Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 53 prej 53
 1. #41
  Pasioni pėr shkencėn Maska e KILI MERTURI
  Anėtarėsuar
  23-01-2008
  Vendndodhja
  evropė
  Postime
  1,848
  Faleminderit
  8
  14 falenderime nė 10 postime
  Edhe pse u tha me fjalė tė tjra , edhe unė mendoj se fajtorė jan politikanėt tanė.

  Disa si Albo e tė tjerė, mė duket se nuk kan qasje nė rrjet!

  Nuk ka kurfar emocionesh kėtu.

  Ska lidhje pse Kosova nuk ėshtė ndėrkombtarisht e pavarur.
  Eulex ėshtė njė organ nga BE .
  BE , i thot vetes se ėshtė bashkėsi e shteteve demokratike , e kjo dmth se ėshtė e gatshme qė tė luftoi pėr demokraci dhe drejtėsi.

  Por dihet se EULEX nuk ėshtė nė Kosovė pėr tė paditur dikėn nė Hagė.
  Jan vet Kosova , pra qeveria e saj , qė duhet tė inicoi kėsi raste madhore dhe shumė tė rėndėsishme pėr Kosoven .
  Tė rėndėsishme nė shumė plane:
  Tė tregohet se kėtu ka ndodhur gjenocid.
  Tė denohen ata qė e kan bėrė gjenocidin.
  Tė merret dėmshpėrblim pėr dėmet e shkaktuara.
  Dhe si rrjedhojė do tė kemi:
  Ngritjen e moralit tė popullit tonė.
  vendosjen nė vend tė pozites sė populit tonė nė nivel ndėrkombėtarė.(kjo do tė ndikonte nė njohjen sa mė tė shpejt tė Kosoves ndėrkombtarisht!)
  Do tė shfuqizohen tė gjitha marveshjet qė i ka bėr serbia gjat kohės sė okupimit !
  Favorizimi i shqiptarėve nė Kosven Lindore.
  Shuarjen e kryeneqėsis sė shkijeve nė Kosovė!
  etj...


  Kili
  SHQIPĖRIA ETNIKE ĖSHTĖ GJAKU IM QĖ NUK FALET!
  BAC, U KRYMB , E HASA ME SHOKĖ PO LAVDĖROHET ME KRYMBJEN!

  BAC , HALA KA ASI NJERĖZ QĖ E DOJNĖ gov(n)en. ufffffffffffff
  Nė dreq tė mallkuar tė gjithė antishqiptarėt dhe tradhtarėt e kombit!

 2. #42
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga Disa Lexo Postimin
  Sepse kemi politikan qyqar,servila,tradhetar...
  Sa per politikanet tane Serbia do ishte shnderruar ne poligon te testeve nukleare.

  Merre nje keshille: Mund te ndodhe se arsyeja eshte dicka qe tejkalon diapazonin tend dhe qe nuk eshte e menduar te jete transparente per njerez inkompetente ne keso gjera.

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Anėtarėsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Ju lutem nese keni durim para se te beni ndonje koment lidhur me kete teme lexojeni njehere deshmine e dores se pare nga nje disa kriminel ne postimin e bere nga une ne faqen 2 te kesaj teme.

  Deshmija qe tronditi Hagen.


  INFERNO (Ferri)ne fshatin Termje

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Anėtarėsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Deshmia tjeter qe lidhet me fshatin Terrmje dhe rrethinen e Prizrenit dhe Rahovecit


  Deshmija tjeter tronditese e njerit nder ata qe mori pjese direkte ne masakrat dhe perndjekjen e shqiptareve ne Kosove.Ky deshmitar eshte i mbrojtur dhe mban shifren K-32.Ky ushtar njehere ne vitin 1998 shkon ne pushim ne shtepine e vet dhe nuk kthehet me,mirepo shkojne ushtria dhe e marrin prape dhe e dergojne ne luftime,ne rajonin e Prizrenit.  Prokurori: A jeni 26 vjeqar dhe jeni boshnjak nga Mali i Zi?

  Deshmitar K-32: Po,e vertete eshte.

  Prokurori: A eshte e vertete se keni filluar sherbimin tuaj ne armaten jugosllave ne mars te vitit 1998?

  Deshmitari K-32: Po,e vertete eshte.

  Prokurori: Dhe me 10 qershor 1998 jeni derguar ne Prizren dhe atje keni sherbyer si shofer i njesise mbeshtetese te ushtrise dhe pas nje kohe keni marre pjese ne nje aksion luftarak ne fshatin Damjan ku ende gjendeshin civilet aty?

  Deshmitari K-32: Po.

  Prokurori: Ju lutem na tregoni me saktesisht se si shofer qka keni vozitur?

  Deshmitari K-32: Une ju kam derguar ushqimin ushtareve qe ishin ne luftime ne terren.

  Prokurori: Dhe ne njesine tuaj,kush ishte komandant?

  Deshmitari K-32: Ne i kishim nenoficeret tone qe komandoheshin nga Bozhidar Delici.

  Prokurori: Sa ushtare keni qene ne grupin e juaj luftarak?

  Deshmitari K-32: Prej 150 deri ne 190,kjo mvarej mirepo aty diku prej 150 deri 190.

  Prokurori: Qka keni pasur prej arsenalit ushtarak?

  Deshmitari K-32: Njesia jone kishte 2 tankse, 4 topa kunderajror dhe nje pjese tjeter te automjeteve per transport.

  Prokurori: Kur keni mberritur ne fshatin Damjan a ka ndodhur diqka aty?

  Deshmitari K-32: Po aty ishte edhe oficeri Delic dhe na urdheroi qe ti debojme te gjithe civilet qe gjendeshin aty.

  Prokurori: Dhe qka bene ushtaret?

  Deshmitari K-32: Ushtaret pas urdherave hyne ne qdo shtepi dhe i perndheken banoret.

  Prokurori: Dhe a i leshuan shtepite ata?

  Deshmitari K-32: Po,iu dhane afat 3 ore qe ti leshojne shtepite.

  Prokurori: Diten tjeter kur ishit ju ne fshat a kishte mbetur ndonje civil aty?


  Deshmitari K-32: Jo,asnje nuk qe mbetur.

  Prokurori: A moren civilet ndonje send me vete gjersa u larguan nga shtepite?

  Deshmitari K-32: Po,disa gjera personale,sepse ushtrija ju thane qe ti mos marrin te tjerat sepse do ti ruajme ne dhe asgje sdo ju mungoje.

  Prokurori: A paten lene keta fshatar ndonje automjet te tyrin ne fshat?

  Deshmitari K-32: Po kishte pasur vetura.

  Prokurori: Dhe qka ndodhi me keto vetura pasi u larduan civilet?

  Deshmitari K-32: Ato i mori ushtria per nevoja te ushtrise.

  Prokurori: Pasi qe civilet u debuan nga fshati qka bete ju?

  Deshmitari K-32: Ne i bllokuam te gjitha rruget qe shpiejne ne fshat me pengesa rrugore qe askush te mos mund te hyje ne fshat.

  Prokurori: Qka ndodhi me gjerat qe kishin lene fshataret neper shtepite e tyre?

  Deshmitari K-32: Shumicen e gjerave te vlefshme i muaren ushtaret,TV,radio,teknike te bardhe dhe gjera tjera qe mund te barteshin me lehte.

  Prokurori: A i kishin lene fshataret pas vetes edhe bagetine?

  Deshmitari K-32: Po,ata i lane dhe me se shumti kishte pasur dele te cilat i merrnin ushtaret,i prenin per ushqim.

  Prokurori: Ku keni fjetur gjersa keni qendruar ne fshat?

  Deshmitari K-32: Ne shtepite e fshatareve qe i perndjekem.

  Prokurori: Mire tash te kalojme diku tjeter.A ju kujtohet te kete ndodhur diqka ne rrugen Gjakove-Kline ne mes dates 1 dhe 3 gusht?

  Deshmitari K-32: Po ne kete ruge ishte nje kolone e gjate e ushtrise e cila shkonte ti ndihmonte diku ne nje aksion policise.Edhe ne shkuam tju ndihmojme policise.

  Prokurori: Dhe duke shkuar ju ne nje fshat per ti ndihmuar policise ju kujtohet te kete ndodhur diqka para se te mberrini aty?

  Deshmitari K-32: Po me kujtohet.Ne u ndalem dhe une isha duke ju derguar uje ushtareve,te cilet ishin duke dalur nga mali dhe aty afer pashe 2 kufoma te shqiptareve qe sapo ishin vrare dhe e pyeta njerin ushtar se qka ndodhi,ai ma ktheu: " I gjetem te gjalle ne kete are me miser,i morem ne pyetje dhe i vrame".

  Prokurori: A keni verejtur ndonje plage tek keta 2 te vrare?

  Deshmitari K-32: Po,veshet iu ishin prere dhe ishin te pushkatuar ne koke nga afersia.

  Prokurori: A mundet ta mirrni vesh pse ushtaret i vrane keta dy njerez?

  Deshmitari K-32: Kinse keta 2 shqiptare iu kishin thene ushtareve qe atje larg nja 250 metra ke njerez te armatosur,mirepo une nuk ju besova.

  Prokurori: Qka ndodhi me pastaj me keto 2 kufoma?


  Deshmitari K-32: Erdh nje makine dhe i mori.


  Prokurori: Pastaj vazhduat rrugen per ne fshatin Meqe?

  Deshmitari K-32: Po,ne u afruam afer fshatit diku rreth 300 metra.Pritem pak dhe Oficeri Delic e urdheroi nje ushtare me tanke qe ta granatoi nje shtepi aty,pas pak kohe prape i tha qe ta granatoi edhe njehere te njejten shtepi.Pas kesaj filluan civilet shumica gra dhe femije te dalin nga shtepija dhe u nisen ne drejtim te malit prapa shtepive aty dhe kembesorija u urdherua te hyje menjehere ne fshat dhe te filloi me operacionin.

  Prokurori: Qka nenkuptoni me operacionin?

  Deshmitari K-32: Po kjo kuptohej,ishte fjala per pastrimin e fshatit.

  Prokurori: Dhe qka ndodhi me pastaj?

  Deshmitari K-32: Ne e kemi vazhduar rrugen dhe ushtaret qe hyne ne ate fshat ata vazhduan "pastrimin".

  Prokurori: Sa gjate keni udhetuar deri sa keni mberritur te fshati tjeter?

  Deshmitari K-32: Dikund prej 5 ose 6 kilometra.

  Prokurori: Dhe ku mberrite?

  Deshmitari K-32: Mberrime aty para se te shkojme tek fshati Rakovine hasem ne Njesite speciale te policise.Ata veq i kishin djegur shtepite ne ate fshat te vogel.

  Prokurori: Qka ndodhi,a qendruat ju ne Rakovine?

  Deshmitari K-32: Ne ne fshatin Rakovine kemi fjetur dy nete,kuptohet ne shtepite e fshatareve.

  Prokurori: Ne mars te vitit 1999 a ndodhi diqka ne fshatin e quajtur Jeshkove?

  Deshmitari K-32: Ne kemi marre alarmin dhe jemi nisur ne drejtim te Dragashit.Nuk na eshte thene se ku po shkojme mirepo e dinim qe ne ate fshat jane 1000 ushtare jugosllav dhe 300 polic tjere dhe se ne ate fshat kishte terroriste.

  Prokurori: Dhe a ishte edhe Delic aty me ju dhe qka ju urdheroi?

  Deshmitari K-32: Po,edhe ai ishte aty afer meje kur mberriten ne ate fshat ai ju tha ushtareve qe ne kete fshat askush sduhet te mbetet i gjalle.

  Prokurori: Dhe qka degjuat tek folte Bozhidar Delic ne radio lidhje?

  Deshmitari K-32: Ai tha:" Behuni gati,per pak minuta fillon aksioni".Ne pritem per pak qaste derisa tanku nga fshati qe ishte fqinje te granatonte fshatin e ne momentin kur granata te bie ne fshat atehere ne niseshim.

  Prokurori: Qka ndodhi me pastaj?

  Deshmitari K-32: Kur tanku shprazi granaten ne fshat dhe eksplodoi ateher oficeret tane na urdheruan te shtiejm drejt fshatit.Keto te shtena zgjaten diku rreth 30 minuta pastaj kemi pushuar nja 1 ore.Pas nje ore ne jemi nisur drejt ne hyrje te fshatit ne prape kemi shtene ne drejtim te fshatit per nje 5 minuta.Kur hyrem ne fshat afer e kisha Bozhidar Delicin i cili urdheroi kur te futemi ne fshat asnjeri sduhet ta lejme te gjalle.Menjehere kur jemi futur ne fshat kam pare nje shqiptar tek del nga shtepia e tij me duart lart duke thene: "dorezohem".Mirepo ai nuk kishte kujt ti dorezihej sepse menjehere u vra nga nje ushtar.Nje polic qe ishte afer ketij ushtari i bertiti se pse e vrau sepse kishte deshire qe ky ta vret.Pas kesaj polici nxjerr thiken dhe ja pren te dy veshet fshatarit qe u vra.Ne kete aksion une me syte e mi kam pare me se paku 7 kufoma ndersa siq tregonin edhe ushtaret tjere diku rreth 30 persona qene vrare.Te gjithe civil ishin.Te nesermen policia kishte shkuar dhe kishte mbledhur trupat.

  Prokurori: Dhe me 24 mars 1999 ju keni qene te vendosur me bataljonin tuaj ne nje fshat afer Rahovecit?

  Deshmitari K-32: Po,afer fshatit Malesi e re dhe fshatit Termje.

  Prokurori: A ka ndodhur diqka aty ne mengjesin e 25 marsit 1999?

  Deshmitari K-32: Po kemi marre urdher qe duhet te shkojme te ai fshat per "ta pastruar".

  Prokurori: Dhe a hyte ne fshat?

  Deshmitari K-32: Po kur kemi hyre ne fshat ushtria ka filluar ti vras civilet qe fjendeshin aty.Kete e kam pare personalisht.

  Prokurori: Kush komandoi per tu vrare keta?

  Deshmitari K-32: Po Bozhidar Delici dha urdherin,ndersa mbi te ishte komandanti Pavle Gavrilovic i cili qendroi ne periferi te fshatit gjersa ne hym brenda ne fshat.

  Prokurori: Si keni hyre ne fshat,ne grup te madh apo jeni ndare ne grupe te vogla ushtaresh?

  Deshmitari K-32: Po kemi qene tri grupe te mdhaja.Grupi yne ka hyre i pari .Kur kemi hyre ka qene diku ora 8 e mengjesit dhe ushtaret kane filluar te shtejne ne pleq,gra dhe femije,pra ne civil.

  Prokurori: Na tregoni ndonje incident qe keni pare?

  Deshmitari K-32: Po,incidenti i pare qe kur grupi yne hyri ne fshat pame 2 pleq dhe 3 gra tek nxitonin perpkjet dhe menjehere ushtria ka shtene ne ta dhe kam pare tek rrezoheshin ne toke te vdekur keta 5 njerez.
  Incidenti i dyte isha shume afer vrasjes mirepo nuk e pashe sepse isha pertej muri,vetem kam degjuar piskamat dhe klithjet e disa femrave dhe menjehere kam hyr ne oborr.Kur hyra brenda ushtaret i kishin vrare nje numer ta madh civilesh aty diku ne qoshe te oborrit.Kjo kishte ndodhur shume shpejt.Nje ushtar qe gjendej aty bertiste se pse e vrane nje femer aty qe kishte qene e bukur.Ai fliste keshtu sepse eshte dashur para se te vritej ajo femer te behet diqka me te.

  Prokurori: Sa njerez qene vrare ne kete oborr dhe a kishte pasur aty edhe foshnje te vogla?

  Deshmitari K-32: Po ketu ne kete oborr ishin vrare diku 15 persona,pleq gra dhe femije.Po kam pare edhe foshnje te vrare ne nje shtepi tjeter.Kam pare foshnja qe eshte vrare me nje plumb ne balle poashtu edhe nena e saj.Ishin te pushkatuar nga afersia.

  Prokurori: Dhe a ishit ne dijeni se si u vrane keta 15 njerez?

  Deshmitari K-32: Po thjeshte ata ishin nxjerr nga shtepia dhe ishin pushkatuar.

  Prokurori: Pastaj keni vazhduar ne shtepine e dyte,te trete e keshtu me radhe apo?

  Deshmitari K-32: Po,e vertete eshte.

  Prokurori: Dhe qka behej me keto shtepi?

  Deshmitari K-32: Ato digjeshin me radhe,njera pas tjetres.Edhe une per vete kam djedur shtepi dhe nje autobus qe ndoshej ne fshat.Kam marr peshqirin dhe e kam ndezur ndersa shtepia kishte qene nga brenda me llamperi dhe dru dhe menjehere u dogj,ndersa autobusit ja kam vene flaken nje karrigeje dhe menjehere edhe ai u dogj.


  Prokurori: Ne kete fshat a mund ta dini se sa ishin civil te vrare?

  Deshmitari K-32: Saktesisht nuk e di mirepo kam pare shume te vrare.

  Prokurori: Sa gjate keni qendruar ne Termje dhe kete rajon?

  Deshmitari K-32: Dy dite.

  Prokurori: Dhe kur ka perfunduar ky operacion,a u kthyet ne kazerme.

  Deshmitari K-32: Po jemi kthyer ne Prizren ne kazerme mirepo nuk kemi qendruar aty sepse kazerma ishte shkaterruar nga Nato-ja.Pas kesaj kemi marre urdher qe ne fshatin me te afert ti debojme fshataret dhe te vendosemi ne ne shtepite e tyre.Nuk ka qene ky fshat mirepo lagje afer kazermes.

  Prokurori: Kur jeni vendosur ne keto shtepi a keni mare urdher per ndonje kamion civil ju personalisht?

  Deshmitari K-32: Ne kete lagje kishte pasur shume kamione qe i kishin lene civilet qe i debuam dhe e kemi marre nje kamion qe ne te gjendeshin civile.Ate kamion e kemi marre.

  Prokurori: Pse e keni marre kete kamion?

  Deshmitari K-32: Per nevoja te ushtrise dhe sepse Nato nuk do te na gjuante ne kamion civil keshtu qe do te operonim me lehte.

  Prokurori: Diten e gjashte te qendrimit ne Prizren me eshte urdheruar qe te shkoj ne ndermarrjen"Higjiena" ne Prizren qe ta marr nje kamion civil te kesaj ndermarrje.Kam shkuar ta marr ku ne kete kamion ishte e vendosur edhe nje kuti e madhe.Nuk kam shikuar se qka ka ne te.Kamioni ishte i destinuar qe te shkojme ne Terrmje dhe ti marrim kufomat qe i kishin vrare ushtria dhe policia.

  Prokurori: Dhe a shkuat ne Terrmje?


  Deshmitari K-32: Po,kemi mbledhur nje numer te kufomave dhe nje pjese te ketyre kufomave nuk e kemi gjetur.

  Prokurori: Sa kufoma keni mbledhur dhe a moret vesh diqka per ate kutine qe ishte ne kamion?

  Deshmitari K-32: Ne kemi mbledhur vetem 5 kufoma te femrave gjersa kufomat e pleqve i kemi lene aty ku kane qene.Ndersa ne kutine qe gjindej ne kamion kishte pasur koka te te vrareve.Keto 5 kufoma te femrave i kemi ngarkuar dhe i kemi derguar ne nje koder ku edhe i kemi futur ne dhe.

  Prokurori: Do te thote i keni mbledhur kufomat,i keni vendosur ne qese najloni dhe i keni ngarkuar.Ku i derguat me saktesisht?

  Deshmitari K-32: Ne nje koder pergjate karaoles"stevanovic" ne mes Prizrenit dhe kufirit me Shqiperine.

  Prokurori: Dhe si i keni varrrosur keto kufoma,a keni germuar thelle vendin apo vetem pak ne siperfaqe?

  Deshmitari K-32: Jo thelle vetem pak dhe pastaj e kemi mbuluar dhe rregulluar qe te mos dij kush se ka diqka aty.

  Prokurori: Dhe a e beret me shenje vendin ku i varroset keto kufoma?

  Deshmitari K-32: Po,une ne fshehtesi ,aty,pa me pare ushtaret tjere e lashe nje pjese te motorit pasi qe ne kamion kishte pasur pjese te tilla.

  Prokurori: Kalojme diku tjeter tash.A e dini se qka ndodhte me refugjatet shqiptare ne kufi me Shqiperine?

  Deshmitari K-32: Ne brezin kufitar Verbnica,ne kete vend kufitar shqiptareve iu merrnin dokumentete dhe ju digjeshin,qe ne momentin nese kthehen ne Kosove qe te mos kene asnje dokument identiteti dhe dokument qe kane jetuar ne Kosove.

  Prokurori: Dhe ju Kosoven e keni leshuar me 6 qershor apo jo?

  Deshmitari K-32: Po une kerkova keshtu,d.m.th. jam larguar nga Kosova 6 dite para terheqjes se ushtrise jugosllave.  Perktheu: Fattlumi

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Anėtarėsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Terrnje i shenjuar me rrathe te kuq


  disa nga te zhdukurit ne masakren e Terrnjes u gjenden ne varrezat e Batajnices
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Anėtarėsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Masakra ne terrnje
  Evukimi i kujtimeve gjatė mėngjezit tė 25 marsit 1999

  Nė mėngjesin e 25.03.1999 heret nė mėngjes kur u zgjuam , kurgja nuk kemi parė po ulemi unė e shoqja po e shikojm kunaten duke qitur(gatuar) buk pėr neve dhe pėr musafiret qė i kishim, nėpėr oborr lėviznin Murati dhe Shabani por unė nuk kamė ditė kurgja kunata(Refkija) shkoi nė katin e dytė pėr me marrė diēka dhe nė atė moment e thirri tė shoqen(Shemsijen) dhe shemsija mė thirri mua dhe po shikojmė pėr dritare dhe po i vrej se ushtrija serbe ishte stacionuar nė breg te ara e Nazim Llapatinces afėr
  vneshtave tė tarazhdes te lisi ishin stacionuar njė Prag dhe njė Tank dhe shumė ushtar.por duke shikuar mė poshtė ushtria serbe ja kishte mėsy fshatin dhe ate mė tri drejtim nėr shtepija tė Vocėve(nėr fshat),mbi vresht dhe ate u ndan nė dy drejtime dhe e treta kolon mbi shkollė te shtepija e Maliq Vocit dhe nė atė momentė e kishte plagosur.
  Nė atė moment zbrita posht dhe nisa me i que fėmijt prej gjumit dhe gjėr sa i qova prej shkollės ushtrija serbe arriten te dera e axhės Musli dhe aty u stacionuan dhe vėzhgojshin urėn pėr Nėpėrbisht dhe pėr Mamush dhe neve na u bllokuar rruga pėr me
  u larguar nga shėpia dhe baba nė pyti ēka do tė bajm, dhe u thash se jemi blokuar dhe ma mire po hym mnbrenda dhe ashtu vepruam dhe ne mashqit shkuan nė ode , kurse grate dhe fėmijt hyn nė dhomė tė shporetit Kurse pak ma pare kishin ardhur axha
  Haki, djali i mixhes Bekimi dhe Shkelzen Gashi po tregojn se e kishin plagosun Maliq Vocin. Duke hyr mbrenda, nė oborrin e axhės Musli u ndėgjua njė bėrtim dhe rrafale tė automatikut.Mbasi kemi hy mbrenda filluan tė hyn(ushtrija serbe)nga dyert e oborrit
  dhe nga mbrapa shtepis fillua tė gjuajn me automatic nėpėr dritare dhe mure tė shtepisdhe hyn nė koridor me automatin duke shprazur shangjerat me plumba dhe njėr i tha ati ushtari nė koridor hedhja bomben dhe ik (baci bombu budallo jednu i bezhi) dhe ai
  veproji ashtu ne qė ishim 12.(dymbdhjet veta tė gjithė meshkuj)shpetuam. Por kur shkuan nė shtepin tjetėr qė ishin grat dhe fėmijė u ndėgjua njė bėrtim dhe automatiku nuk pushonin duke hedhur plunba.E kishin thyer dritaren dhe e kishin rrotulluar auto-
  matikun nė mėnyr tė ti vriste kret qė ishin atu.Por pėr fatė ato (grat dhe fėmij)ishin strukur mbas shporetit dhe nėn dritare dhe nėpėr qoshke dhe kishin pshtuar.E hedhin bomben nė koridor dhe aty plagoset gruaja e nipit Azeminja qė ishte musafire.prej bombės ushtrija serbe grat dhe fėmij dojn me i nxjerr jasht nė oborr por kėto dalim prej dhomės sė shporetit nėpėr koridor ku kishte shpėrthyer bomba dhe hynė nė dhomėn tjetėr por nė atėmoment kishin mbetur dy fėmijė jashtė nė koridor dhe Shemsija del dhe i merr por nė atė moment nė derė kishtev qillua njė ushtar sėrb dhe me automatik e vret Shemsijen dhe Votimin 7 vjeēar dhe e plagos Emėn.
  Kur Ushtrija serbe shkojti nga oborri i jonė nė oborr tė kojshis , Baba dhe axha Haki dulen nga oda baba shkojti te grat dhe fėmijt dhe axha Haki shkojti nė oborrin e axhės Musli. Baba tregojti se te grat e kishin vra Shemsijen dhe Votimin dhe e kishin plagosur
  Emėn dhe Azeminen kurse Axha Haki tregojti se nė oborrin e axhėr Musli kishin ba kėrdi kishin pushkatuar tė gjithė.Nė atė moment dulem jasht ,plemes ja kishin vu zjarrin dhe ishte duke djegur e hedha njė sy nga shtėpija e axhės Nuhi,shtepija ishte duke djegur.
  Oda me ahėr po njashtu duke djegur njė lop duke qitur ujė se po digjke nė atė moment Erdhen reja e axhės Nuhi dhe treguan pėr masakren qė ashtė bėr po tregojn se prej shtėpis sė Hamziut e gjėr te lumi janė vra: Bahrija,Ahmoni dhe Besarta Gashi,Ramadani
  Refija dhe Behare Krasniqi dhe Rahime Voci dhe ėshtė plagosur Fetije Krasniqi dhe duke ikur lumit te posht Ushtrija serbe i ka zėn dhe ka nxjerr prej lumit dhe i ka nda 4 burra dhe grat dhe fėmijt I ka kėthy nė shtepi mbasi kan hec pak burrat i ka pushkatuar dhe kėta janė: Shaban Gashi,Hamzi Gashi, Refki Rexhaj dhe Muhamet Krasniqi.Nė oborrin e axhės Musli i kanė pushkatuar kėta persona: Musli Gashi,Shefkinaze Gashi,Shyqeri Gashi,Sedat Gashi,Habibe Fisnik Gashi,Natyra Gashi,Emir Gashi,Hyra Gashi,Luljeta Gashi,Selvete Gashi,Lumturije Gashi Blerta Gashi,Xhyzide Byrtyqi,Shqipe dhe Altin Bytyqi ,ndėrsa janė plagosur Nexhat Bytyqi dhe Ismet Gashi.
  Janė vra dhe Musli Voci,Ali Voci Allėtane Krasniqi dhe ėshtė plagosur gruaja e Avdi Vocit(Feride Voci).Rrugės te shkolla ėshtė vra dhe Arben Gashi.Prej atij momenti nuk kemi guxuar tė dalim jasht se ushtrija serbe prej bregut ku ishte stacionuar ēdo lėvizje (nėpėr oborr)na goditke me snajper.Nė mbėrmje ka ora 18,30 u nisem me shkue nė Leshan me u bashkur me popullatėn
  Por ushtarėn sėrb erdhen nga ura dhe zun axhen Haki dhe e vran dhe prej udhės pėr dere tė oborrit tė axhes Rasim nė oborrin ton e vrajten dhe dajen Mehmet Limanin. Dhe atė nat e bėnim nė shtepi.
  Tė nesėrmėn e 26.03.1999. diku kah ora 6,oo e diēka u nuisem nė Leshan Nė breg ku ishin stacionua ushtrija serbe po shprasėshin diēka dhe ne murrėm rrugėn pėr nė Leshan Mbi 70 vetė shkuam nė Leshan dhe u vendosen nėpėr miqėsi kurse nė
  shtepi ngeli babai (Bajram Gashi),nė tavan tė shtepis mbeti Murat Gashi,Bekim Gashi dhe Shkelzen Gashi, kuse nė podrumin e axhes Nuhi mbeten Xhula Gashi bashkė me fėmijt: Liridonin,Meritet dhe Arditen dhe Sanije Gashi me djalin Nazmiun.Kurse nga shtepija e axhės Musli kishte mbetur Ismet Gashi i plagosur. Nė Leshan shkuam te motra dhe hangrem buk mbas 36.e diēka orėve.mbasandej shkuan dhe u vendosem te Xhemajli Kryeziu duke shpresuar se do tė vin natėn Baba me tė tjerėt qė kishin mbetur nė shtepi nė Tėrrnje.Tė nesėrmėn nė mėngjes erdhi vllau Murati ,Bekimi dhe Shkėlzeni dhe i pytėm pėr tė tjerėn(do mė then me datėn27.03.1999)qė kishin mbetur nė shtepi.
  Me datėn 28.03.1999 erdhen nė Leshan edhe Baba(Bajrami)kah ora 11,00 nė shtepin ku ishim strehuar te Xhemajli Kryeziu dhe tregoi se nė Leshan kishte ardhur prom kah ora 24,00 bashk me Ismetin,Xhylen,Liridonin,Meriten dhe Arditen dhe Sanijen bashk me Nazmiun.Nė Leshan me datėn 28.03.1999.Kahė ora 12,30 hynen forcat sėrbe dhe nisen me djeg fshatin dhe erdh lajmi se po na tubojn nė oborr tė shkollės por na dulem bashk me turmen qė ishte nisur nėpėr oborre dhe shkuam te verrat prej verrave u shike tym e flak qė i shkonte fshatin Nė oborr tė shkollės u ndėgjua bėrtim por pa pasoj.Tė verrat edhi lajmi se rruga pėr nė Sopi e nė Mushtisht ėshtė e hapur .Do tė rij filluan tė shkojn lumit pėrpjet mbas pak u ndėgjua njė rafal dhe aty ishin plagosur nė kamion Jeton dhe Valon Balaj dhe Feride Muhaxheri.
  Prej verrave u nis turma lumit pėrpjet dhe unė me familje u nisa dhe shkuam nė f.Gjinoc dhe aty kemi pitem ujė dhe kemi pushuar njė orė, u nisem pėr nė Dubran do shkuan pėr nė Sellograzhd , Grejkovc dhe na ngelem nė Dubrad na vendosen nė njė shtepi(nė shtepin e Beqir Gashit). Diku pas mesnate kah ora l,00 erdhė lajmi se duhet me shkue nė Llanisht(29.03.1999) prej Dubravės e gjėr tė reka e Buzhales kemi shkue me njė kamion prej rekės sė Buzhales e gjėr nė Llanisht kemi shkuar nė kėmbė.Nė llanisht (te lumi ka ardhur me na vizituar miku i Gelancit Baki Devetaku I cili ishte vendosur nė njė shtepi nė Llanisht dhe na muar nė atė shtepi tė cilėn kemi fjetur 10 net. Me datėn 7.04.1999 nė oren 20,00 kemi fillua tė zbresin nė Savrov ku kemi kaluar naten.
  Me date 8.04.1999 nė oren 8,00 kemi mbrri nė Gelanc.aty kemi ndejtur gjėr mė 12.05.1999. kur jemi nusur pėr nė shqipri 6,oo.Nė Kukės kemi mrri diku kah ora 11,00.Nė Shqipėri kemi ndejt deri mė 25.06.1999 Kemi ardhur nė shtepi me datėn 26.06.1999. ku atė ditė i kemi varrosur eshtrat e Shemsijes,Arbenit dhe Votimit. Tė nesėrmen 27.06.1999.janė varrosur edhe Ali Voci,Allėtane Krasniqi.Me 31.07.1999 bėhet rivarrimi i 6 kufomave qė ishin Sjell nga Brezna e Opojes tė cilėt ushtrija serbe pėr me ja humb gjurmet krimit.
  I kishte que nė mal tė Brezne afėr kufinit prej tyre janė rivarros 4 nė Tėrrnje dhe kėto jan:
  Bahrije ,Ajmane dhe Besarta Gashi dhe Rahime Voci dhe dy janė rivarrosur nė Sdudenēan dhe kėto janė:Refije dhe Behare Krasniqi.
  Me 14.08.1999 janė rivarrosRefki Rexhaj Shaban Gashi dhe Hamzi Gashi dhe ėshtė Rivarros Nuhi Rexhepi nė fshatin Radbrav i cili ėshtė vra nėn fshatin Tėrrnje me 27.03.1999.duke ardhur prej fshatit Mamush.Kėto 4 kufoma i kanė varros Vet ushtrija serbe nėn varreza tė fshatit Tėrrnje me bullduzher i kishte vu nga njė drras dhe i kishte shkrua me do numėra me ngjyr tė kuqe.
  Me datėn 28.03.1999 rrugės duke shkuar prej Leshanit nė drejtim tė Gjinocit vritet Qazim Llapatinca dhe tė nesėrmen varroset nė Vraniq kurse nė Leshan pushkatohet edhe banoret nga fshati Tėrrne dhe kėta janė Kasum dhe Besnik Muhaxheri
  Ushtrija serbe i kiste varrosur nė varrezat e fashatit nė Leshan. Mirsad Llapatincen e kanė vra pasi turmen e kanė dėbuar pėr nė shqipėri dhe e kanė varros nė oborrin e vet nė Tėrrne.Hajrije Muhaxheri,Xhemajli Vranovci dhe Hazize Vranovci janė tė zhdukur.Me datėn 10 prill 1999 Rexhep Voci largohet nga Gelanci nė drejtin tė Tėrrnes dhe ma pėr kėtė nuk dihet kugja dhe ky nihet si i zhdukur
  Me datėn 30 prill 1999 njė pjes e populates ē’vendosen prej Budakovės dhe dojnė me shkue pėr nė Gelanc por natėn vonė hasen nė prit nga forcat serbe nė fshatin Vraniq prej krismave vritet njė grua nga Reshtani dhe tė nesėrmėn forcat serbe (01.05.1999)I ndajnė
  Prej turmės njė mashkul nga Reshtani dhe njė nga Savrova dhe dy meshkuj nga Tėrrna dhe kėta : Muhamet Jetullah Balaj dhe Jeton Muhamet Balaj tė tjerėt i pėrcjellin deri te Shkolla e Bukoshit dhe i shtin nė autobus dhe i dėrgojn pėr nė shqipėri.Kurse ata qė i ndan i kanė pushkatuar te shkolla e Bukoshit.Muhame Balaj dhe Jeton Balaj janė rivarrosur nė f.Tėrrne 09.1999 nga Rahoveci
  Pasi qė e kanė krye ekspertizen e AND-sė.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fattlumi : 24-01-2010 mė 09:59

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Anėtarėsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Lista e te vrareve dhe masakruarve ne fshatin Terrnje.  1. Haki Misin Gashi 10.02.1927 Tėrrnje Penzioner Tėrrnje
  2. Musli Shaban Gashi 15.03.1927
  3. Shefkije Xhamajli Gashi 26.09.1927 Zojzė amvise
  4. Shyqeri Musli Gashi 06.04.1949 Tėrrnje Punėtor
  5. Arben Shyqeri Gashi 22.03.1983 Punėtor Tėrrnje
  6. Sedat Shyqeri Gashi 12.06.1986 Nxėnės I zhdukur
  7. Habibe Hasan Gashi 07.10.1968 Grejkoc Amvise
  8. Fisnik Hysen Gashi 05.01.1989 Tėrrnje Nxėnės
  9. Natyra Hysen Gashi 04.08.1991
  10. Emir Hysen Gashi 26.06.1994 fėmijė
  11. Hyra Ali Gashi 06.03.1942 Gjinoc Amvise
  12. Luljeta Latif Gashi 21.09.1965 Tėrrnje Arsimtare
  13. Selvete Latif Gashi 16.01.1968 Punėtore
  14. Lumturie Latif Gashi 09.07.1981 Nxėnėse
  15. Blerta latif Gashi 23.01.1984 Nxėnėse
  16. Shemsije Nebih Gashi 18.05.1958 Gjinoc Amvise Tėrrnje
  17. Votim Murat Gashi 27.09.1991 Tėrrnje Nxėnės
  18. Bahrije Isuf Gashi 22.11.1939 Studenqan Amvise
  19. Shaban Nuhi Gashi 01.061961 Tėrrnje Punėtor
  20. Hamzi Nuhi Gashi 02.01.1964
  21. Ajmane Nuhi Gashi 02.05.1966 Amvise
  22. Besarta Shaban Gashi 02.01.1986 Nxėnėse
  23. Refki Qemajl Rexhaj 25.05.1950 Mėsues
  24. Rexhep Hysen Voci 03.08.1926 Plak Vr.Tarazhd 10/04/1999 “ I zhdukur
  25. Musli Hysen Voci 07.05.1935 Bujk Tėrrnje 25/03/1999
  26. Ali Hysen Voci 01.07.1939 Bujk Tėrrnje
  27. Rahime Voci 06.12.1949 Vraniq Amvise
  28. Alltane Krasniqi 1943 Potoqan
  29. Kasum Shaqir Muhaxheri 21.04.1950 Tėrrnje Punėtor Leshan 28/03/1999
  30. Besnik Kasum Muhaxheri 24.07.1969
  31. Hajrije Muhaxheri 1915 Medvec Amvise E zhdukur
  32. Azize Vranovci 1911 Samadrazh
  33. Xhemajli Mehmet Vranoci 25.06.1920 Tėrrnje Bujk
  34. Mirsad Liman Llapatinca 28.10.1969 Tėrrnje
  35. Qazim Mustaf Llapatinca 18.04.1950 Topliqan
  36. Muhamet Jetullah Balaj 27.04/1955 Punėtor Bukosh 01/05/1999
  37. Jeton Muhamet Balaj 08.03.1980 Nxėnės
  38. Ramadan Isuf Krasniqi 12.06.1928 Studenqan Penzioner Tėrrnje 25/03/1999 “ I zhdukur
  39. Muhamet Isuf Krasniqi 15.10.1936
  40. Refije Kurtish Krasniqi 05.02.1950 Amvise Studenqan
  41. Behare Hylki Krasniqi 11.03.1977
  42. Mehmet Qazim Limani 12.05.1944 Bujk
  43. Xhyzide Bytyqi 15.04.1940 Zaqisht Amvise E zhdukur
  44. Shqipe Bajram Bytyqi 03.10.1972 Korishė
  45. Altin Lulzim Bytyqi 18.muajsh Studenqan Femijė
  46. Nuhi Bexhet Rexhepi 17.vjeē Randobrav Nxėnės 27/03/1999 Randobrav

 8. #48
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  16-12-2009
  Postime
  2,383
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
  Sa per politikanet tane Serbia do ishte shnderruar ne poligon te testeve nukleare.

  Merre nje keshille: Mund te ndodhe se arsyeja eshte dicka qe tejkalon diapazonin tend dhe qe nuk eshte e menduar te jete transparente per njerez inkompetente ne keso gjera.
  Po pse pra pse Shqiptaret nuk e padisin Serbin,duke marr parasysh se cfar gjenocidi ka be ne Kosove,hajt ma thuaj?

  O zoteri ti thuaj si te duash por une nuk pajtohem me politikan tradhetar,sepse une rrjedh nga nje familje qe ka derdhe gjakun per kete vend,dhe per kete arsye nuk pajtohem me tradheti.

 9. #49
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Anėtarėsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga Disa Lexo Postimin
  Po pse pra pse Shqiptaret nuk e padisin Serbin,duke marr parasysh se cfar gjenocidi ka be ne Kosove,hajt ma thuaj?

  O zoteri ti thuaj si te duash por une nuk pajtohem me politikan tradhetar,sepse une rrjedh nga nje familje qe ka derdhe gjakun per kete vend,dhe per kete arsye nuk pajtohem me tradheti.
  Ju lutem edhe njehere,fuqia e ketyre postimeve eshte qe te lexohen sepse jane nga deshmi te atyre qe i kane bere keto krime.Ju lutem lexojini njehere deshmite e ketyre ne teresi pastaj postoni ndonje fjale ose veper.Mos i jepni kahje tjeter temes.

 10. #50
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Anėtarėsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Liria e Kosoves: 100 masakra, mbi 10,000 te vdekur---katalogu i tmerrit

  Kronologjia e vrasjeve nga

  The Independent....................................... ...........e premte 18 qershor 1999


  Me shume se 10 mije civil shqiptare kane mbetur te vrare ne 100 masakrat e bera nga serbet ne mes 25 marsit ,pas fillimit te bombardimeve e deri me 10 qershor kur perfunduan keto bombardime.

  Dje qeveria britanike i botoi keto detaje te masakrave te marra nga deshmija e refugjateve,nga raportet e intelegjences dhe nga Ushtria Clirimtare e Kosoves.

  Ketu perfshihen ne pika te shkurtera vetem 66 masakra qe jane raportuar.Ndersa per 40 masakra tjera eshte nje raport tjeter.

  26 mars 1999

  Forcat serbe masakruan 20 mesues shqiptar ne Goden dhe Zylfaj,afer Dobrune ne kufirin ne mes Shqiperise dhe Kosoves.
  Ushtrija jugosllave po i mban te rrethuar rreth 20.000 shqiptar ne perreth fshatit Qirez.
  Forcat serbe kane hyre te terat ne Podujeve dhe rrethine dhe kane bere masakrat kunder civileve shqiptare.
  Forcat serbe kane sulmuar dhe djegur fshatrat e Rahovecit dhe Babaj i Boks,afer kufirit me Shqiperine.

  27 mars 1999

  Dy aeroplan ushtarak serb MIG kane bombarduar fshatrat kosovare te Berishes.

  35 njerez(duke perfshire 7 gra dhe 2 femije) jane masakruar nga forcat serbe ne fshatin Bela Cerke(ne mes Rahovecit dhe Gjakoves).

  500 njerez jane masakruar dhe vrare ne fshatrat perreth Rahovecit.

  Trupat e rreth 200 te vrareve shqiptare thuhet te jene pare ne morgun e Prishtines.

  Paramilitaret serb kane vrare 70 civil shqiptare ne 2 shtepi ne Gjakove.

  Nje avokat i njohur shqiptar bashke me 2 bijte e tij eshte marre nga forcat serbe dhe pushkatuar ne naten e pare te bombardimeve.

  Trupat e 20 shqiptareve jane djegur brenda shtepise se tyre ne Gjakove dhe poashtu 12 shqiptare jane ekzekutuar ne Peje.

  28 mars 1999

  Forcat speciale serbe bllokuan rruget qe dalin nga Prishtina per ta perdorur popullaten si mburoje te gjalle nga sulmet e Natos.Ata qe jane munduar ta leshojne qytetin ose jane maltertuar ose jane vrare.

  30.000 shqiptare jane debuar me force nga qyteti i Pejes.

  53 shqiptare jane masakruar nga serbet ne vendin e quajtur Ura e Bellajes(ne mes Bellacerkes,Celines dhe Rugoves).

  29 mars 1999

  Forcat serbe e spastrojne qytetin e Pejes ne teresi.

  30 mars

  80 shqiptare jane vrare ne Gjakove

  Fshati Arllat digjet i teri nga serbet

  31 mars

  100 shqiptare vriten nga serbet ne Gjakove

  22 shqiptare vriten dhe varrosen ne nje varr masiv ne fshatin Kotlink

  1 prill 1999

  18 shqiptare vrite nga forcat serbe ne fshatin Burim(afer Malisheves),Simetisht,Studenqan dhe Samadraxhe.Shumoca e ketyre ishin pleq.

  Forcat serbe i ndane 35 meshkuj nga familjet e tyre ne Lubeniq dhe i ekzekutojne ,pastaj iu dishen edhe shtepite.

  2 prill 1999

  Nje raport tregon per vrasjen e 70 shqiptareve dhe masakrimin e tyre ne nje shkolle te fshatit Pastaselle.

  4 prill 1999

  35 shqiptare ekzekutohen ne fshatin Sopi (afer Suharekes)

  7 prill 1999

  51 trupa te pajet te shqiptareve (perfshire burra,gra dhe 5 femije) jane gjetur ne fshatin Celine (jugperendim te Rahovecit).

  9 prill 1999

  Grate shqiptare sistematikisht jane dhunuar nga ushtaret jugosllav ne kampet e ushtrimeve ne Gjakove.20 gra kane vdekur si pasoje e ketyre.

  Vriten 15 pjestar te nje familje afer Istogut.

  Tri fshatra te Kaqanikut sulmohen nga serbet dhe digjen ne flake,1000 forca serbe ende vijne si perforcim ne Stari Terg dhe djegin shtepite shqiptare.

  Forcat serbe thuhet te ken masakruar 45 shqiptare ne Kaqanik.6 ishin te plagosur dhe 6 te tjere jane marre peng.Nga keta te vrare thuhet te jene 12 pjesetar te UCK-se te vrare.

  14 prill 1999

  Helikopteret serb kane sulmuar refugjatet shqiptare afer Prizrenit dhe kane vrare 40 refugjate.

  Forcat serbe kane vrare 47 shqiptare meshkuj ne Gjakove.

  Shenjat e varrezes masive ne Krushe te Madhe shihen nga ajri.40 shqiptare thuhet te jene vrare ne kete fshat.

  16 prill 1999

  Forcat serbe iu kane vene zjarrin fshatrave perreth Lipjanit

  Forcat dhe paramilitaret serb thuhet ti kene masakruar rreth 45 shqiptare civil nga 50 te cilet u zune nga serbet ne rrethinen e Pejes.

  18 prill 1999

  Ne mes Llapushnikut dhe Orllatit thuhet te jene mbledhurr rreth 10.000 refugjate ,nga keta 100 jane vrare nga forcat serbe.

  Forcat serbe thuhet te kene sulmuar refugjatet ne malet e Berishes rreth 40.000 sidh nga pozicionete tyre ne Kishnareke.

  Forcat serbe vrane 40 shqiptare ne fshatrat e Lipjanit.

  19 prill 1999

  Forcat serbe kane djegur 8 fshatra ne komunen e Istogut.Fshatin Novoselle,Jabllanice e vogel,Jabllanice e madhe,Kaliqan,Studenice,Vrelle dhe Prigode.

  20 prill 1999

  6 refugjate shqiptare duke perfshire nje grua 70 vjeqare dhe nje djale 13 vjeqar jane vrare ne kufirin ne mes Malit te Zi dhe Kosove,afer Rozhajes nga forcat serbe.

  24 prill 1999

  Ushtaret e UCK-se thuhet ti kene gjetur trupat e 15 shqiptareve perfshire te nje femije te ekzekutuar ne rajonin e Shales ne veri te Kosoves.

  Rreth 6 shqiptare jane ekzekutuar ne rajonin e Gjilanit.Forcat serbe thuhet ti kene marre 6 femra te reja ne fshatin Katundi i vjeter ne rrethinen e Ferizajit.Raporti tjeter flet per 20 gra te dhunuara ne fshatin Mirash.

  25 prill 1999

  61 njerez thuhet te jene vrare e masakruar ne Poklek,51 ne Koliq dhe me shume se 160 ne fshatin Izbice.

  26 prill 1999

  Refugjatet e ardhur ne Shqiperi i thojne UNHXR-se se nje grup i grave dhe femijeve po mbahen mburoje nga serbet kunder bombardimeve te Natos.Ata i kane vendosur ne tri lokacione ku ka municion vendqendrim i forcave serbe.

  Refugjatet thone qe 100 shqiptare jane vrare ne fshatin Sllavine.

  Refugjatet flasin se eshte ndaluar konvoji i tyre ne fshatin Meje.Ata flasin permbi 300 njerez kane qene te ndalur nga forcat serbe dhe jane vendosur ne nje fushe aty afer rruges.Disa refugjate tjere thuhet ti kene pare rreth 1000 shqiptare ne kete zone te rrethuar nga serbet ne Meje.

  28 prill 1999

  Forcat serbe kane ndermarr aksion per spastrimin etnik te Lugines se Presheves e cila eshte jashte kufijve te Kosoves,brenda ne Serbi.

  30 prill 1999

  Sipas Human Rights Wath thuhet qe ne fshatin Meje qene te vrare me shume se 300 meshkuj kete jave.

  UNHCR-ja thote qe Prizreni eshte ne spastrimin final te tij nga shqiptaret.

  1 maj 1999

  Nijazi Bajrami,nje refugjat qe mberiti ne Stankovec thote qe serbet tia kene prere veshet 4 dite me pare.

  2 maj 1999

  Refugjatet flasin se forcat serbe ti kene debuar nga Prizreni rreth 20.000 shqiptare ne nje operacion qe zgjeti 2 dite.Qyteti kishte mbetur i zbrazur.

  4 maj 1999

  Refugjatet flasin te kene pare se si serbet pushkatuan nje djalosh te ri ,pastaj e kene terhequr zvarre ate djale.
  Refugjatet qe erdhen rishtazi ne Kukes thone te kene pare prej 50 deri ne qindra shqiptare civil te vrare pergjate rruges prej Studimes ne Vushtrri.Te gjithe meshkujt e moshes ushtarake qene ndalur nga forcat serbe dhe jane ekzekutuar.

  5 maj 1999

  Forcat serbe thuhet te kene masakruar rreth 150 civil shqiptare ne 4 fshatra te Drenices ,Vergoc,Qirez,Shtukize dhe Gllanaselle.Keta kane qene te shtyre te ecin drejt nje varreze masive dhe jane vrare.
  Nje grup tjeter perreth 30 civileve shqiptare thuhet te jene zhveshur ne teresi nga serbet dhe eshte bere terror dhe force brutale kunder tyre para se te pushkatohen afer fshatit Shavarine.

  6 maj 1999

  Varreza masive te shqiptareve ,shumica viktima te reja(me e reja 12 vjeq) eshte gjetur.50 trupa te shqiptareve qe kane qene te vrare 2 javet e fundit.Trupat jane gjetur ne rrugen per Rezalle,me nje varreze masive ne te njejtin vend.
  Ne nje raport tjeter thuhet qe serbet ti kene varrosur 70 shqiptare ne varrezat e Zesi-se me 2 maj.

  15 maj 1999

  12 shqiptare te moshes prej 12 deri 16 vjeqe jane ekzekutuar ne fshatin Izbice, ne nje hakmarrje ndaj nje polici te vrare.

  16 maj 1999

  Thuhet qe nje numer i civileve shqiptare po mbahet si mburoje e gjalle kunder bombardimeve te Natos ne fshatin Korishe.
  Ushtrija jugosllave thote ti kete zene 150 meshkuj shqiptare nga mosha 15 deri 40 te cilet ishin duke tentuar te kalojne kufirin me Mal te Zi.

  17 maj 1999

  Nje grup prej 100 shqiptareve jane zene nga serbet gjersa ata mundoheshin te dalin nga Mali i zi per ne Shqiperi me 15 maj 1999.Ata jane transportuar pergjate vendit per ne Serbi para se te liroheshin me 17 maj.Meshkujt te moshes prej 15 deri 55 vjeq,thone te jene rrahur nga serbet,plaqkitur dhe ne disa raste me force kane qene te shtyre te zhvishen dhe te bejne seks oral me njeri-tjetrin,nene forcen e tytave te armeve.

  27 maj 1999

  25 meshkuj ,nga mosha 12 deri 50 vjeqe jane marr nga shtepite e tyre dhe jane vrare nga forcat e MUP-it ne Prizren.

  28 maj 1999

  Rreth 350 deri 400 civil shqiptare po mbahen nga serbet si mburoje e gjalle ne fshatin Krajkove.Rreth 70 te tjere jane mbajtur ne shkollen fillore ne qytet.

  29 maj 1999

  Forcat serbe kane filluar regjistrimin e atyre shqiptareve qe kane mbetur ne Kosove,duke ju leshuar kartona te gjelber.

  30 maj 1999

  Nje jugosllav thote te kete transportuar trupa te civileve shqiptare me nje kamion frigorifer nga Kosova per ne Serbi.Ai tha qe trupat te jene krematuar ne arritje atje.

  3 qershor 1999

  Edhe rreth 190 trupa tjere thuhet te jene varrosur afer varrezave te fshatit Padalishte,ne komunen e Istogut.130 trupa thuhet se jane varrosur brenda ne varreza ndersa 60 trupa tjere te jene varrosur ne afersi ne nje varreze masive.Trupat kane qene te sjellur nga fshati Staradran(afer Istogut) ku ishin vrare dhe masakruar.

  6 qershor 1999

  86 shqiptare te marre peng nga serbet jane liruar nga burgu i Smerkovnices afer Mitrovices dhe hyne ne Shqiperi.Burrat tregojne te jene rrahur dhe maltertuar nga forcat serbe.

  8 qershor 1999

  Refugjatet e ardhur ne Shqiperi tregojne per nje dhune te re te perzier nga serbet.Ata tregojne qe policia ne burgun e Smerkovnices ti kene marre femije serb edhe 12 vjeqar per ti rrahur dhe poshteruar ne menyrat me poshteruese te burgosurit shqiptar.Kjo kishte vazhduar per dite te tera derisa jane liruar.

  Perktheu: Fattlumi
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fattlumi : 01-02-2010 mė 08:50

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Anėtarėsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Srebrenica e Kosoves ne fshatin Meje

  Ne matematiken e thjeshte te numrohet deri ne 377 duhet te jete nje mund goxha i madh.E te vriten 377 shqiptare vetem pse jane shqiptare etnik ne troje te veta atehere kete e bejne vetem ata qe i kryen edhe masakrat tjera ne ish-Jugosllavi.
  377 shqiptarė u morrin nga forcat serbe nė kėtė fshat me 27 prill tė vitit 1999. Njė pjesė e tyre u zbuluan nėpėr vite nėpėr varreza tė ndryshme masive, ndėrsa ende nuk dihet pėr fatin 27 prej tyre.
  Boban Llazoviqin (1976) nga Peja, pjesėtar i MUP-it tė Serbisė prej vitit 1998, thuhet te jete vrarė mė 21 prill 1999 nė Mejė tė Gjakovės. Vetėm njė javė mė vonė Meja e Korenica do tė bėhen kasaphanė e mbi 500 civilėve shqiptarė, nga ana e forcave serbe, mbetje eshtrash tė tė cilėve nė grupe tė vogla tash sa vjet po i kthejnė nga varrezat masive nė Serbi.

  Sipas dėshmitarėve okularė, nė masakrėn e Mejės vetėm gruaja e Millutin Prashēeviqit, i ka ekzekutuar dhjetė civilė shqiptarė.

  Nė elaboratin* e Vasa Ēubrilloviqit, kaptina tė tėra i kushtohen rripit tė “kufirit me atdhe” Kosovė - Shqipėri, pikėrisht Rekės sė Keqe. Kėtu niset plani “Patkoi”, izbuluar nga BND-ja gjermane. Projekti saktėson mėnyrėn se si duhet dėbuar popullin, se si duhet djegur vendbanimet, se si duhet vrarė tė rinjtė, se si duhet masakruar popullatėn pėr tė mos patur dėshirė kurrė mė tė kthehen nė trojet e veta dhe si duhet tė dėbohen pėrtej Bjeshkėve tė Nemuna.
  Pėr realizimin e kėsaj platforme antishqiptare, pavarėsisht nga mjetet dhe metodat qė do tė pėrdoreshin, ai qė do ta zgjidhte me sukses ēėshtjen e asgjėsimit tė shqiptarėve nėn Jugosllavi “do tė bėnte vepėr tė pavdekshme pėr popullin serb”

  Masakra kishte filluar mė herėt, shumė kohė para vrasjes sė famėkeqit Prashēeviq. Mė 14 prill 1999, nė Mejė e Bizhtazhin, kolona e cila largohej nga Gjakova drejt Shqipėrisė, ndalohet nga policia serbe. I kamuflojnė kinse janė policė pasi qė policėt serbė hyjnė pėr njė ēast nė mesin e tyre. Aeroplanėt e NATO-s shtiejnė mbi kėta civilė, duke menduar se janė policė dhe ushtarė serbė. Pastaj, policėt serbė bėjnė vrasje tė dyfishtė, duke qėlluar me armė nga tė gjitha anėt mbi ta. Nga ky organizim, vdesin nė Meje e Bishtazhin afro 100 veta, tė gjithė gra, fėmijė dhe meshkuj - civilė tė pa armatosur.

  Vrasja e Prashēeviqit i ka frymėzuar tė shfrenohen, duke prerė dhe djegur shqiptarėt e Meje - Korenicės. Gjatė masakrės ėshtė pėrmendur emri i Prashēeviqit, kanė kėlthitur bishat gjakpirėse se si po hakmerreshin pėr tė. Ata vėrtet kishin pse tė brengoseshin se s’dinte askush tė urrente shqiptarėt mė shumė se Prashēeviqi.

  Por masakra nuk ka ndodhur pėr shkak tė hakmarrjes pėr tė.Keto ishin te planifikuara qe te behen nga serbet pavaresisht a do ishte vrare Prashqeviqi ose jo,masakrat do te kryheshin mbi shqiptare.
  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Shkrimi i New York Times mbi ngjarjen ne Meje

  New York Times


  Ne mengjesin e hershem te 27 prillit ,policia speciale serbe dhe njesite paramilitare,bashke me njesite e ushtrise jugosllave ,sistematikisht bejne spastrimin etnik ne teresi te fshatrave ne mes Gjakoves dhe Junikut.Duke filluar qe nga ora 7 e mengjesit forcat serbe debojne me force banoret e Pecaj,Nivokaz,Dobrash,Sheremet,Jahoc,Ponoshec,Raca j,Ramoc,Madanaj dhe Orize.

  Fshataret qene te shtyre me force te marrin rrugen pergjate Mejes,nje fshat i vogel ne periferi te Gjakoves.Forcat serbe i detyrojne dhe i ndajne nga kolona me qindra burra dhe i vendosin aty prane rruges dhe i mbajne nen tyta te armeve me duart larte dhe koken teposhte.
  Refugjatet qe kane kaluar ate rruge pasditen e 27 prillit thone ti kene pare me qindra burra qe ishin ndare nga kolona.

  Refugjatet,te traumatizuar filluan te hyjne ne brezin kufitar te Morines me 28 prill.Keta deshmojne per dhunen e kryer ndaj tyre,per plaqkitjet qe u jane bere nga serbet,per djegjen e shtepive te tyre dhe per ndaljen me force nga kolona te burrave si dhe pushkatimin e tyre nga forcat serbe.
  Refugjate qe erdhen perbenin vetem pleq shume te vjeter,gra ,femije te cilet flasin per terrorin ne Meje.
  Refugjatet deshmitare te intervistuar dy ditet ne vazhdim tregojne per masakren dhe terrorin e bere ne Meje.
  " Ata i moren meshkujt nga traktori "na tha nje grua deshmitare."Ne kishim rreth 40 veta ne traktor dhe ata i moren meshkujt,12 nga traktori yne"vazhdoi gruaja rrefimin e saj.
  Deshmitaret thone qe jane ndaluar meshkujt qe nga mosha edhe ner 14 vjeqe e deri mbi moshen 60 vjeqare.
  Ne kete dite ne shqiperi arriten rreth 60 traktore me refugjate.Keta refugjate thone te kene pare me qundra meshkuj te vrare pergjate rruges.
  Nje deshmitar tjeter thote se serbet i kane debuar me force nga shtepite e tyre ne Sheremet dhe shumica e meshkujve jane ndare nga kolona ne Meje.
  Nje djalosh 19 vjeqar tregon mbi ngjarjen:" Shume njerez ishin ne kolone me traktore.Ata refugjate qe ecnin ne kembe afer traktorebve pergjate rruges disa nuk jane marre nga serbet mirepo nje shumice jane ndalur dhe marrur nga serbet.Pastaj jane ndaluar traktoret dhe serbet kane filluar ti rrahin njerezit me drunje dhe duke i thyer edhe xhamat e traktoreve.Pastaj jane ndaluar me shume se 100 meshkuj e neve na urdheruan qe te ecim drejt Shqiperise.Ne kemi lene atje me qindra meshkuj" rrefen ky djale.

  Nje deshmitar tjeter i cili mundi te kaloj pa u ndaluar nga serbet aty rreth ores 1 ne Meje rrefen:" Une pashe nje grumbull te madh te burrave,kishte pleq dhe shume te rinj.Me sa pashe aty qene mbi 250 njerez te grumbulluar te ulur ne gjunj me duart e vendosura pas qafes dhe me koken teposhte pergjate rruges dhe ne afersi te nje mali diku rreth 30 metra larg nga rruga ku ne ishim ne kolone."

  Nje grua tjeter deshmitare qe kishte kaluar neper Meje kah mesdita rrefen te kete pare mbi 70 meshkuj qe ishin me duar e vendosura pas qafe dhe me koke teposhte te vendosur ne nje kanal qe pershkonte pergjate rruges aty.
  Nje grua tjeter deshmon ti jete marre burri nga kolona dhe pastaj te jete vendosur bashke me meshkujt tjere qe ishin ndare nga kolona aty afer rruges.Kjo grua tregon se si serbet i kishin shtyre keta meshkuj me force te bertisnin:" Rrofte Serbia ,rrofte Millosheviqi"
  Te gjithe deshmitaret e Mejes tregojne se e tere rruga pergjate Mejes ishte e mbushum me polici speciale te veshur me uniforme te kaltert,disa tjere ishin me rroba kamuflazhi te gjelberta,kishte pasur shume forca serbe qe mbanin maska te zeza,disa te tjere mbanin shamija te kuqe ne koke.
  Nje tjeter deshmitare thote se i ka pare ka ora 12 e mesdites rreth 15 meshkuj te vrare ne te djathte te rruges aty afer.Ajo vazhdon:" Rruga ishte e mbuluar me gjak e tera perreth".
  Human Rights Watch thote qe sipas deshmive me 27 prill te jene ndaluar dhe vrare mbi 300 meshkuj.

  Pese polic serb thuhet te jene vrare ne luftime me heret ne fshatin Meje me 21 prill 1999.

  Te mbijetuarit e ketij rasti ne fshatin Meje tregojne se aty jane ndaluar dhe ndare meshkujt nga familjet e tyre .Keta ishin me moshe prej 18 deri 65 vjeqare,mirepo kishte pasur edhe me te rinje se sa 18 vjeq dhe gjithashtu me te vjeter.Me vone nje reporter i BBC-se thote te kete filmuar deshmine nga mbetjet e rreth 100 civileve te vrare ne Meje.


  ...................perkthyer nga Fattlumi
  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Ne vazhdim po i postoj emrat e atyre qe u vrane e masakruan ne Meje.Keta emra i kam marre nga raportet e mjekesise ligjore pasi qe mbetjet e tyre jane identifikuar nga mjeket ligjor.Shumica e eshtrave te tyre jane gjetur neper varrezat masive ne Serbi.

  Ende mbesin te zhdukur 27 persona nga kjo tragjedi.

  Emri dhe Mbiemri.......mosha........gjinia----------------------(male eshte mashkull,ndersa female eshte femer)

  Mark Abazi (37, male)
  Pashk Abazi (40, male)
  Pjeter Abazi (53, male)
  Bekim Ademaj (18, male)
  Shemsi Ademaj (38, male)
  Isuf Ademi (36, male)
  Mazllum Ademi (17, male)
  Liridon Ahmetaj (17, male)
  Ahmet Ahmeti (54, male)
  Ahmet Ahmeti (65, male)
  Blerim Ahmeti (19, male)
  Hysen Ahmeti (68, male)
  Male Ahmeti (63, male)
  Adem Aliaj (55, male)
  Agron Aliaj (17, male)
  Arben Aliaj (19, male)
  Ali Aliaj (50, male)
  Sali Aliaj (53, male)
  Zenun Aliaj (44, male)
  Arben Aliaj (19, male)
  Ymer Avdullahu (17, male)
  Avdyl Avdyli (40–55, male)
  Afrim Avdyli (19, male)
  Bajrush Avdyli (16, male)
  Hysen Avdyli (56, male)
  Mehmet Avdyli (42, male)
  Muhedin Avdyli (26, male)
  Pajazit Avdyli (32, male)
  Lavdim Bajraktari (22, male)
  Ali Bajrami (55, male)
  Shaban Bajrami (27, male)
  Syle Bajrami (37, male)
  Xhafer Bajrami (35, male)
  Xhavit Bajrami (27, male)
  Ali Bala (75, male)
  Bajram Bala (46, male)
  Mehmet Bala (42, male)
  Perparim Bala (28, male)
  Ragip Baliu (30, male)
  Demush Bardheci (29, male)
  Idriz Bardheci (25, male)
  Haki Batusha (29, male)
  Armend Beqaj (17, male)
  Bajram Beqaj (41, male)
  Bedri Beqaj (36, male)
  Brahim Beqaj (28, male)
  Dritan Beqaj (17, male)
  Emin Beqaj (34, male)
  Kujtim Beqaj (16, male)
  Mentor Beqaj (19, male)
  Milazim Beqaj (31, male)
  Ramadan Beqaj (57, male)
  Rasim Beqaj (46, male)
  Tafe Beqaj (54, male)
  Ymer Beqaj (50, male)
  Albert Beqiraj (21, male)
  Arsim Beqiraj (16, male)
  Syle Beqiraj (55, male)
  Tahir Beqiraj (58, male)
  Ahmet Berisha (45, male)
  Halil Berisha (50, male)
  Avni Binaku (42, male)
  Binak Binaku (34, male)
  Ismail Binaku (36, male)
  Ismail Binaku (36, male)
  Ismet Bobi (21, male)
  Fixhri Cuni (46, male)
  Muharrem Cuni (67, male)
  Sutki Cuni (20, male)
  Istref Curri (32, male)
  Izet Curri (26, male)
  Linton Deda (16, male)
  Mark Deda (47, male)
  Martin Deda (32, male)
  Pashk Deda (42, male)
  Frrok Dedaj (34, male)
  Gjon Dedaj (62, male)
  Mikel Dedaj (37, male)
  Pjeter Dedaj (64, male)
  Deli Deliu (37, male)
  Ali Demaj (39, male)
  Agron Duzhmani (17, male)
  Frane Duzhmani (23, male)
  Gostin Duzhmani (35, male),
  Mikel Duzhmani (32, male)
  Gezim Duzhmani (25, male)
  Manuel Duzhmani (20, male)
  Gostin Duzhmani (35, male)
  Manuel Duzhmani (20, male)
  Marjan Duzhmani (31, male)
  Pashk Duzhmani (34, male)
  Mikel Duzhmani (32, male)
  Pal Duzhmani (33, male)
  Pashk Duzhmani (34, male)
  Male Fazlijaj (44, male)
  Shani Fazlijaj (36, male)
  Haxhi Fetaj (40, male)
  Lulzim Gashi (30, male)
  Robert Gashi (29, male)
  Brahim Gaxherri (38, male)
  Hasan Gaxheri (28, male)
  Xhafer Gaxheri (66, male)
  Deme Gjocaj (39, male)
  Ardian Gjokaj (23, male)
  Asllan Golaj (41, male)
  Avdi Golaj (31, male)
  Idriz Golaj (56, male)
  Musa Golaj (24, male)
  Rame Golaj (35, male)
  Rexhe Golaj (54, male)
  Skender Hadergjonaj (18, male)
  Faik Hajredini (43, male)
  Hysni Hajredini (35, male)
  Qamil Hajredini (34, male)
  Elson Hasanaj (28, male)
  Gjon Hasanaj (66, male)
  Luan Hasanaj (17, male)
  Mitėr Hasanaj (56, male)
  Ndue Hasanaj (60, male)
  Shyt Hasanaj (45, male)
  Mentor Haxha (25, male)
  Afrim Haxhiu (36, male)
  Avdi Haxhiu (23, male)
  Florim Haxhiu (33, male)
  Tahir Haxhiu (49, male)
  Ardian Hoxha (16, male)
  Blendian Hoxha (18, male)
  Bajram Hoxha (44, male)
  Blendian Hoxha (18, male)
  Fadil Hoxha (39, male)
  Fitim Hoxha (32, male)
  Hajrullah Hoxha (27, male)
  Naim Hoxha (25, male)
  Naim Hoxha (25, male)
  Ramiz Hoxha (42, male)
  Rifat Hoxha (33, male)
  Gafurr Hykosmanaj (23, male)
  Binak Hyseni (17, male)
  Ali Ibrahimi (37, male)
  Hysni Ibrahimi (40, male)
  Masar Idrizi (21, male)
  Demė Islamaj (63, male)
  Bajram Isufi (16, male)
  Isa Isufi (19, male)
  Andrush Kabashi (18, male)
  Arben Kabashi (14, male)
  Nikoll Kabashi (32, male)
  Pjeter Kacoli (23, male)
  Tom Kacoli (23, male)
  Besim Kameri (29, male)
  Gėzim Kameri (29, male)
  Muharrem Kameri (36, male)
  Rrustem Kameri (41, male)
  Shpend Kameri (49, male)
  Nikolle Komani (26, male)
  Fran Komani (28, male)
  Pashk Komani (33, male)
  Mikel Kqira (37, male)
  Pashk Kqira (40, male)
  Luz Kqiraj (39, male)
  Albert Krasniqi (19, male)
  Lazer Krasniqi (39, male)
  Pjeter Krasniqi (33, male)
  Mark Krasniqi (24, male)
  Ndue Krasniqi (33, male)
  Pjeter Krasniqi (33, male)
  Hasan Kuqi (37, male)
  Shpend Kuqi (19, male)
  Ilmi Kurpali (19, male)
  Haki Kurtaj (19, male)
  Isa Kurtaj (30, male)
  Muhamet Kurtaj (45, male)
  Sami Kurtaj (29, male)
  Anton Lleshi (25, male)
  Kllaudie Mala (15, female)
  Kol Mala (44, male)
  Monika Mala (66, female)
  Blerim Malaj (15, male)
  Vat Malaj (37, male)
  Vilson Malaj (29, male)
  Blerim Maloku (40, male)
  Burim Maloku (17, male)
  Petrit Maloku (22, male)
  Ymer Maloku (39, male)
  Besim Malushaj (32, male)
  Esad Malushaj (29, male)
  Shefki Malushaj (38, male)
  Bekim Markaj (23, male)
  Mark Markaj (65, male)
  Dede Markaj (36, male)
  Gezim Markaj (21, male)
  Gjovalin Markaj (36, male)
  Mark Markaj (65, male)
  Milan Markaj (35, male)
  Pashk Markaj (38, male)
  Petrit Markaj (27, male)
  Pren Markaj (60, male)
  Sokol Markaj (63, male)
  Agron Mehmeti (21, male)
  Arben Mehmeti (19, male)
  Gani Mehmeti (45, male)
  Hysen Mehmeti (44, male)
  Hysni Mehmeti (40, male)
  Mehmet Mehmeti (18, male)
  Muharrem Mehmeti (68, male)
  Quash Mehmeti (45, male)
  Rame Mehmeti (43, male)
  Sami Mehmeti (20, male)
  Marash Merturi (29, male)
  Bajram Meta (15, male)
  Ismet Miftari (22, male)
  Brahim Miroci (18, male)
  Fahredin Miroci (24, male)
  Isuf Miroci (44, male)
  Sokol Miroci (42, male)
  Kole Ndrejaj (45, male)
  Pashk Ndrejaj (44, male)
  Nue Ndue (68, male)
  Ahmet Neziri (25, male)
  Naim Nimanaj (22, male)
  Nrec Nrejaj (32, male)
  Sokol Nuo or Ndue (45, male)
  Sokol Nuza (51, male)
  Shpend Osmani (71, male)
  Avdyl Pajaziti (41, male),
  Idriz Pajaziti (45, male)
  Smajl Pajaziti (48, male)
  Gani Pajaziti (37, male)
  Halil Pajaziti (24, male)
  Haxhi Pajaziti (15, male)
  Idriz Pajaziti (45, male)
  Ismet Pajaziti (30, male)
  Muje Pajaziti (52, male)
  Qerim Pajaziti (40, male)
  Shkelzen Pajaziti (19, male)
  Shpend Pajaziti (58, male)
  Smajl Pajaziti (48, male)
  Zenel Pajaziti (49, male)
  Mark Palokaj (55, male)
  Uke Pepaj (16, male)
  Gasper Pjetri (23, male)
  Ilirian Pjetri (24, male)
  Skender Pjetri (27, male)
  Ardian Prelaj (18, male)
  Driton Prelaj (24, male)
  Gjergj Prelaj (29, male)
  Sokol Prelaj (34, male)
  Sokol Prelaj (34, male)
  Tome Prelaj (37, male)
  Gjergj Prendi (22, male),
  Mark Prendi (26, male),
  Robert Prendi (24, male)
  Leonard Prendi (21, male)
  Mark Prendi (26, male)
  Pal Prendi (49, male)
  Prend Prendi (55, male)
  Robert Prendi (24, male)
  Sokol Prendi (37, male)
  Viktor Prendi (28, male)
  Hajdar Qestaj (61, male)
  Adem Rama (22, male)
  Bujar Rama (27, male)
  Nijazi Rama (22, male)
  Sadri Rama (50, male)
  Sezaj Rama (36, male)
  Zenun Rama (33, male)
  Zeqir Rama (80, male)
  Rame Ramaj (27, male)
  Tahir Ramaj (70, male)
  Adem Rexha (44, male)
  Anton Rexha (20, male)
  Avni Rexha (28, male)
  Bashkim Rexha (20, male)
  Iber Rexha (53, male)
  Ruzhdi Rexha (25, male)
  Hamza Rexhaj (62, male)
  Isuf Rexhaj (27, male)
  Tahir Rexhaj (19, male)
  Xhevdet Rexhaj (40, male)
  Bekim Rrustemi (28, male)
  Dan Rrustemi (35, male)
  Xhafer Rrustemi (27, male)
  Iber Sadiku (40, male)
  Ismet Sadiku (28, male)
  Osman Sadiku (59, male)
  Ramiz Sadiku (33, male)
  Sadik Sadiku (57, male)
  Hysni Sadriu (37, male)
  Rexhep Sadriu (44, male)
  Shaqir Sadriu (47, male)
  Esat Sahiti (34, male)
  Xhavit Salcaj (26, male)
  Osman Salihaj (47, male)
  Bajram Salihu (50, male)
  Nimon Salihu (49, male)
  Beqir Selmanaj (40, male)
  Nexhat Selmanaj (16, male)
  Ali Selmani (54, male)
  Baki Selmani (26, male)
  Burim Selmani (19, male)
  Jonuz Selmani (30, male)
  Sherif Selmani (66, male)
  Shpend Selmani (20, male)
  Ujkan Selmani (18, male)
  Xheme Selmani (65, male)
  Zenun Selmani (45, male)
  Deme Shala (29, male)
  Agim Shehu (34, male)
  Ismet Shehu (30, male)
  Ahmet Shehu (53, male)
  Bujar Shehu (18, male)
  Ismet Shehu (30, male)
  Mehmet Shehu (25, male)
  Rame Shehu (44, male)
  Elvis Shoshi (19, male)
  Naser Shoshi (25, male)
  Perparim Shoshi (21, male)
  Gani Smajli (41, male)
  Filip Sokoli (45, male)
  Gjergj Sokoli (38, male)
  Kastriot Sokoli (18, male)
  Kriste Sokoli (30, male)
  Simon Sokoli (37, male)
  Ismet Syla (48, male)
  Rexhep Syla (77, male)
  Bajram Sylaj (51, male)
  Bajram Tahiraj (55, male)
  Halil Tahiraj (34, male)
  Isuf Tahiraj (63, male)
  Osman Tahiraj (47, male)
  Ramadan Tahiraj (37, male)
  Rrustem Tahiraj (22, male)
  Selman Tahiraj (47, male)
  Xhevdet Tahiraj (24, male)
  Uke Xhemajli (30, male)
  Shpend Xhemajli (21, male)
  Alban Xhemajli (19, male)
  Hasan Xhemajli (64, male)
  Ilija Xhemajli (23, male)
  Isa Xhemajli (55, male)
  Miftar Xhemajli (34, male)
  Muharrem Xhemajli (26, male)
  Rifat Xhemajli (19, male)
  Shkelzen Xhemajli (20, male)
  Shpend Xhemajli (21, male)
  Xhemajl Xhemajli (46, male)
  Elez Ymeri (59, male)
  Gani Ymeri (41, male)
  Halit Ymeri (57, male)
  Hasan Ymeri (24, male)
  Hysen Ymeri (male, 18)
  Musa Ymeri (36, male)
  Xhafer Ymeri (68, male)
  Zenel Ymeri (41, male)
  Bajram Zenuni (36, male)
  Xhevat Zenuni (43, male)
  Zenel Zenuni (42, male)
  Hasan Zeqiri (56, male)
  Arber Zyberi (17, male)
  Gani Zyberi (30, male)
  Skender Zyberi (30, male)


  Pergatitur per F.Sh nga Fattlumi
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

 12. #52
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Anėtarėsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Nga rivarrimet e te vrareve qe jane gjetur ne varrezat masive ne Batajnice.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

 13. #53
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Anėtarėsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Disa nga mbetjet pas vrasjeve ne Meje
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •