Close
Faqja 5 prej 10 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 190
 1. #81
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,632
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Bukoshi tregoj edhe per ata qe sot i thojne vetes miq te Adem Jasharit,se ku ishin ata kur shkoi grupi i pare ne Shqiperi per trajnime ushtarake.Tregoi edhe per matrapazet se si i lypnin para gjoja per aksione luftarake ne Kosove e i donin per qellime te vetat personale.
  Presim sonte vazhdimin e rrefimit te tij qe do te jete edhe me interesant sesa pjesa e pare.

 2. #82
  Perjashtuar
  Antarsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,335
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Mandej Bukoshi me nj fjal tregoj q " politika e pacifistve ishte e coft" ngaq publikisht e pranoj q me Rugoven si thoshte ay shkonim n disa takime t niveleve t ulta. Kthesa u b, tha Bukoshi kur Diaspora e drguan Dollin n Prishtin.
  Mirepo e tha mir se me gjendjen ekzistuese n Kosov ishin t knaqur edhe n Beograd edhe n Prishtin pa ka se nj polic serb e kontrollonte nj qytet t tr. Dhe si tha Bukoshi u b mir, shum mir q doli UK-ja.
  E vetmja pyetje q ay s'mund t prgjigjej ishte takimi me " Adem Jaasharin" ngaq i ikte pyetjes duke thn " po po jemi takuar me t edhe me shum t tjer t diaspores". Pra kalonte si shum shpejt te takimet n diaspor!
  Bukoshi e pranoj publikisht q LDK-n e kemi b legale dhe se e kemi regjistruar, si tha ai n Beograd n mnyr t rregullt. Pastaj e pranoj haptas q mbrenda pr mbrenda LDK-s kishte akoma nostalgjik t Jugosllavis e gjera tjera.
  KU ku ua ka qit marren e zez pr ledine e hajt!

 3. #83
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  19,547
  Faleminderit
  51
  114 falenderime n 104 postime
  e pse krye-ilegali juaj o preng ..pra shoki xhavit.. i kerkoj legalit bukosh miljona dojcmarka a euro a cfar ishin ather ?

  dhe legali ja dha e kryeilegali aman c'i morri tan qejf..
  u jan duk te ambla ato miljona juve..

  na kallxo pak..

 4. #84
  Perjashtuar
  Antarsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,335
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  sepse ato para populli i kishte dhn pr luft dhe jo pr t'hap " dardania bank" e gjera t tjera. N fakt gabimi sht b q ia kan krkuar ato para ngaq ato u dasht thjesht me ja marr pa e pyet dhe me e shtjer me dhjer pr goje!
  Por meq u b fer dhe tregoj se sa t coft ishin aher i falet ngaq nuk po b gabim me qllim!
  Ay tregoj q tr shtjen apo m mir suksesin q kishim arrit ishte t diskutohet " pr disa t drejta t njeriut".
  Ama kur tha " nj polic e kontrollonte nj qytet t tr" e tregoj t vrtetn se sa e coft ishte politika e pacifistve n rezistenc ndaj okupatorit. Por si tha ay m tutje " dejtoni ishte ay q definitivisht na kthjelli dhe na tregoj q s'jemi krkah".
  " Mua dhe Rugoven na pritnin n nivele t ulta" tha Bukoshi!
  Dhe e tha edhe at q duhet ta thot gjith secili: U b mir q doli UK-ja u b shum mir".
  Ay tha akoma gjera tjera si at se n LDK- kishte nostalgjik pr Jugosllavin dhe se ish komunsitet jepnin apo dorzonin librezat e partis dhe ata bheshin antar t LDK-s.
  KU-KU, ani sot mu qata q kan qen komunista pa i degjue ka pallin si gomar kundra Komunizmit!
  U knaqa tuj qesh me papaka valla!

 5. #85
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,632
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Ne kohen e luftes kane qene dy taborre te njerezve.
  Njeri taborr ose grup i njerezve thirrte per lufte dhe u be tere lufta e nuk kapen pushke me dore,vetem lehnin neper mitingje e kampe refugjatesh.
  Taborri i dyte i njerezve i takon atyre kombetareve qe luftuan taman e pa hile per Kosove,kunder shkaut,nje pjese e madhe e tyre edhe u vrane.Vete vdekja ose plagosja e tyre tregon heroizmin se ishin afer shkaut duke luftuar,e jo neper kampe refugjatesh ne Tirane e Shkup.
  Grupi i pare ose taborri i pare i ketyre njerezve thirrnin gjithmone per lufte ,jo pse ishin te zote te luftojne sepse u pa se ne asnje beteje nuk moren pjese.Lufta erdhi e keta qe thirrnin per lufte nuk e bene ate lufte,nuk qene ne gjendje ta organizojne as nje mahalle te vetme bile.Keta njerez mbeshtilleshin prapa udheheqjes politike.sepse ishte me lehte dhe nuk duhej te luftohej ne fronte.
  Grupi i dyte i njerezve patriot,nuk kishin shume gajle krahet politike,mirepo kishin dertin te te organizoheshin sa me mire dhe te shpetohet me sa me pak viktima.Ne kete grup nuk jane ata qe me se shumti folnin dhe ende flasin per luften ne Kosove.
  Historija do i tregoj te gjitha,edhe ne detaje bile,dhe nuk do ti lihet qe njerez te pandergjegjshem ta humbin gjakun e atyre qe tamam luftuan dhe ia deshten ketij populli lirine.

  Te flasesh per kohen e luftes dhe te mos permendesh Ramush Haradinajn nuk mundet njeriu,sepse eshte protagonisti me real i asaj rezistence qe u be ne Kosove.Pas 24 marsit lur edhe filluan bombardimet nga Nato-ja,njerezit dhe luftetaret jane veteorganizuar ashtu siq kane mundur ne resistence sepse nuk kishte komande siq pretendohej,sepse keta qe leshonin deklarata nuk mund te dinin gjendjen ne terren,keshtu qe smund te komandonin askend perveq atyre qe i kishin afer.
  Kete te vertete e di vetem ai qe ishte ketu ne ato momente dhe jo ata qe ishin jashte Kosove.

  Keta njerez te taborrit dhe grupit te pare te njerezve qe i permenda me larte u mundonin ta dirigjonin dhe ta mesojne kete Ramushin se qka te beje dhe si te veproje.Keta ishin ne Tirane ,ne krevate te buta ,ndersa ky ishte ne front,deri sa erdh nje moment dhe ju tha ,bollni ma,nese doni me me dirigju me mua ejani ne front e mos rrini hoteleve.Keshtu i forti Ramush nuk jau dveti kurre letrat e as sjau kqyri kurre opingat njerezve te tille.As sot bile,eshte e njohur fraza e tij per komandantet e Bllaces.
  Ne shumicen e rajoneve te ndryshme te Kosoves ka pasur edhe te atille qe nuk ka udhehequr askush me ta mirepo jane veteorganizuar ne mbrojtje.
  Pra me nje fjale taborri i njerezve te deklaratave dhe ne anen tjeter grupi i atdhetareve dhe patrioteve qe mundonin te benin diqka qe ti kundervihen shkaut,me ate pak armatim qe kishin.

  Ky eshte krahu i vertet i luftes qe luften e bene nga distanca me telefona satelitor.

 6. #86
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-11-2007
  Postime
  107
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Thumbs up

  pershendetje per gjith lexuesit!
  pasi qe lexova disa shkrime ma larte te dhena ne lidhje me temen, mendoj qe per momentin e pare te bene pershtypje sikur shkruhet per diq. tjeter e jo per z. a. sylaj.
  por jo! jo se gjeret jan aq te lidhura nejra me tjetren sa edhe vet dita me naten, por jan te ndryshme ashtu siq jan dita dhe nata, ashtu edhe eshte veprimtarija e LPK-se me LDK. dhe njerzve qe ishin ne njerin krah apo me tjetrin. kur them ket kam parasysh njerzit qe un njoh kam parasysh veprimtarine e tyre ne perendim. kam parasysh edhe njerzit qe i rrethonin keto dy grupe njerzish apo ma mire te them veprimtaresh. kur them ket pa tjeter qe duhet te jam edhe pak sa ma konkret dhe i qarte si dhe analiza don spjegime dhe ndodhi te verteta keshtu qe edhe analiza te jete ma kompakte dhe reale.
  fillojme me bujar bukoshin. bujar bukoshi eshte dikun i fshatrave te suharekes, me profesion mjek. pas studimeve te rregullta ai fiton bursen per te u specializuar jasht ne lamine e profesionit te tije dhe pikerisht ne berlin. ne berlin, po ne at kohe ishte puntore ne ambasaden jugosllave nji bashkevendas i tije ku njihej me emrin beqir kuqi. ku ky far beqir kuqi, pas kryerjes se mandatit te tije ne berlin, per punen e "shkathetesine" e tije qe bente ne interes te pushtetit te atehershem (jugosllavine) emrohet qe edhe per 4. vite te jete ne mnchen, edhe ktu puntore ne konzullate apo ambesede jugosllave. beqir kuqi per kohen sa ishte puntore ne konzullatat perkatesisht ambasadat jugosllave, u tregua patriot shum i perkushtuar jugosllav. kur them ket kam parasysh qe me iniciativen e tije shum puntore edhe u futeshin neper burgje, apo iu mirreshin pasaportat posa shkojshin ne kosove... dhe detyrimisht iu nenshtroheshin thirrjeve te shpeshtea neper sekretarjate tek puntorte e sigurimit (UDB-a), ne kosov. bujar bukoshi edhe para se te vinte ne berlin siq shifej ishte njifar lloi pijuni i udebes (UDB-es) jugosllave. ku edhe per ket shperblehet me burs... apo seshte kshtu!!!? kur jemi ktu pa tjeter qe duhet te mirren edhe disa emra qe e rrthonin ket far bujarin e bukoshve...! pasi qe emrohet si krye minister ne qeverine e kosoves... ku per ket edhe mure strehim ne perendim... gjeja i rrezikuar prej pushtetit jugosllav, ne anen tjeter gu per gu me titist jugosllav. dhe pijunat e tyre.
  kur jemi ktu pa tjeter qe dua ta baj nji krahasim bujarin me azem sylen... bujari ishte i perkushtuari titist... kurse azem syla aq sa di un ishte i burgosur politik ne kohen e titizmit... dhe ishte veprimtare i devotshmen per clirimin e kosoves...! duke i lexuar keto shkrime te shkruara ma siper, me ban nji pershtypje per keta njerz qe shkruajn... dhe mendoj qe pa tjeter edhe jan te moshes se re... ose kan edhe nostalgji per shtetin e jugosllavise... ku edhe kesaj te dytes shum ma pak, ose fare nuk besoj... se edhe ata qe ishin ne sherbim te ketije pushteti tani veq e kuptuan qe ishin ne kundershtim te vullnetit shumice te ketije populli qe jeton ne kosove.
  thash qe do marr edhe disa emra apo veprimtare te te dy krahve... por ket e la heren tjeter. ju pershendes juve te gjitheve...
  burimix.

 7. #87
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,632
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Lufta e UCK-se nuk u be neper ambasada,as ne Munchen ,as ne Berlin e as ne Curich,por ne malet dhe fushat e Kosoves,pra brenda Kosoves.
  Poashtu lufta ose me mire rezistenca e shqiptareve nuk u be ne Rogner e ne Tirane por brenda Kosoves.
  E tash po te pyes ty ,kush e beri kete lufte brenda ne Kosove,e mos na trego kush u sillte neper ambasada e hotele.Nese din eshte fjala?

 8. #88
  Perjashtuar
  Antarsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,335
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  At ka ne edim sht q me hashim Thaqin Christofer Hilli dhe negociator tjer takoheshin n Kosov ku Thaqi n njrn an ishte me uniform t ushtarit ndrsa diplomatt n dukje si diplomat.
  Pastaj sikur po harrojm q Ismail Qemali s'mori pjes n asnju luft kundra Turqve dhe n asnj kryengritje q nga viti 1878 por plaku mjekrbardh i Vlors, kordinonte punt me faktorin e jashtm q t ndihmonin Shqiperin n rrugn e saj drejt Mvetsis!
  Edhe Lufta n Kosov kishte kto kordinime t njejta si n kohn e Ismail Qemal bej Vlors: Disa bnin luft, t tjer diplomaci dhe t tret n kordinim me shtetin am- Shqiprin! S'kishte se ku t ishte m mir.
  Komandant eliku, Komandant Sokoli, Shaban Shala, Rrahman rama, Jakup Krasniqi, Ram Buja e shum t tjer s bashku me hashimin n Kosov; t tjer kordinonin punt n Shqipri dhe Bardhyl Mahmuti, Sabri Kimari, Ramadan Avdiu, jashar Salihu n bisedime me paln ndrkombtare- jasht vendit!
  Pra. lufta nuk bhej vetm n malet e Berishs, Dukagjin, ter Tabet e Llapashtics, n Jabllanic por ajo bhej edhe n Rogner, n kancelarit e vendeve Europiane: bile kjo n Kancelari ishte m e rnd dhe m e vshtir se ajo n teren!
  Fal ktyre sot jemi aty ku jemi dhe pr kt u jemi mirnjohs!
  Sikur t mos ishte kjo gj sot s'do ta kishim 17 shkurtin si dat t shenjt por do t kishim akoma 17 shkurta si 2000 vjet para 2008-es!

 9. #89
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-01-2010
  Postime
  448
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  oppppppp

  tu kan ly o azem hajni po dojn me ti ngarku edhe nja 450 vrasje tjera pikrisht politike gjat korrikut, gushtit 1998

  nuk e ku shkon o sadam hysen se tu ka lag baruti

  EULEX-i prgatit akuza t reja pr krimet e lufts, krkon shprbrjen e strukturave paralele
  Publikuar: E premte, m 26 shkurt 2010


  Prfaqsuesi civil ndrkombtar n Kosov Pieter Feith ka hedhur posht akuzat se ka standarde t dyfishta ndaj krimeve n Kosov.
  Kjo nuk sht e vrtet, pyetni Ive de Kermabonin sa njerz do ti akuzoj EULEX-i pr krime t lufts n nj ardhme t afrt. Kjo do t jet nj ndrmarrje e madhe", ka thn Feith, duke shtuar se dshiron t shoh t prgjigjen pr veprimet e kqija madje sa m par edhe kriminelt nga UK-ja.

 10. #90
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-01-2010
  Postime
  448
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  ja kush jan kriminelet qe vran pr gjasht muaj 454 vrasje .
  keta njerz nuk i vrau serbija po vllezerit e milloshit
  azem syla ,xhavit haliti, kadri veseli
  kjo sht vazhdmsi e babait t tyre millosheviqit i cili e gjakosi kosoven po nuk ishte mjaft dhe e vazhduan kriminelet edhe kokat e SHIKUT

  Tabela 2: UNMIK CIVPOL,“Statistikat e krimeve” .
  Qershor 1999 - Dhjetor 1999
  Vrasje 454
  Kidnapime 190
  Zjarrvnie 1327

  shqiptar 40%------181.6 vrasje
  serb 34%------154.4 vrasje
  te tjer 26%------ 118.0 vrasje

  www.civpol.org/unmik/statistics.htm, 7 gusht 2000

 11. #91
  Perjashtuar
  Antarsuar
  31-01-2010
  Postime
  71
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  ju lutem antar te forumit a mund te me orijentoni se nuk po mundem me kuptuar kush i beri keto vrasje

  1. ibrahim rugova me rrethin e tij

  2. azem syla me rrethin e tij

  vall kush i beri keto vrasje

  vetem per 18 muaj jan vrar 700

  Qershor 1999 - Qershor 2000
  Vrasje------------------- 700
  Kidnapime-------------- 284
  Zjarrvnie ------------- 1689

  www.civpol.org/unmik/statistics.htm, 7 gusht 2000

 12. #92
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,872
  Faleminderit
  0
  35 falenderime n 35 postime
  Azem syla bashke me xhavit halitin dhe Shikun 100%

 13. #93
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  19,547
  Faleminderit
  51
  114 falenderime n 104 postime
  shum interesante deklarata e prenges..per ndarjen e detyrave..
  dmth ca ne terren me ba luft..ca ne fushen diplomatike me jashte..etjetj..

  tash un kam nji pyetje qe ja drejtoj te gjithve..

  ku i kan pasur vehten.. femijet grate nenat e babat e vllaznit e motrat keta personat VIPA qe permend shoki preng.. atje lart ne periudhen e "luftes" pra midis ditve ku dauti i LPK s me selimin e PPSH-se shpallen se ka nji UCK e deri ne ditet mbasi nderhyri NATO e perzuni serbine..??

  ju lutem me fakte jo kot..

  ka shum rendesi ky sqarim..


  ..

 14. #94
  Perjashtuar
  Antarsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,335
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Ti brari je i vetmi q vuan ( ndoshta pse ke humbur pozitat q ke pas n serbin) pr at q Kosova sht sot e lir dhe e pavarur. Ti je i vetmi q kam lexcuar e t thot se ma mir ka qen mos t'kishim ba luft sepse s'kishim me pas refugjat e xingli vili sa andej e sa kndej.
  Nuk e di se ka nnkuptonh ti me Familje dhe pr cilat Familje flet ti?
  Ti je nga ata shokt m t afrt t halit Trnavcave, Hysamedin Azemameve, Mehmet Ajeta e kshtu me radh!
  UK-ja, LPK_ja dhe krejt ndodhit e viteve 1997-1999 pr Ty jan pun " disfatiste sikurse q kto vite ishin vite disfatiste pr Shum Sinan hasana e t nguashm si ata.
  Secili ushtar apo edhe Komandant Lufte, n Kosov kishte nj nn apo bab, vlla e motr, nj shok klase apo shoqe banke; nj mik familje apo edhe nj dhndr; nj fshatar, fqinj t'par apo edhe nj t afrm.
  Natyrisht q pushteti serb s'pari krkonte q ti shfaros familjet e atyre pr t cilt kishte informacion se jan n radht e UK-s!
  Mirpo Familjet e luftetarve t UK-s, duke e ditur q me Serbin n asnj koh dhe me asnj pushtet kurr s'kishin qen mir, s'kishin ndenj kmbkryq pr t'i pritur n fshat apo lagje armikun por ca nn pushk e ca t tjer maleve, her n Male t'Berishs e her n Dyz, her n Likoshan e her n baballoq.
  Kryesisht Familjart e atyre q kishin djemt n radht e UK-s n t njjtn koh ishin refugjat mbrenda Kosovs teksa nj numr i madh i atyre q s'kishin djem apo edhe vajz n UK- ( t veshur) drejt Maqedonis apo edhe Shqiperis.
  Tashti, kjo i bje po njsoj sikur dikush t dshironte t akuzoj Adem Jasharin e t'i thot " pse e le t'i djalin jasht vendit" ose t'i thot " Hamzs pse e le t'i djalin jasht vendit" ose t'i thon Rifat jasharit prse ti qndrove n Gjermani?
  vetm nj idiot dhe nj serbofil i prbetuar mund ta bj kt pyetje apo kso pyetjesh se " kur e shpalln Dauti dhe Selimi" at apo edhe kt se ku gjendeshin Familjet e tyre?
  PRa, duhet t mos jesh njeri ose s paku duhet t mos kesh gjak t'pastr shqiptari ( ndoshta me nj prind me kombesi tjeter fare) e t bsh kso pyetje idioteske!
  Dauti dha dy vllezr n Luft por mjafton vetm ky fakt dhe fare nuk sht i rndsishm fakti se ku ishin Familjet:
  " Deri sa shum veta q ishin n Kosov iknin n Europ pr shkak t Lufts - n nj an - n ann tjetr shum shqiptar q ishin jasht Kosove dhe jetonin me vite t tra n Europ u kthyen n Kosov pr t'u br Hero dhe Dshmor Kombi".
  Si tha edhe vet Bukoshi shyqyr q doli UK-ja dhe si them un pRENGA " doli UK-ja dhe me t ja q.i.m at Nn Jugosllavis e Serbis dhe tr atyre q n nj moment apo tjetr kan qen n sherbim t Jugosllavis apo edhe Serbis".

 15. #95
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  19,547
  Faleminderit
  51
  114 falenderime n 104 postime
  preng.. o maestro i demagogjise..

  te dogji fjala ime..ose pyetjet qe bera.. sepse ti e di qe te gjith e dine se ju envero qosistet luajtet nji loje te felliqur me popullin shqiptar te kosoves.. (jo me serbine).
  i derguat fillimisht guzicat tuaja jashte.. tuajat e te te dashurve tuaj.. e pastaj i dhat urdherin daut lejfenit e rexhep selimit..me shpall tri germa.. vetem 3 germa U C dhe K .. dhe fare mre e dinit se mbas shpalljes se atyre 3 germave ( se ushtri ju nuk mujtet e as deshet me formue dhe as e kish ne refene e ne plan partia juaj at pun)) do te vinin neper trojet shqiptare jo 3 germa.. por 3 batalione tankiste serbe .. 3 brigada mitraliere mortajiste-artileriste.. me ushtare shumadije..3 divizione cetnikiste arkanoiste.. etjer etjere me 3 po jo prej letre e emailash e faksash.. por celik i vertete..qe vret djeg e shkrumbon..

  dhe ndodhi tragjedia..

  per nji koh rekord serbia e perzuri popullaten shqiptare nga trojet stergjyshore.. nji pjese e dogji ne furra nji pjese e bresheroj neper prekaza e recaka.. nji pjes e mori rob ne kampet e serbise..

  kjo eshte ne vija te trasha vepra juaj..

  kini nje merit ne kte mesele..
  qe komisarin tuaj qosen ja mbritet ta terhiqni me ndhmen e udbes gligoroviane.. ne han elez.. e e derguat te shefat e tij ne vil 31..  qe sot ka kosov te pamvarur .. qe ka popull shqiptar te ri kthyer ne vatrat e veta.. eshte 100% veper e merite e klinton ollbrajt uollker blero-klarkave..

  preng..

  dhe ato 3 germa nuk i shpallet per ceshtje te kosoves..
  e kam shpjeguar moti..ate qe ju e mbani si sekretin me te madh..

  ju i shpallet 3 germat (UCK) sepse e llogaritet qe serbia ka me ja kajt nanen kosoves.. mirpo pikerisht ketu ju shikonit "leverdine politike"..

  Cila ishte kjo leverdi.. hmm..

  ne tirane PS-ja--mma juaj historike.. (jo mema e shqiptareve) kishte marre pushtetin me revolucionin causho qosist agollisto zabitoisto-lpk-ist..

  selise roze i duhej te neutralizonte urgjentisht ndonje perpjekje nga brenda.. apo ndonje vrejtje nga jashte per paligjesine e pushtetit te saje te marre kanibalisht .. e pra asaj i duhej nji ngjarje e rende te ndodhte qe.. bota dhe mileti brenda ne shqiperi ta kalonin ceshtjen PS ne plan te dyte e te dhjete..

  e pra ketu ju gjindet ju.. shpetimtare selise roze..

  nje "lufte" ne kosove....

  dhe ju e sajuat..
  nuk duhej shum..
  vec nji daut e nji selim edhe 3 germa e dy carapa te zeza..e kusurin me fakse e kryenit ju nga rogner zheneva e london plarenti sejdi e nji tuf ushtri faksoiste zedhenso-mutaviste..
  Viktima ishte.. gruaja e burri e femija Shqiptar..

  kjo ishte krejt loja juaj..

  Tjerat i ka bere Klarku-- jo ju..

  Prandaj jini ne siklet kur flitet per NATO..


  ..

  dhe albinin sot ju e mbani si kart rezerv..ne se dicka ju rrezikon..

  ..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 28-02-2010 m 17:14

 16. #96
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,950
  Faleminderit
  3
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga Preng Sherri Lexo Postimin
  Ti brari je i vetmi q vuan ( ndoshta pse ke humbur pozitat q ke pas n serbin) pr at q Kosova sht sot e lir dhe e pavarur. Ti je i vetmi q kam lexcuar e t thot se ma mir ka qen mos t'kishim ba luft sepse s'kishim me pas refugjat e xingli vili sa andej e sa kndej.
  Nuk e di se ka nnkuptonh ti me Familje dhe pr cilat Familje flet ti?
  Ti je nga ata shokt m t afrt t halit Trnavcave, Hysamedin Azemameve, Mehmet Ajeta e kshtu me radh!
  UK-ja, LPK_ja dhe krejt ndodhit e viteve 1997-1999 pr Ty jan pun " disfatiste sikurse q kto vite ishin vite disfatiste pr Shum Sinan hasana e t nguashm si ata.
  Secili ushtar apo edhe Komandant Lufte, n Kosov kishte nj nn apo bab, vlla e motr, nj shok klase apo shoqe banke; nj mik familje apo edhe nj dhndr; nj fshatar, fqinj t'par apo edhe nj t afrm.
  Natyrisht q pushteti serb s'pari krkonte q ti shfaros familjet e atyre pr t cilt kishte informacion se jan n radht e UK-s!
  Mirpo Familjet e luftetarve t UK-s, duke e ditur q me Serbin n asnj koh dhe me asnj pushtet kurr s'kishin qen mir, s'kishin ndenj kmbkryq pr t'i pritur n fshat apo lagje armikun por ca nn pushk e ca t tjer maleve, her n Male t'Berishs e her n Dyz, her n Likoshan e her n baballoq.
  Kryesisht Familjart e atyre q kishin djemt n radht e UK-s n t njjtn koh ishin refugjat mbrenda Kosovs teksa nj numr i madh i atyre q s'kishin djem apo edhe vajz n UK- ( t veshur) drejt Maqedonis apo edhe Shqiperis.
  Tashti, kjo i bje po njsoj sikur dikush t dshironte t akuzoj Adem Jasharin e t'i thot " pse e le t'i djalin jasht vendit" ose t'i thot " Hamzs pse e le t'i djalin jasht vendit" ose t'i thon Rifat jasharit prse ti qndrove n Gjermani?
  vetm nj idiot dhe nj serbofil i prbetuar mund ta bj kt pyetje apo kso pyetjesh se " kur e shpalln Dauti dhe Selimi" at apo edhe kt se ku gjendeshin Familjet e tyre?
  PRa, duhet t mos jesh njeri ose s paku duhet t mos kesh gjak t'pastr shqiptari ( ndoshta me nj prind me kombesi tjeter fare) e t bsh kso pyetje idioteske!
  Dauti dha dy vllezr n Luft por mjafton vetm ky fakt dhe fare nuk sht i rndsishm fakti se ku ishin Familjet:
  " Deri sa shum veta q ishin n Kosov iknin n Europ pr shkak t Lufts - n nj an - n ann tjetr shum shqiptar q ishin jasht Kosove dhe jetonin me vite t tra n Europ u kthyen n Kosov pr t'u br Hero dhe Dshmor Kombi".
  Si tha edhe vet Bukoshi shyqyr q doli UK-ja dhe si them un pRENGA " doli UK-ja dhe me t ja q.i.m at Nn Jugosllavis e Serbis dhe tr atyre q n nj moment apo tjetr kan qen n sherbim t Jugosllavis apo edhe Serbis".
  Une nuk i di detajet mire or ti shoq, por te tregoj pa hezitim se kur u shpall "krijimi i UCK" bota Perendimore qe po ndiqte e shqetesuar ekspansionin Serb ndaj popullates se Kosoves, i ktheu kurrizin problemit duke deklaruar se Serbia nuk ka pasur faj, pasi ne Kosove operoka nje ushtri e fshehte, dhe se Serbia po perballet jo me civile per me Ushtri te rregullt. Pra, sipas retorikave te personave me peshe Kongresin Amerikan dhe House of Commons ne Angli, kishim te bejme me lufte te brendshme ushtri vs. ushtri, e perkte arsye nuk duhej perzier ne problemet e brendshme te Jugosllavise.

  Koha kur eshte shpallur krijimi i UCK ishte koha me kritike per te materializuar shpifjet Serbe se ne Kosove po behej lufte e rregullt, dhe se nuk kishte asgje te bente me spastrim etnik. Serbia harxhonte mbi $ milion ne dite per marketim, fakse dhe botime ne gazeta me kete karakter vetem ne nje vend te vetem ne ate kohe.

  Pyetja qe te lindte detyrimisht qe:

  1) kushdo qe krijoi UCK nuk kishte qartesi ideologjike e politike pasi beri zgjidhjen me te panevojshme ne kohen me jo-oportune per Kosoven (NATO kishte dhene disa ultimatume, pra qe pronocuar). Per me shume, UCK doli shume vone ne skene. Atehere opinioni publik sapo kishte filluar te ndergjegjesohej se Serbet urrenin Shqiptaret si komb dhe se nuk kishte lufte te barabarte militare mes talibaneve dhe Perendimit (propaganda Serbe e kohes). Shpallja e UCK e shtyu edhe me zgjidhjen e Kosoves.

  2) se ate qe krijuan UCK ishin te ndergjegjshem per kete taktike dhe shtyheshin nga interesa te kunderta me ato te Kosoves.

  Keto qe po shkruaj jane per iniciatoret e UCK. Kam bindjen e plote se ne UCK aderuan plot patriote e bij te ndershem te cilet ta ndikuar nga situata e gjykuan per detyre te mbrojne kombin me cdo mjet. Ketyre u heq kapelen.

  Por ideatoret e UCK kane sqarime te medha per te bere dhe kete ja detyrojne jo mua e forumit, por gjakut te derdhur te UCK-isteve dhe tere Kosoves.
  Ndryshuar pr her t fundit nga javan : 28-02-2010 m 17:42

 17. #97
  Perjashtuar
  Antarsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,335
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  E para q duhet ta dini q t gjith Ju sht Kjo:
  Sikur t mos kishte UK- n Kosov s'do t kishte as intervenim t NATO-s, as interesim t Ollbrajtit dhe Klintonit e m pak t gjeneral Kllarkut!
  PRa sikur t mos ekzistonte UK-ja kurr s'do t kishim intervenim t askujt pr ta ndihmuar Kosoven!
  Pik!
  Tjetra
  Sa nuk kishim UK- amerikant por edhe bota mbar ishin t interesuara q t dialogojn me Serbin, e thirrn at n DEJTON dhe pas marrveshjs s DEJTONIT Millosheviqin e shpalln si Njeri t Paqes, pa ka se nj populli t tr ua kishte marr t gjitha t drejtat; q nga lindja, shkollimi, punsimi dhe aktivitete t tjera!
  Kshtu q JU disa both-palam trusni dhe gzone po desht kt Liri t Kosovs.
  Se, pa UK- dhe pa luft m s miri po tregon koha e sotshme se Kosova kurr jo q s'do t bhej e pavarur por as q do t kishte ndonj her ndonj far Autonomie!
  pse themi kshtu?
  Sikur t mos kishim Luft, sikur t mos kishim refugjat, sikur t mos kishim s'do t kishte intervenim.
  E bm Luftn, erdhn t tjert dhe na ndihmuan sepse u treguam q kishin gabuar q Millosheviqin pas Dejtonit e trajtonin si " Njeri t Paqs".


  Intervenuan Amerika dhe Nato dhe megjth intervenimin e tyre ushtarak - u dasht nj proces shum i gjat q t binden pr shpalljen e Kosovs si SHTET!
  Edhe pse t pranuan shtetet m t mdha botrore akoma m tepr se gjysma nuk t njohin!
  Edhe pse vet natoja intervenoj akoma antarte t saj nuk t njohin!

  E tash " kastraveca" merreni me mend se si do t fitonim lirin, pa UK-, pa Luft, pa viktima, pa refugjat e gjra tjera.

  JU PISA dhe JU SERBOFILA gjak Perzier s'keni t drejt as nj t vetmen pyetje ta bni se kush dhe ku e kishte familjen?
  Kt pyetje kan t drejt ta bjn dhe ta shtrojn Familjart e Iljaz Kodrs, Fehmi dhe Xhev Lladrovcit, t Adem e Hamz Jasharit, T Salih ekut e Agim Ramadanit, Tonit dhe Micit, Afrim Zhitis dhe Fahri Fazlis, Luan dhe Shkelzen Haradinajt.
  PRa, JU Halit Trnavcat, Hysamedin Azemat, Ali Shukriat dhe t ngjashm si ata mos na i shordhuni fort " thoben" se ja kemi qi e shker.qi, e shker.dhy Serbis dhe krejt klysheve t saj!
  S'ka m!
  Finito!
  Sa pr at q njri kishte shkruar se Kur u shpall publikisht UK-ja n Amerik dhe gjeti kishin mendim negativ sht nga fakti q " Institucionalistt apo edhe Pacifistet e coft" dergonin sa jundnin n t gjitha ant propagand kundra atyre djemve, duke i cilesuar me fjalorin e njejt me at q i cilsonte Serbia dhe bnin thirrje n Konferenca shtypi t premteve t cofta t pacifistit t coft pr t ardh dhe per t'ua ndalur hovin!
  Pr kt arsye dolen tre djemt e KOsovs dhe sa simbolike; secili nga ata shpalli nga nj shkronj: Rexhep Selimi " U" Daut Haradinaj" " dhe Muj Krasniqi " K" dhe kur u bn bashk jehoj zri n tr Kosovn: UK-!

  Turp pr gjakperzierit q edhe pr s rni duan t vrasin edhe nj her Muj Kraqsni8qin - Kapuqin!
  Dhe kt e bjn Ali shukriat dhe sinan Hasanat!
  Edhe ktyre dhe t gjith atyre si kta ua kemi q.i. at nann Serbi!
  Pik!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Preng Sherri : 01-03-2010 m 12:29

 18. #98
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,632
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Deri diku jam munduar te mos kem debat direkt me ty.Gjithmone ne trevat shqiptare kane egzistuar 2 lloj njerezish te shkolluar.Lloji i pare eshte qe sigurisht edhe ti i takon asaj kllape,pra kllapes se idioteve,qe shkollen e keni kryer per se mbrapshti,pra jeni shkolluar mbrapsht,me ide te marksizmit dhe stalinizmit,dhe kllapa tjeter qe tere jeten ja kan kushtuar jeten dhe mireqenjes se njerezve per nje jete me te mire ,e jo sikur ju qe keni shiquar vetem be...then e juaj komuniste e per popull nuk ju ka ka hanger asnje pike.
  Ti Preng Sherri bashke me njerezit si ti dhe bashkemendimtaret e tuaj e keni trurin e prishur nga temperatura(zapolena) sa keni qene femije ,ose truri ju ka prishur duke lexuar shume libra te marksit e stalinit edhe psikopatit enver hoxha ,e per ate pune e verteta jau verbon syte juve.A e degjove or i qmendur Bujar Bukoshin.Juve e verteta do jau kalle trurin dhe do perfundoni sikurse parardhesit ideologjik te juaj.
  Jam i bindur se ti luften e Kosoves vetem ne TV e ke pare ,edhe ate ne Tv e Fatos Nanos dhe te Rexhep Qosiqit.Ti nuk e din as qka eshte ta humbesh familjen nga serbet,ti nuk din as qka eshte te luftohet kunder serbit e leje me te flasesh per ate lufte.Per ty gjithqka eshte ideologjija enveriste dhe ideologjija e kalbur,ti nuk e ke idene se qka eshte te humbesh njeriun ne lufte.Ti mundohesh ti bindesh njerezit ne kete forum me idene tende,kinse je i menqur dhe di diqka.E vertete eshte se di diqka ,mirepo ti di shume ,vetem per se mbrapshti.
  Ty dhe "shokeve"te tuaj e verteta do jau verboj syte ,edhe ate shume shpejt ,mirepo ti ende mund te vazhdosh te shkruash neper forume dhe te mbrosh iden tende te kalbur qe para 50 viteve ,qe ajo ide mbahet gjalle vetem nga mbeturina stalino-enveriste ,e ti je nder perfaqesuesit me te denj te kesaj ideologjije ne forumin shqiptar dhe me gjere.

 19. #99
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-11-2009
  Postime
  131
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  E kaluara nuk ka mundesi te ndryshohet me perralla te Bukosheve.

  Jo nje njeri me moral te dyshimte si ky Bukoshi i 3% i cili krekoset per " guximin" qe tregoi kur nuk pranoi te ofroje ndihme nga qinderamiliona DM qe ishin djersa dhe sakrifica e shqiptareve te diaspores te cilet ndane nga kafshata e gojes per te ndihmuar atdheun dhe popullin e tyre ne lufte per liri dhe pavaresi.Ky pra dhe njerzit e tij mbajten peng leket te cilet nuk ua kishte lene baba as nena e tyre.por ishin dhene per pavaresine e Kosoves,ne momentet kur populli shqiptare,femijte,nenat motrat ,pleq e te ri perpeliteshin mes jetes dhe vdekjes.Ne ato momente kur populli i Kosoves perjetonte kataklizmen biblike dhe kur e tere bota humanitare,madje edhe njerze nga Afrika e Azia ndanin thermijat e bukes per te shpetuar katastrofen e papare humanitare ku mbi 1 milion shqiptare kishte qati qiellin e hapur apo shatorret e kampeve. Ne ato monmente ku femijhte vdisnin per nje gote qumshte e njerzit per nje kafshate buke.
  Ky Bukoshi dhe sekta e tij mbyllen syte dhe veshet dhe e lane popullin e tyre,femijte dhe nenat ne meshiren e te pameshireshmeve duke ruajtur parate e po ati populli per interesa te veta private e klanore. Apsurdi me i madh eshte se ai ne vend qe te denohet penalisht e moralisht ,del dhe krekoset me veprimin e turpshem dhe antinjerzor te bllokimit te parave te popullit ne qastet ku populli pothuajse vdiste nga uria e luftetaret qe mbronin nenat dhe femijte ne malet e Kosoves numronin fishekte e fundit.
  Tani dalin njerze si ky fatlumi dhe thirret ne prrallat e nje njeriu te pa moral e dinjitet dhe perpiqet qe fjalte e ketij mizantropi ti shendrroje ne deshmi per te ndryshuar te kaluaren.
  Nuk ka bir nene as zog kurve qe te mohoj te verteten e padiskutushme se
  UK-ja nuk u formua as kurre nuk do te formohej nga politika pacifiste e nenshtrimit.por u formua nga atdhetaret dhe patriotet e levizjeve ilegale dhe nga LPK-ja.nga bijte me te devoteshem te popullit E dyta nuk ka bir nene as zog kurve qe mund te mohon faktin se po te mos ishte UK dhe lufta e saje e shenjte Kosova edhe sot e kesaj dite do te ishte nene roberine serbosllave si Vojvodina.
  Te gjitha tjerat jane perralla bukoshiane te individeve qe neper televizione ku i thrrasin per te rritur shikushemerine perpiqen te rrisin meritat veti si vete Bukoshi i cili e tregonte si merite aktin e turpshem dhe te denushem ku bllokoi parate e popullit duke lene femije,gra,pleq shqiptare ne rruge duke vdekur urie edhe pse kishte qinderamiliona marka gjermane te grumbulluara nga djemte dhe vajzat e tyre ne gjirollogari.
  Apo si u mburr ne nje emision ne Klan Kosova nje ish deputet i Kuvendit te Kosoves i cili krekosej me guximin dhe gadishmerine per tu sakrifiku per aktin e shpalljes se deklerates se Pavaresise ne Kaqanik . ne pyetjen e gazetarit pse atehere nuk qendruan ne Kosove por e lane popullin nen terrorin serb dhe iken ne perendim ,ish deputeti pergjigjet: Kemi qene te vendosur te sakrifikohemi ,por kemi ike se jemi frigu se po na nxene serbia e na detyron te mohojme dekleraten e pavaresise se Kosoves.
  Keta bukoshet dhe rugovianet edhe njeqind vjete nuk do te fillonin luften jo pse frigesoheshin por si tha Bukoshi: i leshuam rruge UK-se qe te mos bejme lufte vllavrasese.pra duhet thene shyqyr qe u frigesuan e nuk ju bashkuan haptazi shkive.
  Nuk e kam te kjarte qfare lidhje ka ideologjia ketu dhe Enveri qe kishte vdeke 13 vjete pa filluar lufta ne Kosove? Pse akuzohet e majta e Shqiperise kur ajo ndihmoj maksimalisht luften dhe popullin e Kosoves ne ato momente.

  Me perralla te bukosheve nuk zvoglohet as per nje fije merita e djemve te luftes per lirine e Kosoves.Merita e gjithe atyre qe pergaditen,organizuan dhe udhehoqen luften qe ndrroj kahjen e historise dhe harten e Europes plake.
  Ndryshuar pr her t fundit nga kapidani 9 : 01-03-2010 m 14:28

 20. #100
  Perjashtuar
  Antarsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,335
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Un nuk shkruaj npr forume sepse un kam shkruar edhe kur nuk kan ekzistuar kto forumet e Interneteve.
  Sa pr Libra q kam lexuar, ato radhiten nga m t ndryshmet; q nga Epi I Gilgameshit e gjer tek Libri im i fundit i Rilexuar me titull " I panjohuri" nga Dostojevski.
  Sa i prket Lufts, "ti mir e ke" sepse at se kam par por at e kam ndjer e bashkndjer ndrsa sa pr familjar kjo nuk wsht pun e jotja kjo gj!
  Sa i prket Bukoshit gjithashtu ay i tha t gjitha ato q ua kemi thn me 1000 mij her dhe t cilat i ka ditur edhe ay vet; Bukoshi pra!
  Pra, ay e vrtetoj at q e din t gjith: Pa UK- s'do t kishte as interesim t Amerikanve t cilt Millosheviqin n Dejton e konsideruan si "Njeri t Paqes" dhe ay ishte propozuar pr ironi edhe pr mimin Nobl pr " Paqe".
  Por dalja e UK-s prfundimisht ia jerri maskn pushtetit t Millosheviqit dhe puthadorve t atij pushteti n Prishtin!
  Pa UK- s'do t kishte as Intervenim, as Interesim, as rambuje, as ikje t policve dhe ushtarve serb, as ardhje t Hollbrukut n prishtin e interesime t Vedrinit, Kukut, Fisherit apo edhe t vet Kllarkut!
  Gjer sa nuk patm UK- - shtja e Kosovs shikohej si " shtje e t drejtave t Njeriut" ashtu si tha Bukoshi dhe shtoj " vinin disa delegacione t t drejtave t Njeriut".

  Sa u prket Librave apo edhe Luftrave kemi profesor Ali Hadrin, Aleks Budn, Flamur hadrin, Skender Rizn, Hakif bajramin t cilt kan shkruar pr Luftn heroike t Sknderbeut ani pse ata kt luft kurr nj her se kan par dhe as ndjer bile!
  Dhe jo vetm kaq por kta kan shkruar edhe pr Luftrat Ilire!
  Pr Luftrat e Azem bejts, Shaban Polluzhs ani pse as kto si kihsin prjetuar!
  Sa i prket mua prengs s'kam thn asnjher se kam qen najfar Lufttari dhe gjithnj kam potencuar dhe e them srsih q " M shum ka Kontribuar pr Luftn dhe pr Kosovn Gomari im q kishte bart arm kufirit pr Lufttart tan se se Njqind Preng Sherra e Ibrahim Rugova!
  Po pr Prengn kryesorja sht q ia kemi q.i. at nan Serbis e shkinis dhe tr klyshve t tyre shqipfols kudo q kan qen dhe q jan sot!
  Pra ua kemi shkokerdhue edhe para edhe mbrapa me ka krejt!

Faqja 5 prej 10 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •