Close
Faqja 7 prej 12 FillimFillim ... 56789 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 140 prej 226
 1. #121
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Paragrafi 3.

  MISTERET E JETS S KRISHTIT.

  I. E gjith jeta a Krishtit sht Mister


  TIPARET E PRBASHKTA
  T MISTEREVE T JEZUSIT.  E gjith jeta e Krishtit sht mister
  i Rekapitulimit [prfshirjes s do gjje nn kryesin e tij] .
  Ato q ka br, ka thn dhe ka vuajtur Jezusi,
  kishin si qllim ta rivendosnin njeriun e rn posht
  n thirrjen e tij t par:
  Ather kur sht mishruar dhe sht br njeri,
  ka prfshir n vetvete historin e gjat t njerzve
  dhe n nj koh t shkurtr na ka siguruar shlbimin,
  kshtu q ne t fitonim npr Jezu Krishtin
  at q kishim humbur nga Adami,
  domethn q t ishim n shmbllim
  dhe ngjashmri me Zotin.
  Pikrisht pr kt Krishti ka kaluar
  prmes t gjitha moshave t jets,
  duke ua kthyer me kt t gjith njerzve bashkimin me Zotin.  lAUDATE DOMINUM OMNES GENTES,
  LAUDATE EUM OMNES POPULI
  QUONIAM MAGNA MISERICORDIA EJUS
  ET VERITAS DOMINI MAMET IN AETERNUM. AMEN.

  lAVDEROJENI HYJIN, O JU TE GJITHE,
  LAVDEROJENI ATE O POPUJ TE GJITHE
  SEPSE E MADHE ESHTE MESHIRA E TIJ
  DHE E VERTETA E TIJ MBETET PER AMSHIM.

  Torrkerry

 2. #122
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Paragrafi 3.

  MISTERET E JETS S KRISHTIT.

  I. E gjith jeta a Krishtit sht Mister


  BASHKIMI YN ME MISTERET E JEZUSIT  E gjith pasuria e Krishtit
  sht paracaktuar pr do njeri
  dhe prbn t mirn pr secilin.
  Krishti nuk e ka jetuar jetn
  pr veten e vet, por pr ne,
  q nga Mishrimi i vet
  pr ne njerzit dhe pr shptimin ton
  deri n vdekjen e vet pr mkatet tona (1 Kor 15, 3)
  dhe n Ngjalljen e vet pr shfajsimin ton (Rom 4, 25).
  Edhe tashti sht Mbrojtsi yn pran Atit (1 Gjn 2, 1),
  duke qen kurdoher i gjall
  pr t ndrmjetsuar n favorin ton (Heb 7, 25).
  Me t gjitha ato q ka prjetuar dhe vuajtur
  pr ne nj her e prgjithmon,
  Ai mbetet t ndrmjetsoj pr ne
  para fytyrs s Hyjit (Heb 9, 24).
  Et Verbum caro factum est
  et habitavit in nobis
  et vidimus gloriam ejus,
  gloriam quasi Unigeniti a Patre,
  plenum gratiae et veritatis.

  Dhe Fjala u be njeri
  dhe banoi nder ne
  dhe ne e pame lavdine e tij,
  ate lavdi qe prej Atit
  i perket Birrit te vetem
  plot hir e te vertet.

  Torrkerry

 3. #123
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Paragrafi 3.

  MISTERET E JETS S KRISHTIT.

  I. E gjith jeta a Krishtit sht Mister


  BASHKIMI YN ME MISTERET E JEZUSIT  Gjat gjith jets s vet Jezusi
  tregohet si shembull pr ne ;
  sht njeriu i prsosur ,
  q na fton t bhemi nxnsit e tij
  dhe ta ndjekim;
  me pruljen e vet
  na ka dhn nj shembull pr ta imituar,
  me lutjen e vet t trheq pr t’u lutur,
  me varfrin e vet fton
  pr ta pranuar lirisht zhveshjen
  nga t mirat dhe prndjekjet.


  Torrkerry

 4. #124
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Paragrafi 3.

  MISTERET E JETS S KRISHTIT.

  I. E gjith jeta a Krishtit sht Mister


  BASHKIMI YN ME MISTERET E JEZUSIT  do gj q Krishti e ka jetuar,
  Ai bn q ne t mund ta jetojm n t
  dhe q Ai ta jetoj n ne.
  Me mishrimin Biri i Zotit sht bashkuar,
  n nj far mnyr, me do njeri.
  Jemi t thirrur t formojn nj gj t vetme me T;
  Ai na bn t komunikojm
  si gjymtyr t Trupit t tij
  ato q ka prjetuar n mishin e vet
  pr ne dhe si modeli yn:
  Ne duhet t’i zhvillojm vazhdimisht n ne,
  dhe m n fund t’i plotsojm gjendjet
  dhe misteret e Jezusit.
  Pastaj duhet t’i lutemi q t’i oj ai vet
  deri n plotsim n ne
  dhe n mbar Kishn e vet...
  Biri i Zotit dshiron nj far pjesmarrjeje
  dhe si nj shtrirje dhe vazhdimsi
  si n ne dhe n t gjith Kishn e vet,
  t mistereve t tija,
  nprmjet hireve q do t na komunikoj
  dhe efekteve q ka ndr mend t veproj n ne
  nprmjet mistereve t veta.
  Dhe me kt mjet ai do q t’i plotsoj n ne.


  Torrkerry

 5. #125
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Paragrafi 3.

  MISTERET E JETS S KRISHTIT.

  II. Misteret e fmijris
  dhe t jets s fsheht t Jezusit

  PRGATITJET


  Ardhja e Birit t Hyjit mbi tok sht nj ngjarje me kaq rndsi,
  saq Zoti ka dashur ta prgatit n rrjedhn e shekujve.
  Rite dhe fli, figura dhe simbole t Beslidhjes s par (Heb 9, 15)
  i bn t priren t gjitha kah Krishti;
  e lajmron me gojn e profetve
  q vijn njri pas tjetrit n Izrael;
  ve ksaj, zgjon n zemrn e paganve
  pritjen e paqart t nj ardhjeje t till.

  Shn Gjon Pagzuesi sht paraardhsi i drejtprdrejt i Zotris son ,
  i drguar pr t’i prgatitur rrugn.
  Profet i Tejetlartit (Lk 1, 76), nga t gjith profett
  sht m i madhi dhe i fundit;
  ai pruron Ungjillin ;
  prshndet ardhjen e Krishtit
  q n kraharorin e nns s vet
  dhe gzimin e gjen n t qenit dashamiri i dhndrit (Gjn 3, 29)
  t cilin e quan Qengji i Hyjit...
  q ia shlyen mkatin bots (Gjn 1, 29).
  Duke i prir Jezusit me frym e me fuqi t Elis (Lk 1, 17),
  bn dshmi pr t me predikimin e vet,
  pagzimin e vet t kthimit
  dhe m n fund me martirizimin e vet.


  Torrkerry

 6. #126
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Paragrafi 3.

  MISTERET E JETS S KRISHTIT.

  II. Misteret e fmijris
  dhe t jets s fsheht t Jezusit

  PRGATITJET


  Kisha, duke kremtuar do vit Liturgjin e Ardhjes,
  e prjeton kt pritje t Mesis:
  duke u bashkuar me prgatitjen
  e gjat t ardhjes s par t Shptimtarit,
  besimtart gjallrojn dshirn e zjarrt
  pr ardhjen e tij t dyt .
  Me kremtimin e lindjes dhe t martirizimit t Paraardhsit,
  Kisha bashkohet me dshirn e tij:
  ai duhet t rritet e un t zvoglohem (Gjn 3, 30).
  Jesu tibi vivo,
  Jesu tibi morior, Jesu sive vivo,
  sive morior
  tuus sum.

  Ne shqip:
  O Jezus, per ty une jetoj, per ty une vdes.
  O Jezus, edhe kur jetoj edhe kur vdes,
  une jam i yti.

  Torrkerry.

 7. #127
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Paragrafi 3.

  MISTERET E JETS S KRISHTIT.

  II. Misteret e fmijris
  dhe t jets s fsheht t Jezusit


  MISTERI I KRISHTLINDJES.


  Jezusi ka lindur n prvujtrin e nj stalle,
  n nj familje t varfr;
  barinj t thjesht jan dshmitart e par t ngjarjes.
  N kt varfri shfaqet lavdia e qiellit .
  Kisha nuk pushon s knduari lavdin e ksaj nate:
  Virgjra po lind sot t Amshuarin,
  e toka po i jep nj shpell t Paarritshmit.
  Engjjt dhe barinjt i kndojn himne atij,
  e dijetart, t udhhequr nga ylli,
  vijn pr ta adhuruar.
  Ti ke lindur pr ne si Fmij i Vogl,
  o Hyj i amshuar!  Torrkerry

 8. #128
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Paragrafi 3.

  MISTERET E JETS S KRISHTIT.

  II. Misteret e fmijris
  dhe t jets s fsheht t Jezusit


  MISTERI I KRISHTLINDJES.


  T bhesh si fmijt n marrdhnie me Zotin
  sht kushti pr t hyr n Mbretri;
  prandaj duhet t ulemi,
  t bhemi t vegjl,
  duhet t lindemi prsri prej s Larti (Gjn 3, 7),
  t lindemi nga Zoti pr t’u br bijt e Hyjit (Gjn 1, 12).
  Misteri i Krishtlindjes kryhet n ne
  ather kur Krishti formohet n ne.
  Krishtlindja sht misteri i ktij shkmbimi t mrekullueshm:
  O admirabile commercium!
  Creator generis humani,
  animatum corpus sumens,
  de virgine nasci dignatus est;
  et procedens homo sine semine,
  largitus est nobis suam deitatem –
  O shkmbim i mrekullueshm!
  Krijuesi ka marr nj trup,
  ka lindur nga nj virgjr;
  i br njeri pa vepr njeriu,
  na jep hyjnin e vet.  Torrkerry

 9. #129
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Paragrafi 3.

  MISTERET E JETS S KRISHTIT.

  II. Misteret e fmijris
  dhe t jets s fsheht t Jezusit


  MISTERet E FMIJRIS S KRISHTIT  Rrethprerja e Jezusit, tet dit pas lindjes,
  sht shenj e prfshirjes s tij
  n pasardhsit e Abrahamit,
  n popullin e Beslidhjes,
  shenj e nnshtrimit t tij para Ligjit ,
  dhe e aftsimit t tij pr kultin e Izraelit,
  n t cilin do t marr pjes gjat gjith jets s vet.
  Kjo shenj sht nj parashmbllim
  i rrethprerjes s Krishtit q sht Pagzimi.

  Torrkerry
 10. #130
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Paragrafi 3.

  MISTERET E JETS S KRISHTIT.

  II. Misteret e fmijris
  dhe t jets s fsheht t Jezusit


  MISTEREt E FMIJRIS S KRISHTIT


  Dftimi i Zotit sht shfaqja e Jezusit
  si Mesi i Izraelit, Bir i Zotit dhe Shptimtar i bots.
  S bashku me pagzimin e Jezusit n Jordan
  dhe me dasmn e Kans,
  ky mister kremton adhurimin e Jezusit
  nga ana e dijetarve t ardhur nga Lindja.
  N kta dijetar, q prfaqsojn besimet pagane rreth e rrotull,
  Ungjilli sheh prfaqsuesit e par t popujve pagan,
  q n Mishrimin e pranojn Lajmin e Mir t shptimit.
  Ardhja e dijetarve n Jerusalem pr t adhuruar mbretin e judenjve
  tregon se ata, n dritn mesianike t yllit t Davidit ,
  krkojn n Izrael at q do t jet mbreti i kombeve.
  Ardhja e tyre do t thot q pagant
  nuk mund ta njohin Jezusin dhe ta adhurojn
  si Birin e Zotit dhe si Shptimtar t bots,
  vese duke iu drejtuar judenjve
  dhe duke marr prej tyre premtimin mesianik
  si e prmban Beslidhja e Vjetr.
  Dftimi i Zotit tregon se masa e gjer e popujve
  hyn n familjen e Patriarkve
  dhe merr Israelitica dignitas, dinjitetin e Izraelit.  Torrkerry

 11. #131
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Paragrafi 3.

  MISTERET E JETS S KRISHTIT.

  II. Misteret e fmijris
  dhe t jets s fsheht t Jezusit


  MISTEREt E FMIJRIS S KRISHTIT


  Kushtimi i Jezusit n Tempull e tregon si t Parlindurin q i prket Zotit.
  Me Simonin dhe Ann sht e gjith pritja e Izraelit
  q vjen n Takim me Shptimtarin e vet
  (tradita bizantine e quan kshtu kt ngjarje).
  Jezusi njihet si Mesia aq i shumpritur,
  drit e popujve dhe lavdi e Izraelit,
  por edhe si shenj kundrshtimi.
  Shpata e dhembjes q i sht parathn Maris
  lajmron flin tjetr, t prsosur dhe unike,
  at t kryqit, e cila do t jap shptimin
  e prgatitur nga Zoti n sy t gjith popujve.  Torrkerry

 12. #132
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Paragrafi 3.

  MISTERET E JETS S KRISHTIT.
  II. Misteret e fmijris
  dhe t jets s fsheht t Jezusit


  MISTEREt E FMIJRIS S KRISHTIT


  Ikja n Egjipt dhe vrasja e t pafajshmve
  tregojn kundrvnien e errsirs para drits:
  Erdhi ndr t vett, e t tijt nuk e pranuan (Gjn 1, 11).
  E gjith jeta e Krishtit do t jet
  nn shenjn e prndjekjes.
  T vett do ta ndajn kt fat
  s bashku me t.
  Kthimi i tij nga Egjipti t kujton Daljen
  dhe e paraqet Jezusin si lirimtarin prfundimtar.

  Torrkerry

 13. #133
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Paragrafi 3.

  MISTERET E JETS S KRISHTIT.
  II. Misteret e fmijris
  dhe t jets s fsheht t Jezusit


  MISTERET E JETS S FSHEHT T JEZUSIT

  Gjat kohs m t madhe t jets s vet,
  Jezusi ka jetuar po n ato kushte si shumica drrmuese e njerzve:
  nj jetes e prditshme pa madhri t dukshme,
  jet me pun krahu, jet fetare judaike e nnshtruar Ligjit t Zotit,
  jet n bashksi.
  N lidhje me kt periudh na zbulohet se Jezusi
  u nnshtrohej prindrve dhe q prparonte n dije,
  n mosh e n hir para Hyjit e para njerzve (Lk 2, 52).  Torrkerry

 14. #134
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Paragrafi 3.

  MISTERET E JETS S KRISHTIT.
  II. Misteret e fmijris
  dhe t jets s fsheht t Jezusit

  MISTERET E JETS S FSHEHT T JEZUSIT


  N nnshtrimin e Jezusit para nns dhe babait t vet t ligjshm
  realizohet zbatimi i prsosur i urdhrit t katrt.
  Nj nnshtrim i till sht shmbllimi i dgjess birnore Atit t vet qiellor.
  Nnshtrimi i prditshm i Jezusit para Jozefit dhe Maris
  lajmronte dhe i dilte prpara nnshtrimit t s Enjtes s Madhe:
  Jo... vullnesa ime... (Lk 22, 42).
  Dgjesa e Krishtit n zhvillimin e prditshm t jets s fsheht
  pruronte tashm veprn e restaurimit t asaj
  q kishte shkatrruar padgjesa e Adamit .  Torrkerry

 15. #135
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Paragrafi 3.

  MISTERET E JETS S KRISHTIT.
  II. Misteret e fmijris
  dhe t jets s fsheht t Jezusit

  MISTERET E JETS S FSHEHT T JEZUSIT


  Jeta e fsheht e Nazaretit e lejon do njeri
  t jet n bashkim me prditshme:
  Nazareti sht shkolla ku merren msimet e para
  pr t kuptuar jetn e Jezusit,
  domethn shkolla e Ungjillit...
  N radh t par ajo na mson heshtjen.
  T rilindt n ne vlersimi i heshtjes,
  atmosfera e admirueshme dhe e domosdoshme e shpirtit...
  Ajo na mson mnyrn sesi duhet jetuar n familje.
  Nazareti le t na kujtoj far sht familja,
  far sht bashkimi i dashuris,
  bukuria e saj e ashpr dhe e thjesht,
  karakteri i saj i shenjt dhe i paprekshm...
  M n fund marrim nj msim n lidhje me punn.
  Oh! banes e Nazaretit, shtpi e Birit t zdrukthtarit!
  Ktu, m par se kudo, dshirojm
  ta kuptojm dhe ta kremtojm ligjin,
  sigurisht t rrept, por shlbimprurs,
  t mundit njerzor...
  M n fund duam t’i prshndetim puntort e t gjith bots
  dhe t’u tregojm atyre modelin e madh, Vllain e tyre hyjnor.
  Torrkerry

 16. #136
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Paragrafi 3.

  MISTERET E JETS S KRISHTIT.
  II. Misteret e fmijris
  dhe t jets s fsheht t Jezusit

  MISTERET E JETS S FSHEHT T JEZUSIT


  Gjetja e Jezusit n Tempull sht e vetmja ngjarje q thyen heshtjen e Ungjijve
  n lidhje me vitet e fshehta t Jezusit.
  Jezusi l t nnkuptohet misteri i prkushtimit t tij
  t tr nj misioni q buron nga bijsia e tij hyjnore.
  A nuk e dinit se m duhet t merrem me punt e Atit tim? (Lk 2, 49).
  Maria dhe Jozefi nuk morn vesh ka deshi
  t’u thot me kto fjal,
  por i pranuan n fe,
  dhe Maria i ruante me kujdes n zemr t gjitha kto ngjarje. (Lk 2, 51)
  n rrjedhn e viteve, kur Jezusi mbeti i fsheht n heshtjen e nj jete t rndomt.

  Torrkerry

 17. #137
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  MISTERET E JETS S KRISHTIT.

  Misteret e jets publike t Jezusit

  PAGZIMI I JEZUSIT
  Fillimi i jets publike t Jezusit
  sht pagzimi i tij n Jordan nga ana e Gjonit .
  Gjoni predikonte pagzimin e kthimit pr falje t mkateve (Lk 3, 3).
  Nj turm mkatarsh, tagrambledhsish
  dhe ushtarsh , farisenjsh e saducenjsh dhe prostitutash
  vijn pr t’u pagzuar prej tij.
  Dhe ja ku duket Jezusi.
  Pagzuesi ngurron, Jezusi ngul kmb:
  merr pagzimin.
  Ather Shpirti Shenjt, nn trajtn e nj pllumbi,
  zbret mbi Jezusin dhe nj z nga qielli thot:
  Ky sht Biri im i dashur, t cilin e kam pr zemr .
  sht shfaqja (Epifania) e Jezusit
  si Mesi i Izraelit dhe Bir i Hyjit. 18. #138
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Paragrafi 3.

  MISTERET E JETS S KRISHTIT.
  III: Misteret e jets publike t Jezusit


  PAGZIMI

  Pagzimi i Jezusit sht, nga ana e tij,
  pranimi dhe prurimi i misionit t tij si Shrbtor q vuan.
  Ai e l veten t numrohet n mes t mkatarve ;
  sht tashm Qengji i Hyjit q ia shlyen mkatin bots (Gjn 1, 29);
  tashm i del prpara pagzimit t vdekjes s tij t prgjakshme .
  Tashm po vjen t kryej do gj
  q prkon me vullnetin e Hyjit (Mt 3, 15),
  domethn i nnshtrohet trsisht vullnetit t Atit t vet:
  e pranon, nga dashuria,
  pagzimin e vdekjes pr faljen e mkateve tona .
  Ktij pranimi i prgjigjet zri i Atit q gjen knaqsi n Birin .
  Shpirti, q Jezusi e zotron n plotsi q n znien e tij,
  vendoset dhe qndron mbi t .
  Ai do t jet burimi pr t gjith njerzimin.
  N pagzimin e tij iu hapn qiejt (Mt 3, 16),
  q i kishte mbyllur mkati i Adamit;
  dhe ujrat jan shenjtruar nga zbritja e Jezusit dhe e Shpirtit,
  shenja e par e nj krijimi t ri.

  Torrkerry

 19. #139
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Paragrafi 3.

  MISTERET E JETS S KRISHTIT.
  III: Misteret e jets publike t Jezusit

  PAGZIMI  Me Pagzimin, i krishteri sakramentalisht sht i ngjashm me Jezusin,
  i cili me pagzimin e vet i paraprin vdekjes dhe Ngjalljes s vet;
  i krishteri duhet t hyj n kt mister t pruljes dhe t pendimit t prvuajtur,
  t zbres n uj me Jezusin, pr t’u ringjitur me t,
  t rilind nga uji dhe nga Shpirti,
  pr t’u br, n Birin, bir i dashur i Atit dhe t jetojm n jetn e re (Rom 6, 4).
  Zbresim n varr s bashku me Krishtin nprmjet Pagzimit,
  q t ringjallemi s bashku me t;
  prulemi me t, q t lartsohemi me t;
  ringjitemi me t, q t lavdrohemi me t.
  do gj q ka ndodhur n Krishtin
  na bn t kuptojm q, pas zhytjes n uj,
  Shpirti Shenjt zbret mbi ne nga lartsia e qiellit
  dhe q, t bijsuar nga Zri i Atit, bhemi bij t Zotit.  "Kur u pagzua mbar populli, u pagzua edhe Jezusi dhe, ndrsa po lutej, u hap qielli
  dhe Shpirti Shenjt zbriti mbi t n trajt trupore porsi pllumb,
  e prej qiellit ushtoi zri: “Ti je Biri im ‑ Djali i dishirit. Ty t prkrah plotsisht!”


  Torrkerry

 20. #140
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Paragrafi 3.

  MISTERET E JETS S KRISHTIT.
  III: Misteret e jets publike t Jezusit

  TUNDIMI I JEZUSIT
  Ungjijt bjn fjal pr nj koh vetmie t Jezusit n shkrettir,
  fill pasi kishte marr pagzimin nga Gjoni:
  I uar nga Shpirti n shkrettir,
  Jezusi qndron aty dyzet dit duke agjruar;
  rri me bishat dhe i shrbejn engjjt .
  Pasi merr fund kjo periudh Satani e tundon tri her
  duke u prpjekur t vr n prov gatishmrin e tij birnore ndaj Zotit.
  Jezusi i zmbraps kto sulme
  q prmbledhin tundimet e Adamit n Parajs
  dhe ato t Izraelit n shkrettir,
  dhe djalli largohet prej Tij pr t’u kthyer n kohn e volitshme (Lk 4, 13).

  Torrkerry

Faqja 7 prej 12 FillimFillim ... 56789 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •