Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 54
 1. #21
  Ragnald
  Antarsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,471
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 13 postime
  Citim Postuar m par nga drague Lexo Postimin
  mos u merrni me ket delvinjotin.

  me mire flet greqishten.
  lol


  sa per temen.

  do ishte interesante qe keto teorira te qendronin.
  do kisha deshire ama , qe linguista dhe historiane me te njohur ti afirmonin keto pretendime , per arsye qe te ishin me kredibile ne syte e lexuesve .

  problemi qendron tek qellimet e ketyre temave ama.
  cfare do nxirrni ne pah me hapjen e ketyre temave?
  qe gjuha shqipe eshte me e lashta ne europe?
  bukur shume.
  po a do ndalonit ketu ju nacionalistat e forumit me kete zbulim?
  apo do vazhdoni akoma me pacavurret e juaja ''mos te ishim ne , nuk do vinte kjo apo ajo'' ...

  po e gerrmoni famen si te cmendur , krenarine e semure e cila seshte e dobishme aspak , ne gjendjen qe gjendet sot populli shqiptar.

  e kaluara nuk do ju emancipoje apo civilizoje me pahir .

  edhe nqs nga gjuha shqipe rrjedh greqishtja , a i ulen vlerat sadopak kultures se asaj kohe greke ?
  aspak .
  ajo kulture ishte fare mbjellese e kultures europiane , packa se ishte pasardhesja e nje kulture tjeter.
  nuk ka rendesi babai i djalit kur djali arrin e behet i famshem apo figure historike me forcat e tija , pa ndihme nga babai.

  eshte njesoj sikur italiani te pretendoje e ti mburret shteteve te medhaja europiane si anglia,gjermania dhe franca , se nga italia kultura e tyre buroji.

  apo te njejten gje te pretendoje anglia karshi amerikes,kadanase e australise.

  amerika sot eshte superfuqia e botes me nje kulture dominuese e nje fuqi te pashtershme ku cdo shteti i dridhet qerrpiku nga ajo.

  a ka me ftyre anglia me i bere pordhe amerikes ?

  do ishte marrezi . mirepo anglia , si shtet teper i civilizume qe eshte , e pranon se amerika ka ec shume para saj e per kete gje e respekton, ashtu sic i respekton italia vendet si franca anglia etc etc etc.

  e perse mos ta bejme edhe ne te njejten gje?

  pse duhet medoemos te ulim ate shtet i cili eci me para se ne?

  nqs gjithe keto pretendime behen ne emer te historise per te gjetur te verteten , edhe une kete gje e mbeshtes jashte mase.

  ama nqs behen per te ushqyer masat e pseudonacionalisteve , atehere turp te kene ata njerez qe hapin tema me qellime te tilla.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Smth_Poetic : 18-01-2010 m 16:27

 2. #22
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,926
  Faleminderit
  3
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga Smth_Poetic Lexo Postimin
  lol


  sa per temen.

  do ishte interesante qe keto teorira te qendronin.
  do kisha deshire ama , qe linguista dhe historiane me te njohur ti afirmonin keto pretendime , per arsye qe te ishin me kredibile ne syte e lexuesve .

  problemi qendron tek qellimet e ketyre temave ama.
  cfare do nxirrni ne pah me hapjen e ketyre temave?
  qe gjuha shqipe eshte me e lashta ne europe?
  bukur shume.
  po a do ndalonit ketu ju nacionalistat e forumit me kete zbulim?
  apo do vazhdoni akoma me pacavurret e juaja ''mos te ishim ne , nuk do vinte kjo apo ajo'' ...

  po e gerrmoni famen si te cmendur , krenarine e semure e cila seshte e dobishme aspak , ne gjendjen qe gjendet sot populli shqiptar.

  e kaluara nuk do ju emancipoje apo civilizoje me pahir .

  edhe nqs nga gjuha shqipe rrjedh greqishtja , a i ulen vlerat sadopak kultures se asaj kohe greke ?
  aspak .
  ajo kulture ishte fare mbjellese e kultures europiane , packa se ishte pasardhesja e nje kulture tjeter.
  nuk ka rendesi babai i djalit kur djali arrin e behet i famshem apo figure historike me forcat e tija , pa ndihme nga babai.

  eshte njesoj sikur italiani te pretendoje e ti mburret shteteve te medhaja europiane si anglia,gjermania dhe franca , se nga italia kultura e tyre buroji.

  apo te njejten gje te pretendoje anglia karshi amerikes,kadanase e australise.

  amerika sot eshte superfuqia e botes me nje kulture dominuese e nje fuqi te pashtershme ku cdo shteti i dridhet qerrpiku nga ajo.

  a ka me ftyre anglia me i bere pordhe amerikes ?

  do ishte marrezi . mirepo anglia , si shtet teper i civilizume qe eshte , e pranon se amerika ka ec shume para saj e per kete gje e respekton, ashtu sic i respekton italia vendet si franca anglia etc etc etc.

  e perse mos ta bejme edhe ne te njejten gje?

  pse duhet medoemos te ulim ate shtet i cili eci me para se ne?

  nqs gjithe keto pretendime behen ne emer te historise per te gjetur te verteten , edhe une kete gje e mbeshtes jashte mase.

  ama nqs behen per te ushqyer masat e pseudonacionalisteve , atehere turp te kene ata njerez qe hapin tema me qellime te tilla.
  E verteta u kerkoka dhe u studjoka vec kur na konvenon, perndryshe ushqen masat e pseudonacionalisteve!

  E me pare se te kerkohet e verteta do te duhet te paraqiten botes, me shkrim arsyet, PSE po kerkohet kjo e vertete.

 3. #23
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga Gjinokastra Lexo Postimin
  Vetem me leke e shikon jeten ti ? Ka edhe vullnet personal , ai i D'Angely eshte i qarte , gjithcka e proklamon shqiptare
  Vullneti esht atribut i shenjte dhe i rralle. Mos ke dash me thone masturbim intelektual, apo obsesion, apo servilizem, por eshte mese normale se keto atribute i perkasin hajnave te katedrave historike te kembrixhit, kolumbies, harvarderve dhe financimet e tjera qe kane mbi 150 vjet qe vazhdojne shendoshe e mire te perhapin "helenizmin".

  Ke bere do thoja nje autogol te kendshem me kete qe the siper. Ki kujdes se eshte dhe krize ekonomike, dhe po nuk e justifikove dot rrogen do te heqin qafe.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 4. #24
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Citim Postuar m par nga HELEN OF TROY Lexo Postimin
  primous cdo thote me qe dike latinish?
  mbase jeni keqkuptuar se meqe thashe "nuk di greqisht" mos pohova se ne fakt di latinisht.
  me aq pak sa di, ndonje llaf tek tuk, me ndonje strukture fjalie tek tuk,
  perderisa emrat dhe foljet me elementare te nje gjuhe qe normalisht nuk eshte nevoja te huazohen kane shume ngjashmeri per te mos thene jane te njejta me shqipen.

 5. #25
  18 scudetti Maska e Gjinokastra
  Antarsuar
  29-08-2009
  Mosha
  28
  Postime
  1,164
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga HELEN OF TROY Lexo Postimin
  ne europe shkruhen vetem tre shkrime 1.latinisht gjysem europa
  2.kirilika serbet,rumanet,
  dhe3. elinika !
  Ne Evrope:

  Gjuhet Indo-Evropiane :

  -Nen grupi Keltik : Irlandisht , Skocisht , Manksisht , Kornovalisht , Bretonisht , Uellsianisht .

  -Nen grupi Gjermanik : Gjermanisht , Anglisht , Hollandisht , Danisht , Suedisht , Norvegjisht , Islandisht , Luksemburgisht .

  -Nen grupi Romanesk : Italisht , Sardinisht , Friulanisht , Ladinisht(mos ngaterro me Latinisht) , Frengjisht , Provenzanisht , Spanjisht , Katalanisht , Galisianisht , Portugalisht , Rumanisht , Moldovanisht , Vllehisht .

  -Nen grupi Sllav : Rusisht , Rutinisht , Polakisht , Sorbisht , Serbisht , Sllovakisht , Sllovenisht , Serbisht , Boshnjakisht , Kroacisht , Maqedonisht , Bullgarisht , Pomakisht , Gorancisht , Cekisht , Bjellorusisht , Ukrahinisht , Malazezisht .

  -Nen grupi Balltik : Letonisht , Lituanisht .

  -Nen grupi Pellazgjik : Greqisht , Shqip .

  -Nen grupi Indo-Iranik : Armenisht , Jevgjitisht .

  Gjuhet Uralike(Ugro-Finike) :

  -Nen grupi Finik : Finisht , Laponisht , Estonisht .

  -Nen grupi Ugrik : Hungarisht .

  Gjuhe Pre Indo-Evropiane :

  -Nen grupi Baskik : Baskisht .

  Gjuhet Altaike :

  Nen grupi Turqik : Turqisht , Tartarisht .


  #######################

  Alfabetet :

  Alfabet Latin :

  -Te gjitha gjuhet Gjermanike .

  -Te gjihta gjuhet Keltike .

  -Te gjitha gjuhen Romaneske perfshire edhe Rumanishten .

  -Shqipja edhe Baskishtja .

  -Te gjitha gjuhet Uralike .

  -Gjysma e gjuheve Sllave : Cekisht , Rutenisht , Sllovakisht , Kroacisht , Sllovenisht , Boshnjakisht , Serbisht , Maqedonisht , Malazezisht , Gorancisht , Polonisht , Sorbisht .

  -Te gjitha gjuhet Turqike .

  -Gjuha Jevgjite .

  Alfabeti Cirilik :

  -Gjysma e gjuheve Sllave : Ukrahinisht , Bullgarisht , Pomakisht , Rusisht , Bjellorusisht .

  Alfabeti Grek :

  -Greqisht .

  Alfabeti Armen :

  -Armenisht .

  Ndryshuar pr her t fundit nga Gjinokastra : 19-01-2010 m 04:49
  [QUOTE =puroshkodran;2654864]Roma del kampion[ /QUOTE]

 6. #26
  Perjashtuar
  Antarsuar
  07-01-2010
  Vendndodhja
  Ne malet e Laberise atje ku Dielli dhe Shqiponja rrine bashke
  Postime
  1,073
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Smth_Poetic Lexo Postimin
  lol


  sa per temen.

  do ishte interesante qe keto teorira te qendronin.
  do kisha deshire ama , qe linguista dhe historiane me te njohur ti afirmonin keto pretendime , per arsye qe te ishin me kredibile ne syte e lexuesve .

  problemi qendron tek qellimet e ketyre temave ama.
  cfare do nxirrni ne pah me hapjen e ketyre temave?
  qe gjuha shqipe eshte me e lashta ne europe?
  bukur shume.
  po a do ndalonit ketu ju nacionalistat e forumit me kete zbulim?
  apo do vazhdoni akoma me pacavurret e juaja ''mos te ishim ne , nuk do vinte kjo apo ajo'' ...

  po e gerrmoni famen si te cmendur , krenarine e semure e cila seshte e dobishme aspak , ne gjendjen qe gjendet sot populli shqiptar.

  e kaluara nuk do ju emancipoje apo civilizoje me pahir .

  edhe nqs nga gjuha shqipe rrjedh greqishtja , a i ulen vlerat sadopak kultures se asaj kohe greke ?
  aspak .
  ajo kulture ishte fare mbjellese e kultures europiane , packa se ishte pasardhesja e nje kulture tjeter.
  nuk ka rendesi babai i djalit kur djali arrin e behet i famshem apo figure historike me forcat e tija , pa ndihme nga babai.

  eshte njesoj sikur italiani te pretendoje e ti mburret shteteve te medhaja europiane si anglia,gjermania dhe franca , se nga italia kultura e tyre buroji.

  apo te njejten gje te pretendoje anglia karshi amerikes,kadanase e australise.

  amerika sot eshte superfuqia e botes me nje kulture dominuese e nje fuqi te pashtershme ku cdo shteti i dridhet qerrpiku nga ajo.

  a ka me ftyre anglia me i bere pordhe amerikes ?

  do ishte marrezi . mirepo anglia , si shtet teper i civilizume qe eshte , e pranon se amerika ka ec shume para saj e per kete gje e respekton, ashtu sic i respekton italia vendet si franca anglia etc etc etc.

  e perse mos ta bejme edhe ne te njejten gje?

  pse duhet medoemos te ulim ate shtet i cili eci me para se ne?

  nqs gjithe keto pretendime behen ne emer te historise per te gjetur te verteten , edhe une kete gje e mbeshtes jashte mase.

  ama nqs behen per te ushqyer masat e pseudonacionalisteve , atehere turp te kene ata njerez qe hapin tema me qellime te tilla.


  Ke degjuar per "clirim " nga hipnoza ?

  Se pari per mua germimi ne te shkuaren eshte i dobishem per te verteten !
  Se dyti vete e verteta do te jete e dobishme per vete njerezimin dhe jo vetem per shqiptaret ne rast se keto diskutime jane te verteta dhe te bazuara qe ka shume gjasa !
  Se treti do te ishte e mundur qe te zbulonim origjinen e gjithe asaj dijeje qe na presantohet nga zhvillimet greko-romake dhe qe per paraardhesit e tyre qe ishin ne mos pronaret e saj (dijes) ishin ata qe kishin kontaktin me te afert me kete dije !

  se katerti historia na ka treguar se qytetrimet greko-romake ka qene fillimi i renies se dijes njerezore sepse keto qytetrime u pasuan me zhvillimet mesjetare ku dija ishte nje herezi dhe shume koncepte qe te asaj kohe (qytetrimeve greko-romake) ishin normale , jo vetem qe quheshin herezi por shkoje edhe ne turren e druve !

  Se pesti rilindja europiane rivendosi lidhjen me "nxenesit" e dijes qe ishin qytetrimet greko-romake dhe jo rastesisht ! Ketu i konvenonte edhe lobingu fetar . Por sic e dime te gjithe dija dhe e verteta nuk kane lidhje me perkatesine fetare apo jo ? Por kur rivendosen lidhjet me "nxenesit" ku jane "shpikesit" dhe "profesoret" ?

  Se gjashti : perse ky nihilizem per gjuhen shqipe ? Cfare "tmerresh" na sjell marrja me te dhe studimi i saj ? Ok... (me falni per perdorimin e kesaj shprehjeje te huaj ) gjuha shqipe nuk na intereson ta studiojme , por cfare na detyron ta pengojme ? Nuk harroj ketu gjithe ato perpjekje deri me shfarosje fizike per te mos lejuar kultivimin e shqipes , gje qe vazhdon edhe ne ditet e sotme !

  Cfare ka pas gjithe kesaj mor vella , a nuk duhet ta inkuriozonte ndopak shkencen dhe njerezimin ? Ty vete nuk te duket e cuditshme ?

  Mos harro se shqipja pranohet nder gjuhet me te lashta dhe eshte akoma ne jete , nderkohe qe "greqishtja" dhe "latinishtja" kane dhene shpirt me kohe !
  Ndryshuar pr her t fundit nga bamatat : 19-01-2010 m 08:29

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Reschen
  Antarsuar
  07-12-2008
  Postime
  450
  Faleminderit
  25
  3 falenderime n 2 postime
  Por pr sa koh Shqipria do t jet kjo q ka qen ktu e njqind vjet, un i kujtoj t bj kujdes, se mund t mbetet, e pakta, pa pun dhe pa mjete jetese!(autori C.XHunga)
  Jo me kot shprehet Xhunga se duhet pasur kujdes sepse disa here atij vete i ka ndodhur personalisht te jete nen presion dhe keto i ka shprehur ne shkrime ne websitin e tij

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e ardis
  Antarsuar
  12-02-2008
  Vendndodhja
  athine
  Postime
  213
  Faleminderit
  1
  0 falenderime n 0 postime
  e cfare nuk po degjojme,ne akoma nuk kemi nje histori te shkruar tamam,dhe tani na del qe gjuhet e botes e kane prejardhjen nga shqipja,mos u beni qesharak se late nam.

 9. #29
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Citim Postuar m par nga ardis Lexo Postimin
  e cfare nuk po degjojme,ne akoma nuk kemi nje histori te shkruar tamam,dhe tani na del qe gjuhet e botes e kane prejardhjen nga shqipja,mos u beni qesharak se late nam.
  kush te ka mesuar ty se nuk paskemi nje histori tamam?
  ku e ke bere shkollen,
  i ke degjuar ndonjehere keto emra
  Teuta, Genti, Bardhyli?

 10. #30
  18 scudetti Maska e Gjinokastra
  Antarsuar
  29-08-2009
  Mosha
  28
  Postime
  1,164
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga xfiles Lexo Postimin
  kush te ka mesuar ty se nuk paskemi nje histori tamam?
  ku e ke bere shkollen,
  i ke degjuar ndonjehere keto emra
  Teuta, Genti, Bardhyli?
  -Teuta rrjedh nga gjermanishtja e vjeter "Teuto" = popull , Ilirisht "Teutana" = princeshe .

  -Gent rrjedh nga gjermanishtja "Konig" = mbret , Ilirisht "Gent" = mbret .

  Prandaj them behuni te zgjuar edhe bashkohuni me mua edhe te vertetojme qe shqipja eshte gjuhe centum , edhe jo satem , qe te pakten te jete ne te njejtin dege me ilirishten . Edhe jo me nacionalizma idiot , sepse ashtu vetem humbet , edhe shqipja ngel e klasifikuar si satem edhe dalim ne nje grup tjeter nga ilirishtja !
  [QUOTE =puroshkodran;2654864]Roma del kampion[ /QUOTE]

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e Reschen
  Antarsuar
  07-12-2008
  Postime
  450
  Faleminderit
  25
  3 falenderime n 2 postime
  Mund te me jape dikush pergjigje per nje pyetje timen?
  Diku ne nje liber lexova se gjuha shqipe nuk eshte as gjuhe perendimore, as veriore europiane por autori i librit e la mister prejardhjen e gjuhes shqipe.
  Eshte fatkeqesi e theksoj fatkeqesi e madhe qe te mesosh ne menyre tragjike dhe nga ngjarje me fatkeqesi njerezore se gjuha shqipe dhe kaloresit shqiptare qe shperndane gjuhen shqipe duke etikuar vende dhe njerez, nuk eksistojne vetem ne Shqiperi.
  Ne Rusi pershembull para pak kohesh diku nga Siberia ne nje qytet me emrin Mirnij u rrezua nje avion me pasangjere dhe u be e ditur ne lajmet e televizioneve.
  Emri Mirnij ne shqip ne dialektin gege do te thote mir-nij , mir po degjoj ose mir po ju degjoj varet se si mund te analizohet.
  Cfare mendimi keni ju?

 12. #32
  18 scudetti Maska e Gjinokastra
  Antarsuar
  29-08-2009
  Mosha
  28
  Postime
  1,164
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga gjethplepi Lexo Postimin
  Mund te me jape dikush pergjigje per nje pyetje timen?
  Diku ne nje liber lexova se gjuha shqipe nuk eshte as gjuhe perendimore, as veriore europiane por autori i librit e la mister prejardhjen e gjuhes shqipe.
  Eshte fatkeqesi e theksoj fatkeqesi e madhe qe te mesosh ne menyre tragjike dhe nga ngjarje me fatkeqesi njerezore se gjuha shqipe dhe kaloresit shqiptare qe shperndane gjuhen shqipe duke etikuar vende dhe njerez, nuk eksistojne vetem ne Shqiperi.
  Ne Rusi pershembull para pak kohesh diku nga Siberia ne nje qytet me emrin Mirnij u rrezua nje avion me pasangjere dhe u be e ditur ne lajmet e televizioneve.
  Emri Mirnij ne shqip ne dialektin gege do te thote mir-nij , mir po degjoj ose mir po ju degjoj varet se si mund te analizohet.
  Cfare mendimi keni ju?
  Yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy shoku aman tani mos fillo edhe ti !

  Argjentina = ar gjen ti
  Peru = Peri
  Bolivia = bo lidhja
  uruguaj = rruge
  brazil = bera zile
  paraguaj = para rruga
  kili = qiri
  ekuador = ka dore
  kolumbi = ke lumi
  venezuele = vend zellte
  surinam = syri nam
  guajan = goja jone  Kjo ishte vetem Amerika Jugore , po deshe vazhdoj me gjith boten !


  HAHAHAHHAHAHHAHAHHAHAHHAHHA
  [QUOTE =puroshkodran;2654864]Roma del kampion[ /QUOTE]

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e Reschen
  Antarsuar
  07-12-2008
  Postime
  450
  Faleminderit
  25
  3 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga Gjinokastra Lexo Postimin
  Yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy shoku aman tani mos fillo edhe ti !

  Argjentina = ar gjen ti
  Peru = Peri
  Bolivia = bo lidhja
  uruguaj = rruge
  brazil = bera zile
  paraguaj = para rruga
  kili = qiri
  ekuador = ka dore
  kolumbi = ke lumi
  venezuele = vend zellte
  surinam = syri nam
  guajan = goja jone  Kjo ishte vetem Amerika Jugore , po deshe vazhdoj me gjith boten !


  HAHAHAHHAHAHHAHAHHAHAHHAHHA
  Pse ngaterrohesh me Ameriken latine?
  Libri te cilin e kam lexuar ka edhe karakter fetar dhe autori thote qe shqipja nuk eshte as gjuhe perendimore, as evropiane veriore. Pra e la mister origjinen e gjuhes shqipe.
  Ku duhet kerkuar pergjigja per prejardhjen e gjuhes shqipe?
  Perendimore nuk eshte.
  Veriore evropiane nuk eshte.
  Arabet kane gjuhe tjeter
  kinezet kane gjuhen e tyre

 14. #34
  Perjashtuar
  Antarsuar
  07-01-2010
  Vendndodhja
  Ne malet e Laberise atje ku Dielli dhe Shqiponja rrine bashke
  Postime
  1,073
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ne stepat e Rusise . Aty ne nje shpelle me akull u fut cifti i pare shqiptar dhe polli shqiptarin e trete . Aty lindi dhe gjuha qe flasim ne ....... Kur erdhem ne nga stepat ua mesuam atyre qe gjetem ketu dhe keshtu ata filluan te flasin . d.m.th neve filluam te flasim...ndersa shqiptaret e vertet evoluan dhe sot flasin sllavisht ..... edhe neve pas disa shekujsh per shkak te evoluimit dhe "zhvillimit" kjo gjuha jone sllavisht do te behet .....

 15. #35
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,257
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga xfiles Lexo Postimin
  vajze,
  fare lidhje ka alfabeti me te cilen shkruhet nje gjuhe me vete gjuhen ne mos thjesht konvencion i zgjedhur sipas kushteve historike?

  Gjermanet perdorin germa latine, ka ndonje lidhje kjo me latinishten?
  Magjaret perdorin germa latine, dhe gjuha e tyre nuk eshte as indo-evropiane.
  Turqit perdorin germa latine, por nuk kane lidhje fare me latinishten,

  Rumunet nuk perdorin germa kirilike, por latine, dhe ne fakt jane ne familjen e gjuheve latine.


  po kjo "elinika" a ishte,
  gerrqisht?  Gjinokastra,
  Finnish dhe Magyar(Hungarisht) nuk bejne pjese tek gjuhet Indo-Evropiane.
  Ti e the dhe vet clidhje ka alfabeti i dashur .
  SIC thashe dhe me siper gjysma e europes shkrimin e alfabetit e kane te bazuar ne latinishtja!Cfare nuk kuptove?perderisa dhe shqiperia ne gjeografi eshte pjese e europes cfare lloj alfabeti do te kete purishte?9gjuha e marjanit te korces)
  haha gjermanet thote perdorin germa latine ! po a te po te shpjegoj mo qe bazen e shkrimit te gjuhes e kane latinisht!ishte gabim shkrimi bullgaret desha te thoshnja se me ngrihen nervat me budallalleqet qe shkruen ketu dhe bera gabim sorry

 16. #36
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Citim Postuar m par nga HELEN OF TROY Lexo Postimin
  Ti e the dhe vet clidhje ka alfabeti i dashur .
  SIC thashe dhe me siper gjysma e europes shkrimin e alfabetit e kane te bazuar ne latinishtja!Cfare nuk kuptove?
  ajo qe nuk kuptova eshte se ku doje te dilje me ate pohim qe bere,
  pikerisht,
  gjysma e evropes perdorin germa latine...
  edhe....????

  ne nje teme ku po flitet per Gjuhen e folur.

 17. #37
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,257
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga BANISHED_ Lexo Postimin
  Po,gayreqisht,kurse lenka di troia thot qe rumanet shkruajne kirilika

  ja cfar niveli katandisin temen ca si puna e lenkes.

  PS.Lenka harrove nje gjuhe te rendesishme qe nuk shkruhet fare,cobance/vllahisht.
  papa nje gabim ste lini te beni na ini bere si drejtor ju te gjithe! edhe mos me thuaj mua lenka !
  nuk e ul une nivelin e temes tema eshte vet e ulet kur ka teme te pa bazuar!baza e shkrimit eshte latisht dhe jo shqip ...........
  po prisja prap nje pergjigje per fjalen primous!
  me qe niveli i ksaj teme qenka kaq i ngritur pse asnjeri nuk dika latinisht ketu? per derisa latinishtja vjen nga gjuha SHQIPE pse nuk dine ta perkthjne kete fjale!

 18. #38
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  ta dhashe pergjigjen per "primous", thjesht nuk e di,
  jo se nuk mund te kerkoja ne google dhe gjeja,
  por ja ta zeme se une e di se 'do me thene,
  ti ku do dilje, qe Primous eshte fjale latine qe rrjedh nga Greqishtja e Vjeter?

  Tani nje pyetje per ty,
  Ti fare gjuhe njeh, greqishten e sotme, apo greqishten e vjeter?
  nese quhet "greqisht", sa ngjashmeri ka greqishtja e sotme me greqishten e vjeter?


  Per zotin kur flisni per "gerrqishten" mi gerryeni zorret, me gjuhe te dhjere se greqishtja e sotme, ka theksin e spanjishtes, gjuhe pordhe, gjuhe jevgjish.

 19. #39
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,257
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga xfiles Lexo Postimin
  ta dhashe pergjigjen per "primous", thjesht nuk e di,
  jo se nuk mund te kerkoja ne google dhe gjeja,
  por ja ta zeme se une e di se 'do me thene,
  ti ku do dilje, qe Primous eshte fjale latine qe rrjedh nga Greqishtja e Vjeter?

  Tani nje pyetje per ty,
  Ti fare gjuhe njeh, greqishten e sotme, apo greqishten e vjeter?
  nese quhet "greqisht", sa ngjashmeri ka greqishtja e sotme me greqishten e vjeter?
  1. une ne shkolle kambere greqishten e re dhe te vjeter po per degen qe zgjodha duhet te mesoja dhe latinish
  2.primous primus edhe De facto is a Latin expression that means "by [the] fact".
  mund te pyesesh nje diplomat cfare eshte per me shume info!hahha dhe ti cfare pyetje me ben pse burri quhet burre!

 20. #40
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Citim Postuar m par nga HELEN OF TROY Lexo Postimin
  1. une ne shkolle kambere greqishten e re dhe te vjeter po per degen qe zgjodha duhet te mesoja dhe latinish
  2.primous primus edhe De facto is a Latin expression that means "by [the] fact".
  mund te pyesesh nje diplomat cfare eshte per me shume info!hahha dhe ti cfare pyetje me ben pse burri quhet burre!
  me gjeti belaja mua,
  tani me sqaro nje gje,
  pse me pyete se nese di fare do te thote "primous".
  a) per te testuar nese dija latinisht.
  b) per te dalur diku tjeter nepermjet perkthimit te fjales.

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •