Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 55
  1. #1
    Perjashtuar Maska e illiriani
    Anėtarėsuar
    06-05-2002
    Postime
    655

    Sa eshte shqip, fjalori i sotem shkencor albanistik?

    emertimet: temė, tezė, metatezė, diotezė, teori, teatėr, teo, teolog, teologjia, orto, ortograf, ortografia, metodė, metodikė, Teofan, Teodor, Temistokli, teori, teoria, teoremė-teorema.... a jane shqipe keto fjalė, apo sllavishte te deformuara, qė na i diktuan edhe ne shkencėn shqiptare te Albanistikės?

    A nuk janė shqipe fjalėt e sipėrpėrmendura: themė, thema, theoria, thezė, theza, metatheza, diotheza, theori, theatėr, theo, theolog, theologjia, orth, orthografia, methodė, methodikė, Theofan, Theodor, Themistokli, theori, theoria, theorema...? A ėshtė folja shqipe-illire THE ( me thanė, pėr tė thėnė - thash, the, tha - thamė thatė, thanė), si ethymologji e tė gjitha kėtyre emėrtimeve?

    Kur do tė drejtohet shqip fjalori albanistik?

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e gladiator
    Anėtarėsuar
    12-02-2003
    Vendndodhja
    Iliria
    Postime
    217
    Ca jane Greke;
    Theo---logia Studimi i zotit
    Ortho------graf Drejt---- shkrim
    E,T,J

  3. #3
    Perjashtuar Maska e illiriani
    Anėtarėsuar
    06-05-2002
    Postime
    655
    rrenjet: theo e ortho, lidhen me fojlen illirishte THE, pra prej foljes me thane, per te thene THE (ti)... ashtu si dhe perendesha THANA - ETHANA-Ethena (Athenne)...qe nga Thoti Skipe!

    Thoti - Zoti!

  4. #4
    Perjashtuar Maska e illiriani
    Anėtarėsuar
    06-05-2002
    Postime
    655
    ... sa dro ia kane rilindjes se Shqipes...

  5. #5
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463
    nuk ja kane frigen o illirian, por merzia nuk i len. Dobesia FIZIKE, nuk duan ta lodhin trupin, se kjo ceshtje kerkon PUNE.

    Flm
    albanish by nature

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Shėn Albani
    Anėtarėsuar
    27-07-2002
    Postime
    899
    Nuk eshte pune merzie o Nuhe, por te gjitha fjalet greko - latine qe ai i ze ngoje jane fjale me origjine latine dhe greke dhe ne kete gjuhe ato kane kuptime te shpjegueshme.

    Ai po i permend ato fjale si shqipe dhe po thot se vijne nga shqipja dhe mu ketu ai po gabon, sepse ato fjale po t“ishin shqipe do ta kishin ruajtur kuptimin e pare, mirepo THEO dmth,. besim e jo tha, thene e ku ta di une.

    Te gjitha fjalet qe ai i numron kane nje kuptim ne gjuhen burimore, por ky bazohet ne the sepse i duket e njejte, mirepo kane lidhje njera me tjetren...

    ketij i mjafton ta shoh ne njgjashmeri fonetike dhe ky pa nje pa dy ta shpall fjale shqipe, mirepo pa pasur mundesi dokumentimi, e as te nje shqyrtimi gjuhesor historik...

    /Pa ferkime ju lutem/ASD

  7. #7
    Perjashtuar Maska e illiriani
    Anėtarėsuar
    06-05-2002
    Postime
    655
    o shen alban

    ti moderator qe ia don te miren forumit, e shqiptarise?


    /Pa ferkime ju lutem/ASD

  8. #8
    yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
    Anėtarėsuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    the black light
    Postime
    1,786
    U lodha duke ju terhequr verejtjen, hapi i im i ardhshem do jete paralajmerimi direkt.

    Ta keni parasysh.

  9. #9
    Perjashtuar Maska e illiriani
    Anėtarėsuar
    06-05-2002
    Postime
    655
    paralajmeroje ate qe fillon fesatin...fsheur nen plafmaske nofke edhe shen nallbani eshte nje moderator se!

  10. #10
    yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
    Anėtarėsuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    the black light
    Postime
    1,786
    E ate qe e vazhdon fesatin s'duhet ta prek?

    Drejtesi dmth paanshmeri. Me ju eshte veshtire se mospajtimet e temave tjera i merrni me vete kahdo te shkoni.

    Pak me tolerante per hir te fitores se arsyes njerezore, e mposhtjes se temparamentit kobndjelles.

    Se si shqiptare qe jemi, pa na goditur me dru kokes s'marrim vesh..

    P.S. Moderatorlleku i Shen Albanit nuk ka te beje as me kete teme, as me kete forum te gjuhes shqipe dhe me asnje diskutim te tij. Kur nje moderator futet ne diskutim, ai flet sikur personi, dore vete. Nuk fshehet pas titullit te moderatorit se mund te kete abuzime. Si dhe te lutem te mos i shtremberosh emrat e personave. Te falemnderoj qetash.

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e Shėn Albani
    Anėtarėsuar
    27-07-2002
    Postime
    899
    Profesor Myrta, me pseudonimin Ilirian shkroi:

    "leh shen nalbananton leh edhe moderator se edhe e ndyen forumin ore pleh, pa tregona kush je haptazi e hyn ne personale
    ore "i ndyer i zhyer e i vyer per h....."

    Diell,
    ky ishte shkrimi i tij te tema qe eshte mbyllur. Cdonjeri qe nuk eshte pajtuar me shkrimet e tija eshte ofenduar ne menyre me banale qe ekziston. Sot i shikova disa faqe dhe i kam tri faqe te kopjuara me plot ofendime, madje edhe kercnime te hapura. Mua nuk me pengon (pa)edukata e tij, ai e tregon veten, por une habitem se si ndaj ketij njeriu nuk perdor piket paralajmruese dhe keshtu dalngadale t“i ndalohet hyrja ketu.

    Ky po mendon se forumi eshte prone private e tij dhe kush nuk pajtohet me mendimet e tija, duhet ofenduar!!! Cdo gje duhet te kete edhe nje kufi.
    Une nuk kam ofenduar ate kurre, mirepo nuk i kam besuar perrallave te tija!!!

    Une do t“i mbledh akoma ofendimet dhe kercnimet qe i ka bere ai dhe do t“i nxjerre te moderatoret dhe te shihet se cfare tolerance eshte treguar me te. Dhe kete tolerance ky e ka kuptuar gabimisht, si leje per te ofenduar dhe kercnuar kur te doje dhe ke te doje....

    Kur ai ofendon ti me drejtohesh edhe mua, edhe pse une nuk ofendoj, do t“ishte me korrekte t“i drejtohesh atij, sepse une po them mendimin tim per shkrimet qe po shkruhet aty, dhe kete te drejte e ka cdo njeri!!!!
    Terheqja e verejtjes ne menyre permbledhese dhe kolektive nuk ka efekt,dhe nuk eshte e drejte te futet ne nje thes ofenduesi dhe i ofenduari!!!

    Pervec kercnimeve ketu ka shkruar ai edhe keto , dhe edhe perkunder ketyre ofendimeve nuk u morren masa ndaj tij, per fat te keq, nuk u moren masa as kur shau gjuhetaret shqiptare si prosllav e progrek...etj.etj. Ja mendimet e tija, prej Profesori Honoris Causa!!!


    "Albanologu " qe ne shkrimet e tija thot se shkiet jane fise shqiptare te asimiluara .....ja se si shprehet:

    shen alban, a te paska prekur fjala - shkije, e dijta se te prek posacerisht ty, se te njejtin gjak e ke me ta... mos u merzit macoko!

    o nalban, Prof. Myrta, nuk flet me ty, po me te takua t'i kisha shtie te dy kembet ne nje cizme si klyshit! Te vjen rendi edhe ty!.....


    Ky e konsideron veten profesor !!!!

    Mirepo une nuk jam per t“i ndaluar atij hyrjen, une nuk kam perfunduar me analizen e shkrimeve te tija! Shume ofendime ka te Gjuha, prej tij, teper shume.....
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Shėn Albani : 25-03-2003 mė 22:01

  12. #12
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463
    o alban, a mendon ty se NUK ka shqiptare qe jane assimiluar nga kultura (ta quajm keshtu) slavoortodokse???

    A e njeh mire perberjen ETNIKE te serbise?, a e din sa peqind ne serbi jane SERB, edhe ate, qe e identifikojn vetveten si te tille, pa mare para sysh gjenealogjine e tyre?

    Ne serbi jetojn nje numer i madh maxhupesh, vllehesh, rumunesh, hungarezesh, ne jug ke edhe nje numer te konsiderueshem shqiptaresh.

    A e din sa SERBE eshte SERBIA netevertet?

    Per cka e ben kete?, don ne menyre indirekte te vertetosh fajin e osmanlijve, se po te mos kishin qene ata ne sot do te ishim nje popull MODERNE europjan?, e se serbet netevertet KURRE nuk do te na kishin ndalur ne kete rruge?

    Eshte fakt i gjalle se ke shqiptare te sllavizuar dhe ne te kunderten. Pyetja eshte ketu ne cfare shkalle dhe me cfare intenziteti jane bere gjera te tilla, natyrisht edhe menyra.

    Ka kronika te shek. 20 (fillimi) ku deshmohet saktesisht mbi ushtrim DHUNE mbi popullaten muslimane shqiptare duke i debuar ose KONVERTUAR. Cka ka ndodhur ne periudhat e erreta ku nuk kemi deshmi te shkruara?, shih toponomet e vojvodines, e do te shohesh ndikim e gjuhes shqipe se paku atje.


    Flm
    albanish by nature

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Shėn Albani
    Anėtarėsuar
    27-07-2002
    Postime
    899
    Nuhe i dashur,

    e di se ka jo shqiptare te asimiluar, por ka pjeserisht fise te tera te asimiluara. Une kam takuar njerz nga Sanxhaku qe kane mbeimrin Kuēi dhe flasin boshnjakisht dhe veten e konsiderojne boshnjak. Ka ne Mal te Zi pjese te fisit Balshaj, dhe sot quhen Balshic, kam lexuar edhe pjese te fisit Kelemendi ishin shperngulur ne Vojovodin dhe edhe ata jane asimiluar.

    Mirepo ai nuk flet per fise te asimiluar, ai flet per shkiet si fis ilir, dhe ti per fat te keq akoma nuk po e kupton se ne cfare dere po troket ai !!!

    Ti kthehemi temes:
    Pyetja shtrohet keshtu :

    Sa eshte shqip, fjalori i sotem shkencor albanistik? thot Albanologu

    Cka eshte ALBANISTIKA ?

    Albanistika eshte fushe e shkences e cila mirret me studimin e historise se shqiptareve, te gjuhes shqipe dhe te letersise dhe kultures shqiptare: Teresia e studimeve qe behen ne kete fushe.

    A mund Nuhe i dashur te kete fjalor te Albanistikes ? A mund te kete fjalor te Gjermanistikes, a mund te kete fjalor te Romanistikes ???

    A e ka kuptuar zotriu pyetjen e vet ? Jo! Perndryshe ai nuk do te thoshte Fjalori i Albanistikes, por Fjalori i Gjuhes Shqipe! Fjalor te Albanistikes nuk ka dhe nuk do te kete. Kete Albanologu le ta konsideroj si mesim te peste elementare ne terminologjine lingustike!!!!

  14. #14
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463
    alban, ki kujdes!!!

    Pyetja eshte e drejte, por ti e keqkupton!!!

    Eshte nje gje fjalori i GJUHES SHQIPE, eshte nje gje tjeter FJALORI I ALBANISTIKES. Zoteriu qe ka parashtruar kete pyetje, dhe njekohesisht kete e ka venduar si emer te nje rubrike, eshte dashur ta PRECIZOJE kerkesen, qe mos te lindin keto keqkuptime.
    Por si duket ai ka shpresuar ne parapergaditjen e lexuesve!!!!

    Me thjesht, ne cdo lemi ekziston njecfare ZHARGONI. Ndash ne fizik, ndash ne medicine, ndash ne dege teknike, poashtu edhe ne albanistiken qe ti vet e definove. Ne keto lemi perdoren fjale SPECIFIKE!!!!

    Pyetja eshte me vend!!!, dhe si duket, ti shkrimet e myrtes i lexon vetem siperfaqesisht, se po ti kishge lexuar me vemendje, do te kishe kuptuar edhe thellesine e qellimit te tij.

    Natyrisht se dijetaret (njerezit KOMPETENT, poashtu edhe nje AUTODIDAKT) qe mirren me kete shkence se pari duhet te qartesojn gjerat formale, dhe keto NUK jane te qartesuara sipas nismetarit te temes.

    Prandaj, alban, nese don te pyesesh, atehere duhet te pyesesh nismetarin e temes, se KUSH i verteton ato fjale te permendura nga ai, dhe me sa te drejte mund ato ti quajm SHQIPE, ne pergjithesi, a eshte e DREJTE kerkesa?, ajo se pari duhet te LEGJITIMOHET, gje qe zoteri myrta mendon te kete bere.
    Prandaj, nese ki hap eshte kryer, atehere eshte natyrisht e nevojshme, qe TERMAT specifik qe perdoren ne lemine e albanistikes ti pershtaten REALITETIT te ri. Nje gje ME SE NORMALE.

    Kete rradhe ti alban po e ben TOLLOVINE!!!

    Flm
    albanish by nature

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e Shėn Albani
    Anėtarėsuar
    27-07-2002
    Postime
    899
    Nuhe,

    une nuk po bej tollovi, por as nuk po behem avokat i dikujt, thjesht une po them mendimin tim. Per ty eshte tollovi nese njeriu nuk pajtohet me te. Une kam besim ne filologet shqiptare si ne Shqiperi , si ne Kosove, dhe kemi arsye te krenohemi me ata qe i patem dhe me keta qe i kemi sot dhe punojne ne katedra te filologjikut apo jane akademik te pensionuar.

    E pikerisht keta ky i konsideroi prosllav dhe progrek. E din pse ? Pasi te rrezohen kokat, eshte lehte te shpall njeriu veten mbret, apo pasi tu nxirren syte te gjitheve, edhe ai me nje sy mund te behet mbret!!!
    Ky perdor kudo ne internet keto ofendime ndaj gjuhetareve shqiptare, sepse gjen te rinj te cilet me arsye jane kunder ishrendit komunist dhe ky po kete ndjenje dhe urrejtje ua ofron edhe kunder shkencetareve shqiptare. Ky eshte malverzim, intrige dhe abuzim!!!!
    Shkencetaret nuk u takojne renedeve, sepse shkenca nuk behet me ligje diktatoriale, por ka ligjet e veta. Vetem ne kemi njerez te hallakatur te cilet pas rrezimit te rendit, deshirojne t“i rrezojne shkrimtaret dhe shkencetaret!!! Dikund tjeter veshtire te gjenden njerez te kallepit te tille. Ky eshte destruktivitet dhe denigrim nga deshira te uleta!!! Kush perfiton sipas teje nese damkosen si tradhetare lingusitet shqiptare ? Nezir Myrta! Nuhe! Askush tjeter! Se paku ketu ke mundur miqesisht ta kapish per veshi dhe ta qortosh!!!

    Kur nuk pajtohet dikush me mua, nuk e quaj tollovi, por bashkebisedim. Bashkebisedimi behet ne mes personave qe nuk kane mendim te njejte, perndryshe nuk eshte forum por klase, ku mesuesi flet dhe tjetri lexon dhe shndrrohet ne monolog.
    Tollovi behet kur dikush mendon se din, dhe posa t“i zbulohet padituria shan. Atehere kjo eshte tollovi, sepse mungon EDUKATA!!!

    Une nuk po flas si do te deshironte dikush, e as nuk po shkruaj per inat te dikujt, por po bazohem ne te verteten. Nese ti e deshiron kete pjese te forumit te pa replika, atehere thuaje hapur, dhe mund te mbeteni ju dy ketu. Mirepo nese deshironi t“i respektoni rregullat e forumit, atehere pajtimi dhe mospajtimi jane dy gjera plotesisht identike dhe normale!

    Ai qe deshiron te fitoje, duhet te pajtohet edhe me deshtimet, perndryshe behet si nje femije nazeqar, trazovaē dhe qaraman sa here qe t “i prishet qejfi!!!

    Nese ti e gjen dikund se ekziston Fajlori i Albanistikes si togefjalesh, atehre une publikisht kerkoj ndjese. Gjeje, permende burimin dhe sille ketu. Nje shprehje e tille nuk eshte normale, nese njeriu e din se cka eshte Albanistika dhe me cka mirret.

    Ti Nuhe, nje here thua se eshte dashur ta sqaroje, pastaj se, po citoj : " Por si duket ai ka shpresuar ne parapergaditjen e lexuesve!!!!"

    Per cfare parapergaditje e ke fjalen Nuhe? Ky eshte forum dhe nuk eshte Fakultet Filologjik. A nuk ke vene re se Albanologu nuk dinte cka eshte SINONIMI, Homonomi, Homonimi dhe Toponomi. Pse kur ky ALBANOLOG nuk i njeh nocionet kryesore, paska te drejte te shpresoje per nje publik te ngritur ne fushen terminologjik ???? Pse kur ky nuk din ( duke konisderuar veten me te dijshem se lexuesit ) ka te drejte te shpresoje se publiku eshte me i afte se ai ???? Ah, Nuhe, Nuhe!!!! Sinqeriteti dhe obektiviteti jane dy cilesi qe duhet te stolisin njeriun!!!

    Mua nuk po me pengona avokatura yte, po me shqeteson mungesa e sinqeritetit. Ti se paku ke lexuar faktet qe i solla per perdorimin e gabueshem te nocioneve lingusitike, dhe e pa si reagoi me kercnime, as ti nuk ikundershtova, sepse argumentet e mia ishin te pakundershtueshem. E ne te vertete nje njeri nuk reagon ne kete menyre kur zbulohet gabimi apo padituria.
    Nuhe kjo fjali mund te shkruhet prej nje njeriu me shkolle fillore :

    Sa eshte shqip, fjalori i sotem shkencor albanistik?

    Dhe ti pohon se eshte zhargon, edhe per kete do te falenderoja nese e gjen dikund!
    Pastaj, duhet pasur kujdes kur flasim per zhargon, se e kemi fjalen per njeriun qe njeh "Linguistiken Gjenetike " dhe pretendon te jete kryealbanologu shqiptar, pasi Cabej per te nuk eshte asgje, dhe jo vetem kete, por ky eshte Kryelingusiti i Botes, sepse ky ishte i pari, qe tha se shkiet jane fise ilire, se latinishtja e greqishtaje kane origjinen nga shqipja; dhe jo vetem kete, por tha se BOTA FLET NE DIALEKTE DHE MENDON SHQIP, ky e tha i pari dhe ky do te jete i FUNDIT!!!!


    A i pa tri komponentat kryesore me e cilet mirret Albanistika : Historine e shqiptareve, Gjuhen dhe Letersine, eja Nuhe i dashur dhe me sqaro tani ti mua, se si mund te behet nje Fjalor Shkencor per keto fusha, dhe ku ekziston nje Fjalor i tille, te lutem nje shembull vetem!
    Gjermanistika mirret me studimin e Historise gjermane, Gjuhes Gjermane dhe Letersise, a ke ndonje fjalor te tille ???? Nese e ke me trego ta bleje edhe une, mdadje do ta deshiroja edhe te Romanistikes!!!!

    Nuhe po perpiqesh te mbrosh ate qe nuk mbrohet, tani nuk kam kohe, por nje dite do t“i sjelle shkrimet e tija, ku shume nocione lingusitike perdoren ne kontes te gabuar, perdoren gabimisht dhe pastaj do ta gjesh pergjigjen pse asnje shkrim i tij se paku nuk u botua ne nje gazete bulevardeske apo ne nje gazete te reklamave-!!!

    Nuhe nese nje automekanik nuk e din cka eshte timoni, rrota, freni dhe motori, nuk eshte automekanik. Albanologu nuk dinte : Homonomin, Sinonimin, Toponomin dhe Homonimin. Dhe ja Nuhe, kjo ishte menyra me e thjesht per te bere te qarte se sa Albanolog eshte ai. Se eshte Albanolog je duke besuar vetem ti.

    Ti Nuhe tha se ke Fjalorin Etimologjik ne gjermanisht: Merre dhe shiko se cka thuhet per Balkon, Balkan , bonbon dhe bombe, per te cilat Albanologu yne na sjelle " analiza " qesharake, dhe te mos flasim per fjalet me origjine greke dhe latine.

    Dhe te lutem mos me konsidero se jam kunder Albanologut, jo! Une po them mendimin tim ne forum, ku po sillen mendimet e tija. Nese nuk doni veshtrime tona, atehere keto diskutime nuk duhet bere ne publik, por per telefon!

    Nuhe te kerkoje ndjese se shkrova shume, mirepo me obligoi luhatja yte. Sidoqofte edhe nese nuk e lexon kete shkrim horizontalisht, atehere te lutem, pergjigju ne keto pyetje:

    -Pse nuk reagove kur i solla nocionet qe nuk i dinte ai dhe i perdorte gabimisht ????
    -Do te vazhdosh te jesh avokat i tij apo do te behesh me ne fund objektiv dhe merr qendrim personal ????
    -A edin se lingusitet shqiptare i njohin se paku 6 gjuhe e ky nuk njeh asnje !!!!
    -Mendon se shkenca behet me afsh apo me dije ???
    -A te pelqyen kercnimet qe mi beri dhe adresen qe me kerkoi Albanologu ????
    -Si do te reagosh kur t“i sjelle edhe qindra gabime tjera, te cila edhe ti mund t“i krahasosh dhe te bindesh vet SE JANE GABIME TRAGJIKE DHE QESHARAKE?


    Po perfundoj ketu kete shkrim duke apeluar ne ndergjegjen dhe obejktivitetin tend!!! Krijo mendimin tend dhe mo s i ben qejfin gabimit!

    Post Scriptum:
    Kam respket per ata qe perpiqen ta thojne te verteten dhe te vertetes i perkulem , por kurre jo para kercimeve dhe pseudosheknces!!!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Shėn Albani : 26-03-2003 mė 19:49

  16. #16
    Perjashtuar Maska e illiriani
    Anėtarėsuar
    06-05-2002
    Postime
    655
    shen nallban, 'trazovac, e qaraman, tradhetar' (fjale tuajat ne kete theme, qe po shihet se gati kope, plase, e gjithe ate energji ne ate shkrim te siperm, do ta konsiderojme 'nje punim shkencor' nga shen nallbani, qe dikur kishte nje fytyre tjeter me emer tjeter dhe tash ka nderruar fytyren e vet te pafytyre - nje embicill i forumeve serbe, nje vegel hipokrite e anti-shqiptarizmes, ka fytyre taquaj tradhetar, nje linguist, qe shkrimet e tia sot gjinden ne www.arbitalia.net, www.rruzull.net, www.shqiperia.com, e ne dhjetra forume shqiptare tjera, ne revisten Globi, ne Shkup, ku redaktori i saj eshte sot udheheqesi i te gjithe botuesve shqiptare ne irjm....dhe te gjitha keto edhe te gjithe ata qe jane lexues te mirefillte dhe edhe kane ere ne linguistike, edhe ata qe perkrhahin rilindjen e linguistikes shqiptare pas diktatures dhe pas roberimit shekullor sllavo-grek mbi shqiptaret dhe tokat e tyre - te gjithe ata na qenkan tradhetare? E sheh sa embicill je?)

    Pyetjen - sa eshte shqip fjalori yne albanistik (qe ti nuk e din as a ekziston, por e fute ne fjalor te gjuhes shqipe), kur eshte nje koncept i ri - Fjalori albanistik, me fjalet qe nuk iu dihet ethymologjia, por jane si ne gjuhet sllave, si ne sllavishtet, per ty eshte e njejte! Ti je i qelbur, nje bashkebisedues ne forumet serbe, ku atje flet embel, e ketu vet fillove me ofendime edhe personale, e vet i fshehur nen maske! Masken tende shpejt do ta heqim, e te shohim vertete kush je (se une te njoh, e ti je aqe i ndyer sa ceshtjen tende te mllefit personal, e shtron si ide kombetare, linguistike, shqiptare, duke demtuar vetem vetveten, se lexuesit po te njohin fort mire sipas shkrimeve tuaja personale)!

    Edhe njehere iu beje te ditur lexuesve (qe e dijne fort mire realitetin), se shqiptari duhet ta dije kuptimin e seciles fjale shkencore, kah e ka ethymologjine e vet, kah vijne fjalet: teoria, tema, teza, antiteza, dioteza, teo, teologjia, teologu, teater... qe keto fjale jane sllavishte, ashtu si i flasin sllavet, ashtu edhe shqiptaret edhe ne shkence (se lene metutje ne terminologjite e bashkebisedimeve, te publicistikes etj...) A duhet edhe shqiptaret metutje keto fjale - t'i thone e shkruajne tesktualisht si ne sllavishtet? A mos jane keto fjale te nje gjuhe te lashte PIE, qe mund te spjegohen permes shqipes se vjeter? E sheh vet shen alban sa koktul je, si vegel intriguese, gjoja per mbrojtjen e albanologeve, linguisteve te derisotem, per mbrojtjen e shqipes, kur ne te gjitha shkrimet tuaja edhe ne kete te fundit, nuk je me shume se nje femij i keq, nje prosllav i ndyer (kur eshte ne ceshtje shqipja), nje hipokrit qe mundohesh me cdo kusht ta zhdukesh nje njeri, pse e flet te verteten! Pa shkruaj dicka ti ne ato forume dhe behu emer me studimet tuaja me kunderfakte shkencore (qe ti je mesuar vetem te lehesh)!

    Shkruaj dhe po te lexojme studimet tuaja, po ti je vetem nje mikrrob ne shprehjen e mendimit te lire shkencor! Kaq je ti!

    Na thuaj cili linguist uyni a i huaj i spjegoi fjalet: komb, teme, teori, teze... si e spjeguan vet fjalen - albania (alp=alb), nga fjala alpe - alpin, malesor...

    jo ti nje shen (djall)alban, por as te gjithe si ti, nuk mund ta ndalojne hapin e ri te shkences shqiptare, e kush don le te ngordhi tok me ty, nen pezhishken anti-shqiptare sllavo-greke !

    Kot e ke shen alban! Kop e plas!

    (per hire te lexuesve, te gjithe le ta thone mendimin e vet te lire)!

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e Shėn Albani
    Anėtarėsuar
    27-07-2002
    Postime
    899
    Ilirian,

    mesoi pikesepari nocionet lingusitike dhe pastaj merru me etimologjine e fjaleve. Nje femije i klases se peste fillore e din se cka eshte sinonimi. Ti nuk e din. Nje nxenes i gjimnazit e din ceshte HOMONOMI, TOPONOMI DHE HOMONIMI, ti e tregove me fakte se nuk e din. NEse don t“i risjelle shkrimet tua, se i kam kopjuar!!!

    Qenke deshpruar si shume. Ne vend se te deshprohesh, meso! Ti je i pari qe mori guximin qe shkiet ( Serbet ) t“i nxjerre me origjine ilire dhe i paraqite si autoktone ne Ballkan. Ti ishe ai qe gjakun sllav dhe shqiptare i ngaterrove dhe i perzive deri ne theqafje. Pas nje zezone me serbet, ti na i nxjerr ata me prejardhje ilire, eshte ky hap i pare per ribashkim, per pajtim, se sipas teje jemi nje gjak, por nuk e kemi ditur ??? ?

    Mirepo, une ne pese mesimet e fundit t`i tregova dobesite tua, dobesite tua ishin mungese elementare.
    Pervec aftesive profesionale, te mungon edukate, si parakusht per te marrre pjese ne nje forum qytetar sic eshte ky!

    Une do te te ndihmoje akoma, se ti ke deshire te behesh i madh, dhe une do nuk do te toleroj qe ti te mbetesh aq i vogel sa ne fakt je.

    Togefjaleshi Fjalor Albanistik ekziston ne fantazine tende, nese ke fakte qe dikund permendet, cek burimin.


    Fjalet latine dhe greke qe i permend, shqiptaret nuk i shkruajne si sllavet, por i shkruajne apo si i lexojne italianet, francezet e te tjeret. Problemi qendron aty se ti pos gjuhes sllave, tjera nuk din.

    Asnje fjale e shpjeguar prej teje nuk ka baze shkencore , as lingustike , as semantike , as fono-morfologjike.
    Se je Albanolog , beson vete ti. Se je profesor, askush pos teje!

    Ti mendon se shqiptari duhet t“i dije burimet e fjaleve. Vetem ketu ke te drejte, por shqiptari e din se i ka dy Akademi dhe disa Fakultete te Filologjise ku punojne profesionalist, e jo amatore!

    Une nuk te kam sulmuar dhe nuk te ofendoj askund. Ti je i mire, mirepo herepashere, behesh trazovaē!
    Nuk kam nevoje te te ofendoje , por nuk do te ndalem pa i numruar te gjitha gabimet qe i ke ne shkrimet tua. Se shpejti do te vije Mesimi i Gjashte. Une do ta deshmoje me faktet e tua, se ti nuk ke iden se cka eshte gjuhesia.

    Ne rruzull .com nuk ka shkrime tua. Ne arbitalia.net, nuk ka asnje vlersim, pos se te kane dhene hapsire. Ne www.shqiperi.com nuk te njohin akoma. Pasi ta kuptojne se kush je, cfare edukate posedon, si kercnohesh njerzve ne internet, si i ben shkiet vllezer te shqiptareve, si shpjegon etimologjine, edhe atje i fshijne!!! Dhe nese vazhdon keshtu, dmth. te sillesh pa edukate, une do t“i lajmoreje ato tri faqe, se me dy prej tyre kam raporte te mira!

    Mirepo ti vazhdo me punen tende, se ti ke shanse te behesh gjuhetar neper forume, derisa mos ta mesojne surratin e vertete!!!

    Shqiptareve u nevojitet shkence e mirefillte, jo lajme senzacionale. Shqiptareve u nevojiten mjek, jo falxhor. Shqiptareve u nevojiten gjuhetare, por jo muratore qe mirren me gjuhesi. Shqiptareve , me nje fjale u nevojiten ekspert ne fusha te ndryshme , por me specializem, mirepo shqiptareve nuk u nevojiten njerez qe nuk e dijne se cka flasin dhe me cka mirren.

    Pra, ti vazhdo, mua do te e kesh afer deri sa ti mesosh nocionet linguistike dhe kur t“i kesh mesuar, atehere je i mevetsishem.

    Revista Globi me nevojitet. E dua daten dhe vitin e botimit ku kane qene shkrimet tua. Me pate premtuar se do t“i sjellish referncat per botimet tua ne revista boterore...Pse nuk i solle, ka dhjete dite qe po pres !!!! NEse nuk e sjell daten dhe numrin e Globit, dhe nese nuk permend se cfare shkrimi eshte publikuar, une jam i detyruar ta konsideroje Genjeshter, sepse kjo nuk eshte hera e pare. Me pate premtuar se i permend edhe gazetat boterore, por nuk po e ben. Pak si teper modest!!!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Shėn Albani : 26-03-2003 mė 22:42

  18. #18
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463
    nuk e zgjati shume, vec pik per pike ti jap pergjigjet qe mi parashtrove.

    -Pse nuk reagove kur i solla nocionet qe nuk i dinte ai dhe i perdorte gabimisht ????

    Musa: si te reagoj?, te filloj ta shaj?, NUK ME INTERESON!!!

    -Do te vazhdosh te jesh avokat i tij apo do te behesh me ne fund objektiv dhe merr qendrim personal ????

    Musa: nese nuk e ke kuptuar, UNE jam ai objektivi ketu!!!, ti i referohesh PERZONIT, kurse une SHKRIMEVE te tij. Une e komentova TITULLIN dhe QELLIMIN, lurse ti flet ne pergjithesi duke ngateruar temen me gjera te pergjithshme ne nje ane, dhe perzonin me ceshtje tjera ne anen tjeter. Sa per temen ti NUK u shprehe ne asnje pik.

    -A edin se lingusitet shqiptare i njohin se paku 6 gjuhe e ky nuk njeh asnje !!!!

    Musa: NUK ME INETERSON.

    -Mendon se shkenca behet me afsh apo me dije ???

    Musa: shkenca ka treguar shume here, mos te them ne shumicen e rasteve, se i eshte nenshtruar RASTIT, kete e them ne pergjithesi. Zberthimi i gjerave te njohura, mvaresite, lidhjet e kryqezuara kerkojn NJOHURI qe mund vetem nepermjet te MESIMIT ti pervetesosh.
    Nuk jam ketu per te SUPOZUAR se kush sa gjuhe i njeh. Edhe kjo gje nuk me intereson, UNE KOMENTOJ temen, kete ta them edhe nje here.

    -A te pelqyen kercnimet qe mi beri dhe adresen qe me kerkoi Albanologu ????

    Musa: NUK ME INTERESON

    -Si do te reagosh kur t“i sjelle edhe qindra gabime tjera, te cila edhe ti mund t“i krahasosh dhe te bindesh vet SE JANE GABIME TRAGJIKE DHE QESHARAKE?

    Musa: me gjakftohtesi!!!, por iliriani dhe MYRTA, jane dy PERZONA, a e ke kuptuar kete?, KUJT I DREJTOHESH tere kohen?

    Flm
    albanish by nature

  19. #19
    Perjashtuar Maska e illiriani
    Anėtarėsuar
    06-05-2002
    Postime
    655
    shen nalbani shkruan:'togfjaleshi Fjalori albanistik... ai nuk eshte togfjalesh, po koncept o gjeja e gjalle...

    a po na tregon a je ti antoni, apo dunkani?

    me shen nalbanin nuk flitet o Nuh po lere majmunin neper dege...

  20. #20
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Vendndodhja
    Oslo , Norway
    Postime
    472
    Lutje!

    Mos u merrni me personalia, por pėrmbahuni tematikės sė diskutimit.

    Nuk ėshtė hapur "konkurs" se kush do fitojė cmimin e parė pėr sharje.

    Lum Lumi

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Fjalori enciklopedik shqiptar mbarėkombėtar
    Nga Davius nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 18-08-2006, 08:14
  2. Fjalori i rrugės qė shitet pėr humor
    Nga Alda1 nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 31-07-2006, 14:08
  3. Gjuha: Fjalori i Toskėrishtes nga Pano Tase
    Nga Pasiqe nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 12-03-2006, 11:06
  4. Gjuha shqipe dhe Informatika
    Nga AsgjėSikurDielli nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 12-08-2003, 18:33
  5. Fjalori i Vedat Kokones
    Nga Brari nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 08-06-2002, 10:51

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •