Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 32
  1. #1
    Unica Fede Unica Passione Maska e Boy
    Anėtarėsuar
    07-01-2010
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    1,079

    Exclamation Zvicer: po ecte 137 km/h me Ferrarin e tij, 200 mije euro gjobe

    Gjobe rekord 299 mije Franga Zviceriane(pothuajse 200 mije Euro) pasi eshte kapur nga policia zviceriane duke ecur me 137 km/h ne timon te Ferrarit te tij, nje prej pese makinave superlluksoze qe zotron, ne nje rruge ku limiti ishte 100 km/h dhe per faktin se ka kaluar ne nje qender te populluar me 100 km/h. Ligji ne Zvicer thote se gjobat paguhen ne baze te te ardhurave: pra sa me i pasur te jesh, aq me shume paguan. Personi ne fjale ka nje pasuri prej 23 milion Franga Zviceriane.

    Per me shume detaje: http://www.corriere.it/esteri/10_gen...4f02aabe.shtml


    p.s Nuk e di nese temen e kam hapur ne vendin e duhur.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Boy : 11-01-2010 mė 21:11

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Elonaa
    Anėtarėsuar
    17-09-2005
    Postime
    1,661
    Sa do i pasur te ket qene ky .s'besoj se ka ditur ligjin!!!.Se po ta dinte s'do e shkelte!!.Ose ka qene i dehur jasht kontrolli!!.Sa shume e paskan!!!Ne amerik te japin i gjobe te ngrejne inshurancen.ky qenka ligj skandaloz!
    Njerzit nuk i japin asgjeje rendesi me te madhe se asaj qe eshte qesharake.(Gete)

  3. #3
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    e kam lexuar edhe une. haha!
    gje shume mahnitese.
    me falni, por diēka nuk e kuptoj une.
    nga e dine pasurine e ketij personi? a nuk ekziston me sekreti bankare ne zvicer?

    mua me ka ardhur ne shtepi gjoba prej 500€ sepse po ecja me 180 km/h ne autostrade ne italia.
    ne zvicer kam marre gjobe per parkim ne vend te gabuar, por nuk e kam paguar ndonjehere. ashtu shume shoke te mi.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  4. #4
    ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
    Anėtarėsuar
    01-02-2008
    Vendndodhja
    Berlin City
    Postime
    3,440
    amon cfare ligji atje dhe une kujtova se ne gjermani jan ligjet te kqia....
    sa per gjoben vet e ka fain le ta paguj sic pagujm dhe ne kur shkelim ligjin...tjetri me pak tjetri me shume....

  5. #5
    Jam Ai Maska e RockStar
    Anėtarėsuar
    23-10-2009
    Vendndodhja
    Nėn hijen e qerpikut tėnd...!!!
    Postime
    1,956
    Sa ligj i poshter cenka. A paguhen 200 mije euro gjobe pse i jap makines 137 km/h .
    Une ne Kosove edhe pse ska rruge te pershtatshme per shpejtesi te madhe i jam makines deri ne 240 km/h me kete shpejtesi do duhej ti paguaj 500 mije euro . Do vdisja ne vend haha.
    Mendo dhe Pasurohu

  6. #6
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga RockStar Lexo Postimin
    Sa ligj i poshter cenka. A paguhen 200 mije euro gjobe pse i jap makines 137 km/h .
    Une ne Kosove edhe pse ska rruge te pershtatshme per shpejtesi te madhe i jam makines deri ne 240 km/h me kete shpejtesi do duhej ti paguaj 500 mije euro . Do vdisja ne vend haha.
    nese ne kosove ec me 240 km/h une ty do te te futja ne burg...
    Vasudhaiva Kutumbakam

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e pa-emer
    Anėtarėsuar
    26-09-2009
    Vendndodhja
    ne parajse--aty ku sje Ti
    Postime
    257
    sdi diqka spo besoj me duhet te shfletoj pak gazetat ktu ne zvicer
    fotografia-hobi im

  8. #8
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    26-10-2008
    Vendndodhja
    Republic oF Kosovo
    Postime
    1,162
    Svicer: po ecte 137 km/h me Ferrarin e tij, 200 mije euro gjobe
    ...a thu neper banes te kuka kan tu vozit a?

  9. #9
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    17-02-2009
    Vendndodhja
    DTs
    Postime
    400
    me falni, por diēka nuk e kuptoj une.
    nga e dine pasurine e ketij personi? a nuk ekziston me sekreti bankare ne zvicer?
    Ky ligje ekziston per derdhjet jasht vendit, ose ekstrakomunitar dhe jo vendas. Cdo shtet ka ligjin per kontrollin e te ardhurave, per te shmangur evazionin fiskal qe mund te ndodhi. Pra ato jan gjithmon ne kontakt per te ardhurat e qytetareve te tyre.

    Nese ju kerkoni te hapni nje llogari bankare ne Zvicer, keni te drejt ate ta hapni me nje kod(numer) duke ruajtur fshehtesin, dhe mos te dihet kush i posedon keto te ardhura. Thjesht ke numrin e transaksionit, kodet e ndryshme qe do te jepen ne kontratat qe do besh me banken ne fjale. Edhe per kete fshehtesi EU po kerkon te hiqet si ligj dhe te behen kerkime per te ardhurat, se nga vijn, sesi rriten etj, kerkojn transparenc. Dhe shteti Sviceran nuk e ka pranuar nje gje te till, duke e pare si fatale per bankat dhe falimentin e tyre.

    P.s Sa per temen, jam totalisht dakord me ate ligj. Ke para, thyeje, po do te thyhet dhe koka nga gjoba. Keshtu funksionon.

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
    Anėtarėsuar
    25-01-2004
    Vendndodhja
    Larg vendlindjes i pa shpi..
    Postime
    4,220
    Ėshtė shum i vėrtet ky lajm , edhe unė e kam lexuar nė njė zeitung Zvicrran pėr gjoben qė ju ka dhėn kėtij.

    Nė zvicerr po pate shum ta fusin booom..

    Qe unė qė skam pas shum (pasuri) mė kan denu Zone 100 unė 152 gjoba qė mė ka ardh 1450 Sfr diku 930 euro + 3 monate Fahrverbot in der Schweiz
    Mė gėnjeu pasuria, jeta vrap mė iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka nė dhe tė huaj do tė vdes..

  11. #11
    nje prej pese makinave superlluksoze qe zotron,
    Personi ne fjale ka nje pasuri prej 23 milion Franga Zviceriane.
    Po hec mer se nuk e rrun per ato 200.000 euro ky.Shifni jetet e njerezve ne Shkoder po lerini keto idiotlliqe.
    "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

  12. #12
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga ĘTIUS Lexo Postimin
    Ky ligje ekziston per derdhjet jasht vendit, ose ekstrakomunitar dhe jo vendas. Cdo shtet ka ligjin per kontrollin e te ardhurave, per te shmangur evazionin fiskal qe mund te ndodhi. Pra ato jan gjithmon ne kontakt per te ardhurat e qytetareve te tyre.

    Nese ju kerkoni te hapni nje llogari bankare ne Zvicer, keni te drejt ate ta hapni me nje kod(numer) duke ruajtur fshehtesin, dhe mos te dihet kush i posedon keto te ardhura. Thjesht ke numrin e transaksionit, kodet e ndryshme qe do te jepen ne kontratat qe do besh me banken ne fjale. Edhe per kete fshehtesi EU po kerkon te hiqet si ligj dhe te behen kerkime per te ardhurat, se nga vijn, sesi rriten etj, kerkojn transparenc. Dhe shteti Sviceran nuk e ka pranuar nje gje te till, duke e pare si fatale per bankat dhe falimentin e tyre.

    P.s Sa per temen, jam totalisht dakord me ate ligj. Ke para, thyeje, po do te thyhet dhe koka nga gjoba. Keshtu funksionon.
    faleminderit per sqarimin!!!

    edhe une jam dakord me kete ligj.
    e zeme se eshte 50€ gjoba per nje parkim ne vend te gabuar.
    nje i varfer mendohet mire kur parkon, sepse i djeg te paguaj 50€.
    nje milioneri as nuk i plas fare per 50€. pra gjoba e njejte me te tjeret nuk e tremb dhe ai do te parkoje gjithmone ku t'i teket...
    pra duhet nje gjobe qe i djeg te pasurit aq sa i djegin 50€ te varfrit...
    Vasudhaiva Kutumbakam

  13. #13
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar mė parė nga RockStar Lexo Postimin
    Sa ligj i poshter cenka. A paguhen 200 mije euro gjobe pse i jap makines 137 km/h .
    Une ne Kosove edhe pse ska rruge te pershtatshme per shpejtesi te madhe i jam makines deri ne 240 km/h me kete shpejtesi do duhej ti paguaj 500 mije euro . Do vdisja ne vend haha.
    Paguhen , sa mire paguhen, fundja ato 200 mije euro ose ate pasurin qe ka krijuar, e ka krijuar nen kurrizin dhe djersen e atyre qe ka shfrytezuar.
    Tani ka ardhur koha qe shteti ta shtrydhi edhe kete "zotrin" pak.


    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  14. #14
    Jam Ai Maska e RockStar
    Anėtarėsuar
    23-10-2009
    Vendndodhja
    Nėn hijen e qerpikut tėnd...!!!
    Postime
    1,956
    Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa Lexo Postimin
    Paguhen , sa mire paguhen, fundja ato 200 mije euro ose ate pasurin qe ka krijuar, e ka krijuar nen kurrizin dhe djersen e atyre qe ka shfrytezuar.
    Tani ka ardhur koha qe shteti ta shtrydhi edhe kete "zotrin" pak.


    GV_USA
    Paguhen se po si paguan futet ne biruce . Kur futet ne burg ne vlere te gjobes se leshuar ne Kosove edhe ne CH duhet te jete i njejti ligj.
    Mendo dhe Pasurohu

  15. #15
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Sinqerisht per mendimin tim kete kapitalistin e kane gjobuar pak. Per mendimin tim ishte dashur te gjobitet 3 milion euro para qe do tju shperndaheshin punetoreve te tij, qe i ka shfrytezuar tan kohen dhe 2 milion euro ndihme per te varfurit.
    Dikush nuk ka buke ne talovine , e ky l.eshi me Ferrari me ecen.
    Ne afrike cdo dite vdesin me qinda femije nga urrija , ndersa ky bagadonti me Ferrari me ben qef!!!



    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  16. #16
    Medical Student Maska e Edmond.S
    Anėtarėsuar
    10-09-2008
    Vendndodhja
    nightingale's Dorf
    Postime
    734
    Une abslutisht nuk e kuptoj kete gjobe.Per vetem +37km/h te gjobitesh 300.000 ChF katastrof,edhe pse qenka multi-milioner.

    Lol !

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e cool_shqype
    Anėtarėsuar
    30-05-2007
    Vendndodhja
    jetoj me lemoshat e nanes natyre
    Postime
    1,024
    me ato 200 "minj" ai kishte ble nje Ferrari tjeter
    each second is eternity as eternity is now,
    and now, now is forever

  18. #18
    i larguar Maska e bindi
    Anėtarėsuar
    17-10-2009
    Vendndodhja
    Ne bregdet
    Postime
    1,523
    Atje funksionon ligji,pa ēka se je i pasur, mund te jesh dhe minister dhe gjoben do ta paguajsh ne raste qe kapet ne flagranc...!Atje nuk pine uje korrupcioni ,miku shoku etj.

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    ja kan lujt fene kti mafiozit.

    mir do ish me e vu dhe shqipnia e kosova kte ligj.

    ka qen nji doktor i mrekullueshem ne tirane qe ca kohe shoqeronte dhe flamur topin ne emisionin e shendetit.. i ndjeri myderrizi.. emrin ja kam, harruar..
    nji lahper ja mori jeten me makin tu ec i ngrati ne rrugic te vet..

  20. #20
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-01-2010
    Postime
    7
    un mendoj se menyra e vetme per te ndalur fatkeqsit ne trafin ose ne fakt ti paksojm se per tu ndalur dot ska shance esht gjoba, pra shteti i zvicres ka gjetur mekanizma te ndryshme qe ti ndaloj rrezigjet ne komunikacion dhe respektimin e ligjit, sepse tash pas asaj gjobe astronomike do te thoja besoj se ai njerij do ti resoektoj rregullat deri ne maksimum dhe esht nje shkoll per te tjeret te cilet e ndgjojn ket lajm.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •