Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 54 prej 54
  1. #41
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    çme gjeti belaja mua,
    tani me sqaro nje gje,
    pse me pyete se nese di çfare do te thote "primous".
    a) per te testuar nese dija latinisht.
    b) per te dalur diku tjeter nepermjet perkthimit te fjales.
    apsolutisht qe jo! nuk dua te te testoja as ty por asnjerin nga anetaret
    po ti the qe jam e sigurte qe latinishta vjen dhe eshte mama e gjuha shqipe diku me siper!
    dhe thashe qe te te pyesja a dije perkthimin! fjale eshte primus bej gabim se nxitoj ne shkrim sorry
    nuk te zuri belaja mo muhabet bejme dhe ti pff
    Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...

  2. #42
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Kalojme tek debati i temes,
    ta marrim shtruar, ne menyre analitike,
    nese une duhet te provoj se ne fakt latinishtja ka dale nga shqipja,
    me duhet te provoj se shume fjale elementare baze te latinishtes rrjedhin nga shqipja. Sigurisht keto fjale nuk mund te jene terma teknike, sepse nuk jane indikator i sakte. Keto terma nuk mund te jene as emra sendesh dhe objektesh te prodhuara nga njeriu, sepse sigurisht qe huazohen ashtu si termat teknike.

    Le te bazohemi tek fjalet qe percaktojne koncepte dhe objekte natyrore te vjetra sa vete njerezimi.
    Perpara se te kalojme ne dhenien e shembujve ne mbeshtetje te tezes sime, le te japim perkufizimin e kushteve qe duhet te permbushe nje krahasim i denje mes dy fjalesh te njejta ose te ngjashme mes dy gjuheve. Sepse me te drejte lind pyetja, nese egzistojne fjale te njejta ose te ngjashme mes shqipes dhe latinishtes, kush na siguron se kjo fjale i perket origjinalisht njeres apo tjetres gjuhe, ose me mire te themi, cila gjuhe rrjedh prej ciles? Nje nder kushtet qe personalisht perdor dhe preferoj per te vertetuar kete gje eshte se gjuha meme duhet te kete patjeter rrenjen e kesaj fjale dhe/ose sinonime/transformime te ndryshme te se njejtes fjale.

    Le te kalojme tek fjala e pare.
    1) Si i thone Tokes ne latinisht, TERRA, edhe sot fjala e vetme e perdorur per te percaktuar Nenen Toke. Edhe pse ne shqip sot perdorim gjeresisht fjalen "Toke", ne shqip TERE i thone Tokes, po te veme re te vjetrit e perdorin shume.
    Tani kush ka kopjuar nga kush, ose kush ka mesuar nga kush?
    Ju ftoj te gjeni ndonje sinonim apo fjale ne latinisht/italisht qe te jete rrenje per kete fjale, ose ndonje forme tjeter te konceptit TERE. Ne shqip nga ana tjeter kemi foljen TER,
    qe zakonisht e perdorim per rrobat, jane terur rrobat, pra folje qe percakton mungesen e ujit, thatesi. Nese ne latinisht ka mbijetuar vetem emri TERRE, ne shqip kemi TER si emer i tokes se thate dhe si folje TER=THAJ. Jo vetem kaq, ekziston nje koncept tjeter i lidhur me rrenjen TER. Kjo eshte T(ERR)[SIR] me gjithe format e derivuara. Pra TERRI, ERRESIRA qe eshte cilesi e TERES(Tokes) ne ndryshim nga dielli qe sjell driten, vete toka eshte TERR, trup i ERRET(TERRE e kthyer mbrapsht).

    2) Si i thone DITES ne latinisht. dies diei, rrenja DI e pranishme edhe sot ne emrat e diteve te javes "Marte-Di", "Mercole-Di" etj etj, ose ne shprehjen "Buon-Di"(mire-dita). Nuk njoh ndonje rast tjeter te perdorimit te rrenjes "DI" perveç se ne kuptimin e DITES. Le te kthehemi tek shqipja ku kjo rrenje eshte bere peme fjalesh e konceptesh qe lulezojne krenare.
    DITE, DIJE(emer), DI(folje), DRITE(derivuar nga DITE), DI-ELL.
    Tani kush me thote se ne cilen gjuhe te botes, te pakten ne ato indo-evropiane, koncepti i DIJES si NJOHURI eshte kaq i lidhur ngushte dhe ekuivalent me DRITEN dhe DIELLIN si dhenes i DRITES. E dime shume mire qe ne menyre metaforike ne shume gjuhe nje njeriu te ditur i thuhet "i ndritur" ne kuptimin i mbushur me drite, por fjalet ne vetvete qe percaktojne NJOHURINE dhe DRITEN jane krejtesisht te ndryshme. Vetem ne shqip keto koncepte shprehen nepermjet se njejtes fjale.
    Nese mund te bejme nje lidhje tjeter antagoniste me fjalen TERR(erresire pa-dije) dalim ne

    TOKA=TERR=ERRESIRE=PA-DI-JE antonim me DIELLI=DITE=DI-JE,


    Ftoj anetaret serioz qe te sjellin me shume shembuj ku shqipja jo vetem qe rezulton pa dyshim si burim i shume fjaleve te caktuar, por qe pertej çdo parashikimi kombinon dhe perputh ne menyre te mahnitshme konceptet baze te natyres dhe ekuivalentet e tyre ne filozofine njerezore.
    çfare latinishte, çfare hebraishte, çfare greqishte leshi,
    gjuha mistike eshte SHQIPJA.
    Kot nuk e kane thene te N-DRIT-URIT se Zoti vete flet Shqip.

  3. #43
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar më parë nga HELEN OF TROY Lexo Postimin
    2.primous primus edhe De facto is a Latin expression that means "by [the] fact".
    mund te pyesesh nje diplomat cfare eshte per me shume info!hahha dhe ti cfare pyetje me ben pse burri quhet burre!
    Deri tani nuk kam pasur rast te shikoj njeri te cilit kjo fjale i okupon pjesen me te madhe te jetes dhe te mendimit.

  4. #44
    Citim Postuar më parë nga javan Lexo Postimin
    Deri tani nuk kam pasur rast te shikoj njeri te cilit kjo fjale i okupon pjesen me te madhe te jetes dhe te mendimit.
    Jam plotësisht dakort me observimin e mësipërm.

  5. #45
    18 scudetti Maska e Gjinokastra
    Anëtarësuar
    29-08-2009
    Postime
    1,159
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    Kalojme tek debati i temes,
    ta marrim shtruar, ne menyre analitike,
    nese une duhet te provoj se ne fakt latinishtja ka dale nga shqipja,
    me duhet te provoj se shume fjale elementare baze te latinishtes rrjedhin nga shqipja. Sigurisht keto fjale nuk mund te jene terma teknike, sepse nuk jane indikator i sakte. Keto terma nuk mund te jene as emra sendesh dhe objektesh te prodhuara nga njeriu, sepse sigurisht qe huazohen ashtu si termat teknike.

    Le te bazohemi tek fjalet qe percaktojne koncepte dhe objekte natyrore te vjetra sa vete njerezimi.
    Perpara se te kalojme ne dhenien e shembujve ne mbeshtetje te tezes sime, le te japim perkufizimin e kushteve qe duhet te permbushe nje krahasim i denje mes dy fjalesh te njejta ose te ngjashme mes dy gjuheve. Sepse me te drejte lind pyetja, nese egzistojne fjale te njejta ose te ngjashme mes shqipes dhe latinishtes, kush na siguron se kjo fjale i perket origjinalisht njeres apo tjetres gjuhe, ose me mire te themi, cila gjuhe rrjedh prej ciles? Nje nder kushtet qe personalisht perdor dhe preferoj per te vertetuar kete gje eshte se gjuha meme duhet te kete patjeter rrenjen e kesaj fjale dhe/ose sinonime/transformime te ndryshme te se njejtes fjale.

    Le te kalojme tek fjala e pare.
    1) Si i thone Tokes ne latinisht, TERRA, edhe sot fjala e vetme e perdorur per te percaktuar Nenen Toke. Edhe pse ne shqip sot perdorim gjeresisht fjalen "Toke", ne shqip TERE i thone Tokes, po te veme re te vjetrit e perdorin shume.
    Tani kush ka kopjuar nga kush, ose kush ka mesuar nga kush?
    Ju ftoj te gjeni ndonje sinonim apo fjale ne latinisht/italisht qe te jete rrenje per kete fjale, ose ndonje forme tjeter te konceptit TERE. Ne shqip nga ana tjeter kemi foljen TER,
    qe zakonisht e perdorim per rrobat, jane terur rrobat, pra folje qe percakton mungesen e ujit, thatesi. Nese ne latinisht ka mbijetuar vetem emri TERRE, ne shqip kemi TER si emer i tokes se thate dhe si folje TER=THAJ. Jo vetem kaq, ekziston nje koncept tjeter i lidhur me rrenjen TER. Kjo eshte T(ERR)[SIR] me gjithe format e derivuara. Pra TERRI, ERRESIRA qe eshte cilesi e TERES(Tokes) ne ndryshim nga dielli qe sjell driten, vete toka eshte TERR, trup i ERRET(TERRE e kthyer mbrapsht).

    2) Si i thone DITES ne latinisht. dies diei, rrenja DI e pranishme edhe sot ne emrat e diteve te javes "Marte-Di", "Mercole-Di" etj etj, ose ne shprehjen "Buon-Di"(mire-dita). Nuk njoh ndonje rast tjeter te perdorimit te rrenjes "DI" perveç se ne kuptimin e DITES. Le te kthehemi tek shqipja ku kjo rrenje eshte bere peme fjalesh e konceptesh qe lulezojne krenare.
    DITE, DIJE(emer), DI(folje), DRITE(derivuar nga DITE), DI-ELL.
    Tani kush me thote se ne cilen gjuhe te botes, te pakten ne ato indo-evropiane, koncepti i DIJES si NJOHURI eshte kaq i lidhur ngushte dhe ekuivalent me DRITEN dhe DIELLIN si dhenes i DRITES. E dime shume mire qe ne menyre metaforike ne shume gjuhe nje njeriu te ditur i thuhet "i ndritur" ne kuptimin i mbushur me drite, por fjalet ne vetvete qe percaktojne NJOHURINE dhe DRITEN jane krejtesisht te ndryshme. Vetem ne shqip keto koncepte shprehen nepermjet se njejtes fjale.
    Nese mund te bejme nje lidhje tjeter antagoniste me fjalen TERR(erresire pa-dije) dalim ne

    TOKA=TERR=ERRESIRE=PA-DI-JE antonim me DIELLI=DITE=DI-JE,


    Ftoj anetaret serioz qe te sjellin me shume shembuj ku shqipja jo vetem qe rezulton pa dyshim si burim i shume fjaleve te caktuar, por qe pertej çdo parashikimi kombinon dhe perputh ne menyre te mahnitshme konceptet baze te natyres dhe ekuivalentet e tyre ne filozofine njerezore.
    çfare latinishte, çfare hebraishte, çfare greqishte leshi,
    gjuha mistike eshte SHQIPJA.
    Kot nuk e kane thene te N-DRIT-URIT se Zoti vete flet Shqip.


    Dite rrjedh nga "Di" Napolitanisht per "dite" , ose nga Spanjishtja "dias" .


    Shoku te them disa baza te gjuhesise :

    Shqipja klasifikohet si gjuhe satem .

    Latinishtja klasifikohet si gjuhe centum .

    Nje gjuhe satem nuk mund te rrjedhe nga nje gjuhe centum .

    NJe gjuhe centum nuk mund te rrjedhe nga nje gjuhe satem .

    Origjina e nje gjuhe nuk vertetohet me studimin e me pak se 75% te kesaj gjuhe . Edhe jo me me 3 fjale qe ke nxjerr ti ne menyre qesharake

    etj etj . mos na dil ekspert se na felliqe te gjitheve , ne nuk jemi kaq te keputur menderisht !
    [QUOTE =puroshkodran;2654864]Roma del kampion[ /QUOTE]

  6. #46
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga Gjinokastra Lexo Postimin

    Dite rrjedh nga "Di" Napolitanisht per "dite" , ose nga Spanjishtja "dias" .
    po qesh me veten?

    Napolitanishtja nuk eshte gjuhe,
    kur flitej latinisht spanjishtja dhe "napolitanishtja" nuk ekzistonin.

    Ri-lexoje ate qe kam shkruar.

    Dhe lere ate punen e semes(si ishte ai termi?),
    shqipja ndodhet si nje dege e veçuar ne rrenje te pemes se gjuheve indo evropiane. Ne mos qofte burimi i ketyre gjuheve me siguri eshte me e aferta me gjuhen origjinale.

    Hera e fundit qe i pergjigjem nje debili qe njeh "napolitanisht".

  7. #47
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Pse te mos tallet? Tash nuk ka kush i shikon matematiken qe u ben fakteve. Mjafton te provokosh kedo ne kete forum, dhe perjashtohet i provokuari. Sisomos ata qe jane mendimit uniform Prokustian (a ishte ky bandit GrekOrtodoks?)

    Pershendetje, Baptist.

    E di qe i ke dhene pergjigje kesaj pike te dikustimit tek tema e Aleksandrit dhe gjuhes Burashaski, por nuk po e gjej postimin.

  8. #48
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-05-2009
    Vendndodhja
    ........
    Postime
    309
    Citim Postuar më parë nga Gjinokastra Lexo Postimin
    Shume mire ke bere , por une studioj histori edhe di shume mbi ADN e popujve .

    Shqiptaret nuk lidhen dot gjenetikisht me fiset Italike te lashta edhe sidomos jo me latinet . Shqiptaret kane aferi vetem me doret . Edhe sidomos te proklamosh qe keto gjuhe rrjedhin nga shqipja , kur eshte vertetuar shekuj me pare qe kane origjina nga PIE , eshte te thuash pak qesharake . Shume autore shqiptare jane amatoresk ne proklamimet qe bejne , se nga gjuhesia dine pak . Akoma nuk kane gjetur nje dege ku ta vene shqipen , edhe dalin proklamojne greqishten apo latinishen
    Nuk të kuptoj zotëri profesor , këtu thua Shqiptarët janë të afërt vetëm me dorët !

    Kurse ke Tema :
    Aleksandri i Madh, gjuha Burashaski dhe Iliret e Pakistanit,
    thua :
    Shqiptaret permenden per here te pare ne histori me shek.XVI AD ! Alexandri i madh me IX BC , pra 2000 vite para shqiptareve ! Si e nxorre ti shqiptar nuk e morra vesh un ?
    Një sqarim zotëri profesor ?

    Dorët nuk paskan pra lidhje me Lekën ?

  9. #49
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar më parë nga Gjinokastra Lexo Postimin


    Dite rrjedh nga "Di" Napolitanisht per "dite" , ose nga Spanjishtja "dias" .


    Shoku te them disa baza te gjuhesise :

    Shqipja klasifikohet si gjuhe satem .

    Latinishtja klasifikohet si gjuhe centum .

    Nje gjuhe satem nuk mund te rrjedhe nga nje gjuhe centum .

    NJe gjuhe centum nuk mund te rrjedhe nga nje gjuhe satem .

    Origjina e nje gjuhe nuk vertetohet me studimin e me pak se 75% te kesaj gjuhe . Edhe jo me me 3 fjale qe ke nxjerr ti ne menyre qesharake

    etj etj . mos na dil ekspert se na felliqe te gjitheve , ne nuk jemi kaq te keputur menderisht !

    Citim Postuar më parë nga Baptist

    Ata qe numrave te madhesive "100-she" u thone me C [Q; K] numerohen si gjuhe centum; qentum; kentum ...; me "S" jane Satem!
    E keta nuk jane as 'satem' as 'centum'; keta jane afrikano-aziat.


    Gjithesesi gjuha e tyre ngel centum.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Centum

    Po ku kane greket gjuhe - ajo eshte koine - farke e marre nga gjuha shqipe dhe dialektet e saj antike. Dhe qe iu mesua popullit me dhune ne dy fushata te gjera dhe prap ka qindra fshatera qe nuk dijne kete gjuhe artificiale as sot.
    Tere postimi:

    http://www.forumishqiptar.com/showth...65&page=17#325

  10. #50
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga javan Lexo Postimin
    me sa kuptova i bie qe dhe shqipja eshte centum

    qind
    cent

    c,k,q

    apo e kam gabim?

  11. #51
    18 scudetti Maska e Gjinokastra
    Anëtarësuar
    29-08-2009
    Postime
    1,159
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    po qesh me veten?

    Napolitanishtja nuk eshte gjuhe,
    kur flitej latinisht spanjishtja dhe "napolitanishtja" nuk ekzistonin.

    Ri-lexoje ate qe kam shkruar.

    Dhe lere ate punen e semes(si ishte ai termi?),
    shqipja ndodhet si nje dege e veçuar ne rrenje te pemes se gjuheve indo evropiane. Ne mos qofte burimi i ketyre gjuheve me siguri eshte me e aferta me gjuhen origjinale.

    Hera e fundit qe i pergjigjem nje debili qe njeh "napolitanisht".
    Mer zoteri si mund te ekzistoj nje gjuhe pa dialektet e veta ? Napolitanishtja esht gjuhe : http://en.wikipedia.org/wiki/Neapolitan_language , latinizimi i Italise ka filluar qe para epokes se re , e njejta gje per gadishullin Iberik . "Debil" je vete , edhe ta vertetova , ti as nuk e dije qe Napolitanishtja eshte gjuhe , tani mbyll gojen i pa ditur . Termi ishte satem , do te thote "qindeshe(100)" ne gjuhet lindore , o injorant karagjoz .

    Citim Postuar më parë nga Iliri. Lexo Postimin
    Nuk të kuptoj zotëri profesor , këtu thua Shqiptarët janë të afërt vetëm me dorët !

    Kurse ke Tema hua :

    Një sqarim zotëri profesor ?

    Dorët nuk paskan pra lidhje me Lekën ?
    Eshte fakt antropologjik qe shqiptaret jane te ngjashem me doret , prandaj une them qe jemi vendas , EDHE NE EPIR . http://en.wikipedia.org/wiki/The_Rac...ans_as_Dorians
    Citim Postuar më parë nga javan Lexo Postimin
    Prandaj them me perkrahni te punojme bashke , qe ta vertetojme pak nga pak qe gjuha jone eshte Evropiane edhe jo Iranike . centum=qind

    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    me sa kuptova i bie qe dhe shqipja eshte centum

    qind
    cent

    c,k,q

    apo e kam gabim?
    E drejte , me pune mund ta arrijme edhe ne me krahasime te hollesishme te vertetojme se gjuha jone eshte centum .


    Citim Postuar më parë nga javan Lexo Postimin
    "degjo e teprove perseri tani, pjell e keqe shko thuji pidhit te sateme

    malok i degjenerum.

    hajd se boll u mora me ty"
    Ja edhe rastet tipike te punes se vyer(vyshkur) te stafit te forumit , qe grricen me mua , por tolerojne keto gjera .


    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    puna eshte se keta tipa duhet thjesht ti injorosh e te mos lesh qe te shkoje puna deri aty,
    po faj kane "zotat" e forumit qe perjashtojne sipas interesit.
    lloj lloj sorollopi ketu ne "forumin shqiptar" lejohet te flasi çdo lloj shpifje kunder shqipes dhe shqiptareve, dhe nuk i ngacmon kush.
    Shpifja me e madhe ndaj shqiptareve eshte perhapja e injorances mes tyre . Pune qe e ben faktori anti - shqiptar .


    Citim Postuar më parë nga i/regjistruar Lexo Postimin
    hë, si përfundim nga Shqipja vijnë këto dy gjuhët e lashtë ?

    se di pse, por një dit do të pretendojm që Flamurin e parë në Hënë e ngulitën Shqiptarët
    Hahah , ke te drejte me keta psuedo patriotet do marrim fund . KEta edhe Marsin do e proklamojne , do thone eshte i joni sepse eshte me ngjyre te kuqe si flamuri yne .
    [QUOTE =puroshkodran;2654864]Roma del kampion[ /QUOTE]

  12. #52
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga Gjinokastra Lexo Postimin
    Prandaj them me perkrahni te punojme bashke , qe ta vertetojme pak nga pak qe gjuha jone eshte Evropiane edhe jo Iranike . centum=qind

    E drejte , me pune mund ta arrijme edhe ne me krahasime te hollesishme te vertetojme se gjuha jone eshte centum .
    sinqerisht,
    kjo eshte hera e fundit,

    nuk ishe ti qe the qe nje gjuhe satem nuk mund te vije nga nje gjuhe centum dhe anasjelltas? dhe se shqipja eshte satem?
    pra nese shqip dhe latinisht jane centum atehere nuk ka pse te mos jete e mundur ajo qe thuhet ne titullin e temes.

    pastaj,
    ça ***** jane keto linke tek wikipedia,
    ça jane keto teori leshi mbi centum e satem dhe te tjera nonsense.

    une nuk jam ekspert gjuhetar,
    ne fakt as nuk i afrohem ekspertit,
    nuk njoh sakte gjithe klasifikimin dhe tiparet e gjuheve sipas studimeve zyrtare, dhe as qe dua ti di.

    Ku ka me mire se arsyeja dhe llogjika e paster e asaj qe shoh dhe gjykoj vet?
    nuk kam nevoje te me mesoje ndonje gjuhetar se si ndahen gjuhet,
    di disa gjuhe, kam mesuar siperfaqesisht disa te tjera, dhe sinqerisht klasifikimi zyrtar me duket aspak i sakte dhe teresisht i bazuar ne kritere qe nuk qendrojne.

    Shoh ne internet qe edhe pse gjuha shqipe konsiderohet si e vjeter, dhe qe permban shume fjale pothuajse nga te gjitha gjuhet e tjera indo evropiane, gjithmone thuhet qe ajo ka huazuar nga te tjerat,
    pra ne kemi huazuar nga latinishtja, nga greqishtja e vjeter, kemi huazuar nga balto-sllavishtja, kemi huazuar nga gjermanishtja, etj etj etj, pra çuditerisht paskemi huazuar nga te gjitha. Pyes veten si ka mundesi nje gje e tille?

  13. #53
    18 scudetti Maska e Gjinokastra
    Anëtarësuar
    29-08-2009
    Postime
    1,159
    Citim Postuar më parë nga javan Lexo Postimin
    Gjinokastre, me qe je i thelluar ne tipe e gjuheve te lashtesise. Na jep disa shembuj te foljeve te greqishtes (satem) ne menyeren paskajore e percjellore.

    E pastaj hidhu edhe tek gjuhe e tjera sateme te me ilustrime.

    Flm.
    NJerez hapini syte , se keni mbetur ne erresire !

    Greqishtja eshte CENTUM , jo satem .

    http://en.wikipedia.org/wiki/Centum


    Mos e merrni gjithcka me inat , se nuk kuptoni as vete se ca thoni pastaj .
    [QUOTE =puroshkodran;2654864]Roma del kampion[ /QUOTE]

  14. #54
    18 scudetti Maska e Gjinokastra
    Anëtarësuar
    29-08-2009
    Postime
    1,159
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    sinqerisht,
    kjo eshte hera e fundit,

    nuk ishe ti qe the qe nje gjuhe satem nuk mund te vije nga nje gjuhe centum dhe anasjelltas? dhe se shqipja eshte satem?
    pra nese shqip dhe latinisht jane centum atehere nuk ka pse te mos jete e mundur ajo qe thuhet ne titullin e temes.

    pastaj,
    ça ***** jane keto linke tek wikipedia,
    ça jane keto teori leshi mbi centum e satem dhe te tjera nonsense.

    une nuk jam ekspert gjuhetar,
    ne fakt as nuk i afrohem ekspertit,
    nuk njoh sakte gjithe klasifikimin dhe tiparet e gjuheve sipas studimeve zyrtare, dhe as qe dua ti di.

    Ku ka me mire se arsyeja dhe llogjika e paster e asaj qe shoh dhe gjykoj vet?
    nuk kam nevoje te me mesoje ndonje gjuhetar se si ndahen gjuhet,
    di disa gjuhe, kam mesuar siperfaqesisht disa te tjera, dhe sinqerisht klasifikimi zyrtar me duket aspak i sakte dhe teresisht i bazuar ne kritere qe nuk qendrojne.

    Shoh ne internet qe edhe pse gjuha shqipe konsiderohet si e vjeter, dhe qe permban shume fjale pothuajse nga te gjitha gjuhet e tjera indo evropiane, gjithmone thuhet qe ajo ka huazuar nga te tjerat,
    pra ne kemi huazuar nga latinishtja, nga greqishtja e vjeter, kemi huazuar nga balto-sllavishtja, kemi huazuar nga gjermanishtja, etj etj etj, pra çuditerisht paskemi huazuar nga te gjitha. Pyes veten si ka mundesi nje gje e tille?
    Me vjen mire qe po mundohesh te futesh ne teme , edhe ta keshilloj sespe nuk eshte aq e veshtire sa mendon ti . Une thashe qe shqipja proklamohet satem , sepse jane bere pak studime edhe te njeaneshme . Edhe jane aq qesharake sa qe mund te disktreditohen lehte edhe nga amator , ne disa postime te me parshme kam dhene disa shembuj qe shqipja ngjan me shume me gjuhet perendimore sesa ato lindore . Nuk kam thene meqe shqipja eshte gjuhe lindore nuk mund ti kete dhene jete nje gjuhe perendimore ,por meqe shqipja klasifikohet si gjuhe lindore , nuk mund te proklamohet si gjuhe meme e nje gjuhe perendimore . PRandaj si gje te pare vertetojme qe shqipja nuk eshte gjuhe lindore , por eshte gjuhe perendimore pastaj mund te prokalmojme jete dhenien e gjuhes latine . Pra e marrim me fakte edhe me ngadal , edhe jo si nacionalist te cmendur qe genjejne veten e tyre . Wikipedia te te pelqeje ty apo jo eshte enciklopedia me e madhe ne bote , edhe ngel si pike veshtrimi i perhapur edhe me i njohur . + vete Wiki perdor referenca , nuk eshte se i bien nga pema artikujt qe publikon . Per huazimet eshte dicka tjeter , fakti i pushtimeve te gjata , nga greket(bizanti) , nga dyndjet sllavo-balltike ne trevat tona , nga perandoria romake , edhe nga fiset gjermanike i bene studiuesit natyralisht te mendojne se eshte shqipja qe i ka muarre keto fjale nga keto gjuhe edhe jo e kunderta . Faktisht Italia nuk ka rene ndonjehere ne pushtimin shqiptar . As Greqia nuk ka qene ndonjehere e pushtuar nga shqiptaret . Nuk pa patur ndonjehere dyndje shqiptare ne tokat gjermane apo ato te Evropes perendimore . Prandaj eshte normale te supozohet se jane huazime qe shqipja i ka muarre nga keto gjuhe . Sidomos edhe dicka qe ti nuk po e dallon , eshte fakti se fjalet e perbashketa me shqipen keto gjuhe i kane patur qe para se te binin ne kontakt me shqiptaret , prandaj nuk kane se si ti kene muarre nga ne . Nuk ka pse te thuash "hera e fundit" , sepse natyralisht nuk ka per te qene ashtu ne te dy e dime mire , qe ti nuk do ndalosh deri sa te arrish aty ku do , une vetem po te them filloje me llogjike :

    Do te vertetosh qe Latinishtja rrjedh nga Shqipja ?

    1-Mos harro se nje gjuhe centum nuk mund te rrjedh nga nje gjuhe satem edhe anajellta .

    2-Latinishtja klasifikohet centum , ndersa Shqipja satem . Prandaj fillo duke studiar kete diference m a eshte reale ?! Une deri diku kam dhene shembuj qe nuk eshte reale , sepse pretendimet se Shqipja eshte satem jane shume te dobeta , saqe hidhen poshte nga nje student si mia . Ketu fillo !

    -Verteto qe Shqipja nuk eshte satem , por centum .

    -Te hapet rruga te dalesh aty ku do ti : te vertetosh qe Latinishtja rrjedh nga Shqipja . Por pa pengesa madhore sic eshte diferenca centum-satem . Prandaj hidh njehere posht kete diference edhe me pas kalo ne objektivin final .

    3-Me e rendesishmja , pseudo nacionalistet jane plaga e cdo kombi . Mos e ngaterro veten me mbeturina te tilla . Se do perfundosh te thuash qe Sali Berisha eshte nacionalist , duke harruar se vetem pak muaj me pare ai ja FALI Grekeve detin qe e kemi muarre me gjak , gjyshet tane dhane jeten per ate pak territor sa na ka mbetur , ndersa Saliu e fali tek armiqte e pejetshem . Por pseudo nacionalistet vazhdojne ta shohin Saliun si patriot . Prandaj them mos u ngaterro me keto felliqesi .
    [QUOTE =puroshkodran;2654864]Roma del kampion[ /QUOTE]

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •