Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 18
  1. #1
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952

    Ku vendosen presjet? (",")

    Pyetje:

    Cilat rregulla themelore njihni per venien e presjeve?

    Une njoh keto:

    1) kur numeron,
    2) kur ndan dy fjali (te thjeshta) njeren me tjetren,
    3) kur perkufizon nje atribut,
    4) para disa lidhezave.

    Jane te sakta keto rregulla? Ka tjera?

    Shembuj per rregullat e siperme (si mendoj une):

    1) Une, ti, ai dhe ajo shkruajme.
    2) Pasi qe kreva shkollen, fillova punen.
    3) Dje e pashe vajzen sykalter. Ne bisede vajza, sykalterta, u tregua e sjellshme.
    4) E dua diellin, sepse e ngrohe boten.
    Shembuj tjere per nr. 4:
    Ai i do filmat western, dhe gruaja e tij e do ate.
    Une nje hap, por puna dy.

    Sakte?

    Flm paraprakisht.




    *

  2. #2
    I love god
    Anėtarėsuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    chino une i urrej presjet

  3. #3
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    E dija.
    Eshte veti e te gjithe llafazaneve..



  4. #4
    i/e regjistruar Maska e <katunari>
    Anėtarėsuar
    05-08-2009
    Vendndodhja
    DE, me zemer ne trojet Iliriane
    Postime
    493
    Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
    Pyetje:

    Cilat rregulla themelore njihni per venien e presjeve?

    Une njoh keto:

    1) kur numeron,
    2) kur ndan dy fjali (te thjeshta) njeren me tjetren,
    3) kur perkufizon nje atribut,
    4) para disa lidhezave.

    Jane te sakta keto rregulla? Ka tjera?

    Shembuj per rregullat e siperme (si mendoj une):

    1) Une, ti, ai dhe ajo shkruajme.
    2) Pasi qe kreva shkollen, fillova punen.
    3) Dje e pashe vajzen sykalter. Ne bisede vajza, sykalterta, u tregua e sjellshme.
    4) E dua diellin, sepse e ngrohe boten.
    Shembuj tjere per nr. 4:
    Ai i do filmat western, dhe gruaja e tij e do ate.
    Une nje hap, por puna dy.

    Sakte?

    Flm paraprakisht.




    *
    chino, e kam lexu nji shembull, se si ndryshohet kuptimi, nese presja vuhet ne
    vend te gabuar, me ka pelqy:

    1. Mso si babi yt, gomar mos u ben.
    2. Mso , si babi yt gomar mos u ben.
    Sot do tė bėj njė vepėr tė mirė-edhe nuk do ti tregoj askujt

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e busavata
    Anėtarėsuar
    22-10-2008
    Vendndodhja
    Gjilan
    Postime
    4,023
    Citim Postuar mė parė nga Lexo Postimin
    chino, e kam lexu nji shembull, se si ndryshohet kuptimi, nese presja vuhet ne
    vend te gabuar, me ka pelqy:

    1. Mso si babi yt, gomar mos u ben.
    2. Mso , si babi yt gomar mos u ben.
    me denue , jo me lirue
    me denu jo , me lirue

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e <katunari>
    Anėtarėsuar
    05-08-2009
    Vendndodhja
    DE, me zemer ne trojet Iliriane
    Postime
    493
    Citim Postuar mė parė nga busavata Lexo Postimin
    me denue , jo me lirue
    me denu jo , me lirue

    edhe kjo shume e bukur flm.
    Sot do tė bėj njė vepėr tė mirė-edhe nuk do ti tregoj askujt

  7. #7
    18 scudetti Maska e Gjinokastra
    Anėtarėsuar
    29-08-2009
    Postime
    1,159
    Citim Postuar mė parė nga Lexo Postimin
    chino, e kam lexu nji shembull, se si ndryshohet kuptimi, nese presja vuhet ne
    vend te gabuar, me ka pelqy:

    1. Mso si babi yt, gomar mos u ben.
    2. Mso , si babi yt gomar mos u ben.
    I MADH .
    [QUOTE =puroshkodran;2654864]Roma del kampion[ /QUOTE]

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    une nuk di rregulla,
    thjesht ndjek instiktin,
    jo per gje po rregullat e vendosjes se presjes e kane burimin tek "common sense".

  9. #9
    Emathia Maska e MaDaBeR
    Anėtarėsuar
    20-05-2003
    Vendndodhja
    Nė ēdo vend ku ka jetė
    Postime
    5,321
    Me kohen e xhaxhi edverit ne Shqiperi, eshte denuar me vdekje nje gjykates, per keqvendosjen e presjeve, ashtu sikurse dhe ne rastin qe ka permendur busavata. Nuk e di sa e vertete eshte, por keshtu na ka treguar historine nje mesues i letersise. Pas gjykimit ai kishte shpallur:

    "Varje jo, falje"

    nderkohe qe duhet te kishte shkruar:

    "Varje, jo falje"
    Pėr inad tė Djallit dhe Shqyptarėvet, Zoti ka me mbajtė Shqypninė mė kambė me nder e me lumni

  10. #10
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar mė parė nga Lexo Postimin
    chino, e kam lexu nji shembull, se si ndryshohet kuptimi, nese presja vuhet ne
    vend te gabuar, me ka pelqy:

    1. Mso si babi yt, gomar mos u ben.
    2. Mso , si babi yt gomar mos u ben.
    Po, katunar.
    Ky shembulli yt tregon qarte qe nese s'i njeh rregullat e presjes, rrezikon qe fjalive te u japesh kuptim te gabueshem.

    Nje gje me intereson: A jane rregullat e presjeve ne gjuhet e ndryshme te njejta? P.sh. nese i njoh rregullat e pikesimit ne anglisht, a mund t'i perdor ato edhe ne shqip? Cila gjuhe i ngjan ciles ne kete gje? Kush e di?

    Pergjigjuni shpejt, se ndryshe iu drejtova fakultetit te gjuhes me keto gjera dhe i them se i tere forumi s'di te me pergjegj pyetjet edhe pse i bej enkas te leeeeehta fare!!

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
    Po, katunar.
    Ky shembulli yt tregon qarte qe nese s'i njeh rregullat e presjes, rrezikon qe fjalive te u japesh kuptim te gabueshem.

    Nje gje me intereson: A jane rregullat e presjeve ne gjuhet e ndryshme te njejta? P.sh. nese i njoh rregullat e pikesimit ne anglisht, a mund t'i perdor ato edhe ne shqip? Cila gjuhe i ngjan ciles ne kete gje? Kush e di?

    Pergjigjuni shpejt, se ndryshe iu drejtova fakultetit te gjuhes me keto gjera dhe i them se i tere forumi s'di te me pergjegj pyetjet edhe pse i bej enkas te leeeeehta fare!!
    besoj se edhe nese nuk jane te njejta jane shume te ngjashme,
    presja gjithmone ka kuptimin e pushimit, pauzes, ndan nje fjali te gjate ne dy fjali te shkurtra qe kane lidhje me njera tjetren por perbejne nje kuptim me vete.

  12. #12
    e ėmbėl - pa sheqer :) Maska e Yllėza*
    Anėtarėsuar
    26-08-2008
    Postime
    2,315
    Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
    Po, katunar.
    Ky shembulli yt tregon qarte qe nese s'i njeh rregullat e presjes, rrezikon qe fjalive te u japesh kuptim te gabueshem.

    Nje gje me intereson: A jane rregullat e presjeve ne gjuhet e ndryshme te njejta? P.sh. nese i njoh rregullat e pikesimit ne anglisht, a mund t'i perdor ato edhe ne shqip? Cila gjuhe i ngjan ciles ne kete gje? Kush e di?

    Pergjigjuni shpejt, se ndryshe iu drejtova fakultetit te gjuhes me keto gjera dhe i them se i tere forumi s'di te me pergjegj pyetjet edhe pse i bej enkas te leeeeehta fare!!
    Edhe ne gjuhen gjermane keto rregulla jane te njejta. Por para lidhezes "dhe" mund te mos perdoret ",".
    Thank God I'm a woman!!!

  13. #13
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anėtarėsuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin

    Ai i do filmat western, dhe gruaja e tij e do ate.
    Une nje hap, por puna dy.

    Sakte?
    Mė duket se te fjalitė bashkėrenditėse qė lidhen prej lidhėzes dhe nuk vihet presje

    Citim Postuar mė parė nga Yllėza* Lexo Postimin
    Edhe ne gjuhen gjermane keto rregulla jane te njejta. Por para lidhezes "dhe" mund te mos perdoret ",".
    Pėr mendimin tim, gjuha gjermane i ka kėto rregullat pak mė tė koklavitura...ose jam unė ajo qė s'i kam kuptuar dot asnjėherė
    Elegance is an attitude.

  14. #14
    18 scudetti Maska e Gjinokastra
    Anėtarėsuar
    29-08-2009
    Postime
    1,159
    Citim Postuar mė parė nga angelina o2 Lexo Postimin
    Mė duket se te fjalitė bashkėrenditėse qė lidhen prej lidhėzes dhe nuk vihet presje



    Pėr mendimin tim, gjuha gjermane i ka kėto rregullat pak mė tė koklavitura...ose jam unė ajo qė s'i kam kuptuar dot asnjėherė
    E vertete , para apo pas "dhe" nuk vihen presje . Por mund te vihen para "edhe" .
    [QUOTE =puroshkodran;2654864]Roma del kampion[ /QUOTE]

  15. #15
    Pasioni pėr shkencėn Maska e Erlebnisse
    Anėtarėsuar
    06-12-2007
    Postime
    3,438
    Citim Postuar mė parė nga MaDaBeR Lexo Postimin
    Me kohen e xhaxhi edverit ne Shqiperi, eshte denuar me vdekje nje gjykates, per keqvendosjen e presjeve, ashtu sikurse dhe ne rastin qe ka permendur busavata. Nuk e di sa e vertete eshte, por keshtu na ka treguar historine nje mesues i letersise. Pas gjykimit ai kishte shpallur:

    "Varje jo, falje"

    nderkohe qe duhet te kishte shkruar:

    "Varje, jo falje"
    S'qenka keq, ndryshimi i perdorimit te pjesjes; e paska edhe kjo fuqine e vet
    La vita č bella...

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e gjirfabe
    Anėtarėsuar
    23-06-2004
    Vendndodhja
    Boston, MA
    Postime
    576
    Rregullat ndryshojne me kalimin e kohes. P.Sh. 40-45 vjet me pare ne shqipe ka pasur gjini asnjanese, me mbrapa ajo eshte hequr.

    Gjithsesi ka qene rregull qe perpara lidheseve "e", "dhe " dhe "edhe" nuk vendosej ne asnje rast presje.


    Si rregull, "jasht rregullit", sa here qe bejme nje pushim frymemarje gjate te folurit, vendoset presje.

    Kjo, ne nje fare menyre, percakton dhe intonacionin e te folurit.

    Ne "kohen tone" thuhej, se si rezultat i keqperdorimit te presjes nga ana e telegrafisteve per urdherin e Leninit, erdhi dhe egzekutimi total i gjithe familjes se Carit te Rusise.

    Te pushkatohen, e pamundur te lirohen!

    Te pushkatohen e pamundur, te lirohen!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga gjirfabe : 20-01-2010 mė 13:04

  17. #17
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar mė parė nga Yllėza* Lexo Postimin
    Edhe ne gjuhen gjermane keto rregulla jane te njejta. Por para lidhezes "dhe" mund te mos perdoret ",".
    Jo cdo here.
    Ne rast se lidheza nuk nderlidhet drejtperdrejt me foljen e fjalise se pare, vehet presja. Lexo me poshte.

    Citim Postuar mė parė nga angelina o2 Lexo Postimin
    Mė duket se te fjalitė bashkėrenditėse qė lidhen prej lidhėzes dhe nuk vihet presje
    Jo cdo here.
    Ja dy shembuj:
    1) Ai i do filmat western, dhe gruaja e tij e do ate.
    2) Ai i do filmat western dhe filmat romantike.


    Ne shembullin e pare "dhe"-ja nuk nderlidhet me foljen "do" nga fjalia e pare (pra ne anen e majte te presjes), dhe per kete arsye ka presje para. Ndersa ne shembullin e dyte "dhe"-ja nderlidhet drejtperdrejt me foljen "do". Prandaj ne te dytin nuk ka presje. Kjo eshte ne gjermanisht keshtu. Prandaj pyes per saktesine e ketyre rregullave ne shqip.

    Shembuj tjere:
    3) Une punoj me ty, dhe ti meson me X-in.
    4) Une punoj me ty dhe mamin tim.
    5) Kur babai te kete kenduar, dhe nena te kete vallezuar, do te gezojne femijet.

    Pra:
    Ne fjalite 3 dhe 5 "dhe"-ja nuk eshte e nderlidhur me foljen "punoj" gjegjesisht "kenduar", prandaj ka presje perpara lidhezes "dhe".

    Pėr mendimin tim, gjuha gjermane i ka kėto rregullat pak mė tė koklavitura...ose jam unė ajo qė s'i kam kuptuar dot asnjėherė
    Edhe mua me duken shume te koklavitura. Por ato te shqipes (sa e shoh nganjehere ne forum apo gazeta) edhe me shume, keto te shqipes s'di t'i shpjegoj fare. Por jam i bindur se vetem na nevojitet nje mesues i afte (sepse jo tek ne eshte faji, por tek mesuesi) dhe do t'i kuptojme menjehere.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga chino : 20-01-2010 mė 15:18

  18. #18
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar mė parė nga gjirfabe Lexo Postimin
    Rregullat ndryshojne me kalimin e kohes. P.Sh. 40-45 vjet me pare ne shqipe ka pasur gjini asnjanese, me mbrapa ajo eshte hequr.
    E sakte. Edhe kjo gje eshte interesante: Sa mund te ndryshohet nje gjuhe? Se qe mund te ndryshohet, kete e tregon ky shembulli qe solle ti. Por jo vetem ne gjuhen shqipe ka keso shembuj, shembuj per ndyrshim apo reforimim te gjuhes.

    Gjithsesi ka qene rregull qe perpara lidheseve "e", "dhe " dhe "edhe" nuk vendosej ne asnje rast presje.
    Ok. Si eshte ne shqip, nuk e di. Prandaj pyes ketu.

    Ne "kohen tone" thuhej, se si rezultat i keqperdorimit te presjes nga ana e telegrafisteve per urdherin e Leninit, erdhi dhe egzekutimi total i gjithe familjes se Carit te Rusise.

    Te pushkatohen, e pamundur te lirohen!

    Te pushkatohen e pamundur, te lirohen!
    E nese ky shembull nuk tregon fare qarte perse eshte me rendesi te njihen rregullat e presjeve, atehere nuk di as une! Mire qe e hapa kete teme me kohe. Learn comma, save russians!

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •