjesen derrmuese te kontigjentit te krimit, e perbejne njerez te pashkolluar dhe me kulture te cunguar.
    NJoh eshte shqip ?

    Anglisht know

    Italisht conoscere etj

    Eshte origjine e perbashket PIE .

    Injorance rrjedh nga "ignorare" , te mosperfillesh .
    [QUOTE =puroshkodran;2654864]Roma del kampion[ /QUOTE]

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e kapllani
    Anėtarėsuar
    11-06-2009
    Postime
    190
    Shpesh here edhe une kam vene re se kjo fjale injorance perdoret prej shqipfolesve si sinonim per fjalen "budallaki", ps. "ti qenke injorant", "keta injorantat"...Mbasi te gjithe e perdorin kete fjale ne kete kuptim edhe une nuk ngurroj ta perdori si pjesa ma e madhe kur te mbehihet, por edhe une gjithmon kam mendue se kjo fjale rrjedh pike se pari nga fjala latine "ignorare" = "mos me dijtė" dhe pastaj u perhap ne pothuej te gjitha gjuhet si anglishtja: "to ignore" = "me shperfill".

    Por me qene injorant besoj se do te thote se je shperfilles ndaj cashtjeve e keshtu ma merr mendja se kjo fjale, te pakten tek ne, e ka ndryshue kuptimin sepse mosperfillja dhe padija dmth budallakia rrine afer me njani-tjetrin.

  15. #15
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,315
    Postimet nė Bllog
    17
    "Injorance" ne shqip do te thote padituri, ose me mire te themi, injorim i dijes. Nje njeri qe injoron e i thote jo dijes eshte injorant.

    "Injorim" eshte fjale tjeter me te njejten rrenje por me kuptim tjeter. Injorim eshte sinonim me fjalen shperfill, ben sikur nuk e shikon ose nuk tregon respektin e duhur.

    Albo

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anėtarėsuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    ignor/e

    ig=ik, duhet tė vij nga folja - me ikė, pėr tė ikur, me iu largue, pėr tė iu larguar

    iki, e lėje n'pus t'pafund atė qė nuk din, as nuk don tė dij... iki njohurisė sė shtrėmbt tė dikujt...

    do tė thoja u...
    HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

  17. #17
    Citim Postuar mė parė nga ZANOR Lexo Postimin
    ignor/e

    ig=ik, duhet tė vij nga folja - me ikė, pėr tė ikur, me iu largue, pėr tė iu larguar

    iki, e lėje n'pus t'pafund atė qė nuk din, as nuk don tė dij... iki njohurisė sė shtrėmbt tė dikujt...

    do tė thoja u...
    Si e gjete mer aman!!!
    Thuaj mire qe te kemi ty ketu per etimologji.

    Une psh do thoja keshtu : Ignor/e = I(k)g+gamor + Nor=ne are(eshte bere) n(ė)=a(o)r d.m.th = ik gamor ne are
    Sa variante ka sa te duash.
    .................................................. ........................................

  18. #18
    ILIR NĖ GEN Maska e flory80
    Anėtarėsuar
    03-12-2006
    Vendndodhja
    Buzė Vjosės Kaltėroshe
    Postime
    1,531
    Citim Postuar mė parė nga dias10 Lexo Postimin
    Kjo fjale megjithese eshte pershtatja ne shqip e nje huazimi, permban brenda saj nje folje shqip shume te vjeter, pikerisht foljen njoh qe pjesoren e saj e ka njohur.
    Vete fjala mund te ndahet keshtu injorance= i + njo-r+ance ku:

    i--> eshte nje parashtese privative qe ka si funksion dhenien e kuptimit negativ per fjalen pasardhese. Ajo eshte prezente ne shume fjale me kete menyre fjaleformimi, psh i-racional, i-reversibel, i-moral etj.

    njo--> eshte folja shqipe njoh, kurse njo-r eshte reduktimi i pjesores se saj njohur. Pra kemi i-njor=JO-NJOHUR dmth i paditur.

    ance--> eshte nje prapashtese sedentive, qe ka ardhur si rezultat i precipitimit te nje seri prapashtesash te thjeshta, gjate trajtimit mijravjecar ne gjuhe te ndryshme, kryesisht latine ose gjysem latine. E gjejme prezente ne shume fjale te gjuheve te siperpermendura.

    Ky eshte shpjegimi nga ana gjuhesore. Nga pikepamja e perdorimit te pergjithshem, perdorimi i saj, synon nje barazim te te keqes me personin qe i vishet. Ne pergjithesi, injoranca, bashkejeton me te keqen. Padija eshte arsyeja kryesore nga buron e keqja. Nje shembull domethenes eshte kriminaliteti, ku pjesen derrmuese te kontigjentit te krimit, e perbejne njerez te pashkolluar dhe me kulture te cunguar.
    I lexova me vėmėndje tė gjitha hipotezat e hedhura mė sipėr, dhe postimi i "dias10" tė lė pa fjalė.
    Ėshtė kthyer nė trend tani loja me fjalėt, duke i komentuar sipas oreksit tė gjithsecilit, por shumė pak nga diskutantėt e kuptojnė se Etimologjia ėshtė njė shkencė mė vete, shumė ekzakte, qė nuk tė lejon tė bėsh ekserimente.
    Etimologjia si shkencat e tjera ėshtė e ndėrtuar mbi disa kollona kryesore tė cilat nuk mund tė spostohen apo eleminohen.
    Zbėrthimi i fjalėve bėhet me njė ekzaktėsi tė pėrpiktė dhe ndiqet njė procedure e detajuar pėr ti ndarė fjalėt, jo thjesht duke i rrokėzuar siē bėn ndonjė "Linguist" kėtu lart.

    Rrėnja e fjalės, ėshtė "NO" = "NJOH"
    Nė shumė gjuhė Indo-Europiane, gjejmė tė njėjtėn rrėnjė nė tė gjitha varjantet e fjalės "NJOH" nė gjuhėt respektive


    Italisht - Conoscere
    Greqisht - Gnoriso (γνωρίζω)
    Rumanisht - Cunoashte
    Spanjisht - Conocer
    Anglisht - Know
    Etj etj etj...

    Tani qė tė mos ripėrsėris "dias10" pjesa tjetėr ėshtė e shpjeguar mjaft mirė.
    EH I ZIU NJERI, GĖLLTIT DIKU NJE LUGĖ ĒORBĖ TĖ PRISHUR, EDHE VJELL PASTAJ PĖR GJITHĖ JETĖN!

  19. #19
    18 scudetti Maska e Gjinokastra
    Anėtarėsuar
    29-08-2009
    Postime
    1,159
    Citim Postuar mė parė nga flory80 Lexo Postimin
    I lexova me vėmėndje tė gjitha hipotezat e hedhura mė sipėr, dhe postimi i "dias10" tė lė pa fjalė.
    Ėshtė kthyer nė trend tani loja me fjalėt, duke i komentuar sipas oreksit tė gjithsecilit, por shumė pak nga diskutantėt e kuptojnė se Etimologjia ėshtė njė shkencė mė vete, shumė ekzakte, qė nuk tė lejon tė bėsh ekserimente.
    Etimologjia si shkencat e tjera ėshtė e ndėrtuar mbi disa kollona kryesore tė cilat nuk mund tė spostohen apo eleminohen.
    Zbėrthimi i fjalėve bėhet me njė ekzaktėsi tė pėrpiktė dhe ndiqet njė procedure e detajuar pėr ti ndarė fjalėt, jo thjesht duke i rrokėzuar siē bėn ndonjė "Linguist" kėtu lart.

    Rrėnja e fjalės, ėshtė "NO" = "NJOH"
    Nė shumė gjuhė Indo-Europiane, gjejmė tė njėjtėn rrėnjė nė tė gjitha varjantet e fjalės "NJOH" nė gjuhėt respektive


    Italisht - Conoscere
    Greqisht - Gnoriso (γνωρίζω)
    Rumanisht - Cunoashte
    Spanjisht - Conocer
    Anglisht - Know
    Etj etj etj...

    Tani qė tė mos ripėrsėris "dias10" pjesa tjetėr ėshtė e shpjeguar mjaft mirė.
    Kete thashe edhe une qe eshte IE .

    Por vete fjala "ignorant" eshte latinishte nga ku e kemi adoptuar ne .
    [QUOTE =puroshkodran;2654864]Roma del kampion[ /QUOTE]

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anėtarėsuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    Ju jen i mesuar te dini se secila fjale eshte me prejardhje latine ose greke dhe asgje tjeter e mbyllet mrrethi i njohjes, kur shqipja ka mundesi veprimi te zberthimit e nxierrjes se perfundim it per fjalet ma te veshtira qe ne pamundesi te njoihjes, ia lene prejardhjes latino-greke...

    Tek fjala IGNORANCE, qe merret thelbi i fjales IGNOR, rrenja e fjales eshte GNO, ku kemi I+GNO+R=IGNOR dhe dy tingujt GN=NJ, japin nji tingull shqip - NJ (njohje, njeri, nji...), ku del kuptimi - NJO+R, qe kuptohet - NJOH, ku ne ang. g=k, rrodhio kno+w=know, qe ka kuptimin edhe si folje -me dijte edhe si emer - dije, dituri - knowlegde edhe i.e GNOs-A, poashtu emertimi e shkences se diturise GNOSOLOGJIA, ku tingulli R nga GNOR, del edhe si tingull S, ne emertimin e shkences ne fjale edhe ne shqip si H, ku kemi GNOH=NJOH shqip.


    Kjo ndarja sipas dias10 - i + njo-r+ance, qe ky zberthim nuk qendron, sepse rrenja e fjales eshte GNOR dhe nga kjo rrenje GNOR behet gjurmimi i fjales, pa ate pjesen e fundme - ance, sepse mund te kete disa pjese e sufikse tjera...

    Tash, pse ne shqip kemi shprehjet: injoro, injoroje, ne kuptimin keshillimor, qe ka kuptimin - ik, iki, anashkaloje, lere dhe vijo punen tende... ku tingujt GN, respektivisht tingulli G shpesh del edhe si tingull K, sikurse tek fjala EGZISTENCE, ekzistence, ekzistoj, ekziston...

    Sot duhet te tejkalojme gjuhet latine e greke, se nuk nuk jane FUNDI I NJOHJES, kur SHQIPJA ka mundesi gjurmimi nder ma te veshtirat e linguistikes I.E. edhe PIE, por mentaliteti shkollor yni beri qe te strukemi vetem brenda gjuheve greke-latine dhe asgje tjeter ma larg...kur dihet (por ka pak fakte te shkruara sepse i dogjen e shkatrruan burimet) se Arbanishtja eshte illirishtja e pellgasishtja e sterlashte, AMA e te gjitha gjuheve greke-latine dhe I.E.

    Na jemi mesuar se secila fjale e ka burimin latin ose grek dhe PIKE. Jo nuk eshte ashtu!
    HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •