Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 22
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-05-2009
  Postime
  317
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Hadi Feri: Pse nuk analizohet filozofia e Rugov(izmit)s n mnyr objektive?

  PSE NUK ANALIZOHET FILOZOFIA E RUGOV(IZMIT)S N MNYR OBJEKTIVE?

  Nga Hadi Feri

  Ka shum vite q disa t mitur(pa thonjza) vjellin vrer pr goje e hunde kundr dr. Ibrahim Rugovs. Si duket,disa prej tyre edhe po pasurohen n kurriz t tij duke marr honorare t majme duke shkruar kundr tij pa asnj argument, pa asnj a n a l i z t mirfillt t filosofis s Rugovs. Nganjher m bhet sikur njerzit,bashkpuntort e tij sikur nuk e kan guximin,apo e kan ,por jan gjeloz ta thon t vrtetn.
  Un nuk jam bashkpuntor i Rugovs,por isha e edhe jam rugovist,patjatr.Pastaj,asnjrit nuk na duhet menuri e madhe pr ta kuptuar filosofin tij.
  Q ta kuptoni aktivitetin e tij veprues q nga themilimi i LDK-s si parti q nga dhjetori i vitit 1989,sidomos gjat dekads s fundit t shekullit 20, mund t shrbeheni nga kjo shkputje e nj fragmenti t ditarit tim t cilin e kam shkruar n mars t vitit 1999,m sakt ,e shtun 30 mars 1999.Po e citoj me cpy-paste:
  Qllimi kryesor i LDK-s ishte shkputja e Kosovs nga Jugosllavia, pra, PAVARSIA e saj. Kjo parti, ta quajm, u shndrrua n nj lvizje gjithpopullore. Kjo lvizje nisi t veproj n dy drejtime:
  Nj, n internacionalizimin e problemit t Kosovs n arenn ndrkombtar n mnyr institucionale, legale,dhe
  Dy,rrebelimin e popullats pr organizimin i lufts s armatosur kundr okupatorit serb n mnyr ilegale. E dyta bhej n mnyr t fshehur.N kt mnyr objektivat e LDK-s( Lvizjes) realizohen me plot sukses. Dhe, pas nj pune shum t madhe , t gjat e t mundimshme, m n fund bota e kuptoi thelbin e problemit t Kosovs, e, n ann tjetr, rrebelimi i popullats u kurorzua me krijimin e UK-s, e cila fillon rezistencn e armatosur kundr pushtuesit serb. Kto fakte ia hapn rrugn forcava t NATO-s, dhe, ja, ajo tashti po vepron, si po e sheh edhe ti vet. Tash,jam shum i bindur se Milosheviqi do t gjunjzohet shum shpejt. Kam besim tek Zoti se shtja e jon do t zgjidhet ashtu sikurse dshirojm ne.",-mbarim citimi.
  Kt gjykim ia kam thn djalit tim(ather) i cili interesohej dhe , natyrisht, dshironte ta dij qllimin e rrugtimit t Dr. Rugovs.
  far i pata thn djalit m 30 mars t vitit 1999?
  Sigurisht se ktyre kalamajve do u bie t fikt sapo ta lexojn prgjigjen time.
  -Biro, Rugova sht inicuesi,nxitsi dhe THEMELUESI i U K-s.
  E tashti, edhe ktyre t miturve po ua citoj t njjtn fjali:
  Pra,-Rugova ishte inicuesi,nxitsi dhe THEMELUESI I UK-s.
  Kur e them kt, kam shum argumente pr ta mbuluar kt pohim.
  Dini ju se kush i tha Miloshit JO me ty? E dini ju se kajt iu bashkua populli shqiptar ne mbar Kosovn por jo vetm n te por gjithandej ku pati shqiptar? Dini ju se kush formoi pushtetin paralel n Kosov? Dini ju se kush e mbajti gjall arsimimin dhe shndetsin n Kosov?Dini ju se kush e njoftoi botn pr aparthejdin n Kosov? Dini ju se kush kerkoi shkputjen e Kosovs nga Serbia?Dini ju se kush krkoi PVARSIN E Kosovs?Dini ju se kush krkoi ndihmn nga Amerika por jo vetm nga ajo?Dini ju se kush krkoi q NATO t intervenoj n Kosov? Dini ju se kush krkoi q Kosova t bhet antare e NATO-s dhe t integrohet n BE? Dini ju se kush e shpalli referendumin n Kosov?Dini ju se u mbajten zgjedhjet e para n Kosov dhe kush u b kryetar i par i saj? Dini ju se kush e RR E B E L O I popullin pr ti marr armt n dor dhe pr tia nisur lufts me soldatesken serbe? Dini ju thuaja se t gjith ushtart e UK-s ishin antar t LDK-s? Kush i nxiti kta burra,djem e vasha pr vetflijim? Kush e furnizoi UK-n me gjrat e nevojshme pr luft: buk,veshje,strehim,e sidomos armatim? E dini ju se NATO-ja rrafsh 78 dit hodhi bomba mbi caqet e ushtris dhe ekonomis serbe? E dini ju se si e mposhti Rugova Miloshin ne Hag?
  Pra, ju, o kalamaj, nse nuk i keni ditur kto gjera , sot e tutje dijeni se te gjitha jan merita t dr.Ibrahim Rogovs. E, mos e prbaltni se m t vrtet sht gjynah.
  E di se keni pr t m thn se ky njeri qenka i krisur. Do t thoni:
  E dinini ju pra se far tha Rugova pr UK-n,ose e dini ju se Rugova n takimin me Miloshin krkoi q Nato-ja ti ndal bombardimet?
  Po,po u them pa m thn.E di mir.Por,duhet ju ta dini,Rugova para bots PTJETR duhej t deklarohej paqsor.Ajo ishte taktika e tij mir e prgaditur.N ann tjetr,brenda n antarsi, n deg,nndeg madje edhe npr aktiv e kishte vizionin,strategjin e tij pr rrezistenc t armatosur.
  A e dini, nese keni qen n kt tok,se ka qen i formuar nj kshill i emruar Kshilli pr Mbrojtje nga Fatkeqsit Elementare Natyrore. Tashti po u them burra, ky Kshill ishte i organizuar nga Rugova dhe mu nga ky kshill ka lindur UK-ja. Pra,si po e shihni,Rugov(izmi)a sht vet UK-ja, apo ?
  Kurse, sa i prket takimit me Milosheviqin,lexojeni edhe nj citat q po e shkpus po nga i njjti ditar,prap me copy-paste,shkruar m 19 prill t vitit 1999,n Progr,ku disa njerz t dezinformuar m shtronin pyetje si:

  -Po, ai (Rugova) para ca ditsh pati nj takim me Milosheviqin, madje krkoi nga NATU-a ti ndaloj bombardimet ndaj Serbis, si e komentoni ju kt veprim t tij ?-m ndrpreu nanoisti me cinizm.
  -Ashtu sht thn. Edhe ne kemi dgjuar pr at takim i cili sht organizuar, n fund t marsit. Ku, e n far rrethanash sht mbajtur nuk dihet asgj. Nj gj dihet me saktsi: Rugova sht zn rob. E, me robin, robruesi , n kt rast Milosheviqi, manipulon si t doj. Paraprakisht sht shkruar skenari, sht sjell Rugova n at far kthinn e Milosheviqit, ia kan vn tekstin prpara,ia kan vn automatikun n kok dhe e kan urdhruar pr ta nnshkruar at far deklarate. Kameramant kan gjiruar tr ceremonin e firmosjes s asaj letre dhe e kan plasuar para mediumeve vendore e botrore, gjoja se, Rugova po krkon ndrprerjen e bombardimeve(!) . Por e vrteta sht krejt ndryshe: Rugova me vite t tra ka krkuar nga NATO-ja q t intervenoj, t na shptoj . E, sot, kur NATO-ja sht n veprim t plot,Rugova t krkoj ndrprerjen e bombardimeve, sht absolutisht gnjeshtr, sht nj skenar i pakrip, tek ne i themi rren e kulluar. Edhe nj gj e di: Rugova mund t jet gjithka, prve kuisling (tradhtar) kurrn e kurrs smund t jet. Pr Rugovn vetm koha do t na dshmoj e pastaj do t msojm me saktsi se kush (sht) ishte ai. Kam bindjen se jeni viktim e mediumeve sllave ,-iu prgjigja nanoistit pak si ashpr.
  Besoj se tashti keni msuar dika pr Rugovn?

 2. #2
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Antarsuar
  30-12-2005
  Postime
  4,530
  Faleminderit
  5
  22 falenderime n 21 postime
  Citim Postuar m par nga Rugova Lexo Postimin
  PSE NUK ANALIZOHET FILOZOFIA E RUGOV(IZMIT)S N MNYR OBJEKTIVE?

  Nga Hadi Feri

  Ka shum vite q disa t mitur(pa thonjza) vjellin vrer pr goje e hunde kundr dr. Ibrahim Rugovs. Si duket,disa prej tyre edhe po pasurohen n kurriz t tij duke marr honorare t majme duke shkruar kundr tij pa asnj argument, pa asnj a n a l i z t mirfillt t filosofis s Rugovs. Nganjher m bhet sikur njerzit,bashkpuntort e tij sikur nuk e kan guximin,apo e kan ,por jan gjeloz ta thon t vrtetn.
  Un nuk jam bashkpuntor i Rugovs,por isha e edhe jam rugovist,patjatr.Pastaj,asnjrit nuk na duhet menuri e madhe pr ta kuptuar filosofin tij.
  Q ta kuptoni aktivitetin e tij veprues q nga themilimi i LDK-s si parti q nga dhjetori i vitit 1989,sidomos gjat dekads s fundit t shekullit 20, mund t shrbeheni nga kjo shkputje e nj fragmenti t ditarit tim t cilin e kam shkruar n mars t vitit 1999,m sakt ,e shtun 30 mars 1999.Po e citoj me cpy-paste:
  Qllimi kryesor i LDK-s ishte shkputja e Kosovs nga Jugosllavia, pra, PAVARSIA e saj. Kjo parti, ta quajm, u shndrrua n nj lvizje gjithpopullore. Kjo lvizje nisi t veproj n dy drejtime:
  Nj, n internacionalizimin e problemit t Kosovs n arenn ndrkombtar n mnyr institucionale, legale,dhe
  Dy,rrebelimin e popullats pr organizimin i lufts s armatosur kundr okupatorit serb n mnyr ilegale. E dyta bhej n mnyr t fshehur.N kt mnyr objektivat e LDK-s( Lvizjes) realizohen me plot sukses. Dhe, pas nj pune shum t madhe , t gjat e t mundimshme, m n fund bota e kuptoi thelbin e problemit t Kosovs, e, n ann tjetr, rrebelimi i popullats u kurorzua me krijimin e UK-s, e cila fillon rezistencn e armatosur kundr pushtuesit serb. Kto fakte ia hapn rrugn forcava t NATO-s, dhe, ja, ajo tashti po vepron, si po e sheh edhe ti vet. Tash,jam shum i bindur se Milosheviqi do t gjunjzohet shum shpejt. Kam besim tek Zoti se shtja e jon do t zgjidhet ashtu sikurse dshirojm ne.",-mbarim citimi.
  Kt gjykim ia kam thn djalit tim(ather) i cili interesohej dhe , natyrisht, dshironte ta dij qllimin e rrugtimit t Dr. Rugovs.
  far i pata thn djalit m 30 mars t vitit 1999?
  Sigurisht se ktyre kalamajve do u bie t fikt sapo ta lexojn prgjigjen time.
  -Biro, Rugova sht inicuesi,nxitsi dhe THEMELUESI i U K-s.
  E tashti, edhe ktyre t miturve po ua citoj t njjtn fjali:
  Pra,-Rugova ishte inicuesi,nxitsi dhe THEMELUESI I UK-s.
  Kur e them kt, kam shum argumente pr ta mbuluar kt pohim.
  Dini ju se kush i tha Miloshit JO me ty? E dini ju se kajt iu bashkua populli shqiptar ne mbar Kosovn por jo vetm n te por gjithandej ku pati shqiptar? Dini ju se kush formoi pushtetin paralel n Kosov? Dini ju se kush e mbajti gjall arsimimin dhe shndetsin n Kosov?Dini ju se kush e njoftoi botn pr aparthejdin n Kosov? Dini ju se kush kerkoi shkputjen e Kosovs nga Serbia?Dini ju se kush krkoi PVARSIN E Kosovs?Dini ju se kush krkoi ndihmn nga Amerika por jo vetm nga ajo?Dini ju se kush krkoi q NATO t intervenoj n Kosov? Dini ju se kush krkoi q Kosova t bhet antare e NATO-s dhe t integrohet n BE? Dini ju se kush e shpalli referendumin n Kosov?Dini ju se u mbajten zgjedhjet e para n Kosov dhe kush u b kryetar i par i saj? Dini ju se kush e RR E B E L O I popullin pr ti marr armt n dor dhe pr tia nisur lufts me soldatesken serbe? Dini ju thuaja se t gjith ushtart e UK-s ishin antar t LDK-s? Kush i nxiti kta burra,djem e vasha pr vetflijim? Kush e furnizoi UK-n me gjrat e nevojshme pr luft: buk,veshje,strehim,e sidomos armatim? E dini ju se NATO-ja rrafsh 78 dit hodhi bomba mbi caqet e ushtris dhe ekonomis serbe? E dini ju se si e mposhti Rugova Miloshin ne Hag?
  Pra, ju, o kalamaj, nse nuk i keni ditur kto gjera , sot e tutje dijeni se te gjitha jan merita t dr.Ibrahim Rogovs. E, mos e prbaltni se m t vrtet sht gjynah.
  E di se keni pr t m thn se ky njeri qenka i krisur. Do t thoni:
  E dinini ju pra se far tha Rugova pr UK-n,ose e dini ju se Rugova n takimin me Miloshin krkoi q Nato-ja ti ndal bombardimet?
  Po,po u them pa m thn.E di mir.Por,duhet ju ta dini,Rugova para bots PTJETR duhej t deklarohej paqsor.Ajo ishte taktika e tij mir e prgaditur.N ann tjetr,brenda n antarsi, n deg,nndeg madje edhe npr aktiv e kishte vizionin,strategjin e tij pr rrezistenc t armatosur.
  A e dini, nese keni qen n kt tok,se ka qen i formuar nj kshill i emruar Kshilli pr Mbrojtje nga Fatkeqsit Elementare Natyrore. Tashti po u them burra, ky Kshill ishte i organizuar nga Rugova dhe mu nga ky kshill ka lindur UK-ja. Pra,si po e shihni,Rugov(izmi)a sht vet UK-ja, apo ?
  Kurse, sa i prket takimit me Milosheviqin,lexojeni edhe nj citat q po e shkpus po nga i njjti ditar,prap me copy-paste,shkruar m 19 prill t vitit 1999,n Progr,ku disa njerz t dezinformuar m shtronin pyetje si:

  -Po, ai (Rugova) para ca ditsh pati nj takim me Milosheviqin, madje krkoi nga NATU-a ti ndaloj bombardimet ndaj Serbis, si e komentoni ju kt veprim t tij ?-m ndrpreu nanoisti me cinizm.
  -Ashtu sht thn. Edhe ne kemi dgjuar pr at takim i cili sht organizuar, n fund t marsit. Ku, e n far rrethanash sht mbajtur nuk dihet asgj. Nj gj dihet me saktsi: Rugova sht zn rob. E, me robin, robruesi , n kt rast Milosheviqi, manipulon si t doj. Paraprakisht sht shkruar skenari, sht sjell Rugova n at far kthinn e Milosheviqit, ia kan vn tekstin prpara,ia kan vn automatikun n kok dhe e kan urdhruar pr ta nnshkruar at far deklarate. Kameramant kan gjiruar tr ceremonin e firmosjes s asaj letre dhe e kan plasuar para mediumeve vendore e botrore, gjoja se, Rugova po krkon ndrprerjen e bombardimeve(!) . Por e vrteta sht krejt ndryshe: Rugova me vite t tra ka krkuar nga NATO-ja q t intervenoj, t na shptoj . E, sot, kur NATO-ja sht n veprim t plot,Rugova t krkoj ndrprerjen e bombardimeve, sht absolutisht gnjeshtr, sht nj skenar i pakrip, tek ne i themi rren e kulluar. Edhe nj gj e di: Rugova mund t jet gjithka, prve kuisling (tradhtar) kurrn e kurrs smund t jet. Pr Rugovn vetm koha do t na dshmoj e pastaj do t msojm me saktsi se kush (sht) ishte ai. Kam bindjen se jeni viktim e mediumeve sllave ,-iu prgjigja nanoistit pak si ashpr.
  Besoj se tashti keni msuar dika pr Rugovn?
  Zoteri Hadi Feri, si duket jeni rrokatisur nga koka e mendja, po pse nuk vjen aspak turp qe te beni propagande, njeriu i cili haptazi ishte kunder Luftetareve te Liresie. Njeiu qe ne 1998 kur beheshini maskrat e digjeshin fshatra ne tere Kosove
  i mbante zgjidhjet kinse te lira e demokratike e ju thuani se ai njeri ishte Rugova sht inicuesi,nxitsi dhe THEMELUESI i U K-s, me te vertete nuk ka logjike fare kjo qka ju thuani.

  Vetem edhe nje gje zotri Feri i mjer nga mendja. As Franjo Tugjmani e as Alija Izetbekovici nuk shkuan ne beograd te takoheshin me Milloshevicin sa ishte Lufte ne Kroaci perkatesisht ne Bosnje, As Tugjmani e As Alija Izetbekovici nuk mbajten zgjidhje te lira e demokratike sa ishte Lufte ne Kroaci e Bosnje, por perkundrazi ata i veshen uniformat dhe e beni gati popullin e tyre per lufte kunder serbise.

  Por Juve zetri Feri si Rugosvist e shume Rugovistave tjere ne kete forum ju mungon Serbija.
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Antarsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,279
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga ARIANI_TB Lexo Postimin
  Zoteri Hadi Feri, si duket jeni rrokatisur nga koka e mendja, po pse nuk vjen aspak turp qe te beni propagande, njeriu i cili haptazi ishte kunder Luftetareve te Liresie. Njeiu qe ne 1998 kur beheshini maskrat e digjeshin fshatra ne tere Kosove
  i mbante zgjidhjet kinse te lira e demokratike e ju thuani se ai njeri ishte Rugova sht inicuesi,nxitsi dhe THEMELUESI i U K-s, me te vertete nuk ka logjike fare kjo qka ju thuani.

  Vetem edhe nje gje zotri Feri i mjer nga mendja. As Franjo Tugjmani e as Alija Izetbekovici nuk shkuan ne beograd te takoheshin me Milloshevicin sa ishte Lufte ne Kroaci perkatesisht ne Bosnje, As Tugjmani e As Alija Izetbekovici nuk mbajten zgjidhje te lira e demokratike sa ishte Lufte ne Kroaci e Bosnje, por perkundrazi ata i veshen uniformat dhe e beni gati popullin e tyre per lufte kunder serbise.

  Por Juve zetri Feri si Rugosvist e shume Rugovistave tjere ne kete forum ju mungon Serbija.
  Ishte dhe do mbetet vizioni rugovian e vetmja alternativ e mundeshme kombetare,disa politkan te sotem jan duke u mundua ta emitoin por shume dobet jan duke e ber,kurse nuk eshte qudi qe qosja e kishte hal ne sy,per te vetmen arsye sepse ai mbeti pa mbeshtetje te shqiptarve,ju kujtohet kur formoi qosiqi partin nuk kishte me shume se sa nje autobus elektorat.
  Edhe sot qosiqi duke qen i vdekur mundohet te na mbaj leksione duke mendu qe ai nuk njihet si fara e kuqe te populli.
  Revulucioni i tij i vonuar ishte vetvrsaje e tij si politikan dhe qe nga ai moment vetem ndonje bazibuzuk se nuk merret kush me te me.
  Kurse rugova eshte futur ne histori si lideri me emblematik i kohes moderrne,vetem ca qakej qe duke u frymzuar neper qajtore duke pir qaj rusi e uj pusi mundohen qe te ja humbi vlerat e tij kombetare

 4. #4
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Antarsuar
  30-12-2005
  Postime
  4,530
  Faleminderit
  5
  22 falenderime n 21 postime
  Citim Postuar m par nga drenicaku Lexo Postimin
  Ishte dhe do mbetet vizioni rugovian e vetmja alternativ e mundeshme kombetare,disa politkan te sotem jan duke u mundua ta emitoin por shume dobet jan duke e ber,kurse nuk eshte qudi qe qosja e kishte hal ne sy,per te vetmen arsye sepse ai mbeti pa mbeshtetje te shqiptarve,ju kujtohet kur formoi qosiqi partin nuk kishte me shume se sa nje autobus elektorat.
  Edhe sot qosiqi duke qen i vdekur mundohet te na mbaj leksione duke mendu qe ai nuk njihet si fara e kuqe te populli.
  Revulucioni i tij i vonuar ishte vetvrsaje e tij si politikan dhe qe nga ai moment vetem ndonje bazibuzuk se nuk merret kush me te me.
  Kurse rugova eshte futur ne histori si lideri me emblematik i kohes moderrne,vetem ca qakej qe duke u frymzuar neper qajtore duke pir qaj rusi e uj pusi mundohen qe te ja humbi vlerat e tij kombetare
  Po Drenicak, natyrisht se per ju e shume rugovista tjere si ky zoteri Feri, eshte e vetjma alternative vizioni Rugovian, e vizioni Rugovian ishte autonomi e Kosoves ne kuader te serbise. Po e perserise perseri te Gjithe Rugovistave ju Mungon Serbija e per kete arsyse jeni kunder luftetareve te lirise e gjithe atyre qe ishin kunder politikes percarese Rugoviane.
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Po mire ata qe po i kundervihen filozofise rugoviane per ta e kam nje pyetje.Mirepo ju lutem vetem me fakte.Cila do kishte qene alternativa e mire e vitit 1989 kur edhe filloi levizja dhe shkeputja ideologjike nga serbia.Per mendimin tim po t`mos kishte qene kjo levizje qe ti ndaje shqiptaret nga serbet,sdo te kishte pasur lufte fare,sepse sdo kishte pasur nevoje serbia sepse do kishte pasur asimilim i te gjitha fushave keshtu qe ne edhe sot nuk do te njiheshim si Kosove mirepo si Serbi e jugut.Ju lutem te jeni te sinqerte ne komente.Mire nese thuani qe ne ate kohe d.m.th.viti 1989 do kishte qene lufta atehere per mendimin tim jane pa ndergjegje kombetare dhe thjeshte ajo do te thoshte asimilim total,bile pa e marr vesh askush nga bota.Shiqojeni ne Kroaci e Bosnje qka ka ndodh plus ato kane qene 50 here me te forta ushtarakisht sesa kosova.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Hajrush
  Antarsuar
  17-09-2007
  Vendndodhja
  Ferizaj
  Postime
  49
  Faleminderit
  2
  0 falenderime n 0 postime
  QET,QET JULUTEM

  Hadi feri
  Prshndes z.armendin,por edhe t gjith lexuesit e faqeve t nryshme t internetit.
  Ndonse nuk e kam patur ndrmend t polemizoj me lexuesit lidhur me shkrimin me titull” Pse nuk analizohet filozofia e Rugov(izmit)s n mnyr korekte” t cilin e paskeni lexuar, megjithat ,z. armendi m nxiti pr t shtuar disa fjal, me t cilat, terthorazi, do ta gjej prgjigjen. .
  Pohoni se n librin N.N (nuk ka rndsi emri)q e paskeni lexuar, ku Ukshin Hoti,n gjykatn e arkut n Prizren paska pohuar,po u citoj me copy:
  "Mua me Burkos Ldk me ne krye dhe UDB-ja Serbe,..."(nuk prmirsova gabimet) dhe pastaj shtoni se prse LDK-ja nuk e demantoi kt pohim.
  I nderuar, pikrisht ktu sht halli.Nga nj"fakt" q e keni hasur n at librth, keni fituar bindjen se LDK-ja paska bashkpunar me UDB-en. Mua po m dhimbseni.
  Jam i detyruar zotri tua tregoj vetm nj argument,e pastaj prap vendoseni vet.
  M 26 nntor t vitit 1994,policia serbe kishin marr njohuri se jam i angazhar n LDK. Si shumicn e aktivistve, edhe mua m ftuan ne t ashtuquatura biseda informative.
  Nuk kishja rrugdale. Vajta.
  Aty m pyeten KREJTSISHT pr veprimet e LDK-s.-Ju n LDK po prgatiteni pr luft t armatosur,-m than.
  Un,natyrisht, e refuzova kategorikisht kt pohim t tyr.
  -Do na tregosh edhe mir bile,-m than dhe m lidhn me pranga n dorn e djatht kurse me prangun tjetr pr gypa t nxemjes qndrore n lartsi q t mo kam mundsi t ulem ,ma mbylln deren dhe shkuan.Fillimisht nuk mu duk e rrezikshme,por me kalimin e orve por edhe t krejt nats e edhe te dits s nesrme,ishte nj denim q as n ndrr nuk e kishja par.Nuk di a mund ta merrni me mnd pse ishte denim aq i vshtir.Nejse, kjo sht pun e jotja doni ta kuptoni apo jo..T nesrmen u gzova kur ia nisn t m maltretojn fizikisht, se shpresoja q s shpejti do m dal shpirti, dhe, ja, lirohem me vdekjen.Por, n krahasim me qndrimin me pranga n dor, rrahja ishte shum-shum m e prballueshme.Tashti,as q brengosesha p shqelmimet .Dy dit radhazi nuk e fola asnj, ama bash asnj fjal .Dhe, kur menduan se puna ime e pati, m liruan.Se si shkova n shtpi,nuk po t tregoj,edhe pr pasojat shndetsore nuk po t flas gj.
  Kjo e dhn t nevojitetn ishja njri prej dhjetra miijra aktivistve t LDK-s t maltretuar nga policia serbe n mnyrn m barbare. Ky argument t duhet ty o i nderuar.far mendoni? A mos po trilloj dika me kt rrefim?
  Tash po t pyes ty:
  Si sht e mundur q UDB-eja ti maltretoj bashpuntort e vet n kt mnyr?!
  Nuk desha t ta tregoj historin time, pr t treguar vuajtje apo burrrin time,se askush nuk din se kush jam, sepse, ktu jam anonim, por desha t ta them, mos u bn viktim e nj pohimi,t nj leximi, t nj thashethne nepr mejhane e sokaqe tona, t ndonj neopatriotit apo individi me duar t palara.Kjo sht porosia ime,njherit edhe prgjigja ime.
  Se, mendimin tnd,prcaktimin tnd politik (partiak) e respektoj pa asnj vrejtje. Ajo sht e drejta e jote e pacenueshme.
  Ndonse nuk ta dhash prgjigjen direkte,ta dhash terthorazi e besoj se nuk do t bhesh rob i nj leximi. Pr artikullin e shkruar kam fakte sa t duash, biles, nse jeni t interesuar,ua drgoj me emra e me mbiemra ,me data e procesverbalet sakta.
  .
  T prshndes, ndonse nuk t njoh.
  Hadi

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Hajrush
  Antarsuar
  17-09-2007
  Vendndodhja
  Ferizaj
  Postime
  49
  Faleminderit
  2
  0 falenderime n 0 postime
  Por Juve zetri Feri si Rugosvist e shume Rugovistave tjere ne kete forum ju mungon Serbija.[/QUOTE]

  Z. ARIANI-TB , por edhe ndonj tjetr(neopatriot) q mendon si ti,q t bindeni se sa na mungon Serbija,lexoje edhe njhere kt shkrim nse dini t lexoni,ama edhe t kuptoni at q e lexoni:

  QET,QET,JU LUTEM!

  Hadi feri
  Prshndes z.armendin,por edhe t gjith lexuesit e ksaj faqe.
  Ndonse nuk e kam patur ndrmend t polemizoj me lexuesit lidhur me shkrimin me titull Pse nuk analizohet filozofia e Rugov(izmit)s n mnyr korekte t cilin e paskeni lexuar, megjithat ,z. armendi m nxiti pr t shtuar disa fjal, me t cilat, terthorazi, do ta gjej prgjigjen. .
  Pohoni se n librin N.N (nuk ka rndsi emri)q e paskeni lexuar, ku Ukshin Hoti,n gjykatn e arkut n Prizren paska pohuar,po u citoj me copy:
  "Mua me Burkos Ldk me ne krye dhe UDB-ja Serbe,..."(nuk prmirsova gabimet) dhe pastaj shtoni se prse LDK-ja nuk e demantoi kt pohim.
  I nderuar, pikrisht ktu sht halli.Nga nj"fakt" q e keni hasur n at librth, keni fituar bindjen se LDK-ja paska bashkpunar me UDB-en. Mua po m dhimbseni.
  Jam i detyruar zotri tua tregoj vetm nj argument,e pastaj prap vendoseni vet.
  M 26 nntor t vitit 1994,policia serbe kishin marr njohuri se jam i angazhar n LDK. Si shumicn e aktivistve, edhe mua m ftuan ne t ashtuquatura biseda informative.
  Nuk kishja rrugdale. Vajta.
  Aty m pyeten KREJTSISHT pr veprimet e LDK-s.-Ju n LDK po prgatiteni pr luft t armatosur,-m than.
  Un,natyrisht, e refuzova kategorikisht kt pohim t tyr.
  -Do na tregosh edhe mir bile,-m than dhe m lidhn me pranga n dorn e djatht kurse me prangun tjetr pr gypa t nxemjes qndrore n lartsi q t mo kam mundsi t ulem ,ma mbylln deren dhe shkuan.Fillimisht nuk mu duk e rrezikshme,por me kalimin e orve por edhe t krejt nats e edhe te dits s nesrme,ishte nj denim q as n ndrr nuk e kishja par.Nuk di a mund ta merrni me mnd pse ishte denim aq i vshtir.Nejse, kjo sht pun e jotja doni ta kuptoni apo jo..T nesrmen u gzova kur ia nisn t m maltretojn fizikisht, se shpresoja q s shpejti do m dal shpirti, dhe, ja, lirohem me vdekjen.Por, n krahasim me qndrimin me pranga n dor, rrahja ishte shum-shum m e prballueshme.Tashti,as q brengosesha p shqelmimet .Dy dit radhazi nuk e fola asnj, ama bash asnj fjal .Dhe, kur menduan se puna ime e pati, m liruan.Se si shkova n shtpi,nuk po t tregoj,edhe pr pasojat shndetsore nuk po t flas gj.
  Kjo e dhn t nevojitetn ishja njri prej dhjetra miijra aktivistve t LDK-s t maltretuar nga policia serbe n mnyrn m barbare. Ky argument t duhet ty o i nderuar.far mendoni? A mos po trilloj dika me kt rrefim?
  Tash po t pyes ty:

  -A sht e mundur (a ta prthekon mndja) q t gjth aktivistt n krye me dr.Rugovn t ken qen bashkpuntor t UDB-es dhe t ken hangr dajak nga UDB-eja?
  -Si sht e mundur q UDB-eja ti maltretoj bashpuntort e vet n mnyrn m shtazarake?!
  Nuk desha t ta tregoj historin time, e as pr t treguar vuajtje apo burrrin time,se askush nuk din se kush jam, sepse, ktu jam anonim, por desha t ta them, mos u bn viktim e nj pohimi,t nj leximi, t nj thashethne nepr mejhane e sokaqe tona, t ndonj neopatriotit apo individi me duar t palara.Kjo sht porosia ime,njherit edhe prgjigja ime.
  Se, mendimin tnd,prcaktimin tnd politik (partiak) e respektoj pa asnj vrejtje. Ajo sht e drejta e jote e pacenueshme.
  Ndonse nuk ta dhash prgjigjen direkte,ta dhash terthorazi e besoj se nuk do t bhesh rob i nj leximi. Pr artikullin e shkruar kam fakte sa t duash, biles, nse jeni t interesuar,ua drgoj me emra e me mbiemra ,me data e procesverbalet sakta.
  .
  T prshndes, ndonse nuk t njoh.
  Hadi
  P.S: Tani e prshndes edhe ARIANIN -TB.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e SKIFTERI&12.05
  Antarsuar
  04-11-2007
  Postime
  424
  Faleminderit
  9
  8 falenderime n 8 postime
  gabim e keni zotri ne mendoje ne shqiptare pse mose ti duam njerzit atdhetaret patriote filozofet qe punojne per te miren e kti populli kjo ska logjik fare akuzate qe i bejme njeri tjetrit ne biseda apo shkrime neper forume pro e kundra ne shumicen e rasteve jane reagime emocionale ndaj njeri tjetri e ofrojne shum pake argumente se kush qka ka ber per ket vende ktu eshte defekti kryesore qe ne shpesh her diskutojm pa ofruare argumente se ky apo aje beri ket apo sberi ate qe duhej bere edhe nese ballafaqohemi me argumente e fakte prape sjemi ne gjendje ta pranojme ate si te tille pse ky eshte defekti i gjithe shqiptarve mendoje une dhe po ky eshte aje defekte qe sna le te ecim perpara.
  psh. eshte fakte qe dihet se LDK eshte partia e pare demokratike qe eshte formuare ne kosove me spekter te gjere intelektualeshe e atdhetareshe qellimi ishte qe kosoven ta shkeput perfundimishte nga serrbija shtrohet pytja a e arriti ate LDK natyrisht e dime tegjith ne qe smundi ta beje ate me rrugen qe kishte filluare pra deri ne vitin 1992 e kishte nje rrespekte gjith popullor por me shkeputjen e republikave jugosllave njera pase tjetres me luft e pa lufte rrespekti per ket parti filloje te bije ku kulminacionin e arriti me daljen ne sken te UQK.

 9. #9
  Pasioni pr shkencn Maska e KILI MERTURI
  Antarsuar
  23-01-2008
  Vendndodhja
  evrop
  Postime
  1,848
  Faleminderit
  8
  14 falenderime n 10 postime
  Ju govnista (q me shum tema po na sjellni vetm govn n Forumin Shiptra!) po dshironi me studiu filozofin e tradhtis a!

  Qy se ka edhe filozofi t titos e milloshit , e tash boneni edhe filozofin e govnes , se bhet triologji fort e kompletuar , dhe shum e "rndsishme" pr popullin shqiptar.

  Si nuk po ju vjen TURP!

  Ani tash kur edhe hasa po don me na u bo filozof , po don mi prish tiologjin.
  Une do ta kisha br nj filozofi , q do t quhej govn-izmi e tasi-zmi. Bile nuk prishet triologjia!


  Sa pr ata aktivis t ldk-s qe jan malltretuar , kjo ka qen politika e himes dhe milloshit.
  Nuk e di sa her e kan malltretu himen?!!!
  Mesiguri e dini ju ish aktivistat.
  Sa e di un malltretimi ndaj himes ishte aq i madh sa e eskortonin me polici t veten shkijet!

  Kili
  SHQIPRIA ETNIKE SHT GJAKU IM Q NUK FALET!
  BAC , U KRYMB , E HASA ME SHOK PO LAVDROHET ME KRYMBJEN E KOSOVES!

  BAC , U BO HASA FILOZOF! AIIIIIIIIIIII MEDET PR NE!
  N dreq t mallkuar t gjith antishqiptart dhe tradhtart e kombit!

 10. #10
  Perjashtuar
  Antarsuar
  16-12-2009
  Postime
  2,383
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Eshte e vertet duhet analizohet filozofia e Rugoves sepse ai ka pas filozofi tradhetuse dhe per kete arsye duhet te analizohet dhe ti tregojm popullit nje her e mir se kush ka qen ky coftine.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e SKIFTERI&12.05
  Antarsuar
  04-11-2007
  Postime
  424
  Faleminderit
  9
  8 falenderime n 8 postime
  Po qfar filozofije eshte kjo kur kosova nuk u ftua ne mbledhjen e pare qe u mbajte ne londer kushtuar jugosllavies ne shkatrrim e kosova su ftua fare ne te madje ase ne dejton ku nje diplomate kishte tentuare te perfshihej edhe kosova ne te millosheviqi kishte reaguar duke i then se ju jeni nxites i paknaqsis se njerzve se une e kame me qete situaten ne kosove se ne beograde ndersa ruguva thoshte se tashme qeshtja e kosoves eshte nderkombetarizuare,

  vizitate e herpase hershme qe beheshin ne SH B A kure kthehej ne prishtine ne konferencen e se premtes u thoshte gazetarve se amerika e njeh te drejten tone kurse ajo dihej qe ishte pavarsia perte reaguar menjiher te nesermen shtetet e bashkuara se deklarata ne fjal seshte e vertet nga zoti ruguva ne jakemi bere te qarte atije se SHBA perkrahe nje atonomi kulturore per kosoven ne kuader te jugosllavies,qka do te thote kjo filozofi te genjeshe popullin nga njeriu i pare i vendit.
  filozofi eshte kjo qe vetum ne komunen time (therande)me popullsi 25.000 banore te hapen mbi 30 axhensijone te udhtimt ku ne secilen qe futeshe ishte plot me te rinje qe paguanin shuma te majme pertu larguare nga vendi.
  filozofi eshte ti futesh popullit tende frigen ne palce duke trumbetuare se serrbija munde te na shkatrroje per 3 dite, duke pare gjithket marrzi populli i gjore u fut ne luft i pa pregaditur por me nje dinjitet te forte se po bente nje lufte te drejte dhe ne funde patjeter do te vije fitorja.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Eshte shume e parendesishme tekefundit se qka flasim ne ne kete forum per te madhin dr.Rugova,sepse shumica po flasin ashtu siq i teket ose thjeshte nuk i pelqen gje te cilen edhe e respektoj mendimin e qdonjerit mirepo ju lutem duhet te bazohemi edhe ne fakte,e jo faktet ti bejme per qejfin tone.

  Ja qka thone te tjeret per te  Ja kush ishte dr.Rugova:

  Presidenti Rugova pr shum vite udhhoqi fushatn pr paqe dhe demokraci n Kosov dhe fitoi respektin e bots pr qndrimin e tij parimor kundr dhuns. Shtetet e Bashkuara kan humbur nj mik t vrtet. Gjat viteve t konfliktit, Ibrahim Rugova ishte zri i arsyes dhe maturis q i ndihmoi popullit t Kosovs pr t vn bazat pr nj t ardhme paqsore. Humbja e ktij zri, n kt koh vendimtare, sht posarisht tragjike pr Kosovn. M lejoni t'ju siguroj se Shtetet e Bashkuara mbesin t prkushtuara pr t punuar me gjith njerzit e Kosovs pr ndrtimin e nj ardhmrie q sht stabile, demokratike dhe prparimtare. (Xhorxh Bush, President i SHBA-ve) * * *


  Sot, Franca i jep homazhe rolit historik dhe kurajs politike q animuan Ibrahim Rugovn pr t mbrojtur gjat viteve 1990 t drejtat demokratike t popullit kosovar dhe pr t punuar n kthimin e paqes dhe pajtimit n regjionin tuaj. Mungesa e bashkshortit tuaj, tani kur kan filluar bisedimet pr shtjen e statusit final, bhet tani edhe m tragjike. Prgjegjsia tani i takon t gjith prgjegjsve politik pr t marr prsipr amanetin e tij dhe t shpien n t mir procesin e negociatave me nj shpirt realizmi, tolerance dhe dialogu si e kishte ai. Franca shpreh urimin q Kosova do i tregohet besnike ktij zhvillimi t thellsimit t pajtimit, prov kjo q Kosova do i tregohet besnike ktij zhvillimi t thellsimit t pajtimiy, prov kjo q Kosova duhet t kaloj pr t'ju afruar Bashkimit Europian. (Zhak Shirak, President i Francs) * * *
  Presidenti Rugova ishte nj forc e rndsishme n jetn e Kosovs, pr shum vjet. Popullariteti i tij n mesin e popullit t Kosovs dshmon pr mbshtetje t gjer pr prpjekjet e tij joviolente pr t ardhmen e Kosovs. Jam shum i lumtur q kam pasur rastin t takohem me t. ( Toni Bler, kryemnsitr britanik) * * *  Ibrahim Rugova i dha trajt politiks n Evropn Juglindore me personalitetin e tij t fuqishm. Ai promovoi zgjidhje paqsore pr konfliktin n Kosov dhe punoi pr t ardhmen e Kosovs pa menduar as pr shndetin e vet. "Austria do t vazhdoj me gjith fuqin e saj t'i mbshtes prpjekjet pr arritjen e stabilitetit dhe paqes s qndrueshme n Kosov. (Volfgang Shysel, Kancelar i Austris) * * *


  Humbja e Presidentit Rugova sht nj humbje e madhe dhe e rnd, jo vetm pr Kosovn, por pr cilindo q flet shqip dhe aq m tepr n nj moment kaq delikat, kur Kosova po hyn n fazn e negociatave pr t fituar Pavarsin e saj. Presidenti Rugova prej mse 20 vjetsh ka luftuar, sht prpjekur dhe ka br mos q problemi i Kosovs t dal n rend ndrkombtar... Gjith populli shqiptar, gjith shqiptart ndjekin me dhimbje t dyfisht dhe humbjen e Presidentit, e njeriut simbol pr Kosovn, e njeriut flamur pr Kosovn, e njeriut, i cili shkriu jetn, por fatkeqsisht nuk e arriti deri n fund t realizoj ndrn e tij t shoh me syt e tij Kosovn e lir. Kujtimi i tij do mbetet i paharruar. ( Alfred Moisiu, President i Shqipris) * * *  Sot, me dhimbje t thell, zi t rnd, pikllim t madh, do shqiptar msoi lajmin e hidhur t ndarjes nga jeta t Presidentit t Kosovs, Ibrahim Rugova, prijsit dhe legjends s qndress qytetare, misionarit t madh t paqes, pavarsis s Kosovs, mikut t madh, t muar t perndimit n Ballkan. Doktor Ibrahim Rugova pr 18 vjet udhhoqi qndresn legjendare t qytetarve t Kosovs pr liri, pavarsi, dinjitet. Ai u shndrrua n mishrimin e aspiratave, shpresave, idealeve m fisnike t qytetarve t Kosovs, t cilat i mbrojti me nj prkushtim t jashtzakonshm, me nj qendres epike, me sukses t madh. Sot, ai ndahet nga qytetart e tij q aq shum e deshn dhe e respektuan, ndahet nga familja, ndahet nga miqt e tij, por jeta, shpirti, vepra e Ibrahim Rugovs shndrrohet n drit, n frymzim pr t gjith qytetart e Kosovs, q me prkushtim, toleranc, t ojn prpara Kosovn, si nj shoqri demokratike t qytetarve t barabart prpara ligjit, si nj vend t pavarur, i sigurt n t ardhmen e tij europiane, integrimin n NATO dhe n BE. (Sali Berisha, Kryeministr i Shqipris) * * *


  Shqiptart e Kosovs m vdekjen e Ibrahim Rugovs, kan humbur udhheqsin e tyre, politika e matur e t cilit ishte kruciale n momentin ky politik n t cilin po futet Kosova. Shpresoj dhe besoj s prfaqsuesit legjitim t shqiptarve t Kosovs do t din ta vazhdojn rrugn e nisur nga ai, duke marr vendime t qarta pr popullin e Kosovs por, duke i ikur ekstremizmit t mundshm i cili do t ndalonte arritjen e qllimeve t nisura. (Stjepan Mesiq, Presidenti i Kroacis) * * *  Lufta e Presidentit Rugova pr popullin e Kosovs do t mbahet mend pr nj koh shum t gjat. Besoj se populli i Kosovs, edhepse i veshur n zi, do t gjej forc dhe do ta vazhdoj punn dhe pr ta forcuar paqen dhe prparimin e Kosovs. (Pervez Musharaf, Presidentit t Pakistanit) * * *


  Ibrahim Rugova, tash dihet jo m n hapsirn shqiptare, por edhe n at evropiane dhe botrore sht pranuar si nj lider i shquar i Kosovs, si nj nga lidert m t shquar t kombit shqiptar nj njeri q u gjend n kohn e duhur n nj moment t historis shum, shum t rndsishme pr Kosovn dhe pr gjith kombin shqiptar. Kjo dashuri e popullit shqiptar, ky nderim q i bhet sot, kjo jehon e tij e dshmon m s miri kt q thash. (Ismail Kadare, shkrimtar) * * *  Ibrahim Rugova, kryetar pa pallat e pa komb, lufttar idesh, lufttar i paqes, nj burr kmbnguls dhe i vetmuar q e drgoi popullin e vet drejt nj t ardhmeje q nuk do t jete vese e mir, na prkujton angazhimin ton dhe premtimet tona. Pa t, pa kmbnguljen e tij, pa rezistencn e refuzimit t tij, nuk do t kishte sot as Kosov as shpres s liris pr t. Ai ishte nj erudit, m me dshir autokrat, i paparashikueshm dhe fleksibl njkohsisht, njeri i dialogut, lufttar kmbnguls, shum popullor dhe megjithat i izoluar, gjithnj i sjellshm, aq sa druajtja e tij, kultura e tij e thell dhe maturia e bnin ndonjher krenar. Dhe afr tij kaloi Historia. (Ismail Kadare), * * *

  E takova Rugovn pr her t par m 1990 n Cavtat, afr Dubrovnikut, kur Instituti Kombtar Demokratik, me seli n Uashington, bri njrn nga prpjekjet e fundit pr t sjell bashk politikant, shkrimtart dhe intelektualt nga grupet e ndryshme etnike n Jugosllavin q asokohe shprbhej me shpejtsi. U largova nga konferenca i bindur se treni tashm ishte larguar nga stacioni dhe se grupet e ndryshme po shkonin secili n drejtimin e vet dhe t prkushtuar q kt ta bnin me dhun. Megjithat, duke i dgjuar zrat e ashpr t serbve dhe t kroatve, isha i befasuar nga butsia e Rugovs: ja ku ishte nj udhheqs i nj grupi q sht viktimizuar m shum se t tjert e megjithat aty nuk kishte aspak hidhrim, asnj sharje, aspak urrejtje. Rugova po ashtu kishe arsye t mjaftueshme personale pr t mos falur: edhe babai edhe gjyshi i tij ishin vrar nga komunistt e Titos n konfliktet civile pas vitit 1945. Duke reflektuar rreth ktij personi t pazakonshm, patriotik dhe jo t dhunshm, njeriu nuk mund t prmbahet nga mendimi se sa e ndryshme do t ishte skena jon n Lindjen e Mesme po t kishin palestinezt nj lider si ai. Rruga e Kosovs drejt pavarsis ende sht e shtruar me gur, por me disa prjashtime t pakndshme ajo nuk ka qen e hapur me terrorizm, dhun dhe bombahedhs vetvrass. Populli i tij dhe bota duhet t'i falnderohen Ibrahim Rugovs pr kt: n butsin e tij kishte elik. (Shlomo Avinier, profesor i Shkencave Politike n Universitetin e Jerusalemit) * * *

  Ibrahim Rugova ka qen nj udhheqs i veant i popullit shqiptar n Kosov, nj udhheqs q ndryshonte nga shum udhheqs shqiptar, por edhe nga shum udhheqs n rajonin e Ballkanit. Udhheqs t till t nj forme t afrt ka pasur n bot, si ishte Gandi, q shum e krahasojn Rugovn me Gandin, por si ishte edhe Martin Luter, por edhe si ishte Alende i Kilit. Merita e madhe e Ibrahim Rugovs sht q e bashkoi popullin n nj popull t vetm q t luftonte pr pavarsin. Edhe ata q ishin pr luft n fund u bashkuan me Ibrahim Rugovn pasi ai ishte nj burr i menur, dinte t'i zbuste gjakrat, dhe formoi nj koalicion edhe me ato forca q kishin nj drejtim tjetr pr lirimin dhe pavarsin e Kosovs. Esht nj fat i madh q ai vinte nga letrsi; udhheqs, e nuk vinte nga politika t bnte m pas vjersha. Mendoj se ne nuk e kemi kuptuar aq mir Rugovn. Un e kam kritikuar pr ann paqsore t drejtimit t tij, kam br edhe ironi me shallin e tij, dhe tani ndjej njfar pendese q n at koh nuk e kam kuptuar aq shum. Por tani un kam kuptuar q nuk kam pasur t drejt. (Dritro Agolli, shkrimtar) * * *

  Dr.Ibrahim Rugova sht personaliteti m i madh i kohs s re, ai sht autor i shkrimit dhe i brjes s historis s lavdishme t Kosovs n kto dy decenie t fundit. Presidenti Ibrahim Rugova ishte burrshtetasi i par e m imadhi i Kosovs i cili krijoi miqsi t prhershme me vendet demokratike t Evrops e bots, e n veanti me Shtetet e Bashkuara t Ameriks. Dr.Ibrahim Rugova sht lideri i par i shqiptarve u cili vuri themelet e shtetit t Pavarur t Kosovs. Ai sht i pari Kryetar i Shtetit t Kosovs, i Kosovs s lir e demokratike, i Kosovs s Pavarur. Burrat e mdhenj e shkruajn vet historin! Burrat e mdhenj nuk vdesin kurr! Presidenti Ibrahim Rugova, ishte nj burr i madh i Pavarsis s Kosovs! (Akademik Mark Krasniqi, shkrimtar dhe kryetar i PSHDK-s) * * *  Intelektual q bri emr qysh n vitet '70 t sh. 20 n fushn e studimeve letrare e t kulturs shqiptare, por njhersh i angazhuar pr t uar prpara proceset e prgjithshme emancipuese n Kosov dhe ndr shqiptar, veprimtar i shquar n lvizjen kulturore t studentve me drejtimin e gazets Bota e re, por edhe me botimin e revists Dituria dhe t botimeve t veanta, Dr. Ibrahim Rugova natyrshm hyri n qarkun e elits intelektuale t asaj kohe. Veprimtaria studimore n fush t letrave dhe t kulturs shqiptare q Dr. Rugova ndrmori pas fazs studentore n Institutin Albanologjik solli si rezultat veprn e tij t gjer q shnoi rritje t cilsis s atyre studimeve dhe njhersh ndikoi ndjeshm n lirimin e opinionit dhe t kndvshtrimeve n ato fusha nga shtrngesa t ndryshme ideologjike t kohs. Rrezatimet e tij butsisht liruese intelektuale u prhapn jo vetm prmes veprave t tij, po edhe prmes projekteve t shumta hulumtuese, udhheqjes s revistave shkencore e kulturore dhe t Shoqats s Shkrimtarve t Kosovs. Me veprn e tij studimet shqiptare n fushat me t cilat ai u mor shnuan nj hap cilsisht t ri. N vitet '80 t sh. 20 n kohn e shtypjes s prgjithshme t shqiptarve t Kosovs dr. Rugova bashk me intelektualt e tjer u ndodh n trysnin e prgjithshme t Serbis, pr ka u prdorn dhe mjetet e shtrngimit t shtetit jugosllav. Qndresa shqiptare shtypej egrsisht, ndrsa intelektualve u binte barra q t hapnin rrug pr t shqyrtuar seriozisht krkesat popullore pr liri, barazi dhe emancipim. N kohn e prshkallzimit t trysnive mbi intelektualt n vitet 1988 9, Dr. Ibrahim Rugova, prmes Shoqats s Shkrimtarve t Kosovs qe ndr zrat q arrinin t artikuloheshin publikisht n mbrojtje t interesave kombtare, kulturore e t tjera shqiptare dhe fare natyrshm u b bashkbiseduesi m i paraplqyer i opinionit publik evropian n kt fush. N tr dekadn e fundit t sh. 20 dr. Ibrahim Rugova u njoh ndrkombtarisht si lideri i lvizjes m t madhe paqsore n Evrop, lideri i lvizjes s gjer pr emancipim, pr lirim kombtar e pr pavarsi t Kosovs. Personaliteti i tij u mua lart pr shpalosjen dhe begatimin e vlerave evropiane t kohs. N vitet '90 dr. Ibrahim Rugova me Lidhjen Demokratike t Kosovs, s cils i priu deri n astet e fundit, u b nj nga figurat e shquara t lvizjes politike n Ballkan drejt daljes nga shtrngesat e prgjithshme t regjimeve komuniste, e n t njjtn koh drejt lirimit kombtar. N kt dekad t rndsishme pr Kosovn Dr. Rugova dhe lvizja demokratike s cils i printe arriti ta ndrlidhte lvizjen e Kosovs me prpjekjet pr demokratizim n Shqipri. Dr. Rugova ishte nj nga bashkbiseduesit substancial n kontaktet e Perndimit lidhur me Ballkanin. Prmes figurs s tij Kosova dhe lvizja e saj pr emancipim t prgjithshm kombtar, shoqror e demokratik gjetn artikuluesin dhe zdhnsin, u bn t njohura dhe t pranishme n botn diplomatike t kohs n Evrop dhe SHBA. (Rexhep Ismajli, kryetar i ASHAK-ut)  Kur e kam takuar Ibrahim Rugovn pr her t par, ai dukej si nj z i vetmuar, n betej t vetmuar, duke bartur nj shall q thoshte se do ta varte, vetm kur ta sheh vendin e lir. E shikoja duke ndjekur ndrrn e popullit t vet nn kushte t jashtzakonshme me urtsi dhe kmbngulsi, dhe u bra admirues dhe shok i tij. far knaqsie ishte ta shoh m n fund n Prishtin pa shallin e tij! Mbaj zi pr ndrrimin e jets, s bashku me tr popullin e Kosovs. Derisa Kosova e fitoi lirin nn udhheqsin e tij, tani prjetoi nj humbje t tmerrshme n nj pike kritike, kur shum pun mbeten pr tu br. (Rirad Hollbruk, diplomat i njohur amerikan) * * *


  Dr. Rugova ishte nj njeri i madh dhe heroik q personifikonte shpresat dhe aspiratat fisnike t popullit t Kosovs pr nj shtetet sovran, t pavarur dhe t njohur nga komuniteti ndrkombtar. Ka qen privilegj pr mua t punoja n aspektin profesional me Dr. Rugovn dhe ta konsideroja at nj nga miqt e mi m t ngusht gjat rreth dy dekadave q kur u njoha me t. Prpjekja e madhe e Presidentit Rugova pr lirin, demokracin dhe pavarsin e Kosovs ka t njejtat prmasa me fushatat e ngjashme paqsore dhe historike t Mahatma Gandidit, Nelson Mandels dhe Martin Luther Kingut. (Bob Doll, senator shumvjear amerikan) * * *


  Jam shum i piklluar me rastin e vdekjes s presidentit Rugova. Kam pasur nder ta mbshtes luftn e tij pr paqe dhe liri. E kam dashur dhe e kam admiruar shum. Rezistenca e tij e padhunshme ndaj shtypjes s Millosheviqit inspiroi botn. Me Presidentin Rugova jam takur shum her n Shtpin e Bardh. Ka qen knaqsi, sa her e kam takuar, sepse do her m impresiononte me devotshmrin dhe pasionin e tij pr paqe, liri dhe pr nj t ardhme m t mir pr popullin e tij. Vdekja e Presidentit Rugova sht humbje e madhe pr Kosovn, por un shpresoj se vdekja e Dr. Rugovs do t'i inspiroj t gjith kosovart q t vazhdojn t punojn m me ngulm pr paqe dhe liri". (Bill Klinton, President amerikan 1992-2000) * * *


  Esht nj realitet tragjik q t kujton Moisiun n Bibl, i cili pr 40 vjet u end n shkrettir, por nuk u lejua t futet n tokn e shenjt. Lvizja pr pavarsi n Kosov sht udhhequr nga Dr. Rugova, por tani q po fillojn negociatat ai nuk do t jet n tryezn e bisedimeve. Esht e rndsishme q trashgimia e tij t ohet prpara. (Dejvid Filips, drejtor Ekzekutiv i Fondacionit "Eli Vizel pr Njerzimin") * * *


  Dr.Ibrahim Rugova, teoricien dhe kritik letrar para se shqiptart t goditeshin prsri nga gjmat e errta t historis evropiane, sht prcaktuar pr aksion politik n mbrojtjen e 'ekzistencs'. Po ky nxns i vjetr i Roland Bartit, i cili ka medituar dhe shkruar shum mbi relacionet forc-dije, nuk sht angazhuar n nj rrug t fardofshme, por universalizmi i tij sht vullneti absolut pr t luftuar pr t drejtat e njeriut dhe pr demokracin. Kjo e ka shtyr t praktikoj dhe t bj t ndiqet nj politik e mosdhuns, absolute, e cila dukej e parealizueshme n kontekstin e lufts dhe t vlimeve nacionaliste. I etshm pr toleranc dhe hapje ndaj Evrops, Universiteti Parisi 8 sht shum i nderuar me pranimin n cilsin e doktorit t nderit t Ibrahim Rugovs, shkrimtar pacifist dhe i guximshm n rrugn e tij. T mos pyesim ne sot 'se 'presim nga Ibrahim Rugova', por m mir t pyesim "se 'pret nj njeri i till nga ne". (Irene Sokolgarsky, presidente e Universitetit t Parisit VIII, 1996) * * *  Rugova erdhi n politik n rrethana t veanta dhe pasi q kt e krkonte nevoja e q mund ta krahasojm me V. Havelin, i cili n vitin '86 thoshte: 'Pr shkaqe t ndryshme t interesit t shkrimtarit, i cili mund t shkruaj pr dashurin, xhelozin, pr dshtimin... pr Zotin, ka nj gj t vrtet q shkrimtari nuk mund ta evitoj kurr, q sht historia-situata sociale, epoka e tij q njkohsisht do t thot vet politika'. Rugova sht ky lloj shkrimtari q ka pranuar t mbaj mbi supe fatin e popullit t vet; sht figur e jashtzakonshme, figur e rrall pacifisti jo vetm n fjal, por edhe n veprime. Kt e ka vrtetuar tash shtat vjet me gjith pengesat dhe grackat e provokimet q ka. Rugova mban ekuilibrin mu nga ajo se si shkrimtar ka shkruar pr prgjegjsin dhe raportet e t mundshmes dhe pushtetit... N vitin 1981 Kosova u b pik e kuqe e Evrops me manifestimet pr liri e pavarsi q u shtypn me gjak. Procese politike, dnime t rnda. N at koh Rugova ishte duke shkruar monografin e Pjetr Bogdanit, shkrimtar i shekullit XVII, n Prizren, humanist dhe liberator i nj pjese t Kosovs. Eset e tij (1980) n 'Strategjin e kuptimit', ishin shenja q nnkuptonin m von edhe n 'Refuzimi estetik', ku dshmoi se letrsia sht siprore ndaj pushtetit, dhe se vetm literatura ishte n form t s mundshmes n veprimet e pushtetit. Rugova ishte i njohur me miqt e tij Eqrem Basha e Rexhep Ismaili, t formuar n Franc, edhe pse n vitin 1985 mori qndrim t guximshm n mesin e shkrimtarve, por edhe kur ishte n aksion t t shprehurit. Kt e shpjegon n librin 'shtja e Kosovs'. Denoncimi i terrorit s pari kaloi nga t shprehurit e letrsis. Prej aty erdhi edhe miqsia pr Francn, pr studimet e tij nn disertacionin e dr. Roland Barthes (1976-1977). Semiologjia dhe strukturalizmi ishin arma e tij m e fort. Ai ka deklaruar n libr se ka dy rrug pr intelektualin: t qndrohet me librin dhe t merret me veprimin. N vitin 1988 ishte kryetar i Shoqats s Shkrimtarve t Kosovs, kur n 'Refuzimi estetik' thekson: 'Refuzim do t thot t mos pranohet ajo q imponohet'. M 1989 ai diferencohet, i larguar nga e drejta, i zhgnjyer; do i dyti shqiptar i ndaluar nga policia - do t thot mbi 700.000 veta." ...E gjith biografia e dr. Rugovs del nga angazhimi i literaturs q prodhoi tipin e veprimit q ai udhheq sot: lirin dhe demokracin. Dr.Rugova sht nj els q hap nj rrug nga literatura n aksion politik. Rugova sht prcaktuar t shkoj deri n fund t lojalitetit t tij. Politika pr t sht nj shrbim (service), por u mbetet besnik angazhimeve t tij si shkrimtar. Kshtu, sistemi i tij politik sht fryt i elaborimit me situatn... E shohim at n pozicion intermediar midis intelektualve t Perndimit dhe t Lindjes, duke u inspiruar, po e citoj, nga t part pr at ka i takon teoris, por duke e pasur t njjtin fat me t dytt" Ai do t preferonte pa dyshim t mbetej pran librave: n mnyr modeste thot: 'Nse mbetet dika prej meje n historin shqiptare, ky do t jet emri im intelektual". (Mari Fransua Alen, profesoresh universiteti dhe koautore e librit "shtja e Kosovs" 1996) * * *


  Nse duhet ta them me dy fjal, vlersimi im pr Rugovn shprehet me faktin se sot Kosova sht n prag t pavarsis, sepse pa kontributin e tij Kosova nuk do t ishte sot ktu ku sht. Pra, nuk dua t'i jap individit rndsi m shum se 'presupozohet n historin moderne, por roli i figurave t mdha t historis, megjithat sht i pazvendsueshm. N kt kuptim, Rugova futet tek ato figura t mdha evropiane t shekullit XX. Asnj shqiptar, asnj ballkanik nuk ka mundur t ket kaq shum histori. E veanta e personalitetit t Rugovs sht se ai arriti t krijoj nj frym, pra nuk bri kalorsin e vetmuar, nuk e ndrtoi veten e tij si miti i Gjergj Elez Alis, si t thuash, por veproi vrtet si nj misionar i madh, mbolli frymn e tij n t gjith shoqrin e Kosovs, gj q sht madhshtore. Rugova arriti t bind t gjith komunitetin ndrkombtar se kjo sht nj frym q i jep Kosovs t drejtn morale dhe politike t jet nj vend i pavarur. (Besnik Mustafaj, ministr i Jashtm i Shqipris) * * *


  Dhe n shtetin ende pa vend a n vendin ende pa shtet, n kryeqytetin e t cilit vihen menjher shtatoret e Nn Terezs dhe t Sknderbeut, krahas t rnve m t fundit, populli bn President Ibrahim Rugovn, njeriun urtak dhe t vendosur, t paepurin dhe t ballprballshmin, vizionarin, t armatosurin pa asnj arm, me fushbetej idealet dhe t drejtn, paqen, bisedimet, diplomacin, bindjen, sa dhe robris s vet nuk i iku prmes plojs. Lider n pushtim, intelektual i klasit t par, politikan sa i thjesht dhe enigmatik, filozof gandist n Ballkanin e egr, me nj shall tradicional, metafor e shamis tragjike q lidhnin n krye rugovasit e tij, akademik, firm e njohur e letrave n kulturn kombtare, kritik letrar fillimisht, kryetar i shkrimtarve dhe kryetar i partis s par opozitare, i Lidhjes Demokratike, q t kujtonte n emr Lidhjen e hershme t Prizrenit, me portretin e Papa Vojtils n sfond, tani pr t kundrshtuar hapur regjimin komunist t sllavve t jugut, hordhit e t cilve i vran baban dhe gjyshin mbas Lufts s Dyt Botrore. Jetimi q do t bhej ati i nj kauze, asaj t lirimit, duke iu kushtuar i tri pavarsis s vendit, q dshironte ta fitonte me mjete paqsore, edhe pse kishte prball padrejtsi, mashtrime, dhunn e nj shteti stalinist, krime dhe gjak. U shmangej t gjithave dhe asgjje. Dhe u b ikona e paqes n popullin e vet t pakt, q e bri t njohur kudo bashk me veten... Ai e pa nga larg pavarsin, m qart nga t gjith dhe priu si nj profet n ecjen e funeralt drejt saj, dhe n mbrritje shkoi t shplodhet pr t ln ta prekin t tjer e t tjer, me mijra, vet popullin. (Visar Zhiti, shkrimtar) * * *  elsi pr ta lexuar Rugovn prball kritiks s kohs sht libri Prekje lirike. Ky libr refuzon leximin e jashtm/ sociologjizues/ideologjizues, dominant n kulturn letrare shqipe, dhe provon fuqishm kritikn si rikrijim t veprs letrare. Aty normn e leximit e prcakton estetika e tekstit letrar e jo skemat sociale. Veprn e prodhon diskursiletrar; ajo prmbush kt diskurs, duke qen nj shfaqje konkrete e tij, dhe asnj strukture tjetr. (Kujtim M. Shala, kritik letrar) * * *  Vepra Kahe e premisa, me ndrtimin, strukturimin, krkimin, argumentimin, referencat gati shteruese, kaprcen qllimet fillestare t nj monografie dhe merr prmasat e nj enciklopedie pr kritikn shqiptare si disiplin t mendimit dhe kritikn letrare shqipe si zhanr letrar. Kjo pa dyshim sht vepra m e madhe e m e ndrligjshme kritike e Ibrahim Rugovs, nj nga veprat m t mdha t kritiks shqiptare, duke e br autorin njrin ndr mendimtart m t mdhenj bashkkohor shqiptar pr letrsin. (Sabri Hamiti, studiues i letrsis) * * *  Mund t themi se monografia e Rugovs ? Vepra e Bogdanit? na jep vizionin kritik rugovian mbi kt autor t letrsis son t vjetr, apo, si thon pr Rasinin e Bartit, se sjell nj lexim kritik, nj vision autentik t nj kritiku t madh pr nj autor t madh. Bogdani i monografis n fjal, thn shkurt, sht Bogdani i Ibrahim Rugovs. Kjo monografi antologjike m n fund edhe hap periudhn e studimeve bogdaniane, po aq edhe t letrsis s vjetr shqipe. (Ramadan Musliu, kritik letrar) * * *  Ibrahim Rugova, "kolosi i brisht i Kosovs", si sht quajtur shpesh, sht nj president "siu generis". President t till, pa arm, pa zyre, pa ushtri, mund t tallen e t keqtrajtohen nga ata q kan t gjitha kto, ashtu si e talln dhe i vun kurorn me gjemba Krishtit. E n t vrtet serbve u plqen t tallen ashtu. E megjithat, ky president pritet ndrkaq prej shefave t shteteve, ka jep shpres se bota dika ka msuar, s paku nga historia e Krishtit. Mjafton t lexosh kt rrfim t gjat t Rugovs, pr t kuptuar mir personazhin e vet si dhe idet e platformn e tij e t shqiptarve. Por ajo q kapet edhe m qart nga ky libr sht se sa larg dhe sa lart qndron ky lider shqiptar n krahasim me gjith lidert e tjer q e kan kthyer Ballkanin n log t trbimit e t zis. Si i till Rugova s'sht aspak nj prjashtim. Prndryshe, po t ishte nj prjashtim, po t ishte thjesht nj poet a nj vizionar vetanak, ai as do t kishte prkrahjen e gjithmbarshme t shqiptarve e as do t zgjidhej prej tyre lider. Rugova sht pjell e nj kombi, e nj aspirate dhe e nj qytetrimi, bots shqiptare. (Ismail Kadare, parathnie n librin "Ibrahim Rugova - shtja e Kosovs). * * *
  Kam qen recenzues pr disa libra, madje pr disa libra problematik. Se cila ka qen sjellja ime me shkrimtart n at koh, duke prfshir rolin tim si recensues, kushdo mund t'u drejtohet autorve t veprave q kam recensionuar, t cilt, n fakt "kshtu ka qlluar" n at koh jo vetm nuk shiheshin me sy t mir, por kishin edhe ndonj problem me pushtet, si: Prof. Ramadan Sokoli, Dr. Ibrahim Rugova, Zija ela, Fahri Balliu, Arben Imami, Petraq Kolevica dhe t tjer. Pr recensionin q u vu n vend t hyrjes n botimin e librit t I. Rugovs "Vepra e Bogdanit", madje, pati kritika t rrepta n shtypin letrar, derisa u arrit n prfundimin se "nuk mund t krkohet humanizm n nj vepr me prmbajtje teologjike". Pr m tepr, kjo polemik u b objekt diskutimi edhe n takimin e R. Alis me intelektualt e kryeqytetit n gusht t vitit 1990. (Shaban Sinani "Nj dosje pr Kadaren") ***  Dhe ja, krijuesi shfaqet tashti si artikulues i ndrrs pr liri, si prijs i popullit t vet. Rugova e njihte dhe e ka prmendur n studimet e veta filozofin antik Platonin, i cili poett i mbante t paaft n shtje shteti, i konsideronte si prijs t but, q i mposht emocioni, mendim q u miratua dhe u prjashtua gjat 2500 viteve. Edhe ata q pajtohen plotsisht me filozofin, nuk harrojn ndrkaq t shtojn: burrshtetas edhe m i keq se poeti sht ai q nuk ka lexuar asnj poezi. Rugova krijues, q n nism gjakon ta shtrij edhe ta gjej sa m thell shpirtin e gjuhs dhe t mendjes, t popullit t vet ndr shekuj, q n fillim ndrronte t gjej shkallt e lidhjes, vazhdimsis t ktij shpirti n koh, t'i bj ato t prekshme, si fjal dhe parafjal, pr kohn e vet, krijues q do t jet krkues i qart, deri n rreptsi, i vlerave n art. Tani n rolin e prijsit, natyra paqsore dhe tolerante, tingllojn si misionare, n nj strategji pr t mos lshuar pe, para asnj mimi. Ibrahim Rugova, edhe si prijs, edhe si krijues, ka zn vend t rendsishm n historin politike dhe kulturore shqiptare. Ka ln gjurm t qndrueshme edhe gjat ecjes s par, edhe gjat s dyts. Do t mbeten vall njsoj n mbamendjen kolektive shqiptare, vepra kritike dhe ajo politike? Mund t themi me bidje t plot se si krijues, Ibrahim Rugova nuk do t mund t anashkalohet. Por, ndrkaq, si prijs, ashtu si e prfundoi jetn, mbetet t dshirojm t njjtn. Mbase vepra e tij n fushn e atdhetaris do t ket m shum fat: do t ndrpritet tradita shqiptare q gjithka t filloj nga e para, me at q vjen i fundit. Mbetet pr t'u dshiruar ndrprerja e ktij ceni shqiptar, por jo edhe pr t'u besuar plotsisht, kur t kihen parasysh kto dit zie: sidomos lott dhe "lott", dhimbjet dhe "dhimbjet", bindjet dhe "bindjet", t shfaqur me aq bollk para ekraneve televizive. ( Ali Aliu, akademik dhe kritik letrar)

 13. #13
  Pasioni pr shkencn Maska e KILI MERTURI
  Antarsuar
  23-01-2008
  Vendndodhja
  evrop
  Postime
  1,848
  Faleminderit
  8
  14 falenderime n 10 postime
  Paskal Milo ka shkruar pr him goven n librin e tij.
  Lexojeni!

  Kili
  SHQIPRIA ETNIKE SHT GJAKU IM Q NUK FALET!
  BAC , U KRYMB , E HASA ME SHOK PO LAVDROHET ME KRYMBJEN E KOSOVES!

  BAC , U BO HASA FILOZOF, e HIMA OSHT QU LUGAT! AIIIIIIIIIIII MEDET PR NE!
  N dreq t mallkuar t gjith antishqiptart dhe tradhtart e kombit!

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
  Antarsuar
  02-11-2009
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  1
  8 falenderime n 8 postime
  Tito n letrsin shqipe n Jugosllavi  Nga Ibrahim Rugova

  Prishtin, Dhjetor 1977  Kopja e studimit t Rugovs pr Titon  Duke punuar n kt tem, vetvetiu m‘u imponua problemi i nj vshtrimi teorik t shtjes, apo ndoshta, po ashtu, vetvetiu m‘u imponua edhe nga interesimi im teorik, q po e formuloj n form pyetse - tez: prse shkrimtart dhe artistt, pr objekt t veprave t veta i marrin shmblltyrat e kohs s vet, dhe madje prse n mnyr t vazhdueshme! N vijim do t prgjigjem me shembullin e Titos dhe me praktikn krijuese t letrsis son.

  Q n fillim mund t thuhet se shmblltyra e Titos sht mjaft e pranishme n letrsin shqipe n Jugosllavi, do t thot n t gjitha format e krijimit letrar. Me kt rast shtjen e pranis duhet ta vshtrojm dhe ta pranojm n kuadr t procesit t difirencimit q ekziston midis formave letrare, e cila gj i tregon dhe i vrteton mundsit dhe validitetin e formave t veanta ndaj objektit. Ky shpjegim teknik letrar na sjell n prfundimin se prania e objektit realizohet prmes shkallve t ndryshme, po me funksion e me qllim t njjt e t prbashkt. Po i theksojm kto ndryshime t formave n prosede, n metodat e krijimit. N proz, vrtet n roman dhe n tregim, fytyra e Titos dhe prania e tij identifikohen plotsisht dhe nnkuptohet me t drejt me ngjarjen e madhe t revolucionit t armatosur, t ciln ai e vuri n lvizje dhe ka sht e arsyeshme artistikisht dhe jetsorisht. Nuk del fare si personazh i drejtprdrejt n mnyr deklarative, po prmes fryms s veprs - aksionit - veprimit t tij, t njerzve q bhen realizues t ideve dhe t ndrmarrjeve t veprs s tij. Kjo ka t bj me faktin se shkrimtart duan q fytyrn e tij ta realizojn artistikisht, natyrshm, ashtu far sht e madhe n realitetin historik dhe n realitetin bashkkohs.

  Pra, vetm ajo q jepet artistikisht mir e me vler, sht ekuivalente e reales, vrtet vet realja, e q merret si nj nga shtjet - els, n t cilat sprovohet arti, e edhe letrsia, n rastin kur ka t bj me fytyra t njohura historikisht dhe bashkkohsisht, si sht Tito me kt rast.

  Ndrsa po e shqyrtojm kt shtje duhet t prmendim nj t vrtet tashm t njohur e t pranuar n historin dhe filozofin e artit se, shkrimtart dhe artistt, si idhtar t prhershm t njeriut, t liris s tij, te fytyrat historike t jets sociale - revolucionare, ndalen vetm ather, kur n to, brenda tyre, pos tjerash gjejm figurn- njeri t plot, i cili punon dhe vepra e tij i kushtohet plotsisht njeriut, mirqenies s ekzistencs s tij. Ky shpjegim teorik letrar, e njkohsisht filozofik bashkkohs e vrteton dhe e qartson fort mir interesimin e shkrimtarve tan pr Titon, sepse tek ai gjetn, zbuluan njeriun e vrtet me t gjitha cilsit q e karakterizojn veprimin e madh njerzor, veprimin e prjetshm. M shkurt, artistt ndalen tek ata q i zgjerojn hapsirat e realizimit t njeriut n jet dhe n vepr, ashtu si bri Tito. Pra, njerzit e till, q shkenca i shpejgon si gjenial, krijojn vazhdimisht hapsira t reja pr njeriun, pra jan krijues e jo dogmat e statist n skenn historike e shoqrore, sepse ata, me aftsi t rrall i shtrojn dhe i zgjidhin krkesat dhe nevojat e kohs n t ciln jetojn e veprojn, do t thot prekin n pikat neuralgjike vendimtare t shoqris njerzor duke i vn njerzit n lvizje t orientuar, t drejt, n aksion.

  Prve ksaj, shkrimtart tan e prjetsojn fytyrn e Titos, sepse n t q me koh kan gjetur me t vrtet realizimin e vet nacional, social e intelektual, do t thot tri elementet qensore pr ekzistencn individuale e kolektive. Nse pranohet e vrteta e thn metaforikisht se artistt-poett jan antena t shoqris, ather mund t nxjerrim nj konstatim se, shkrimtart tan, n vizionin dhe n praktikn revolucionale t Titos, gjetn nj nga idealet e veta m t qlluara dhe sinjalizuan n mnyr arstitike vlern e vrtet t pamohueshme t tij.

  Prderisa n proz sht i pranishm, n radh t par, n kuadr t mundsive dhe t efekteve artistike t realizimit t zhanrit, pra n mnyr t plot q na e sinjalifikojn "Ditari..." i F. Hoxhs nj pjes e prozs s H.Sylejmanit dhe t Sinan Hasanit, n poezi, e cila konsiderohet si zhanr dhe form solemne m komunikative, fytyra e Titos ngritet vazhdimisht, duke u br objekt qndror-poetik, n dritn e plot t veprs s tij t madhe. Kshtu, poezia e kuptuar si form m komunikative, ka nj aftsi dhe fuqi t jashtzakonshme pr identifikim apo pr simbolizimin e veprave t mdha n histori dhe n bashkkohsi, t vizioneve t tyre t pandrprera e thelluese.

  Thn historikisht, fytyra e Tito n poezi bhet objekt i rndsishm q n krijimet e para gjat Revolucionit t armatosur dhe vazhdon deri n ditt m t vonshme. Ajo nuk qe vetm inspirim, po edhe realizim i poezis dhe i artit n prgjithsi.

  N nj pjes t mir t poezis ku poezit kushtuar Titos nga Esad Mekuli, Mehmet Hoxha, Tahir Jaha, Latif Berisha, Enver Gjergjeku e t tjer, shfaqet nj komunikim i drejtprdrejt me t dhe merret me t drejt n kuptim t gjer t krijuesit t madh. Pr shembull t gjith kt e shmbllen m s miri poezia e E.M, "Ty q je liria jon", ku Tito shfaqet si simbol i liris dhe i realizimit kombtar e social t shqiptarve, krahas me at t kombeve dhe t kombsive t tjera.

  N disa poezi t tjera si jan "Flamur shekujsh" (Ali Podrimja), "Dy ditlindje" (Rrahman Dedaj) dhe "Flet Tito" (Mirko Gashi), kemi t bjm me nj prpjekje tjetr t poetve tan, me at q prmes prosedeut poetik t simbolizimit fytyra e Titos t marr kuptim universal t gjithkohshm, si simbol i nj kreatori pr t mirn e prgjithshme, se vepra e tij sht model real, q hyn n fondin e prgjithshm t njerzimit.

  Prve identifikimit, si kusht i domosdoshm i fuqis poetike dhe i bindshmris s saj, n poezin e prmendur t Ali Podrimjes, kemi simbolin flamur, i cili simbolizonte, emblemn e ekzistencs kombtare dhe at shoqrore, t vendosur n prjetsimin e flamurit q qndron n hapsirat kohore t shekujve t historis. Ndrsa me simbolet e tjera si Diell, Buk, Qiell, poeti simbolizon tri kushte t rndsishme e t domosdoshme t ekzistencs, t cilat me kt rast, nuk po i prkthej n gjuhn teorike.

  N vjershm e Mirko Gashi, "Flet Tito", e cila prmes theksimit t aktivitetit t ligjrimit t Titos, q gjithmon i ka n pajtim fjaln dhe aksionet, poeti simbolizon qndrueshmrin dhe vendosmrin e tij n t gjitha momentet e kohs. Kshtu simboli i tij qndror, Kepi i Shpress s Mir (Tito) del si nj Parim i Shpress dhe i realizimit real, si do t mund ta shpejgonim me filozofin e paraqitur n parimin e Shpress t E.Blochut.

  E ktill, fytyra e Titos shfaqet edhe n letrsin pr fmij, e q do t mund t ishte objekt i nj studimi t veant. Tito si simbol i s Mirs, i heroit, i msuesit dhe i edukuesit trajtohet me sukses n veprat e Maksut Shehut, Rifat Kukajt, Agim Devs e t tjerve.

  N fund, me qllim q t prforcoj edhe me prgjigjen lidhur me pyetjen q shtrova n fillim t ksaj paraqitjeje po shtoj edhe kt se, mesazhi simbolik i artistit, i poetve dhe shkrimtarve tan n prgjithsi, sht plotsisht adekuat me mesazhin e veprs s Titos, i cili sot gzon nj unanimitet t jashtzakonshm e t prgjithshm, jo vetm brenda, por edhe jasht vendit, far e gzonte vetm Lenini. Adekuatsia e ktij mesazhi, pos momenteve t tjera q i prmenda m sipr, ka t bj edhe me t njohurn teorike e historike se, poett dhe revolucionart e mdhenj i lidhin vizionet dhe idealet m t thella pr njeriun, pra bhet bashkudhtar n rrugn e infinitumit pr t mirn njerzore. Kt lidhje midis artistve dhe revolucionarve, n mnyr m t natyrshme dhe t paimponuar, pra t dal nga situata reale historike, e gjejm n historin m t re kur sht fjal pr fytyrn e Leninit. Le t'i kujtojm me kt rast Majakovskin, Bllokun, Jeseninin e t tjer. T njjtn lidhje, po ashtu t natyrshme dhe t fuqishme, e gjejm kur e vshtrojm fytyrn e Titos n veprat artistike, e sidomos n ato poetike.

  N prfundim e sipr t theksojm edhe nj fakt tjetr mjaft t rndsishm se Tito, duke qen vazhdimisht n krye t shoqris son, krijoi nj liri t vrtet arti e krijimi n kuptim t realizimit t plot t liris, far nuk gjendet n ndonj vend tjetr socialist, e cila ishte e pranishme vetm n kohn e Leninit, kurse te ne kjo u b parim shoqror e kulturor.

  Prve ksaj, shkrimtart tan e prjetsojn fytyrn e Titos, sepse n t q me koh kan gjetur me t vrtet realizimin e vet nacional, social e intelektual, do t thot tri elementet qensore pr ekzistencn individuale e kolektive. Nse pranohet e vrteta e thn metaforikisht se artistt - poett jan antena t shoqris, ather mund t nxjerrim nj konstatim se, shkrimtart tan, n vizionin dhe n praktikn revolucionare t Titos, gjetn nj nga idealet e veta m t qlluara dhe sinjalizuan n mnyr artistike vlern e vrtet t pamohueshme t tij.

  nga pashtriku
  Ndryshuar pr her t fundit nga Jack Watson : 24-01-2010 m 07:19
  Sarmatosem sa tjet jeta!

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
  Antarsuar
  02-11-2009
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  1
  8 falenderime n 8 postime
  [Analiza politike - historike  Realpolitika e Ibrahim Rugovs

  ( 2 )  Prmbajtja e lnds  - Cils elit intelektuale i takonte Ibrahim Rugova, n epokn e Titos?!

  - Shemblltyra e J.B.Titos n studimet Ibrahim Rugovs!

  - Cila ishte fytyra e vrtet e Titos n syt e shqiptarve?!

  - Sekretari i OTh t LKJ-s Ibrahim Rugova - diferencues i intelktualve q prkrahn krkesn “Kosova Republik!”,

  - Kush e zgjodhi Ibrahim Rugovn, Kryetar t Shoqats s Shkrimtarve t Kosovs?!  Shkruan: Sheradin BERISHA /03. 05. 2008  Roli politik-shkencor...i Ibrahim Rugovs, gjat

  periudhs s regjimit t Titos!  * * *  Cils elit intelektuale i takonte Ibrahim Rugova,

  n epokn e Titos ?!  Ndonse parimet themelore t Lidhjes Komuniste t Kosovs dhe t politiks autonomiste n Kosov u ndrtuan mbi bazn e besnikris ndaj Jugosllavis socialiste vetqeverisse t Titos, klasa politike shqiptare (n krye me Fadil Hoxhn, Xhavit Nimanin dhe Mahmut Bakallin) q ishte vn n shrbim t ktij regjimi, me koh ka profilizuar edhe nj Elit (klas) intelektualsh shqiptar, e cila fillimisht kishte kaluar npr “sita” t organeve pushtetore t regjimit, duke dhn kshtu prova lojaliste ndaj doktrins “titiste - socializmit vetqeveriss jugosllav”. Kjo elit intelektualsh, ndonse vepronte nn ombrelln e strukturave t regjimit, i drejtonte dhe i kontrollonte institucionet shkencore, mediat: RTP-n, gazetat dhe revistat informative – shkencore, shtpit botuese etj, me nj fjal kontrollonte t gjitha institucionet akademike shqiptare n Kosov! Dhe, pikrisht ksaj elite intelektuale i takonte edhe Ibrahim Rugova.  ( Foto: Josip Brozi me Jovankn pr vizit n Kosov, n vitet e 70-ta )  Ibrahim Rugova, prvese ishte student i dalluar, ai n Fakultetin Filozofik u shqua edhe si aktivist i Lidhjes s Rinis Socialiste t Jugosllavis (LRSJ-s). Pas nj kohe, kur dshmoi prkushtimin e tij t madh ndaj politiks s regjimit komunist, u propozua dhe m pastaj u pranua si antar i Lidhjes Komuniste t Jugosllavis - LKJ-s. Rugova m 1971 diplomoi n Fakultetit Filozofik t Prishtins n Degn e Albanologjis. Si komunist i devotshm, atij iu besua detyra redaktorit n gazetn studentore “Bota e re” dhe n revistn “Dituria” (1971-1972). Qysh n fillim t viteve t 70-ta, z. Rugova u mor edhe me kritik letrare dhe n kt drejtim ka shkruar disa libra, ku kryevepra e tij sht libri pr Pjetr Bogdanin. N vitin 1976/77 atij do ti mundsohet specializimi n fushn e teoris letrare n Paris, tek prof. Roland Barthesi. Ibrahim Rugova pr afro dy dekada rresht, punoi n Institutin Albanologjik t Prishtins si hulumtues i letrsis. Pr nj koh ka qen edhe kryeredaktor i revists "Gjurmime albanologjike", q e nxirrte ky Institut. Rugova prve puns shkencore, n Institut ka pasur edhe nj funksion politik at t sekretarit t LKJ-s, prmes t cilit ka ushtruar gjegjsisht ka funksionalizuar politikat programore t dala nga forumet partiake-shtetrore t KQ t LKJ-s.  N biografin zyrtare t Ibrahim Rugovs thuhet se: “M 10 janar 1945, komunistt jugosllav ia pushkatuan babain e tij, Uk Rugova dhe gjyshin Rrust Rugova, q kishte qen lufttar i njohur kundr etave etnike q po deprtonin gjat Lufts s Dyt Botrore n krahinn e Rugovs”. Pr mnyrn se si jan vrar babai dhe gjyshi i Rugovs kam lexuar shum versione, por, nuk dua t merrem fare me to.  Nse sht i sakt citati zyrtar lidhur me vrasjen e tyre, ather natyrshm shtrohet pyetja logjike:  - Si ishte e mundur q Ibrahim Rugova, (t cilit partizant e Titos ia kishin vrar t atin dhe gjyshin “si nacionalist, ballist…”), qysh n rinin e tij studentore u b nj nga aktivistt m t zellshm t LRSJ-s, dhe m von t pranohet si antar i LKJ-s, dhe si till ti gzonte t gjitha privilegjet politike, intelektuale etj., po nga ky regjim antishqiptar?! Ndrsa, dihet mirfilli se mijra fmij, t atdhetarve shqiptar (q u burgosn, u vran e u ekzekutuan pas lufts s dyt botrore, nga regjimi i Tito-Rankoviqit), prndiqeshin kmba-kmbs nga syri e veshi i UDB-s, dhe familjet e tyre konsideroheshin si armiq t rrezikshm t shtetit jugosllav ( !!! )…  Shemblltyra e J.B.Titos n studimet e Ibrahim Rugovs!  Ibrahim Rugova krahas puns n fushn e kritiks latrare n Institutin Albanologjik t Prishtins, me prkushtim ka shkruar edhe studime shkencore-letrare kushtuar shmblltyrs s Josip B. Titos. M 9 e 10 dhjetor t vitit 1977, kur n Prishtin u mbajt simpoziumi me moton: “Tito pr Kosovn, Kosova pr Titon / Tito o Kosovu, Kosovu o Titu”, Ibrahim Rugova mbajti referatin kryesor me titull: “Tito n letrsin shqipe n Jugosllavi”.( Shiko kopjen e studimit t Rugovs pr Titon ) N kt studim “shkencor”, z. Rugova kryetarin Tito e cilsonte si njeri “gjenial”, “si simbol i s Mirs, i heroit, i msuesit dhe i edukuesit”, dhe sipas tij ai “gzon nj unanimitet t jashtzakonshm e t prgjithshm, jo vetm brenda, por edhe jasht vendit (Jugosllavis), far e gzonte vetm Lenini”.  Sakaq Ibrahim Rugova n kt studim ndr t tjera thekson se: “Tito, duke qen vazhdimisht n krye t shoqris son, krijoi nj liri t vrtet arti e krijimi n kuptim t realizimit t plot t liris, far nuk gjendet n ndonj vend tjetr socialist, e cila ishte e pranishme vetm n kohn e Leninit, kurse te ne kjo u b parim shoqror e kulturor”.  Ky studim i Ibrahim Rugovs n vitin 1979 u botua n nj libr voluminoz n faqet 407 - 410, n gjuhn shqipe dhe serbokroate. Ndrsa pas demonstratave t pranvers 1981, u botua edhe n “Zrin e rinis” t 16 e 23 maj 1981 n faqet 20-21 etj.  Lexo t plot studimin e Ibrahm Rugovs:

  “Tito n letrsin shqipe n Jugosllavi”  Cila ishte fytyra e vrtet e Titos n syt e shqiptarve?!  Ndrsa Josip Broz Tito, pr Ibrahim Rugovn dhe elitn intelektuale pro-titiste t cils i takonte ai, ishte “simbol i s mirs, i heroit, realizues i plot i liris”..., nuk mund t thuhet (n asnj mnyr) se ishte i till edhe pr popullin e prvuajtur shqiptar, prkundrazi ai ishte prdhunues i liris dhe i dinjitetit ton kombtar.  Pr t argumentuar kt gj, po i referohem fakteve historike:  Dihet mirfilli se pas Lufts s Dyt Botrore, populli shqiptar n Kosov dhe n vise t tjera etnike (q mbetn padrejtsisht jasht kufijve t Shqipris londineze), u persekutua n format m mizore nga regjimi jugosllav i Titos.  - Tito me shtabin e tij gjakatar, nga viti 1944 e kndej, ka prndjekur, burgosur, vrar e ekzekutuar mijra shqiptar, t cilt nuk u pajtuan me sundimin e Jugosllavis s re t AVNOJ-it dhe si ideal patn bashkimin kombtar; ( Shiko foton: Shtabi i Titos gjat LDB: Bakariq, I.Milutinoviq, E.Kardel, J.B.Tito, A.Rankoviq, S. Vukmanoviq-Tempo, M.Gjilas )

  - Sipas t dhnave t atdhetarit Xheladin Hana( i cili m 15.12.1948 vritet mizorisht nga UDB-a famkeqe ), rezulton se deri n vitin 1947 OZN-a dhe forcat pushtuese ushtarake jugosllave t J.B.Titos, kan vrar mizorisht rreth 86.000 shqiptar, prej t cilve 36.000 n Rrafshin e Kosovs; 23.000 n Rrafshin e Dukagjinit dhe 27.000 t tjer n trevat etnike shqiptare n Maqedoni. Gjat ksaj periudhe jan kryer 220.000 bastisje n familjet shqiptare (duke i prfshir ktu edhe bastisjet e prsritura n t njjtat familje); Pastaj mbi 200.000 shqiptar kan kaluar npr duart e OZN-s famkeqe si dhe jan zhvilluar tet operacione me prmasa t gjera ushtarake t ndihmuar edhe nga OZN-a (m von UDB-a) dhe t gjitha kto operacione jan kryer, kundr shqiptarve, por jo edhe ndaj serbve, malazezve apo maqedonasve.

  - Ishte Tito ai q n shkurt 1953, n Split t Kroacis, me ministrin e jashtm turk Fuad Kyprili, nnshkroi “marrveshjen gjentelmene” me an t s cils riprtriu konventn jugosllave-turke t vitit 1938, pr shprnguljen e shqiptarve n Turqi;

  - Ishte Tito ai q pr realizimin e ksaj marrveshjeje antishqiptare ngarkoi ministrin e brendshm federativ, famkeqin Aleksandr Rankovi, ku ky i fundit pastaj themeloi nj shtab operativ t prbr nga oficer e udbash t sprovuar kundr shqiptarve; Dhe ky Shtab i Tito-Rankoviqit duke prdorur t gjitha strukturat shtetrore(n nivel federativ, republikan e krahinor), n periudhn 1953-1966 i detyroi me dhun t shprngulen 452. 371 shqiptar pr n Turqi; Dhe kjo shprngulje sht br me kt dinamik:

  M 1952---------------------------- 37.000 veta

  M 1953---------------------------- 19.300 “

  M 1954---------------------------- 17 500 “

  M 1955---------------------------- 51.000 “

  M 1956---------------------------- 54.000 “

  M 1957---------------------------- 57.710 “

  M 1958---------------------------- 41.300 “

  M 1959---------------------------- 32.000 “

  M 1960---------------------------- 27.980 “

  M 1961---------------------------- 31.600 “

  M 1962---------------------------- 15.910 “

  M 1963---------------------------- 25.720 “

  M 1964---------------------------- 21.530 “

  M 1965---------------------------- 19.821 “...  Ndrkaq gjat ksaj periudhe kohore me dhun detyrohen t shprngulen edhe mijra shqiptar, kryesisht nga trojet etnike shqiptare n Mali t Zi (nga Hoti, Gruda, Plava, Gucia, Vuthaj, Ulqini, Tivari, Triepshi, Shpuza, Kraja etj.) pr n SHBA, Kanada, Australi e vende t tjera tejoqeanike  - Shtabi i Tito-Rankoviqit ishte ai q n dimrin e acart t vitit 1955/56 shpiku aksionin pr mbledhjen e armve, ku gjat ekspeditave t policis / UDB-s, n format m njerzore i rrahu, u keqtrajtoi e i persekutoi mbi 30 mij shqiptar. N kt operacion kriminal shtetror UDB-a i mbyti me tortur 103 shqiptar, ndrsa 10 mij t tjer u gjymtuan pr jet. Dhe ky aksion famkeq kishte nisur pikrisht nga fshatrat e trevs s Rugovs, atje ku kishte lindur dhe kaluar nj pjes t rinis Ibrahim Rugova.

  - Tito - ky “simboli i s mirs” s Ibrahim Rugovs, ishte ai q n periudhn 1945-1966 burgosi e dnoi mbi 280 mij atdhetar shqiptar, ndonse burgosjet e shqiptarve nuk u ndaln dot deri n vitin 1999. Dhe po ti referohemi t dhnave policore jugosllave, del se vetm gjat viteve 1979-1991 qen burgosur e keqtrajtuar rreth 900 mij shqiptar, prej tyre 750 mij n Kosov dhe 150 mij t tjer n Maqedoni, Mal t Zi, n Kosovn Lindore etj. ( ...) ...

  - Lexo nj fragment: Ndjekjet, burgosjet dhe persekutimi i shqiptarve nga regjimi i Titos, gjat viteve 1948 – 1968  Kjo sht fytyra e vrtet e Josip Broz Titos, i ktij simboli “t s mirs, i heroit, i msuesit dhe i edukuesit ” t Ibrahim Rugovs...!  Sekretari i OTH t LKJ-s Ibrahim Rugova - diferencues

  i intelktualve q prkrahn krkesn

  “Kosova Republik!”  Ibrahim Rugova, ndonse ishte antar i dalluar i LKJ-s, me vendim t KK t LK t Kosovs emrohet sekretar i Organizats Themelore t LKJ-s n Institutin Albanologjik n Prishtin dhe kt funksion politik e ushtron deri n vitin 1987. Pas demonstratave gjithpopullore t pranvers s vitit 1981, z.Ibrahim Rugova duke qen n krye t ksaj organizate partiake, pa hezitim sht prfshir edhe n realizimin e “Platforms politike t Komitetit Qndror t LKJ-s pr Kosovn”. N kt situat t jashtzakonshme npr t ciln po kalonte populli shqiptar n Kosov, z. Rugova do t gjendet n krye t komisionit pr diferencimin dhe luftimin e “nacionalizmit dhe separatizmit” shqiptar n institut, pra t t gjith atyre q n nj mnyr a tjetr u solidarizuan me krkesn studentore “Kosova Republik!” dhe pr kt aktivitet t tij ka shkruar edhe shtypi i kohs: “Rilindja”, ”Jedinstvo” etj  Kshtu, ta zm, n gazetn „Rilindja“ t dats 30 shtator 1982 n artikullin me titull „Akademikut dr. Rexhep Qosja iu shqiptua vrejtja partiake“, Kryetari i komisionit pr diferencim Ibrahim Rugova n diskutimin e vet theksoi se „procesi i diferencimit duhet t jet i vazhdueshm dhe i gjithanshm, kurse sa i prket mass s propozuar, si antar i sekretariatit t OTH t LK propozoj q Rexhep Qosjes t'i shqiptohet masa - vrejtja partiake, sipas propozimit t grupit t puns t t dy kryesive, t cilin e kemi miratuar edhe ne“. (!!!)  Kush e zgjodhi Ibrahim Rugovn, Kryetar t Shoqats s

  Shkrimtarve t Kosovs?!  N vitin 1988 Ibrahim Rugova nga strukturat pushtetore t LKJ-s, emrohet Kryetar i Shoqats s Shkrimtarve t Kosovs (pavarsisht se shkrimtart kishin propozuar q Anton Pashku t jet kryetar i ksaj shoqate) dhe kt funksion e “ushtroi” deri n vitin 1999, krahas shum funksioneve t tjera politike, t cilat sishin aspak funksionale. Ibrahim Rugova n cilsin e Kryetarit t SHSHK-s, n qershor t vitit 1989, pikrisht n kohn kur po mbahej tubimi famkeq i Gazimestanit (me rastin e 600 vjetorit t Betejs s Kosovs) intervistohet nga gazetarja proserbe Renate Flotao dhe kjo intervist (q n thelb skishte tone t theksuara patriotike) u botua n revistn gjermane “Der Spiegel”. At vit Ibrahim Rugova sht intervistuar edhe nga disa gazeta tjera perndimore, si: “LUnita”, “Veer”, “Telex”, “Start” etj., dhe kjo ka br q ai t afirmohet n bot si nj intelektual me botkuptime liberale.

  nga pashtriku
  Ndryshuar pr her t fundit nga Jack Watson : 24-01-2010 m 07:19
  Sarmatosem sa tjet jeta!

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
  Antarsuar
  02-11-2009
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  1
  8 falenderime n 8 postime
  KTA JAN DENONCUESIT E ADEM DEMAIT!

  FAHREDIN GUNGA - KY “KEPI I SHPRESS S MIR“ ME SHOK, DIKUR DENONCUES T ADEM DEMAIT N UDB !!!


  Shkruan: Sheradin BERISHA

  M 09.11.2006

  * * *

  T martn, m 07.11.2006 n ambientet e Shtpis s Kulturs „Rexhep Mitrovica“ n Mitrovic, u mbajt takimi poetik ndrkombtar “Kepi i Shpress s mir-Fahredin Gunga“. N kt takim mori pjes edhe shkrimtari yn i njohur Ismail Kadare, t cilit me kt rast Kryetari i Kuvendit t Kosovs z.Kol Berisha ia dorzoi mimin e ndar nga juria pr kt vit me emrtimin “ Kepi i Shpress s mir-Fahredin Gunga“.

  Kadare, pasi e pranoi kt mim tha se” jam vrtet jashtzakonisht i prekur dhe i nderuar q ndodhem sot n kt qytet pr t marr nj shprblim q mban emrin e mrekullueshm”Kepi i Shpress s Mir”pr prkujtim t poetit Fahredin Gunga, t cilin e kam njohur dhe e kam muar“. Vet fakti se Ismail Kadare e paska njohur poetin Fahredin Gunga dhe e paska muar shum at, m ka dhn shkas t shprfaq nj histori t errt t poetit Fahredin Gunga, q kujtoj se sht shum pak i njohur n opinionin e gjer shqiptar.  Ismail Kadre duke pranuar mimin "Kepi i Shpress s Mir” nga Kol Berisha  Dihet mirfilli se i muari i z.Kadare – Fahredin Gunga, qysh n rinin e tij studentore ishte vn n shrbim t regjimit komunist, regjim ky q n vazhdimsi (pas lufts s dyt botrore e kndej), ka prndjekur, ka persekutuar e burgosur mijra atdhetar shqiptar, t cilt u prpoqn n forma t ndryshme, pr t’u liruar nga pushtuesit serb.

  Konkretisht n vitin 1958/59 Fahredin Gunga s bashku me disa shok t tij, ka qen i prfshir n denoncimin e Adem Demait, n organet e sigurimit shtetror jugosllav(UDB), dhe pr pasoj z.Demai u denua me pes vite burgim t rnd.

  Pr ta br m t qart kt veprimtari destruktive t Gungs me shok, po i referohemi dokumenteve arkivore t kohs.

  * * *

  KA DSHMUAN FAHREDIN GUNGA, DIN MEHMETI, ZEKERIA CANA DHE ALI ALIU …, NE JANAR TE VITIT 1959, KUNR ADEM DEMAIT N ZYRAT E UDB's?!

  M 19 nntor 1958 UDB-a jugosllave pr her t par e burgosi atdhetarin Adem Demai, me arsyetimin „ … se ka vepruar armiqsisht kundr rregullimit shtetror dhe shoqror t RFPJ-s“ dhe „se sht angazhuar pr shkputjen e territorit t Kosovs dhe bashkimit t saj me Shqiprin.” Aktakuza u prgatit nga udbasht: M.Mihajlloviq, Momo anoviq, Vojisllav Mihajlloviq, ndrsa u realizua nga prokurori Radovan Bullajiq dhe zvendsprokurori Mirosllav Llazareviq. Pr m tepr, kjo aktakuz u ndrtua mbi bazn e dshmive t dshmitarve: Fahredin Gunga (poet), Din Mehmeti(poet), Zekeria Cana(historian), Ali Aliu (kritik letrar dhe njri nga themeluesit e LDK–s) e t tjer.  Fahredin Gunga  - FAHREDIN GUNGA, gjat marrjen p pyetje nga udbashi Momo anoviq, m 21 janar 1959, ndr t tjera kundr Adem Demait dshmon: ”...M kujtohet se diku n pranvern e vitit 1958 kam qen n shoqri me Demain dhe me shokt e tjer si, Din Mehmeti, Ali Aliu, Hysni Hoxha, Zekeria Cana, dhe disa t tjer, t gjith student n Beograd. Jemi takuar n hotel”Nova Jugosllavia” n Prishtin dhe kemi qen t ulur n separe t ktij hoteli. Me kt rast Demai na ka folur se si n projekt t ligjit t ri pr shkollat parashihet heqja e gjuhve t pakicave n shkollat e mesme. N lidhje me kt Demai ka qen i revoltuar dhe ka thn se ky ligj m s shumti i godet shqiptart n Kosmet, se ky sht kulminacioni i t padrejtave q po u bhen shqiptarve nga ana e pushtetit dhe se kjo sht nj mas q po merret posarisht ndaj shqiptarve. N lidhje me aksionin e armve n Kosme, Ademi ka thn se ky sht barbarizm ndaj shqiptarve dhe se po bhet me paramendim nga pushteti aktual. Kur kemi dal nga hoteli jemi nisur bashk n drejtim t Grmis kah shkolla Normale. Gjat rrugs Demai na ka thn se ne, si intelektual, duhet t jemi unik, sepse me unitet mund ti kontribuojm popullit ton.(…) ( Procesmbajts: Dragica Milanoviq. Organi hetues i autorizuar: Momo anoviq) „DOSJA DEMAI“ Prof. Dr.H.Bajrami, Prishtin 2003, fq. 53  Din Mehmeti  - DIN MEHMETI, para t njetit udbash, kundr Demait, deklaron: “T pandehurin Adem Demai e njoh q nga viti 1954, sepse ather ishte student n Beograd. Me t jam takuar n Beograd, por edhe m von pasi i ka ln studimet, n Prishtin. M kujtohen veprimet armiqsore t Demait dikund n pranvern e vitit 1958, kur jemi takuar n hotelin“Nova Jugosllavia“ n Prishtin, un,Adem Demai, Zekeria Canna, Fahredin Gunga, Ali Aliu, Hysni Hoxha, t gjith student n Beograd. Me kt rast para nesh Demai, ka folur pr diskriminimin q po bhet ndaj shqiptarve n Kosmet nga ana e pushtetit. Lidhur me shkollat ka thn se po punohet pr heqjen e gjuhve t pakicave me qllim q t diskriminohen shqiptart. N lidhje me shprnguljen e shqiptarve pr n Turqi Ademi ka thn me kt rast se pushteti i ktushm po e bn kt me paramendim, se pushteti nuk po e ndalon kt shprngulje, por po e lejon shprnguljen e till me qllime t kqija.“ (…). (Procesmbajts: Xhavit Shabani. Organi hetues i autorizuar: Momo anoviq) „DOSJA DEMAI“ - fq. 36  Zekeria Cana  - ZEKERIA CANA, m 25 janar 1959 para udbashit anoviq , z.Demai e akuzon si vijon: ”T pandehurin Adem Demai e njoh nga fundi i vitit 1954. N at koh kemi qen bashk n studime, n Beograd. N vitin 1955 jam takuar me t pandehurin n Beograd dhe ai qysh ather, para meje sht paraqitur armiqsisht. M ka folur se pushteti i Jugosllavis po i shprngul shqiptart nga Kosmeti pr n Turqi, sepse friksohet se nse shqiptart do t mbesin edhe mtutje n Kosmet, ata do t krkojn q Kosmeti ti bashkangjitet Shqipris. Prmes shprnguljes s shqiptarve, pushteti po prpiqet q Kosmetin t mbaj edhe mtutje n kuadrin e territorit jugosllav. N von, pasi i ka ln studimet, i pandehuri Demai sht takuar me mua disa her n Prishtin. Diku n pranvern e vitit 1958 n separen e hotelit“Nova Jugosllavia“ jemi takuar un, adem Demai, Din Mehmeti, Ali Aliu, Hysni Hoxha dhe Fahredin Gunga, t gjith student. Me at rast Demai, gjithnj i disponuar armiqsisht, ka thn se pushteti po bn shum padrejtsi ndaj kombsis shqiptare dhe se me qllim po i shprngul shqiptart pr n Turqi, n mnyr q Kosmetin ta mbaj si territor t vetin. N rast se shqiptart do t mbeteshin n Kosmet, ata do t krkonin q Kosmeti ti bashkangjitej Shqipris. Pr aksionin e armve Demai ka thn se pushteti e ka ndrmarr kt aksion me qllim t friksimit t popullit shqiptar dhe q ta detyroj at t shprngulet nga Kosmeti, ndrsa at ta mbaj si territor t Jugosllavis. (…) Diku n vern e t njejtit vit(1958)jam takuar me Adem Demain n Gjakov. Ai kishte ardhur pr mbajtjen e ors letrare dhe ather e kam ftuar n drek n shtpin time. Derisa ishte n shtpin time m ka folur se Kosmeti duhet ti takoj, gjithsesi Shqipris, me plebishit ose me luft. (…) Po kshtu para meje ka folur edhe pr gjendjen ekonomike n Kosmet, duke potencuar se Kosmeti sht mjaft i zhvilluar ekonomikisht, por sht i eksploatuar nga pushteti i Jugosllavis, i cili nuk po investon asnj objekt ekonomik n Kosmet.

  (Procesmbajts: Xhavit Shabani. Organi hetues i autorizuar: Momo anoviq) "DOSJA DEMAI“ fq. 55-56  Ali Aliu  - ALI ALIU, n dshmin e tij dhn para t njejtit udbash m 24 janar 1959, ndr t tjera deklaron: ”Diku n pranvern e vitit 1958, kemi udhtuar nga Beogradi pr n Prishtin q t mbajm or letrare npr Kosmet. Kemi udhtuar disa shok, student shqiptar. Ather jemi takuar me Adem Demain n hotelin”Nova Jugosllavia”n Prishtin. Jemi takuar un, Din Mehmeti, Fahredin Gunga, Hysni Hoxha, Zekeria Cana e ndoshta edhe ndonj tjetr, por nuk m kujtohet. Me kt rast, pos tjerash, Demai na ka thn si vijon: „-se ndaj shqiptarve t Kosmetit nga ana e pushtetit po bhen padrejtsi t ndryshme; se shqiptart po shprngulen pr n Turqi dhe se me kto shprngulje pushteti dshiron q Kosmetin ta mbaj edhe mtutje pr vete. Po t qndronin shqiptart edhe mtutje n Kosmet, pushtetart jan t bindur se Kosmetin do ta humbasnin. Me qllim t mbajtjes s Kosmetit pr vete (q t mbetet edhe mtutje jugosllav) ata kan organizuar aksionin e armve, duke i rrahur e maltretuar shqiptart, t cilt detyrohen t shprngulen pr n Turqi dhe kshtu problemi i Kosmetit zgjidhet prfundimisht. (…)(Procesmbajts: Xhavit Shabani. Organi hetues i autorizuaromo anoviq) "DOSJA DEMAI“ - fq. 54

  Pas ngritjes s aktakuzs PPQ nr.14/59 19.02.1959, n Gjykatn e Qarkut n Prishtin, m 17 mars 1959 u mbajt procesi gjyqsor kundr Adem Demait, i kryesuar nga gjyqtari Dragutin Kallugjeroviq dhe gjykatsit porot: Mehmed Kalaveshi, Riza Voca dhe Qazim Bajgora. N fund t ktij procesi, u shpall aktgjykimi dhe ”n emr t popullit” Adem Demait ju shqiptua denimi n kohzgjatje prej pes vjetsh burgim t rnd.

  * * *

  FAHREDIN GUNGA :

  “GRUPIT IRREDENTIST (T ADEM DEMAIT), I VRTETUAR SI ARMIK I POPULLIT DHE I RENDIT TON KUSHTETUTAR, IU SHQIPTUAN DENIME T MERITUARA”!!!

  Fahredin Gunga ndonse i ka takuar klass intelektuale, q ishte vn n shrbim t pushtetit komunist, n vitet e 70-ta duke qen si kryeredaktor i Radio Televizionit t Prishtins, luajti edhe rolin e zdhnsit t regjimit, n luftimin e„nacionalizmit dhe shovinizmit“ shqiptar. Pr t argumentuar kt fakt, po i referohemi burgosjes s tret t Adem Demait, n tetor t vitit 1975. Pas katr muaj hetimesh, m 7 shkurt 1976 Gjykata e Qarkut n Prishtin, n procesin gjyqsor t kryesuar nga gjyqtari i deleguar nga Prizreni Durmish KOINAJ(me urdhr t Mahmut Bakallit), n baz t nenit 117 al.1 e 2 t KP dhe nenit 100 e 101 al.1 t KPJ-s, n“emr t popullit” sipas aktgjykimit P.nr.239/75 prej 89 faqesh, shpalli fajtor dhe me kt rast u denuan:
  1. Adem Demai, me 15 vjet burg t rnd,
  2. Sknder Kastrati, me 12 vjet burg t rnd,
  3. Hetem Bajrami, me 7 vjet burg t rnd,
  4. Hasan Drmaku, me 10 vjet burg t rnd,
  5. Osman Dumoshi, me 7 vjet burg t rnd,
  6. Rexhep Mala, me 9 vjet burg t rnd,
  7. Selatin Novosella, me 7 vjet burg t rnd,
  8. Ilaz pireva, me 7 vjet burg t rnd,
  9. Fatmir Salihu, me 7 vjet burg t rnd,
  10. Xhavit Drmaku, me 9 vjet burg t rnd,
  11. Sherif Masurica, me 7 vjet burg t rnd,
  12. Sami Drmaku, me 6 vjet burg t rnd,
  13. Zijadin Spahiu, me 5 vjet burg t rnd,
  14. Isa Kastrati, me 6 vjet burg t rnd,
  15. Ahmet Hoti, me 6 vjet burg t rnd,
  16. Njazi Kora, me 6 vjet burg t rnd,
  17. Irfan Shaqiri, me 7 vjet burg t rnd,
  18. Hilmi Ramadani, me 5 vjet burg t rnd,
  19. Nazim Shurdhani, me 4 vjet burg t rnd.

  Pas prfundimit t ktij gjykimi, pr t prquar lajmin n opinon u angazhuan t gjitha mediumet n gjuhn shqipe. Dhe i pari medium q kumtoi kt lajm, ishte Radio Televizioni i Prishtins(RTP–ja) me nj koment spektakular t prgatitur pikrisht nga kryeredaktori Fahredin GUNGA, me titull: "DENIME TE MERITUARA".

  N komentin e tij z.GUNGA, ndr t tjera thot:

  ” Si u pa nga aktgjykimi i Gjyqit t Qarkut t Prishins, grupit irredentist, i vrtetuar si armik i popullit dhe i rendit ton kushtetutar, iu shqiptuan denime t merituara. Opinioni yn, klasa puntore dhe t gjitha kombet dhe kombsit e Kosovs, e posarisht kombsia shqiptare,i dha ktij aktgjykimi prkrahje t plot, i dnoi dhe do ti dnoj vazhdimisht, duke shprehur indinjatn dhe urrejtjen, ashtu si i ka gjykuar, denuar dhe mposhtur t gjitha llojet e tjera t veprimtaris armiqsore dhe bartsit e tyre. Pas shqiptimit t denimeve t merituara, ky grup as q meriton t mirret n goj, sepse u pa haptas se e prbn nj grup nacionalistsh dhe shovinistsh, t cilt popullit t vet deshtn tia elin humnern e re t mashtrimit historik.(…) Petku i tij dogmatiko-stalinist, frazat n emr t gjoja marksizm-leninizmit, aspak nuk i vuri perde esencs dhe qllimit t tij thellsisht reaksionar antimarksist, antisocialist dhe antishqiptar... Prandaj, do tentativ e armikut, sikurse edhe e ktij irredentist, do ta luftojn si thellsisht reaksionare imperialiste dhe hegjemoniste, t ngarkuara me orekse pr thyerjen e unitetit, integritetit dhe pavarsis s Jugosllavis socialiste.”

  Ky koment i kryeredaktorit t RTP-s sht botuar n “Rilindje”, ”Zri i Rinis” etj. Gjithashtu nj artikull i ngjashm me titull ”U denua grupi armiqsor irredentist” u shkrua nga Isak Hasani n gazetn ”Rilindja” dhe Ali Olloni n gazetn”Zri i Rinis”.  Kopje e komentit t kryeredaktorit t RTP-s Fahredin GUNGA, botuar n „Zrin e rinis", „Rilindje“ etj dhe artikulli „U dnua grupi armiqsor irredentist“, i nnshkruar nga Isak Hasani n „Rilindje“ dhe Ali Olloni n „Zri t rinis“  nga pashtriku
  Sarmatosem sa tjet jeta!

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
  Antarsuar
  02-11-2009
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  1
  8 falenderime n 8 postime
  PROGRAMI I LIDHJES DEMOKRATIKE T KOSOVS

  Miratuar n Kuvendin Themelues m 23 dhjetor 1989


  Kriza e thell shoqrore, ekonomike dhe politike, n t ciln gjendemi tash sa koh para bashksis shumkombshe hapi shum dilema q kan t bjn me egzistencen e saj t mtejshme. N opcion tashm jan shum programe dhe projekte q mtojn t fitojnlegjimitet n Jugosllavi. Kjo larmi idesh, propozimesh e deri te programet me profile t qarta politike tregon m s miri se pr fatin e Jugosllavis jan t brengosur dhe t preokupuar t gjith, dhe se, e ardhmja e saj mund t garantohet po qe se pr t angazhohen t gjitha subjektet e saj, pa iu rezervuar askujt e drejta q t flas apo t vendos n emr t t tjerve. Pra, Jugosllavia, duhet kuptuar si interes i secilit, (nga anetaret e LDK-se, vrejtje e imja) ngase ajo sht themeluar me vullnetin e lir t t gjithve, edhe me vullnetin e popullats s Kosovs ( per LDK-ne edhe regjimi ushtark i 12 shkurtit 1945 ka qen vullnet i popullit te Kosoves, vrejtje e imja) dhe se pr do rregullim t ri t federats sht e drejt imanente q t t vendosin lirisht edhe qytetart e kosovs.


  Fakti q kriza e thell dhe e gjithanshme q po e rndon vendin dhe q m fuqimisht e me pasoja m t rnda po shprehet n Kosov, krkon kthesa radikale n fushn ekonomike, shoqrore e politike, se ajo mund t prballohet e t tejkalohet vetm me angazhimin dhe veprimin e t gjitha forcave subjektive e t potencialeve krijuese dhe se ky angazhim nuk sht i mundur n kuadr t monizmit politik dhe t monopolit nj partiak, ne t nnshkruarit morm iniciativn q t formojm: Lidhjen Demokratike t Kosovs si shoqat pr veprim shoqror-politik e kulturor t gjith atyre q miratojn orientimet programore t Lidhjes Demokratike dhe intencat e saj.

  1. Lidhja Demokratike e Kosovs (n tekstin e mtutjeshm LDK) angazhohet pr reformat ekonomike e shoqrore q synojn daljen sa m t shpejt nga kriza dhe zhvillimin m t shpejt ekonomik t vendit. Pr kt qllim LDK angazhohet pr ekonomi t tregut, forma t ndryshme t pronsis, pr treg modern dhe pr prjashtimin e ndrhyrjes jokompetente t politiks n shtjet ekonomike (nga orientimi i pakriter i investimeve e deri te caktimi i kuadrit drejtues n ekonomi), gj q kishte dhe ka pasoja t dmshme.


  Kosova, prkundr potencialeve njerzore dhe natyrore, sht krahina ekonomikisht m e prapambetur dhe me papunsi m t madhe. Prapambetja ekonomike dhe papunsia jan forma permanente t krizs. Lidhja Demokratike e Kosovs vlerson se pikrisht prapambetja ekonomike dhe papunsia jan problemet kryesore t Kosovs dhe prpiqet pr prballimin dhe tejkalimin e tyre. LDK prpiqet pr stimulimin e iniciativave dhe t angazhimeveinvestive, pr racionalizimin dhe modernizimin e prodhimit, pr rekonstruksione e orientime prodhuese dhe jo pr falimentime dhe shuarje t nxituara t organizatave ekonomike; angazhohet pr t drejtn e barabart t secilit n pun varsisht nga aftsit, angazhohet kundr privilegjeve n kt lm n baza regjionale, kombtare ose t tjera.


  Lidhja Demokratike e Kosovs angazhohet prshfrytzimin e t gjitha potencialeve dhe mundsive t brendshme pr zhvillimin ekonomik t Krahins; angazhohet pr politik sociale, si ndodh n t gjitha shtetet moderne dhe pr solidaritet t t zhvilluarve ndaj t pazhvilluarve.


  2. Lidhja Demokratike e Kosovs angazhohet pr nj Jugosllavi demokratike, federative, socialiste dhe pr reformn e sistemit politik n kt drejtim.


  LDK angazhohet pr demokrci, q do t siguroj barazin e plot juridike e politike t t gjith qytetarve, t individit, t dinjitetit dhe t prons s tij, pavarsisht nga prkatsia kombtare, gjinore apo fetare; angazhohet pr shtetin juridik,q respekton kushtetutn dhe ligjin e prjashton arbitraritetin politik dhe pushtet mbajts. Angazhohet pr pluralizm politik q shpreh strukturat dhe interesat e ndryshme e mundson garn e koncepcioneve dhe t opcioneve politike t ndryshme dhe pr sistem shumpartiak, angazhohet pr mbrojtjen e plot dhe zgjrimin e lirive t njeriut e t qytetarit, pr t drejten e mendimit dhe t shprehjes s lir, pr lirin e fjals, t shtypit e t organizimit politik; angazhohet pr gjyqet e pa varura dhe pr prjashtimin e varsis s individit, t ndjekjes dhe t ndshkimit politik t gjyqtarve. Lidhja Demokratike e Kosovs angazhohet pr zhvillimin e raporteve demokratike n federat, duke e kuptuar at si bashksi t subjekteve t barabarta t republikave dhe t krahinave, si bashksi t qytetarve dhe t nacionaliteteve t barabarta. Pra, angazhohet pr federat moderne, e cila do t mundsoj barazin e nacionaliteteve, t republikave dhe t krahinave, pr sistemin parlamentar n baz t s drejts s votimit t lir, t drejtprdrejt e t prgjithshm, pr Kuvend Federativ t prbr nga Dhoma e Republikave dhe e Krahinave, si dhe nga Dhoma e Qytetarve. Angazhohet pr vendosjen me konsensus pr t gjitha shtjet e rndsishme t vendit. Lidhja Demokratike e Kosovs do t angazhohet pr zgjrimin e kanaleve demokratike institucionale, n drejtim t riafirmimit dhe t afirmimit t m tutjeshm t individualitetit t Kosovs dhe t pozts kushtetuese, duke e kuptuar Kosovn gjithher si bashksi t qytetarve dhe nacionaliteteve t barabarta. Lidhja Demokratike e Kosovs angazhohet pr afirmimin e subjektivitetit shoqror politik e kulturor t shqiptarve dhe pr t drejtn e tyre q, varsisht nga mundsit q u ofrojn numri, prqendrimi e shkalla e zhvillimit, n mrrveshje me popujt me t cilt jetojn bashkrisht, t shfrytzojn[ format e kontituimit politik e juridik q do t afirmonon barazin e tyre.


  3. E vetdijshme pr faktin q bashkpunimi, mirkuptimi, miqsia dhe solidariteti i popujve jan rezultat dhe frytet m t rndsishme t civilizimit, kurse grindjet dhe armiqsit jan ftkeqsi e tyre e madhe, LDK do t angazhohet vendosmrisht pr zhvillimin e miqsis dhe t bashkpunimit t gjithanshm t t gjith popujve n Kosov, n Jugosllavi dhe n bot. Barazia e plot prbn edhe parakushtin qensor t miqsis dhe t bashkpunimit t popujve. Prandaj, LDK prpiqet pr barazi t plot kombtare n Jugosllavi e n Kosov. Ajo do t punoj pr afirmimin e vetdijes se Kosova sht e gjith atyre q jetojn n t:


  - se shqiptart, malazezt, serbt, turqit dhe t tjert historikisht dhe aktualisht e kan Kosovn t tyre dhe bashkrisht duhet ta zhvillojn dhe ta prparojn;


  - se jeta n miqsi sht baz e mirqenies dhe e lumturis s popujve;
  - se shumsia e kulturave dhe traditave, e kuptuar drejt, sht pasuri;
  - se bashkpunimi dhe miqsia e popujve jan t pa mundshme pa njohjen, mirkuptimin dhe respektimin e kulturave dhe t traditave t qenieve dhe t interesave t njri-tjetrit.


  Lidhja Demokratike e Kosovsdo t luftoj kundr do qndrimi ose pikpamje t pabarazis. Ajo vemas do t angazhohet:

  - kundr do privilegji ose diskriminimi kombtar;

  - kundr koncepteve mbi popujt autokton e shtetformues dhe popujve t prezencs s rastsishme e margjinale;

  - kundr do shovinizmi dhe hegjemonizmi;

  - kundr manipulimeve nacionaliate e burokratike me shtjen kombtare. Lidhja Demokratike E Kosovs prpiqet pr barazin e plot t nacionaliteteve n Jugosllavi. Ajo angazhohet pr zhvillimin e gjthanshm kulturor t t gjithve, pr arsimim t plot n gjun amtare n t gjitha shkallt e shkollimit; pr ruajtjen e pozits dhe t dinjitetit moral e material t shkolls; pr kultivimin e gjuhs amtare dhe barazin e saj n komunikim publik dhe n administrat; angazhohet pr kultivimin e lir e t barabart t traditave kulturore e historike,pr prdorimin e simboleve kombtare dhe t kremtimit me dinjitet t festave kombtare pr t drejtn dhe mundsin q do popull t shfrytzoj rezultatet pozitive t krijimtaris s vet kulturore dhe shpirtrore kudo q krijohen. n kt drejtim duhen zhvilluar edhe m tutje institucionet q merren me studimin dhe kultivimin e kulturs, t tradits dhe t shprehjes s lir t individualitetit kombtar t t gjithve n Kosov dhe Jugosllavi.


  4. Lidhja Demokratike e Kosovs prpiqet pr t vrtetn pr Kosovn, duke luftuar kundr dezinformatave e shpifjeve, kundr prpjekjeve q[ shtjet e sotme t Kosovs t paraqiten e pr to t flitet vetm me terma diskualifikuese, pa u par ato n trsin dhe kompleksitetin e tyre. Ajo sht kundr represioneve e rikonstruksioneve si zgjidhje t problemeve, sht kundr imponimit t pseudoproblemeve pr t'u mbyllur problemet e vrteta,sht kundr gjendjeve dhe masve t jashtzaknshme, kundr izolimeve e kundr proceseve politike si dhe angazhohet pr lirimin e t burgosurve politik. Angazhohet, pra, pr dialog kontruktiv e mirkuptim t ndrsjell dhe kundr diskualifikimeve dhe etiketimeve t do mendimi ose krkese q ndryshon nga ajo zyrtare e nj partie.


  5. Lidhja Demokratike e Kosovs do t angazhohet pr ruajtjen e mjedisit dhe t burimeve natyrore. Asnj brez nuk ka t drejt q pa nikoqirllk t'i shfrytzoj ato q duhet t'u takojn brezave t tjer.


  N Prishtin, m 23 dhjetor 1989  nga pashtriku
  Ndryshuar pr her t fundit nga Jack Watson : 24-01-2010 m 07:20
  Sarmatosem sa tjet jeta!

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
  Antarsuar
  02-11-2009
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  1
  8 falenderime n 8 postime
  Shkruan: Sheradin BERISHA / 10. 05. 2008  Pse Rugova, LDK-n e quante Shoqat politike - kulturore

  dhe ishte kundr protestave paqsore?!  Qysh n ditt e para, pas themelimit t LDK-s, kryetari Ibrahim Rugova, dshmon qart zotimin e vet se, do t'i kryej me prpikri detyrat q dilnin nga Programi i Lidhjes Demokratike t Kosovs. M 30 dhjetor 1989, n nj intervist telefonike dhn Zrit t Ameriks, z. Rugova ka deklaruar si vijon: Ne para disa ditsh (23.12.1989-vrejtja ime) themeluam Lidhjen Demokratike t Kosovs. Kjo sht momentalisht shoqat politike dhe kulturore. N t ardhmen do t shikojm se, kur t legalizohen me ligj ktu n Jugosllavi kto shtje t pluralizmit politik, ajo edhe mund t jet edhe parti politike, kulturore etj. Megjithat, kjo sht organizat e Prishtins, mandej do t formoj degt e saj edhe n qendrat e tjera t Kosovs dhe t Jugosllavis. Antar t Lidhjes mund t jen pjestar, q pranojn programin ton. Programi i Lidhjes sht mjaft i gjer. Ai prfshin t gjitha problemet q rndojn n momentin e tanishm n Kosov dhe n Jugosllavi. Pr shembull kemi programin pr shtjet sociale, pr punsimin dhe zhvillimin ekonomik, pastaj pr lirin e shtypit dhe t t drejtave t njeriut, t kulturs, pastaj pr pastrtin e mjedisit dhe pr shtje t tjera q jan aktuale n Kosov, si dhe, natyrisht, qndrimet tona politike, si jan ato pr demokraci, pr zgjedhje t lira, t drejtprdrejta. Ne konsiderojm se Jugosllavia duhet t jet Federat Demokratike e kombeve dhe e kombsive, q duhet t ket organizimin shtetror t republikave dhe krahinave, pra, edhe Kosova t ket vendin e vet t barabart n federatn e Jugosllavis.- prfundon citati.  Si vihet n dukje, pr Ibrahim Rugovn, LDK-ja fillimisht nuk ishte parti, por nj shoqat politike dhe kulturore, pr t ciln thot se, n t ardhmen me ligjet e Jugosllavis mund t jet edhe parti politike, kulturore etj (!!!) Pr m tepr, kryetari Rugova, LDK-n, kt shoqat kulturore dhe politike, e cilson si organizat t Prishtins, me synim t shtrirjes s saj jo vetm n Kosov, por edhe n qendrat tjera t Jugosllavis, ashtu si ishte e organizuar Lidhja Komuniste e Jugosllavis, e cila n fillim t vitit 1990 ishte futur n fazn e shprbrjes s saj.  Programi i Lidhjes sht mjaft i gjer dhe prfshin t gjitha problemet q rndojn n momentin e tanishm n Kosov dhe n Jugosllavi, konstaton politikani realist Ibrahim Rugova. Ai, fillimisht ka vu n spikam programin pr shtjet sociale, pr punsimin dhe zhvillimin ekonomik, pastaj pr lirin e shtypit dhe t t drejtave t njeriut, t kulturs, pr pastrtin e mjedisit, ndrsa qndrimi i tij politik, sht pr demokraci, pr zgjedhje t lira, t drejtprdrejta, pa e thn qart statusin politik t Kosovs. N t vrtet, Ibrahimi, ishte pr nj federat demokratike jugosllave t kombeve dhe kombsive, me nj organizim shtetror t republikave dhe krahinave, ashtu si ishin t definuara n Kushtetutn e RFJ-s, at t Republiks s Serbis dhe n Kushtetutn e KSA t Kosovs.  Pra, Ibrahim Rugova, edhe pas protestave gjithpopullore t vitit 1988 - 1989 kur krkohej avansimi i statusit politik t Kosovs, duket sheshazi se, Kosovn e konsideronte akoma si krahin, ndrsa popullin shqiptar si kombsi. E, dihet mirfilli se, me Kushtetutn n fuqi kombsit trajtoheshin si pakica, prkundr faktit q shqiptart ishin populli i tret shumic, pas serbve dhe kroatve!  Ibrahim Rugova ishte kundr protestave paqsore!  N kohn e kthesave t mdha n Kosov 1988-1990, populli shqiptar nprmjet demonstratave kundrshtoi pushtimin klasik t Kosovs nga Serbia, u zgjua i madh e i vogl n kmb, jo pr ta mbrojtur autonomin e suprimuar m 23 mars 1989, por pr ta mbrojtur n radh t par dinjitetin e nprkmbur kombtar dhe avansimin e statusit t Kosovs n Republik, qoft edhe me sakrifikimin e jets s tyre.  Derisa, n dimrin e acart t vitit 1990, populli protestonte npr rrugt e Kosovs, kundr regjimit pushtues serb t Millosheviqit, kryetari i LDK-s Ibrahim Rugova, doli kundr ktyre protestave. Kshtu, m 31 janar 1990, nprmjet nj deklarate t br n RTP (ku drejtor ishte Agim Mala), Ibrahim Rugova i bnte thirrje popullats q t hiqte dor nga grumbullimet, duke theksuar se: Lidhja Demokratike e Kosovs nuk e prkrah kt form t veprimit.  Kto deklarata Ibrahim Rugova i prsriste shpesh, shum shpesh edhe n mediat e shkruara. Ai, madje prmes deklaratave i bnte thirrje popullit q t mos dal n rrug dhe ti ndrpresin demonstratat, ndrsa shfajsonte veten dhe LDK-n se nuk jan organizator t demonstratave. P.sh. m 3 shkurt 1990 n gazetn Vjesnik t Zagrebit, lidhur me demonstratat deklaron (po citoi): Pas grumbullimeve dhe demonstratave t shqiptarve prpara ndrtess s Komitetit Krahinor, m 23 janar (1990), pasoi nj ortek i vrtet dnimesh dhe diskreditimesh politike dhe t gjitha kto n fillim q alternativat, n radh t par LDK-ja, e cila ka m shum antar se sa Lidhja e Komunistve t Kosovs, t eliminohet nga skena politike. Prandaj u bn prpjekje q ta shpallin at (LDK) si organizatore t ktyre demonstratave. Ne u prpoqm, me ann e njoftimeve dhe thirrjeve, drejtuar opinionit publik, q qytetart ti ndrpresin demonstratat (!!!)  Kjo nuk sht as hera e par as e fundit, q z.Rugova ishte kundr protestave t qeta dhe luante rolin e shuarjes s ndjenjs tek shqiptart pr tu liruar nj her e mir nga sundimi shekullor serb.  Ibrahim Rugova gjat gjith kariers s tij politike ka dshmuar se sht kundr organizimit t demonstratave paqsore, ndrsa ndiqte dhe propagandonte me fanatizm nj politik krejtsisht pasive, madje shpesh her n konferenca me gazetar bnte thirrje, pr durim, q t mos tensionohet situata dhe t dal nga kontrolli, sepse kemi ndrtuar tashm nj rend demokratik, at rend demokratik nn sundimin klasik t Kosovs nga regjimi policor-ushtarak i Millosheviqit (!!!)  Pra, kjo ishte realpolitika e Ibrahim Rugovs, e ndrtuar mbi bazn programit t LDK-s  Beograd 1991 / Ibrahim Rugova diplomatit gjerman i thot:

  Ne duam t qndrojm brendaprbrenda shtetit serb.

  Ne duam vetm t na rikthehet autonomia  Ibrahim Rugova gjat periudhs sa ishte shef i Institutit Albanologjik dhe sekretar i OTH t LKJ-s n kt institut dhe s fundi Kryetar i Shoqats s Shkrimtarve t Kosovs ( nga 1987), shpesh ka udhtuar pr n Beograd. Udhtimin e fundit e ka br n vern e vitit 1988, n cilsin e kryetarit t SHSHK-s n kuadr t nj takimi q u mbajt n Beograd, n mes t shkrimtarve serb e shqiptar.  Ka t dhna q tregojn se, Ibrahim Rugova edhe gjat viteve t 90-ta ka udhtuar pr n Beograd, tani jo m n cilsin intektualit- shkrimtarit, por n cilsin e polikanit.  Sipas nj dokumenti t Bundestagut gjerman, n vitin 1991 Kryetari i Ibrahim Rugova, gjat qndrimit n Beograd ( n kuadr t disa takimeve) ka pasur nj takim t veant edhe me diplomat gjerman.  N pyetjen e diplomatit gjerman Leni Fischer, se: a mendoni, q dikur Kosova ti bashkohet Shqipris, me kusht q situata e athershme n shqipri t prmirsohet? Ibrahim Rugova prgjigjet: Jo, ne nuk mendojm n prgjithsi pr kt. Ne duam t qndrojm brendaprbrenda shtetit serb. Ne duam vetm t na rikthehet autonomia. Ne duam, q t na respektojn si njerz dhe pakic kombtare. Ne duam q t na mundsohet ta flasim gjuhn ton, t botojm dhe lexojm gazetat tona etj.  Saktsisht n dokumentin origjinal t shkputur nga libri zyrtar i Bundestagut gjerman, lidhur me kt takim thuhet si vijon:  Als wir im Jahre 1991 in Belgrad mit Herrn Rugova gesprochen haben, habe ich ihm die Frage gestellt:

  Denken sie daran, irgendwann den Anschlu des Kosovo an Albanien zu fordern, vorausgesetzt da - aus damaliger Sicht sish die Situation in Albanien verbessert? - Das war vorbergehend ja der Fall, - Darauf hat er gesagt: Nein, wir denken berhaupt nicht daran. Wir wollen innerhalb des serbischen Staatenverbundes bleiben.

  (Beifall der Abg.Leni Fischer (Unna) (CDU/CSU)

  -Wir wollen nur unsere Autonomie wiederhaben. Wir wollen als Menschen und als nationale Minderheit geachtet und respektiert werden. Wir wollen uns entfalten knnen, unsere Sprache sprechen drfen, unsere Zeitungen drucken und lesen drfen usw.  (Citat i shkputur nga libri zyrtar i Bundestagut gjerman-Deutscher Bundestag - 13. Wahlperiode - 200. Sitzung Bonn, Donnerstag, den 30 Oktober 1997, seite 18139)  Lexo ktu: kt dokument t shkputur nga faqja zyrtare

  Shiko ktu: faqen e plot t ktij dokumenti n origjinal


  Se kryetari LDK-s dhe prgjithsisht i alternativs shqiptare Ibrahim Rugova, ishte kundr bashkimit t Kosovs me Shqiprin, ky fakt nuk ishte i panjohur, por se krkonte, q Kosovs ti rikthehet autonomia dhe t mbetet n kuadr t shtetit serb, pr ti gzuar vetm t drejtat si pakic kombtare etj., edhe pas shpalljes s deklarats s 2 korrikut dhe Kushtetuts s Kaanikut m 7 shtator 1990, kt fakt asokohe shum pak shqiptar e kan ditur.  A ka udhtuar Rugova edhe her t tjera n Beograd,

  gjat viteve t 90-ta?!  Kur bhet fjal pr shkuarjen e Ibrahim Rugovs n Beograd (edhe pas 2 korrikut e 7 shtatorit 1990), smund t thuhet se ky ka qen itinerari i tij i fundit n relacionin Prishtin - Beograd. Tashm dihet publikisht se Ibrahim Rugova m 15 maj 1998 sht takuar me Sllobodan Millosheviqin n Beograd ( n rezidencn e tij n Beli Dvor), por ekzistojn disa fakte tjera, q hedhin drit pr kontaktet e vazhdueshme t Ibrahim Rugovs me Beogradin.  Pr t dhn nj pasqyrim siprfaqsor, me kt rast po i referohem gazets Epoka e Re. N nj shkrim t ksaj gazete me titull: Rugova do t ket telashe me faktet - Kto jan thn n LDKdhe jan br nga LDK, thuhet (po citoi): Mendon Rugova se nuk e dim sa her ka fjetur n shtpin e Millosheviqit? Mendon Rugova se shoqruesit e tij (njri i vrar gjat lufts, tjetri pas lufts, tjetri larg tij) nuk kan ln asnj gjurm pr vozitjet q ia bnin pr n Beograd, ndrsa n Kurshumli ata mbeteshin e tutje vazhdonte rrugn me policin serbe pr Dedinje? Mos tia haj mendja! Ne, dim se sht financuar nga Millosheviqi n afern e telekomit serb. Parat kan prfunduar n Dardania Bank, n fund. ( Burimi: gazeta Epoka e re, E enjte 27 shkurt 2003, fq.11.)  Ky informacion bn t kuptosh se Rugova ka pasur edhe takime t tjera me Millosheviqin dhe implikime n afera t pista. Ndrsa lidhur me takimet sekrete n mes t pals serbe dhe asaj shqiptare, t organizuara nga binomi Millosheviq - Rugova n periudhn 1994 1997, dhe rreth afers s telekomit serbo-italian, do t bjm fjal n nj kapitull t veant.  A ishte Ibrahim Rugova nismtar i Deklarats Kushtetuese t 2 Korrikut, i Kushtetuts s Kaanikut dhe i mbajtjes

  s Referendumit t vitit 1991?!  Me rastin e vdekjes s Ibrahim Rugovs, m 21 janar 2006, u mbajtn disa tubime prkujtimore dhe aty u ritheksuan shum merita t tij.  Ta zm, m 23 janar 2006 n nj fjalim prmortor, nnkryetar i LDK-s Kol Berisha, (q u transmetua drejtprdrejt n RTK), ndr t tjera thot: N kt janar, Kosova humbi nismtarin e Deklarats Kushtetuese t njohur si Deklarata e 2 Korrikut (1990), t Kushtetuts s Kaanikut, t referendumit pr Pavarsin e Kosovs, organizatorin e zgjedhjeve t para nacionale dhe presidenciale, shumpartiake, akte kto q vun bazn e fort formale-juridike pr ndrtimin e institucioneve t para t pavarura n Kosov dhe shnon fillimin e fundit t nj regjimi satrap t fundshekullit XX.- prfundon citati.  Sa jan t qndrueshme kto konstatime t z.Berisha ?

  Po ti referohemi librit t Mehmet Krajs Vitet e humbura (njrit nga bashkpuntort m t ngusht t Ibrahim Rugovs deri n vitin 1995, dhe pjesmarrs n t gjitha aktivitetet e LDK-s, s fundi edhe ambasador n Zyrn e Kosovs n Tiran (1994), del se Ibrahim Rugova dhe LDK-ja si parti, nuk kan marr pjes n asnj mnyr, n hartimin e Deklarats s 2 Korrikut, t Kushtetuts s Kaanikut! e as n aktin e shpalljes s vendimit pr mbajtjen e referendimit n shtator 1991!  Ja se, ka shkruan M. Kraja Lidhur me kt shtje:

  Delegatt shqiptar t Kuvendit t Kosovs shpallin Deklaratn Kushtetuese, teksti i s cils sht br i njohur q ather. Dy muaj m von, n nj mbledhje t fsheht n Kaanik, po kta delegat miratojn Kushtetutn e Republiks s Kosovs dhe detyrohen t dalin n ekzil. Lidhja Demokratike e Kosovs mbshtet edhe njrn edhe tjetrn. LDK-ja qndron fuqimisht pas ktyre akteve. As njrin e as tjetrin nuk i ka hartuar vet, nuk ka marr pjes n hartimin e tyre dhe vendimi pr shpalljen e tyre, merret vesh, nuk sht marr nga LDK-ja. E di me saktsi se kryesia e LDK-s ishte e informuar pjesrisht pr njrn dhe pr tjetrn dhe as nuk mbajti mbledhje pr kt pun dhe as q krkoi prej dikujt ndonj shpjegim. Ajo kryesi, madje nuk shtroi as ndonj pyetje t vetvetishme e as nuk bri vrejtje, t cilat kishte arsye ti bnte, sepse dihej q ather se pikrisht prej saj do t krkohej ti realizonte praktikisht dispozitat e po asaj Kushtetute, t miratuar pa dijen dhe pa vendimin e saj. ( Lexo: M.Kraja: Vite t humbura, faqe 230) Pra, LDK-ja nuk e shpiku as Deklaratn Kushtetuese dhe as Kushtetutn e Kaanikut. - thot Mehmet Kraja.  Kjo besoj, nuk do koment tjetr!  Ibrahim Rugova nuk ka marr pjes n asnj mnyr, as n hartimin e as n marrjen e vendimit pr mbajtjen e referendumit n shtator t vitit 1991. Kt fakt e siprfason dukshm vendimi i legjslaturs s vjetr i Kuvendit t Republiks s Kosovs (01Nr. Prishtin, m 22 shtator 1991) q kryesohej nga Ilaz Ramajli. N kt vendim prcaktohet qart edhe teksti i pyetjes s Referendumit lidhur me statusin politik t Kosovs.  N kt vendim thuhet::

  R E F E R E N D U M I  REPUBLIKA E KOSOVS

  Kuvendi i Republiks

  01 Numr

  Prishtin, m 22 shtator 1991  Kuvendi i Republiks s Kosovs, n baz t nenit 97 alineja 1 pika 8 t Kushtetuts s Republiks s Kosovs, n mbledhjen e mbajtur m 22 shtator 1991, pas miratimit t Vendimit mbi mbajtjen e Referendumit n Kosov,  P R C A K T I M  Tekstin e pyetjes n Referendumin mbi Republikn e Kosovs si Shtet Sovran dhe i Pavarur, me t drejt t pjesmarrjes konstituive n Lidhjen e shteteve - republikave sovrane (n Jugosllavi) mbi bazn e liris dhe t barazis s plot t republikave-shteteve n lidhjen e tyre.  Teksti i pyetjes q u prcaktua nga Kuvendi sht prsa vijon:  N BAZ T DEKLARIMIT TUAJ T LIR, LUTENI Q T PRGJIGJENI (DUKE RRETHUAR FJALN PO OSE JO) SE A E PRANONI, SI VENDIM T VULLNETIT TUAJ POLITIK, REZOLUTN E KUVENDIT T REPUBLIKS S KOSOVS MBI REPUBLIKN E KOSOVS SI SHTET SOVRAN DHE I PAVARUR, ME T DREJT T PJESEMARRJES KONSTITUIVE N LIDHJEN E SHTETEVE-REPUBLIKAVE SOVRANE (N JUGOSLLAVI )  PO ............................................... JO  KRYETARI I KUVENDIT T REPUBLIKS,

  Ilaz Ramajli, d.v  Lexo: vendimin e Kuvendit t Republiks s Kosovs, 22. 09. 1991


  nga pashtriku
  Ndryshuar pr her t fundit nga Jack Watson : 24-01-2010 m 07:21
  Sarmatosem sa tjet jeta!

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
  Antarsuar
  02-11-2009
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  1
  8 falenderime n 8 postime
  Pse u themelua LDK n perndim, si u shantazhua dr.Hajrullah Gorani nga kjo parti dhe cili ishte konflikti midis binomit Rugova-Bukoshi!  Shkruan: Sheradin BERISHA /19. 05. 2008  Cili ishte qllimi i themelimit t LDK-s n

  shtetet perndimore?


  N vitin 1990, pas shtrirjes dhe strukturimit t LDK-s me deg e nndegza gjithandej npr Kosov, kryesia e LDK-s gjegjsisht kryetari historik i saj Ibrahim Rugova, merr vendim q kjo parti t formohet edhe n shtetet perndimore. Me kt rast si prgjegjs pr formimin e Degve t LDK-s n Evrop, SHBA, Australi e gjetiu, sht caktuar antari i kryesis qndrore t LDK-s Ali Aliu. sht ky Ali Aliu, ai i cili n vitin 1959 ishte njri nga denoncuesit e Adem Demait n UDB dhe po i njejti q falas iu ka shitur shrbimit sekret serb n kohn e udbashve Xhevdet Hamza, Selim Brosha, Mehmet Maliqi, Rrahman Morina etj.  Adresa e par e Ali Aliut n perndim ishte Gjermania. Pas disa kontakteve dhe konsultimeve paraprake me mrgimtart tan n Gjermani, formon nj kshill nismtar pr themlimin e LDK-s n Gjermani. Ky kshill ndrkoh pasi i bn prgatitjet e nevojshme, m 1 shtator 1990 n Frankfurt mban Kuvendin e par t LDK-s pr Gjermani, ku pr kryetar do t zgjidhet Hafiz Gagica. Dega e LDK-s n Gjermani fillimisht ishte selia e LDK-s jasht Kosovs, por, shum shpejt ajo do t shndrrohet n epiqendr t LDK-s pr t gjitha shtetet perndimore. Dhe, prandaj Hafiz Gagica prvese ishte kryetar i Degs pr Gjermani, ai u zgjodh edhe kryetar i t ashtuquajturit Kolegjium i degve t LDK-s pr Evrop, SHBA, Kanada e Australi.


  Ndonse qllimi parsor pr formimin e LDK-s n Gjermani ishte shtja financiare, pra, grumbullimi i parave nga mrgimtart tan atje, ather qysh n kuvendin nismtar t Frankfurtit u hodhn bazat pr hapjen e nj fondi n qytetin Achen, q shum shpejt do t njihet si Fond i Achenit. N t vrtet ky fond m 8 tetor 1990 u zyrtarizua edhe pran autoriteteve gjermane si Fond humanitar pr Kosovn, dhe prgjegjs t ktij fondi u caktuan kryetari Hafiz Gagica, Marjan Tunaj e t tjer. Fondi i Achenit, edhe pse ishte themeluar pr qllime humanitare, (pr ti ndihmuar, puntort e larguar me dhun nga puna si dhe nj armat t tr nevojtarsh n Kosov), drejtuesit e tij shum shpejt e specifikuan destinimin e ktyre mjeteve, vetm pr nevojat financiare t kryetarit t LDK-s Ibrahim Rugova dhe t strukturave t partis.  Greva e 3 shtatorit 1990 dhe antigrevistt!  N fillim t viteve t 90-ta kur regjimi pushtues serb i Millosheviqit, i largoi me dhun qindra mijra puntor shqiptar nga vendet e tyre t puns, ishte imperativ i kohs themelimi i nj organizate sindikale pa ngjyrime partiake, q do ti mbronte interesat e puntorve shqiptar dhe kshtu do ti ndihmonte n aspektin financiar. Dhe, m 31 qershor 1990 pas shum konsultimesh paraprake, n Gjakov u mbajt Kongresi i par i Bashkimit t Sindikatave t Pavarura t Kosovs, ku kryetar zgjidhet Dr.Hajrullah Gorani, nj puntor i shquar i shkencave ekonomike dhe ligjerues i lnds teoria dhe analiza e bilancit n Fakultetin Ekonomik t UP-s. Kryetari Dr.Hajrullah Gorani, pikrisht kur Kongresi po i fillonte punimet, merret nga policia( e cila e kishte bllokuar vendin ku mbahej kongresi) dhe ata krkonin q ky tubim i madh i puntorve shqiptar t mos quhet kongres, por Dr.Gorani, nuk e pranoi kt krkes, me arsyetim se nivelin dhe emrtimin e nj tubimi nuk mund ta prcaktoj SPB-j(sigurimi shtetror serb). Prkundr presionit nga regjimi pushtues serb, Kongresi pas nj shtyerje i zhvilloi punimet deri n fund.  BSPK-ja si organizat sindikale q n fillim u zotua se do t punoi guximshm n drejtim t realizimit t krkesave t puntorve shqiptar, q ishin larguar me dhun nga vendet e tyre t puns. Dhe, ky zotim u mbajt me organizimin e grevs nj orshe gjat javs s fundit t gushtit, e cila kulmoi me grevn e prgjithshme m 3 shtator 1990 n gjith Kosovn. Grevs s prgjithshme ju prgjigj n mnyr plebishitare i gjith populli, por jo edhe kreu i alternativs kosovare Ibrahim Rugova, i cili n forma t ndryshme u prpoq ta pengonte mbajtjen e ksaj greve, ashtu sikurse ka br n t gjitha rastet tjera kur organizonin protesta, studentt, puntort e arsimit etj.  Rugova e kunrshton katrciprisht organizimin e BSPK-s Prkundr thirrjeve e veprimeve antigrev t krye alternativistit Ibrahim Rugova, greva e prgjithshme u mbajt me sukses, ndrsa Dr.Hajrullah Gorani u burgos dhe me procedur t shpejt u denua me gjashtdhjet (60) dit burg, nga gjyqtari pr kundrvajtje Zoran Ristiq!  Foto: Dr.Hajrullah Gorani, kryetar i BSPK-s  Pr arsye LDK-ja zhvilloi fushat t egr, ndaj kryetarit

  t BSPK-s Prof.Dr.Hajrullah Goranit?!  Pas daljes nga burgu dr. Hajrullah Gorani nuk ndejti duarkryq. Meq puntort e larguar nga puna jetonin n gjendje t mjerueshme, BSPK-ja duke krkuar rrug pr ti ndihmuar ata, vendosi t organizohet edhe n shtetet perndimore. N nntor 1990 Dr.Gorani vizitoi mrgimtart tan n Zvicr dhe m 17 nntor 1990 (pas nj sr tubimesh) n Surse themeloi BSPK pr Zvicr. Gjat ksaj kohe ai bri prpjekje q aktivitetin e BSPK-s ta shtrij edhe n Gjermani.

  Mirpo, ka ndodhi?!

  Q n nism t ktij misioni humanitar e kombtar, dr. Hajrullah Gorani me bashkpuntort e tij u pengua n forma t ndryshme nga degt e Lidhjes Demokratike t Kosovs. N t vrtet aktivistt e LDK-s pr t shantazhuar punn e BSPK-s, n teren filluan t prhapin lloj-lloj shpifjesh me karakter denigrues n adres t dr. Hajrullah Goranit. Madje nga 7 dhjetori i vitit 1990 n emr t Kryetarit t Lidhjes Demokratike t Kosovs z.Ibrahim Rugova, aktivistt e degve t LDK-s n Gjermani e Zvicr kan vu n qarkullim nj Komunikat, n t ciln kontestohet organizimi i BSPK-s n perndim. N komunikat, kryetari i LDK-s Ibrahim Rugova, trheq vrejtjen se formimi i degve t BSPK-s n shtetet e Evrops ka shkaktuar probleme dhe konfuzione dhe me kt rast z. Gorani i prkujtohet se: Organizimi i Sindikatave t Kosovs n formn e till n Perndim sht n kundrshtim me normat sindikale dhe ligjore t atyre shteteve dhe t konventave ndrkombtare, ndrsa, Pr kt sht trhequr vrejtja edhe nga disa unione sindikale t shteteve t Evrops Perndimore, pasi q puntort shqiptar ashtu vehen n pozit t vshtir pr realizirnin e t drejtave sindikale n vendet ku jetojn.(!!!) thuhet ndr t tjera n komunikatn e kryetarit Ibrahim Rugova.  Ibrahim jasht Kosovs, sepse sipas tij, ky organizim na qenka n kundrshtim me normat sindikale dhe ligjore t atyre shteteve dhe t konventave ndrkombtare(!!!) Si rrjedhim i ktij konstatimi, shtrohet pyetja: Poo, mbi cilat norma ligjore sht themeluar partia e tij LDK, n t gjitha shtetet perndimore, kur dihet mirfilli se partit politike t nj vendi jan t ndaluara t funksionojn si t tilla n nj vend tjetr?!  M gjersisht n kt komunikat kryetari Ibrahim Rugova shkruan:  LIDHJA DEMOKRATIKE E KOSOV PRISHTIN  K O M U N I K A T  Sipas informatave t vrtetuara, formimi dhe veprimi i degve t Sindikats s Pavarur t Kosovs n disa shtete t Evrops Perrndimore ka shkaktuar probleme dhe konfuzione, pr t cilat kemi trhequr vrejtjen me koh. Organizimi i Sindikatave t Kosovs n formn e till n Perndim sht n kundrshtim me normat sindikale dhe ligjore t atyre shteteve dhe t konventave ndrkombtare. Pr kt sht trhequr vrejtja edhe nga disa unione sindikale t shteteve t Evrops Perndimore, pasi q puntort shqiptar ashtu vehen n pozit t vshtir pr realizirnin e t drejtave sindikale n vendet ku jetojn.

  Lidhur me manipulimet e ndryshme dhe me prezentimin nga njerzit e painformuar t Hajrullah Goranit si antar i Kryesis s Lidhjes Demokratke t Kosovs dhe si bashkpuntor i ngusht i Ibrahim Rugovs, njoftojm antarsin dhe opinionin se Harjullah Gorani as ka qen ndonjher dhe as nuk sht antar i Kryesis s LDK-s.

  N afatin m t shkurtr Kryesia e LDK-s do t bisedoj me prfaqsuesit e Sindikats s Pavarur t Kosovs lidhur me sqarimin definitiv t paqartsive q po krijohen me organizimin sindikal t puntorve tan n Perndim.

  Ftojm antarsin ton q t mos przihet n organizimet e tilla t Sindikats s Pavarur t Kosovs, n mnyr q t mos krijohen prarje, t cilat nuk do t ishin n t mir t LDK-s, t Sindikats, t Kosovs dhe t mbar popullit ton.

  Lidhur me emisart e shumt q pa kurrfar autorizimesh t LDK-s veprojn n mesin e mrgimtarve tan n Evropn Perndimore, duke krkuar ndihma, duke krijuar shpenzime t panevojshme, bjm me dije se t tillt kt e bjn krye n vete dhe pr levrdi personale. Kjo i bn dm t madh autoritetit t Lidhjes Demokratike t Kosovs dhe t gjitha grupacioneve opozitare n Kosov, q synojn sigurimin e ndihmave n mnyr t organizuar pr familjet e rrezikuara. Emisarve t till nuk duhet besuar dhe nuk duhet ofruar mikpritje.  Prishtin, m 7 dhjetor 1990  KRYESIA E LIDHJES DEMOKRATIKE T KOSOVS

  Kryetari,

  Dr. Ibrahim RUGOVA  Lexo ktu: Komunikatn e LDK-s t dt. 7 dhjetor 1990


  Kjo komunikat asokohe ka nxitur prarje dhe indinjat t thell n mesin e mrgimtarve tan, pr faktin se BSPK-ja dhe vet dr.Hajrulla Gorani nuk e kishin nisur kt aktivitet pr t shkaktuar probleme dhe konfuzione n mesin e bashkatdhetarve tan, apo pr t fituar gj personalisht.  Dihet mirfilli se, plaku i urt dr.Hajrullah Gorani, tr jetn kishte punuar me nder dhe si i till nuk i ka takuar asnjher klaneve t ndryshme apo elits intelektuale shqiptare pro-titiste q ishte vn prej kohsh n shrbim t regjimit komunist. Prkundrazi, Prof.Gorani i takonte radhve t intelektualve t persekutuar po nga ky regjim antishqiptar. Prof.Hajrullah Gorani, qysh n moshn rinore (19 vje) u rreshtua n radht e organizats patriotike Bashkimi Shqiptar dhe pas aktivitetit nj vjear, m 19 shkurt 1950 arrestohet dhe pr shtat muaj rresht torturohet mizorisht n kthinat e errta t UDB-s famkeqe titiste-rankoviiste.  M 18 shtator 1950, n Gjykatn e Qarkut n Prishtin filloi procesi gjyqsor kundr organizats Bashkimi Kombtar, nga trupi gjykues: Arif Korapi si kryetar i kolegjit dhe gjyqtart porot: Ali Abdullahu e Ismail Xhemaili ( si antar t kolegjit), e me pjesmarrjen edhe t procesmbajtsit Abdyl Doda. Pas pes seancave gjyqsore, m 3 nntor 1950, trupi gjykues n baz t aktgjykimit K.149/50 n emr t popullit Hajrullah Goranin e dnoi me 6 vjet burg t rnd
  .  Duke u nisur nga kto fakte historike, mund t thuhet se, derisa komunisti Ibrahim Rugova i gzonte t gjitha privilegjet nga regjimi i Titos, Hajrullah Gorani dergjej npr burgjet e po ktij regjimi antishqiptar, derisa Hajrullah Gorani ishte rreshtuar n radht e klass intelektuale patriotike shqiptare, Ibrahim Rugova ishte rreshtuar n radht e elits intelektuale q ishte vn n do aspekt n shrbim t regjimit komunist jugosllav!  A kishte konflikte interesi midis binomit

  Rugova-Bukoshi ?!


  M 19 tetor 1991, u themelua Qeveria e Republiks s Kosovs dhe kryetari i LDK-s Ibrahim Rugova, pr kryetar t saj emroi mjekun Bujar Bukoshi. Kjo qeveri n vend se t veproj n Kosov, ajo mori ikn dhe u prqndrua n Gjermani e Zvicr. Kryeministri i ekziluar Bujar Bukoshi, pas vendosjes n qytetin Ulm t Gjermanis nis punn pr themelimin e t ashtuquajturit Fondi i Republiks s Kosovs, q shpesh her quhej si Fondi i 3 %, apo edhe si Fondi i Bukoshit. Xhirollogaria e par e ktij fondi do t hapet m 26 nntor 1991 n Gjenev nga z.Xhafer Shatri ish-ministr pr informim n qeverin Bukoshi, pr t vazhduar pastaj n Gjermani Ulm e n vendet tjera t Evrops, n SHBA e gjetiu.  Foto: Tagrambledhsi i 3 % - shit Bujar Bukoshi!


  Fillimisht kontribut t veant n formimin dhe forcimin e ktij fondi dhan degt e LDK-s n Gjermani, Zvicr, Austri, shtetet e Beneluksit etj, mirpo nga viti 1995 kur plasi konflikti pr shkaqe interesi politik e financiar n mes Rugovs dhe Bukoshit, shumica e degve t LDK-s t prir nga dega e Gjermanis, filluan ta bojkotojn kt fond. Deri sa mbretronte kjo gjendje konfliktuoze (kjo zgjati deri 1998), Dega e LDK-s n Gjermani, do tju bj thirrje mrgimtarve q mjetet e grumbulluara me destinim pr Fondin e Qeveris s Kosovs, t derdhen n Fondin e Achenit, i cili administrohej plotsisht nga LDK-ja.  Bujar Bukoshi: Shkaku kryesor pr dshtimin e realizimit praktik

  t pavarsis ishte dhe sht Ibrahim Rugova!  Qeveria e Kosovs n exil edhe pse ishte formuar nga presidenti historik i Republiks s Kosovs Ibrahim Rugova, ky i fundit shpeshher nuk hezitonte t thoshte se kjo qeveri sht nj qeveri sa pr sy e faqe. Gjat viteve 1995-1997 marrdhniet ndrmjet presidentit Rugova n Prishtin dhe kryeministrit Bukoshi n Ulm t Gjermanis (aty e kishte selin Bukoshi) u acaruan n prmasa shqetsuese, pr shkak t mosrespektimit dhe injorimit t Qeveris nga ana e Rugovs dhe degve t LDK-s n Gjermani etj. N t vrtet epiqendra e konfliktit Rugova-Bukoshi ishte shjta e parave (financave). Bujar Bukoshi duke qen i injoruar nga Prishtina, nj koh ia bllokoi t gjitha mjetet financiare presidentit Rugova dhe tarafit t tij politik, i cili abuzonte tmerrshm me parat e mrgimtarve, q i grumbullonin tagrambledhsit e Bukoshit n perndim.  Foto: Bartsit e institucioneve fiktive: I.Rugova dhe Bujar Bukoshi  N kt periudh konflikti n realcionin: president kryeministr, Bujar Bukoshi i zemruar, shfaq edhe publikisht qndrimet e tij kundr Ibrahim Rugovs, pr monopolin e krijuar politik, dhe dmet q po ia shkaktonte jetsimit praktik t pavarsis s Kosovs etj, n nj komunikim t hapur me lexuesit e revists javore Zri shqiptar.

  - N pyetjen e lexuesit I.S nga Gjilani:

  Sa e ndien veten fajtor kryeministri Bukoshi dhe qeveria t cilin ai e drejton pr gjendjen e krijuar n Kosov?

  - Bujar Bukoshi prgjigjet (citoi):

  Ndihem fajtor se shum m hert do t duhej t kisha deklaruar se shkaku kryesor pr dshtimin e realizimit praktik t pavarsis ishte dhe sht Ibrahim Rugova. Ndihem fajtor se shum m hert do t duhej t isha shum m kritik ndaj monopolizimit total t jets son politike dhe kombtare nga ana e nj personi; t isha kritik edhe pr efektet negative, ndoshta katastrofale t nj dukurie t till. Por, duke qen koshient pr mungesn e tradits demokratike, kam hezituar ta bj kt, me qllim q kjo t mos interpretohet si krijim i nj tereni pr prarje. Tashm shihet art se prarjet ekzistojn vetm midis atyre q n Kosov t vazhdoj sundimi serb dhe atyre q luftojn pr Kosovn e lir.- prfundon citati.  - N pyetjen e I.M me qndrim n Zvicr:

  Duke e ditur rndsin e institucioneve shtetrore dhe duke qen i bindur pr angazhimin tuaj, ju pyes se kush jan ata q pengojn forcimin e ktyre institucioneve? IBRAHIM RUGOVA, me disa servil rreth tij. Nuk sht gabim shtypi: Ibrahim Rugova me disa servil rreth tij. Ai ka refuzuar dhe refuzon t institucionalizoj Kosovn dhe n kt mnyr sht njri nga shkaktart kryesor t ksaj gjendjeje n t ciln jemi. Ai n mnyr t uditshme shkatrroi komunikimin me Qeverin dhe jo vetm me t: ai nuk komunikon as n Prishtin si duhet me t tjert. N interpretimin tim jan disa faktor dhe veti t Rugovs q solln nj gjendje t ktill:

  - deliri i tij i madhshtis q ndeshet me inkompetencn e tij, me deficitin intelektual dhe moral, me frikn e tij;

  - mungesa e koordinimit t politiks dhe moskokarja ndaj zhvillimeve;

  - dyshimi mbi njerzit q sinqerisht kan menduar dhe mendojn t angazhohen pr shtjen ton, por edhe dyshimi edhe mbi vet shtjen;

  - aventurat politike pr t hyr n marrveshje diletante si ajo e arsimit;

  - paprgjegjsia pr t mbrojtur qytetart e Kosovs t cilt, ndryshe nga ai angazhohen dhe flijohen pr pavarsi t saj. Kshtu mund t vazhdohet gjat dhe shum prej ktyre aspekteve jan t njohura fare mir. prfundon citati

  - Bukoshi pa hezitim prgjigjet:

  - Ndrkaq n nj pyetje t V.A n Zvicr:

  A mendoni se me qndrimet tuaja karshi presidentit Rugova e keni dmtuar shtjen kombtare?

  - Bujar Bukoshi do t prgjigjet:

  Jo, aspak nuk mendoj ashtu, bile mendoj t kundrtn. Mos bni gabim t identifikoni presidentin Rugova me shtjen kombtare, sepse kto jan dy gjra t ndryshme. E kundrta sht e vrtet: qndrimi injorues i z.Rugova ndaj Qeveris s Republiks s Kosovs e ka dmtuar shtjen. - prfundon citati.

  Burimi
  : Revista avore Zri shqiptar Nr. 5 6 Viti 53/22 qershor 1997.


  nga pashtriku
  Ndryshuar pr her t fundit nga Jack Watson : 24-01-2010 m 07:21
  Sarmatosem sa tjet jeta!

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
  Antarsuar
  02-11-2009
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  1
  8 falenderime n 8 postime
  Dora e fort e Ibrahim Rugovs dhe dogovori historik

  Millosheviq-Rugova!  Shkruan: Sheradin BERISHA / 26. 05. 2008  Dora e fort e Ibrahim Rugovs!  Dihet mirfilli se, deri n fillim t vitit 1998 n teatrin e hapur politik t Kosovs s pushtuar nga regjimi fashist i Millosheviqit, prve Lidhjes Demokratike t Kosovs, aktronin edhe disa parti simotra t saj, si: Partia Shqiptare Demokristiane e Kosovs, Partia Liberale e Kosovs, Partia Socialdemokrate e Kosovs, Partia Republikane, Partia Liberale Shqiptare, Partia Fshatare e Kosovs, pastaj Partia Parlamentare e Kosovs, Partia e Unitetit Kombtar (si opozit) etj., ekzistonin dy kuvende: Kuvendi i nomenklaturs ish-komuniste n krye me Iljaz Ramajlin dhe Kuvendi i pakonstituuar i Republiks s Kosovs, i dal nga zgjedhjet e lira dhe demokratike t 24 majit 1992; vepronin dy kshilla koordinues t partive politike shqiptare, Qeveria e Bujar Bukoshit n exil etj. etj., pastaj botoheshin dhjetra gazeta ditore, revista e kshtu me radh.  Nga ky pasqyrim, krijohet prshtypja sikur n Kosov ka dominuar nj demokraci e mirfillt pluraliste, ani pse Kosova dhe populli shqiptar jetonte nn pushtimin klasik, me krbain e shkaut n do moment mbi kok!  Duke pasur parasysh kt gjendje, natyrshm shtrohet pyetja:

  - kush e ka menagjuar n kt periudh pluralizmin politik e medial n Kosovn e robruar?!  T gjitha argumentet e shkruara, elektronike, arkivore, flasin qart se zhvillimet legale politike n Kosov, pothuajse n mnyr absolute ishin nn kontroll t presidentit t Republiks s Kosovs Ibrahim Rugova dhe t shrbimeve sekrete serbe! N kt kontekst, pr dominimin e dors s fort t Ibrahim Rugovs n skenn politike shqiptare, kan ndikuar edhe qarqe t caktuara politike jasht Kosovs.  Ibrahim Rugova duke qen n majn e politikbrjes , ather vet vendoste, e vet vuloste pr do gj n Kosov, madje pa i prfillur as ekspoziturat e oborrit politik e institucional, si ishin: kryesia e LDK-s, Kshilli i Prgjithshm i LDK-s, Kuvendit i pakonstituuar i Kosovs, Qeveria e Bukoshit etj. ( Pr injorancn e tij lexo ktu: 8 - 10 )  Kto veprime t Ibrahim Rugovs siprfaqsonin dukshm profilin e nj politikani t mveshur me pushtet t paprekshm (nn pushtimin serb!), q zakonisht i kan vetm politikant autokrat, t cilt ushtrojn pushtetin absolut apo ata autoritar, q krkojn nnshtrim t verbr e pa kundrshtim ndaj autoritetit t tij absolut (!!!) Situat absurde kjo apo? Vetm n Kosov ka ndodh kjo, askund tjetr n bot!  Kush ishte ndmjetsues i marrveshjes

  Millosheviq-Rugova pr arsim?  Pr t argumentuar kt gj, me kt rast po i referohem Marrveshjes - Dogovorit Millosheviq-Rugova pr arsimin shqip ( pr lirimin e objekteve t pushtuara shkollore dhe kthimin e nxnsve, t studentve dhe t arsimtarve shqiptar n shkolla e n universitet), t nnshkruar m 1 shtator 1996!  *Foto: Ibrahim Rugova dhe Sllobodan Millosheviqi  Ndonse Ibrahim Rugova n konferencat e t premteve me gazetar e riprsriste shpesh slloganin, se: Statusi i Kosovs duhet t zgjidhet vetm me ndrmjetsimin e Shteteve t Bashkuara t Ameriks, si e vetmja garanc e sigurt, negociatat pr arritjen e ksaj marrveshjeje me Millosheviqin i kishte nisur e bitisur nn monitorimin e misionarit t Shoqats kishtare italiane Shn Exhidio Monsignor Vicenzo Paglia, i njohur ky prej kohsh si mik i Millosheviqit!  *Foto: Ndrmjetsuesi i marrveshjes Monsignor Vicenzo Paglia  Pra, i plotfuqishmi Ibrahim Rugova (edhe pse nuk ishte konsultuar me faktort tjer politik shqiptar) pa ndrmjetsimin e faktorit relevant politik ndrkombtar, pranon t nnshkruaj marrveshjen, me ndrmjetsimin e nj kishtari q prfaqsonte nj shoqat humanitare, e cila si e till ( prve autoritetit moral) nuk kishte kurrfar mekanizmi ndikues n realizimin e ksaj marrveshjeje t nnshkruar.  Edhe pse kjo marrveshje n esenc antihistorike u nnshkrua nga Ibrahim Rugova, ajo, kurr nuk u implementua n praktik. Nuk u implementua kjo marrveshje pr faktin, sepse krimineli Millosheviq nuk e kishte br ktgj, pr t mirn e shqiptarve. Jo! Kt marrveshje, kryebarabari serb, e bri me Rugovn, vetm sa pr ti treguar bashksis ndrkombtare se Serbia me shqiptart po bn dialog, dhe se problemet e tyre po zgjidhen hap pas hapi. Dhe, kjo marrveshje i tregoi rezultatet e veta n nj plan tjetr, e shptoi Serbin nga sanksionet e reja dhe iu zbut muri i jashtm i sanksioneve q ishte vn m hert nga SHBA-t (!!!) dhe zatn ky ishte synimi kryesor i varrmihsit t shqiptarve - Sllobodan Millosheviq!  Pr ka jan marr vesh Millosheviqi me Rugovn?!  N marrveshjen (dogovorin) Millosheviq-Rugova t dats 1 shtator 1996 shkruan:

  M A R R V E S H J E


  Tash disa vjet mbar sistemi edukativo-arsimor n Kosov prej atij fillor e deri n at universitar nuk funksionon normalisht. N baz t marrveshjes s prbashkt, t nnshkruarit m posht, Kryetari i Republiks s Serbis Slobodan Milosheviq dhe dr. Ibrahim Rugova arritn marrveshjen pr t filluar normalizimin e sistemit edukativo-arsimor pr nxnsit, pr studentt dhe pr t rinjt e Kosovs.  Kjo Marrveshje parasheh kthimin e nxnsve, t studentve dhe t arsimtarve n shkolla e n universitet. Pr arsye t rndsis shoqrore dhe humanitare, kjo marrveshje sht jasht do debati politik. Kujdesi pr ardhmrin e nxnsve dhe t studentve q ndiejn nnshkruesit, i udhhoqi ata pr t nnshkruar kt Marrveshje.  Ata po ashtu i falnderojn miqt e prbashkt nga Komuniteti Shn Exhidio pr ndihmn dhe pr prkrahjen q dhan pr realizimin e ktyre negociatave.


  Nnshkruesit jan t bindur pr gatishmrin e t gjithve q jan t obliguar ta zbatojn Marrveshjen pr normalizimin e sistemit edukativo-arsimor. Pr realizimin e ksaj marrveshje do t formohet grupi i prbashkt (3+3).


  Duke iu qasur me seriozitet ngritjes s tyre arsimore dhe kulturore, t rinjt bhen qytetar prgjegjs, kshtu fiton qytetrimi, e jo njra pal mbi tjetrn.


  Prishtin, m 01. 09. 1996 Beograd, m 01. 09. 1996

  (Nnshkrimi) (Nnshkrimi)

  Dr.Ibrahim Rugova Kryetari i Republiks s Serbis

  Sllobodan Milosheviq  Lexo kt dokument n origjinal:

  Marrveshja (Dogovori) Millosheviq-Rugova, pr arsim!  ***  Marveshja Millosheviq-Rugova n anglisht:  01/09/1996
  STATEMENT

  Since some years now, the educational system of Kosovo - from elementary schooling to university - does not work in a normal way.

  By mutual consent the undersigned, Mr. Slobodan Milosevic, President of the Republic of Serbia and Dr. Ibrahim Rugova have decided to proceed to the normalisation of the educational system of Kosovo for Albanian youth (at all levels).

  On this line the agreement reached foresees the retum of the Albanian students and teachers back to schools (and Faculties).

  The present agreement, because of its social and humanitarian value, takes its place bey'ond political debate. Thc concern for the future of the Albanian youth of Kosovo, a concern that both undersigned feel very strongly, has lead them to reach such an agreement.

  Both undersigned thank their joint friends of the Community of S. Egidio for the generous commitment and the valid help and support they have given to dialogue.

  Both undersigned are furthermore certain about the commitment of all those who are in charge in the implementation of the agreement for the normalisation of the educa- tional system. There wil1 be a mixed group (3+3) established for the realisation of this agreement.

  When young people do commit themselves with serenity to their cu1tural formation so to become responsible citizens, we face a victory of civilisation itself, not the victory of one side on the other.

  Prishtina, September 1, 1996
  Dr. Ibrahim Rugova
  Belgrade, September 1, 1996
  Mr. Slobodan Milosevic
  President of the Republic of Serbia
  Lexo kt dokument: KETU
  Si vihet n dukje, humanistt Millosheviq - Rugova n kt marrveshje, shprehin n mnyr t veant kujdesin pr ardhmrin e nxnsve dhe t studentve, dhe theksojn se: Pr arsye t rndsis shoqrore dhe humanitare, kjo marrveshje sht jasht do debati politik. ndrkaq dihet mirfilli se, shkollat shqipe u mbylln dhe nxnsit e studentt shqiptar u flakn n rrug, pikrisht me dhun e diktat politik nga Krimineli Millosheviq.  Kjo marrveshje e binomit Millosheviq - Rugova, sikur ta kujton deklaratn e ministrit t Jashtm t Serbis, Vlladan Gjorgjeviq, menjher pas Lufts s Par Botrore, dhn vzhguesve ndrkombtar n Kosov, prkitazi me ekspeditat e dhunshme serbe mbi popullatn shqiptare n Drenic. Shovenisti Gjorgjeviq me kt rast thot, se: Serbia e bn pacifizimin e ktij regjioni, sepse shqiptart jan popull i egr, me bisht dhe ky pacifizim bhet pr qllime humanitare dhe civilizuese. (!!!)  Pse aq leht Ibrahim Rugova e shkeli vullnetin e popullit?  Pas nnshkrimit t ksaj marrveshjeje, mediat e shkruara q ishin nn kontroll t LDK-s kt akt e cilsuan historik, ndrsa vizionarit Ibrahim Rugova i arrinin telegrame urimi nga partit simotra, degt dhe degzat e LDK-s n Kosov dhe gjithandej ku shtriheshin npr bot.  Pr kt marrveshjen t turpit Millosheviq - Rugova", pati edhe reagime kunrshtuese, largpamse e dinjitoze.  N nj prononcim pr Zrin e Ameriks m 2 shtator 1996 (vetm nj dit pas nnshkrimit t marrveshjes) Akademik Rexhep Qosja lidhur me marveshjen Millosheviq-Rugova, deklaron( citoi):

  Gjat tr dits m 2 shtator 1996, n TV t Beogradit sht dhn n trsi (fotografuar me kamera) teksti i marrveshjes, si thuhet n t, pr normalizimin e sistemit t arsimit pr fmijt dhe rinin shqiptare dhe jan treguar emrat e nnshkruesve t saj. E kan botuar n trsi at tekst edhe shumica e gazetave n gjuhn shqipe. Pse? Sigurisht pr tu treguar shikuesve dhe lexuesve se nnshkrues t tij jan: Sllobodan Miloshevii dhe nj qytetar i Kosovs, i nnshkruar si person pa kurrfar funksioni politik. Jo rastsisht gazetat tona t prditshme edhe nuk e kan botuar kt tekst, por e kan komentuar kryesisht sipas qefit dhe si ta botojn at tekstin e pajtimit me kapitullimin. Shqiptart q e kan kokn pr t menduar lirisht domosdo shtrojn pyetjen: Pse me nj nnshkrim u hoq dor prej qllimit t shpallur. Pse aq leht u shkel vullneti i popullit?- prfundon citati.  Nnshkrimi i marrveshjes hap kapitullues

  pr Ibrahim Rugovn?  Pr marrveshjen Milloshevi-Rugova, prononcohet edhe Adem Demai n t prjavshmen Zri. Demai me kt rast thot (citoi):

  Kshtu si u b dhe si doli, kjo nuk sht kurrfar marrveshje, por sht vetm nj leje e Milosheviit q shqiptart mund t kthehen n godinat e veta shkollore, varsisht nga tempoja e rrshqitjes s tyre drejt autonomis kulturore. Kshtu si u b dhe si doli, ky nuk ishte nj dokument pr normalizimin e arsimit n gjuhn shqipe, por ky sht nj dokument politik me t cilin Dr.Rugova n mnyrn m t mir bri hapin e vet fatal kapitullues prpara regjimit hegjemonist dhe policor t Beogradit. T merremi vesh, ska njeri q se di se as Rugova, as Milloshevii kur e nnshkruan dokumentin nuk ishin udhheqs t arsimit, por ishin udhheqsit m t lart t dy kombeve q jan n ngatrresa serioze dhe dramatike tash e nj shekull.

  -Dhe ndodhi?

  -Ndrsa Miloshevii dokumentin n fjal e nnshkroi n cilsin e Kryetarit t Republiks s Serbis, Rugova dokumentin e nnshkroi n cilsin e nj qytetari me doktorat (...) Ai q nuk linte konferenc pr shtyp dhe emision televiziv pa theksuar deri n grdi se si Kosova e ka presidentin e vet, se si vetm ai ka t drejt dhe sht i autorizuar q t prfaqsoj shqiptart n bisedimet me t tjert, se si vetm ai ka mandatin e popullit pr t zhvilluar negociata me t tjert, pikrisht ky njeri, i cili me aq arroganc sa e sa her na prbuzi t gjithve, pikrisht ky njeri, ku nuk ishte as koha as vendi, kur as nuk priste as nuk dshironte askush nga shqiptart ky njeri me dorn e vet, me nnshkrimin e vet, hoqi dor nga mandati i popullit, mohoi se sht president dhe rrjedhimisht mohoi se Kosova sht Republik, mohoi zgjedhjet e 1992-ts, hodhi posht vendimin e popullit t shtatorit 1991 pr pavarsi, dhe prsri po ia mban nderi q disfatn e tij politike ta shes si sukses.- prfundon Adem Demai.  Prpjekjet e Vincenzo Paglias pr realizimin e marrveshjes Millosheviq Rugova!  N marrveshjen Millosheviq-Rugova t dats 1 shtator 1996, thuhet, se (citoi): Pr realizimin e ksaj marrveshje do t formohet grupi i prbashkt (3+3). Dhe grupi i prbashkt 3+3 sht formuar nga palt respektive Millosheviq-Rugova, me t cilt ka vazhduar punn garantuesi i marrveshjes Monsignor Vicenzo Paglia.  Me kt rast (pa u futur n angazhimet intensive t ktij grupi implementues, n periudhn shtator 1996 - shkurt 1998), v n pah finalizimin e nj dokumenti t grupit 3+3, i quajtur si aneks pr realizimin e marrveshjes s 1 shtatorit 1996 Millosheviq-Rugova, i cili asnjher nuk u implementua n praktik, sepse kjo sht par qart, ishte nj loj e Millosheviqit dhe e miqve t tij italian!  Kur u nnshkrua ky aneks?  M 23 mars 1998, grupi 3 + 3 me ndmjetsimin e Vincenzo Paglias, n Prishtin nnshkruan aneksin pr realizimin e marrveshjes pr arsim, t arritur m 1 shtator 1996 n mes Millosheviqit dhe Rugovs.

  Vini re!

  Ky aneks u nnshkrua m 23 mars 1998, vetm nj dit pas mbajtjes s zgjedhjeve t lira e demokratike n Republikn Kosovs (zgjedhjet u mbajtn m 22 mars 1998) t organizuara nga presidenti i Republiks Ibrahim Rugova.  Pra, derisa t dieln m 22 mars 1998 u mbajtn zgjedhjet e Republiks s Kosovs, ku presidenti Ibrahim Rugova fitoi 99.88 % t votave, t elektoratit shqiptar (!!!) t nesrmen, dmth t hnn m 23 mars, grupi punues prej 3 vetash, i emruar prej tij, n Prishtin nnshkruan aneksin me Republikn e Serbis (me nj shtet tjetr) pr zgjidhjen e shtjes s arsimit shqip n shtetin e Republiks e Kosovs. (!!!)

  far absurdi antihistorik e antikombtar njkohsisht!!  ka prmban aneks-dokumenti Masa t akorduara pr

  zbatimin e marrveshjes pr arsim, t 01.09. 1996,

  t nnshkruar m 23.03.98?!  M 23 mars 1998 Grupi 3 plus 3 dhe ndrmjetsuesi nga Shn Egjidio nnshkruan aneksin pr realizimin e marrveshjes pr arsim - kshtu shkruante informatori ditor i QIK-ut, edicioni i dyt i ors 16:00, nr.206 - B dat 23 mars 1998  N kt informacion t QIK-ut thuhet( citoi):

  Sot n Bibliotekn Popullore dhe Universitare t Kosovs, Grupi 3 + 3 me ndrmjetsimin e pals s tret, prfaqsuesit t bashksis katolike "Shn Exhidio" nga Vatikani, Vinenc Palia nnshkroi nj aneks pr realizimin e marrveshjes pr arsim t nnshkruar nga presidentt Rugova e Millosheviq. Para gazetarve kt dokument e nnshkruan, n emr t grupit t Kosovs: prof. dr. Fehmi Agani, mr. Abdyl Rama dhe mr. Rexhep Osmani, n emr t grupit t Serbis: Ratomir Vico, Goran Pereviq e Dobrosav Bijeletiq dhe n emr t ndrmjetsuesit nnshkroi Vinenc Palia. Pas nnshkrimit t aneksit, Vinenc Palia mbajti nj konferenc pr gazetar. Ky i njoftoi n italisht gazetart me prmbajtjen e aneksit, ndrsa zdhnsi i Shn Egjidios Mario Marazziti e lexoi dokumentin n gjuhn angleze.- prfundon citati.  * Fotodokument: Akti i nnshkrimit t aneksit pr arsim, m 23 mars 1998 n ambientet e Biblioteks kombtare n Prishtin.

  *Lexo ktu: Kush sht Vicenzo Paglia

  *Foto: Zdhnsi i Shn Egjidios Mario Marazziti  N dokumentin me titull: Masa t akorduara pr zbatimin e marrveshjes pr arsim t 1 shtatorit 1996, prej nnt pikash, jan prcaktuar edhe afatet pr implementimin e ktij aneks - dokumenti.  N kt dokument thuhet:  1. Masat e mposhtme miratohen prkohsisht pr zbatimin e marrveshjes pr arsim t nnshkruar nga Presidenti Sllobodan Millosheviq dhe Dr. Ibrahim Rugova m 1 shtator 1996.

  2. Instituti Albanologjik i Prishtins do t rihapet pr shfrytzuesit e mparm m 31 mars 1998.

  3. Brenda dats 31 mars 1998, Komuniteti Shn Egjidio, duke marr parasysh propozimet e paraqitura nga t dyja palt n Komisionin "3+3", do t zgjedh tri fakultetet e para t Universitetit t Prishtins n t cilat studentt dhe profesort shqiptar do t rikthen deri m 30 prill 1998. Parimisht, kushtet pr rikthim do t jen si vijon: studentt t cilt tani studiojn normalisht n objekte dhe studentt shqiptar do ti shfrytzojn n mnyr alternative hapsirn dhe objektet/mjediset universitare, sipas sistemit t dy turneve q do t kmbehen do semestr. N semestrin e par t zbatimit t ktyre masave, studentt t cilt tani studiojn normalisht n objekte do ti shfrytzojn mjediset paradite (deri n ora 14:00) ndrsa shqiptart pasdite. N semestrin e dyt, turnet do t kmbehen, studentt shqiptar do t jen paradite ndrsa studentt t cilt tani ndjekin msimet n objekte pasdite, dhe kshtu me radh n semestrat vijues. Prve prdorimit t dhomave t msimit pr ligjrata, studentt dhe profesort shqiptar do ti ken n dispozicion mjedise/objekte prkatse n secilin Fakultet pr funksione administrative dhe trupin e msimdhnsve (nse kjo nuk sht e mundshme, do t gjinden zgjidhje t tjera).

  4. Brenda dats 30 prill 1998, Komuniteti Shn Egjidio, duke marr parasysh propozimet e paraqitura nga t dyja palt n Komisionin "3+3", do t zgjedh tri fakultete t tjera t Universitetit t Prishtins n t cilat studentt dhe profesort shqiptar do t rikthehen deri m 31 maj. Kushtet pr kt rikthim do t jen t njjta si ato pr fakultetet n pikn pararendse.

  5. Studentt dhe profesort e tjer shqiptar t shtat fakulteteve t tjera do t mund t kthehen n mjediset/objektet e Universitetit t Prishtins deri m 30 qershor 1998, simbas kushteve t njjta pr fakultetet pararendse, q shtrohen n pikn 3 dhe 4. Brenda dats 30 shtator 1998, studentt dhe profesort shqiptar do t mund t prdorin n mnyr adekuate mjediset universitare (mensat, bibliotekat, konviktet, etj.). Komuniteti i Shn Egjidios do t ofroj zgjidhje, pasi t ket dgjuar propozimet e t dyja palve, pr problemet q mund t dalin eventualisht. Sidoqoft, viti akademik duhet patjetr t filloj normalisht m 1 tetor 1998.

  6. Brenda dats 30 qershor 1998, studentt dhe profesort shqiptar do t mund t prdorin mjediset e shtat shkollave t larta pedagogjike, ekonomike dhe teknike, n Prishtin dhe n qytetet e tjera t Kosovs. Prdorimi i tyre do t bhet simbas kushteve pr riprdorim t objekteve/mjediseve universitare, sikur n pikn 3, po qe se kto shkolla prdoren.

  7. Komisioni "3+3", i ndihmuar nga Komuniteti Shn Egjidio, nnvizon domosdon e sigurimit t fondeve pr ndrtim t shpejt t objekteve / mjediseve t reja, me qllim t shtimit t hapsirs pr msimdhnie, pr krkime dhe pr administrat, q do t jen n dispozicion t t gjithve. Ndrtesa t reja universitare, q do t mund t ndrtoheshin shpejt, do t mund t strehojn, n kushte t barabarta, ()


  Lexoni kt dokument n anglisht:  TEXT OF AGREED MEASURES
  FOR THE IMPLEMENTATION
  OF THE AGREEMENT ON EDUCATION  1. The following measures have been temporarily adopted to enable the implementation of the Agreement on Education signed on September 1 by President Slobodan Milosevic and Dr. Ibrahim Rugova.

  2. The Institute for Albanology in Pristina will be open for its previous users on March 31.

  3. By March 31, the St. Egidio Community will, in view of the proposals submitted by the two sides in the 3+3 Committee, determine the first three faculties of the Pristina University where the Albanian students and professors will be reintegrated by April 30, 1998. In principle, the following is a condition for reintegration: students currently normally conducting their studies at the University and the Albanian students will use the University facilities and equipment alternately, through a system of double shifts which will change every semester. During the first semester of the application of these measures, students currently normally studying in the University facilities will use them in the morning (until 2 p.m.), and the Albanian students in the afternoon; in the second semester, the shifts will change and the Albanian students will be in the morning and the students now studying in the University facilities in the afternoon, and this order will change in the following semesters. Apart from using facilities for holding classes, Albanian students and professors will also have at their disposal the corresponding space at each faculty for administrative functions and the teaching staff (if this is not possible, another solution will be found).

  4. By April 30, 1998, the St. Egidio Community will, taking into consideration proposals submitted by the two sides in the 3+3 Committee, determine the next three faculties of the Pristina University where the Albanian students and professors will be reintegrated by May 31, 1998. The conditions for this will be the same as for the faculties in point 3.

  5. Albanian students and professors of the remaining seven faculties will be able to re-enter the facilities of the Pristina University by June 30, 1998 according to the same conditions as the faculties in points 3 and 4. By September 30, 1998, Albanian students and professors will be able to use University facilities (cafeterias, libraries, student dormitories, etc.) in the corresponding way. The St. Egidio Community will, after hearing the proposals of both sides, reach a solution for possible problems which could occur. In any case, the school year must start normally on October 1, 1998.

  6. By June 30, 1998, Albanian students and professors will be able to use the facilities of seven schools of higher learning in Pristina and other cities in Kosovo which are specialized for teaching, economic and technical subjects. Their use will be regulated in keeping with the conditions for the renewed use of University facilities, as in point 3, if these schools are to be used.

  7. The 3+3 Committee, with the support of St. Egidio, underlines the need for securing funds for the faster construction of new facilities in order to make more space for holding classes, research and administration, and which will be at the disposal of all. New University buildings, which can be built speedily, will be able to accommodate, under equal conditions, all structures of the University. This will be the subject of a special program, which will contain deadlines and the financing of its realization in keeping with real needs and material capabilities.

  8. Similarly, by March 31, 1998, Albanian pupils of elementary and high schools will be able to return to elementary and high schools which are currently not is use, in keeping with a list to be prepared by the 3+3 Committee. St. Egidio will find a solution for possible problems which could emerge. Albanian pupils of elementary and high schools will return to those elementary and high school building which are partially in use by April 30, 1998. Their use will be regulated in keeping with the conditions for the renewed use of University facilities mentioned in point 3, or in another mutually acceptable way.

  9. The 3+3 Committee, assisted by St. Egidio, will meet by March 30 at the latest to guarantee the implementation of the transitional normalization measures. The 3+3 Committee will immediately set up working groups for each faculty. The 3+3 Committee will examine the remaining problems which are concerned with the normalization of the education system (funding, administration, languages, programs, diplomas, status questions of employees).  In Pristina, March 23, 1998  Fehmi Agani
  Abdulj Rama
  Redzep Osmani
  Ratomir Vico
  Goran Percevic
  Dobrosav Bjeletic  In the presence of the members of the St. Egidio Community

  Monsignor Vicenzo Paglia
  Prof. Roberto Morozzo della Rocca
  Dr. Mario Giro


  nga pashtriku
  Ndryshuar pr her t fundit nga Jack Watson : 24-01-2010 m 07:21
  Sarmatosem sa tjet jeta!

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •