Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Perjashtuar
  Antarsuar
  16-12-2009
  Postime
  2,383
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime

  Nuk ka m ndalesa pr mbulesa n shkolla  Vajzat me mbules do t lejohen ligjrisht n institucionet arsimore. Projektligji ndalon diskriminimin lidhur me ushtrimin e fes.

  E mrkure 20 Janar 2010 12:56

  Tiran - Vetm nj vit m par, ministri i Arsimit i qeveris Berisha deklaroi se nuk do t lejohen n universitet apo n shkolla publike vajzat q mbulojn kokn me shami, pasi shkollat n Shqipri jan laike. Por, projektligji Pr mbrojtjen nga diskriminimi u jep fund debateve pr lejimin ose jo t shfaqjes s besimit dhe t fes. Ky draft i paraqitur n Kuvend nga nj grup deputetsh parashikon lejimin e t drejts s shfaqjes s besimit dhe t fes. Madje ky projekt i detyron t gjitha institucionet publike arsimore q t mos i pengojn personat q shfaqin fen dhe besimin. Ky draft u jep fund debateve q kan shoqruar s fundi fillimin e viteve shkollore. Jan shnuar gjat ktyre viteve disa raste kur vajzat me shami nuk jan lejuar t ndjekin shkolln apo universitetin. Madje projektligji, i cili prfshin ndalimin e diskriminimit pr disa target grupe, ku prfshihen orientimet e ndryshme seksuale, raca, gjinia, etnia, gjuha etj., parashikon rrugn e ankimimit n rast t shkeljes s dispozitave ligjore q parashikon n kt projektligj q pritet t futet s shpejti n axhendn e punimeve t Kuvendit.

  N Nenin 10 t projektligjit Pr mbrojtjen nga diskriminimi parashikohet ndalimi i diskriminimit n rastin e ushtrimit t s drejts s besimit.

  Ndalohet diskriminimi lidhur me ushtrimin e s drejts dhe liris s ndrgjegjes e t fes, veanrisht, kur ka t bj me shprehjen e tyre nprmjet fjalve ose paraqitjes, - shkruhet n pikn e par t ktij neni. M posht parashikohet kufizimi i ksaj t drejte vetm pr arsye t siguris kombtare.

  Prbjn prjashtim dispozitat e prgjithshme ligjore ose nnligjore, t cilat jan t domosdoshme pr sigurin publike, pr identifikimin e personave pr shkak t nj interesi legjitim shtetror, pr parandalimin apo ndjekjen e veprave penale, ose kur elemente t paraqitjes jan t lidhura me detyrime q burojn nga rregullat pr ushtrimin e profesionit dhe funksione t ndryshme publike e private, - shkruhet n pikn 2 t ktij neni. Ndrsa n Nenin 17 t ktij drafti parashikohet e drejta e do njeriu, pavarsisht besimit apo fes pr t ndjekur shkolln. Ndalohet ti refuzohet nj personi ose nj grupi personash pranimi n nj institucion arsimor publik, - shkruhet n pikn dy t Nenit 17.

  Rreth nj vit m par u ndaluan dy vajza me shami nga qyteti i Burrelit q t ndjekin shkolln. Kjo solli reagimin e menjhershm t Komunitetit Mysliman t Shqipris. Komuniteti Mysliman dnoi ashpr kt veprim duke prqendruar kritikat ndaj deklaratave t ministrit t athershm t Arsimit, Fatos Beja. Ministri deklaroi se do t ndalohen t gjith ata q mbajn simbole fetare n mjediset arsimore pr shkak se shkollat n Shqipri jan laike. Menjher pas ksaj ka reaguar Komuniteti Mysliman q i sht referuar Kushtetuts s Shqipris ku sht e garantuar e drejta e besimit dhe e arsimimit.

  Kushtetuta e Republiks s Shqipris i garanton do shtetasi shqiptar t drejtn e arsimimit dhe t liris s besimit. Kto kufizime nuk mund t cenojn thelbin e lirive dhe t drejtave dhe n asnj rast nuk mund t tejkalojn kufizimet e parashikuara n Konventn Europiane pr t Drejtat e Njeriut, - shkruhej n reagimin e Komunitetit Mysliman.

  Procedurat e ankimimit n rast t diskriminimit t fardollojshm

  N projektligjin e paraqitur n Kuvend nga nj grup deputetsh t Partis Demokratike jan parashikuar procedurat e paraqitjes s nj ankimimi n rast t pretendimit pr diskriminim. N Nenin 33 t ktij drafti parashikohet se nj person ose nj grup personash q pretendojn se jan diskriminuar, ose nj organizat me interesa legjitime q pretendon diskriminim n emr t nj personi apo grupi personash mund t paraqes ankes s bashku me provat e disponueshme para komisionerit, me shkrim, ose n raste prjashtimore, gojarisht n mnyr q t mund t mbahet procesverbal. Organizata me interesa legjitime paraqet prokur t posame pr t prfaqsuar personin ose grupin e interesave. Me marrjen e ankess komisioneri vrteton faktet. Pr kt qllim, komisioneri mund tu krkoj ankuesit dhe personit kundr t cilit sht drejtuar ankesa t paraqesin parashtrime me shkrim brenda 30 ditve nga dita q bhet kjo krkes. Kur e sheh t prshtatshme komisioneri zhvillon nj seanc dgjimore publike dhe fton palt dhe do person tjetr t interesuar. Kur e sheh t prshtatshme komisioneri krkon t arrij nj marrveshje pajtimi mes ankuesit dhe personit kundr t cilit sht paraqitur ankesa. N rast se personi kundr t cilit sht br ankesa nuk e informon komisionerin ose nuk e zbaton vendimin, komisioneri vendos mas pr ndshkimin me gjob pr personin kundr t cilit sht paraqitur ankesa. Si mjet t fundit, veanrisht kur shkelsit nuk i prmbahen vendimit t komisionerit ose nuk e paguan gjobn brenda tre muajve pas afatit t caktuar nga komisioneri dhe sanksioni nuk sht kundrshtuar n gjykat, komisioneri mund tu krkoj autoriteteve kompetente heqjen apo pezullimin e lejes ose autorizimit t shkelsit pr ta ushtruar veprimtarin e tij. Shkelsi ndaj t cilit merret masa ndshkimore me gjob ka t drejt t ankohet n gjykatn kompetente sipas Kodit t Procedurs Civile. /gazeta albania/

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-01-2010
  Postime
  33
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  shyqyr prej Zotit qe e paskan kuptu se nuk duhet vec me goje me then se jemi shtet demokratik por edhe me vepra

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •