Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 18 prej 18
 1. #1
  Special. . .
  Anėtarėsuar
  04-01-2010
  Postime
  888
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Me ndihmoni me ide per nje projekt humanitar

  Te nderuar forumiste,do ju kerkoja ndihme ne lidhje me disa ide dhe informacione.Jam nxenese e shkolles dhe mendova qe si e tille te bej nje projekt humanitar me ndihme edhe te tjereve si une, te shkolles sime.Ne koke kam disa ide se qfare aktivitete mund te bej por,duke besuar se rreth vetes ketu kam njerez shume e shume me te menqur,do ju pyesja dhe juve per ide apo alternativa te zgjidhjes mbi kete qeshtje.Ju falenderoj per qdo ndihme qe mund te me beni mua dhe sigurisht me shume atyre qe do ju dedikohen te ardhurat !

 2. #2
  Pasioni pėr shkencėn Maska e Erlebnisse
  Anėtarėsuar
  06-12-2007
  Postime
  3,471
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Fillimisht zgjidh disa nxenes te besuar per kete gje e madje edhe qe punojne pa lodhje e qe kane mundesi t'i dedikojne kohe. Me pas hartoni nje plan, se cfare synimi keni e ku doni te arrini me kete qe po beni, duke mos e nisur ne tym, sepse nuk shkoni ne asnje pike pastaj, por ngelni ne vend. Pastaj, mqs jeni nxenes, organizohuni te kerkoni dere me dere fonde duke shpjeguar edhe ceshtjet per te cilat ju po mundoheni.

  Ti vetem cfare ideje ke, si fillim? Organizma humanitare ka plot, qe merren me femijet, te varferit, te burgosurit, te papunet, te semuret etj etj. Na thuaj edhe ti se per cfare keni nder mend ta nisni, qe edhe ne mos te shkruajme ide pa baze.
  La vita č bella...

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Bardhi
  Anėtarėsuar
  06-09-2002
  Mosha
  34
  Postime
  730
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga вlαck'swαn Lexo Postimin
  Te nderuar forumiste,do ju kerkoja ndihme ne lidhje me disa ide dhe informacione.Jam nxenese e shkolles dhe mendova qe si e tille te bej nje projekt humanitar me ndihme edhe te tjereve si une, te shkolles sime.Ne koke kam disa ide se qfare aktivitete mund te bej por,duke besuar se rreth vetes ketu kam njerez shume e shume me te menqur,do ju pyesja dhe juve per ide apo alternativa te zgjidhjes mbi kete qeshtje.Ju falenderoj per qdo ndihme qe mund te me beni mua dhe sigurisht me shume atyre qe do ju dedikohen te ardhurat !
  Qka do qe njeriu te arrije me karakter humanitar, eshte shume e rendesishme .
  Ju lumte qe si nxenes, keni ide te mira.
  ================
  JU NJE HAP - PUNA DY...

 4. #4
  Pasioni pėr shkencėn Maska e Erlebnisse
  Anėtarėsuar
  06-12-2007
  Postime
  3,471
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga Bardhi Lexo Postimin
  Qka do qe njeriu te arrije me karakter humanitar, eshte shume e rendesishme .
  Ju lumte qe si nxenes, keni ide te mira.
  ================
  JU NJE HAP - PUNA DY...
  lol Kjo qe i the ti ishte ide e mire. Inkurajimi duhet, por perseri keta s'kane nisur punen akoma. Jane tek faza: duam, por zdime nga t'ja marrim...
  Idete e mira shikohen, ne baze te rezultateve te mira; jo thjeshte enderrojme se neser do behemi pilote e harrojme qe s'kemi krahe te fluturojme...
  La vita č bella...

 5. #5
  Special. . .
  Anėtarėsuar
  04-01-2010
  Postime
  888
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga Erlebnisse Lexo Postimin
  Fillimisht zgjidh disa nxenes te besuar per kete gje e madje edhe qe punojne pa lodhje e qe kane mundesi t'i dedikojne kohe. Me pas hartoni nje plan, se cfare synimi keni e ku doni te arrini me kete qe po beni, duke mos e nisur ne tym, sepse nuk shkoni ne asnje pike pastaj, por ngelni ne vend. Pastaj, mqs jeni nxenes, organizohuni te kerkoni dere me dere fonde duke shpjeguar edhe ceshtjet per te cilat ju po mundoheni.

  Ti vetem cfare ideje ke, si fillim? Organizma humanitare ka plot, qe merren me femijet, te varferit, te burgosurit, te papunet, te semuret etj etj. Na thuaj edhe ti se per cfare keni nder mend ta nisni, qe edhe ne mos te shkruajme ide pa baze.
  Planifikojme ti ndihmojme familjet skamnore ne rrethinen tonene qfaredo menyre qe te mundemi;sigurojme vende te punes , punojme dhe i ndihmojme me ushqim,veshmbathje e shume gjera te ndryshme shpresojme edhe me te medha e me te vlefshme.
  Nese arrijme sukses me keto ju premtoj lajmerimin

 6. #6
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,514
  Faleminderit
  68
  179 falenderime nė 165 postime
  Citim Postuar mė parė nga вlαck'swαn Lexo Postimin
  Te nderuar forumiste,do ju kerkoja ndihme ne lidhje me disa ide dhe informacione.Jam nxenese e shkolles dhe mendova qe si e tille te bej nje projekt humanitar me ndihme edhe te tjereve si une, te shkolles sime.Ne koke kam disa ide se qfare aktivitete mund te bej por,duke besuar se rreth vetes ketu kam njerez shume e shume me te menqur,do ju pyesja dhe juve per ide apo alternativa te zgjidhjes mbi kete qeshtje.Ju falenderoj per qdo ndihme qe mund te me beni mua dhe sigurisht me shume atyre qe do ju dedikohen te ardhurat !
  Cfare do lloj organizate dhe grupi huminatar te krijosh se pari duhet ti vesh nje emer.Besh dokument per anetaret emra mbiemra.Te krijosh dokument per
  rregulloren,cfare lejohet cfare nuk lejohet te behet.Dokument mbi qellimin perse eshte krijuar kjo organizate dhe objektivat per cfare synon.
  Statusi i organizates,status fitimprures apo jofitimprures(per qellime taksash).Dokument per bordin drejtues,kush eshte president,zv president,sekretare dhe bordi drejtues me emra.
  Regjistrimi i organizatesh ligjerisht ne autoritetet lokale.Kjo eshte shume e rendesishme.Nqs organizata nuk regjstrohet qe te njihet ligjerisht nga shteti,cdo aktivitet i saj dhe cdo transaksion(dhurata ne leke) do konsiderohet i paligjshem dhe i denushem me burg.Organizata do njihet ligjerisht,nqs ajo eshte e pajisur me zyre/zyra dmth adrese si dhe numra telefoni/fax per keto zyra.Dokumentat me lart dergohen ne autoritetet lokale per aprovim.
  Komplet aktiviteti humanitar donacionet e marra dhe ku jane perdorur keto donacione, duhet te jene te dokumentuar,pasi kjo organizate do ti nenshtrohet kontrollit financiar nga shteti,per te parandaluar abuzimet dhe shperdorimet e fondeve per qellime personale.
  Shembull i thjesht,Nuk i lejohet asnje anetari ne organizate perfshire presidentin te perdore psh 5 mije $ dhurate per qellime personale.Ai fond eshte parashikuar ti jepet femijeve jetime supozojme.
  Nqs ky fond 5 mije $ merret nga presidenti dhe presidenti shkon ne Zvicer me keto pare per qejf te vet,kjo eshte vjedhje,abuzim me fondet dhe e denushme me burg.
  E gjithe kjo qe thash me lart nuk eshte e thjeshte.E para kerkon njerez me arsim te kualifikuar.Kerkon pune dhe mendim.Kerkon avokat per tu konsultuar per krijimin e dokumentave rregulloreve konform ligjit.Kerkon nje investim fillestar per te perballuar shpenzimet,kerkon pune dhe intelekt.Nuk eshte dicka qe mund ta beje kushdo.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 13-01-2010 mė 18:11
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 7. #7
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-12-2009
  Postime
  333
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga вlαck'swαn Lexo Postimin
  Te nderuar forumiste,do ju kerkoja ndihme ne lidhje me disa ide dhe informacione.Jam nxenese e shkolles dhe mendova qe si e tille te bej nje projekt humanitar me ndihme edhe te tjereve si une, te shkolles sime.Ne koke kam disa ide se qfare aktivitete mund te bej por,duke besuar se rreth vetes ketu kam njerez shume e shume me te menqur,do ju pyesja dhe juve per ide apo alternativa te zgjidhjes mbi kete qeshtje.Ju falenderoj per qdo ndihme qe mund te me beni mua dhe sigurisht me shume atyre qe do ju dedikohen te ardhurat !
  Projekti humanitar mund te zhvidhohet ne shume menyra ,psh une mund te jap nje mendim te thjeshte ,organizoj nje grup te vogel nxenesish qe merren ma shume me sporte ,dhe vendosni nje dite pranvere qe ne shkollen tuaj te zhvidhohet nje MARATON vrapimi prej 5 klm ,dhe vendosni nje shume te vogel paresh per tu regjistruar per te marre pjese ne kete vrapim ,te gjithe ata qe kan deshire ,bleni nje kompjuter te mire LAPTOP dhe ne qofte se kompjuteri kushton 300 Euro te tjerat ndihmoni nje familje qe ka problem shume te keq ,psh 2 femi kan humbur nane dhe babe ,ose nje femi me nje semundje shume te keqe ,pra kush te fitojne vendin e pare ne kete gare ,do te fitojne kompjutrin te tjerat do te shkojne tek ndihma ,ketu mund te grumudhoni shume pare edhe duke gjetur shpenzor te ndryshem ,psh firma te ndryshme ku me paret e tyre ju mund ta qitni edhe ne televizin lokal ku mund te keni perfitime shume te mira ,pra ne kete rast gjithkush fiton ,nxenesit kaliten me nje vrapim shume te bukur ,ju ndihmoni diken,spenzorat reklamojne bizniset e tyre ne nje maraton shkollet ,si dhe fitusi i ketij vrapimi fiton kompjutrin

 8. #8
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-12-2009
  Postime
  333
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga вlαck'swαn Lexo Postimin
  Te nderuar forumiste,do ju kerkoja ndihme ne lidhje me disa ide dhe informacione.Jam nxenese e shkolles dhe mendova qe si e tille te bej nje projekt humanitar me ndihme edhe te tjereve si une, te shkolles sime.Ne koke kam disa ide se qfare aktivitete mund te bej por,duke besuar se rreth vetes ketu kam njerez shume e shume me te menqur,do ju pyesja dhe juve per ide apo alternativa te zgjidhjes mbi kete qeshtje.Ju falenderoj per qdo ndihme qe mund te me beni mua dhe sigurisht me shume atyre qe do ju dedikohen te ardhurat !

  Ose ju si organizatore mund te bleni nje televizor shume te bukur dhe ta qitni si lotari ,qe te gjithe ata qe duan te fusin emrin ne kete LOTO duhet te paguajn 5 mije lek ,pra ne qofte se televizori kushton 500 mije leke ju mund te grumbulloni per te qite loton deri ne 500 persona ,nga 5 mije lek ,pra 5 fishin e shumes te televizorit ,dhe kto para mund te ndihmoni ne menyre humanitare ,kjo eshte e ligjshme ne cdo shtet ne qofte se mund te keni edhe nje mesuse antar i ketij grupi humanitar

 9. #9
  Special. . .
  Anėtarėsuar
  04-01-2010
  Postime
  888
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga SKENDER_BEU Lexo Postimin
  Projekti humanitar mund te zhvidhohet ne shume menyra ,psh une mund te jap nje mendim te thjeshte ,organizoj nje grup te vogel nxenesish qe merren ma shume me sporte ,dhe vendosni nje dite pranvere qe ne shkollen tuaj te zhvidhohet nje MARATON vrapimi prej 5 klm ,dhe vendosni nje shume te vogel paresh per tu regjistruar per te marre pjese ne kete vrapim ,te gjithe ata qe kan deshire ,bleni nje kompjuter te mire LAPTOP dhe ne qofte se kompjuteri kushton 300 Euro te tjerat ndihmoni nje familje qe ka problem shume te keq ,psh 2 femi kan humbur nane dhe babe ,ose nje femi me nje semundje shume te keqe ,pra kush te fitojne vendin e pare ne kete gare ,do te fitojne kompjutrin te tjerat do te shkojne tek ndihma ,ketu mund te grumudhoni shume pare edhe duke gjetur shpenzor te ndryshem ,psh firma te ndryshme ku me paret e tyre ju mund ta qitni edhe ne televizin lokal ku mund te keni perfitime shume te mira ,pra ne kete rast gjithkush fiton ,nxenesit kaliten me nje vrapim shume te bukur ,ju ndihmoni diken,spenzorat reklamojne bizniset e tyre ne nje maraton shkollet ,si dhe fitusi i ketij vrapimi fiton kompjutrin
  Citim Postuar mė parė nga SKENDER_BEU Lexo Postimin
  Ose ju si organizatore mund te bleni nje televizor shume te bukur dhe ta qitni si lotari ,qe te gjithe ata qe duan te fusin emrin ne kete LOTO duhet te paguajn 5 mije lek ,pra ne qofte se televizori kushton 500 mije leke ju mund te grumbulloni per te qite loton deri ne 500 persona ,nga 5 mije lek ,pra 5 fishin e shumes te televizorit ,dhe kto para mund te ndihmoni ne menyre humanitare ,kjo eshte e ligjshme ne cdo shtet ne qofte se mund te keni edhe nje mesuse antar i ketij grupi humanitar  Ju faleminderit.Me te vertete ishin ide shume interesante,do me duhet patjeter t`i provoj

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Colomba
  Anėtarėsuar
  06-04-2009
  Vendndodhja
  IT
  Postime
  679
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga вlαck'swαn Lexo Postimin
  Te nderuar forumiste,do ju kerkoja ndihme ne lidhje me disa ide dhe informacione.Jam nxenese e shkolles dhe mendova qe si e tille te bej nje projekt humanitar me ndihme edhe te tjereve si une, te shkolles sime.Ne koke kam disa ide se qfare aktivitete mund te bej por,duke besuar se rreth vetes ketu kam njerez shume e shume me te menqur,do ju pyesja dhe juve per ide apo alternativa te zgjidhjes mbi kete qeshtje.Ju falenderoj per qdo ndihme qe mund te me beni mua dhe sigurisht me shume atyre qe do ju dedikohen te ardhurat !
  Komplimenta per idene!Jam vertet e gezuar qe ne shqiperi ka te rinj te tille me shpirt humanitar dhe te disponueshem per te ndihmuar ata qe ndodhen ne gjendje te veshtire.
  Me sa lexoj ju keni ndermend projekte per ndihme ekonomike,por kjo eshte pak e veshtire per tu realizuar nga nji grup nxenesish,sepse per ta bere kete duhet nji financues apo mbeshtetes i fuqishem.Ju mendoj mund te jepni ndihmen tuaj ne aspektin social ,per te cilin ka nevoj se tepermi ne Shqiperi.Me ne detaje ju spjegoj,,,ju ne bashkpunim me sherbimet shendetsore dhe sociale mund tu beni shoqeri personave te moshuar te cilet gjinden vetem,mund tu beni pazarin ,ti shoqeroni ne klinik,ne poste ,ne park per nji shetitje etj.Mund ti jepni pak jete dhe energji nga e juaja,ose persona me aftesi te kufizuara mund tu beni shoqeri dhe tu jepni ndimesen tuaj,nenave qe kane femije te vegjel mund tu jepni nje dore per tu kujdesur disa ore kur ato kane nevoje te kryejne sherbime te ndryshme,gjithashtu ne spital (ne repartet joinfektive sigurisht) mund te kete njerez qe nuk kane te afert prane do ju bente mire pak shoqeri ,tu lexoni nje liber nje gazet ti ndihmoni sadopak per sherbimet personale etj.
  Pra jane shume sektoret ku ka nevoj per sherbim vullnetar dhe humanitar,mjaft te keni deshiren e mire!Pergezime!

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-01-2010
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  mendoj se eshte ide shume e mire edhe une jam nje nxenese e klases peste edhe pse jam shume e vogel keshilla ime eshte te mos i besosh shume te tjereve nje vjersh qe kam krijuar thote te varfrit te ndimoj jetimore te ndertoj cmimin nobel te fitoj . vazdo keshtu dhe do kesh fat te uroj suksese

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-01-2010
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  dua te nxjer librin tim ne internet si tia bej me ndimoni?

 13. #13
  Special. . .
  Anėtarėsuar
  04-01-2010
  Postime
  888
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga ilva_it Lexo Postimin
  mendoj se eshte ide shume e mire edhe une jam nje nxenese e klases peste edhe pse jam shume e vogel keshilla ime eshte te mos i besosh shume te tjereve nje vjersh qe kam krijuar thote te varfrit te ndimoj jetimore te ndertoj cmimin nobel te fitoj . vazdo keshtu dhe do kesh fat te uroj suksese
  Faleminderit.Ate vjershen e ke bere me zemren hapur apo mendjen hapur ?

 14. #14
  Special. . .
  Anėtarėsuar
  04-01-2010
  Postime
  888
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga ilva_it Lexo Postimin
  dua te nxjer librin tim ne internet si tia bej me ndimoni?
  Nese mendon per ne forum do te te duhet ta besh copy-paste dhe ta postosh si gjithqka tjeter.
  Ke shkruar liber ti apo perqka eshte fjala ?

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-07-2009
  Postime
  29
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Organizo ndonje koncert

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Anesti_55
  Anėtarėsuar
  22-10-2005
  Postime
  2,661
  Faleminderit
  23
  14 falenderime nė 14 postime
  Nuk eshte e mundur qe nga nje shkolle e mesme te krijohet nje shoqate hunaitare me te drejta monetare!!!!!!!per kete ka mjaft shoqata te lcensuara dhe ju mundte beheni pjese e saj.Sot ne shohim shum te rij qe punojne individualisht per te mbledhe te ardhura e sillen sikur kane nje dokumet, per kete pune.Dsa jane nga Mqedonia, disa nga kina , kosovare dhe shqipetare nuk me ka rastise.Por dua te them se keto raste hyjne tek abuzuesit dhe natyrisht qe nuk do tju a keshilloja.Nese do te bleni dicka per shkollen, ajo behet me nje komision nga mesuesit dhe shtabi i shkoles, ndersa per projekte madhore , nuk eshte e mundur ne moshen e adoloshences.Eshte e ndaluar ne menyre kategorike.Ju mund te futeni ne c'do lloj org. humnaitare te ndihmoni atje me kontributin tuaj ,por kurre si nje org. e pa varur adoloshentesh.Ka struktura te karitasit dhe ju mund te sherbeni atje per shperndarjen e ndihmave si ushqimore, veshmbathje, ilace, mjete shkollore ,fletore libra lapsa, si dhe revista per te ndryshme me permbajtje social kulturore ,per emancipimin e popullsise ne fshatra etj.

 17. #17
  Pasioni pėr shkencėn Maska e KILI MERTURI
  Anėtarėsuar
  23-01-2008
  Vendndodhja
  evropė
  Postime
  1,848
  Faleminderit
  8
  14 falenderime nė 10 postime
  black..

  Si nxėnėse , ma merr mendja se ėshtė shumė vėshtir tė formosh njė organizat humanitare.
  Njė ndihm humanitare mund ta bėsh , pa problem.

  Nėse e ke shkollėn me vete , bėhet lehtė.

  Caktoni njė ditė kur tė gjithė nxėnėsit duhet tė dalin dhe tė punojnė pėr njė shumė tė caktuar tė parave, psh 5 euro.

  Secili nxėnės duhet tė sjell 5 euro nė shkollė nga kjo ditėe punės.

  Cfarė pune mund tė kryej njė nxėnės?

  * Tė ndihmoi nė punė tė shtėpisė prindėrit e vet dhe tė fitoi 5 euro.
  * Tė punoi nė shitoren e lagjes atØditė pėr 5 euro.
  * Tė ndihmoi prindėrit nė punė tė ndryshme si nė blegtori, bujqėsi , mekanikė...pėr 5 euro.
  * Tė pyes fqiun , a kan ndonjė punė qė do tė paguanin pėr 5 euro.
  Ka edhe shumė aktivitete tė tjera...

  Kjo ditėduhet tė organizohet ashtu qė , nxėnėsit tė interesohen pėr gjtjen e punėve me kohė.

  Tė dėshiroj sukses!

  Kili
  SHQIPĖRIA ETNIKE ĖSHTĖ GJAKU IM QĖ NUK FALET!
  BAC ,U KRYMB , E NA U MBUSH KOSOVA ME MORRA , E HAJ MEDET!
  Nė dreq tė mallkuar tė gjithė antishqiptarėt dhe tradhtarėt e kombit!

 18. #18
  Special. . .
  Anėtarėsuar
  04-01-2010
  Postime
  888
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Ju falemnderit.I kam te gjitha parasysh,megjithse un nuk kerkova ndihme per hapjen e nje shoqate por gjera qe mund te bej qe te fitoj te ardhura.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •